DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. l2e Jaargang Zaterdag 6 April 1895. No. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND, FEUILLETON Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-X* Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bg Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Paryi Slfcia Faubourg Montmartro: Het Bijvoegsel^ van het blad dat Zaterdag avond verschijnt, zal bevatten'. Be. Moeder (Naar het Fransch van José de Coppin. Haarlemmer Halletjes CCXXXIII. Binnen en Buitenland- sche berichten.Vari.a Adverten- tïèn[enz.'% Haarlem5 April 1895. Door Burg. en Weth. dezer ge meente is de pacht der kiosken in den Hout gegund aan J. Parson te Heem stede en wel kiosk no. 1 voor f91. en; no. 3 voor 130.'sjaars. g Het Tweede Kamerlid, de heer P. B. J. Ferf alhier, die sedert begin Januari om gezondheidsredenen in het zuiden van Frankrijk vertoefde, was Donderdag hersteld in de vergadering der Kamer aanwezig. I Donderdag is geslaagd voor het examen nuttige handwerken te 's Gra- venhage, mej. C. M. Walter, alhier. t' Te dezer stede is gisteren overleden de;;heer G. van Huijzen, ridder van het metalen kruis wegens zijne deel neming in den strijd in de jaren 1830/31. De ontslapene was hier ge boren 26 December 1805 dus ruim 89 jaren en tot in de laatste weken F Te dezer stede is weder eene nieuwe coöperatieve bouwvereeniging opge richt met den naam van „Coornhert." Zij is de negentiende van dien aard en stelt zich ten doel het bouwen van eigen woningen in deCoornhertstraat bij den Zijl weg alhier. Men meldt ons, dat door de leden van de Coöperatieve Bouwvereeniging „de Toekomst" een flinke stap is gedaan in zake hooger loon en kor- teren werktijd. Er is jl. Woensdag avond een vergadering door hen ge houden in „Weten en Werken" en werd door hen besproken het schil derwerk van 151 woonhuizen. Dit zal plaats hebben met die voorwaarde dat er een bepaling in het bestek zal worden opgenomen, dat den schilders daaraan werkzaam een loon zal wor den moeten uitbetaald van 23 cent per uur, met een werkdag van 11 uur; ook werd besloten die Bazen te weren die nu zelfs het loon aan hun werk lieden niet betalen. Op de heden alhier gehouden paar denmarkt waren 60 paarden aange voerd, grootendeels inlanclsche werk paarden; de handel was tamelijk, de prijzen varieerden van f 250 tot f 50. Aanbesteding. De afloop der door den heer J. H. Welsenaar gehouden aanbesteding bij onderhandsche inschrijving voor het bouwen van twee woonhui zen aan de Parklaan, is als volgt J. van Ek en Zoon 28.749 G. P. J. Beccari 23.890 B. Zuithof en Zoon „23.300 Martens en Zoon „23.025 Wed. Reijnders en Zoon 22.970 J. H. Daudeij „23.289 W. A. van Zanten „22.389 D. A. Braakenburg „21.856 Voor de Woensdag te Amsterdam gehouden aanbesteding door het de partement van koloniën, was de laagste inschrijver voor perceel 10, diverse garens, sajet, hennep en vlas, de heer L. C. de Koter, alhier en voor perceel 18, 220 touragezakken en perceel 19, 525 everdoeksohe slobkousen de heer K. Max, te Spaarndam. In de Donderdag gehouden alge- meene vergadering van aandeelhou ders der Commanditaire Vennootschap „Hollandsche Crediet en Deposito Bank," Mees Ritsema, werd verslag over 1894 uitgebracht. Hieruit bleek dat de resultaten over 'tafgeloopen jaar gunstig zijn. Hoewel er meer pro visie is gemaakt dan éen der voor gaande jaren, kan er door meerdere onkosten en lage rente koersen, f50 dividend worden uitgedeeld tegen f 53 over 1893 op het volgestort comman ditair kapitaal. De altredende commissaris, mr. Th. de Haan Hugenholtz, werd op nieuw gekozen. De liberale kiesvereeniging Voor uitgang alhier komt a.s. Maandag bijeen tot voortzetting der discussie en het nemen van eene beslissing over het voorstel van mr. H. Pn. de Kanter, tot aansluiting bij de Liberale Unie. Maandag a.s. zal alhier eene ge combineerde vergadering worden ge houden der anti-rev. kiesvereenigin- „Nederland en Oranje" te Haarlem, Haarlemmermeer en Beverwijk, ten einde te bespreken „de te volgen ge dragslijn bij de a.8. verkiezing voor de Prov. Staten." Zaterdagavond wordt in „Felix Favore" de laatste uitvoering van dit seizoen gegeven door de dansleerlin- gen van den heer J. A. Lycklama. Men schrijft in „The Gardeners Chronicle" van 30 Maart 1895 over de groote tentoonstelling van Bol- en Knolgewassen alhier De mogelijkheid van bloemen vaD bolgewassen te gebruiken voortafel decoratie als bouquetten, kransen, kruizen en nog andere a rrangementen, is nooit zoo volmaakt bewezen als op deze groote expositie. Op dit gebied evenwel behoorde de geheele inzen ding aan den Heer J. Ruijsenaars te Haarlem wiens geheele collectie me dailles hem wel in een goederenwa gen zullen worden afgeleverd. Hij verkreeg meer dan twee dozijn ver schillende bekroningen en het moet bekend worden dat zijne diverse in gezonden stukken, niet alleen op zich zelf een hooge mate van uitnemend goede smaak tentoon spreidden maar zeer aanzienlijk het belang en de aantrekkingskracht van deze tentoon stelling verhoogden en waarlijk alléén de reis van Engeland waard was om ze te gaan zien. Op 8 [dezer wordt te Bloeinendaal een telegraatkantoor eener bijzondere onderneming, ingericht met telephoon- dienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen van dit kantoor zijn geregeld als volgtop werkdagen van 8Vs tot 11% uur voor- en van 1 tot 3% en 5% tot 7 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8% tot 9% uur voormiddags. (StcQ Woensdag nrmiddig is onder de gemeente Zandvoort in de duinen op ongeveer li/s uur afstand van het dorp gevonden het lijk van J. v. d. P., wonende te Hillegom. Bij den doodschouw bleek, dat hij een na tuurlijken dood is gestorven. Vermoede lijk heeft hij eene beroerte gekregen. Sinds Maandag was hij vermist. In het duin te IJmuiden werd Donderdag het lijk van een jong- mensch gevonden, naar gissing 25 a 26 jarigen leeftijd. Vermoedelijk heeft het daar reeds 10 a 12 dagen geleden. Een revolver waaruit 2 schoten gelost waren, lag in de nabijheid. Een kogel was door de hersenen gedrongen. Op de borst van het lijk was het portret van eene vrouw gehecht. Donderdag werd te Zandvoort de bomschuit „Volharding en Vertrou wen". Z. V. no. 2 in publieke veiling verkocht voor f 336 met inbegrip van de inventaris. Kooper werd P. de Haas te Katwijk. IJmuiden. De officier van gezondheid J. P. M. Trousselot is weder naar {zijn gar nizoen te Amersfoort teruggekeerd, terwijl naar hier gedetacheerd is de officier van gezondheid Biegel van Gorinchem. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 4 April 1895. Roode wintertarwe f0.a f0. Witte tarwe f4.75 a f5,50, Zomer ristarwe f 0.a f 0.Rogge f 3.90 a f 4,25, Haver f5.a f5.50, Che- valiergerst f 0.a 0.Duivenboonen f6.f 6.20, Paardenboonen 14.75 a f5.25, Wintergerst f0,a 10, Kanariezaad f0.a f0. Parlementaire praatjes. Zonder dat er een woord over ge zegd is passeerden heden (Donderdag) ochtend een aantal wetsontwerpen, waaronder de handels-overeenkomst met Portugal, onder des Voorzitters hamer. Tegen het wetsontwerp tot schorsing der heffing van het uitvoerrecht op suiker verklaarde zich slechts 5 stem men. De heer Kolkman juichte het toe omdat hij er e n bescherming in zag van een bedreigde industrie en juist om dat protectionistisch karak ter bestreed de heer Gerritsen het. De heer Kolkman had er bij den Min. op aangedrongen, zijn collega's te be wegen nu ook de vaderlandsche in dustrie te beschermen. Een voorstel tot schorsing van de heffing van de grondbelasting op het ongebouwd kon worden ingediend, met dezelfde me morie van toelichting als voor dit ontwerp enkel met verandering van eenige woorden. De spr. gaf daar een proefje van, dat nog al hilariteit verwekte, maar.... buiten de orde was. De Minister Bergsma ging er dan ook niet op in, doch bepaalde zich tot de verdediging van zijn voorstel op grond van het belang der inlandsche bevol king bij het behoud der suikerindus trie. De beraadslaging over het wetsont werp van den heer Hartogh werd ten einde gebracht. De in het ontwerp nog gebrachte wijzigingen waren grootendeels van redactioneelen aard. Aangenomen werd het amend, der C. v. V. om bij het roepen van een derde in vrijwaring afzonderlijke voor dracht der exceptie van onbevoegd heid toe te laten. Overgenomen werd een amend, der C. v. V. om voortaan niet alleen aan executanten, maar ook aan andere ingeschreven schuldeischers vergun ning te verleenen om den verkoop van in beslag genomen goederen door een notaris, in plaats van ter terecht zitting te doen plaats hebben. De heer de Kanter had een nieuw artikel voorgesteld, ten doel hebben de om art. 697 B. R. aldus te wijzi gingen, dat hij boedelscheiding de no taris het procesverbaal niet mag slui ten alvorens gevraagd te hebben of bij partijen nog meerdere bezwaren bestaan en om te bepalen, dat partijen slechts éénmaal ontvankelijk zullen zijn tot het doen beslissen van zwa righeden. Dit om te voorkomen, dat boedelscheiding tot in het oneindige zou kunnen worden opgehouden. Dit amend, werd evenwel verwor pen met 54 tegen 16 stemmen, na bestrijding door den heer Hartogh en de C. v. V. De eindstemming over het ontwerp is tot morgen (Vrijdag) verdaagd. De Kamer behandelt dan ook het wets ontwerp betreffende den spoorweg AlkmaarHoorn en de interpellatie- Lohman. G. Jr. Mr. W. K. baron van Dedem. f Donderdag is in Den Haag per te legraaf het droevige bericht ontvan gen, dat mr. W. K. baron v. Dedem, oud-minister van koloniën, te Cal cutta op zijne reis in Engelsch-Indië is overleden. De heer Van Dedem was vroeger advocaat in Nederlandsch-Indië. Na zijn terugkeer in het moederland werd hij burgemeester van Hoorn, welk district hem naar de Tweede Kamer afvaardigde, waar hij een werkzaam aandeel nam aan de behandeling van Indische zaken en waar zijne advie zen zeer gewaardeerd werden. Ook waB hij verscheidene jaren president van het Indische Genootschap. In 1891 nam hij als minister van koloniën zitting in het kabinet-Van Tienhoven. Na zijn aftreden als min. ondernam hij de reis naar Britsch- Indië, waar hij thans verre van het vaderland stierf. Nadat Woensdagavond het stoffe lijk overschot van mgr. P. M. Snic kers, aartsbisschop van Utrecht, in de Cathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht was geplaatst, werd Donderdagmorgen ten 9 uur gelegenheid gegeven, een laatsten blik te werpen op den afgestorvene. In groote menigten stroomden de geloovigen er heen, om afscheid te nemen van hun herder, die in een 10) Naar het engelech van P. L. Mc. DERMOTT HOOFDSTUK IV. Een verrassende ontdekking. „Ja," zeide zij, „ja indien gij dat doet. Voor altijd, ja, wanneer gij den naam mijns vaders zuivert. Ik zal slechts eene armzalige belooning zijn voor eene zoo onschatbare daad!" Terwijl zij sprak hief zij hare saamgevouwenhanden ter hoogte van haar gelaat en liet ze daarna weer zinken; Richard King bracht ze vervolgens aan zijne lippen, keek haar een oogenblik hartstochtelijk in het naar boven gericht gelaat, keerde zich om en verwijderde zich. De betoovering was nu gebroken, en ook zijn hart, dat gevoelde Francis Gray wel, toen hij afdaalde op het zachte grastapijt, en diep terneergedrukt door zijne smart, naar den somberen, stillen Hall terugkeerde. De eenige gedachte, die nog helder in zijn brein zetelde was, dat hij den ouden Sto kes den sleutel van de studeerkamer moest vragen om den nacht in duisternis bij zijn dooden vriend door te brengen. De dooden waren nu meer voor hem dan de levenden; bui ten die sombere kamer, waarin Rowan Kings lijk nog steeds in den diepen stoel lag, bezat Gray geen vriend meer in de wereld. Over een paar dagen zou hij deze kalme plaats moe ten verlaten, om er spoedig te worden vergeten door de wei nigen, die hem daar hadden gekend. Dit waren de sombere en droevige gedachten, die hem vervulden, toen hem, terwijl hij het huis had bereikt en juist wilde binnentreden, een brieije werd overhandigd door een persoon, die even voor hem was aangekomen. Het was van mevrouw King, die hem verzocht op de pastorie te willen komen en een paar uur bij hen te willen vertoeven daar zij alleen waren. Er lag eene weemoedige smeekbede in dit in eenvoudige bewoordingen neergeschreven verzoek, dat hem trof ondanks de bittere gevoelens van zijn hart. „Zeg aan mevrouw King, dat ik kom," zeide hij tot den boodschapper, en zonder verdere gedachten gaf hij toe aan de edeler aandriften van zijn gemoed en volgde den man langzaam. „Het is nu geen tijd voor dergelijke smartelijke gedachten," zeide hij half overluid. „God behoede hen I Haar kwellin gen zijn grooter dan de mijne, en zij zijn zich niet bewust van den vreeselijken slag, die haar bedreigt, en zelfs morgen reeds kan vallen I Neen, ik zal hen troosten wanneer ik kan en mijn eigen leed bedwingen tenminste totdat deze geschie denis voorbij is en ik van hier kan gaan." Mevrouw King stond in de deuropening der pastorie hem op te wachten; toen hij naderbij kwam zag hij dat haar ge laat kalmer was dan dien morgen. Met een dankbaren glim lach reikte zij hem de hand en zij traden binnen. Agneszat in een hoek bij het raam met een handwerkje in haar schoot. „Het is zeer vriendelijk van je Frank, dat je gekomen bent," zeide mevrouw King. Agnes wendde haar hoofd om en Gray kon niet nalaten met weemoedige belangstelling haar in het gelaat te zien. Zij glimlachte tegen hem en hij gevoelde zich tot iu zijn binnenste getroffen door de uitdrukking van droevige smart, die uit hare oogen hem tegenstraalde. Hierna boog zij zich weer over haar werk. „Richard King is hier geweest," zeide mevrouw King toen zij plaats hadden genomen; „en hij heelt ons van een druk - kenden last bevrijd, hoewel de toestand nog verschrikkelijk is. Zooals je weet heeft Richard nog gedeeltelijk in de medi cijnen gestudeerd alvorens hij aan de bank kwam, en hij zegt na een nauwkeurig onderzoek overtuigd te zijn, dat Ro wan aan een hartkwaal is overleden." Gray herinnerde zich, dat het „nauwkeurig onderzoek" had plaats gehad op een afstand van zes voet, volgens de mede- deeling van Stokes, maar hij zag hierin als beweegreden een natuurlijk verlangen van Richard King om de arme dameB te troosten, al was het ook door een verzinsel. „Wellicht heeit hij gelijk," antwoordde Gray; „de dag van morgen zal het uitwijzen. Het doet er evenwel niet veel toe," voegde hij er bij met een zucht; „mijnheer Rowan is dood

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1