Sport en Wedstrijden. GEMENGD NIEUWS. i'oliiiek Overzicht. fraaie mahoniehouten kist, in vol ornaat was geëxposeerd. Hedenmorgen te elf ure is het lijk ter laatste rustplaats gedragen, na het houden der pontificale uitvaart. De hooge geestelijkheid was bij de plechtigheid aanwezig. Ongesteldheid heeft den internuntius echter ver hinderd aanwezig te zijn. Maximum werktijd en mini mum-loon. In de Donderdag gehouden zitting van den Utrechtschen gemeenteraad werd voortgezet de behandeling van het rapport over de vraag, in hoeverre het wenschelijk is eene bepaling in de bestekken der gemeente op te ne men omtrent maximum-werktijd en minimum-loon. Deze quaestie_ was reeds in twee voorgaande zittingen behandeld. Ingekomen was deze motie van den heer mr. Van Bolhuis „De Raad besluite B. en W. te^veizoeken te trachten bepalingen te'ontwerpen en aan den Raad voor te dragen, krachtens welke, bij wijze van proef, in de eerste daarvoor naar het oordeel van B. en W. geschiktste werken, welke bij aanbesteding door de gemeente zullen werden uitge voerd, de arbeidstijd worde bepaald tot een maximum van elf uren per dag (met zoodanige uitzonderingen als de aard van het werk zal ver- eischen) en het loon der aan die werken gebezigde werklieden zoodanig worde bepaald, dat het niet dale bene den het normale weekloon, dat als minimum in elk ambacht teUtiecht wordt uitbetaald." Na eenige discussie werd de motie in stemming gebracht en verworpen met 19 tegen 12 stemmen. Oprichting van een Neder- landsche Volkspartij. Het Comité, dat volgens besluit van de vergadering van 27 Januari in de Geelvinck te Amsterdam in opdracht heeft de oprichting der partij voor te bereiden, acht het noodig, nog vóór de bijeenkomst op 21 April te 's Gra- venhage gehouden wordt, enkele pun ten in herinnering te brengen. 1. Het is zeer gewenscht dat alle vereenigingen, welke tot de oprichting der partij willen medewerken, het bil jet, behoorende bij de circulaire^ van 28 Febr., zoo spoedig mogelijk inge vuld toe zenden aan den secretaris van het Comité G. Tj. Wieberdink te Gorredijk. Hierdoor kan reeds tijdig door het Comité een overzicht ver kregen worden van het getal en den aard der zich aansluitende vereeni gingen. 2. Inzending van het biljet wordt verzocht zoowel van de vereenigingen, die zich op de vergadering van 21 April te 's Gravenhage zullen doen vertegenwoordigen, als van die welke dit niet zullen doen. Het zenden van een afgevaardigde naar den Haag zou aan veie der vereenigingen groote kosten veroorzaken en het is niet vol strekt noodig. Al» die vereenigingen slechts het ingevulde biljet inzenden, kan later, op een andere plaats meer in hare nabijheid een dergelijke ver gadering worden gehouden. 3. Onder de vereenigingen, jdie zich tot nu toe hebben aangesloten koaaen voorafdeelingen van den „Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht", afdeelingen van den „Radioalen Bond", afdeelingen van het „Nederlandsche Werklieden-Verbond",afdeelingen van de „Soc. Dem. Arbeiderspartij", afdee lingen van den „Nederlandschen Tim merlieden-Bond" en plaatselijke zelf standige „Werkliedenverenigingen' en „Vakverenigingen." 4. Het doel van de oprichting der partij is, nu alle politieke partijen zich als het ware reorganiseeren, ook ean onafhankelijke arbeiderspartij in Nederland tot stand te brengen, door samenwerking op politiek terrein van de thans naast elkaar werkende groe pen. De zich aansluitende vereenigin- gin behouden echter hare eigene zelf standigheid en blijven ieder in haren eigenen werkkring voor hare bijzon dere doeleinden werkzaam. Eéne zaak, waarvoor men weet nu reeds te kun nen samenwerken, is het verkrijgen van algemeen kiesrecht, dat dan ook als het eerste punt in art. 1 van de ontworpen statuten wordt genoemd. Hierin ligt opgesloten, dat de partij dadelijk nadat zij op 21 April is op gericht, voor do zaak van het kies recht zal hebben te werken en dat zij dus in het minst niet vijandig staat tegenover eenige groep, die na de vergadering van 27 Jan. zich voor het zelfde doel heeft gevormd. Inte gendeel samenwerking te ver krijgen tusschen de ver-preide krach ten is juist het hoofddoel van het Comité, zoodat dit niets zal doen wat scheiding zou kunnen bevorderen. 5. De vergadering op Zondag 21 April 's morgens 10 uur in het café Van Zeben Hoek Boekhorststraat te 's Gravenhage te houden, is alleen bestemd voor afgevaardigden van vereenigingen, die voor het doel wil len samenwerken. Den vereenigingen, die haar biljet niet vooraf kunnen inzenden, wordt verzocht het op de vergadering in te leveren. Aan per sonen, die geen afgevaardigden van vereenigingen zijn en tot de oprich ting der partij willen medewerken kan toegang verleend worden voor zoover de beschikbare ruimte in de zaal het veroorlooft. 6. Vereenigingen, die nog een exem plaar van de circulaire met de con cept-statuten wensohen te ontvangen kunnen die toegezonden krijgen op aanvraag bij den secretaris G. Tj. Wieberdink te Gorredijk. Het Comité voor de oprichting van een Nederlandsche Volkspartij bestaat nit de heeren: Vitus Bruinsma te Gorredijk, Voorzitter; O.Stellingwerf te Leeuwarden; S. Jansma, te Leeu warden; F. Mol, vroeger te Workum, thans te 's GravenhageG. Tj. Wie berdink, te Gorredijk, Secretaris. wagens en werd ernstig aan het hoofd gewond. Hij werd per rijtuig naar het Schiedamsche Ziekenhuis ver voerd. Te Amsterdam zal achter het Rijks museum, op het terrein der wereld tentoonstelling een wielerbaan worden aangelegd ter lengte van 333Vs H. (Va K.M.) Het bönoodigde kapitaal bedraagt f 10.000. Het comité van de tentoonstelling steunt de onderne ming. Het oppervlak zal zijn van hout of cement. Men hoopt nog dit jaar minstens zes wedstrijden op deze baan te doen houden. Internationaal Kegelconcours. Men meldt uit Zand voort In de groote zaal van het „Hotel Kurzaal" alhier zal in de maand Mei a.s. een Internationaal Kegelconcours worden gehouden, waarvan de leiding door eenige Amsterdamsche Kegel clubs bereidwillig op zich genomen is, Dit concours belooft in zijn soort schitterend te worden; reeds werden 17 gouden en verguld zilveren me dailles, benevens een zilveren eere beker beschikbaar gesteld, terwijl nog kostbare medailles worden verwacht. Voegen wij nog hierbij, dat de ge legenheid, waar dit concours zal plaats vinden, eenig is de zaal, die met glas is gedekt, heeft een lengte van vier en twintig bij een breedte van achttien meter voor zeker een aanbeveling, om dit concours met een bezoek te vereeren Trein, bevel? éen officier, negen Europeesche minderen; voorts vijf honderd dwangarbeiders en 24 paar den en 10 karren. Alles te zamenzestig officieren, 1828 minderen en dwangarbeiders (856 Europeanen, 270 Amboineezen, 702 inlanders.) 77 paarden en tien karren. Lombok zal voorloopig niet voor de particuliere landbouwindustrie worden opengesteld. Dit is namelijk door de regeering te kennen gegeven aan de heeren baron De Girard de Mieiet van Coehoorn en Versteegh. naar aanleiding van hun verzuekom afstand in erfpacht van een perceel woeste gronden voor eene koffieon- derneming op dat eiland. Koloniën. Lombok. In de Indische bladen, die de Fran- sche mail Woensdagavond en de Ne derlandsche mail Donderdagmiddag aanbracht, vonden wij weder verschil- lenue mededeelingen, op Lombok be trekking hebbende. Hieronder volgen enkelen daarvan. Da wereldtentoonstelling voor het hotel- en reiswezen. Woensdag .is men begonnen met de uitgifte der certificaten met toe gangsbewijzen door de Vereeniging Hotelwezen-Tentoonstelling. De eerste dag was reeds een suc- s. Aan de kantoren te Amsterdam, waar de inschrijving was opengesteld, o. a. aan het bureau der wereldten toonstelling, liep 't storm; er waren geen han ien genoeg om allen te be dienen. En 't waren niet in de eerste plaats de groote opkoopers, die daar de certificiten kwamen halen om ze later weer van de hand te zetten, maar juist de burgerij, die in het klein er een of meer opkocht, om daarmee eens een kansje te wagen. Bij de gunstige voorwaarde (lees achterstaande advertentie) was het niet te verwonderen dat het storm liep. Tot Ziterdag blijft de inschrij ving opengesteld; reeds Donderdag werden de stukken ter beurze ver handeld. Een botsing. Nadat Donderdag tusschen Schie dam en Delftshaven een tramtrein is ontspoord, schijnt de dienst in de war geraakt. Vermoedelijk ten gevolge van die verwarring zijn Donderdagmiddag nabij Schiedam twee treinen van de Rotterdamsche Stoomtramwegmaat schappij tegen elkander gereden. Een passagier sloeg van een der De voorloopige bezetting van Lom bok bestaat, voigens een bericht van daar aan De Locomotief uit Infanterie, het tweede veldbataljon 18 officieren, 382 Europeanen, 256 Amboineezen; het elfde veldbataljon 18 officieren, 332 Europeanen, 242 inlanders. Cavalerie, een detachement van het derde veidescadron, één officier, 24 Europeanen, 12 inlanders, 29 paarden. Artillerie, staf van dat wapen één officier, ééa Europeesch mindere een detachement vestingartillerie, 15de compagnie: drie officieren, vijftig Europeanen, twaalf inlanders; een sectie van de derde berg batterij, 3e compagnieéén officier, 23 Europe anen, 18 inlanders, 24 paarden; dienst van de artillerie-magazijnen werkplaatsen: zes Europeesche min deren. Genie. Staf van^dat wapen: twee officieren, drie Europeesche minde- genietroepenstaf: zes Euro peesche minderen sectie genietroe pen: één officier, 16 Europeanen, 18 inlanders; genie werklieden5 Euro peanen; dienst der genie-magazijnen twee Europeanen. Militaire administratie. Intendance twee officieren, 8 Europeesche min deren administratieve dienst bij corpsen, garnizoenen en ziekenin- richtingendrie officieren, 10 Euro peesche minderendienst der maga zijnen van kleeding en uitrusting twee Europeesche minderen. Ueneeskundi e dienst, vijf officie ren van gezondheid, één Europeesche mindere; personeel van den hospi- taaldienst: 22 Europeanen, 14 Am- boinezen. Uit Soerabaja is 28 Febr. aan de Loc. geseind: Het stoomschip Amboina is heden met geëvacueerde militairen van Am- penan hier aangekomen. Daaronder waren zware zieken. De geëvacueer- den zijn: de luitenants Schut en Ki- lian, iwee-en-veertig onderofficieren en minderen en vijf-en-twintig dwang arbeiders, waaronder twintig ontsla genen. Transportgeleider is de officier van gezondheid der tweede klasse Noordhoek Hegt. De ontscheping had op de reede plaats. De Amboina kon wegens een man kement niet het bassin instoomen, De gezondheidstoestand te Ampe- nan is ongunstig. Het hospitaal is overvol meestal met lijders aan buik ziekten. De troepen doen weinig dienst. De voeding is uitstekend. Het weder was in de laatste dagen goed. Het stoomschip Prim Alexander ver vangt de Amboina als ziekenschip. Eerstgenoemde stoomer vertrekt den 3en Maart naar Ampenan. De Am- I boina gaat naar Batavia. De voor 'Lombok aangewezen politiedienaren vertrekken de volgende week naar Ampenan. Zij genieten een maand voorschot op tractement en vrijen overtocht voor zich en hun gezin. Te Ampenan worden hun wapenen verstrekt. geering zich had vereenigd, werd ook aangenomen. Het strekt om in de groote steden enkele raadsleden te doen benoemen door de nijverheids raden en door de raden van arbeid. Reuter's bijzondere correspondent bij de Tsjitral-expeditie heeft geseind, dat de Malahundpas na een kort ver zet stormenderhand door de Engel- schen genomen ie. De Schotsche troe pen veroverden de verschansingen met de bajonet. Het verlies der Engel- schen was 40 dooden en gewonden. Twaalfduizend inlanders hielden vijf uur stand, en trokken toen terug met een verlies van 500 dooden, waarop de ïïngelschen de landstreek Swat binnenrukten. Uit Simla, wordt nog gemeld, dat Umrakka bezig is strijdkrachten bijeen te brengen om den Engelschen het optrekken te beletten. Men zegt dat hij twee Britsehe officieren gevangen houdt. Men hondt het er voor, dat zij de twee luitenants zijn, die sedert veertien dagen vermist werden. In den Donderdag onder voorzitter schap van de Spaansche Koningin- regentes gehouden ministerraad werd een telegram medegedeeld, bevesti gend dat Macco, de leider der op standelingen op Cuba, op het eiland Wrant geland is. Bij het uiteengaan der Belgische Kamer op 3 April deed zich een inci dent voor. De afgevaardigde Halle- putte wendde zich tot den socialist Defuisseaux met de woordenbe schouw het alsof ik u een oorveeg heb gegeven 1 Daarop onstond groote verwarring, het kwam tot werkelijke oorvegen en de boden moesten de heeren schei den. Meerdere uitdagingen waren het gevolg van deze scène. In de belgische Kamer is Donder dag het kiesrecht voor vrouwen in behandeling gekomen. De socia listische partij had een amendement ingediend strekkende tot toekenning van het kiesreeht aan vrouwen. Do afgevaardigde Denis verklaarde, dat de vrouw gelijke capaciteit bezit als de mande uuiversiteitsexamens be wijzen het. In België staan 4Ï,000 vrouwen aan 't hoofd van zaken van nijverheid, en 211,000 werken met de handen, terwijl 110.000 handel drijven. Aangezien de gemeenteraden meer te maken hebben met admini stratie dan met politiek, zouden de vrouwen goede kiezers daarvoor zijn De katholieke afgevaardigden Nijs- sens bestreed het amendement en verklaarde dat voor het kiesrecht van vrouwen de tijd nog niet is aange broken. Het Burgerlijk Wetboek moet eerst herzien worden en de stnitende onbillijkheden worden verwijderd, welke de vooruitgang der beschaving veroordeeld. Met 78 tegen 53 stemmmen werd door de Kamer verworpen het amen dement-Théodor, strekkende om het kiesrecht voor de gemeenteraden op te dragen aan hetzelfde kiezerskorps als dat voor de kamer, mits men 3 achtereenvolgende jaren in de ge meente heeft gewoond. Hierna werden alle artikelen van het ontwerp aangenomen, zooals zij door de regoering waren voorgesteld, Heden heeft de stemming over het ontwerp in zijn geheel plaats. Een amendement, waarmee de re- Een nieuw serum. Volgens de Fransche bladen is dr„ Roger, een bekwaam bacterioloog, er in geslaagd een nieuw genees-serum te vinden, dat veel resultaten belooft bij de behandeling van erysipelas, puerperaalkoorts, meningitis en andere aandoeningen. Sinds 1891 houdt dr. Roger zich bezig met de studie van dit serum, en nadat door proefne mingen op dieren de volkomen on schadelijkheid er van gebleken was, is men proeven gaan nemen op men sehen. De eerste proef W9rd 6 Februari 11. genomen op een vrouw met puerpe raalkoorts, wier toestand zeer ernstig was. Mea begon met een inspuiting van 6 gramtoen dit geen resultaat opleverde, werd den volgenden dag de dosis verdubbeld. Men nam toen een geringe verbetering waar; door dit succes aangemoedigd, spoot men haar den derden dag 25 gram inde koorts nam daardoor zeer spoedig af, en acht dagen later kon de patiënt het hospitaal verlaten. Nog verrassender was het resultaat bij erysipelas;een daarmede behepte jongeling werd door een enkele inspuiting van 5 gram genezen. Het zou natuurlijk voorbarig zijn, uit deze enkele gevallen conclusiën te trekken, maar de reeds vernregen resultaten zijn toch een aanleiding om de proefnemingen voort te zetten. De werkzaamheid van het serum bij de behandeling van erysipelas is intusschea reeds bevestigd door een mededeeling van dr. Marmorek. Deze verklaarde in de laatste vergadering van de Sociité de biologiedat hij in het hospitaal te Aubervilliers het serum had aangewend in 45 gevallen van erysipelas, en dat alle patiënten btnnen de 48 uur genezen waren. Over een paar dagen heeft Yewle een nieuwen King tot meester." „Je bedoelt Richard." „Ja. Natuurlijk, wanneer de omstandigheden het hadden gewild...." Neen," viel zij hem met zachte stem in de rede, „wan neer de gelukkige dag ooit aanbreekt en dat zal gebeuren, want ik vertrouw op Gods genade en rechtvaardigheid die de Bmet wegwischt van den naam van mijn armen echtge noot, dan zal dit huis hem tot verblijf strekken. Ergens anders zon hij niet gelukkig kunnen zijn. Yewle zou hem niet lijken, het is veel beter zooals het is, of zooals het zal zijn. Rowan heeft reeds geruimen tijd Richard King ale zijn erfgenaam beschouwd." „Dat is mij bekend; gisteren heeft hij er mg nog over ge sproken. Het zal ongetwijfeld het beste zijn." Een paar minuten van stilzwijgen volgden, welke het eerst door mevrouw King werd verbroken. Vol spanning vestigde zij haar blik op het gelaat van den jongen man en zeide met eenige aarzeling„En jij Frank wat ga jij doen „Ja mevrouw," gaf hij onmiddellijk ten antwoord, „ik heb mijn beschermer verloren en moet natuurlijk Yewle verlaten. Ik denk wel, dat ik hier zal kunnen blijven totdat ik hem voor de laatste maal kan zien; daarna ga ik heen." „Wij zullen je erg missen Frank," zeide mevrouw King en tranen stonden in hare oogen. Daarna stond zij plotBeling op en verliet de kamer, terwijl zij iets onduidelijks zeide over thee zetten. Zoodra hij alleen was met Agnes scheen het Francis Gray toe, dat zijn tong verlamd was. Hij wist niet wat hij zou zeggen, en in zijne verlegenheid trad hij op een der vensters toe en Btaarde naar buiten over het kleine grasveld. Hij wist niet, dat terwijl hij dit deed het meisje opkeek en hem met droeven blik volgde; hij was het zich niet bewust, dat zij, zoolang hij daar stond, hem steeds bleef aanzien met dien weemoedigen blik. De klank van hare stem deed hem zich haastig omwen den. „Frank," zeide zij zij had zich weer over haar werk gebogen „waar ga je heen f" „Naar Londen denk ik, Agnes waar iedereen heengaat, die nergens anders heen kan." „Wat ga je in Londen doen T" „Dat zal er van afhangen wat ik vind. Ik zal wel iets op sporen; dat gelukt den meesten wel, die het ernstig meenen." „En zullen wij je werkelijk nooit weerzien?" vroeg zij en zag hem aan met een blik vol ernstige belangstelling. „Nooit is een lange tijd Agnes. Wie kan het zeggen Maar maar ik zal moeielijk weer in Yewle kunnen terugkee- ren. Ik ben hier te gelukkig geweest," voegde hij er na een oogenblik van stilte bij, met zijn blik op den grond gericht, „om mijzelf de smart aan te doen het weer te bezoeken. En ik zal ook moeten werken." Ook zij zweeg nu en verzonk in gedachten. Waarmee hiel den deze gedachten zich bezig? Dat was niet te lezen nit haar bleek, onbeweeglijk gelaat, en ondanks het bewustzijn, dat alle hoop voor hem verloren was, zuchtte hij toen hij haar aanzag. „Wil je ons niet eens Echrijven 1" vroeg zij met zaohte stem zonder hare oogen op te slaan. „Ja Agnes ik zal aan je moeder schrijven, het zal het laatste blijk van waardeering zijn dat ik kan geven voor de gelukkige dagen door mij op de pastorie doorgebracht." Er had nu eene verandering plaats op het gelaat van het meisje, daar een gloeiend rood hare wangen en slapen over- toog. Gelukkig keerde mevrouw King op dat oogenblik terug met de dienstbode, die de thee binnenbracht, en dien avond kwamen verder geen pijnlijke oogenblikken voor. Hoe dit mogelijk was geweest kon Gray zich later niet duidelijk meer herinneren, maar met dat drukkende geheim belast, waarop hij ieder oogenblik vreesde, dat door een toevallig woord zou worden gezinspeeld, werd het onderwerp van Rowan Kings dood niet verder aangeroerd. Richard Kings verzeke ringen schenen alle vrees verdreven te hebben. Het was avond toen Gray naar den Hall terugkeerde en eene flauwe, grijze Bchemering aan den hemel Btelde hem juist in staat om de flauwe vormen van de voorwerpen in de nabijheid te doen zien. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2