BINNENLAND, Letteren en Kunst. in grafkransen, door den heer A. van der Wal in perceel 38 Smedestraat. Deze winkel ziet er zoowel uit- als inwendig keurig net uit; de fraaie gevel en nette inrichting doen den architect, den heer W. F. Doeglas en den aannemer, den heer P. de Lugt, alle eer aan. De winkel wordt des avonds flink verlicht door middel van gasgloeilicht. De stalhouderij van den heer van der Wal wordt nu gevestigd in de tegenoverliggende perceelen 37 en 39. Wat deze stalhouderij betreft, wen- schen wij vooral de aandacht te ves tigen op de goede gelegenheid er rouw- en volgkoetsen voor begrafenis sen te bestellen, welke daar beschik baar zijn. Van de firma H. Kleinmann Go. in het Kenaupark alhier ontvingen wij een proeve van bewerking van hare „Kunstinrichting voor lichtdruk en photo-mechanische reproductiën," met het verzoek daarvan een woordje te zeggen. Aan dit verzoek voldoen wij gaarne, omdat het boekje die moeite waard is. Het bevat 20 platen, waarvan 19 reproductiën naar schilderijen, teeke- ningen, photo's en een opname naar de natuur (adreskaart). Deze repro ductiën, waarvan enkele in kleur, zijn bijzonderd geacheveerd; waar zij naar schilderijen zijn genomen, komen zij den toon van het oorspronkelijke veel meer nabij dan de ietwat koude pho tographic. Hoe scherp niettemin de afdrukken zijn, valt overal in 'toog, niet het minst bij de reproductiën naar eene versteening uit het voor historische tijdperk en naar een oud manuscript. Zeer mooi is tevens een reproductie naar de bekende schilderij van Artz: „naaischool te Katwijk." Het grootste formaat van licht drukken dat geleverd kan worden, is 80 bij 100 c.M. Het is bekend dat een Courant niet om medewerkers verlegen be hoeft te zijn evenzeer zal men weten dat alle hout geen timmerhout is en dat het kaf van het koren dient te worden gescheiden. Of de schrijver van de navolgende Zaterdag door ons ontvangen brief kaart tot de eene ot tot de andere ca tegorie behoort, laten we in 't midden. Mijnheer I Kent gij mij ook tot uwen dien sten aanstellen, dicht en schrijfwerk om deze te scheppen zijn voor mij niet moeielijk. i&afrt Mocbt het zijn dat gij mij kondt aannemen, dit is een zeer beleefd verzoek aan Uw neem dan goed heid en meldt mij de tijding terug. WenBcht uw ook eerst een proef schrift, meldt het dan tevenB, en ter stond zullen aan al Uw wenschen voldaan worden. (Volgt naam en adres). Wij hebben op 't oogenblik nie mand noodig, maar iemand dien het scheppen van dicht- en schrijfwer ken niet moeilijk valt, kan natuur lijk overal terecht. de sluizen heerseht thans groote be drijvigheid, tengevolge van het uit diepen der Hoofdvaart. De grond wordt gebruikt voor op slagplaats bij de sluizen. Het bagge ren geelt heel wat drukte. Jammer dat zoo weinig arbeiders uit de ge meente hiervoor gebruikt worden, wijl de aannemer, zoowel volk als vaartuigen van elders heelt medege bracht. en o. a. de bekende ruïne zullen be zoeken. Ken feest-commissie heeft zich gevormd om de Koninginnen een waardige ontvangst te bereiden. Er zullen drie eerebogen opgericht en verdere versieringen aangebracht worden. Hare Majesteiten, die om streeks 2 uur te Valkenburg aanko men, zullen te if, ure over Berg- Terblijt weder naar Maastricht terug- keeren. Voor het beroep naar de Ned. Her vormde Gemeente te Santpoort heeft bedankt de heer ds. W. van Dam te Enschedé. Bij vonnis van de ArrondiBSements Rechtbank alhier, dd. 9 April 1895, is in staat van faillissement verklaard Pieter van Putten Jr., handelende onder de firma P. van Putten 4 Zoon, winkelier in ijzerwaren alhier, met ingang van 8 April 1895. Rechter Commissaris Mr. M. G. P. del Court van Krimpen. Curator, Mr. F. W. van Styrum, advocaat en procureur alhier. Maandag had te Zandvoort treurig ongeluk plaats. Van de laadplaats der schelpen, zouden eenige gevulde wagens naar het station worden gereden. Spelende jongens die daarbij waren, Bprongen op den achtersten wagen om eens mee te rijden. Toen de snelheid van den trein echter al grooter werd, sprongen zij er al, doch daarbij had een hunner, het zoontje van zekeren W. P., het ongeluk, met het eene been in de koppeling van den achter sten wagen te blijven hangen en ach terover te vallen. Met de beenen omhoog en den rug op den grond, werd de kleine over een afstand van ongeveer 500 Meter voortgesleurd, telkens met den spoe dig ontblooten rug tegen de ijzeren dwarsleggers stootend. Deerlijk gekwetst werd de kleine door vier zijner makkers, die den trein waren nageloopen, naar de ouderlijke woning gedragen. De parade, die Maandag ter gele genheid van den verjaardag der groot hertogin van Sakisen in de residentie zou worden gehouden, werd afgelast, omdat de infanterie, tengevolge van het vertrek der vorige lichting en de ongeoefendheid der met Maart opge komen miliciens incompleet was. Een aantal „belangstellenden" maakten een vergeelschen tocht naar het Ma lieveld. poraals en minderen, terwijl afzonder- ijk vertrokken 1 oüUier en 1 onder officier. Naar West-Indië werd inj Maart niets uitgezonden. Te Harderwijk keerden in die maand uit O.-Indië terug 11 militairen, n.l. serg., die 4 jaar en 10 miliciens, die jaar bij het Indische leger gedeta cheerd waren geweesteerstgenoemde ;ing naar zijn korps terug, terwijl laatstgenoemden in het genot werden gesteld van groot verlof. Uit West-Indië repatrieerden 5 mi litairen, die allen bij het Kol. Werf depot met paspoort uit den dienst werden ontslagen. Generaal Vetter wordt tegen 15 Mei hier te lande verwachteemge dagen daarna zal in de Maliebaan te 's Gra- ïhage voor het Iront van het garnizoen, waarbij detachementen van de zeemacht, door H. M. de Konin ginnen de plechtige uitreiking plaats nebben der eereteekens en Militaire Willemsorden. Naar de Zulph. Ct. uit betrouwbare bron verneemt, is de heer mr. S. van Houten, mede-redaotsur van de Vragen des Tijd», door zijn mede-redactie leden gedenonceerd en verzocht, uit bedoelde combinatie en redactie te willen treden. dragen, was een kwartier later over. leden. Drankbestrijding. De Staatscourant van 9 dezer bevat het volgende: De Opperkamerheer en de Chef van het Militaire Huis van H. M. de Ko ningin maken bekend, dat H. M. de Koningin-Regentes op Maandag 22 April a.s. in het Paleis te Amster dam gelegenheid zal geven bij Hoogst- dezelve hunne opwachting te maken, des morgens te 10K uur aan militaire en civiele autoriteiten, des namiddags ljj uur aan commissiën, en op Dins dag 23 daaraanvolgende, te 10 uur, particuliere audiëntie zal verleenen. Degenen die verlangen daartoe te worden toegelaten, worden uitgenoo- d gd, zich in te schrijven op eene der lijsten, welke aan gezegd Paleis ge reed zullen liggen, van heden af, tot en met Donderdag den 18en April, des avonds te 8 uur, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. Falb's weervoorspellingen. Van 9 tot ,13 April. Na een paar droge dagen daalt de temperatuur en zal er sneeuw vallen. Van 14 tot 17 April. Weer regen het weder wordt iets warmer. In den loop van dit jaar worden opgeheven de militaire Dakkerijen te Haarlem, Hoorn, Leeuwarden, Maas tricht Nijmegen, in verband waar mede de verstrekking van munitie brood aan de troepen enz. in die plaatsen gevestigd, zal plaats heb ben als volgtTe Haarlem en Hoorn uit de militaire bakkerij te Amster dam, en te Leeuwarden en te Nijme gen respectievelijk uit de militaire bakkerijen te Groningen en te Arn hem. Voor het garnizoen te Maas tricht zal getracht worden het noo- dige brood, door middel van aanbe steding, tegen een billyken prijs te verkrijgen. Met de Paaschdagen zullen op het traject AmsterdamDen HaagRot terdam der H. IJ. S. M. vale extra trei nen loopen. De tweedaagsche retourbiljetten zullen van Zaterdag tot Dinsdag gel dig zijn. Voor de a. s. manoeuvres te Haar lemmermeer, worden reeds de noodi- ge schikkingen gemaakt. De houten aazerne, aan de Noordzijde te Vijf huizen, is afgebroken en wordt opge steld bij de fortificatiën aan de zuid zijde tot berging van troepen. Een groot aantal manschappen en paarden zullende kwartieren bij parti culieren en landbouwers betrekken, waarvoor reeds de noodige maatrege len genomen worden. Naar men thans met zekerheid ver neemt, zullen de sluizen te Haarlem mermeer, met 1 Mei a. s. geopend worden. In de nieuwe vaart tot aan Hofbericht. H.H. M.M. de Koninginnen zullen na haar bezoek aan Maastricht, Aken aandoen, waar reeds de eerste en tweede verdieping van Nuelleus Hotel voor dat bezoek zijn afgehuurd en in gereedheid worden gebracht. Het ver trek van Hare Majesteiten van daar naar Aken is bepaald op Vrijdag, 24 Mei. Aangaande het bezoek van de Koninginnen aan de gemeente Val kenburg kan worden medegedeeld, dat Hare Majesteiten op Donderdag 23 Mei, 'b namiddags van Maastricht over Meersen en Honthem een wan delrit zullen maken naar dat stadje Bij het Kol. Werfdepot zijn inde maand Maart j.l. voor den militairen dienst in onze Koloniën aangenomen 145 personen, n.l. 96 Nederlanders, 26 Duitschers, 14 Belgen, 4 Zwitsers, 2 Luxemburgers, 2 Oostenrijkers en 1 Deenen zijn van de korpsen van het leger h. t. 1. overgenomen 69 on- deroffie. en minderen, t. w. 35 van de Inf., 25 van de Cav., 8 van de Art. en 1 van de Genie. Het totaal dier werving bedroeg dus 214, aan wie aan handgelden werd uitbetaald een som van f52480. In de le categorie zijn begrepen 30 miliciens die voor 2 jaar, in de 2e 3 onderofficieren, die voor 4 jaar, en 13 miliciens, die voor 2 jaar bij het Indische leger werden gedetacheerd. In genoemde maand zijn door het Werfdepot naar Oost-Indië uitgezon den 5 detachementen, sterk 10 offi cieren, 15 onderofficieren en 205 kor- In de 60e algem. vergadering der Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank, welke 28 Apri te Amsterdam wordt gehouden, zal o. a. worden behandeld een voorstel, ingediend door mr. C. C. E. d'Engel bronner „De algemeene vergadering spreke hare meening uit over de vraag of hier te lande al dan niet van Staatswege opzettelijk moet worden uitgemaakt, niet alleen dat alcohol behoort tot de vergiften, maar ook tot welke sterkte-graden de handel van alcoholische dranken in het klein kan worden gedreven." Verder komen ter tafeleen voor stel van de afdeeling Amsterdam lo. In de afdeelingen en correspondent schappen de vraag aan de orde te stellenIs het wenschelijk een alge meen petitionnement op touw zetten voor verbod van drankhandel en productie. 2o. Het oordeel van de zustervereenigingen over deze vraag in te winnenen 3o. Zijn rapport hierover met eventueel daaraan toe te voegen voorstellen in De Volks vriend te publiceeren en op andere wijze ter kennis van de Vereeniging te brengen. Ben voorstel van de afd.Leeuwarden: De algemeene vergadering wijze drie afd. aan, welke ieder uit haar mid den een lid benoemen tot het vormen van eene commissie, waarbij het hoofdbestuur tevens éen van zijn leden voegt, en welke commissie tot taak zal hebbenhet voorstel van de afd. Leeuwarden tot herziening van 't Alg. Reglement en de daarop van de verschillende afd. ingekomen op- en aanmerkingen aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen en net resultaat van dat onderzoek zoo noodig in een gewijzigd ontwerp ter tafel te brengen in eene daarvoor i xpres uit te schrijven al gemeene vergadering in den loop van dit jaar. Van de afd. Groningen Het hoofd bestuur stelle pogingen in het werk bij de Regeering, te geraken tot eene verlaging van den accijns op het ge distilleerd en ten slotte tot geheele afschaffing. Het hoofdbestuur heeft in zijne vergadering van 1 April jl. besloten als spoedeischend voorstel op de agenda nog te piaatsen: De meene vergadering machtigt het hoofdbestuur in samenwerking, voor zoover mogelijk, met andere vereeni- gingen van drankbestrijders, op [de in dit jaar te Amsterdam te houden tentoonstelling van het hotel- en rei8wezen, door verkoop van n iet- alcoholische dranken, de verspreiding van geschriften en andere soortgelijke middelen, de zaak der drankbestrijding te bevorderen. Een sleeptocht. Omtrent het binnensleepen van I het stoomichip City of Para door het stoomschip Prins Willem IV te Hampton Roads schrijft de gezag, voerder H. Sluijter het volgende: „Den 22sten Maart 1895, des voorm, 11 uur, zijnde het schip toen op I J 25' WL. en 32» 03' NBr., zagen wij een AmerikaaDsch stoomschip dat naderhand bleek de City of Para van de Pacifio Mail Steamship Com pany te zijn met 2 vlaggen in de voortop, waarme-le hij seinde„Kom I nader, ik heb belangrijke mededee- lingen te doen", wij stuurden lijk naar hem toe en dichterbij ge- komen zijnde kwam een sloep van dat stoomschip naar ons toe. De 2e officier kwam aan boord en deelde ons mede dat hunne schroef ongeveer een half uur c broken was en verloren vroeg uit naam van den gezagvoer-1 der of wij hem sleepen wilden. Wij I namen dit aan en begonnen met d( I t-roesen vast te maken wat door f hooge zee tot 2 uur duurde. Onder stoom zijnde met hoo_ Noordelijke zee en wind, liep hel I schip 4 mijlen, de trossen hadden veel te lijden, des avonds om 101 uur brak de manilla tros, dien nacht I was er geen denken aan door de I hooge zee en duisternis om de tros-1 sen weer vast te maken. Wij bleven I echter dien nacht in zijn nabijheid,! Te 7 uur waren de trossen weer vast en stoomden we vooruiter liep nog I een hooge N. zee en NO. deining, I waardoor het zwaar op de aankwam. Den 24e 's morgens brak de stalen I troB. Wij gingen dadelijk aan het I werk om de trossen weer vast te krijgen en om 10 uur gingen wij I weer vooruit, het weder en de zee I werden gaandeweg beter, zoodat wij I gaf haar die onmiddellijk, en was zich tevens bewust, dat de oand tusschen hen daarna hechter was geworden. In opge wekte stemming keerde hij dien avond naar den Hall terug en dacht minder aan de belofte die hij had gedaan dan aan .le vermindering van den afstand, die hem van het meisje scheidde. Maar dat hij zich gebonden achtte door de belofte alleen voor zoover het de aanmerking van Agnes betrof, bleek dui delijk uit de wijze, waarop hij de drie volgende uren door bracht Met een flesch en een glas voor zich, zette hij zieh neer in Rowan Kings Btoel in de studeerkamer, met zijn blik gevestigd op de tuindeur, terwijl hij in zijne gedachten alle wegen naging, die van deze plek voerden en naar welke plaatsen ze alle voerden. „Al rustte zijn lijk op den bodem der zee, ik zal het aan de oppervlakte brengen I" Des morgens twee uur begaf hij zich waggelend naar zijne slaapkamer en sliep totdat de kerkklok door haar gelui over iet park den aanvang van de godsdienstoefening aan kondigde. Het werd nu noodig om stappen te doen ten opzichte van iet landgoed, waarvan alleen vermoed werd dat Riohard King eigenaar zou zijn. De notaris der familie verscheen op Yewle en stelde een onderzoek in over Rowans dood. Richard King verklaarde, dat niet aan zijn dood kon worden getwij feld maar Richard was natuurlijk belanghebbende. Dok- er Hayle was er echter zeker van dat Rowan King dood va8; hij had hem niet onderzocht, zeide hij en zijne positie veroorloofde hem ook niet over de oorzaak van den dood te Bpreken, maar het was een levenloos lichaam, dat hij in den stoel had zien zitten. Hij had aan Francis Gray geschreven en toonde een brief van dezen, waarin hij hetzelfde ver klaarde. De meening van den ouden bottelier werd door den man van zaken niet geteld, die nu verklaarde, dat tengevolge van de gehoorde verklaringen, hij zou overgaan om het tes tament van wijlen den heer King te openen. „Heeft hij een testament gemaakt 7" vroeg Richard King, zijne bezorgdheid verbergend door op een venster toe te tre den en naar buiten te kijken. „Ja; zonderling genoeg werd het testament geschreven en geteekend juist op den dag, waarop hij stierf. Het werd dien avond per post aan mg afgezonden. Het document is kort," zeide de notaris en vouwde een stuk gekleurd papier open „en eigenhandig door mijnheer King geteekend. Als getui gen hebben geteekend de bottelier Stokes en een tuinmam Wilson genaamd." De notaris zweeg nu een oogenblik en keek het document in. Richard King wendde zijn gelaat geen oogenblik om. „Het landgoed Yewle, met zijne meubelen, schilderijen, zilverwerken, erfstukken, paarden en rijtuigen enz.; kortom alles wat tot het landgoed behoort benevens al zijne on belaste eigendommen vermaakt hij u, mijnheer King." Langzaam keerde Richard King zich om en keek even kalm alsot hij dit alles reeds vooruit had geweten. „Is er nog iets meer in vermeld, mijnheer Rintoul?" „Hij vermaakt twintigduizend pond of daaromtrent die tot zijn crediet in de bank zijn geplaatst of zijn belegd, aan zijne Bij gelegenheid van de paarden markt Maandag op het Vreeburg te Utrecht gehouden, sloeg een jongen met een touw een paard, dat zich daarover wreekte door den knaap een trap tegen de borst te geven; het ventje, dat bewusteloos werd wegge- 7 mijls vaart met bem liepen. Den 25en Maart des middags tegen -51 uur ankerden wij te Hampton R?a hebbende het stoomschip 325 Eng.l mijlen gesleept. De City of Parat 20 Maart vertrokken van New-York I naar Colon, had behalve de lading! 40 le klas passagiers en 800 zakken! mails aan boord en lag 21 voet diep. I In 1890 ontmoette kapt Sluijter, destijds gezagvoerder van het stoo.sn- schip Prins Willtm III, ongeveer I opdezelfde plaats het in nood ver- F keerende Noorsche Btoomschip Karl I Konow dat toen ook door hem tel Hampton Roads werd binnenge-| sleept. Uit de strafgevangenis te Groningen I wordt deze maand ontslagen de 55jarige J. v. S., uit Amsterdam. Behalve voor verschillende dief-1 stallen werd hij ook veroordeeld tot de straffe des doods, wegens moord, welke straf veranderd werd in 26. jaar en 8 maanden gevangenisstraf. Hij heeft in 't geheel bijna 40jaren in verschillende gevangenissen door gebracht. Op de in 1893 door Teylers Genoot schap uitgeschreven prijsvraag„Eene nieuwe verbeterde en zoo volledig mogelijk aangevulde editie van den catalogus der prenten naar schilderijen en teekeningen van P. P. Rubens, samengesteld door C. G. Voorhelm Schneevoogt", zijn geen antwoorden ingekomen. !8tg( De Tel. vermeldt het volgende Eigen Haard is uit handen van,de firma Tjeenk Willink overgegaan in die van dr. E. Pijzei, die gesteund nicht Agnes King. Dat is alles wat het testament bevat." „Het doet mij genoegen, dat hij de vrouw en de dochter van zijn broeder niet heeft vergeten," zeide Richard kalm. „Als hij niet voor hen had gezorgd dan had ik het als mijn plicht beschouwd om het zelf te doen." De notaris boog en hiermee was het onderhond geëindigd, De noodige wettelijke stappen werden genomen en na eenige vertraging, on ver mij dol ij k door dit zoo buitengewone geval, werd de echtheid van het testament vastgesteld. Richard King was nu de onbetwiste eigenaar van Yewle, en het eerste gevelg hiervan was, dat Stokes, de oude bottelier, hem den dienst opzegde. De nieuwe eigenaar betaalde hem een maand loon uit en Btond hem toe onmiddellijk heen te gaan. De spreekwoordelijk geworden „vertraging van het gerecht", was oorzaak dat ongeveer,drie maanlen verliepen alvorens de zaken van wglen den heer van Yewle geheel geregeld waren, want men kwam tot de ontdekking, dat hij verschil lende geldsommen in buitenlandsche ondernemingen had be legd, die niet zoo dadelijk gerealiseerd konden worden. Ein delijk had echter Rintoul de ceel geheel opgesteld en noo- digde Richard King uit hem te komen bezoeken. Alvorens met dit doel naar Londen te gaan, bracht hij een bezoek bij de dames op de pastorie. „Ik ga naar den notaris," zeide hij, „die mij heeft medegedeeld, dat alle zaken nu zijn geregeld. Als executeur zal ik je nu twintig duizend pond kunnen overhandigen Agnes. Hoe zal ik ze voor je beleggen 7" Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2