DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Donderdag 11 April 1895. No. 3612 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: J. C. PEERSEÖÖM, STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen. .Bureau: Kleine Houtstraat X-i» Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienhjk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour antiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE dt Co., JOHN F. JONESSuccParijt 31 bi* Faubourg Montmartr* Nota's, Rekeningen, WiBsele, Qui- tantiën. Brievenhoofden, Memoranda En alle overige Drukwerken, die op jantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- jillijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, Haar'em, 10 April 1885. De heer F. Smit Kleine is benoemd tot ridder van de Kroon van Rumenië. Aan de universiteit te Leiden is het doctoraal examen in de rechten, espectievelijk aldaar gehouden 2 en April, met gunstig gevolg afgelegd goor den heer W. F. van Slooten. In de Dinsdagavond gehouden ver- Jadering van anti rev. kiesvereeni- ling „Nederland en Oranje" was aan Ie orde van behandeling het vol |endevoorbereidende maatregelen foor de verkiezing voor de Provin ciale Staten en den Gemeenteraad. Hedenmiddag te 2 uur had in de lavaleriekazerne de uitreiking van (iploma's plaats van den cursus in "leslag voor burgerhoelsmeden. I Van de 21 leerlingen, die aan het samen deel hadden genomen ver- tregen de volgende het diplomaJ. |mit, J. Schouten, A. Slot, C. Slikker, P. :eij. P. Reinierse, J. Slot, C. Oudejans, Moerbeek, M. Yerzijl, T. Smit, T. Bruntink, P. Quenner, C. Schild, F. Bodegraven, J. de Goede, M. Koop- p&n, B. Sjoers. Wij komen hierop in ons volgend guimmer terug. Dinsdagavond hielden de tim- erlieden in het Volksgebouw eene luishoudelijke bijeenkomst, die voor jde pers niet toegankelijk was. Naar wij vernemen zal Vrijdag 19 lezer het engelsche gezelschap, dat -sgenwoordig te Amsterdam de bur lesque „Morocco bound" speelt, hier ;r stede optreden. I In de op 9 dezer gehouden alge- [jpeene vergadering van Commandi- dre vennooten in de Haarlemsche iankvereeniging, firma Teding van lerkhout de Clercq, werd door )eheerende vennooten verslag uitge bracht over de verrichtingen gedu rende het boekjaar 1894. De verkregen winst veroorlooft eene uitkeering van 10 pCt. de reserve is na bijschrijving van f 3750,tot f88023,70 gestegen, zoodat die thans bijna 59 pCt. van het gestorte kapi taal bedraagt. Balans en Winst- en Verliesreke ning werden door de vergadering goedgekeurd. Landbouw. Dinsdagavond vergaderde de afd. Haarlem en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw in haar gewone lokaal „de Korenbeurs." De Voorz., de heer F. Lieftinck, dank zeggende voor zijne herbenoeming als president, verklaarde die gaarne te aanvaarden. Onder de mededeelingen kwam ook eene voor van den Voorz. over het examen van de leerlingen van den cursus in hoefbeslag, dat morgen (Woensdag) eindigt, (zie ons bericht hierover) en waaraan smids bazen deelnemen van 49 en 50 jaar, die al 20 jaar patroon zijn en toch zelfkennis genoeg bezaten, om in te zien dar zij, wilden zij waarlijk „ba zen" zijn in hun vak, weer leerlingen moesten worden. De penningmeester, mr. G. C. Ever wijn Lange, droeg zijne rekening voor, tot het nazien waarvan werden be noemd de heeren de Wilde, Voorting en Serné. Daarna bracht de heer An- dries J. Winkler verslag uit omtrent de laatstgehouden algemeene verga dering der Maatschappij. Hierop kwam aan de orde een brief van het Hoofdbestuur, waarin aan de afdeeling wordt verzocht het van de vorige algemeene vergadering aangehouden vraagpunt omtrent de heffing van invoerrechten op granen, in een daarvoor expresselij k belegde vergadering te bespreken niet alleen, maar ook daarover te stemmen en het resultaat met opgave van het aantaL leden dat aanwezig was, voor een zekeren datum in Mei, aan het Hoofd bestuur toe te zenden. De Voorz. meent, dat het Hoofdbe stuur hiermede geen gelukkigen weg bewandelt. Het geldt hier een zeer moeielijke quaestie en spreker acht, met alle respect voor de vergadering, deze niet competent die in éen avond te behandelen en daarover te beslis sen. Immers men kan niet alleen op granen invoerrechten invoeren: dan komen ook tal van anderen om be scherming. „Het gaat werkelijk niet aan," aldus vervolgde spreker, „dat het Hoofdbestuur ons zuo naïf deze vraag doet. Ik wil maar zeggen dat wij er niet inloopen en ons die vraag niet zoo maar lekkertjes laten aan leunen. Tot verzachting kan ik er bijvoegen, dat ik mij begrijpen kan dat het Hoofdbestuur de zaak. com missoriaal maakthet zit tusschen twee krachten in. De heer Winkler is het volkomen met den Voorzitter eens. Het Hoofd bestuur i8 tot dezen maatregel geko men door een voorstel van den heer Jacob Boeke uit Groningen, die zag dat de gemoederen erg verhit werden en dat middel heeft voorgesteld, om uit de impasse te geraken. De heer Mr. Ph. de Kanter meent, dat het Hoofdbestuur veel verder is gegaan dan in de bedoeling van den heer Boeke lag. Eene be spreking in de afdeelingen kan spre ker zich nog begrijpen, maar niet een stemming, die toch nooit de opinie van alle leden kan uitdrukken maar alleen van die welke toevallig ter vergadering zijn. Aan den eenen kant zal dan ook zoo'n besluit weinig in druk maken op de machthebbenden, die per slot over de zaak hebben te beslissen, aan den anderen kant loopt men gevaar voor scheuring in de af deelingen. Spreker stelt dus de na volgende motie voor „De afdeeling geiezen hebbende den brief van het Hoofdbestuur, waarin gevraagd wordt bespreking van en stemming over de quaestie van de heffing van graan rechten, meent dat in de bestaande omstandigheden het voldoen aan dien wensch geen nut kan hebben en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie wordt eenparig goed gekeurd. Besloten wordt in verband hierme de geene afgevaardigden te zenden naar de algemeene vergadering in Mei, die alleen voor het punt heffing van graanrechten wordt gehouden. Mocht nader blijken, dat op die ver gadering Dog andere belangrijke zaken worden behandeld, dan zal de afd. alsnog worden bijeengeroepen. Bij de gebruikelijke rondvraag ves tigt de heer O. van Holk de aandacht op de verkeerde plaatsing van de paarden op de markten alhier, nml. met den kop omlaag en met het kruis omhoog. Bij de knollenmark- ten hindert dit niet, maar op de groote markt in Juli waar vele koop lieden uit het buitenland komen en 800 a 900 paarden aan de lijn staan, is het zeer kwaad. Haarlem's gemeentebestuur werkt niet erg mee met de markten, ook niet met de weekmarkten. Voor de bloemen wordt veel gedaan, niet voor de markten. De paarden moeten, zullen ze goed voorkomen, juist andersom staan en dan is gewenscht, dat weder veroor loofd wordt op het schelpenpad waar men nu van af blijven moet, de bees ten te laten draven. Nu heeft spreker met anderen een verzoek gericht aan het bestuur van deze afdeeling om in dien geest een verzoek te doen aan het gemeente bestuur, maar het bestuur meent dat het beter is dat adressanten dat zelf doen. Wat zal dat baten? Het zal veel beter uitwerken, als het bestuur het doet. De Voorz. acht de thans gevolgde manier van plaatsing verkeerd. Hij schrijft dat echter niet aan opzet toe, maar aan onbekendheid van de daar mee belaste ambtenarenmet de eischen. Het bestuur vindt beter dat de heer van Holk en zijne medestanders zich direct wenden tot B. en W., dan kan de afdeeling dat request steunen. Komt het bestuur alleen, dan zou men wellicht zeggen dat er nooit klachten van belanghebbenden zijn ingekomen. De heer van Holk is hiermee te vreden en de vergadering besluit dien steun aan het request te verleenen. Hierna wordt de kostelooze verloting gehouden en de vergadering gesloten. Begrafenis Ds. Hoog. Hedenmiddag te ongeveer 12J£ uur had de begrafenis van ds. Hoog plaats. Op het kerkhof merkten wij o. a. op de verschillende predikanten der Ned. Herv- Kerk, Ds. Weiss, het gemeenteraadslid de heer Klein en verder eene groote schare belangstel lenden. De lijkbaar, met vele kransen be dekt, werd gedragen door broeders van „Meer en Bosch" te Heemstede. Op het graf sprak eerst Ds. Hoog van Zaandam, die den overledene als een voorbeeld voor anderen stelde. Daarna voerde de heer Ds. P. J. Moeton het woord, namens zijne ambtsbroeders in de Ned. Herv. Kerk alhier. God dankende voor de vele gaven den overledene geschon ken, schetste Z.Ew.hem op de volgende wijze als theoloog was Z.Ew. een diep en helder denker, als predikant zeldzaam begaafdals onderwijzer en leermeester bezielend, als herder vol belangstelling en ijverig. Dat alles, al die gaven heeft Z.Ew.in Gods dienst aan de gemeente geschonken. Spreker zeide voorts dat Z.Ew. d iep bedroefd en met ontroering hier stond, bij het graf van den vraagbaak en steunpi laar voor velen, riij spoorde allen aan den levenswandel van den over ledene te volgen. Verders voerde de heer dr. Van Roven nog het woord en ten laatste dankte de zoon van den overledene, namens de familie, voor de belang stelling. Inzonderheid dankte hij de broeders van „Meer en Bosch" en zeide dat de overledene zoo had ge leefd als hij dat gedaan had, omdat hij het oog naar boven had gericht. Kantongerecht. De kantonrechter alhier veroor deelde heden Jacob van der Velde, magnetiseur, wegens overtreding der wet op de geneeskunde tot een boete van f20 subs. 5 dagen hechtenis en wegens overtreding van de wet op de artsenijbereidkunde tot f2, subs. 1 dag hechtenis. Daarna stond terecht Jbr. Pieter Teding van Berkhout, wonende te Heemstede en 29 jaar oud, terzake dat hij op 4 en 8 Januari hoornen heeft gekapt op den Vogelenzangschen straatweg, thans geheeten Boeken- rot-denweg, zonder de toestemming van B. en W. van Bloemendaal. De Burgemeester van Bloemendaal, de heer J. W. A. Immink doet, nadat de kantonrechter hem geweigerd heeft gebruik te maken van talrijke aan- teekeningen,|een lang verhaal, waaruit het essentieele is dat beklaagde ver gunning heeft gevraagd om boomen te rooien op zijn grond voor werk verschaffing, maar dat daarop wegens onduidelijkheid geen beschikking kon worden genomen. Eerst toen bekl. een telegram zond waarin stond, dat de boomen gevaarlijk waren en dat de schade voor de gemeente was, ant woordden B. en W. op 17 December, zes dagen na hunne vergadering, dat vergunning niet kon worden gegeven, omdat het verzoek onduidelijk was. Hierop volgde het rooien op 4 en 8 Januari en proces-verbaal. Gehoord werden vijf politiedienaren en een werkman, hoofdzakelijk over de vraag of de boomen en de berm van den weg het eigendom van bekl. waren. Zij antwoordden in verschil lenden zin. De meesten hunner acht ten het rooien niet dringend noodig, hoewel er een dis niet omgraven was, is omgewaaid. De burgemeester trekt zeer in twijfel ot de berm van den weg het privaat eigendom van bekl. is. De ambtenaar van het O. M„ Mr. H. J. D. D. Enschedé, betoogt dat beide partijen hoewel op verschillend standpunt staande, volmaakt ter goe der trouw zijn. Plij wil gaarne het eigendomsrecht van bekl. op de boo- meD en den berm geheel toegeven; daar komt het niet op aan. Hetprov. Naar het engelsch van P. L. Mc. DERMOTT P) HOOFDSTUK IV. De nieuwe meester. i Het meisje wist evennTn wat zij met het geld moest doen «is ware het een werkelijk witte olifant geweest, en hare moeder wist het ook niet. Na aanwijzing te hebben gedaan op welke verschillende wijzen het geld kon worden belegd, «eide ICing eindelijk met een glimlach„Het zal maar het beste zijn, dat wij voor het oogenblik deze zaak laten rusten en er later nog eens op ons gemak over spreken. 1 Agnes had echter een opmerking te maken, die bij haar eenige verlegenheid teweegbracht. „Oom Rowan is altijd van plan geweest voor de toekomst van Francis Gray te zorgen en ik zou gaarne willen, dat hij het geld met mij deelde." 1 „Je oom Rowan zal wel zijne redenen hebben gehad voor Hetgeen hij gedaan heelt Agnes, en wij zijn verplicht ze te eerbiedigen. Hij verkoos jou het geld te vermaken en je moet het aannemen. Wal Francis Gray betreft, wanneer hij ooit steun noodig beeft, dan zal ik hem dien wel geven. Is dat goed?" Zij sprak niet verder over dit punt. Er volgde nu een oogenblik van stilte en Richard King verzamelde zijne krach ten voor het ware doel van zijn bezoek op de pastorie. „Er is eene zaak," zeide hij tot de dames, langzaam Bpre- kende, „die moeielijk langer kan worden uitgesteld, eu het kost mij groote moeite er u over te spreken. U weet, dat deze predikantsplaats geruimen tijd onbezet is geweest, en men heeft er bij mij op aangedrongen er weer iemand voor te benoemen Mevrouw King keek nu ontsteld, maar hij maakte een smeekend handgebaar. „Rowans gevoelens betreffende dit huis zijn ook de mijne. Het is en zal het uwe blijven zoolang u er in wenseht te wonen. Maar ik heb het gewaagd te hopen," ging hij voort met een smeekenden blik op Agnes, „dat dat u op den Hall Z'iudt willen wonen." Mevrouw King keek ook hare dochter aan, en Agnes toonde door hare kleurverwiseeling en het samenknijpen der vin gers, dat zij het zich bewust was, dat de beslissing alleen van haar afhing. „Agnes," vervolgde hij teeder, „je hebt eene voorwaarde gesteld voor je toestemming, die ik gaarne' heb aanvaard. Maar denk je Agnes, dat ik met minder ernst die voorwaarde zon trachten te vervullen, wanneer je mijne vrouw waart En het zou zoo veei beter en gelukkiger zijn voor ons allen. En wat ik je bidden mag, begrijp mij niet verkeerd, dat ik het zeg, maar dat alles ligt mij zeer na aan het hart. Wanneer je vader tot ons terugkeert Agnes, zal hij dan niet gelukkiger zijn wanneer hij weet, dat geen schaduw hen heeft kunnen omgeven, die hem dierbaar zijn?" Het meisje stortte tranen, maar toen hij, stoutmoediger geworden door hare ontroering waaruit hij natuurlijk op maakte dat zij toestemde naderbij trad om hare hand te vatten, stond zij kalm op en deed een schrede achteruit. „Nu niet," zeide zij zachtjes „nu niet. Geel mij eenigen tijd om na te denken." „Keker," was zijn antwoord, „ik wensch volstrekt niet bij je aan te dringen Agnes. Maar ik mag nu hoop ik wel het een en ander in het werk stellen om de open plaats weer te doen bezetten Dat zal volstrekt niet schaden aan je vrij heid van beslissing; ik kou het echter niet doen, zonder er u over te spreken." „O ja," gaf zij ten antwoord, „dat kunt u zeker doen." Wat kon een man meer verlangen Dit was Richard Kings gedachte toen hij opgetogen de pastorie verliet. Agnes was nu de zijne; hare laatste woorden die hem de vrijheid gaven om een anderen bewoner voor de pastorie te kiezen, sloten duidelijk hare toestemming in zich. Waarom begeerde hij dit meisje de dochter van een veroordeelde zoo vurig Zij was inderdaad zeer schoon en de liefde van iederen man waardig. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1