BINNENLAND, Politiek Overzicht. Letteren en Kunst. Rechtszaken. GEMENÖD NIEUWS. reglement op de wegen Btelt de po-' litieverordening van Bloemendaal buiten werking en zoolang de ligger niet gereed is, zijn er eenvoudig geen uitzonderingen. Weliswaar maken art. 24 en 25 van het P. R. geen melding van rooien, maar ze gewagen van graven en graven is noodig voor rooien. Spreker requireert veroordeeling van bekl. wegens 3 voortgezette over tredingen tot 3 maal 15.boete, subsidiair 3 maal 1 dag hechtenis. De verdediger van beklaagde, mr. van Raalte van Rotterdam, betoogt dat het hier een beginselqus geldt. Bekl. heeft zich niet willen onderwerpen aan de willekeur van het gemeentebestuur van Bloemendaal en pl. juicht het toe, dat het P. R. aan dergelijke willekeur van gemeen tebesturen een einde maakt. Zoo is pl. het eens met den ambtenaar van het O. M., dat het P. R. art. 6 van de pol. verordening van Bloemen daal buiten werking stelt, maar trekt in twijfel dat het P. R. zelf op dit oogenblikeen opbouwende strekking heeft. Men had niet alleen het ontbreken van verlof van B. en W., maar ook van dat van Ged. Staten moetenten laste leggen. Overigens hinkt de dagvaarding op 2 gedachten, waar zij naast graven ook rooien ten laste legt, maar art. 24 P. R. bedoelt vol gens pl. graven niet als preparatie ve maatregel tot rooien, maar als op zich zelf staand, doelloos, nutteloos graven in den berm. Dat de boomen het eigendom van bekl. zijn is van belang, omdat als dat vaststaat de vraag is of het P. R. niet in strijd is met art. 625 B. en W. Immers wordt werkelijk bij P. R. ook het rooien verboden, dan ont neemt men den eigenaar het gebruik van zijn eigendom, in strijd met art. 625 B. W. Er is geweigerd om de vergunning tot rooien te geven, omdat de ge meente Bloemendaal er een voor deeltje uit halen wou en het adres van den heer Berkhout zou nog onbe antwoord zijn, wanneer het telegram van 17 December het gemeentebestuur niet had opgeschrikt. Hieruit blijkt hoe particulieren tengevolge van in grijpende verordeningen blootstaan aan willekeur van lagere colleges. Pl. wijst op arresten van den Hoo- gen Raad van 20 Mei en 25 Nov. 1889 en op een beslissing van den kantonrechter te Zutfen van 27 Oct 1891 en concludeert tot ontslag van rechtsvervolging. De Raad der gemeente Velsen be-1 noemde Dinsdag tot wethouder den heer L. Uitendaai in de plaats van wijlen den heer H. J. ter Burg. De atdeeling Houtrijk en Polanen der Maatschappij van Landbouw heeft premiën beschikbaar gesteld voor de meeste aanvoer en verkoop, zoomede voor het zwaarste rund op de eerste veemarkt, zijnde op den 18en April ,s., aan te voeren. Schouwburg. Dinsdagavond speelde in den schouwburg hier ter stede het Ned. Tooneel, de laatste maal in het sei zoen, zooals door de advertentiën aangekondigd. Voor deze bizondere gelegenheid kwam zij met een stuk bizonder door zijn ouderdom, nml. „Maria Stuart," Schillers tooneelspel, door J. J. L. ten kate in het Ned. in versmaat overgezet. Mocht iemand beweren de keuze van dit stuk minder goed te vinden, wij kunnen ons met deze bewering zeer goed vereenigen, maar toch had de opvoering door het Ned. Tooneel iets verdienstelijks, omdat velen „Maria Stuart" wel zullen kennen, maar door de slechte vertolking van een gezelschap van den zooveelsten rang of van een dilettantenvereeniging, voor wie dit tooneelspel een gelief koosd stuk voor het repertoire Immers van het Ned. Tooneel kun nen wij eene goede bezetting en eene iraaie monteering verwachten, welke verwachting dan ook Dinsdag avond uitkwam. Hiermede is echter niet gezegd, dat hier en daar de ver tolking geen vlekjes vertoonde. Mevr. BrondgeestBouwmeester vervulde de titelrol talentvol; in het laatste gedeelte van haar onderhoud met koningin Elisabeth (mevr. Hol- tropvan Gelder) kwam hare forsche stemuitzetting echter den gewensch- ten indruk van haar spel niet ten goede; hare stem is voor zulk een krachtsinspanning nietmeer berekend. Mevrouw Holtrop maakte zich in één tooneel ook aan hetzelfde euvel schuldig, daar zij veel te forsch in zette. Hare actie en het zeggen der verzen waren evenwel artistiek. De h.h. Clous, van Schoonhoven en Spoor vervulden de rollen respectievelijk van graaf van Leicester, baron van Burleigh en graaf van Screwsbury. De heer Clous had echter nu en dan te veel gedra- gens in zijne voordracht der versre gelen. De koninkl. Liedertafel „Zang Vriendschap" heeft een zeer fraai froot portret ontvangen van den toon unstenaar Richard Hol voorzien van een eigenhandige opdracht van den heer Hol en dat in hare repetitiezaal zal worden opgehangen. Voor het examen aete-lager-onder- wijs is Dinsdag te Amsterdam geslaagd d e heer J. Belt van Sandpoort. Benoemingen-Lombok. Ter zake van de krijgsverrichtingen tegen Lombok in 1894 is bij konink lijk besluit van 9 April 1895 no. 36 bevorderd tot ridder 3de klasse der Militaire Willemsorde de kapitein ter zee H. Quispel, en zijn benoemd a. tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsordede luitenants ter zee 1ste klasse J. C. van Wessem (sedert be vorderd tot kapitein-luitenant ter zee) en J. C. Cramer; b. tot officier der Orde van Oranje-Nassaude kapitein luitenant ter zee M. F. Tydeman, en c.tot ridder der orde vanJOranje-Nassau: de officier van gezondheid le kl. der Kon. Nederl. marine J. A. Rademaker de luit. ter zee 2de kl. A. C. W. baron van Haersolte van den Doorn. Ter zake van' voormelde krijgsver richtingen is verder bij koninklijk besluit van den 9en April 1895, no. 32 bepaald,^ dat de namen der volgende (sedert overleden) militairen zullen worden ingeschreven in de registers van de kanselarij der Nederlandsche orden, te weten: als ridder 4e klasse der Militaire Willemsordede luit, kolonel der infanterie E. M.A. A. K. Frackers, de le luitenants der infan terie W. P. Broekman en E. de Graaf de 2e luitenants der infanterie J. W. Schiff en H. Valkenburg, dt sergeant der infanterie J. J. v. Lith;J de sergeant der artillerie J. C. Heyser en de fuseliers E. G. Dettmyer en B. Ak kerman, en als eervol vermeldde sergeant der infanterie J. M. Guide- mont; de cavalerist le kl. P. Schun- gelde kanonnier le kl. J. Hessel, en de .Kanonnier 2e kl. A. Zuidam. Bij dat besluit zqn voortslo. be vorderd a. tot commandeur der Mi litaire Willemsorde: de generaal- majoor der infanterie M. Segovb. tot ridder 3e kl. der Militaire Wil lemsorde de kolonel der infanterie (sedert benoemd tot generaal-majoor) L. Swart; de luitenant-kolonel der infanterie A. H. W. Scheuer en de kapiteins der infanterie W. G. A. C. Christan en J. C. Lindgreen2o. be noemd a. tot ridder 4e kl. der Mi litaire Willemsorde: de kolonel van den generaien staf (sedert benoemd tot generaal-majoor) J. J. K. de Mou lin de luitenant-kolonel der artillerie W. Boetjede majoor van den gene raien staf G. J. van Kooten; de ka pitein van den generaien staf H. P. Willemstijnde kapitein der infanterie (sedert bevorderd tot majoor) J. F. H. Janssen; de kapiteins der infante rie P. G. Smidhamer, W. J. C. Creutz-Lechleitner, O. F. v. d. Ende, P. Wiersma, W. Schreyner, A. Jonker, K. J. D. Scott, F. W. H. van Tui- nenburg, J. Koch en J. H. Hartmann de officieren van gezondheid le kl. dr. J. W. Portengen en S. Ujlaki; dele luitenants der infanterie W. H. B. der Zwaan, J. Hildering, R. B. klasse Soerawitjanade geniesoldaat le klasse J. A. Schrader; de inlandsche geniesoldaat lste klasse Karsosemi- to, en de ziekenoppasser H.Loverink. B. tot ridder der orde van denNe- derlandschen Leeuw de resident van Bali en Lombok M. C. Dannenborgh, de predikant bij de protestantsche gemeente in Nederlandseh Indië dr. H. J. Offerhaus, de roomsch-katho- lieke geestelijke van den tweeden rang F. J. A. Voogel, de majoor in tendant L. C. van Derg; de dirigee- rende officier van gezondheid 2de kl. C. J. de Frey tag en de kapitein-intendant N. J. van den Bent. C. Tot commandeur in de orde Oranje NassauDe algemeene M. De Wijs, L T. ter Bruggen, Hu- genholtz, J. H. C. van Dompseler en E. C. van der Heijden; de le luite nants der artillerie G. C. A. Dijk, J. J. Hemmes, H. U. S. Boerma, H. van Witzenburg en A. Beckingde le luitenants der genie W. R. de Greve; N. Plantenga en J. E. de Rochemont de officieren van gezondheid 2e kl. W, J. H. Timmermans en dr. J. E. Janzen; de 2e luitenants der infante rie A. Franssen, H. Colijn, L. H. van Teyn, J. M. W. Grootenboer en F. Franssen; de adjudant-onderofficier, opnemer F. H. Plas; de sergeant majoors der infanterie P. J. H. de Bock en S. Schmitz; de inlandsche Bergeants der infanterie Sadiman en Wisam; de wachtmeesters der cava lerie L. H. Heyer, A. V. Beek; de sergeants der artillerie A. B. Fickel en F. W. C. Kloerende fourier der genie J. de Beer; de korporaal der infanterie (sedert bevorderd tot Ber- geant); H. Robijn, [de korporaal der infanterie J. G. Bierlinger; de korpo raals der artillerie M. Elenbaas en B. van Faassende korporaals der genie J. P. Houben en P. M. Nieuwland, de hospitaalbediende H. T. Klawende infanteristen le kl. P. van der Klamp en C. Westbroek, de hoornblazer H. Meyboom, de fuseliers J. Washington, H. C. Dircke, F. A. Raas, J. Terpstra, sedert gegageerd, C. Yeritraaten en J. Mulder, de Amboineesohe fuseliers H. H. Pattipeilnlu, T. Tamboewoeng en Hamisie, de cavaleristen 2e klasse G. H. Doorsehadt en C. Bos, de in landsche cavalerist 2e klasse Soero- dongso, de kanonniers le kL A. Man- demaker, W. Dekker en A. van dt Yen, de kanonnier Je klasse F. Stan- neveld, do inlandsche stukryder le secretaris van het gouvernement van Ned.-Indië E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh en de directeur van binnenlandsch bestuur G. A. Scherer. D. tot officier der orde van Oranje Nassau, de inspecteur van cultures F. A. Liefrinck en de luite- nant-kolonel-commandant Yan deBa- risan van Bangkalon Raden Majang Koro. E. Tot ridder der orde van Oranje Nassau, de kapiteins van de Barisan van Bangkalan raden Doerachman, raden Kahar en raden Ario Mangkoe Adi Koesoemo; de controleur lsts klasse bij het binnenlandsch bestuur waarnemend assistent-resident J. H. Liefrinckde controleur 2de klasse bij het binnenlandsch bestuur A. J. N. Engelenberg, de zendeling-leeraar J. J. Wijnveldt en de hoofdagent in Nederlandsch-Indië der Koninklijke Paketvaartmaatschappij E. G. Taylor. De eeresabel met het gebruikelijke opschrift is toegekend aan den ma joor der artillerie M. B. Rost van Tonningen. Nog is bepaald, dat bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië als in Neder land eervol zullen worden vermeld De majoor bij den generaien staf (is sedert bevorderd tot luitenant-kolonel bij de infanterie) A. J. Hamerster, de kapiteins der infanterie I.C.R. Schenk, A. E. N. Botken en A. E. Kamerman, de kapiteins der artillerie J. L. Swari en C. W. van Hoogstraten. De kapi tein-kwartiermeester C. F. Julius. De le-luitenants der infanterie E. A. van Kappen, C. A. Meulemans, F. P. M. P. Berkeljon, H. tf. J. Tersteege en A. C. C. Musch, de lste luitenant der cavalerie J. F. van Maren, de lste luitenants der artillerie J. P. Kreischer en P. M. Vis, de 2de lui tenants der infanterie W. G. Gerlach en W. R. Winter. De magazijnmeester 4e kl. der artillerie W. L. van Rijn. De adjudant-onderofficier der infan terie W. Wunnink. De adjudant- onderofficier-kwartiermeesters H. N. T. Piejeers en jhr. A. L. G. Meijer. De sergeant-majoor der infanterie A. de Rooij. De sergeant der infanterie J. Wieling. De sergeant der artillerie O. C. J. L. Eichhorn. De sergeant telegrafist C. G. H. Barow. De sergeant der genie G. Wiersma. De korporaals der infanterie S. Broete, J. G. Gunz en F. T. van Berckelaer. De korporaals der artillerie A. J. Kooreman, W. Vcrheijde en T. C. P. A. Bernaards. De infanterist lste kl. W. Knote, de fuseliers W. K. Nelk, A. H. van Wijk, J. A. Murzt, M. Hendrikse, P. J. Vree, J. J. van den Heuvel, J. Vermeer, W. Korten, J. Keese en L. de Waard; de cavaleris ten 21e klasse L. Hekkers en F. G. Heidelde kanonniers le klasse J. van der Veen, S. Stoker en M. H. Springveld; de kanonniers 2de kl. P. Gaartman, J. J. Hol en H. A. Patist. De genie-soldaat 2de kl. A. Meijnhart en de ziekenoppassers H. Nuis en A. P. Ghijselinck. Ter zake van de meergemelde krijgs verrichtingen is voorts bij Kon. Besl. van 9 April 1895 No. 95 benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsordede bij het leger in Ned. Indië gedetacheerde le luit. der inf. van het Ned. leger H. C. J. ter Beek, en is verder bepaald dat bij afzon derlijke dagorders zoo in Indië als in Nederland eervol zal worden vermeld de bij het leger in Ned.-Indië gedeta cheerde le luit. der inf. van het Ned. leger S. C. Muller. Voor f 300 per reis is nl. aangenomen dit gevaarlijk goedje weer naar de fabriek te Opladen terug te voeren. (£sbH5 Da nieuwe kruisers, Omtrent de drie aan te bouwen kruisers verneemt het N. d. D. de volgende bijzonderheden De lengte over alles zal bedragen 93.30 M., die op de lastlijn 93 M. en tusschen de loodlijnen 89.75 M. De grootste wijdte op den buitenkant der spanten zal zijn 14.75 M. De holte van den onder kant der wangplaat tot de rechte lijn der opperdeksbalken is gesteld op 9.869 M., terwijl de rondte van den balk op G. S. zal zijn 0.20 M. De waierverplaatsing, met 400 ton kolen en de geheele uitrusting, is be rekend op 3900 ton, terwijl de groot ste diepgang bij die waterverplaat sing 5.40 M. zal wezen. De romp zal van staal vervaardigd worden. Straatroovers. Eenige Amsterdamscbe straatroo vers hebben Maandagavond weer een brutaal stukje uitgehaald. Te ongeveer half 12 uur kwamen twee jongens en twee vrouwen een café-logement aan de Prins Hendrik kade binnen en bestelden vier glazen bier. Op de opmerking dat de con sumptie 15 en 10 ets. kostte, volg de bet antwoord: „dat doet er niet toe." De vrouw des huizes, die met twee logés iu de gelagkamer was, wendde daarna nog een poging aan, om de minder gewenschte gasten met een zacht lijntje te verwijderen. In plaats daarvan opende een der vrouwen de straatdeur, waarop nog eenige jongens en vrouwen binnenstormden. Het gezelschap sloeg nu een ruit van een glazen binnendeur in, dronk de glazen bier der logé's leeg en nam de ledige glazen in beslageen hun' ner rukte de gouden horlogeketting van een der logé's af, terwijl een ander een volle flesch uit het buffet stal. Met dezen buit verlieten allen het café in de richting van de Has- selaarsteeg. De daders zijn nog niet gevonden. In bet engelsche Lagerhuis is Dins dag het ontwerp voor maritieme werken bij tweede lezing aangenomen. Door sir William Harcourt werd eene motie voorgesteld in welspre- kende bewoordingen, strekkende om den aftredenden voorzitter van bet Lagerhuis, Peel, te danken voor de door hem bewezen diensten en om de koningin te verzoeken hem een bij. zonder blijk te geven van bare gunst. Woordvoerders van verschillende par tijen als Baliour, Chamberlain, Mac- earthy en John Redmond ondersteun den de motie in hartelijke bewoor dingen, die ten slotte met algemeene stemmen werd aangenomen. Den 2den Mei zai Harcourt zijne begrooting indienen. Het engelsche HoogerhuiB is tot den 22sten April uiteengegaan. Bij de verkiezingen voor bet deen- sche Folkething zijn gekozen 21 leden van de rechterzijde, 28 voorstanders bet vergelijk met de regeering, Naar wij vernemen beeft de ex ploitatie van het Paleis voor Volks vlijt in het atgeloepen jaar een ver lies opgeleverd van ongeveer f82,000. Bbld De Koninginginnen in Am sterdam. De dames, die gedurende het aan staand verblijl van Hare Majesteiten te Amsterdam hare opwachting wen- schen te maken aan Hare Majesteit de Koningin Regentes, zullen zich daar toe voor den 18ien April aanstaande schriiteljjk moeten wenden tot mevr. de douairière InBinger, geb. Van Loon, dame dn palais van Hare Majesteit te Amsterda m. De Koninginnen zullen Dinsdag 23 April des namiddags 2 nur een voor stelling bijwonen in bet circus Carré. Dinsdagavond zal H. M. de Regen tes een rankt geven ten paleizs en Woensdagavond 24 April zullen Hare Majesteiten een voorsteUing bijwonen in den Stadsschouwburg. Het dynamiet te Spijk zal nu spoe dig van onze grenzen zijn verdwenen. In aansluiting op ons bericht in het vorig nummer uit de Zutph. Cf. wordt gemeld, dat de heer mr. S. van Houten sinds Sept. 1893 reeds heeft opgehouden te behooren tot de redactie van lfragcn de» Tijd». In zijne „staatkundige briel" van 26 Aug. 1893 schreef mr. van Houten het volgende omtrent de Vragen des Tijd». „Mijne medeleden in de redactie vonden in mijn laatste artikelen aan leiding, om den uitgever te noodza ken tusschen hen en mij te kiezen. In het welslagen hunner poging, om mij te scheiden van de lezers van het tijdschrift, waarmede mijn naam als het ware was vereenzelvigd, ligt voor mij gereede aanleiding, om te trachten door eene zelfstandige uit gave dezen lezerskring te blijven be reiken." en 61 tegenstanders van het vergelijk, van welke laatsten 8 sociaaldemo craten. Het lichaam bevatte tot dusver van elke der genoemde categorieën 50, 26, 46 en 2. De minister van binnenl. zaken Hörring en de gewezen minister van oorlog Balson werden door hunne radicale tegenstanders geslagen. Door de commissie nit den bel- giBchen Senaat, belast met het onder zoek van het gemeentekieswetontwerp, is dit ontwerp met 7 tegen 2 stemmen en een blanco aangenomen. Decom- miesie was gevormd uit 7 katholieke en 3 liberale afgevaardigden. Volgens een telegram aan de Timet uit Tsjitral hebben 1500 inboorlingen bij Tsjakdara vergeefs getraoht den Eagelschen het overtrekken van Swat te beletten. Aan den overkant gekomen vervolgde de Engelsche rui terij den vijand en doodde er i honderdtal. De overigen vluchtten in verwarring naar Oech. De Eagelschen bezetten Woensdag waarschijnlijk de bergpassen van Oech en Katgola. Er is geen nieuws van het fort Tsjitral noch van Oemra Khan. De Times verneemt uit Santiago, dat de betrekkingen tussonen Chili en Argentinië alles behalve bevredi gend zijn. Beide landen wapenen zich op groote schaal. Argentinië schijnt oorlogzuchtig als afleiding voor bin- nenlandsohe twisten en de openbare onrast. Chili koopt nog drie oorlogs schepen, maar de naasting van spoor wegen door den staat is onjuist. Het Amsterdamsch gerechtshof ver oordeelde Dinsdag den secretaris en den ontvanger der gemeente De Bilt, met name Takken en RooBes, die zich schuldig maakten aan het ver vaardigen en uitgeven van vabche obligatiën der gemeenteschnld, tot eene gevangenisstraf van drie jaren. Dinsdag kwam bij de rechtbank te Amsterdam vóór de zaak van Ge- sina Keizer, beter bekend als het wondervronwtje van de Bloemgracht, beschuldigd van het onbevoegd uit oefenen der jgeneeskunde. Zij had namelijk aan Th. Maijland een zalf voorgeschreven, waarin eene aanzien lijke hoeveelheid lood voorkwam hetgeen gevaar voor zijn leven heeft doen ontstaan. De rechtbank veroor deelde haar tot eene geldboete van f300, bij niet betaling te vervangen door 2 maanden hechtenis. De beklaagde verklaarde, dat zij niet wist waaruit de zalf bestond en dat deze haar geregeld 's avonds laat door een onbekende werd gebracht. Er kwamen een vjjftal getuigen 5 dicharge veor, die verklaarden door de zalf der juffrouw genezen te zijn. Desniettemin eisshte het O. M. dat het hof haar voroordeelen zou tot eene gevangenisstraf van 6 maanden wegens het plegen van eene handeling, waartoe zij niet bevoegd was. De rechtbank te Alkmaar heelt de vrouw, die een aanslag pleegde op het leven van een geneesheer op Tes- sel, veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, onsier attrek van de preventieve hechtenis. Maandagmorgen heeft te Luik de uitvoering van het vonnis van het Luiksche ass isenhof tegen Jagol- kofskij, Cornelissen en Vliegen effigie plaats gehad. „Monsieur de Bruxelles" heelt het vonnis aangeplakt aan een kiosk, die den schandpaal moest voorstellen. Vier gendarmes te paard stonden met getrokken sabel op wacht naast de kiosk. Halve hulde. In 1892 besloot de gemeenteraad van Denain, Frankrijk, om een stand beeld op te richten voor den hertog van Viilars, hem voorstellende zoo als hij in 1712 zijn troepen in den slag, bij Denain gehouden, in het vuur bracht. De gemeente zelf schr- ef voor 10000 francs in en een beeldhouwer werd met de vervaardiging van het Btandbeeld belast. Het zou een ruiterbeeld worden. Daar kwam plotseling een kinkin den kabel. Een bewoner van Denain schreef brochure op brochure om aan te toonen, dat niet Vilars de over winnaar was van Deaain, doch dat die eer toekwam aao maarschalk de Montesquiou d'Artagnan. De brochu res werden weerlegd door een leeraar van Valenciennes. Nu er zulk een twistgeschrijf ontstond over de vraag of aan Viilars al of niet de eer toe kwam, welke men hein wilde bewij zen, kwam de gemeenteraad op het bewonderenswaardige denkbeeld: „om „het standbeeld dan maar op de helft „der oorspronkelijke grootte te doen „uitvoeren." Twee oude douairières, de markie zinnen de Cha aleilles ende Marcien, zijnZondag op Père-Lachaise, te Parijs, waar zij de gebeden der stervenden uitspraken, in den familie-grafkelder gevallen. De eerste was dadelijk dood de tweede, hare dochter, is zwaar ge wond men hoopt deze echter in het leven te behouden. Keizer Wilhelm als sohrijver. Van goeder hand wordt te Berlijn verteld, dat keizer Wilhelm bezig is een boek te schrijven over militaire zaken. Waarschijnlijk zal dit werk, dat met kaarten en platen voorzien is, in het najaar verschijnen. In het krankzinnigengesticht te Döbling bij Weenen is prins Wilhelm Ten Montenuovo, sen zoon van df

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2