BINNENLAND, Letteren en Knnst. Rechtszaken. SemengdNieaws, Politiek Overzicht. VARIA. op scherper toezicht op den verkoop van sterken drank zonder vergunning. De heer mr. A. J. van Thiel, achtte het niet wenschelijk dat dit van de haarlemeche afdeeling zou uitgaan. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de heer mr. A. J. Rethaan Macaré zich wilwillend bereid heeft verklaard voor de afdeeling te bespreken het vraagstuk der vaderlijke macht in verband met de brochure van mr. J. A. Levy over dit onderwerp. Deze ver gadering zal waarschijnlijk in het laatst van Mei worden gehouden op de bovenzaal der „Vereeniging" en toe gankelijk zijn voor de leden me hunne introducés ook dames. gerepatrieëerd en ook met het „Moed, i Het was voor de Wereldtentoonstel- Beleid en Trouw" gehuldigd, op Lom- ling Donderdag een dag van tegen- Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 11 April 1895. Roode wintertarwe f0.a f0. Witte tarwe f4.75 a fö,25, Zomer ristarwe f0.a f0.Rogge f3.75 a f 4,25, Haver f5.a f5.50, Che- valiergerst f0.— aO.Duivenboonen f5.75 a f 6.25, Paardenboonen 14.75 a f5.25, Wintergerst 10,a 10, Kanariezaad f0.a f0. bok verdiend, is door de directie van het „Nederlandsch Panopticum" be noemd tot oppasser bij de in dit mu seum te plaatsen Lombokgroep. H. M. de Regentes heeft bepaald dat zij requesten, haar op straat aan geboden, niet meer zal aannemen. Hare Majesteiten zullen den 24en Mei van Maastricht vertrekken naar Aken, en van daar op 25 Mei de reis voortzetten naarlgels nabij Innsbrück, waar Hare Majesteiten een verblijf zullen maken van omstreeks 5 weken. Einde Juni of aanvang Juli zullen Hare MajesteUen op het Loo terug- keeren. Naar aanleiding van het bericht, dat de kroonprins van Djokdjo op den loop was geweest, zegt het Raag- sche Dagblad. Van deze zaak is aan het departe ment van koloniën niets bekend. Ten overvloede wijzen wij er nog op, dat de bedoelde kroonprins een jongeling is van 13 of 14 jaar, zoodat hiei waarschijnlijk aan een excursie moet worden gedacht, buiten den zin des vaders ondernomen. Op de trouw des vaders kan ons gouvernement on wrikbaar staat maken, terwijl bij den zoon van eenige politieke berekening of doel hoegenaamd de rede niet kan zijn. Lombok-strijders, Onder de militairen, die Donder dag met de stoomer Prinses Marie uit Indië terugkeerden, behoorde ook de sergeant der artillerie F. W. C. Klören, uit Deventer, die dezer dagen ook vermeld werd, als gedecoreerd met de Militaire Willemsorde 4e klasse, daar hij zich op Lombok zeer had onderscheiden. Daaromtrent werd 't navolgende medegedeeld De overste Scheuer bestormde met het 9e bataljon Tjakra Negara, dat hardnekkig verdedigd werd. Vele wonden en dooden vielende vijand achter de muren staande, echoot door de schietgaten zonder zelf getroffen te kunnen worden. Dat ging zoo niet. Zelfs het: „alles kost een dubbeltje jongens, we moeten er in," kon niet helpen. „Met handgranaten voor!" com mandeerde de overste Scheuer. De sergeant F. W. C. Klören en de kor poraal V. Faassen waren onmiddellijk met die werptuigen present, en met de grootste krachtsinspanning gelukte het hun op een der muren van de poeri te komen en van daar den vijand te bestoken, met het gevolg dat deze terugdeinsden en de overste Scheuer gelegenheid kreeg, den storm te herhalen en binnen de versterking te komen. Als door een wonder ont kwam Klören aan het moorddadig vuur dat op hem geopend werd. Een leverziekte dwong hem te repatrieeren, doch naar alle waarschijnlijkheid zal deze dappere niet voor het Indische leger verloren zijn. Te IJmuiden werd hem aan boord door den kapitein-commissaris van afmonstering, Wijnmalen, zijn benoe ming tot ridder der Milit. Willems orde medegedeeld en werd hij voor het front van het aangetreden deta chement hartelijk gelukgewenscht waarop de gezagvoerder der Prinses Marie en de officieren der boot hem eveneens kwamen gelukwenschen. Met deze boot keerde ook terug de le luit. J. T. ter Bruggen Hugen- holtz, die zoo meesterlijk de achter hoede der colonne Bijleveldt bij den aanval commandeerde, dat generaal Vetter vroeg„Wie commandeert die achterhoede? Dat is een kranige ke rel." En generaal Vetter stond be kend dat hij gewoonlijk niet veel zeide als hij te velde was. Ook deze officier werd met de Willemsorde gedecoreerd. Jammer slechts, dat hij misschien zgngeheele leven verminkt zal blijven een schot verbrijzelde hem een der beenen. De fuselier J. Terpstra, onlangs Zomerdienst Staatsspoor wegen. In het door den minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid goed gekeurd ontwerp voor den zomerdienst op de Staatsspoorwegen komen de volgende wijzigingen voor AmsterdamRotterdamDen Haag De trein van 8 u. v. m. uit Am sterdam C. S. naar den Haag zal twee minuten vroeger aldaar binnenloopen. De trein van 9.40 v. m. van Amster dam C.S. en thans aankomende te Rotterdam en 's Gravenhage om 11.05 v. m. resp. 11.27 v. m. zal dan van het station Amsterdam C.S. vertrek ken om 9.10 v. m. en arriveeren te Rotterdam en den Haag om 10.35 V. m. resp. 10.48 v. m. De sneltrein van 11.10 v. m. van Amsterdam C.S. komt te vervallen. De trein van 11.10 v. m. uit Am sterdam C.S., stoppende aan verschil lende tusschenstations en aankomende te Rotterdam en 's Gravenhage om I.21 n. m. resp. 1.36 n. m., zal dan eerstgenoemd station verlaten om 10.42 v. m. en arriveeren te Rotter dam en den Haag om 12.52 n. m. resp. 1.03 n. m. De sneltrein van 2.40 van Amster dam C.S. en thans aankomende te Rotterdam en 's Gravenhage om 4.10 n. m. resp. 4.25 n. m. zal met ingang van den zomerdienst eerstgemeld station verlaten om 2.25 n. m. en aankomen in laatstgemelde plaatsen om 3.50 nm. resp. 4.05 n. m. De trein van 4.10 n. m. vertrek kende van Amsterdam C.S. stoppende aan de tusschenstations, komt te vervallen. Een nieuwe sneltrein is ingelegd van Amsterdam naar 's Gra- venha ie, vertrekkende van het station Amsterdam C.S. om 4.45 n. m. en aankomende te Den Haag om 6.10 n. m. Deze trein loopt van 15 Juni tot 15 September. De trein van 7.33 n. m. van Am sterdam C.S. en binnenloopende te Rotterdam en Den Haag om 10.10 n. m. resp. 10.15 n. m. zal met den nieuwen dienst van eerstgenoemd station vertrekken om 6.18 n. m. en arriveeren op laatstgemelde stations om 8.22 n. m. resp. 8.31 n. m. Een nieuwe avondsneltrein is inge legd van Amsterdam naar Rotterdam en Den Haag. Deze trein verlaat het station Am sterdam C.S. om 7.45 n. m. en komt aan te Rotterdam en Den Haag ten 9.10 n. m. resp. ten 9.22 n. m. De trein ei ie vertrekt van Amster dam C.S. om 9.45 n. m. en aankomt te Rotterdam en 's Gravenhage om II.20 n. m. resp. 11.33 n. m., zal niet meer stoppen aan het station Oude water en aankomen te Rotterdam en 's Gravenhage x>m 11.30 n. m. resp. 11.46 n. m. Het uur van vertrek blijft echter onveranderd. Omgekeerde richting. Een nieuwe sneltrein is ingelegd van 's Gravenhage naar Amsterdam, vertrekkende van eerstgemeld station om 9.— v. m. en aankomende te Amsterdam W. P. ten 10.10 v. m. Deze trein stopt aan geen der tus schenstations en loopt van 15 Juni tot 15 September. De trein van 10.12 v. m. uit den Haag en 10.17 v. m. uit Rotterdam zal van eerstgemeld station 2 min. en van Rotterdam 5 min. later ver trekken. De trein van 11.33 v. m. uit 's Gravenhage zal 2 minuten later van daar vertrekken. De sneltrein van 2.15 n. m. uit Den [Haag en 2.30 n. m. uit Rotter dam vertrekkende, zal dan vertrekken om 2.58 n. m. resp. 3.10 n. m. De [treinen van 4.52 n. m. en 7. n. m. uit 's Gravenhage en 4.45 n. m. en 7.07 n. m. uit Rotterdam komen te vervallen, doch een nieuwe trein is ingelegd, vertrekkende van 's Gra venhage en Rotterdam om 6.11 n. m. resp. 8.20 n. m. en aankomende te Amsterdam W. P. om 8.12 n. m. De trein van 9.36 n. m. uit den Haag en 9.41 n. m. uit Rotterdam zal 2 min. later van deze stations vertrekken. spoed. Des middags zijn twee ijzeren overkappingen van de expositiehallen ineengestort, de ijzeren spanten waren als dunne staafjes doorgebogen. Op de overkappingen waren 5 mannen aan den arbeid, een bleef ongedeerd drie anderen werden licht en éen zwaar gewond. Eenigen tijd na het ongeluk ging een gerucht, dat de werklieden hooger loon eischten, (van 23 ct. psr uur op 25 ct.), daar het werken aan de Ten toonstelling zeer gevaarlijk is gebleken te zijn. Er was zelfs sprake van een werkstaking. Echter meenden wij te bemerken, dat niet alle werklieden genegen waren het werk te staken. B. A. B. van hun besluiten in kennis te stellen en hun te verzoeken de republiek te erkennen. Een ernstige brand. Woensdagnacht omstreeks 12 uren is er te Dwingeloo brand ontstaan ten huize van B. Smit. Er zijn elf hui zen verbrand en vijftien gezinnen daardoor van hunne woning beroofd. Het vee werd meest gered. Het ver brande is meerendeels verzekerd. Een operette-gezelschap onder lei ding der heeren Kreeft en Budermann zal op 4 Mei den Holl. Schouwburg te Amsterdam beginnen te bespelen. Het gezelschap is samengesteld uit bijna alle vroegere krachten, alleen enkele vernieuwingen hebben plaats Voor de voornaamste damespartijen zijn gtëngageerd mevr. Budermann Van Dijck, mej. Terhoeven, mej. Tar- taud, mevr. Wester hoven, Voor de heer8n-afdeeling Kreeft, Budermann, Kelly, Kiehl, Van Kouweren, Blazer. Groot veld en Albers. Mej. Tartaud (van Prot) is nieuw. Eyenzoo de hee ren Van Kouweren (tenor) en Blazer (van Prot). Het koor bestaat uit 12 dames en 12 heeren, het orkest uit 20 leden onder leiding van den heer Timmner. Het Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad concludeerde Donder dag tot verwerping van de cassatie voorziening van den wegens diefstal van effecten veroordeelden gep. kapi tein van het O.-I. leger v. V. tegen het arrest van het Hof te 's Graven hage, waarbij hij met beirekking tot de civiele vordering in het ongelijk is gesteld. Uitspraak 17 Mei. Het gerechtshof te 's Gravenhage behandelde Donderdag de zaak van den 47-jarigen timmerman aldaar, door de rechtbank tot 4 jaren gevangenis straf veroordeeld wegens diefstal van kieedingstukken uit de magazijnen der firma Peek Cloppenburg. Bekl. had verzocht alsnog getuigen te doen dagvaarden, maar het Openb. minis terie had daarvoor geen termen gevon den het vorderde Donderdag bevesti ging van het vonnis. De verdediger mr. Wolfson vroeg evenwel vermin dering van straf. Uitspraak over 14 De Chitral-expeditie. De tweede brigade der Chitral- expeditie is de Swat overgetrokken. De eerste blijft in het dal van de Swat, de tweede en de derde, die zich te Khar bevindt, zullen voortrukken naar Chitral en Dir. De eerste brigade is dezer dagen weer slaags geweest met de troepen van Umra Khande oproerlingen schijnen uiteengedreven te zijn, maar de nadere bijzonderheden ontbreken vooralsnog. Men is thans bezig een goeden weg aan te leggen naar den Malakand-paseenige regimenten Bengaalsche cavalerie en infanterie houden de communicatie met den pas open. Een Engelsch officier van gezond heid, die in het Britsch-Indische leger heeft gediend, deelt de volgende bijzonderheden mede over Umra Khan. Door de Engelschen wordt hij de Napoleon van den Hindoekoesch genoemd. Toen zijn vader, het opper hoofd Tschandaul, stierf, werd Umra Khan door zijn ouderen broeder ver dreven en vluchtte hij naar Pescha- woer. Zijn eerzucht liet hem geen rnst; hij wilde een groot legerhoofd worden en maakte onder den invloed van dit denkbeeld, een pelgrims tocht naar Mekka. Daar zag hij zich zelf in den droom werkelijk ais een groot opperhoofd; hij ging naar Pe- sohawoer terug, verzamelde aanhan gers om zich heen en bracht eerst zijnen broeder om. Nadat hij toen aan de grens wa pens had gekocht, begon hij zijn volgelingen te drillen en verdreef hij spoedig zijn schoonvader. Door neder lagen liet hij zich niet afschrikken. Hij is ongetwijfeld een flink soldaat en bezit veel organiseerend taient. Dezelfde officier van gezondheid vertelt ook een ander omtrent dr. Robertson, die nu in het fort Chitral is opgesloten. Hij vergelijkt hem met den vermaarden dr. Jameson, die als de rechterhand van Cecil Rhodes den Matabele-veldtocht heeft voorbereid. Voor driejaren begaf Robertson zich, vergezeld van slechts enkele bedien den, naar Chitral, leefde achttien maanden onder de inlanders en ont ging den dood alleen door zijn wonderlijken takt en zijn onverschrok kenheid. Gevaren lokken hem bij zonder aande kritieke toestand, waarin hij zich nu bevindt, is juist een kolfje naar zijn hand. Als generaal Low er niet in slaagt, hem voor het einde dezer maand te ontzetten, heeft Robertson slechts de keus, van honger te sterven of zich door den vijand heen te slaan en den gevaarlijken terugtocht naar Mastudsch te aan vaarden. 35000 musschen vermoord, maar men kan niet bemerken, dat het aantal daardoor iets verminderd was. Alle landbouwers vragen om hulpmet I netten, met strikken en allerlei andere I middelen worden de vogels verdelgd en steeds blijft de plaag even erg. De „Revue Scientifique" vraagt of er niet het een of ander vergif te vinden is, waarmede ze door inenting uitge roeid kunnen worden, zooals men 1 in Nieuw-Zeeland met de konijnen heeft gedaan. Zouden ze anders niet kunnen worden opgegeten Een han dige kok zou ze in pasteitjes welzoo weten klaar te maken, dat men het onderscheidt met leeuwerikenpasteit- jes niet bemerkt. Naar men mededeelt, worden te Florence proeven genomen met nieuw geweer, uitgevonden door Italiaanschen kapitein Cei. Naar het I schijnt hebben de proefnemingen, welke door den prins van Napels, I commandant van de legerdivisie van Florence, werden bijgewoond, uitate-1 kende uitkomsten geleverd. Vooral I de vuursnelheid trok algemeene be- wondering. De kroonprins wenachte den uitvinder geluk en sprak de hoop uit dat het nieuwe eigendom van Italië zou blijven. Een schrijven uit öjanehaï geeft een I treurig beeld van de militaire ont- wikkeling der Chineesche troepen en I een nog treuriger van het oorlogs materiaal. Onder de granaten, welke bij Tai- in-Kwan van de Chineezen zijn i nomen, was een groot aantal dat met I boonen in plaats van met kruit gevuld. Het kruit was door de amb-1 tenaren ten eigen bate verkwanseld. I Dikwijls ook werden de granaten f vervangen door voorwerpen van klei, I die men beschilderde. Ais een ander I staaltje van de oorlogskunst der Chineezen mag het feit geno worden, dat de Japanners in Wei-1 hai-Wei voor de verdedigingswerken I in het zand acht stukken gesi vonden liggen in denzelfden toestand I als toen zij worden ontscheept. De verbouwing der Beurs te Amsterdam. Wij vernemen, dat de plannen tot verbouwing der Beurs binnenkort in een openbar vergadering der Kamer van Koophandel zullen worden be handeld. Eerst nadat door dit lichaam advies zal zijn uitgebracht en dit advies in de [Raadscommissie en in het college van B. en W. zal zijn behandeld, kan een voordracht aan den gemeenteraad worden verwacht. Hbld. Keizer Wilhelm ontving Donderdag den heer Brandt, den voormaligen Duitschen gezant te Peking. De keizer wenschte het oordeel te vernemen, van dezen diplomaat over de voorwaar den, welke door de Japansche regee ring tot het sluiten van den vrede zijn gesteld. De heer Brandt is van meening, dat de Duitsche regeering, ofschoon zij begrijpelijkerwijze op de hand der Japanners is, evenals de meeste der andere Europeesche regeeringen, tooh verplicht is ten gunste van China op te treden. Naar aanleiding van de audiëntie, welke de heer Brandt bij den keizer had, wordt in pojitieke kringen be toogd, dat de Eu opeesche regeeringen wel degelijk verplicht zijn, om een oogje te houden op de regeling der handelsbetrekkingen tusschen China en Japan, vooral omdat de Europee- sche handel daarbij belang heeft. Immers, men dient rekening te hou den met de sluwheid der Japanners, die, gebruik makende van de voordee- len, door hen in dezen oorlog behaald, zich wellicht van den geheelen handel in de Chineesche havens meester kunnen maken. Omtrent de fransche expeditie op Madagascar wordt nog gemeld, dat de verkenningen, die hebben plaats gehad, bewezen hebben dat de Hova's den weg van Mojanga naar Antana- rivo hebben versterkt en de Franschen een krachtigen tegenstand hebben te verwachten. Volgens Amerikaansche berichten uit Cuba hebben de opstandelingen Woensdag to Puerto Principe de re publiek afgekondigd met een voor- loopige grondwet. De vergaderden gsloten ook, de groote mogendheden Mevrouw Joniaux. De beslissing van het Brusselsche Hof van cassatie, waarbij het hooger beroep van mevr. Joniaux werd ver worpen, is de veroordeelde door den aalmoezenier en den directeur der gevangenis medegedeeld. Zij had den geheelen dag in groote opgewonden heid verkeerd en viel in zwijm toen zij den uitspraak vernam. Eene aanvaring. De Prinses Amalia der Maatschappij „Nederland" is eergisteren op reis van Amsterdam naar Batavia bij Quessant j maarschalk Freiherr Von Reischacb, De oorlog tussohen China en Japan. Naar uit Sjanghai wordt gemeld is aan de Woesoeng een kruitmagazijn in de lucht gesprongen, door de on voorzichtigheid van soldaten. Vijftig Chineesche officieren en soldaten zijn dcor de ontploffing gedood. De zaak Kotze. Zooals reeds gemeld werd, schijnt de zaak-Kotze,na haar afdoening door den berlijnschen krijgsraad, nog een heele reeks tweegevechten na ich te zul len slepen. Men spreekt thans van 7 duels, die Kotze uitvechten moet, zoo dat het den indruk maakt, alsof Kotze in elk geval uit den weg geruimd moet worden. Het „Kleine Journal" dat van den aanvang af in, in f pers, Kotze het krachtigst heeft ver dedigd, sprak Donderd. brutaalweg van het „betreurenswaardig be-luit keizers" dat indertijd de arrestatie ten gevolge had. Sedert de afschaffing van de kabinetsjustitie in Pruisen toch was z6o eits niet gezien. Verder wijst het „Journal" als bijzondere vijanden van Von Kotze in de hoog ste hofkringen aan den prins Albert van Saksen-Altenburg, prins Aribert von Anhalt, vorst Von Fürstenberg, de beide graven Hohenau, den hof- in aanvaring geweest met het Engel- sche stoomschip Elmina. Gelukkig had de botsing geen ernstige gevolgen. De Prinses Amalia beiiep zoo geringe schade, dat de herstelling er van tot Genua is uitgesteld en het schip is doorgestoomd. Ook de averij van de Elmina is gering. den ceremoniemeester Freiherr voa S-hroder. Met dezen openlijken aanval op bovengenoemden schijnen nieuwe schandalen te zullen aanvangen. In den nacht van Maandag werd de portier van het hospitaal Saint Louis te Parijs gewekt door een boer die verklaarde dat hij het hoofd zijns broeders moest laten balsemen. Tot groote ontsteltenis van den portier nam hij daarop het bloedige hoofd van een kind uit een zak dien hij bij zich had. De man werd naar het po litiebureau geleid en verhaalde daar dat hij zijn broeder gedood had om hem voor de mishandelingen zijns vaders te beschermen. Met groote moeite had hij den knaap in een naburig bosch gelokt, waar hij hem neerschoot. Daarop had hij met een voor dit doel gescherpt mes het hoofd van den romp gescheiden. Het afgrijselijk verhaal van den man bleek in hoofdzaak waar te zijn. Men gelooft dat de ongelukkige aan verstandsverbijstering lijdt. Een musschenpl&ag. Door deze plaag schijnt tegenwoor dig Algiers bezocht te worden en wanneer men de berichten gelooven mag, dan is die plaag zoo erg, dat zij onder die van Egypte bepaald ver geten moet iqn. In 1894 heeft men Een reiziger komt in een prachtig eerste-rang-hotel en vraagt een mer. We hebben niets open dan een kamer op de zeede verdieping, zegt de portier. De reiziger klimt honderd en zooveel treden en merkt, bovengekomen, hij gend en blazend op; Dat noemen ze nu afstappen in een hotel Uit een politierapport. „Eerst sloegen zij alle vensterruiten, en daar na den weg naar het dorp inl" Een knap jong vrouwtje beklaagde zich eene dat zjj al drie grijze haren in haar kapsel had ontdekt. Och- mevrouw zei iemand die 't hoorde zoolang zij geteld kunnen worden, tellen zjj niet mee. Als een man zijn hoed voor u ai- neemt ie het een bewijs dat hij respect voor u heeft, maar als hij in uw te genwoordigheid zijn jaa uittrekt, wil dit in den regel leggen dat hij voor nemens is u respect voor hem in te boezemen.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2