Kantoor-Drukwerken. J. C. PEEREBOOE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Di nummer bestaat uit drie bladen, i STADSNIEUWS. Maandag 15 April 1895. No. 3615 Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1^.. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Beelames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dé Publicité Etrangére G. L. DAUBE dt Co., JOHN F. JONES, Suee., Pargt 316ts Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Uithoofde van het Paasch- f eest zal het eerstvolgend, num mer van dit Blad Dinsdag avond a s. verschijnen. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goéd- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uilgever Haarlem13 April 1895 Het door B. en W. opgemaakt drie tal voor de vacature van een onder wijzer 3de klasse aan de kostelooze school letter E. bestaat uit de heeren ,P. M. de Pee, Beverwijk, C. van der Werff, Zandvoort en A. J. Huese, Bioemendaal. Minimum-loon en maximum- ar beide duur. Over het adres van den Part. Arbeidsraad door de bouw- en aan verwante vakken hier ter stede, ge richt aan den gemeenteraad, houdende verzoek om in de voorwaarden be treffende werken door of vanwege de gemeente uit te voeren, bepalingen op te nemen betreffende minimum loon en maximum-arbeidsduur, welk adres door de schilders- en behan- gers-vereeniging „Hulp lenigt den nood" is ondersteund, en ook is ge volgd door eene circulaire der voorz. van den part. arbeidsraad te Leiden, 'sGravenhage en Amsterdam betref fende dezelfde aangelegenheid, is door B. en W. advies uitgebracht. Het oordeel van den burgemeester over deze quaestie is bekend door de uit gebreide nota daarover door hem uitgebracht. Bedoeld advies luidt als volgt Wij hebben gemeend te kunnen volstaan, met U het gevoelen van ons college, zooals het thans is samen gesteld, omtrent deze belangrijke zaak mede te deelen en U een bepaald voorstel te doen. Wat het gevoelen betreft, dienaangaande is ons college verdeeld. Een der leden acht de voordeelen zoo groot, dat bij aan stonds tot den door adressanten ver langden maatregel zou willen beslui ten; dr.e der leden zouden zich daar mede vooralsnog niet kunnen ver eenigen, doch achten het wensche- lijk, dat met de zaak eene proef worde genomen. Ofschoon zij in 1891 tegenstanders waren, zijn naar hun oordeel de omstandigheden se dert aanmerkelijk gewijzigd. Een voor hen de-tijde belangrijk argument toch, de vrees dat men door de op neming in de bestekken van bepa lingen omtrent minimum-loon en maximum-arbeidsduur, een aanzien lijk aantal werklieden naar Haarlem zou lokken uit de naburige plaatsen, is, nu Amsterdam en ook Leiden inmiddels zijn voorgegaan, voor hen vervallen. Een tweede minderheid m ons college deelt nog steeds het fon°e^en door Uwen Raad mede in 1891 uitgesproken en acht de op neming der bepalingen niet gewenscht. Herhaalde gedachtenwisseling en breedvoerige besprekingen hebben er evenwel toe geleid, dat wij tenslotte eenstemmig besloten hebben, U voor te stellen met de zaak eene proef te nemen. Waar bet geldt eene zoo belangrijke aangelegenheid, waarom trent de gevoelens nog steeds uiteen loopen, en waar inderdaad de argu menten van vóór- en tegenstanders zwaar wegen, achten wij het nemen eener proef den besten weg. De ondervinding kan dan leeren of dat, wat zoovelen wenschen en waar toe in den laatsten tijd meerdere gemeenten zijn overgegaan, ook voor Haarlem goed is. Wil Uwe vergadering echter op goede gronden over den uitslag der proef kunnen oordeelen, dan ver dient het o. i. bepaald aanbeveling, ons te machtigen deze over eenen langeren termijn, b. v. van drie jaren, te nemen. Voorloopige candidaten van de kies- vereeniging „Vooruitgang" voor de Provinciale Staten zijn de heeren mr. J. F. T. van Valkenburg, Joh. ter Hoffsteede, dr. E. van der Ven, P. Goedkoop Dzn. en Jhr. J. B. v. Merlen. Op 23 April worden definitieve can didaten gekozen. Gisteren is hier ter stede in den ouderdom van bijna 60 jaren overleden de heer W. Strengers, ridder van de Militaire Willemsorde hem wegens betoonden moed in O. Indië toege kend. Dinsdag zal de overledene met militaire eer worden begraven. De wachtmeester H. A. J. Van Wing van het 2e reg. huzaren, is aan gesteld tot opper-wachtmeester bij 't depót-escadron alhier. Ais eene bijzonderheid kan gemeld worden dat de Burgemeester alhier vergunning heeft verleend aan Gebr. van Lier om op Zondag 14 dezer, le Paaschdag, in den Schouwburg Jans- weg eene tooneelvoorstelling te geven, welke toestemming op dien dag nim mer is verleend. Aan het jaarverslag over 1894 van de Haarlemsche Hulpbank ontleenen wij het navolgende: Het kapitaal der Hulpbank bleef f25000,de rente 3 pCt. Het aantal leeners, dat in 1893 410 en in 1892 438 bedroeg, steeg in 1894 tot 489, het uitgeleende bedrag van f47590,— tot f57480,—. Ook dit jaar werd geene schade geleden door wanbetaling. Voor 14 leeners werd door de borgen afbe taald. De boeten (416 in aantal, opgelegd aan 140 personen) bedroegen f79,38, tegen f 117,40 in het vorige jaar, terwijl aan 316 van de 438 leeners, die hunne schuld afbetaalden, aan premiën werd uitbetaald f 279,49^ tegen 228,92]^ in 1893. In 1894 werd om verschillende re denen aan 34 aanvragen niet vol daan. In het Bestuur kwam dit jaar geene verandering. Uit het verslag over 1894 van de Naaml. Vennootschap „De Haarlem sche Hypotheekbank" blijkt dat zij dit jaar weer met succes heeft ge werkt. In 1894 werd in totaal aan gevraagd een bedrag van f3 770.580, waarvan werd afgewezen f 1.536.950. Gesloten werdenleeningen in 1893 reeds aangenomen tot een bedrag van f 29.400 en van de aanvragen in 1894 f 1.306 680, te zamen f 1.336.080. Op 31 December 1894 was aan de Bank verschuldigd een bedrag van f2 406.375.61. Het winstsaldo bedraagt f7.854.50 en het dividend 5tf pCt. van het ge sloten kapitaal. Door de toonedclub „Multatuli" wor it a.8. Zondag het tooneelstuk ,Zwarte Griet" ten tooneele gevoerd, gevolgd door een Bal. Museum van Kunstnijverheid. Gedurende de Paaschdagen zullen op het Museum van Kunstnijverheid, op algemeen verlangen, de verschil lende ontwerpen op décoratief en Kunatindustrieel gebied van den heer A. le Conté te Delft nog tentoonge steld blijven. Nieuwe tentoonstellingen zijn in voorbereiding. Des Zondags is de toegang vrij. Sohouwburg—Haarlem. De Nederlandsche Opera vaD den Stadsschouwburg komt a.s. Woens dag hier hare laatste voorstelling in dit seizoen geven. Hiervoor is gekozen Massenet's nieuwste werk „la Navarroise" (de Navarreesche) eene opera inbouwen muziek gelijkend op „Paljas", die te Amsterdam en bij de fransche voor stellingen èn nu onlangs bij dit ge- gezelschap veel lof verwierf. De hoofdpartijen worden gezongen door Mevr. Dirckx—v. d. Weghe en de Heeren Pauwels, Urlusen Judels. De avond wordt besloten door de populaire „Regimentsdochter" yan Donizetti, waarin Mej. Heymann de hoofdpartij zingt; de beste krachten dus van het gezelschap in verschillende genres. Waarschijnlijk wordt het eer ste werk gedirigeerd door den Heer v. d. Linden, het tweede door den Heer de la Fuente. De firma Verkruijsen de Lange heeft haar derde Depót van Wijnen enz. heden in de Zijlstraat No. 81 geopend. Het lokaal is niet groot, maar net ingericht en de etalage is samenge steld met de smaak en aantrekkelijk heid, die wij ook bij de beide reeds bestaande depóts {der firma waarna men. Als reclame zendt zij heden aan hare afnemers een fraaien lichtdruk naar een der bekende stukken van Frans Hals. Met haar nieuwe depót begint de firma de exploitatie van een nieuw artikel, n.l. Koh-i-noor, een afterdin- ner-likeur, waarvan veel smakelijks wordt Tijdens denbrand bij den heer Van Deurzen in de Zijlstraat, werd de kat des huizes, die niet wist waar zij heen moest, meegenomen door den heer de Carpentier, administrateur van „Eigen Hulp," die het beest in den winkel neerzette. Sedert dien tijd heeft men het niet weergezien en nu pas een paar dagen geleden, is gebleken op welke tragi sche manier poes aan haar einde isgeko- men. Men vond haar dood, hangende, aan eea spijker op een schuttin? ach ter „Eigen Hulp" in een afgelegen hoekje. Blijkbaar is het dier daar des nachts opgesprongen en aan den spij ker blijven haken. In de drukte is het geschreeuw van de arme poes natuurlijk niet gehoord. In het begin dezer week zijn in de infanterie-kazerne alhier vier kapot- j aeeen ontvreemd.Door de rechercheurs Verkerk en van Halst zijn deze kleedingstukken opgespoord en in beslag genomen, waarbij is gebleken dat twee hoornblazers de dieven waren, die in arrest zijn gesteld. Door de politie alhier zijn bekeurd een winkelier, tevens slijter, wonende Anthoniestraat en een slijter, wonende Schouwtjeslaan ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergun ning. Bij J. C. v. Eijk, C C no. 43 te Haar lemmermeer, is diefstal met inbraak gepleegd. Verschillende goederen zijn ontvreemd. De schuit, die voor de woning lag, is in de richting van Amsterdam weêr gevonden. De politie doet onderzoek. Bioemendaal. 1894. 't Was den 7den April toen we jubelend onze koninginnen in haalden en haar toonden onze keu rige bloemenpracht. Rondom velden bloeiende hyacin then en tulpen die hun lieve kelkjes reeds boven den grond toonden. Tnans een week plus een jaar na die blijde inkomst, nauwelijks een hyacinthebloem te kennen en van tulpen geen sprake. Wij vakmannen zeggen, ,,'t kleurt toch al", dat wil zeggen, we kunnen wel geen open nagelen zien, maar toch staan al de hyacinthen „gesloten" op 't veld en kan men de kleuren zien, die zij over een week wellicht in dikke trossen over 't veldvertoo- nen. Zullen er veel mensohen komen?? Zaakmenschen hopen het en wij met hen. Want men moge het volle niet genieten, toch dienen we dankbaar gestemd, wanneer wij na dien barren winter welke achter den rug is, sporen, goede sporen vinden van de komende lente. Die komen, en 't begin der lente zien willen raden we 3 wandelingen naar keuze aan en wel 1. van Haarlem over O ver veen naar Bioemendaal. 2. Van Haarlem door den Hout, Schoutjes- en Duinvlietslaan en Rampelaan naar Overveen en 3. van Haarlem, over Overveen langs de Brouwersvaart weder naar Haarlem. De 3e richting is verreweg de kortste en voor hen die wat oud zijn of geen liefhebbers van groote tocht jes aan te bevelen. Een dezer wegen volgende, geniet men ruimschoots de gelegenheid groote velden met ontluikende bloe men te zien. Voor vreemdelingen vindt men in Overveen en Bloemenda; 1 tal van ge legenheden om den inwendigenmensch te sterken. Raadsvergadering te Zand voort In de Donderdagavond gehouden openbare raadsvergadering waarbij alle leden tegenwoordig waren, kwam o. a. ter sprake de aanvrage van de Buffetmaatsch. „E Pluribus Unum," om prijsopgave van den grond sectie C no. 980, waaruit blijkt, dat de grond- commissie van oordeel was geweest den prijs te bepalen op f 3.per c. A., doch aangezien de Buffetmaat schappij reeds op een gedeelte van dien grond gebouwd heeft zonder vergunning, thans den prijs te bepa len op f3.50 per c. A. Verder stelde de grondcommissie voor een gedeelte te behouden en wel dat gedeelte dat aan de straat grenst. Na uitvoerig debat waarbij men voorstelde E. P. U. boete op te leg gen, werd conform het voorstel der grondcommissie besloten. Op advies van de grondo ^mmissie wordt afwijzend beschikt op de aan vrage van E. Bluijs, om eenigen ge meentegrond te koopen, naast de woning van het hoofd der Burger school. In behandeling worden genomen de ingekomen adressen van verschillende pachters, welke opnieuw en thans voor den tijd van 5 achtereenvolgende jaren en voor den prijs van f7.per strekkenden meter (zooals vastgesteld is in de vorige raadsvergadering) in aanmerking wenschen te komen voor onderhandsche pacht van een gedeelte strand voor exploitatie van zeebaden, het plaatsen van strandstoelen enz. B. en W. stellen voor tot onder- handsche verpachting over te gaan, tevens hen te machtigen a. zooda nige voorwaarden te stellen als voor de veiligheid en goede orde aan het strand door hen noodig zullen wor den geachten bde grenzen van ieder verpacht gedeelte aan te wijzen, met inachtneming van de belangen der verschillende aanvragers. De Voorzitter wijst op de plaats gehad hebbende uitmeting der ver schillende aangevraagde gedeelten strand, door paaltjes aangewezen en acht deze indeeling de eenige wijze waarop moeilijkheden kunnen worden voorkomen. Hij herinnert den Raad aan de bezwarendie bij vroegere dergelijke aanwijzingen zijn ingebracht en wenscht ontevredenheid bij be langhebbenden zooveel mogelijk te vermijden. Het eerst wordt door den Voorzit ter ter tafel gebracht het adres van Commissarissen van het Groote Bad huis, betrekking hebbende op 100 strekkenden meter strand gelegen vóór genoemd Badhuis. De Voorzitter geeft in overweging hierop te besluiten conform het ver zoek en opent de beraadslaging daar over. De heer Draijer kan zich met de aanwijzing van B. en W., wat de uit zetting der terreinen aangaat, niet vereenigen. Hij vermeent, dat de be langen van den minderen man moeten lijden onder die plaatsbepaling, daar hij in de stellige overtuiging verkeert, dat geen enkele der grootere pachters er iets op tegen zal hebben om eenige meters op te schuiven in het belang van den kleineren verhuurder van stoelen, die geen voldoende ruimte en geene geschikte plaats verkrijgt op de wijze als B. en W. hebben aangewezen. De heer Draijer wenscht de plaats voor de badinrichting van het groote badhuis 10 Meter zuidelijker aan te wijzen en meent dat de Raad in deze te beschikken beeft en de pachters zich daaraan hebben te onderwerpen. Na beantwoording door den voorz. wordt het voorstel in stemming ge bracht. Door staking der stemmen de wet houder Teekman bleef buiten stem ming werd de beslissing verdaagd tot de volgende vergadering. Alsnu volgt het adres van den heer H. Driehuizen, inhoudende ver zoek 100 strekkende meter te pachten op ongeveer dezelfde plaats file inde vorige jaren. Zonder beraadslaging wordt met 5 stemmen besloten het aangevraagde gedeelte strand {aan adressant te verpachten. De heer Draijer stemde tegen en de heer Slag veld bleef buiten stemming. Aan de heeren Hollenberg Co. werd 100 strekkende meter strand verpacht, gelegen voor het hotel d'Orange con form aan de aanwijzing vanB. enW. Aan de wed. J. Schuiten, die 15 meter had aangevraagd, wordt op voorstel van den voorzitter, verpacht het beschikbare terrein gelegen tus- schen de badinrichting van Driehui zen en Hollenberg Co., ter grootte van 12 strekkende meter. De heeren Draijer en Slagveld stemden tegen. In verband met de nader te nemen beslissing omtrent de verpachting van strand aan com missarissen van het Groote Badhuis wordt mede de beslissing op de adres sen van E. Schuiten en van C. Keur Tzn. en C. v. d. Werff Gzn. verdaagd tot de volgende vergadering. De heer Draijer geeft in overweging B. en W. uit te noodigen een advies uit te brengen omtrent de wensche- lijkheid van pnblieken verkoop van het badmaterieel afkomstig van Al berts Co. en zulks naar aanleiding van een door hem ingesteld onder zoek naar den toestand van dat bad materieel. De Voorzitter verklaart zich daartoe bereid. Aan de orde is de behandeling van het request van heeren Regenten van het Oude Mannen- en Vrouwen-Gast huis alhier betreffende gelden door de Gemeente aan genoemd Gasthuis verschuldigd wegens de helft der op brengst van verkochte en verhuurde graven op de Algemeene begraafplaats. Ingevolge het praeadvies van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten, adressant een som van f130 12e .Jaargang DAGBLAD

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1