NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. i2e Jaargang Maandag 22 April 1895. No. 3620 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Di nummer bestaat uit drie bladen, STADSNIEUWS. BINNENLAND, Sport en Wedstrijden. Politiek Uverziöht. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14:, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. G. PEEKEBOOJt Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publtcité Etrangèrc G. L. DAUBE dt Co., JOHN F. JONES, Snee.Partje 31 ho Faubourg Montmartr» EERSTE BLAD. Haar-em20 April 1885 f Inplaats van te Amsterdam, zal ditjaar de examen-commissie voor de hoofdonderwijzersakte hier ter •stede zitting houden. Namens de coöperatieve bouwver eniging „Recht en Plicht14, die het voornemen heeft tot het doen bouwen van een 72-tal arbeiderwoniugen op een terrein achter de Oranjeboom- straat alhier heeft de heer W. F. Doeglas tot den Gemeenteraad een verzoek gericht om de in het plan van bebouwing ontworpen straten kosteloos te aanvaarden tegen eene bijdrage van 50 pCt. in de van ge meentewege te raxnen kosten van rio- leering en bestrating. ptB. en W. adviseeren tot afwijzing van het verzoek, ingevolge het be sluit door den raad genomen om niet meer in bedoelde kosten bij te dra gen. Door B. en W. is een drietal op gemaakt voor de vervulling der be trekking van bewaarder van het raad huis in de plaats van Johanna Ca- tharina Wentel, wed. W. de Roo, aan >wie op haar verzoek eervol ontslag wordt verleend. Dat drietal bevat de namen van J. Schipper, B. A. Koster en P. H. Dollé, ailen hier ter stede woonachtig. Administratiekantoor van Vaste Goederen. Met den eersten Mei zal de heer S. J. W. Mons, architect alhier, een Administratiekantoor van vaste Goe deren vestigen op den Kruisweg no. 49, naast het kantoor van de firma Laane Van Bemmel. Tevens belast zich de heer Mons met het bezorgen van gelden op hypo theek, zoowel van particulieren als van bankinstellingen en met het ad- mimstreeren van huizen, zoowel van heerenhuizen als weekwoningen, ter wijl hem het agentschap van de Haarlemsche Brandverzekering-Maat schappij is opgedragen. Door geregelde correspondentie met belangrijke kantoren in andere groote en kleinere gemeenten zal de oprich ter steeds worden ingelicht zoodra familiën voornemenszijn,zich te Haar lem te komen vestigen. Provisie zal slechts worden berekend aan den verhuurder. Overigens zullen de voorwaarden bij uitvoerig prospec tus aan het pubiiek hier en elders worden kenbaar gemaakt. De lijst der bij het kantoor te be vragen huizen zal geregeld in het Za terdags verschijnend Nummer van dit Blad worden opgenomen. Men maakt er ons op attent, dat de conclusie door ons medegedeeld om trent de vergadering der eerste sectie van het congres vosr vakonderwijs te Amsterdam niet volkomen juist is en moet luiden aldus: „de methode van onderwijs deugt nietze is te veel gericht op het aan brengen van kennis het beginsel van „zelldoen" moet het geheele onderwijs doordringen; daarvoor is invoering van handenarbeid onontbeerlijk, maar dan in de eerste plaats als opvoedings middel.' Tot het groote succes, dat dit nieuwe leginsel op het congres heeft behaald, heelt naar men ons doet opmerken, de'heer W. Swart alhier veel bijge dragen. Immers de heer Swart heeft het breedvoerig aangetoond, wat hij be doelt met het onderwijs in handen arbeid nij heeit enkele vakken de revue laten passeeren en een gedeelte Van zijn leerplan ten beste gegeven. Toen scheen men algemeen beter op de hoogte te zijn en werd dan ook de gewijzigde conclusie ten slotte met groote meerderheid aangenomen. Morocco bound. Wanneer Hollanders een burlesque schreven en componeerden in den trant van bovenstaand product, dan zon geen theaterdirecteur de opvoering aandurven en die het deed, zou er een leelijk bankroetje mee halen. „Morocco,bound" is, als men het pro gramma mag gelooven, in Engeland een kasstuk. Wie „Faust up to date" en „Carmen up to date" indertijd in onzen schouwburg heeft gezien kan zich een denkbeeld maken van „Mo rocco bound44. Veel tricots en mooie costumes, veel grollen, veel liedjesin trippelmaat op melodiën, die alle lijken op elkander en op vroeger ge hoorde melodieën en een zeer goede danseuse, op wie dan ook het program ma door kapitalen de aandacht ves tigde zie hier een be-chrijving van „Morocco bound." 't Is een staaltje van echt engelsche.... kunst neen, de uitdrukking kunsten makerij is eigenlijk juister. Met kunst hebben deze zang- en dans-zotternijen niet veel uitstaande, maar dat neemt niet weg dat het op alle rangen (be halve in de hoogte) talrijk publiek zich, en terecht, er kostelijk mee amu seerde. De meest verlekkerde epicurist kan een enkele m<- al wel smullen aan een stuk roggebrood. Maar, wij herhalen het, of zoo'n product in onze taal slagen zou, be twijfelen we ten sterkste. Haast zouden we vergeten te ver melden dat er twee heel kleine tooneel- Japaneesjes optraden, die nog geen twaalf jaar oud leken. Van bekeuring door de„daartoe bevoegde ambtenaren" hebben wij evenwel niets vernomen. Het Berxijngche Domkoor. Naar wij vernemen zal üet beroemde Berlijnsche Domkoor, dat vóór eenige jaren ons land bezocht, ook dit jaar in de maand Juli weer een rondreis maken en in verschillende steden hier te lande concerten geven. Te verwachten is, dat Haarlem dan niet zal worden overgeslagen. Het stuk van den heer K. Taekema in ons vorig Nr. tegen ons artikeltje „Geen vergunning,44 mogen wij niet onweersproken laten. Kort gezegd is de toestand zoolo. het Brongebouw heeit voor zijnen bloei, dus voor den bloei van het Staalbad Haarlem, vergunning noodig. Onze opinie in deze wordt bevestigd door wat gezegd is in de vergadering van aandeelhouders yan Woensdag 2o. door het verleenen dier vergun ning neemt het drankgebruik in Hal- gemeen niet tce. Wanneer men deze twee zaken te gen over elkander plaatst, dan kan ieder die drankmisbruik verfoeit, niet alleen berusten in het verleenen der vergunning aan het Brongebou w, maar moet dat zelfs wenschen in 't belang van den bloei der gemeente Haarlem. Ten slotte herhalen wij, dat het Brongebouw geen logement is. Haarlem-Zan .voort Spoorweg-Maat schappij over de maand Dec. 1894. Opbrengst reizigers 1363.91s idem goederen 511.31s idem diversen 61.40 Te zamen 1986.63. Per dag en per kilometer ƒ7.34B. Wij verwijzen naar de aankondiging van de firma Gebr. Van Vriesland, die als Derde Blad op gekleurd papier bij dit Nr. van onze Courant behoort. Heden is geëtaleerd in den Boek en Kunsthandel van D. J. van der Wilk, Gr. Hou straat 105, een schil derij van H. Savrij, Boomrijk Land schap met Vee. Voor de ramen yan „Maison Hals14 is deze week geëxposeerd: „EenBin nenhuis" yan Joh. J. Paling. Dezer dagen heeft zich het volgende toevallige feit voorgedaan. Tweelote- lingen der militie, die recht op vrij stelling hadden, verzuimden uit on verschilligheid, om de voor hunne vrijstelling noodige bewijsstukken te doen opmaken. Hiervan was het ge volg, dat de beide knapen voor den diënst werden aangewezen. Een van hen, na de uitspraak van den Militie raad, wegens diefstal tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld, werd door Gedeputeerde Staten, wegens dat von nis voor altijd van den dienst bij de Militie uitgesloten. In zijne plaats moet worden ingelijfd de houder van het nummer dat aan de beurt is. En wie bleek dit te zijn„de tweede on verschillige bovenbedoeld44, en die nu wel berouw van zijne lauwheid zal hebben. Ongeluk te Santpoort. Vrijdagmiddag waren te Santpoort twee knaapjes, een van negen, Jan Dingerdis, en een van tien jaar, Anton Smit, bezig met in het bosch bladeren etc. te vergaren, die zij op een krui wagen laadden. Dingerdis harkte die bij elkaar met een hooivork. Naar het schijnt heeft, toön de an dere jongen zich bukte, die met de hooivork hem bij ongeluk in het oog gestoken. Toen de dader den ver wonde aanboodt hem op den krui wagen naar huis te rijden, zei deze nog dat het niet noodig was en ging ook werkelijk op weg. Toen hij evenwel een stap of wat gedaan had, viel hij neer en was dood. De andere jongen is door den Bur gemeester der gemeente in verhoor genomen en deed toen, naar men zegt, bovenstaand verhaal omtrent de toe dracht van deze treurige zaak. Volgens een andere lezing kwam Dingerdis tegen een uur of elf bij Smits moeder zeggen, dat deze zoo vreemd deed en in het bosch lag. De vrouw ging mede en vond haar zoon op den grond, ze beurde hem op, hij deed nog eenige passen en bleef toen in de armen zijner moeder dood. Het bleek dat hij een steek had bekomen met een mestvork in de rechter slaap. Volgens Dingerdis was Smit naar zijn zeggen moede geworden en was gaan liggen. Hij zelf was blijven doorwerken met de mestvork en moet daarbij Smit hebben getroffen. De vader van den doode was juist een overleden vriend gaan begraven en vond, thuiskomende, zijn zoon niet meer. Oischoon vele bollenhandelaren zich verbonden hebben om geene afgesne den bloemen af te leveren, worden te Heemstede dagelijks manden vol afgesneden bloemen naar de stad ge reden of we l per postpakket verzonden. Die afgesneden bloemen vinden gre tig koopers, zoowel hier te lande als in bet buitenland. Dat men dezelve gaarne bezit is niet te verwonderen, doch dat men 's nachts stil de bloemen van de mooiste bedden afsnijdt, is af te keuren. Tegen zekeren O., bij de politie wel bekend, die zich aan dit feit had schuldig gemaakt op den tuin van den heer A. M., te Heemstede, is dan ook proces-verbaal opgemaakt en zal naar gehoopt wordt, de gerechte straf niet ontgaan. De communicatiemiddelen te Haar lemmermeer, gaan, alhoewel zeer lang zaam, toch vooruit. Na de opening der sluizen, komt er een beurtveer van Hoofddorp op Am sterdam en Leiden. Van al de gemaakte spoorwegplan nen verneemt men op heden niets. Na jaren lang tobben en het nietig worden van tal van verleende con cessies voor den aanleg van een stoom tram HaarlemBeverwijk, bestaat er thans alle kans, dat de tegenwoordige concessionaris, de heer Lnbké, spoedig zal beginnen met den aanleg van de zoo zeer gewenschte lijn. Reeds is de grond gekocht waarop te Velsen de remises moeten worden gebouwd en heden begint de landme ter met de opmeting. Aan de ammunitiemagazijnen te Hoofddorp en Vijfhuizen, wordt steeds met kracht gewerkt. Te Hoofddorp is men klaar met het uitgraven van grond voor de fundee ring, waarvoor in plaats is gekomen 2500 K.M. zand met een bovenbelas- ting van 1500 K.M. grond. Jaariijksche voorjaars-vee- markt te Aalsmeer op 18 April. Aanwezig één man met één biggetje. Beiden verdwenen nog sneller dan zij waren gekomen. Later op den dag zag men nog twee mannen, die de palen van het markt plein wegnamen. Toen was de markt afgeloopen. Parlementaire praatjes. De Eerste Kamer heelt heden(Vrijdag) gansche reeks van wetsontwerpen,een laatstelijk door de Tweede goedge keurd, aangenomen voor het mee- rendeel zonder debat. De voorloopige handelsovereenkomst met Portugal werd aangenomen na een toelicht ing van Min. Roëll omtrent de bindende kracht der nota's, bij het protocol gevoegd en na een verdediging van deze overeenkomst in het alge meen. Ook het militiewetje lokte geen verzet uit, doch slechts instemming bij de heeren van Alphen en van Lier; terwijl de eerste ook de lichting van 1894 (zeemilitie) tot de herha lingsoefeningen wilde zien geruepen, betreurde de tweede het gemis van overgangsbepalingen, die evenwel door den Min. van Marine in het Staatsbelang niet gewenscht werden geacht. Verzet bestond er eigenlijk ook ni t tegen de Indische suikerwet (schorsing van het uitvoerrecht), maar het was toch duidelijk, dat de heeren Rahusen, Muller en Bultman daaraan slechts noode hun stem gaven. Deze belasting principieel verkeerd ach tende, wezen zij er op, dat men beter zou doen de protectie der, binnen- landsche suiker op te geven en het uitvoerrecht in Indië op te heffen, wat den Staat 2j£ millioen voordeel zou geven. Waarbij de heer Rahusen nog den raad gaf te streven naar een internationale regeling tot verminde ring van de malaise in de suiker industrie. Te voren was uit de verdediging van den Min. van Kol., grootendeels identiek aan die in de Tweede Ka rn r, gebleken, dat deze bewindsman van het hem aan de hand gedane denkbeeld weinig gediend was. Een hervormings-man is deze Min. stellig niet. Hij meende, dat de zaak niet zoo gemakkelijk te regelen was. De wet werd aangenomen, evenals die betreffende den spoorweg Alk maarHoorn en betreffende de ge wijzigde heffing van het invoerrecht. De heer Schimmelpenninck is verlof verleend voor een interpellatie aan den Min. van Oorlog betreffende het ter lezing liggen van kranten in de mili taire cantines. Daarna ging de Kamer tot 26 April uiteen. G. Jr. Het bezoek der koninginnen aan Amsterdam. Hedenmiddag passeerde ten 2.45 (stadstijd) aan het station hier ter stede de extra trein, die H.H. M.M. de koninginnen van de residentie naar Amsterdam vervoerde. Langzaam stoomde de trein het perron voorbij. De koningin-regentes zat in den salon wagen, terwijl de jeugdige koningin voor het raam stond en boog tegen de talrijke aanwezigen, die zich op het perron hadden verzameld. Men seint ons verder uit Amsterdam: Hedenmiddag zijn met een extra trein uit de residentie H.H. M.M. de koninginnen ten 3.05 in de hoofdstad aangekomen. Na de ontvangst aan het Centraal-Station begaven de vorstelijke personen zich met Haar gevolg in de rijtuigen en reden langs het Damrak, dat zwart stond van de menschen evenals de Dam, naar het koninklijk paleis. Er heerschte onder het publiek veel enthousiasme. Luide werden de vor stinnen toegejuicht. Onmiddellijk na aankomst ten paleize verschenen de koninginnen op het balcon voor het historische venster. De koningin was gekleed in een japon, staalblauw peluche met grijzen hoedde regentes was in het zwart met een lila-hoed. Wereldtentoonstelling Am sterdam. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan het Tentoonstellings-bestuur ken nis gegeven, verhinderd te zijn de tentoonstelling zelve te openen, doch toegezegd dat dit officieel van harent wege zal geschieden. Daarbij heeft H. M. beloofd in den zomer (Juli of Augustus) de tentoon stelling te zullen komen bezoeken. Wedrennen te Heemstede. Op de harddraverij- en renbaan van den heer A. H. v. Wickevoort Crommelin aan de „Cruquius" te Heemstede, worden op 15 Juni groote harddraverijen en wedrennen gehou den. Voor de eerste zijn f1100 en voor de laatste f1200 als piijzen be schikbaar. De baan is, door bij trekking van terreinen, uitstekend in orde. Door het nieuwe deensche Folke- thing zijn Vrijdag gekozen de voor zitter en de twee onder-voorzitters, alleh tegenstanders van het vergelijk. De geldig-verklaring van de verkiezin gen in Skanderborg werden in deze zitting uitgesteldde voorsi anders van het vergelijk zijn daar met een kleine meerderheid .gekozen, maar er moeten ongeregeldheden zijn voorgevallen. De verdere verkiezingen zijn alle geldig verklaard. Heden wordt de rijksdag gesloten. Het vredes-tractaat, tusschen China en Japan gesloten, geeft aanleiding tot allerlei geruchten. Nu weer wordt verteld, dat China een verbond heeft gesloten met Rus land. China staat den Russen Pamir, het grensgebied in centraal-Azië af en daarvoor verbindt Rusland zich, de Chineezen te ondersteunen tegen de Japanners, indien d^ze hun vijandige politiek tegen China mochten voort zetten. Ernstige waarde hebben natuurlijk dergelijke geruchten niet. Trouwens terzelfder tijd wordt door de World gemeld, dat, Rusland met Japan een verbond heeft gesloten. Het Ameri- kaansche blad voegt er bij, dat de Japansche regeering haar vredes-voor waarden eerst aan de goedkeuring van Czaar Nicolaas heeft onderworpen. Dit bericht verdient natuurlijk nog minder geloof. Het heet thans dat China de Japan sche krijgsschatting in zeven j aarter mij nen moet betalen, benevens eene rente van vijf procent op het bedrag van de onbetaalde termijnen, maar de rente zoude kwijtgescholden worden bijaldien China binnen drie jaar de geheele som had afbetaald.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1