SiSPLiKBILJEïTES. DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Dinsdag 23 April 1895. No. 3621 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM. STADSNIEUWS. J Hagen26,243 BINNENLAND, Haagsche Brieven. FEUILLETON AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ohm agenten en door aile boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PSEBEBOOE Hoofdagenten voor- het Buitenland: Compagnie Générale dó Publicité Etrangèrt G. L. JDAÜBE Co., JOHN FJONES, Succ,, Partjs 31 fris Faubourg Montmartré: BILJETTEN voor Vellingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk- leden, Concoursen elc. kan men er Stoomdrukkerij van dit Blad ot hoogst billijken prijs laten rukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe- Ige nllevering. De Directeur Uitgever Haarlem22 April 1895 Bij Kon. Besluit is benoemd tot medebeheerder over het fonds van fouterus van Oorschot, vroeger he lst hebbende ter weeskamer van aarlem de heer C. Veen predikant hier, en zulks ter vervanging van ijlen ds. G. A. Hoog. Aanbesteding Badhuis. De afloop der aanbesteding voor het Duwen van een Badhuis van de !aats. tot expl. van Staalwaterbron- jn, door de architecten J. A. G. van jr Steur en D. E. L. v. d. Arend is fl volgt: lo. Geheel gebouwd volgens teeke- j. van Ommeren 87,741 Giebels J. v. Servellen 38,600 flilarius Wz31,463 igen31,443 f W. van Santé31,164 Hulsebos30,900 Zuithof Zn28,745 feo. Idem zonder rechtervleugel. van Ommeren 33,491 I Giebels J. v. Servellen 28,300 Hilarius Wz26,500 Hulsebos25.960 |W. van Santé„25,863 I Zuithof Zn24.540 leden bezocht Z.E. de heer William Cuinby buitengewoon gezant en feoim. minister van de Vereenigde laten van Amerika bij bet Nederl. ■of, met zijne familie het stedelijk pseum ten stadhuize. ■Ter vervanging van den ritmeester jB. H. de Bruijn, aan wien opzijn rzoek pensioen is verleend, wordt ritmeester H. D. Twiss, komrnan- |nt van het depót escadron van het regiment huzaren alhier, naar venter overgeplaatst. Bouwkunst. De laatst gehouden vergadering van de Afdeeling Haarlem en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, voorzitter de heer J. Leijh, werd bezocht door een veertig- tigtal leden en geintroduceerden, die allen waren opgekomen uit belang stelling in bet door den heer Michielse te behandelen onderwerp. Nadat de voorzitter de vergadering had meegedeeld, dat de Afdeeling den 19den Februari jl. •121/s jaar heeft be staan, verkrijgt de heer Michielse het woord. Na eene welsprekende inleiding, waarin spreker zijne hooge ingeno menheid met de burgerlijke bouwkun de betuigde en er op wees, dat zij om begrijpelijke redenen in de Afdeeling het meest op den voorgrond treedt en besproken wordt, vraagt Spreker de aandacht voor een onderwerp, dat meer tot de Waterbouwkunde behoort en betoogt het goed recht om ook dergelijke onderwerpen hier eens te behandelen. De heer Michielse had zijn onder werp in 3 onderdeden ingedeeld en behandelt achtereenvolgens lo. de geologische gesteldheid van ons land 2o. de bedijkingen en de droogma king van meren en plassen in het al gemeen 3o. de bedijkingen en droogmaking van het Haarlemmermeer in het bij zonder. Toegelicht door teekeningen en op groote schaal vervaardigde kaarten wordt door Spreker het ontstaan van den tegenwoordigen toestand van ons land, de vorming van meren en de loop der rivieren duidelijk uiteenge zet, daarna deelt spreker tal .van bij zonderheden mede over de bedijkin gen en normaliseering der rivieren om meer uitvoerig stil te staan bij de droogmaking van verschillende meren en plassen in den loop dei- eeuwen en in het bij zonder bij de droogmaking van het Haarlemmer meer. Spreker behandelt nu van de dij king en droogmaking van het Haar lemmermeer achtereenvolgens de ver schillende plannen, die in den loop der tijden voor die droogmaking ge maakt en ontworpen waren, het plan, waarnaar de droogmaking plaats had, de bedijkingen en de moeielijkheden aan bet daarstellen daarvan verbon den, de werktuigen en de inrichting der stoomgemalen,alles toegelicht door teekeningen, welke daartoe door spre ker vervaardigd waren. Na een daverend applaus zegt de Voorzitter in welgekozen bewoordin gen den heer Michielse namens de vergadering dank voor zijne interes sante voordracht, die ruim 3 uur achtereen duurde en met zooveel aan dacht werd gevolgd, dat velen den heer Michielse verzoeken over dat zelfde onderwerp bij een volgende ge legenheid nog meer bijzonderheden te mogen vernemen. De heer Michielse beloofde aan dat verzoek gehoor te zullen geven, als mede aan dat van den fVoorzitter om zijne lezing desverlangd geschikt te maken ter opname in het Weekblad daar het niet mogelijk is alles in een verslag op te nemen. (Door plaatsgebrek waren wij ver hinderd dit verslag in het vorig num mer op te nemen. De uitslag van het Zaterdag en Zondag alhier gehouden Billard-Con- cours tusschen leden van verschillende sociëteiten in Nederland, gehouden in de sociteteit „Trou moet blycken," is als volgt: le prijs de heer Hennij, nit den Haag2e prijs de heer P. J. Hou- bolt, alhier; 3e prijs de heerCh.En schedé, alhier. De prijzen bestonden uit medailles. Op het kegelconcours dat uitge schreven was door de kegelclub „Zou er kans zijn" te Amsterdam behaalde de onlangs hier opgerichte kegelclub „de Kroon" niet alleen eene zilveren medaille in de afdeeling Juniores, doch ook in de aid. Seniores, die Zondag ten einde liep en waaraan 28 meeren- deels goed bekende clubs deelnamen, kwam zij schitterend uit het strijdperk met den 2den prijs. De heer P. J. Rijneveld van dezelfde club behaalde bovendien een personeele medaille. Haarlem dat nog immer op het gebied van sport hoog staat aange schreven, was dus ook op dit concours goed vertegenwoordigd door de eenige club die van hier uitkwam. De heer C. Witte veen Jr. alhier zal deelnemen aan de amateur-afdeeling van den wegwedstrijd Bordeaux-Parijs die de volgende maand zal worden gehouden. In dezen wedstrijd over een weg pl.m. 600 K.M. lang, die jaarlijks wordt gehouden, dingen steeds de beste rijders van Frankrijk en Enge land mede. Woensdagavond a. s. zal in „Felix Favore" weer eene openbare vergade ring voor timmerlieden worden ge houden, waarin twee vakgenooten het woord zullen voeren. De Typogr. en Lithographische vereeniging „Kunst na arbeid" gaf Zaterdag in de groote zaal van de sociëteit „de Kroon", onder leiding van haren Directeur, den Heer W. J. van Tienen, eene goed geslaagde uit voering. Uit alles bleek, dat er ijverig gestudeerd was, daar de op het pro gramma voorkomende zangnummers over het algemeen zuiver werden gezongen. Bizonder voldeed „Am Liebchen's Fenster", solo voor cornet Piston met orchestbegeleiding en „Een mis kend Genie" komische scène van Abr. de Winter. „Het Paartje van Monnikendam", komisch duet voorgedragen door een Heer en Dame verwierf mede zeer veel bijval. Vervolgens werd nog opgevoerd „Een uurtje in een Dorpschool" blij spel met zang in een bedrijf, door J. Dekker Cz., dat zeer goed vol deed en menigmaal den lachlust opwekte. Een gezellig bal onder leiding van den Heer J. A. Lijcklama, afgewisseld door verschillende voordrachten, hield de aanwezigen nog geruim en tijd bij elkander. Door de politie alhier is aange houden en naar het huis van bewa ring overgebracht de kleermaker G. F. P., oud 57 jaren, zonder vaste woonplaats, die een hem ter repara tie toevertrouwde broek had ver duisterd door deze te verkoopen en de opbrengst te verteeren. Naar aanleiding van ons bericht in ons vorig nummer over de redding van een kind, dat aan de Houtmarkt (niet Houtvaart) in het Spaarne was gevallen, meldt men ons, dat P. van Koningsbruggen, die de moeder en bet kind gered heeft door middel van een ijzeren staaf en een dreg, nu reeds 17 personen uit het water heeft gered. Tot de redding werd door hem dezen keer ook nog veel bijgedragen door de vlugge toepassing van de middelen tot opwekking der levensgeesten. De protestantsche kiesvereeniging te Sloten en de liberale te Sloterdijk, stelden als candidaat voor de Prov. Staten, het aftredend lid, de heer Ledeboer. Een zeldzaam jubilé hoopt men 1 Mei a. s. in het fort „Schiphol" te Haarlemmermeer te herdenken. De wachter aldaar J. Kalsbeek hoopt alsdan zijn 60-jarigen militai ren dienst te herdenken; 26 jaar en 4 maanden is hij in zijne tegenwoor dige betrekking en voorheen 33 jaar en 8 maanden bij de rijdende artil lerie. De heer A. van Rossum te Halfweg, sedert eenige jaren lid van den raad der gemeente Haarlemmerliede c. a. heeft wegens vertrek naar Haarlem, voor die funetie bedankt. a (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pag.~) XVI. In een correspondentie uit den Haag las ik gisteren, dat er hoege naamd geen nieuws was. Het hangt er maar van af welke beteekenis men aan het begrip „nieuws" hecht. Mijn collega heeft wellicht gelijk, dat er geen enkel saillant feit te melden is. De dood van den held van Semono- seki werd reeds lang verwacht en kon geen anderen indruk maken dan dat het verlies te betreuren is van een, „qui bien mérité de la pa- trie". Zijn begrafenis, zonder uiterlijke praal, lokte zelfs niet die belangstel ling uit, die men had mogen verwach ten en alleen de tegenwoordigheid van een vertegenwoordiger van den Duitschen Keizer kon beschouwd worden als een blijk van de groote waardeering, die onze beroemde de Cas- broot ook buiten de landgrenzen on dervond. Nieuwsik zeide het reeds is een zeer betrekkelijk begrip. Voor wie met minder dan iets emouveerends tevreden iswas er, dunkt mij ge noeg. Een korte zitting van de Eerste Kamer, een vergadering van heel wat beminnelijke ouder heeren dan de „vieux messieurs" waarvan Yvette Guilbert ons!verhaald heelt; het op treden zelf van deze diva van het moderne café-concert, die zelfs den ern8tig8ten van onze Haagsche critici dermate in vervoering brengt dat bij" Béranger's „Ma grand' mére" voor een heel gemoedelijk en deugdzaam liedje gaat houdenvergadering van den gemeenteraad, die een belangrijke be slissing nam, waarover zoo aan stonds een vergadering lot forma tievan een Nederlandsche Volkspartij, het vertrek der Koninginnen naar Amsterdameen hoogst artistiek voorbereide opvoeding van Sdeeuw witje, voor een liefdadig doel, met groot succès bekroond en eindelijk een allerkostelijkste „potin", betref fende een ophanden zijnde verloving Naar het engekch van P. L. Mc. DERMOTT HOOFDSTUK VII. Op het spoor [Daar kan ik u op antwoorden," zeide Gray. „De poet irekt om vijf uur van Yewle en volgens Stokes was het reeds !en toen hij en Wilson voor de tweede maal in de Wdeerkamer werden ontboden. De bel, die voor dewerklie- lei het einde van den arbeid voor dien dag aankondigde til van zes uur had reeds geluid." itBtekend. Dan blijft er nog een punt over. Verondersteld lat dit tweede testament is geschreven, wat is er dan van geworden IHet zal zich ergens in de studeerkamer bevinden of," leze veronderstelling lag onvermijdelijk voor de hand, „Ri- |rd King moet het gevonden en vernietigd hebben." uist," zeide Rintoul, „of misschien droeg de doode het lelijk bij zich wie zal het zeggen De hoofdzaak is echter om allen twijfel weg te nemen, dat een tweede tes tament niet zou zijn gemaakt; daarna kunnen wij het gaan opsporen." „Wat denkt ge te doen?" „Ik zelf kan niets doen," zeide Rintoul en trok zijne schou ders op. „Ik ben voor het oogenblik de procureur van mijn heer King, hoewei ik niet in die hoedanigheid met u spreek. Ik denk dat het beste zal zijn, dat u zelf naar Yewle gaat wanneer een vreemdeling in het dorp rondliep zou het allicht argwaan verwekken. „Wat zou ik te Yewle kunnen doen?" vroeg Gray met kloppend hart. De procureur legde het hem uit. Hij moeBt openlijk eeu bezoek afleggen bij de dames op de pastorie niemand zou daaraan een bijzondere beweegreden toeschrijven en van Wilson zeli, den tuinman gaan vernemen wat er dien avond in het studeervertrek was voorgevallen. Kwam zijn verhaal in hoofdzaak overeen met dat van Stokes, dan moest hij met den man naar Warkwick gaan, den procureur vau Charles King, aau wien het moest worden overgelaten te handelen zooals hij meende dat goed was, om deze zaak verder te onderzoeken. „Intusschen zal ik er voor zorgen," zeide Rintoul, „dat mijnheer Riohard die hypotheek van vijf en twintigduizend pond op het landgoed niet sluit." Francis Gray keerde in eenigszins opgewonden stemming naar zijne kamers terug. Een uur later was hij naar Souches ter vertrokken, zonder daarvan een bericht te zenden naar de pas torie hij wilde niet, dat Richard King zou weten dat hij kwam. Hij bereikte Souchester toen het reeds donker was. Na te hebben gegeten in het café wist hij niet, hoe hij den avond moest doorbrengen ja hij wist niet, hoe zijn ongeduld tot den volgenden dag te moeten intoomen. Hij was van meening dat het niet kwaad zou zijn, dat hij zich de zekerheid ging verschaften, dat Warwick, de procureur, thuis was, om in dat geval te gaan vragen, op welk uur deze hem den vol genden dag zou kunnen ontvangen. Hij had het huis spoedig gevonden en gaf zijn kaartje af toen hij vernam dat War wick thuiB was. De procureur kwam onmiddellijk beneden. Hij had Gray nog nooit ontmoet, maar wist natuurlijk zeer goed in welke betrekking hij tot wijlen den heer van Yewle had gestaan. Hij was dus zeer nieuwsgierig naar de reden van zijn bezoek. „Ik ben eerst een uur geleden hier aangekomen," ver klaarde Gray, „en wilde u gaarne morgen spreken alvorens naar Yewle te gaan. Ik kwam nu alleen vragen of u mij een onderhoud zoudt kunnen toestaan?" „Zou dat nu niet kunnen plaats hebben? Wanneer u gedineerd hebt" (Gray antwoordde toestemmendj; „laten wij dan een sigaar gaan rooken en op ons gemak praten." „Heel gaarne; dat wil ik met genoegen doen." Warwick ging hem voor naar zijne studeerkamer. „Ik geloof mijnheer Gray, dat ik de reden van uw bezoek wel kan raden," zeide hij en bood hem het sigarenkistje aan. „Dat

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1