Ko 1 o n i n, Letteren en Kunst. Foliüek Overzicht. GEMENUD NIEUWS. Vervolg Stadsnieuws. Van het programma werd getoond. Het programma dat eindigde met het waterbaliet viel blijkbaar zeer in den smaak de Koninginnen, want herhaalde malen gaven Zij het eein tot applaus. In de pauze begaven de Vorstinnen zich voor eenige oogenblikken in haar boudoir, waar eenige verversehingen werden gebruikt. De voorstelling was tegen half vijf geëindigd. Hierna werd een rijtoer In de letterkundige en kunstenaars kringen heeft men met zeer veel be langstelling vernomen, dat Ibsen en Hauptmann in Nederland drukker en met meer succes worden gespeeld dan te Berlijn. De raout des avonds was bijzonder schitterend. Ongeveer een vijftigtal dames in fraaie toiletten woonden de soiréebij evenals alle militaire en burgerlijke overheidspersonen in gala-eostuum. H. M. de Koningin-Kegentes droeg een zwart zijden kleed, gegarneerd op den rok met witte kant en hooge grijze handschoenen. H. M. was gekapt met een juweelen diadeem en zwarte en witte kant en droeg een groot horstsieraad en halssieraad,beide even eens van diamanten. H. M. deed zich onderscheidene aanzienlijke ingezeteten der hoofdstad voorstellen. De soirée duurde met groote ani matie tot na middernacht en was opgeluisterd door de uitmuntende kapel der schutterij te Amsterdam, die achter groen verborgen was. Hare Majesteit, die gedurende de raout in een fauteuil gezeten was, bleef van half tien tot bij twaalven. Den 29en begint de heer Willem van Zuylen de reis met het door hem tijdelijk gevormde gezelschap. Het bestaat uit: Van Zuylen, mevr. Albregt, mevr. DonsAlbregt, mej. Evelina Kapper, en de heerenVan Beem, Manta van Nieuwland, Wage- mans en Sprinkhuyzen. Vertoond wordt „Vriend Frits." Bezocht wordenGorinchem, Tiel, Den Bosch, Haarlem, Alkmaar, Hel der, Purmerend, Hoorn, Sneek, Hee- renveen, Utrecht, Meppel, Wagenin- gen, Bergen-op-Zoom, Goes, Middel burg en Zieriksee. De meubelmakers te Amsterdam. Het is te vreezen dat de vroeger in de hoofdstad zoo bloeiende meu belenindustrie door de werkstaking een gevoeligen knak zal krijgen. Naar uit goede bron wordt verno men, is het bijna zeker, dat de meeste meubelmakers-patroons hun fabrie ken geheel zullen sluiten, daar het hun gebleken is, dat zij elders voor zich kunnen laten werken. Zij willen zich dan allen bepalen tot het aan houden van eenige werklieden voor de reparatie. Standjes in Den Haag. Na afloop van eene vergadering in Walhalla trok Maandagavond laat een troep socialisten door de stad naar de sigarenfabriek van den heer Delen aan het Spui. Men trok kalm langs de woning, zoodat de politie die daar sedert de volksverzamelingen der laat ste dagen surveilleerde, den troep on- gemoeidliet. De menigte plaatste zich vervolgens aan de overzijde van het Spui "tegenover de fabriek en toen werd er met steenen en flesschen naar het huis geworpen. De politie heeft hierop den troep met den wapenstok uiteengedreven waarbij eenige personen duchtig wer den afgeranseld. plaatsen schijnen de Rechtszaken. Het Hof te Amsterdam, Dinsdag uitspraak doende in de zaak van het vrouwtje op de Bloemgracht, beves tigde hare vrijspraak van de aanklacht van loodvergiftiging door onvoorzich tigheid (808 W. v. S.), intusschen met wijziging van de motieven der rechtbank. Deze nl. had beslist dat de teiten nooit onder 308 S. konden vallen, omdat ze reeds voorzien waren bij art. 436 Strafrecht, in verband met de wet van 1865. In overeenstemming met het O. M. bij 't Hof en de ver dediging besloot het arrest dat wan neer de feiten objectief onder art. 308 Strafr. vielen, de bepalingen over samenloop van strafbare feiten toe passelijk zouden zijn. Verder besloot het Hof dat bij bekl. geen schuld bestond, omdat niet blijkt dat zij zelve de bestanddeelen van de zalf kende, terwijl evenmin is gebleken dat zich ooit na het gebruik der zalf bij andere personen verschijn selen van loodvergiftiging hebben voorgedaan, terwijl daarentegen blijkt uit de verklaringen der getuigen décharge, die de zalf ook hadden ge bruikt, dat dezen niet alleen geen slechte gevolgen, maar zelfs, naar hunne bewering, genezing hebben verkregen. Voorts overwoog nog het Hof dat personen die zich vrijwillig om raad wenden tot een niet bevoegd persoon, wetende dat deze onbevoegd en niet deskundig is, geacht moeten worden suo periculo te handelen, wanneer zij dien raad meenen te moeten opvol gen. De veroordeeling tot f300 boete wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunst werd gehandhaafd. Dinsdag heeft de Bossche rechtbank uitspraak gedaan in zake J. F. van den Vorstenbosch en F. v. d. Akker, beklaagd van opzettelijk en in ver- eeniging gevaar te hebben veroor zaakt voor het verkeer door stoom- socialisten zich weer vereenigd te vermogen, door het bevestigen van hebben. Althans op hun weg naar jeen ^waJ.erL boornstam over de rails huis werden op het Kerkplein aan van de !N.-B. D. S. tusschen bchijndel de drukkerij van Gebr. Van Langer- huysen verschillende ruiten inge worpen. De meesterknecht van een der in richtingen, op wienmen het gemunt heeft, is op straat door eenige per sonen vrij ernstig mishandeld. en Bokstel. Beiden werden schuldig bevonden aan het hun in d8 dagvaarding ten laste gelegde en Veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 12 jaar. Scheveniogen. Overeenkomstig het voorstel der commissie van fabricage, gegrond op een rapport van den directeur van ge meentewerken, stellen B. en W. van 's-Gravenhage aan den gemeenteraad! voor te besluiten tot den aanleg van i een 25 Meter breeden rij- en wandel weg tusschen Zeerust en het Oranje- hotel te Scheveningen met den daar langs gebouwden bekleedingsmuur, ter voorziening van den weg tegen stormvloeden, Lombok. Aan een van Lombok ontvangen brief ontleent de „Java-Bode" Ampenan heeft sinds de laatste maanden eene groote verandering ondergaan. Al de kleine krotjes zijn weg en er zijn flinke en ruime barak- gebouwd. Alles is schoon en netjes; de gebouwen zijn opnieuw geteerd en gewit, in éen woord, het geheel ziet er goed uit. Bij dat al heeft men ook een pas- a ser gebouwd voor de Sasaksche vrou- Op 6 plaatsen van den j D- fl. ionfiRpn 7\\n ^aar muur zyn naar het Btrand ontworpen. De kosten worden ge raamd op f500,000 met een aanbod tevens van f 25,000 aan Delfland voor. vervroegden aanleg van de verdereedi„ „ev„ïd i "hnofHfvn t.r»+ liAfip.h«rrmrnr van hat 0 M. lengte en 5 breedte. Herhaalde lijk kan men nu hoorenkompani baik sekalil... een kinderhand is zoo hoofden tot bescherming van het strand. Dit werk beoogt den aanleg van een zoogenaamden zeeboulevard. Het gezelschap Crispijn naar Berlijn. Het plan om te Berlijn proeven van Hollandsche tooneeispeelkunst te ge ven,schijnt door de NederlandseheToo- neelvereeniging onder leiding van den heer L. H. Crispijn verwezenlijkt te zullen worden, waarschijnlijk reeds in Juni van dit jaar. De heer Orobio de Castro die te Berlijn als gemachtigde van het gezelschap optreedt, is inde kringen van schouwburgdirecteuren en letterkundigen zeer goed ontvangen en zijn plan zal zeker gesteund worden. De voornaamste schouwburgen, het Koninklijke Schauspielhaus, het Duit- sche Theater en het Lessingtheater, zouden voor de Hollandsche voor stellingen te krijgen zijn; de Neder- landsche kolonie en het gezantschap a iaar zijn het plan zeer gunstig gezind. .Een plek, waar vroeger huizen stonden, is nu totaal geraseerd en verder gelijk gemaakt, ten diensteen ten koste natuurlijk ook van een Chinee 8, die daar alweder een ge bouw gaat opzetten, vlak langs den grooten weg. Ik voorspel, en met mij vele anderen, dat binnen een niet ai te korten tijd zeker tal van steenen gebouwen te Ampenan zullen verrij zen. De handel gaat hier dan ook naar wensch, dat is die met de be volking, die nu met allerlei artikelen van uitheemschen oorsprong over stroomd wordt. De pier, uit zestien stukken be staande, nadert hare voltooiing, en wordt nu reeds gebruikt, door de be vestiging van een tijdelijke houten trap. De permanente trap is er al, zoomede de 1 tonskraan. Het postkantoor heeft eene ver andering ondergaan, doordien het thans buiten het bivak, in eene wo ning, vroeger door den resident ge occupeerd, is verplaatst. De prijzens waardige chef, de heer Palmer van den Broek, van het begin der expe ditie aanwezig, zal, op raad van de geneeskundige faculteit, echter spoe dig Lombok moeten verlaten, wü hij niet totaal ondermijnd worden door de koorts. Bij de kali Djangkok, bezuiden het bivak, zijn opmetingen gedaan voor een permanente versterking voor éen sterke garnizoens compagnie. De bouw hiervan moet vóór het in vallen van den a.s. westmoesson ge reed zijn. De inlevering van wapens gaat niet vlug en de vrees voor mogelijke conflicten tusschen Baliërs en Sasaks deze laatstenzijn vrij wel overmoe dig geworden blijft bestaan, zoo dat eene voldoende troepenmacht wel eenigen tijd aanwezig zal moeten blijven. De gezondheidstoestand is de laat ste dagen wel iets verbeterd, doch hij blijft slecht. Er komen dagelijks om streeks 150 180 man op het zieken rapport. De meeste zieken worden op het ziekenschip gestuurd. Dit schip vaart naar Soerabaia, alwaar de ernstigste zieken worden ontscheept en naar het hospitaal vervoerd; zij die heil yevonden hebben in een bacteriën vrije zeelucht eu een stevigen kost, worden naar Ampenan terug gebracht. Uit Batavia is alhier aangekomen de dir. officier van gezondheid 2e klasse De Freijtag, in opdracht heb bende een onderzoek naar den gezond heidstoestand in te stellen. Hij begon de geheele troepenmacht, man voor man, voor zich te doen verschijnen, de menschen te ondervragen enz., met het resultaat dat er verscheidenen alsnog in het hospitaal werden op genomen. Het middel ter bestrijding van mogelijke ziekteaanvallen was voor de Europeesche militairen het gebruik van opgeloste kinine vóór den borrel. Aangezien het gebruik facul tatief is gesteld, doen de manschappen het maar weer met hun borrel sec. Dr. De Freijtag heeft op grond van streng onderzoek het voorstel gedaan het verblijf op Lombok op zes maan den te stellen. Een van de beste ge zondheidsmaatregelen voor den soldaat bestaat hierin, dat zij thans van stroozakken zijn voorzien, terwijl tot voor weinig tijds de balé balé hun ongemakkelijk iigplaatsje was. Om het verblijf der troepen zoo aangenaam mogelijk te maken, zal er te Ampenam een cantine verrij zen voor de manschappen, met bij- behoorende scherm- en gymnastiek zaal. Verder is er sprake vangouver- nementswege een sociëteit voor de officieren te bouwen, in den geest alB indertijd op Atjeh gebouwd werd. Ondanks dit alles verlangt niemand langer op Lombok te blijven dan de omstandigheden hem daartoe dwin gen. De meeste steenen huizen te Am penan behooren aan den ouden radja zij worden thans verhuurd en op den len Maart is reeds aan huurpennin gen circa 800 galden binnengekomen. Deze som zal mettertijd belangrijk stijgen. Het vermogen van den vorst van Lombok was sterk overdreven, daar gelaten, dat veel geroofd is geworden. Nog steeds wordt vermoed dat er enorme schatten zijn begraven of op plekken zijn bewaard, waar alleen het toeval ons kan leiden tot ont dekking. Op den 27en Febr. jl. werd er een aardbeving gevoeld, welke bijna drie minuten aanhield, richting N.Z. Zij was zoo hevig dat de meesten naar buiten liepen. De heeren van het binnenlandsch bestuur houden nog steeds aanraking met de bevolking en alles mag bevre digend worden genoemd. De contro leur Einthoven doet nu weder een reis naar de zuidkust. Met onzen resident gaat het niet al te best. Deze heeft dan ook heel wat meegemaakt en mag zeker met zelfvoldoening op zijn arbeid terugzien. Hij gaat in April met verlof. Als zijn opvolger wordt hier genoemd de in specteur der cultures Liefrinck. De ass. res. Liefrinck gaat met twee jaar verlof en heeft dezer dagen een afscheidsbezoek gebracht aan Mata- ram en Tjakra. Ware hij niet door ziekte gedwongen, hij zetelde thans als ass. resident te Tjakra, waar zijn groote kennis van land en volk zoo van pas zouden zijn. Het loopt over van aanvragen om stukken grond voor landbouwonder nemingen; ja zelfs aanvragen zijn binnengekomen om concessies voor een trambaan en telephoonyerbindin- gen. Alle aanvragen zijn van de hand gewezen. Het land is nog niet eens behoorlijk in kaart gebracht en aan vragers wijzen dan ook met een natten vinger de plek aan, die zij het liefst zouden willen hebben. Dezer dagen eerst is begonnen om de oude linie der Baliërs op te nemen en op de kaart bij te teekenen. Een jong tweede luitenant is met deze taak belast ge worden. Kortgeleden zijn troepenafdeelingen gezonden naar de plekken waar de gesneuvelden zijn begraven. Er werden kringen daaromheen gevormd en later zullen, zoo mogelijk, hunne namen vermeld worden. Deze daad van piëteit mag niet aan de vergetelheid worden ontrukt, vooral daar zoovele helden op Lombok's bodem begraven liggen. Op de noordkust is een op zich zelf staande volksstam ontdekt. Het zijn heidenen, welke geheel afgezonderd leven. De resident veronderstelt dat deze lieden afkomstig zijn van geroofde Dajaks. Ze moeten daarbij er veel op lijken. Nadere bijzonderheden omtrent deze ontdekking zullen zoo spoedig doenlijk volgen. Den 18en Februari is een kleinzoon geboren uit een vrouw van Anak Agoeng Ketoet Karang A3em. Deze vorstentelg is ook opgeëischt, doch men beweert dat het kind gestorven is. Een inlandsch fuselier deserteerde dezer dagen van Mataram naar eene kampong te Tjakra. De man heeft zich het hoofd doen op hol brengen door een Sasaksche. Ondanks de op zending van signalement-staten aan het bestuur is de deserteur, bij het verzenden dezer correspondentie, nog niet teruggebracht. Het civiel bestuur heelt op het oogenblik nog over te weinig politiemacht te beschikken, dochi dit zal over eenigen tijd beter gaan, als de gewapende politie-diena- ren eenmaal in functie en op de hoogte der plaatselijke toestanden gekomen zijn. Nog is het der vermelding waard dat Ampenan, Mataram en Tjakra door vele doortrekkende passagiers in oogenschouw worden genomen. Eenige dagen geleden deed de kapitein der kongsie en echtgenoote per dos-&- dos een uitstapje naar Tjakra, een vrij belangrijke afstand. Zee-officieren ver zuimen nimmer de posten met een be zoek te vereeren en de plekken van den strijd in oogenschouw te nemen en bij hunne wapenbroeders een bezoek te brengen. wijderd. Kolonel Kelly, die langs een anderen weg, van Mastuj iu het noorden, naar Chitral oprukt, kan het fort ook nog niet bereikt hebben- vermoedelijk zijn de belegeraars op de tijding van zijn naderen gevlucht. Umra Khau ia voorloopig van het oorlogstooneel verwijderd; hij heeft de gastvrijheid van den emir van Afghanistan ingeroepen. Sher Afzul is eveneens gevlucht; zijn hoofdsterkte Drosh Kala is bezet door den Khan van Dir, die op de hand der Engel- schen is. Werkstak ng te Parijs. De werkstaking van het omnibua- senpersoneel te Parijs, neemt een min of meer ernstig karakter aan. Botsin gen hadden Dinsdag op den Boule vard Magenta plaats tusschen de politie en de werkstakers, die ver scheidene tramwagens omverwierpen. Eenige passagiers en een agent wer den door steenworpen gekwetst. Tal rijke arrestaties volgden. De gemeente raad, bijeengekomen om te dezer zake te beraadslagen, heeft geen besluit genomen. Er viel des avonds eene nieuwe botsing voor op de Place Denfert. De werkstakers verbrijzelden de ruiten van eenen tramwagen. De politie trok van leer en arresteerde vele werkstakers, die hunne zakken vol steenen hadden. De omnibusbeambten die Dinsdag werkten, werden door de agenten naar hunne woning be geleid. In het engelscheLagerhuis is Dins dag een motie aangenomen om Peel, den afgetreden voorzitter, aan wien door de koningin de titel van vis count is verleend, toe te kennen een jaarlijksche pensioen van f48000. Dinsdag is in den oostenrijkschen Rijksraad de interpellatie van den afgevaardigde Kayser behandeld, die de regeering verantwoordelijk stelde voor de jongste speculaties, waartoe het voornemen der regeering tot naasting der spoorweglijnen aanlei- d ng heeft gegeven. Minister van Plener protesteerde uitdrukkelijk tegen het verwijt. Het slot was dat met groote meerderheid het voorstel, waarbij de houding der re geering werd afgekeurd, verworpen werd. De Engelsche regeering schijnt niet voornemenB in Oost-Azië op te treden. De Times keurt de afwachtende hou ding, welke Lord Rosebery aanneemt, en acht het in elk geval niet dat de Engelschen, welk gevaar ook van de Japanners moge preigen, eenige pressie op Japan oefenen. De Japansche gezant te Londen deelt mede, dat hem niets bekend is van hetgeen door de bladen is verteld over het gemeenschappelijk optreden van Frankrijk, Rusland en Duitschland tegen den Mikado. Aan de talrijke geruchten, welke daarover verspreid worden, behoeft men na tuurlijk voorloopig nog geen ernstige waarde te hechten. De duitsche pers begint zich krach tiger tejverzetten tegen het denkbeeld, dat Duitschland met Frankrijk en Rusland zich zou mengen in de aan gelegenheden in Oost-Azië. In zijne proclamatie hecht de ja pansche mikado zijne hooge goed- keurig aan het vergelijk met China en verklaart vurig vredesherstel te begeeren om 's lands welvaart te ont wikkelen. Verder zegt de mikado te hopen dat de Japanners vermijden zullen met zich-zelf ingenomen te worden, en bescheidenlij k naar vol making zullen streven. Ook heeten in de nationale verdediging, zoodra de vrede bekrachtigd is, vriendschap pelijke betrekkingen met China be grepen te zijn. Vijf jongelieden, de drie gebroedere Lespinasse, oud 23, 22 en 12 jaar, en de twee gebroeders Ramoy, oud 20 en 16 jaar, wonende te Lyon, gingen Zondag visschen op ue Rhóne, op een plaats, die onveilig wordt gemaakt door maalstroomen. Tegen den middag wilden zij naar den anderen oever varen, en bevonden zich midden in de rivier, toen hun boot water schepte. Men trachtte het water uit het vaar tuig te hoozen, doch de boot zonk; hoe langer hoe meer, en kan telde, ein-; delijk, op een plaats waar 20 Meter wa ter stond, allen meesleurende in de1 diepte. Slechts de jongste Ramoy, die op de omgekantelde boot klauterde, is gered. Vrouw Lespinasse zag van uit haar j raam haar kinderen met den dood worstelen, zonder hulp te kunnen; verleenen. Te Brunn is uit het kantoor van! een mijnonderneming een brandkast met 100.000 fl. gestolen. Men vond] de brandkast later in het open veld terugde dieven waren er niet in slaagd haar open te breken. De Koning van België is onder den naam van Graaf van Ravenstein te Korfoe aangekomen, en weder ver trokken, men weet niet waarheen. De expeditie naar Chitral. De Engelsche regeering heeft de bevestiging ontvangen van het bericht, dat het garnizoen van het fort Chitral ontzet i8, zoodat er omtrent het lot van dr. Robertson geen vrees meer bestaat. Men weet echter nog niet, aan wien die tijdige hulp is te danken. Dé vliegende colonne onder generaal Gatacre, die tot ontzet oprukte, is nog niet verder gekomen dan Dir, en dus nog acht dagreizen van Chitral ver- Bij de opvoering van Goethe's Faust te Weimar is een ernstig on geluk gebeurd. Toen aan het slot van het tweede bedrijf na het tooneel met den student, Faust en Mephisto door de lucht uit de studeerkamer voeren, stootten zij zoo hevig tegen een der zijcoulissen dat beiden van een vrij aanzienlijke hoogte neerstortten. Mephisto bleef gedeerd, doch Faust (de heer Bro de) bekwam een zware wonde aan het hoofd. De voorstelling moest ge staakt worden. De koopman Wotelegel die Slatin Bey heeft helpen ontvluchten, is op bevel van den kalief onthoofd. Zich volkomen veilig wanende, keerde hij na net gelukken der vlucht naar Omdurman terug. Op bevel vau den Mahdi was echter onder bedreiging van zware pijnigingen den bedienden van Slatin de mededeeling ontlokt, wien de gevangene het laatst had bezocht. Zij noemden Wotelegel, waar op deze gevangen, zijn huis verbrand werd en zijn vrouwen en kinderen in slavernij zijn weggevoerd. De aardbeving ia Oostenrijk. Te Laibach worden nog voortdu rend lichte schokken gevoeld. Het grootste deel der woningen moet af gebroken worden. De regeering heeft bij een fabrikant in Boheine duizend tenten besteld, die onmiddellijk naar Laibach gezonden moeten worden. Men vreest dat de gevangenis op den Schlossberg zal instorten. Het gebouw bevat 200 gevangenen, voor wier overbrenging naar Marburg reeds maatregelen worden genomen. Het landgoed Dnin- en Kruidberg in Velsen .en Bloemendaal is heden in publieke veiling gekocht voor i 164,400 door den makelaar J. J. F. Muller te Amsterdam voor den heer J. T. Cremer lid der 2e kamer, thans te B. en W. Btellen aan den raad dezer gemeente voor den heer J. Tvm, onderwijzer 3de klasse aan school A. te bevorderen tot onderwijzer 2de kl. aan deze school.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2