DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Zaterdag 27 April 1895. No. 3625 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÈN: STADSNIEUWS. 1,- FEUILLET O N HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-X, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE GoJOHN F. JONESStee., Paryt 31 bit Faubourg Montmartr*. Eet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten Een Slachtoffer van Omstandigheden, naar het engelschHaarlemmer Hal- letjcs^CÖXXXVI. Binnen- en Bui- tenlmdsche berichten. Varia. Ad- rertmtien. Haarlem26 April 1895. $Door den commissaris der Koningin in Noord-Holland zijn benoemd tot Rijksschatters voor de personeele be lasting dienst 1895/96 voor de inspectie Haarlem de heeren ~G. Boogaard, A. Brakel Jr., J. H. Daudeij, I. van Campen, C. J. Cramer, G. J. Heijdanus, A. J. Stoel Jr. en J. A. Jonker. Door den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland zijn be- loemd tot Rijksschatters voor de jersoneele belasting, dienst 1895/1896 roor de inspectie te Amsterdam le le 3e 4e 5e en 6e kanton de heeren Blaauboer Jr., J. v. d. Tas, L. Bon ierman, A. Vogel, H. G. Scholten, 5. Moen G. Pz., P. H. v. d. Meulen, EL Fuche, J. Draijer Hz., H. B. van Ier Linden Jr., J. C. Poort, A. Paans [4 B. Santen, G. W. Vixseboxse, ET. Muller, B. de Jong, P. Peereboom, !l. J. Vissel Jr., J. H. Janse, J. Pelser. Officieel© kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van laarlem, doen te weten dat ter visie 3 nedergelegd, het ingekomen ver- oekschriffc met de de bijlagen van [J. |M. C. Kievits om vergunning tot jrplaatsing [van de petroleummotor [in zijne metaal- en houtdraaierij in .et perceel aan de Bakenessergracht Door den Directeur der directe be- itingen te Amsterdam is de adjunct- mtroleur der directe belastingen en ,n het kadaster, J. G. ten Bokkel Haarlem onder leiding van den Ipntroleur van dat dienstvak aldaar, wer het jaar 1895 belast met de shatting van gebouwde en onge- ouwde eigendommen en de regeling an den aanvang van termijnen voor en vrijdom van grondbelasting] in je gemeenten Akersloot, Oterleek, chermerborn, Z. en N. Schermer, As- mdelft, Beverwijk, Heemskerk, Koog m de Zaan, Krommenie, Oostzaan, itgeest, Velsen, Westzaan, Wormen- er, Zaandam, Zaandijk, Anna Pau- wna, Barsingerhorn, Callantsoog, Eelder, N. Niedorp, O. Niedorp, Pet- n, Texel, Wieringen, Wieringer- waard, Winkel, Zijpe en Haarlem mermeer. Bij de beden aan bet Bureel der Genie alhier gehouden aanbesteding voor bet eenjarig onderhoud der ge bouwen onder bet beheer der Genie alhier zijn 7 biljetten ingekomen. J. A. Jonker ƒ7186 P. v. d. Weegb „7210 J. S. v. Velthuijsen 7356 J. J. Guldemond „7601 D. H. van Leeuwen 7603 A. Rinkema 7640 D. A. Braakenb'Tg 8148 allen alhier, en voor verving van gebouwen en werken onder bovengen, beheer zijn twee biljetten ingekomen. S. Goldsteen ƒ1540 C. Groet 1690 beiden alhier. Tot ons leedwezen vernemen wij dat deheerTh.Figeelidvan den gemeente raad en vice-president van de Kamer van Koophandel, op reis te Turijn door eene ernstige ziekte is overvallen. Donderdag ontving de beer D. E. L. v. d. Arend, oud-commandant van de brandweer alhier, ten geschenke van de officieren der brandweer een scboorsteengarnituur als een hulde- blij k. Wederom is een oud-strijder van de jaren 1830/31 heengegaan door bet overlijden van den beer J.van Diermen, wiens borst versierd was met bet metalen kruis. Hij werd geboren 22 April 1804. Aanbesteding. Door B. en W. is aanbesteed de levering van materialen voor bet on derhoud van straten en riolen. Laagste inschrijvers zijn 555.000 straatklinkers (Waalvorm) Gebr. Bos te Haarlem voor f 14,67 per 1000. 51,750 straatklinkers (Utrecbtscbe Waalvorm) G. J. W. Koolemans Beijnen Czn. te Utrecht voor f 15,97 per 1000. 100.000 Utrechtsche drielingstraat klinkers J. de Koning Jbz. te Woer- nen van f 11,07Z per 1000. 100.000 blauwe IJselstraatklinkers, Scbaly Bekker te Schoonhoven voor f8.56 per 1000. 304 strekkende mater trottoirban den van Escauzijnschen steen Louis Goffin te Luik voor ±2.19 per strek- kenden meter. 50 groote ijzeren straatkolken, de ijzergieterij „de Prins van Oranje" te 's Hage voor f 9.68 per stuk en 50 kleine dito dezelfde voor f8.05 per stuk. Gegoten ijzeren dekplaten de ijzer gieterij „de Prins van Oranje" te 's Hage 25 a ±4.38, 60 a f3.18, 40 a 2.88 en 50 a 0.72)4 per stuk. De Werks aking. Zeer terecht hebben de werkstaken- de timmerlieden Donderdagavond zich niet te zamen in de stad vertoond. Dergelijke optocht, vermeerderd met de bij zulke gelegenheden altijd reedstaande nieuwsgierigen,zou allicht relletjes hebben aan den gang ge bracht, die de zaak welke de staken doet bandelen, niet zou hebben be vorderd. Wel waren zij deze morgen weer vroeg op bet pad en trachtten bij enkele patroons gezellen die te half zes of zes uur te werk kwamen, over te balen om mee te gaan. Dit geschiedde niet zonder succes. Onder anderen namen zij aldus bij de firma Zuithof, waar gisteren niet zooals wij meldden de winkel geslo ten bad moeten worden (dit berustte op een misverstand) eenige werklie den mee. Overigens bleef alles vrijwel bij bet oude. Enkele gezellen van vele werk plaatsen die Donderdag aan 't werk bleven, doen vandaag aan de staking mee, anderen bleven beden in hunne onzekerheid omtrent de beste keus, aan den arbeid. Natuurlijk zijn er overal, die in geen geval aan de staking zouden deelnemen, dat zijn de steunpilaren van den baas de meesterknechts en de oudste gezellen. Ten aanzien van de vraag waar om staking plaats beeft, laten wij een ingezonden stukje volgen dat ons een der stakers toezond, maar waar voor wij natuurlijk niet verantwoor delijk kunnen zijn. Het luidt aldus: M. de Redacteur Vriendelijk verzoek ik u onder staande in uw veelgelezen blad te plaatsen. En wel naar aanleiding van de werkstaking. Immers nu deze is uitgebroken en nog al 'n afmeting aanneemt, kan 't niet anders of 't is 't algemeen praatje van den dag. Den een zal er in aikeurenden zin over spreken. Den ander zal zeggen bet is niet meer als billijk. En 'n derde ik denk van wel 't grootste deel zal er over spreken met 'n ander z'n ge dachte, en daarom meen ik dat 't van ons (stakers) plicht is hierom trent elke verkeerde gedachte weg te ruimen. Een ieder zal zeker wel be grijpen die hierover de berichten gelezen beeft, dat elke poging van ons om met de patroons tot 'n schikking te komen vruobteloos was. Omdat onze eiscben in hoofdzaak te boog waren. En daar deze gedachte er ook nog bij sommige onzer burgers inzit zonder na te denken wat 'n mensen wel noodig zal hebben om in 't on derhoud voor zich en de zijne te voorzien zal ik trachten 'nhuishoud- staatje op te maken om onze mede burgers te overtuigen in boeverre onze eiscben onbillijk zouden zijn en maak mijn berekening dan voor't ge middelde man vrouw en drie kinde ren. Zoo zou dan zijn benoodigd voor Huishuur Brood 28 per dag Middageten 50 per dag Boter pond Vuur en Licht Koffie 4 ons Suiker Vj» pond Melk Garen, Band, Sajet enz. voor verstelling Soda, Zeep, Stijfsel, Blauw sel, Boenders, Bezems enz Schoeisel Fondsen, Vereenigingen enz. Vleescb en Spek Kaas en Thee Tabak, Sigaren, Bier 't Aanschaffen van nieuwe Kleedingstukken, Huisraad en Gereedschap 2,- 1,96 3,50 0,75 1- 0.64 0.36 0.56 0,25 0,25 0,50 0,65 0,45 0,30 0,40 Totaal ƒ14,75 Te werken uren 65 23 is t weekloon14,95 Blijft over voor onvoorziene uitgaven0,38 Met dit Btaatje voor oogen, wat niet anders als de noodzakelijkste levensbehoeften inhoudt, vragen wij elk weldenkend mensch of wij te veel eiechend ziju en zoo niet welnu, bur gers vau Haarlem, steunt ons dan in den strijd voor dezen reehtmatigen eisch. U, mijnheer de redacteur, mijn dank namens 'n makker voor de plaatsing. EEN STAKER. Intusscheu laten de inconvenienten vau de staking voor het publiek niet op zich wachten. Huizen in aanbouw liggen te wachten en particulieren, die voor huiselijke réparatiën toeh ai zoo moeilijk iemand konden krijgen in dezen drukken tijd, zien voor 't mee- rendeel den man heelemaal niet terug. Tragikomisch is het verhaal vau een groot werk waar meu omdat het extra spoedig moest klaar zijn, in den naohtsvan Woensdag op Donderdag doorwerkte en Donderdagmorgen ontwaarde, dat de timmerlieden het werk staakten. De vraag rijst oi de arbeiders finan- ciëelen steun hebben, die het hun mogelijk maakt een poos vol te hou den. Men zei ons dat zij een kleinen spaarpot hadden van f 400.en dat overigens het Internationale Arbei derssecretariaat zóu bijspringen. Bij informatie bij een der stakers (denzeliae die bovenstaand lijstje gaf) vernamen wij dat het laatste wel, het eerste niet juist is; voorts, dat de beweging gesteund wordt den Algemeenen Bond van Timmerlieden en andere vakver- eenigingen. Bij het station wordt gestadig de wacht gehouden, om werklieden, die van buiten komen te overreden hier niet aan 't werk te gaan. Bij de firma A. F. Captein in de Turtsteeg trachtten Donderdagnamid dag de stakers vergeefs de gezellen mede te krijgen. Ook Vrijdagmorgen kwamen zij allen weer te werk. Het getal stakers bedraagt nu circa 200, naar schatting. Gisteren Bpraken wij een metselaar, die aan den arbeid was en de eischen der timmerlieden niet te hoog, veeleer nog te laag noemde. Hij was van oordeel, dat de patroons onwillig waren om het loon te verhoogen, „omdat dan de werkman gaat nadenken en lezen en zich ontwikkelen en dat wil de patroon niet!" Of in onzen tijd van openbare lees zalen en volksbibliotheken, deze be schuldiging niet wat al te zeer naar den katheder riekt, zullen wij verder niet nagaan. Zeker is het dat de patroons van hunnen kant beweren „wij willen wel loonsverhooging geven, als wij het maar weer op onze clien tèle kunnen verhalen en daartoe zien wij geen kans." Een typisch goval bij de staking is het volgende Een vrouw kwam gistermiddag te- geD twee uur bij een timmermans baas alhier vernemen, of haar man te werk was gekomen of dat hij met de stakers aan 't wandelen was. Het laatste was het geval. Het vrouwtje maakte rechtsomkeert en ging haar man zoeken. Een paar uur later kwam ze met haar man, stevig bij den arm gehou den, bij den baas vragen of hij weer aan het werk mocht gaan. „Als hij wil kan hij weer beginnen," gaf de baas haar ten antwoord. „Willen en meteen duwt ze haar man de werkplaats Dinnen en zegt met een welsprekend Naar het engeUch, van P. L. Mc. DERMOTT HOOFDSTUK VIII. Dreigende wolhen. i vreugde over deze zoo gelukkige ontdekking schonk grooter vertrouwen toen hij zich naar de pastorie be- ongeveer een uur nadat Francis Gray ze had veriaten. was zoozeer met zijne gedachten bij zijn plotselirg ont lekten rijkdom, dat hij nauwelijks aan het bezoek dacht, dat J ging afleggen; zoozeer was hij er in verdiept, dat hij het Bis binnentrad zonder te denken aan de verklaring, die hij Si geven ter verontschuldiging voor zijne langdurige afwe- fheid en welke hij reeds een uur of wat geleden in zijne dachten had opgemaakt. loeder en dochter waren in de salon. Geen van beiden bij ziju binnentreden, wat hem als iets bizonders trof. meende dat zij beleedigd waren over zijne verwaarloozing den laatsten tijd en sprak zijne verontschuldigingen uit. Tot zijne teleurstelling werden zij zeer koel aangehoord Weldra vroeg mevrouw King en zag hem daarbij aan met een blik, die hem van zijne kalmte beroofde, of hij een kop thee wilde gebruiken. „Zeer gaarne," gal hij ten antwoord„ik heb reeds thee gedronken, maar heb nog wel trek in eeu kopje. Ik zou hier gaarne willen blijven dineeren, maar moei voor dringende aangelegenheden zoo spoedig mogelijk naar Londen en zal daar nog wel kunnen eten, al is het wat laat." „Wij hadden heden gehoord, dat u reeds naar Londen waart." „Daar heb ik ook over gesproken. Er moet nog het een en ander in orde worden gebracht wat het landgoed betreft. En nu," zeide hij en keek van de een naar de andere, „is er nog iets, wat mij het naast aan het hart ligt, en waar voor ik u een oogenblik gehoor moet verzoeken. Agnes, mag ik morgen order geven voor de toebereidselen voor ons huwe lijk en de bizondere machtiging aanvragen?" Agnes keek hare moeder aan. „Ja, Agnes," zeide mevrouw King, „mij dunkt, dat het beter is, dat je maar zelve antwoordt." Reeds is gezegd, dat wanneer de omstandigheid het eischte, Agnes KiDg een zeer moedig meisje was. Sterker geworden door het besef vrij te zijn van deze verbintenis was zij nu bere kend voor de taak, die haar wachtte. „Mijnheer King," gaf zij ten antwoord en zag hem flink in de oogen, „ik kan nooit uwe vrouw worden. Ik vrees zelfs nauwelijks uwe vriendin te kunnen zijn. Mijn vader heeft het mij verboden." Hij sprong van zijn stoel op alsof hem een elag in zijn gelaat werd toegebracht. „Uw vader! Waar is uw vader?" „Ik weet het niet. Wanneer ik het wist mijnheer King, zou ik tot hem gaan." „Uw vader heeft geen gezag over u Agnes. Lang geleden heeft hij dat verloren. Dit is gewoon waanzinnig; zulk een hinderpaal moet u niet tegen ons huwelijk opzetten. Hoe heeft hij het u verboden? Is hij hier weer geweest?" „Neen," antwoordde mevrouw King, „mijn echtgenoot is hier niet geweest na den avond, waarvan u weet. Maar door bemiddeling van Warwick heeft hij Agnes schriftelijk zijn wensch te kennen gegeven. Agnes zal er niet ongehoorzaam aan zijn." Het was niet mogelijk om zich te vergissen in de stand vastigheid zoowel van moeder als dochter in deze zaak, en Richard King misleidde zichzelf dan ook niet. Maar het was zoo geheel anders als hij verwacht had, dat hij er door was verplet. Een paar minuten lang stond hij stilzwijgend tegen den schoorsteenmantel geleund en keek de twee dames aan. „Uitstekend," zeide hij; „dat is dan het einde. Ik heb mij zelf als een dwaas aangesteld, en u kunt van uw triomf ge nieten zoo ge wilt." Deze beleediging deed zelfs de zachtzinnige mevrouw King hare kalmte verliezen en met vuurrood gelaat riep zij uit: „Schaam u mijnheer King I" „Ik vraag u duizendmaal verschooning," vervolgde hij op denzelfden toon, „maar laat ik u alvorens heen te gaan even uitleggen in hoeverre het eigenbelang was, dat ik dit huwe-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1