DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Dinsdag 30 April 1895. No. 3627 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIÊN: STADSNIEUWS. GEMEENTEVERSLAG. FEUILL O N Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet. geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-3=, Haarlem. Telefoonnummer 138. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Croote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantieri. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangëre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuee., Parg» 31 bis Faubourg Montmarir*, Haarlem29 April 1895. Stukken van den Raad. De comm. van fin. stelt voorgoed keuren eene le suppl. begrooting ïienst 1894 voor het St Elizabeths gasthuis ad f68,347.39. De Maats, tot expl. van Staal- Waterbronnen heeft teekeningen in- tediend voor den bouw van een mu- Ëektent en een drinkhal in het Fre- Èerikspark, de laatste te plaatsen fusschen bet huis van den heer Van Eeden en den canadasohen popel, bijgenaamd den dikken boom. B. en W. adviseeren gunstig. ■—Voordracht voor leeraar in hoogd. aal- en letterkunde aan de H. B. S. net 5 j. c. alhier: 1. P. Frisius de daan, Delft; 2. E. A. Lösener, Veendam. Door den heer jhr. Ch. van de Poll is namens den heer Prévinaire ben juister kaart ingediend, dan die [aanvankelijk wis overgelegd bij een van bebouwing van de gronden UBSchen de Garenkokersvaart, de Pieter Kiesstraat en de Spoorbaan. Gunstig adviseeren B. en W. bp een verzoek van de coöp. bouw- bereeniging „Door Eendracht Saam- bebracht", om slechts 50 pet. te ver goeden aan de gemeente in de kosten van rioleering, bestrating en ver lichting. Vergunning aan het Brongebouw. In het bij blaadje van de „Opr. ïaarl." Courant wordt betoogd, dat langezien er in de beschikking waarbij I en W. afwijzen het verzoek om rergunning voor het Brongebouw niet jeeprokpn wordt van het al of niet lanwezig zijn van buitengewone om- itandigheden, dit allen grond geeft om aan te nemen, dat evenmin in ie aanvrage om vergunning van het lanwezig zijn van buitengewone om standigheden iB gerept geworden. En dan volgen letterlijk deze volzinnen: Maar dan konden B. en W. natuurlijk ,ook geen andere beslissing nemen. Niemand toch zal van B. enW. ver dachten, dat zij als een aanvrage ,om vergunning inkomt, zullen gaan onderzoek en of wellicht de door de wet bedoelde buitengewone omstandighe den aanwezig zijn." Deze beschouwing kunnen wij vol strekt niet deelen. Het komt ons voor wel degelijk de taak te zijn van B. sn W. om na te gaan in hoeverre lier aanleiding bestond om een uit sondering te maken. Het bloote feit, dat door Commissarissen van de Staai bron vergunning werd aangevraagd, bewees reeds dat zij overtuigd waren dat het hier een uitzondering gold. Anders zouden zij voorzeker de ver gunning niet eens hebben aange vraagd. En hoe onwelwillend zou de houding van B. en W. geweest zijn, wanneer zij gehandeld hadden volgens de beschouwing van de O. H. C.Waar lijk, het betoog is voor B. en W. geen compliment. Evengoed als Commis sarissen waren B. en W. op de hoogte van alles wat de onderneming in hoofdzaken betreft en de geneigdheid om de zaak te bevorderen, die bij B. en W. moet worden verondersteld, zal het College zeker aanleiding hebben gegeven, om te overleggen of er ook reden was om een uitzondering te maken. Men mag er dus o. i. Commissaris sen geen verwijt van maken, indien zij in hun request op die gronden voor exceptie niet hebben gewezen. Kan evenwel de opvatting van de O. H. C- de brug zijn, waarover B. en W. adressanten de vergunning laten brengen, dan zal het ietwat spitsvon dig betoog nog van groot nut zijn Na gehouden vergelijkend examen zijn op de kweekschool voor onder wijzeressen alhier toegelaten als in wonende leerlingenmejuff. S. C. BoschBruist te Avereest, J. M. de Goed te Beetsterzwaag, S. Horsting te Wa- geningen, A. Kluiver te Kolhorn, A. J. Ledeboer te Aalsmeer, J. Poppink te Haarlem, H. C. Poppink te Haarlem, J. Suringa te 's Gravenhage, en J. Zijp te Hoorn en als uitwonende leerlin gen mej. S. C. van Alphen te Rot terdam, A. Barghoorn te Amsterdam, J. A. la Bastide, W. J. Bosch, J. C. Caron, A. Croll, T. M. Kesper, G. H. Kleyn, P. Wolbers, allen te Haarlem, A. A. H. van der Heijden te Beverwijk en S. E. Mettau te O verveen. Over een drie- viertal plaatsen zal nog worden beschikt. Het aantal kiezers voor de Provin ciale Staten in het hooldkiesdistrict Haarlem bedraagt dit jaar 6196, waar van het onder-kiesdistrict Haarlem 2821, de overige onder-kiesdistricten tellen 3375 kiezers. Inplaats van den eervol ontslagen tamboer-majoor bij de dienstdoende schutterij W. Reijnen, is benoemd G. A. Moerings van het 6e regiment infanterie te Amersfoort, die Dinsdag namiddag voor het eerst aan de oefe ning van het bataljon schutterij zal deelnemen. De verplaatsing der belastingkan toren naar het perceel Kleine Hout straat, zal niet voor 15 Mei kunnen plaats hebben. li. Bevolking. In 1894 zijn 445 huwelijken geslo ten (tegen 428 in 1893), als 360 tusschen jonkmans en jonge- dochters, 16 tusschen jonkmans en weduwen, 1 tusschen een jonkman en een gescheiden vrouw, 42 tusschen weduwnaars en jongedochters, 23 tus schen weduwnaars en weduwen, 1 tusschen een gescheiden man enjon- gedochter, 2 tusschen gescheiden man nen en weduwen. In het jaar 1894 werden 58 kinderen minder geboren dan in 1893, namelijk 45 J. en 13 M. Er zijn 35 personen, als 37 M. min der en 2 vrouwen meer overleden dan in 1893. In 1894 zijn aangegeven 36 twee linggeboorten, 29 jongens en 32 meis jes levend en 3 jongens en 8 meisjes levenloos, tegen 30 tweelinggeboorten in 1893. De sterfteverhouding die in 1893 1 op 55.7 zielen bedroeg, was in 1894 1 op 59.5. Naar den burgerlijken staat der over ledenen, kan de sterfte worden ver deeld als volgt: Ongehuwd 288 M. 275 V. Gehuwd: 150 M. 120 V. Weduwenstaat 52 M. 110 V. Gescheiden van den echt: 1 vrouw. Burgerl. staat onbekend1 vrouw. Totaal 490 mannen en 507 ouwen. Van de 445 huwelijken die gesloten werden, zijn op buitengewone tijden voltrokken In de eerste klasse 6 f40.—) n 22 25. tweede 9 20. 92 19. derde 1 10.—) IJ jj jj J> 32 5. Op den gewonen dag 283, waaron der 25 Pro Deo op bewijzen van on vermogen, ter bekoming van denoo- dige stukken. Bij de voltrokken huwelijken werd bij 4 door den man, bij 9 door de vrouw en bij 2 door beiden verklaard, dat zij de schrijfkunst niet verston den. Er werden 12 echtscheidingen inge schreven, terwijl in de huwelijksre- gisters 1 akte werd opgenomen van een huwelijk buiten Nederland vol trokken. De bevolking der gemeente kan naar de verschillende godsdienstige gezindheden als volgt worden ver deeld Hervormden. Nederlandsche 25585, (Fransche of Walsche) 342. Luther echen. Evangelisch 2523, Hersteld 362. Doopsgezinden 2913. Remonstranten 538. Moravische Broeders 78. Christe lijk Gereformeerden 1315. Roomsch- Katholieken 21782. Oud-Roomschen 103. Gemeente van Zevendedags-Bap- tisten 17. Israëlieten. Nederlandsche 783, Portugeezen 24. Tot een ander of tot geen kerkgenootschap of ge zindheid behoorende of onbekend 1973 personen. Stadsapotheek. De comm. van fin. adviseert tot goedkeuring van een voorstel der Commissie voor de Stads-Apotheek, om den prijs van de medicijnen die daar aan verschillende liefdadigheids instellingen worden geleverd, te ver- hoogen van 15 tot 25 cent per recept. Wanneer dit voorstel wordt aange nomen, dan wordt voor de gemeente eene niet onbelangrijke bate verkre gen. Over 1894 toch zijn gereedge maakt 12581 recepten van verschil lende armbesturen en gestichten. Hiervan gaan af 5407 voor het St. Elizabeths Gasthuis, waarop deprijs- verhooging niet van invloed zou zijn, omdat de gemeente toch betaalt wat daar te kort komt. Van de overige 7174 zou dus 10 ets. per recept meer, dat is totaal f717.40 worden verkregen. De sprong van 15 op 25 ets. is wel wat groot. Loopt men geen gevaar dat de Arm besturen die veel recepten geven, een goedkooper overeenkomst sluiten met een particulieren apotheker? Vergissen wij ons niet dan werden vroeger voor eene groote inrichting hier ter stede, de benoodigde medicijnen door een particulieren apotheker voor minder dan 25 ets. geleverd. Wanneer dit nn weer geschiedde dan kon de Stads Apotheek, het on derste uit de kan willende hebben, het lid wel eens op den neus krijgen. Wielrijden en eetlust, Het kan misschien een bijdrage zijn tot oplossing van de vraag of wielrijden gezond is of niet, wanneer we uit een brief van den Haarlemschen verslaggever van „de Kampioen" overnemen, wat op zekeren avond een bekend Haailemseh wielrijder in een café voor zijn souper gebruikte. Tweemaal vier spiegeleieren, daarna een omelet van drie eieren, vervolgens een biefstuk met sla en aardappelen en ten slotte een heelen Zwitser. En dat voor een avondmaal! Of onze smuller er benauwde droomen van kreeg, zegt de historie niet. Het zal evenwel voortaan moeilijk zijn, te beweren dat een wielrijder geen eet lust heeft! De Werkstaking. De werkstaking van de timmerlieden is vrijwel onveranderd. Enkelen kwa men Maandagmorgen het werk her vatten, maar anderen die tot Zaterdag avond hadden gewerkt, bleven weg. Naar ons wordt medegedeeld en ook volgens achterstaande advertentie, worden de stakers nogal gesteund, hoofdzakelijk door andere werklieden in de bouwvakken, die op 't oogenblik lange dagen maken en daardoor wat kunnen missen. De stakers trachten vooral te voor komen, dat werklieden van elderi- hier in dienst treden. Drie die van Amsterdam waren gekomen, hebben zij overreed om thans niet aan den arbeid te gaan en hun reisgeld gegeven voor de terugreis naar Amsterdam. Toen in een Alkmaarsch blaadje tim merlieden voor Haarlem werden ge vraagd, zonden zij Zondagavond eer hunner naar Alkmaar, om daar Maan dagochtend aan de treinen eventueel naar Haarlem vertrekkenden timmer lieden dit te ontraden en hun te ver zoeken, te wachten totdat het geschi. zou zijn opgelost. Men sprak van een werkstaking der metselaars, die heden zou beginnen, maar dat is een onjuist gerucht. Per boot zijn een twintigtal Am- sterdam8che werklieden hier aange komen. Eenigen werken in het Bron gebouw, anderen op den winkel vai den heer Van Ommeren. Een zesta stakers bemoeilijkten een hunne, dezen middag bij de werkplaats va- Van Ommeren op de Nieuwe Gracht maar trokken af toen de adjunct inspecteur van politie Keijzer metee. paar agenten verscheeD. Wegens de Maandagdrukte hieldei de stakers heden zoo min mogelij* betoogingen. Door het volgende tiental arbeiders verenigingen1. Sigaren en tabal bewerkersbond2. Spoorwegvereer S. V., afd. Haarlem 3. Socialisten Bond4. Timmerliedenvereenigin - „door Eendracht tot verbetering"; 5. Alg. Ned. Typ. Bond; 6. Bakkersg< zeilen Bond 7. Kalk- en Steenbewes kersbond; 8. Ijzer- en Metaalbewei kersbond; 9. Anarchisten groep1< cr. 25; Haar het engeUah van P. L. Mc. DERMOTT HOOFDSTUK VIII. Dreigende wolken. Toen hem gevraagd werd wie de fabrikant van de kast was, zeide hij dit niet te weten zij was reeds zeer oud in tal van jaren reeds in huis. Maar er was een geneim slot op aan gebracht, waar van het geheim niet kon worden gevonden, 4daar de laatste eigenaar dood was. Hij ontving de belofte, dat een geschikt werkman zou :omen. Richard King reed nu naar zijne club in de hoop er majoor Saverley te ontmoeten. Hij wenschte dit om twee redenen ten eerste om eene kleine weddingschap te sluiten, waarbij King gewoonlijk de verliezer was, en ten tweede om met den majoor, als een man van de wereld, te beraadslagen op welke wijze bij het best aan aan geld zou kunnen komen voor het geval de brand gat de bewuste diamanten niet zou bevatten. Hg vond den majoor evenwel niet in de club, schreef hem dus een brief, waarin hij een cheque sloot en verzocht een kellner dien aan majoor Saverley te geven wanneer hij kwamdaarna reed hij naar het station en keerde naar Yewle terug. Den volgenden morgen was Richard King vroeg op om den werkman nit Londen te ontvangen, daar hij het niet wenschelijk achtte, dat zijne ondergeschikten te weten zouden komen wat het doel van zijne komst was. Hij bracht hem dus onmiddellijk naar de studeerkamer, waar zijn ontbijt voor hem was neergezet. Nadat de werkman had ontbeten, onderzocht hij de brand kast. Deze was zeer sterk en hij ga f als zijne meening te kennen, dat hij de deur der kast zou moeten doorboren om het slot te kunnen openeneen arbeid, dien Kichard King hem toestond vrijelijk te verrichten, naar hij zeide, wanneer hij dien noodig achtte. „Ik heb een nie"we brandkast gekocht," verklaarde hij, „en heb dus de oude niet meer noodig." „In dat geval mijnheer," antwoordde de man, „zal het geen bezwaar volstrekt geen bezwaar zijn om ze te openen." Richard King verkeerde in eene opgewekte Btemming. Het visioen dat hem voor den geest speelde van de rijkdom, die de verkoop van al de kostbare juweelen hem zou opleveren verdreef zijne ergernis over het onderhoud in de pastorie; zijne gedachten hadden zich zelfs zoo uitsluitend gevestigd op dat eene doel om dien schat in zijn bezit te krijgen, dat er voor andere gedachten in zijn brein geen plaats overbleei. „De duivel zou zelfs zulk een slot niet kunnen opene; mijnheer," zeide de werkman, na een minuut lang het g< heimslot onderzocht te hebben, „of hij moest het geheir kennen. „Maar een drilboor", voegde hij er bij en hurkte nee op een knie, waarna hij begon te boren, „is een stuk gereed schap, dat vele moeilijkheden uit den weg ruimt." Het was evenwel een moeilijk werk, want het metaal ws:- hard en dik. Eindelijk was er een gat gemaakt en iiichar boog zich naar hem over om een kijkje te nemen, toen d deur van de studeerkamer werd geopend. Hij sprong op ei keerde zieh haastig en toornig omalle kleur week echte van zijn gelaat en zijne knieën knikten, toen hij eenig' schreden van hem verwijderd, de strakke oogen en saamge- klemde lippen van den vicaris van Yewle zag. HOOFDSTUK VIL Hei witte testament Toen Richard King zich had omgekeerd nadat de deur de- studeerkamer was geopend, stond hij als aan den grond ge nageld door den blik van den man voor hem. Hij schee een vreeselijk lot te lezen in die doordringende, gloeiend oogen. Geen van beiden sprak een woord, totdat de weri man, begrijpende dat hij hier niet op zijne plaats was, 07- stond en de kamer verliet. Richard Kings blik volgde den man, hij zag hem aarzeler toen hij buiten de deur gekomen deze wilde dichtdoe)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1