Sport en Wedstrijden GEMENGD NIEUWS. Afloop der veiling INGEZONDEN. Burgerlijke Stand PHILIPPINE CATBARIKA VAN NOORT, Onzen hartelijken dank lEÏBij ^OD* beslmOsde adjudant in I buitengewonen dienst van H. M. de I Koningin, de luitenant-generaal, com- I mand an t van het leger en chef van Ihet departement van oorlog in Ned- I Indie, A. R. W. Gey van Pittius, op Ijijn verzoek, eervol uit's lands dienst Iontslagen, onder dankbetuiging voor vele en gewichtige diensten door |hem aan den lande bewezen en met behoud van aanspraak op pensioen. Het ongeluk te ,den Helder. De schipper van de in den grond I geboorde Enkhuizer vischscbuit E. |H. 82, Jacobus Edelenbos, die ter I verpleging in het gemeente-ziekenhuis I te Helder werd opgenomen, is aan I zijne verwondingen overleden. De man Iwas 62 jaar oud en laat vrouw en I kinderen achter. De justitie uit Alkmaar werd te IHelder verwacht, om een onderzoek Inaar de oorzaak van het ongeluk in |te stellen. In verband daarmede mo- Igen de lijken der beide omgekomenen (vader en zoon) niet naar Enkhuizen worden vervoerd. De schietproeven op de batterij IZeefront, die de droeve ramp tenge- hadden, werden geleid door leene commissie van proefneming daar- Itoe uit Den Haag overgekomen. Club wedstrijd Alkmaar—Vel- 8en vv. Zondag werd op dezen weg, over een afstand van 40 K. M. een weg- Iwedstrijd gehouden om hetclub-kam- I pioen schap van Noord-Holland. De start was even buiten Alkmaar, het ■keerpunt te Velsen, dicht bij de brug lover het Kanaal. Het aantal deelne- I mende clubs bedroeg 4; zij waren de |Am8t. Velocipede Club, de Amst. ■Athl. Club, de Haarl. W- V. „de ■Kettinggangers" en de „Haarl. Veloc. |Club". Voor iedere vereeniging mochten 7 Irijders uitkomen, hoewel de tijden der 14 eerstaankomenden slecht* werden I opgenomen. De kortste gemiddelde tijd werd [gemaakt door de Amst. V. C., nml. |l uur 21 min. 24% sec. Het kampi- ihap werd haar echter niet uitge- daar bij de jury een protest was in- I gekomen tegen twee rijders dezer club, Idie zich hadden laten pacen, wat niet I geoorloofd was. Van de „A. V. C." erden 4 rijders de eindstreep. Door deze disqnalificatie werden [slechts de 2e en 3e prijs, zilv. en bron- jzen medaille, uitgereikt. De „Amst. Athl. Club" behaalde den 2en prijs 1 uur 27 min. 51% sec., de „Haarl. Veloc. Club" den 8en prijs in |l uur 29 min. 18% Van beide clubs [konden slechts 3 rijders den geheelen [afstand afleggen, wat natuurlijk aan; Iden gemiddelden tijd niet ten goede kwam. De „Kettinggangers" waren al bizonder ongelukkig, daar vóór het I keerpunt reeds twee harer rijders door I banden-defecten buiten gevecht waren ld. De kortste tijd over dezen afstand werd gemaakt door den heer Doornekamp van de „A. A. C". nml. |l uur 17 min. 30 sec. Na het diner, dat te Alkmaar werd [gehouden, deelde de heer A. Kool- boven, afdeelings-consul, de prijzen [uit en gaf namens de jury de vier mededingende clubs in everweging bet afd. club-kampioenschap te ver- I rijden tegelijk met het club-kampi- oenschap voor Nederland. De wedstrijd bracht heel wat leven in Alkmaar, daar van alle kanten veel wielrijders deze aardige Noord- I bollandsche stad waren gaan be- zoeken. Politiek Over richt. Uit de berichten over de quaestie der bepalingen van het vredesverdrag tusschen China en Japan en de in menging der Europeesche staten, is niet duidelijk op te maken welke rol deze laatsten daarin in vereeniging spelen om te protesteeren tegen de I vredesvoorwaarden. Van het bij Japan ingediend I protest is bekend, dat bet in den j vorm van een vriendschappelijken raad maar niet van een dreigement j is opgesteld. Het protest beweert, dat I de afstand van bet Liantang-schier- eiland voor Pekirg de onafhankelijk heid van Korea en in het algemeen den vrede in het verre Oosten zal be dreigen.- Beweerd wordt dat Engeland en Italië er niet aan denken zich bij het protest te voegen. Belangrijk is ook de beantwoording der vraag: Hoe denkt men in China zelf over de vredesvoorwaarden? Hierop kan worden geantwoord, dat de militaire partij het tractaat be strijdt en de keizer alle artikelen nog al aannemelijk vindt behalve dat wat den afstand bedoelt van Zuid-Mants- joerije, een erfdeel zijner voorouders. Te Berlijn heeft het gerucht ge- loopen, dat de rijkskanselier voorne mens zou zijn af te treden wegens een ernstig geschil tusschen hem en minister van Köller. Dit wordt als ongegrond beslist tegengesproken. Te Fez, is het berieht ontvangen, dat de weerspannige stammen in Ma rokko die nog steeds tegen den Sul tan onder wapenen zijn te Raharian& eene geveelige nederlaag hebbes ge leden. Volgens de laatste berichten uit Nicaragua blijkt dat door het lange talmen der regeering van dezen staat de spanning toeneemt, daar de hou ding der Engelschen, die voldoening eischen, dreirender wordt. Zij hebben te Corinto 450 naan aan wal gezet en heschen er de Engelscue vlag, waarna 400 man naar de schepen terugkeer den. De meeste inwoners zijn uit de stad gevlucht. Volgens de New-York Herald is het antwoord van de» pre sident van Nicaragua Zelayaaanden Engelschen admiraal Stephenson eene besliste weigering op de eiechen, bij het ultimatum gesteld, in te gaan. Naar men to New-York beweert, heeft de Engeleche admiraal den be velhebber der Nicaraguaansche troe pen doen weten, dat hij Corinto zal bombardeeren, voor het geval de Nicaraeunnen zich verzetten. In de hoofdstad Managua heerscht onder de inwoners groote opgewon denheid. Eene volkemenigte poogde het wapenschild van het Engeleche consulaat af te rukken, maar de politie-agenten, die met revolvers ge wapend waren, wisten dat te beletten. omgekomen personen wordt op 100 geschat. Een ongeluk te Laeken. Zaterdag-middag om vijf uren stortte het houten gebouw in, dat op het Thurn-en-Taxisplein te Laeken in aanbouw is voor „Venetië te Brussel". Vijftien werklieden geraakten onder de balken. Dertien werden ernstig gewond naar het hospitaal vervoerd. Paul Módinger. f De heer Paul Médinger, de ook ten onzent welbekende fransche wielrij der, is te Parijs door zigne vrouw doodgeschoten. De heer Médinger was voor eenige jaren gehuwd met eene engelsGhe dame. De verstandhouding tusschen de beide echtgenooten liet veel te wenschen. Na een hevigen twist schoot mevronw Médinger eerst haar man en vervolgens zich zelve dood. Dit geval verwekt natuurlijk groote sen satie in geheel Parijs, waar de wiel rijder, die onlangs nog tegen den belgischen wielrijder Houben in het strijdperk trad, algemeen bekend was. De Vorwdrts had een feestnoaa- mer voor 1 Mei in 51,000 exempla ren laten drukken; de geheele op laag is door de politie in genomen. Een noodlottige doorbraak. Zaterdagmorgen te halfzes is t e Epinal de dijk doorgebroken, die om het ontzaglijk reservoir van het Oos- ter-kanaal te Bausey gelegen is. Vele huizen in de naburige dor pen werden medegesleept door ihet waterde spoorwegdijk is doorge broken; 40 personen zijn verdwenen. De schade wordt op vele miilioenen geschat. Uit Epinal worden aan de Indi- pendance Beige nog eenige bijzonder heden gemeld over het ernstige on geluk. Zaterdagochtend om half zes be zweek plotseling de dijk van het water-reservoir van het kanaal. Het water richtte groote verwoestingen aan. In eenige dorpen werden huizen geheel vernield, zonder dat het den bewoners gelukte, zich te redden. Om twee uur in den namiddag had men reeds 38 lijken gevonden. De schade, aan woningen en het gewas toege bracht, is zeer groot en wordt op meer dan 1.000.000 francs geschat. De minister van binnenlandsche zaken, heeft den prefect lastgegeven, terstond de noodige ondersteuning te verleenen aan de gezinnen, die door deze ramp zijn getroffen. Tevens is door den minister van openbare wer ken een hoofdingenieur naar Epinal gezonden, ten einde zoo spoedig mo gelijk de schade te herstellen, want, tengevolge van de schade, die aan de wegen is toegebracht, moest het spoorwegverkeer tusschen Epinal en Nancy gestaakt worden. Van de omliggende dorpen zijn Bouzey-les-Forges, Darnieulles, Uxeg- ney en Domèvre-sur-Lavieres, bijna geheel overstroomd. Het ergst wer den Bouzey en Doumevre geteisterd. Behalve de schade welke aan huizen, wegen en gewas werd veroorzaakt, werden ook vele bruggen wegge spoeld. President Faure die Zaterdag te Fontainebleau is aangekomen, is voor nemens, naar Epinal te vertrekken len einde de geteisterde dorpen te bezoeken. De geheele streek, waardoor de waterstroom zijn weg nam, is ver woest. Overal vindt men lijken van menschen en dieren. Het aantal der Te Montreal is Donderdag een tabaksfabriek gedeeltelijk afgebrand. Een paniek ontstond onder de dui zend mannen en vrouwen die er aan 't werk waren. Buiten aan het gebouw waren geen reddingsladder, en dera men waren gesloten met zware ijzeren blinden. Alles vluchtte langs de trap pen, en deze waren weldra versperd door de dringende menigte. Half uit zinnig bonkten de mensehen tegen ijzeren blinden; eindelijk sprong er een open, op de vierde verdieping, en tal van meisjes sprongen uit het raam. Vijftig werden er naar het ziekenhuis gebracht, sommige doodelijk gewond. De schade wordt begroot op een half miliioen dollar en is niet gedekt door verzekering. TFLECRAMMEN. LONDEN, 28 April. (R. O.) Aan de Times wordt uit Hong-Kong geseind dat ernstige onlusten zijn uitgebroken op Formosa. Duitsche marinetroepen zijn te Tammi aan wal gezet om de vreemdelingen te beschermen. De Chineesche soldaten doodden den 22en April een generaal. De gardetroepen der regeering vielen de oproerige troepen aan20 man werden gedood, 50 gewond. De toestand der vreemde lingen is hachelijk, maar verschillende vreemde oorlogsschepen zijn in de wateren van Formosa aanwezig. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. op Mijnheer de Redacteur. Vriendelijk verzoek ik u mij nog 'n klein plaatsje te willen afstaan en wel naar aanleiding van de bewijzen door M. aangevoerd tegen mijn inge zonden huishoudelijk staatje. Ik zou M. wel eens willen vragen wie hem verteld heeft dat wij timmerlieden wanneer we 't loon op 23 hebbenen daarvan 18 ct. aan moeder de vrouw zullen geven voor de huishoudingen 5 ct. zullen storten in een te vormen weerstandskas. Neen waarde M. dat zijn losse gedachten of droombeelden van u zelve. Want 't is immers lo gisch wanneer ge even uw gedachten scherpt dan zult gij het moeten be grijpen ook, dat zoo iets theoretisch aangenomen het in de praktijk toch niet zou uitgevoerd worden. Want wan - neer wij 5 ct. vande 23 zouden aftrekken voor genoemde kas (wat drie gulden vijf en twintig zegge 13.25 in de week zou wezen) dan verwijs ik M. weer naar 'm staatje en vraag hem uit welke posten wij die 13.25 zou den moeten trekken. Ik weet 't niet en in 't belang van al me Kamera den zou ik dat van u gaarne willen weten. Had ik er kans toe gezien dan zou ik nog een post hebben uitge trokken en wel een groote ter voor ziening in ziekte en werkeloosheid. Ik moest die in mijn staatje achterwege laten daar het einderjfer dan veel te hoog werd. Wat M. schrijft over die finale staking die over één of twee jaar georganiseerd zou moeten worden be grijp ik niet recht. De enkelen onzer die nog aan 't werk zijn hebben be loofd zieh heden (Maandag) bij ons aan te sluiten en dan is de staking finaal* Ten minste als M. die zich wat onduidelijk uitdrukt met een finale staking een algemeene staking bedoelt. Ik zeg anders begrijp ik hem niet. Voor een finale Btaking van timmerlieden hebben we dan geen, spaarpot te maken. Wat M. in z'n tweede feit zegt is volkomen juist. Het loon was 18 ct. per uur en daar voor kan 'n matige werkkracht ver kregen worden. Wanneer dus 't loon 23 ct. wordt bij een 'n werktijd van 11 uur in den zomer en 10 in den winter dan kan geen matige maar'n krachtige werkkracht verkregen wor den, omdat wij ons dan beter kun nen voeden en meer de noodige rust kunnen nemen om dagelijks nieuwe krachten aan te brengen. Ik veron derstel hier weer, dat M. met 'n ma tige werkkracht hoeft bedoeld één zwakke werkkracht. Dan is het ook z^ker dat wanneer de patroon flink gewerkt wil hebben. Hieruit lees ik ongezonde arbeid als nachtarbeid of arbeid die buitengewone inspanning vereiecht dat dan meer dan 23 ct. moet gegeven worden. Maar hoe dom is dan de vraag. Waar is het einde? Mag ik M. er aaa herinneren dat algemeen en in alle landen bij buiten gewone inspanning over arbeid of nachtwerk extra loon bedongen wordt. Als we dan in buitengewone geval len eens iets meer hadden dan 23 ct. en bij onze nuttige arbeid in die bui tengewone gevallen dan eens iets uimer konden leven zou dat zoo vreeselijk zijn? Als verder de patroons niet onwil lig maar onmachtig zijn om het loon te verhoogen is dat hun schuld? Ze zijn lang genoeg gevraagd en vóór nieuwjaar wisten ze reeds van onze beweging. Volgens onze overtuiging als vaklieden zal ten slotte bij ver meerdering van loon het burgerwerk niet gestadig verminderen zooals M. meent. Het burgerwerk dat gedaan moet worden wordt toch geda: Maar wel zal wanneer onze koopkracht vermeerdert, dit ten goede komen aan winkeliers en neringdoenden. Dat loonsverhooging, zooals M. aan het slot schrijft, ten nadeele der werk lieden zou, komen dat is toch waar lijk al te erg om zoo iets te schrijven. U mijnheer de Redacteur mijn dank voor de plaatsing. EEN STAKER. gehouden in de Gouden Reeuw Zaterdag 27 April 1895. 1. Een Huis en Erve met Tuin, Jansweg 26zwart en rood. 2. Een Huis en Erve, Lange Hee renstraat 45. De perceelen 1 en 2 gecombineerd P. Hoogeveen f8775. 3. Een perceel Bouwterrein, Antho- niestraat. 4. Een perc. naast het voorgaande. 5. Een pere. naast het voorgaande. 6. Een Heerenhuis met Tuin en Erve, Spaarne 57. De perceelen 3—6 gecombineerd T. H. Peltenburg f11955. 7. Een dubbel Heerenhuis en Erve met Tuin, Schotersingel 65. Opgeh. voor f8005. 1 8. Een Huis en Erve met Tuintje. Hondensteeg 10. W. Plantje f1075. 9. Een Heerenhuis met Tuin en Erve, Kenaupark 26. Opgeh. f9505. 10. Een Huis, met afzonderlijk op gaande Bovenwoning, Tuintje en Erve, Raamvest 37zwart en rood. Niet ge veild. 11. Een Huis, met afzonderlijk op gaande Bovenwoning en Erve, Klein Heiligland lOlzwart en rood. 12. Een Huis en Erve, Gasthuis- vest 19. De perc. 11 en 12 gecombineerd J. v. d. Boogaard f5015. 13 Een Winkelhuis, met afzonderlijk opgaande Bovenwoning, en Erve, Kruisweg 38zwart en rood. 14. Een Huis, met afzonderlijk op gaande Bovenwoning, Pakhuis en Erve, Kenaustraat 22«wart en rood. De perc. 13 en 14 gecombineerd B. E. C. Seignette qq. f20575. 15. Een Winkelhuis (Vleeschhou- werij) en Erve, met Slachtplaats en Erve, Groote Houtstraat 19. Opgeh.' voor f19005. 16. Een Huis met Tuin, Erve en groote Borgloods, Brouwerstraat 30. Uit de hand verkocht. Uildrik8, en P. J. D. Houwink, wed. van W. H. Idzerda, Meppel. Bevallen: 25 April. L. H. Smit v. Daalen Wetters d., den Haag. J. HiehleRuijgrok d., Hoorn. 26. M. B. BoissevainPijnappel z., Amst. 27 Mevr. Victor de Stuersgravin Van Limburg Stirum d., den Haag. Overleden: 25 April. Wed. M. G. LedeboerVan Heek 74 j., En schede. A. J, Oolgaardt jd., Arnhem. 26. Wed. F. LeweDsteinKoetter 55 j., den Haag. A. P. H. Kuipers 32 j., Lochem. M. A. C. Groenemeyer Abels 45 j., den Haag. Bevallen: 26 April. M. A. OcsenerKockelkoren z. 27. M. A. ChabotRem mé d. J. H. Kedde Dikkers d. S. KortKlingers d. 28. P. v. Wijngaardenv. Opzeeland d. E. JanssenMonné z. 29. M. Vreene- goorJanssen z. Overleden: 27 April. E. Fort- geni 8 m. d. Palmstr. A. J. Kooij 2 j. z. Hagestr. C. H. P. de Zwart 1 m. z. Heerensiügel. M Tit, wed. Bouwer 90 j. W. Heerensteeg. 28. C. v. Rijzen 15 d. d. Gasthuisl. M Pels 9 j. d. Rozenprieelstr. J. P. M. Zwaneveld 10 j. d. de Clercqstr. 29. A. Beers 2 m. d. Bannesteeg. Aangeboden betrekkingen in Nederland. 1. Winkelj. P. G. in galant, wink, tent.-Amst. 2. Winkelj. in modemagazijn. 8 Juffr. in dr. zaak manuf. geech. met deft, publ. om te gaan. 4. Bekw. klerk eenigsi. bek. met boekh. aal. f 400 p. j. op adm. kant. van pold. en lander, in nabijh. van Rotterd- 5. Fl. jongste bed. goede hand achr. vl. kunn. rek. bek. mod. talen op handelsk. Araat. 6. Bed. goed m, beurs btk. bij comm. in effect. 7. Bekw, gehuwd bed. in staat de leid. eener koek- en banketb. op zich te nem. 8. Jongm. goed kunn. eng. correap. te gen. aal. f 200 op agentkant. terstond. 9. Jongm. tusa. 20 en öO j. bek. met adm,, fr. en eng. tal. om in wijnz. oud-Holl. tentoons. Amst. als cass. op te tred. aal. f 50 p. m. 10. Bekw. bed. g. k. conf bij conf.-cuis. Mei. 11. Winkelb. met net pabl. Kaan. omg. uiist. inform, vereischt voorl. sal. f 6.p. week. Stoomvsarthsróhten. Het stoomschip Spaarndamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriv. 25 April te Rotterdam. Het stoomschip Prim Hendrikvan Batavia naar Amst., arriv. 26 April te Genua 22dag reis via Padang. Het heeft denzelfden dag de reis voortgezet. Het stoomschip Soenda, van Bata via naar Amst., pass. 26 April For- tespuria. Het stoomschip Prinses Sophievan Amst. naar Batavia, pass. 27 April Kaap St. Vincent. Het stoomschip Prim Willem II, van Suriname naar Amst., vertrok 27 April des voorm. 11 u. 30 m. van Havre. Het stoomschip Gedé, vertrok 27 April van Rotterdam naar Batavia. Het stoomschip Sumatra, vertrok 27 April van Amst. naar Batavia. Het stoomschip Prinses Amalia, v. Amsterdam n. Batavia, vertr. 28 April van Suez. Het stoomschip Glaucus, v. Batavia n. Amsterdam, arriv. 28 April te Suez. Het stoomschip Maasdam arriv. 27 April. v. Rotterdam te New-York. Het stoomschip Amsterdam vertr. 27 April v. New-York n. Rotterdam. Het stoomschip Transvaal, v. Am sterdam en Londen naar Kaapstad, pass. 27 April Prawle Point. MARKFNIEUWS- Haarlem, 29 April 1895. Aardappelen- en Botermarkt, aange?. verkeclit laagste ïoogs.pi. Boter 186 Kg. 110 Kg. 10,90 f 1,— Biggen 76 st. 76 st. f5,f7, Schramm. 51 st. 39 st. f10,f15, Aardapp. 92H.L. 71 HL. f 3.—f4.50 Appelen 11 H.L. 11 H.L. 3.— 4.— Peren 14 H.L. 14 H.L. 2.— 3.— Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0.a f,0 Witte tarwe 1 6,10 a 15. Rogge f 4.25 a f 0, Haver f2,87^, ja f2,60, Gerst f0,a 0,Groene erwten f 0,aO,Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f5,60 a 0,— Duivenboonen f0,a 0.Blauw maanzaad f7,25 a 0, Bruin mosterdzaad f af Koolzaad f 0,Karweizaad f0.a 0. Bruine boonen f0.a f0.Ka nariezaad f0.per 50 kilogr. aovertentien. Geboren: JOHANNA, Dochter Tan W. P. VAN VEEN en J. VAN VEEN—Schouten. Amsterdam, 27 Ap il 1895. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Dinsdag 30 April 1895 des namiddags van 12 uur, door den Heer W. KZERMAN. PROGRAMMA. 1. Passacaglia J. S. Bach. 2. AdagioKühmtledl. 3. Sonate op „Sollt' ich meinem Gott nicht singen"S. de Langt. a. Maestoso moderato. b. Andante. c. Finale. 4. CavatineJ. Raff. 5. Koor uit (Paulus). Hmdetstohn. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 26 April. J. C. de Graaf Cz. en A. Dik, Wijde Wormer. J. Groot Sz., en C. de Graaf, Buik sloot. H. J. Smidt, wedr. van M. van Heden overleed tot oDze diepe droefheid, gesterkt door de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, wed. van FERDINAND JOSEF van GIEZEN, in den ouderdom van 67 jaar. A. L. van GIEZEN, U.K. pr. J. J. van GIEZEN. A. M. van GIEZEN— Böhmer en Kinderen. L. H. van GIEZEN A. C. van GIEZEN— Peters en Kinderen. Haarlem, 26 April 1895. Eenige Heden morgen stierf ons lief Dochtertje. F. W. POSTHUMUS. POSTHUMUS— v. 't Hop. Haarlem, 29 April 1895. aan de Haarlemiche Burgerij, die de stakende timmerlieden financieel zoo krachtig heeft bijgeataan, zoo dat reeda tegen Zaterdag aanstaande een flinke uitkeeriDg aan alle werk- stakende timmerlieden gewaar borgd is. Het Comité der roerkstakende limmerlieden.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3