Voor onze Tensters. DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. l2e Jaargang Woensdag 1 Mei 1895. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. GEMEENTEVERSLAG. Poster ij en F'EUILLET ON No. 3628 HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en conrantieri. Directeur-Uitgever J. C. FEEBEBOOK Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangërê G. L. DAUBE tb Co., JOSH F. /ONES, Snee., Parig31ïh» Faubourg Montmartre. In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Begrafenis van mgr. Snickers, r Hr. Ms. Stoomjacht Valk in 4 aib. (Uit Eigen Baard. Optocht Delftsche Gist- en Spiritus fabriek. In de Boterbal te Breda. President Faure aan boord van de Australia. Legersignalen (4 alb.) Een botsing bij football.' De Pyrrhische dansen te Megara. De tweede brigade in de Tsjitral- Kpeditie den Kaboel overstekende. Begrafenis van Sir Robert Duff te ydney. Chineesche gevangenen op weg naar Tokio. Gezicht op Ichang aan den Yang- Tse-Kiang. Muurbloemen. Gevecht met een wolf in Indië. Onderwerping van de Mamelouks ,an Napoleon Bonaparte. Uit den „Salon" te Parijs (23 ilaten.) Portret van Madame Comae. Politieke Platen en Portretten. Haarlem, 30 April 1885. Hedenavond zal de anti-revolutio naire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier vergaderen ter bespre- ';ing van de verkiezing voor een lid ran den gemeenteraad. ui. In 1894 werden 746 lijken op de algemeene begraafplaats ter aarde be leid. Dit getal bedroeg in 1893 854, en :s| alzoo in het afgeloopen jaar 108 lager dan in bet voorlaatste. Deze vermindering is hoofdzakelijk 4oe te schrijven aan den uitvoer van ijken naar de nieuwe R. K. begraaf plaats „St. Barbara", onder de gem. Schoten. Ter aarde werden besteld 589 lijken op het Prot. gedeelte. 157 R. K. 746 lijken. Op het Israëlietisch gedeelte wer en in 1894 geene lijken begraven. Naar elders werden ter begraving vervoerd 332 lijken. In 1893 bedroeg dit getal 209. De Haarl. Katoenmaatschappij. (Directeur de hèer Jhr. Ch. van de Poll). In bet jaar 1894 konden de ka toendrukkerij en de weverij geregeld werk vinden, niettegenstaande de zilverkoersen export naar deoverzee- sche landen met zilveren muntstan- daard vrijwel onmogelijk maakten. De in vorige verslagen medege deelde bezwaren deden zich wederom gevoelen en was de toestand van de meeste import-artikelen op Java treu rig te noemen.Faillissementen blijven, speciaal te Batavia, aan de orde van den dag. Afdoende verbetering valt te dien opzichte niet te verwachten, zoolang de Regeering niet besluit, den vreem den Oosterlingen, welke klasse van handelaars den tweede-handshandel gemonopoliseerd heeft, de verplichting op te leggen, hunne koopmansboeken in de Maleische of Nederlandsche taal te houden, zooals dit door den handel herhaaldelijk is gevraagd. Dat de maatregel nuttig zou zijn, blijkt intusschen uit het feit, dat die wel degelijk genomen is-voor den handel, dien het Gouvernement zelf met de Oosterlingen drijft, waarmede wordt bedoeld de opiumpacht. De weverij van zijden Buil- en Kap- pengazen van de firma A. Ie Grand et Belain (eenig firmant de heer Mr. R. H. I. Gallandat Huët.) De toestand op dit gebied was niet gunstiger dan het vorige jaar. De binnenlandsche markt wordt voort durend nog overstroomd met Aine- rikaansch meel van lagen prijs en geringe {waarde, zoodat er maar wei nige meelmolens zijn, die geregeld hebben doorgewerkt. Het meerendeel der molens heelt, óf bij tuBSchenpoo- zen óf bet geheele jaar stil gestaan. Zoo is het ook in de aangrenzende staten, hetzij er bescherming bestaat of niet. De Duitsche molenaars b. v. klagen niet minder hard dan de Ne derlandsche. Dat deze ongunstige toestand van het maal vak beperkend werkt op den afzet uit deze fabriek, ligt in den aard der zaak. De scheepswerf „De Conrad" (Di recteur de heer P. Goedkoop Dz.) Hieromtrent wordt opgegeven, dat, wellicht omdat deze vennootschap zich niet bepaalt tot leveringen bin nenslands, maar veel meer toelegt op leveringen in vreemde landen, men ondanks de algemeene malaise, over den toestand dezer fabriek in het af geloopen jaar niet te klagen heeft van :he gehad. Bijna voortdurend was er vol doende werk om 280 man aan den gang te houden. Er werden een twintigtal bagger molens en andere vaartuigen afgele verd. Aan arbeidsloon werd een bedrag van f150.000 uitbetaald. De rijtuigen- en spoorwagen fabriek van de firma J. J. Beijnes. Gedurende het afgeloopen jaar was men in deze fabriek weder ruim voor zien van werk. Ten behoeve van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij en v£ de Nederlandsche Zuidafrikaanscl Spoorwegmaatschappijen werden ver scheiden personenrijtuigen aange maakt. Voor rekening van laatstbedoelde maatschappij werden bovendien ver vaardigd twee stellen tweelings-rijtui- gen, bestaande uit een salon- en een slaapwagen, waarvan één stel ten dienste van den President derTrans- vaalsche Republiek en één voor de Directie der genoemde Maatschappij. Voorts werden ten behoeve der Serajoedal Stoomtram-Maatschappij eenige goederenwagens geleverd. Tot uitvoering van al deze bestel lingen konden gemiddeld 240 werk lieden aan het werk worden gehou den. Ten aanzien van de bij deze firma in de uitoefening van haar bedrijf ondervonden bezwaren wordt door haar naar vorige rapporten verwezen en meer bepaaldelijk de wensch te kennen gegeven, dat de Nederland sche tariefwet aan eene herziening worde onderworpen en eene octooi- wet opnieuw worde {ingevoerd. Wordt vervolgd. Voor het akte-examen lager onder wijs zijn Maandag te Amsterdam geslaagd de heeren J. Zijlstra, C. E. Coppée en A. Zijderveld, allen alhier. In den te Amsterdam gehouden personeelen kegelwedstrijd, uitge schreven door de kegelclub „Zou er kans zijn" aldaar, behaalde de heer C. Kammeijer alhier den lsten prijs met 68 punten. Morgenochtend te 10 ure zal met eenige plechtigheid worden geopend een nieuw gedeelte, bijgebouwd bij de Groen van Prinstererschool, gevestigd in de Jansstraat, alhier. De Werkstaking. Van de beweging onder de timmer lieden is heden niet veel te melden. Men deelde ons mede, dat heden bij den heer Beecari een paar man aan 't werk gegaan waren en dat een paar kleinere patroons de eischen hadden toegestaan. Dit laatste deelen wij echter onder voorbehoud mede, daar het ons zeer onwaarschijnlijk voorkomt. Hedenochtend zijn een aantal tim merlieden naar Heemstede geweest, om daar te trachten het werkvolk over te halen het werk te staken. Van den uitslag hiervan is ons niets bekend. Ongeregeldheden zijn niet voorgevallen. De directeur van het Postkantoor te Haarlem geeft hierbij kennis dat de dienstlijsten waarop staan ver meld de uren van vertrek der verschil lende posten gedurende de Zomer dienst op de spoorwegen van af heden verkrijgbaar zijn ten postkantore te gen betaling van tien cents. Directeur Postkantoor Haarlem. DOPFEGNIES. Vooruitgan g. Tot het stellen van candidaten voor Provinciale Staten in de plaats der periodiek aftredende leden Johs. ter Hofisteede, Mr. J. F.T.van Valkenburg en G. B. 't Hooft en tot het stellen van een candidaat voor den Raad, in de plaats van wijlen Dr. D. de Haan, vergaderde Maandagavond de kies vereeniging Vooruitgang, in een der bovenzalen van Café Brinkmann, on der voorzitterschap van den heer F. Lieftin ck. Alfabetisch gerangschikt waren de candidaten voor Prov. Staten door de afd. opgegeven, de heeren P. Goed koop Dzn., Johs ter Hofisteede, Jhr. J. B. van Merlen, Mr. J. F. T. van Valkenburg en Dr. E. van der Ven. Van de buitengemeenten waren berichten ontvangen, dat zij de can- didaturen van Vooruitgang zouden overnemen, allereerst die van de hee ren ter Hofisteede en van Valkenburg. Bloemendaal en Haarlemmermeer be richtten dat zij den heer Jhr. van Merlen hielden voor den eenigen can didaat, die met kans op succes tegen den heer 't Hooft zou kunnen wor den gesteld. Thans werd een levendige wisse ling van gedachten gevoerd over de ai of niet wenschelijkheid om van deze vergadering een verslag op te nemen in de bladen. Ten slotte werd besloten, dat die verslagen zouden worden gegeven zonder vermelding van de namen der sprekers en dat de vorm aan de verslagevers zou blij ven overgelaten. Bij de bespreking der candidaturen voor Prov. Staten werd opgemerkt, dat hoewel de heer Van Merlen een niet ongeschikt candidaat was, spre ker den voorkeur zou geven aan de heeren Goedkoop en van der Ven. Daar hg evenwel ook de juistheid inzag van de opmerking der buiten districten zou hij tegenover den heer 't Hooft niemand anders dan den heer van Merlen willen stellen. Doet men dat niet, dan blijven in de buitenge meenten met al hunne meegaandheid, de kiezers thuis. Bij stemming verkreeg de heer ter Hofisteede 35, de heer van Valkenburg 28 en de heer van Merlen 27 stemmen, zoodat deze drie heeren de candida ten van „Vooruitgang" zijn. Op Dr. E. van der Ven werden acht en op den heer P. Goedkoop 7 stemmen uitge bracht. Overgaande tot bespreking der vacature in den Raad bracht de Voorz. een warm woord van hulde aan de nagedachtenis van Dr. D. de Haan. Door de afd. zijn als voorloo- pige candidaten opgegeven de heeren D. E. L. van den Arend, Mr. G. C. Everwijn Lange, G. E. L. Hij mans, Mr. A. Kist, A. Resink en Jhr. H. M. Speelman. De heer van den Arend werd aan bevolen als de eenige Haarlemmer onder al deze candidaten en boven dien als Lmand, die getoond had zich met hart en ziel te wijden aan de belangen der gemeente. Deze can- didatuur werd evenwel niet verder besproken, toen van andere zijde was medegedeeld (wat men trouwens vroeger reeds in dit blad had kunnen lezen) dat de heer van den Arend in geen geval een candidatuur wenscht te aanvaarden. De heer Hij mans werd aanbevolen als iemand die van klein groot ge worden en nu een groot kcopman is; ook wegens zijn lust in gemeente zaken zou hij als lid van den Raad zeer op zijn plaats zijn. Een der leden sprak zijn vertrou wen uit in den heer Kist. Hoewel hij niet van familieregeering houdt en niet drukken wil op het Haarlem- mer8cüap van den heer Kist, wijs;' hij er op dat de naam Kist met eer bied wordt genoemd. Dat is voor dezen candidaat reeds een goede in troductie. Spreker vertrouwde, dat de ernstige vragen, die zich welhaast zuilen voordoen, door hem zullen wor den behandeld met ernst en met liefde voor het groote deel der burgerij, die deze vragen betreffen. Zeer uitvoerig en van verschillende Naar hel engeiseh van P. L. Mc. DERMOTT 26 HOOFDSTUK VII. Het witte testament. „Welke schavuit heeft dat gedaan?" zeide hij en wendde lich tot de rechtsgeleerden. „Ik heb mijn vriend majoor irley een cheque voor drie honderd pond gegeven als betaling voor een handelezaak tussohen ons, en toen hij ze gisternamiddag bij den bankier presenteerde, werd hem de betaling geweigerd." Warwick nam nu het woord. „Ik begrijp daaruit mijnheer, dat uwe brieven van hedenmorgen nog ongeopend daar op tafel liggen. Wanneer u uwe correspondentie hadt gelezen, dan zou het onnoodig zijn, dat u mij die vraag deedt." King snelde naar de tafel, keek haastig de brieven na, nam er een tusschen uit en scheurde dien open. Een paar seconden waren noodig om hem den inhoud te doen kennen. „Een bevel tot beslag legging op mijn deposito in de bank Welke schavuit heelt dat gedaan?" „Het is onnoodig om scheldwoorden te gebruiken," zeide Warwick op strengen toon. „Dat bevel heb ik gegeven. U bezat een groote som gelde, die aan een mijner cliënten toe behoorde, en uit vertrouwbare brou is mij bekend geworden, dat dit geld zeer spoedig van de bank is opgevraagd. Ik acht het mijn plicht voor hare belangen te zorgen en op die wijze een einde te maken aan uwe speoulatiën met haar geld." De majoor keek toornig en teleurgesteld. „Drommels King, dat heb je mij mooi geleverd. Wat heb je mij nu voor te stellen Mijne heeren," zeide hij en wendde zich tot de anderen „het betreft hier geen handelsaangelegenheid zooals King zeide, maar een eereschuld, en ik kom hem nu vragen mij dadelijk te betalen." Richard King naderde den majoor en zeide met zachte stem, „ik verkeer nu in moeieljjkhedeD. Heb nu nog wat ge duld en voor den avond komt alles in orde." Terwijl dit alles voorviel keek de vicaris langzaam de ka mer rond alsof hij zich de oude gevoelens herinnerde, die het zien van deze bekende meubelen en andere voorwerpen bij hem opwekte. Zijn blik rustte op de brandkast. Hij na derde deze en begon half werktuigelijk het geheimslot te ver schuiven. Niemand lette op hem, en hij was het zichzeli niet bewust, dat het weer licht werd in zijn geheugen en hij zich den dag, reeds zoovele jaren achter hem liggend, herinnerde, toen het geheimBlot op de brandkast was aangebracht en zijn nu overleden broeder hem in het geheim had ingewijd. „Niemand buiten jou en mij Charlie zal ze ooit kunnen openen," had hij gezegd. En nu zonder het te weten, scho ven zijne vingers, geleid door de herinnering het Blot goed totdat ten slotte de zware bouten, nadat de knop was om gedraaid, met een krachtig geluid terugsloegen en de deur wijd openging. Aller oogen riohtten zich nu dadelijk op de brandkast. Op een plank stond een voorwerp bedekt met verschoten fluweel wat de oorspronkelijke kleur was had niemand kunnen: zeggen en behalve dit, de kostbare doos, lagen er nog eenige stapels gele papieren. Op den rand van de plank lag echter, alsof het er haastig was neergelegd, een frisch wit papier, opgevouwen en een groen koordje er losjes omheen. Terwijl allen met een soort eerbied een blik wierpen in het inwendige van de oude brandkast, trad Rintoul naar voren en nam het witte papier er uit. Een blik op het op schrift aan den achterkant was genoeg. Het was het tweede testament door Rowan King gemaakt. Richard King zag den procureur met nieuwsgierigheid het papier wegnemen en voorwaarts tredende deed hij de brand kast dicht zonder ze te sluiten. „Is er verder nog iets?" vroeg hij vrij ongeduldig. „Ja zeer veel mijnheer Richard King," antwoordde Rin toul. „Ik heb eerst onlangs ontdekt, dat er nog een testa ment bestond, hetwelk later is gemaakt dan dat, krachtens welk u dit landgoed bezit en hier is het!" „Ik geloof, dat gij allen gek zijt 1" riep Richard King met eene stem vol woede uit. „Het testament waarin ik als erf.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1