Sport en Wedstrijden. Bechtszaken. Politiek Overzicht. Bemengd Nieuws. tSurgerhjfcö Stand AangEtsaéen betrekkingen in Nessriand; Spaaibiuk te tel e Westraalsche T. A. DONNEE, KUias üatiiirtat Na. Si. Uit Amsterdam. Nu de Koningiuneweek voorbij is, nu ui en zich niet meer verheugt bij het zien van de sympathie, die het Amsterdameche volk voor ons konings huis koestert en zich niet meer ergert over hen die zich verbeelden door hun lawaai en gefluit propaganda te maken voor zekere nergens erkende partij, doch die eigenlijk veel meer die partij ridiculiseeren, nu die week voorbij is, zijn het ook weer een paar rustige dagen voor den dagbladschrij ver, zij het dan ook slechts een tijde lijke rust, want straks is weer de eerste Meidag daar, de dag der alge- meene „arbeiders-verbroedering," zoo als op alle op dien dag gehouden vergaderingen wordt genoemd, het houden van redevoeringen, het ver- toonen van roode strikjes en dito vlaggen en het zingen van een lied op de wijze van het Franeche volks lied. Elk jaar bij het naderen van dien dag zien wq op muren, schuttingen, aanplakborden, vensterruiten en op.... kleine witte papiertjes geplakt met diverse opschriften van meer of min der rooden inhoud, die wijzen op het nut van een Burigen arbeidsdag en die 'b nachts worden opgeplakt om bij het krieken van den dag weder door de politie te worden verwijderd'; nacht in nacht uit wordt dit kinderachtige spelletje voortgezet meteen volharding een betere zaak waardighet voor die papiertjes besteede geld zou, dunkt mij, toch beter besteed kunnen worden. Een der reporters van het Handels blad heeft, zooals bekend is, weder op zeer onaangename wijze kennis ge maakt met de ijzeren hand der politie agenten; de behandeling aan het politiebureau daargelaten, kan ik mij echter best voorstellen, dat de politie agenten (het zijn toch ook maar gewone menschen) in een toestand verkeerden, die hen zoo deed optreden; ik ben een heel kalm mensch, maar sta er niet voor in, dat ik mij be daarder zou hebben gehouden. Eene uit verschillende bekende burgers bestaande commissie heeft zich geconstitueerd om als bemidde laar op te treden tusschen de mtu- belmakerspatroons en gezellen en de staking eindelijk te doen eindigen bet wordt nu ook werkelijk ee«s tijd en ik geloof, wanneer beide partijen iets toegeven, dat men wel tot een goed einde kan gerakenhet grootste bezwaar, dat de patroons zullen op peren zal echter wel zijn, dat wanneer zij de loonen verhoogen, zij niet meer zullen kunuen concurreeren met de fabrieken in het binnenland, die nog j altijd een lager standaardloon hebben. Chrispijn „et ses camerades" be ginnen 4 Mei met „DriekoningeJMbVoad' bet Gracd-The&tre te bespelen en men kan van dezen uitnemenden regisseur, die met de ruimte van het kleine bedstede-tooneeltje in de Salon des Variétés zoo wist te woekeren, eene reeks voorstellingen verwachten, zoo als het Grand-TheAtre die,in de laatste jaren tenminste, niet heeft gezien. In de maand Mei organiseert het Comité der Wereldtentoonstelling een asperge-tentoonstelling, een dorado dus voor epicuristen, die zich zij het dan ook in rauwen staat (weltever staan de asperges) zullen kunnen verlustigen aan den aanblik van deze meer malsche, dan nieuwe vrucht. Het „Nederlandseh Tooneel" ver toont sinds Zaterdag „het Spookhotel" een fransche klucht, die al is zij ook wat ontfranscht, toch nog genoeg piquant is om het publiek, dat op dergelijke dubbelzinnigheid verzot is, te boeien en in scharen te doen op trekken naar het „Huis van Vondel," w*ar, boven het tooneel, het embleem der groote, beroemde Rederijkers kamer is aangebracht. B. A. B. Door de departementen van marine en koloniën zullen geene jongelieden meer worden aangenomen ter oplei ding van officier van gezondheid bij de zeemacht of bij het leger in Oost- Indië. Bij eventueele tekorten zon hierin bij voorkeur worden voorzien door plaatsing van artsen, die het verlangen te kennen geven om voor eene be noeming tot officier van gezondheid in aanmerking te komen. De lijst der hoogst aangeslagenen 'j in de Rijks directe belastingen in de provincie Noord-Holland bevat 552 namen. Het laagste aanslagcijfer be draagt f 838.60. Te Katwijk a/Z«e is door de bom schuit KW 54, sch. Huig van der Plas, reeder N. Haasnoot, aangebracht het in vergevorderden staat van ont binding verkeerende lijk van eender opvarenden van de „Elbe". Op het lijk heeft men f150 aan bankpapier en f 350 aan gouden en zilveren munten gevonden. Het was den 26en April opgevischt op 52*35' NB., 6 tiur van de Hollandsche kust voor IJmuiden. Vermoedelijk was het af komstig van een landverhuizer. Een onverklaarbare handel wijze, Eene FranBche jonge dame,'die van Parijs naar Amsterdam reisde heeft Zondag, indien wij onzen berichtgever te Rozendaal mogen gelooven, aldaar eene alles behalve aangename behan deling moeten ondervinden va* een marechaussée. In een lste klasse waggon van den sneltrein uit Parijs aldaar aangekomen, passeerde zij de douanen en nam weder plaats in de coupé om naar Amsterdam verder te reizen. Hierin werd zij (echter verhinderd door een marechaussée, die haar uit den trein deed verwijderen en zonder de minste aanleiding in arrest nam. Inmiddels vertrok de trein. De niets kwaads vermoedende dame werd daarna onder politiegeleide naar de kazerne der marechaussées over gebracht, om ondervraagd te worden. Een half uur daarna was het meisje vrijgelaten en zat in afwachting van den trein in de wachtkamer iets te gebruiken, toen de marechaussée haar opnieuw kwamen halen. De Rozendaalsche rijkspolitie waar van niemand de Fransche taal machtig is (1) beschouwde de dame als land loopster en heeft haar, ondanks haar smeeken om naar Amsterdam te mogen leizeD, gedwongen in een derde klas waggon naar Esschen over de grenzen te reizen, niettegenstaande het meisje voorzien was van een plaatsbewijs le kl. ParijsAmsterdam. Aanleiding tot deze arrestatie be stond niet. De dame was niet gesig naleerd en was in het bezit van geld, doch had, evenals zoovele andere hon derden dames die Rozendaal passeeren, geene papieren of buitenlandschen reispas. De reizigers en het stationspersoneel waren dan ook ten hoogste veront waardigd over de onheusche handel wijze van den marechaussée, die, zonder daartoe van zijne superieuren last te hebben ontvangen, op eigen gezag en op zulk eene wijze de dame verhinderd heeft, haar reis voort te zetten. Hbld. Een avonturier. Te Oldenburg zal binnenkort, naar de Kölnische Zeitung meldt, het pro ces behandeld worden tegen den avonturier, die als dr. Hans Hubertus Partisch twaalf jaren het ambt van predikant aan de Lamberti-kerk heeft vervuld. Hij staat terecht wegens het ver duisteren van gelden en wegens het onbevoegd voeren van den doctorstitel. Het is gebleken, dat hij onbevoegd was, als predikant op te treden en dat hij zich zijn ambt door middel van valsche akten verworven had maar het schijnt dat er geen termen bestaan om hem daarvoor te vervol gen. Het geld, dat hij verduisterde, was een som van 20,000 Mark. Dit geld was door den heer P. W. Janssen, te Amsterdam, geschonken voor een diaconessenhnis dat onder de leiding van Partisch stonddoch de bedrieger gebruikte het voor zijn eigen behoeften. Voorts handelde hij op dezelfde wijs met een gift van 2000 Mark, welke de heer Janssen hem later nog eens voor de stichting zond. De heer Janssen had op den ver jaardag der stichting zijn portret ge zonden voor het üiaconessenhuie en Partisch hield ook dit achter. Toen nu de zoon van den heer Janssen een bezoek bracht aan het diaconessenhuis wist men daar niets van dat portret. Het werd in de slaapkamer van Par tisch verborgen gevonden. Toen bleek het ook, dat de oplichter het gezonden geld zelf had gebruikt. Hij trachtte naar Italië te vluchten, maar hij werd gevat en zal nu zijn gerechte straf niet ontgaan. Moord te Enschedé. Zondagavond, is op de openbare straat te Enschedé de 23jarige A. J. ter Riet, fabrieksarbeider uit Lonne- ker, met een scherp voorwerp dood gestoken. Na de verwonding zakte de ongelukkige ineen en was terstond een lijk. Maandagmiddag ten 12 uur arriveer de de justitie uit Almelo te Enschedé. Drie personen werden in voorloopig arrest gesteld. Het onderzoek der justitie heeft aan het licht gebracht, dat de dader van den moord is de 18-jarige G. M. Plas, wonende in de buurt „de Krim" te Enschedé. Genoemde G. M. Plas ie werkzaam in een der fabrieken te Gronau, en werd van daaruit des middags naar lEnschedé overgebracht, teneinde te worden gehoord. De dader heeft schuld bekend. Het voornemen bestond, hem nog des avonds naar Almeloo over te bren gen. De zaak Jmoet zich volgender wijze hebben toegedragen Toen Zondagavond de verslagene ter Riet zich met twee vrienden naar huis begaf, ontmoetten zij zes perso nen, waaronder ook G. M. Plas, die plotseling op het drietal toeschoot en aan ter Riet den noodlottigen steek toebracht, die hem deed ter aarde storten. Eenige oogenblikken later was hij reeds een lijk. Het zes tal was spoedig verdwenen. De ver slagene ter Riet staat niet zeer gun stig bekend. Lenteweer. Men schrijft uit Sleeuwijk De gevolgen van het heerlijk en groeizaam lenteweer der laatste dagen zijn buiten overal zichtbaar. Het gras wordt, zoo men zegt met den dag langer. Alle boeren hebben dan ook hun vee den muflën stal doen ver wisselen met de malsche, frissche weide, waar de beesten thans in het jonge gras ruimschoots vergoeding vinden voor het slechte hooi, dat ze gedurende den langen winter moes ten teten. De heerlijke grasboter laat dan ook niet lang meer op zich wachten. In alle opzichten bestaat er thans reden tot tevredenheid. De abrikozen en perzikenboomen prijken in vollen dos, terwijl ook de appel- en pereboomen welke er veelbelovend uitzien weldra hunne knoppen zullen openen. Het winterkoren begint flink op te schieten, en belooft, als het weer blijft medewerken, een ruime schoof. Hier en daar komen de aardappelen reeds t9 voorschijn, wat men, het late zetten in aanmerking genomen, zeer voorspoedig kan noemen. Kortom, alles wijst er thans op, dat het oude spreekwoord waar blijft: „Na regen komt zonneschijn, na lijden verblij den." Eene aanvaring. De Zondag te Harlingen van Am» sterdam aangekomen stoomboot Fries land IV rapporteert den nacht te voren te 2 nren ter hoogte van Mar ken een kotter te hebben aangeva ren. Volgens den kapitein der Fries land IV lag de kotter geankerd zon der eenig licht te vertoonen, en was niettegenstaande den uitkijk aan boord der stoomboot de kotter voor de boeg, alvorens [men dien bemerkt had. Na de aanvaring sprong de bemanning van den kotter op de Friesland over, doch éen der opvarenden nam den sprong te kort en verdween in de diepte* Aangezien, zooals later bleek, de kotter niet in zinkenden staat ver keerde, gingen de drie overgeblevenen der bemanning opnieuw aan boord van hun vaartuig. De herkomst of het nummer van den kotter is niet bekend. De naam van den schipper is Smit. Te Beets (Fr.) hebben Maandag 400 turftrekkers het werk gestaakt. Zij eischen 10 ets. verhooging van loon per roede. Ongeregeldheden bleven uit, terwijl marechaussee aan wezig is. Heden werd appèl gehouden. Zaterdagmiddag is te Wageningeu de laatste der eerste klas competitie mat ches van dit seizoen gespeeld, nl. de „Haarl. F. C." tegen „Go-ahead". De uitslag was dat „Haarl. F. C." won met 21 goals. De „H. F. C." is dit jaar dus over winnaar gebleven m het meerendeel der wedstrijden en heeft den titel van kampioen verworven. De eindstand der eerste klas-com petitie is Goals. Gesj.66w.Sel.Y8rl.Pti. voor teaen. „H. F. C." Hl 8 - 2 16 40 18 i,Sparta" 10 6 1 3 13 32 18 „H.V.V." 10 6 1 3 13 30 20 „Rapiditas" 10 3 1 6 7 15 45 „R. A. P10 3 7 6 19 27 „Go-ahead" 10 2 1 7 5 22 30 Door den Hoogen Raad werd Maan dag uitspraak gedaan in zake de cas satieberoepen van den directeur der naaml. vennootschap Rolterdamsch Nieuwsblad te Rotterdam en den uit gever van De Wachter te 's Graven- hage, beiden veroordeeld tot f100 boete en tot bt taling van f50 aan de firma D. van Sijn, te Rotterdam, wegens het opzettelijk inbreuk maken op het aan die firma toekomend auteursrecht voor de uitgave van het „Predikbeurtenlijstje." Het beroep werd verworpen. De verkiezingen in Griekenland hebben aan de partij van het laatste ministerie-Trikoupis eene verpletteren de nederlaag toegebracht, terwjjl daar entegen het van de nieuwe leden der Kamer tot de partijgenooten van den heer Delyannis behoort. Geko zen zijn 140 aanhangers van Delyan nis, 16 aanhangers van Tricoupis en 18 van Ralli. De Kamer telt 207 af gevaardigden. Tricoupis zelt is ook gevallen te MÏBSolonghi. De Servische Schuptschina heeft het adres goedgekeurd, dat in antwoord op de troonrede aan den Koning is gezonden. Daarin wordt verklaard, dat de volksvertegenwoordiging haar goed keuring hecht aan de wijziging, welke de grondwet heeft ondergaan, alsmede aan de intrekking van de wetten, welke den ouders des kouings het verblijf in Servië verbieden. Voorts wordt gezegd, dat de Schupt schina bereid is, mede te werken tot het tot stand brengen van andere hervormingen, welke noodig geacht worden. De Schuptschina betuigt ten Blotte, dat zij vertrouwen stelt in de regeering en de aangekondigde wets ontwerpen, vooral die, welke de finan- eieele hervormingen betreffen, met welwillendheid zal ontvangen. Koning Alexander betuigde den voorzitter, die hem het adres over handigde, zijn dank voor den steun, hem door de volksvertegenwoordiging toegezegd. De quaestie tusschen Engeland en Nicaragua schijnt nog niet veel tot hare oplossing te zijn genaderd. De amerikaansche gezant Bayard heeft zich tot de engelsche regeering ge wend met de mededeeiing, dat indien aan Nicaragua veertien dagen uitstel werd verleend, de schadevergoeding zou worden betaald. Men is echter van oordeel dat Nicaragua bemidde ling zoekt om tijd te winnen. Die bemiddeling zal het tenminste niet spoedig vinden. Een aanslag verijdeld. De Pall Mall Gazette houdt vol, ondanks de tegenspraak der Fransche bladen, dat door de anarchisten een aanslag beraamd was op president Félix Faure, tijdens zijn reis naar Ha vre. De aanslag was te Londen op 't getouw gezet. Iu de anarchistische vergaderingen was besloten, dat drie of vier der anarchisten naar Frank rijk zouden gaan, over België, en dat een andere troep direct over Dieppe naar Havre zoude vertrekken. De bekende politieinspecteur Melville uit Londen had de plannen der anar chisten doorgrond. Toen de samen zweerders, die naar België zouden vertrekken, aan het Waterloo-station kwamen, werden zij opgewacht door vier man van Scotland Yard, die hen voordurend bewaakten. Hetzelfde ge beurde met de andere partij. Zoo werden de plannen van de anarchisten verijdeld door het zorgvuldig en han dig optreden der politie. De anarchis ten verdachten elkander van verraad en durfden hun plan niet uitvoeren. En de president der Fransche Repu bliek dankt het behoud van zijn leven aan het flinke optreden van inspecteur Melville en zijne onderge schikten. De ramp te Bousey. Nog steeds komen nadere tijdingen over de verschrikkelijke verwoestingen welke door het bezwijken van den dijk van het water-reservoir te Bousey zijn aangericht. Het beekje, dat door het Avières- dal stroomt, voorheen 2 meter breed, heeft nu een breedte van 2 kilometers. Naar men beweert, werd reeds in 1884 een scheur in den dijk ontdekt. Deze scheur werd dicht gemaakt, maar de reparatie was onvoldoende. Ten minste in 1885 en in 1892 ont stonden er weer scheuren, zoodat zelfs kleine overstroomingen plaats hadden. Uit het onderzoek, dat nu is ingesteld, zal het blijken, in hoever deze be richten juist zijn en het ongeluk, dat zoovele slachtoffers eischte, werkelijk aan nalatigheid der ingenieurs is te wijten. De minister Leygues heeft Maannag de geteisterde dorpen bezocht. Op zijn last zijn is onmiddellijk 30.000 fres. onder de noodlijdende gezinnen ver deeld. Yan alle kanten komen bezoe kers, die tevens het hunne tot leni ging van den nood bijdragen. Zondag werden de getesterde dorpen door meer dan 50.000 personen bezocht. Petroleum. Naar een medewerker van de Daily Graphic na gehouden onderzoek ter oore is gekomen, zijn de voornaamste factoren van den tegenwoordigen hoogen prijs der petroleum Dat de beschikbare voorraad petro leum klein isdat de voornaamste productie-bronnen in Amerika zich in handen van éen firma bevindendat de Russische olie, die de voornaam ste concurrent is van Amerika, onge schikt is voor de lampen, die wij ge bruiken, en dat in ieder geval deze olie, ofschoon onbegrensd in hoeveel heid, slechts langzaam ter markt kan komendat Schotsche en Indisehe oliën voor Europa niet in aanmer king komen; en, ten slotte, dat meer dan de helft van den invoer en een groot deel van den detailhandel in de westelijke Europeesche landen in handen zijn van firma's die terecht onder verdenking staan, eenvoudig „branches" te zijn van de groote Amerikaansche die bijna de geheele markt in handen heeft. Bedoelde firma is de „Standard Oil Company" te Newyork. Getrouwd: 30 April. A. Ch. Laane en L. M. H. Nieuwenhmijs. Bevallen: 28 April. W. v. Muijenv. Breers d. W. E. Hoender dos—v. Beaumont d. 29. A. Th.de Jong Tulleners d. W. H. Sanders—Rui- zenaars z. H. E. v. WaardSnoek z. M. C. Sernéde Jong d. 30. M. Bosma —Mol z. Overleden: 28 April. J. C. v.d. Vossen 3 m. z. Hondesteeg. C. H. H. v. Leeuwen 3 m. d. Spaarnwouder- straat. 29. P. H. Lijnzaat 11 j. z. Asterstraat. J. C. Vos, wed. Abshóven, 66 j. Wijde Appelaarsteeg. C. P. H. Pos thumus, 2 m. d. Spaarnwouderstraat. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 26 April. A. Schroo- der en S. van Egmond, Twisk. A. Wit Gz. en M. Prins Wd., Twisk. D. van Egmond en A. Spaans, Waver- veen. 28. C. Fok Sz. en A. F. Oost- meijer Cd., Beemster. J. R. de Groot en H. Slot, Scharwoude. C. Stapel Kz. en M. Krijger Gd., Berkhout. D. Zee Az. en A. Nes Gd. Twisk. 29. D. C. W. Vermeijs en H. M. Saager, Hilversum. Bevallen: 24 April. C.Visser Penha d„ Deventer. 27. A. M. Wal tersHartman z., Amst. P. Stoett v. Driesum d., ;Amst. W. Schaap Semler 2 d's, Krommenie. 28. C. E. J. HolCornelissen d., Amst. 1. Manteijuffr. volk met vak en verk. bekend tegen hoog Bal. 2. Geroutin. reiz, voor art. van dag. gebruik gen. tegen prov. Noord-Brab. Gelderl. en Zeel. te bereizen. 8. Geroutin. r«iz. voor fl. sigarenfabr. 4. K. C. bediende manufacturen. 5. Jongm. met vak van heoren raodeart. bek. 6. Onder-havenmeeater op jaarwedde van f800 k f 1000 havend. Dordrecht, bezit dipl atuaim. gr. vaart vereischU. Corresp. drie talen op barnk. kant. Kennis stenographic en typewriting strekt tot aanbev. 8. Jongm. op hand. kant. Vereischt goed schrift, kenn. «aod. tal. en goed ref. 9. Bekw. reiziger steendruk Amsterdam en Omslr. tegen fl sal. en prov. StoomvaartbsrieiiTBn. Het stoomschip Prins Willem II van Suriname naar Amst., arriv. 28 April te Amst. Het stoomschip Sumatravan Am sterdam naar Batavia, pass. 28 April Dungenes». Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Batavia, arriv. 28 April te Southampton. APVKRTBjynÜN. Getrouwd: ALPHONSE LAANE en LOUISE NIEUWENHU1JS. Mevrouw de Wed. Mr. F. L. A. NIEUWENHUIJS en deHeerJ.A. LAANE betuigen hun dank voor de vele blijken van belangstelling, die zij mochten ondervinden bij het Huwelijk hunner kinderen. a£Sa,i April I8M. Da Commissie voor de Spaarbank te Haariem, maakt bekend, dat bij haar aangifte is gedaan van verlo ren boekjes, waarvoor duplicaten zijn aaugevraagd. te wete: door: lo. de Erven VAN DALEN, van een boekje ten name van E. VAN DALEN, H. 319, dat zou zijn ver mist 2o. den Heer M. O. DE KANTER, van een boekje, staande te zijnen name C 195, hetwelk 16 Februari jl. door brand zou zijn vernield 3o. Mej. W. ANDERSON, van een boekje staande te haren name F. 477, insgelijks 16 Februari j.l. door brand vernield en 4o. Mej. D. JONGERT, van een boekje, staande te haren name U 130, insgelijks 16 Februari j.l. door brand vernield. Waarvan deze tweede aankon- d'ging geschiedt ingevolge Artikel 16bit van het Reglement der Spaar bank. De Commissie voornoemd Mr. Th. de HAAN HUGENHOLTZ, Voorz. Mr. C. G. von REEKEN, Sier. Haarlem, 30 April 1895. in de wicht van 2Vj tot 7 Kilo.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3