DE FAMILIE KING. IEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Donderdag 2 Mei 1895. No. 3629 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWE FEUILLb f ON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat ZL-3=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door on» agenten en door alle boekhandelaren en courantlera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangére G. L. HAUBE dj Co., JOHN F. JONES, Sue*.Parijt 31bt» Faubourg Montmarlré. Haarlem1 Mei 1895. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur op de gebruikelijke wijze de lechtige beëediging plaats van 2 of feren der schutterij. Na afloop iervan ging de schutterij, voorafge- aan door haar muziekkorps en om- tuwd door een talrijke menigte lieuwsgierigen naar de cavalerieka- erne. De volgende weg werd daarbij ge- olgdBotermarkt, Ged. Oude Gracht, faesaulaan, Kenaupark, Kenaustraat, choterweg. Het nationaal arbeidssecretariaat Nederland heeft met betrekking j den heden te vieren Meidag 6en trooibiljet verspreid, waarin het vol- ende voorkomt: „Een arbeidsdag van ten hoogste uren is wenschelijk voor hen, die inger dan dien tijd werken men het nut daarvan betoogen en be- eiten maar wat meer dan alles moet voor oogen staan op den iternationalen Meidag het is de rondgedachte van dien dag. En de rondgedachte is niet het propagee- van den 8 urigen arbeidsdag laar de groote zedelijke overwinning eds thans door het georganiseerde foletariaat behaald, is deze dateven- jed als de bourgeoisie voor haar slangen thans ook de georgani- lerde arbeiders op de tijden die zij jschikt achten, bijeen komen om de 'ereldbelangen der arbeidende klasse bespreken en plannen te vormen. Dit en dit vooral is het wat op 1 [ei gevierd wordt. Telkenmale op lMei van ieder jaar het de vraag: zijn onze organisaties itgebreid Heeft de gordel van ar- sidersbonden, waarmede de maat- ihappij omgeven is, verderen om- mg verkregen Is het klassebewuBt- jn helderder geworden? Gij arbeiders, gij laat n te veel ■ijven door de bourgeoisie. En toch ,1 haar dit niet baten, omdat gij ten otte zult overwegen, dat gij daar- Dor zoo geheel gebonden aan haar jt overgeleverd, dat u alles ontno- is. Do >r u te binden aan de ourgeoisie hebt ge uw vrijheid w leven prijs gegeven." Hedenavond zal, gelijk wij reeds mgekondigd hebben, ten 8 uur eene jeenkornst ter viering van den Mei- ftg gehouden worden. Op deze bij- jukomst zullen door het S. D. man- enkoor „Excelsior" de volgende lie- i gezongen worden1. „Opge let", muziek van Richard Hol2, jVtijheidsbyrnne" R. Hol, 3. „Harte- taal" J. J. H. Verhuist4. „Serenade" van Aug. Stille. Spreker is de heer M. den Hartog te Amsterdam. Meidag Heden werd ter viering van den Meidag in „Felix Fa vore" te 12^ ure eene bijeenkomst gehouden. Als spre ker trad op de heer H. J. J. Eichels- heim van Amsterdam. Zingende en in optocht was men met een opgerolde banier naar het vergaderlokaal getogen. Spreker ging na de beteekenis van den Meidag en of de invoering van een korteren arbeidsdag met minimum loon mogelijk en noodzakelijk was. Hij herinnerde er aan ho# men eerst bevreesd voor den Meidag was in 1890, doch thans zag men in de kalme betooging geen gevaar meer. Op de tweede vraag antwoordde hij dat invoering van een korter ar beidsdag niet onbillijk en niet onuit voerbaar was. Met cene opwekking tot krachtig organiseeren en vereenigen sloot hij zijn betoog. De heer Terstraaten, die ook de vergadering geopend had, sloot deze met een woord van dank aan den spreker. Verfraaiing en Vreemde lingenverkeer. De Vereen, tot Verfr. van Haarlem en oml. gemeenten en tot bevord. v. h. Vreemdelingenverkeer hield Dins dagavond hare gewone jaarlij ksche ledenvergadering in de bovenzaal van Café Montagne, onder voorzitterschap van den heer J. Krol Kzn. Er bleek, dat wegens verschil van inzichten de le Secretaris, de heer J. J. van Minden, zijn ontslag heeft in gediend. De kas is in zeer gunstigen toe stand, op dit oogenblik is een batig saldo van niet minder dan jf 1149.75J4 beschikbaar. Aan het jaarverslag over 1894 ontleenen wij het navolgende In het begin van het afgeloopen jaar werd, evenals in het daaraan vooraf gaande met medewerking van de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen," eene wegverbetering tot stand gebracht. Het betrof thans een veel gebruikten binnenweg in den Haarlemmerhout, die voor een ge deelte met klinkers werd bestraat «n voor een deel werd verhard met puin. Dat de uitvoering van dergelijke werken algemeene instemming vond, bleek wel uit de verschillende aan- wijzi ringen tot verbetering van wegen, die het Bestuur werden gedaan. Een daarvan zou tot stand zijn gekomen, daar van verschillende zijden finan cieels steun was toegezegd, doch moest achterwege blijven daar een der eige naars van gronden waarover de nieuwe weg zou loopen, door zijn toestem ming niet te verleeneo, de uitvoering onmogelijk maakte. Het betrof het maken van een nieu wen rijweg uit het Bloemendaalsche bosch, door een deel der duinen, ach ter „Meerenberg" naar Velserend in aansluiting aan den beataanden weg naar Driehuizen en Sandpoort. Ten gevolge der genoemde onthouding van medewerking is het oorspronkelijke plan gewijzigd moeten worden en zal, zoo spoedig het jaargetijde zulks toe laat, een deel van het oorspronkelijk plan worden uitgevoerd. Als zijdelings uitvloeisel van een vroeger in de bestuursvergadering geuit denkbeeld, heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt de oprichting van een waardig monu ment voor Frans Hals alhier Het be stuur gaf daaraan steun door toezeg ging eener geldelijke bijdrage groot f 1000, te verdoelen over drie achter eenvolgende jaren. Aan een gevoelde behoefte werd voldaan door de plaatsing van weg wijzers, die naarmate van de plaats waar zij zijn gesteld meer of minder kostbaar zijn uitgevoerd. Door bijzondere redenen zijn de weg wijzers binnen de gem. Velsen en enkele in de gem. Bloemendaal nog niet geplaatst en zal dit spoedig volgen. In een der laatste vergaderingen werd besloten op een geschikt punt een aantrekkelijken uitkijk te maken. De heeren met deze werkzaamheden belast vonden tot heden niets dat zonder te groote kosten voor het doel geschikt zou zijn. De verhuring van stoelen had in het afgeloopen jaar geen resultaat, eens deels door het ongunstige weder, an derdeels doordien de pachter zijne verplichtingen niet nakwam en het plaatsen van stoelen tijdens de muziekuitvoeringen achterwege liet. De speciale Commissie overweegt echter plannen tot betere uit voering in het a. s. seizoen, daar het eerste jaar bewezen heeft dat de behoefte bestond. De aftredende bestuursleden werden herbenoemd en in de plaats van twee naar elders vertrokken leden van het bestuur gekozen de heeren dr. J. Nieuwenhuizen Kruseman en Andries J. Winkler. Bij de rondvraag werd door den heer G. L. van Lennep medegedeeld, dat er van het wandelen op Leijduin door de leden der vereeniging veel gebruik is ge.naakt en dat sprekers broeder,de heer Henrick S.van Lennep, dan ook niet overlast of indiscreties te klagen heeft. Alleen doet spr. op merken, dat ruiters en wielrijders niet op de plaats gewenscht zijn. De Voorz. voegt daaraan toe, dat ook van andere voor de leden open gestelde buitens, de eigenaars geen reden tot klagen hebben gehad. Door den heer Wiakler werd ge vraagd, of het Bestuur geen maatre gelen zou kunnen nemen om den leden voor de a.s. tentoonstelling van bloemen en planten in den Herten kamp, geen kaart voor éen dag, maar een passe-partout voor den geheelen duur te verschaffen. De heer J. J. Kerbert vreesde dat de vergoeding, die hei tentoonstellings- bestuur daarvoor zon vergen, niet in overeenstemming zon zijn met het genoegen, dat de leden ervan zouden hebben, aangezien de meesten hunner tOGh maar éénmaal komen. De heer J. H. Krelage voegde daar aan toe, dat dergelijke aldeelingsten toonstellingen gehouden worden om leden te winnen,zoadat men liever geen passe-partouts geven zal. Daarna vroeg de heer J. Swens het woord. Spreker vroeg of men het geld dat bestemd was voor verbetering van den weg achter Bloemendaal om, niet nuttiger zou kunnen besteden voor beharding van zandwegen in den Hout. Dit zou z. i. het wandelen en rijden in den Hout bevorderen. Nu is het moeilijk daar met éen paard doorheen te rij den.Haarlemmers en leden zouden daar meer genot van hebben dan van zulke verbetering ie Bloemendaal. De Voorz. antwoordde, dat de Hout niet uit het oog werd verloren, maar dat men voor het plan te Bloemendaal financieelen steun had kunnen krijgen. Overigens werd het denkbeeld van den heer Swens principieel bestreden door de heeren Kerbert, Winkler, Krelage en Kluppel, op grond van hunne meening dat de Hout door beharding van paden zijn karakter van bosch totaal verliezen zou. Een ander denkbeeld van den heer Swens om ook aan vreemdelingen kaarten uit te reiken tot bewande ling van de buitenplaatsen, werd door den voorzitter onuitvoerbaar geacht, omdat men niet onderscheiden kan wie er een goed en wie er een ver keerd gebruik van zou maken. Leden der vereeniging die logé's hebben, kunnen die op hun ledenkaart toch introduceeren. Nadat nog was besproken het ver- leenen van zulke kaarten, hetzij tegen vergoeding of niet, aan eventueele badgasten, werd de;vergadering geslo ten. Door het Bestuur werd daarop nog benoemd tot lsten secretaris de jheer dr. J. Nieuwenhuizen Kruseman en tot 2den secretaris de heer Andries J. Winkler, dezen in de plaats van den heer J. A. G. van der Steur, die wegens velerlei bezigheden heeft be dankt. In de afgeloopen maand is het ste delijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier bezocht door 348 tegen en door 206 personen zonder betaling. De Werkstaking. De toestand der werkstaking is vrij wel overanderd. Dinsdag waren enkele timmergezellen bij den heer Geiji aan het werk gegaan, die heden ochtend weder het werk gestaakt hebben» Eveneens hebben 5 man, die ook gisteren bij den heer Beccari het werk begonnen hadden, dat hedenochtend weder neergelegd. Waarschijnlijk zouden heden nog een paar wandeloptoohten worden gehouden. Bij vonnis der Ar rond. Rechtbank alhier, dd. 30 April 1895 is in staat van faillissement verklaard Jan Hoff mann Jr., zadelmaker, behanger en winkelier, wonende te Santpoort, ge meente Velsen, met ingang van 19 April 1895. Tot Rechter Commissaris is be noemd de rechter Mr. M. G. P. del Court van Krimpen en tot Curator, de heer Mr. Z. W. Straatman, advo caat en procureur alhier. Door den commissaris der Koningin in Noord-Holland is bepaald, dat met de uitreiking der beschrijvingsbiljetten over de belasting op bedrijls- en andere inkomsten over het dienstjaar 1895/96 in al de gemeenten dezer provincie een aanvang zal worden gemaakt den 6den Mei ek. en dat de aanslagsregeling op 1 October dezes jaars moet zijn ten einde gebracht, alsmede dat op denzelfden dag met gelijke uitreiking van de beschnj vingsbiljetten voor de personeele belasting zal worden be gonnen en op 20 dezer met de weder- ophaling dezer biljetten. Hedenmorgen werd, gelijk wij reeds aangekondigd hebben, een bij de Groen van Prinstererschool bijge bouwd gedeelte geopend. De bijeen komst had een huishoudelijk karak ter en was slechts voor belangstellen den en ouders der leerlingen toegan- Naa het enge lath van P. L. Mc. DERMOTT HOOFDSTUK VII. Het witte testament. meesters lichaam zou zetten. Hoe konden zij weten dat hij dood was? Zij hadden mijnheer Geoffrey's lichaam en dat van de anderen ook zoo wel kunnen behandeld hebben, en wat zouden dan de gevolgen zijn geweest? Ik heb het al ge zegd, wanneer men in iemands lichaam wil snijden, laat men het mij dan doen, maar dat zal met mijn meester niet ge beuren 1" De oude man sprak met verbazingwekkende ernst en ge makkelijkheid, en zweeg alleen nu een oogenblik also! hij gedwongen was op adem te komen. „Dat weten wij allen zeer goed Stokes," zeide Warwick vriendelijk. „Niemand kent uw trouw en genegenheid voor wijlen uw meester beter dan ik.Het is echter eene afschuwelijke beschuldiging, die tegen zijn broeder is uitgebraeht en of schoon geen van de vrienden van mijnheer Charles het voor mogelijk zou houden, wenschte ik toch wel, dat mijnheer Rowan rustte naast zijne vooroudere, inplaats van wie weet waar." „Zoo is het mijnheer Warwick," zeide de oude man met een levendigen blik en bijna fluisterend. „D;e beschuldiging heeft mij doen besluiten te spreken. Mijnheer Rowan is waar hij behoort te zijn mijnheer Warwick in zijn eigen graf!" Onder de vol spanning luisterende aanwezigen ontstond merkbare ontroering en een paar minuten lang werd door niemand gesproken. De vicaris verhief zich met zijne handen uit zijn stoel en men hoorde hem als in het gebed stamelen, „Gode zij dank! Gode zij dank!" „En was het waar Stokes," vroeg Warwick plechtig, „dat uw meester vermoord is?" „Het was onwaar en een gemeene leugen ook is er geen mes in zijn lichaam gevonden." Op dat oogenblik trad de oude familiegeneesheer, dokter Hayle, die met Stokes was binnengetreden, naar voren. „Wat Stokes zegt is waar," begon de dokter. „Richard King heeft twee dagen geleden mevrouw King en hare dochter doodelijk doen ontstellen door dezelfde grove beschuldiging tegen den vicaris uit te spreken, die gij nu van zijne lippen gehoord hebt en omdat hij mijn naam daarbij had genoemd, kwamen zij mij om raad vragen. Ik had altijd al eenig ver moeden, dat Stokes, nit genegenheid voor zijn meester en omdat hij bekend was met de eigenaardige kwaal, waarmee sommige leden der familie behept waren, de hand had gehad in de verdwijning van het lijk. Richard King had aan me vrouw King gezegd, dat zijn oordeel was, dat mijnheer Ro wan moest zijn vermoord. Ik moet erkennen, dat eenige argwaan bij mij was opgewekt door een donkere vlek, die ik bespeurde op het vest van den overledene. In deze omstan digheid en met de hevige wanhoop en angst van mevrouw en miss King voor oogen, kwam ik tot het besluit om Sto kes op te zoeken en hem te dwingen mij mede te deelen wat hij wist. Na eenigen aandrang bracht ik hem er toe en verschafte mij by den burgemeester de vergunning het lijk voor den dag te doen brengen. Slot volgt)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1