BINNENLAND, Rechtszaken. kelijk. De heer de. Langhout trad als feestredenaar op. Nadat de vergadering met het zingen van Pe. 105 1 en 3 geopend was, uitte de spreker een woord van welkom, herinnerde aan den vooruit gang der school en waarom zij er was. Spr. hoopte dat zij iets goeds tot stand mocht brengen en wekte allen op haar te steunen, wenschende dat zij steeds in bloei mocht toenemen. Hierna sprak zijn Weleerw. het onderwijzend personeel toe en ein digde met gebed. Het aantal leerlingen der Gr. v. Prinstererechool bedraagt 260 en de school telt t'"ans zes lokalen. Kamermuziek. Als de heeren Cramer, Hofmees ter en Bosmans bij het ten einde spoeden van het concertseizoen het er op gezet hadden een aange name herinnering achter te laten van hunne medewerking bij de séances voor kamermuziek van den heer Schlegel, zouden zij weinig beters hebben kunnen bedenken dan een zoo verrukkelijke vertolking van Beet- hovens Trio op. 9 no. 3 als zij Dins dagavond deden genieten. Het trio zelf is een klein wonder van heldere thematische bewerking, vormelijke afronding en heerlijke klankverscheidenheid maar om al deze eigenschappen te doen erkennend en waardeeren vereischt het van de zijde der spelers groote, innige muzika liteit, volkomen beheersching der tech niek en de meest mogelijke routine in het samenspel. Een niet beant woorden aan deze eischen zou onver mijdelijk klankdorheid, monotonie, verwarring, verveling en vermoeienis tengevolge hebben. Van dit alles was hier echter niets te bespeurenwèl daarentegen groote opgewektheid bij de spelers en niet minder groote be langstelling bij de hoorders. Het werk je liet een indruk na, die niet spoedig zal worden uitgewischt. Het tweede belangrijke feit dat deze laatste kamermuziek-séance ken merkte was de gelegenheid een zeer gelukkige gelegenheid voorzeker 1 die ons geboden werd met een meer omvangrijk werk van den con certoever kennis te maaen. Onmid dellijk kan ik verklaren dat onder de mij bekende composities van den heer Schlegel geen enkele mij een zoo hoogen dunk van zijn scheppend ta lent heeft gegeven als het piano kwartet (piano, viool, alt en cel) waar van hier sprake is. In de gebruikelijke vier satzen de beide laatste in-een- vloeiend zingt zich in dit werk een fijn bewerktuigd, levenswarm ge moed uit in breede, machtig aanrui- schende en meêsleepende melodiën En men vraagt zich bij het toeluiste ren niet af of het karakter van ieder afzonderlijk instrument wel voldoende aan het licht treedt, men gaat niet angstvallig na of de vorm van een of ander onderdeel hier of daar de grens van het juiste midden over schrijdtmen neemt en geniet deze* toonschepping zooals zij is met haar schier overdadige maar boeiend- eigen aardige harmonische weelde met haar dikwerf hoogst belangwek kende thema-bewerkingen (ik denk aan de Sarabanda) met heel de volheid en kracht van haar muzikale impulsie. Moge de heer Schlegel er toe kun nen besluiten ons in het volgend sei zoen een naderen blik in dit belang rijk opus te vergunnen. Tusschen de beide hier besproken werken in gaven de heeren Bosmans en Schlegel een onberispelijke uit voering van de violoncel-sonate op. 45 van Mendelssohn. Waarschijnlijk had Beethoven er schuld aan dat mij dit werk zoo weinig kon voldoen, de overvloeiende zoetheid van dit werk en de tamme goedmoedigheid die er uit spreekt hinderde mij na het pittige en zoo door en door geestige trio niet weinig. Toch blijft het spreekwoord van kracht: verscheidenheid van spijzen doet eten ook al zijn niet alle op- gedischte spijzen naar onzen smaak. Den heer Schlegel en zijn partners een woord van warme hulde voor de uitgezochte genietingen, die zij ons ook dit seizoen door hunne séances voor kamermuziek bereidden. PHILIP LOOTS. Als vervolg op ons bericht van gisteren omtrent de naar Heemstede vertrokken werkstakers om ook aldaar hunne vakgenooten tot staking over te halen, meldt men ons, dat hun aldaar geen succes is ten deel ge vallen. Er wordt op verschillende punten gebouwd, doch van staking nergens geen spoor. 'tLoon is dan ook niet slechten de stakers zeiven zouden de dupe er van worden. IJmuiden. De waternood is hier nu ten toppunt gestegen.Door de uitgravingen voor de fondamenten van den muur langs de Yisschershaven is het waterpeil in de laatste weken opnieuw ongeveer 1 M. gedaald, zoodat bijna alle pompputten, ofschoon zij uitgediept en sommige van extra kuipen voorzien zijn, weer zoo goed als droog staan. Daarbij komt, nog dat men niet verder uit diepen kan,omdat de maximum-diepte voor gewone pompen bereikt is. In de vergadering der vereeniging ,,IJmuidens Belang" werden als be stuursleden herkozen de heerenC. J. van Sluys, J. van der Hoeve, C. Planteijdt, G.jDekker, C. P. v. d. Does en C. Moot Sr. en gekozen de heer M. Schuitenmaker. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat het nadeelig saldo van f3.63s veran derd was in een voordeelig slot van f42.50. Er werd medegedeeld, dat er kans bestaat een algemeene begraafplaats nabij dit dorp te krijgen, en men be sloot den Raad der gem. Yelzen te verzoeken een elfden onderwijzer op de school alhier aan te stellen Ver der zal er aan het bestuur der ge meente kennis gegeven worden, dat het ophalen van vuilnis zooveel te wenschen overlaat, dat verschillende personen weigeren ;om hun bijdrage te voldoen, zoodat men net contract het volgend jaar niet wenscht te vernieuwen. Het gesticht „Meer en Bosch" te Heemstede, tot verpleging van lijde-s aan vallende ziekte, wordt officieel den tienden dezer geopend. De postbode J. v. d. Werken te Heemstede is aangesteld tot brieven besteller te Haarlem. Te Bloemendaal is overleden de gepene. kapitein ter zee titulair J. F. van Kervel, ridder der Mil. Willems orde 4de kl. De Koninginnen in Engeland, Uit Londen wordt door „Reuter" van Dinsdag geseind: Het weer is verrukkelijk. De Ko ninginnen, die met het bezoek aan de wereldstad zeer ingenomen zijn, rijden iederen morgen vóór tien uur reeds uit. Ze hebben herhaalde be zoeken gebracht aan het „British Museum", en bezichtigden met groote belangstelling de archeologische en letterkundige schatten, die het mu seum bevat. Men gelooft, dat de Vorstinnen eerst over enkele dagen een bezoek zullen brengen aan koningin Victoria op Windsor Castle. Een groot aantal personen komt eiken dag hunne na men schryven in het register, dat daarvoor in Browns Hotel is neerge legd. Generaal-majoor H. F. Meijer. Over dezen pas overleden hoofd officier kunnen wij het volgende ver melden Geboren op 1 November 1832, vol bracht hij zijne studiën op de Kon. Mil. Acad, en werd den 8en Juli 1852 benoemd tot 2e luitn. by het Oost- Ind. leger; hij werd le luitn.22 Juni 1856, kapt. 17 Juni 1861, majoor 26 Mei 1871, luitn. kol. 16 Sept. 1874, kolonel 10 Dec. 1878 en generaal- m:ijoor 27 Juli 1883, in welken rang hij, op zijn verzoek, werd gepension- neerd. De overledene had een roemrijk en eervol verleden. Hij diende o. a. als majoor op Celebes, waar hij, in het gevecht bij Barabatoewa gewond werd. Merkwaardig vooral is zijn verblijf als luitn. kolonel, in 1876, '77 en '78 op Atjeh, waar hij uitblonk in het gevecht bij Lambaroe en SamalaDgan. Hij maakte den 70daagschen tocht van generaal Pel mede, die in zijne armen stierf in het bivak bij Tonga. Benoemd tot kolonel en chef van den generalen staf, ging hij in 1881 met verjof naar Nederland. In 1883 bood de minister van koloniën De Brauw hem het legercommando in Indie aan, doch generaal Meijer moest, om gezondheidsredenen, hiervoor be danken. Zijne groote verdiensten wer den achtereenvolgens beloond met net ridderkruis der Militaire Willems orde 4e klass de eeresabel, de Mili taire Willemsorde 3e klasse en het ridderkruis der Orde van denNeder- landschen Leeuw. Generaal Meijer was steeds een eenvoudig en bescheiden man. Reeds tijdig heeft hij bepaald, dat er «aan zijn graf niet mag gesproken worden en geen krans zijne lijkbaar mag dekken. Koningin Victoria kwam te 9 u. 20 Dinsdagochtend te Vlissingen aan. Behalve van het gewone gevolg, was H. M. vergezeld van de princessen Beatrice van Battenberg en Victoria van Sleeswijk Holstein, hare adju danten de kolonels Bigg en Carrington, lady Southampton en miss [Phipp. H. M. werd verwelkomd door den commandant van de „Victoria and Albert," den heer De Bruijne, Britsch vice-consul en den heer Tutein Nol- thenius, burgemeester. De Koningin maakte geen gebruik van de koninklijke wachtkamer en werd in een rolstoel over de met loopers bekleede plankenbevloering naar het jacht gevoerd. Perron, hal en ponton waren ontoegankelijk voor het publiek. Burgemeester Tutein Nolthenius zond een fraai bouquet voor koningin Victoria aan boord van Hr. Ms. jacht, dat begeleid door de „Osborne," het Trinityjacht „Irene" en de kruisers „Blenheim" en „Australia," te 10 uur (spoortijd) naar Port Victoria vertrok. Gezonde steden. In de vergadering van den Genees kundigen Raad van Groningen en Friesland berichtte de inspecteur dr. Ali Cohen o. a., dat de sterftecijfers in die provinciën in 1894 zeer gunstig zijn geweest. Zij bedroegen voor Fries land 17.42 op de 1000 inwoners, voor Groningen 17.07. In de stad Gronin gen was de sterfte 18,38, in Leeuwar den slechts 17.03. Toch is ook Gro ningen een der gezondste steden van ons land. De inspecteur deelde daaromtrent mede, dat sedert 1877 het sterftecijfer in Groningen steeds is vooruitgegaan, evenals trouwens in het geheele land. Leeuwarden staat sedert 10 jaren bo venaan wat de sterfteverhouding be treft Dan volgt Groningen en No. 3 is Haarlem. Die cijfers handelen echter alleen over de sterfte. Daaruit blijkt dus nog niet, dat het getal zieken er ook klei ner is dan elders. Het eiland Vlieland. Sedert de poststoomboot te Vlieland aankomt, en passagiers van en naar het eiland niet meer op de Vliereede behoeven over te stappen, is het vreem delingenverkeer aanmerkelijk toege nomen. De familiën, die hier des zo mers eenige weken doorbrachten, na men steeds een gunstigen indruk mede. Wat voor velen, die hier van de frissche zeelucht wenschen te ge nieten, steeds eene leemte bleek te zijn, was de gelegenheid tot baden, welke ten eenenmale ontbrak. Om in die leemte te voorzien heeft zich eene (uit en door de burgerij gekozen) commissie gevormd om te trachten op Noorderzeestrand van dit eiland, op bescheiden voet, eene gele genheid tot het gebruik van zeebaden in het aanzijn te roepen. Vlieland heeft een prachtig glooiend strand, en dit strand is van uit het dorp, langs een zeer goeden weg, binnen den tijd van 20 minuten te bereiken. De duinen, waardoor die weg heen kronkelt, zijn mooi begroeid. Men hoopt de gelegenheid tot het nemen van zeebaden tegen matige vergoeding, einde Juni open te stel len. Voor huisvesting van familiën of kinderen hebben zich reeds eenige burgers beschikbaar gesteld. Een twist, die Dinsdagmiddag tus schen de kooplieden H. en B., beiden van Amersfoort, op de hofstede „De Horst" onder Hamersveld, gemeente Leusden, ontstond, liep ten slotte zoo hoog, dat H. zijn mes trok en B. daarmede eene levensgevaarlijke wond in de zijde toebracht. De dader is in arrest genomen. Het slacht offer wordt op genoemde hoeve ver pleegd. Schadevergoedingen. Dezer dagen hebben de burgemees ters der gemeenten Gent (O.-B.) Pan- nerden en Millingen te Kleef eene vergadering gehouden met den Land raad van Kleef, om gelden bestemd voor de achtergebleven betrekkingen der slachtoffers van de dynamietont- ploffing bij Lobit (zijnde 10000 mark, geschonken door de dynamietfabriek), naar verhouding te verdeelen. Onderscheidenlijk werd bestemd voor Gent 1400 mark, Millingen 1300 mark, Pannerden 900 mark. Geen van de drie burgemeesters was echter voldaan over het bedrag, hetwelk zij voor hunne hulpbehoe vende gemeentenaren mochten ont vangen, daar er toch, zooals in Gent en Millingen slachtoffers zijn die ver moedelijk levenslang de gevolgen zul len moeten dragen. Vandaar dat zij bij den Landraad alsnog aangedron gen hebben op het beschikbaar stel len van meer gelden. De Landraad heeft toegezegd daartoe pogingen te zullen aanwenden. Werkstaking te Beets. Op het Dinsdag gehouden appèl der veenarbeiders in Beets (Opster- land) is door twintig verveners de eisch: tien eent trekloon meer per veenroede, ingewilligd. Een divisie marechaussees, onder bevel van den heer Quadekker, is van Leeuwarden naar Beets vertrokken. De marechaus sees van Olterterp en Drachten wa ren bij het appèl. Alles is rustig ge bleven. Op de lijn Meppel—Assen had Dins dagochtend het volgende ongeval plaats De trein uit Meppel, te Hoo- geveen binnengereden, üau uct ach terste gedeelte niet veilig, waardoor dit werd aangereden door den goe derentrein van Beilen komendedaar door ontspoorden twee der achterste wagens en geraakte de weg versperd de dienst heeft langs een ander spoor plaats. Persoonlijke ongelukken geene. Het Paleis voor Volksvlijt. Voor eenigen tijd i6 reeds gemeld dat de exploitatie van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam over 1894 het aanzienlijk verlies van ruim f 80.000 heeft opgeleverd. In de Dins dag gehouden jaarlijksche algemee ne vergadering van aandeelhouders bleek, dat het verliescijfer bedraagt f 80.477.10Vs. Dat het resultaat over 1894 zoo treurig is heeft vooral teleurstelling ikt, daar men veel verwachting van den nieuwen directeur, den heer J. G. de Groot en zijne opera, die in het gebouw heeft gespeeld. Van den Raad van Commissarissen, bestaande uit de heeren mr. F. A. van Hall, W. A. Rutgers, J. C. F. Knapp Jr., J. J. Klaverwijden en A. H. Jannick, weigerden de drie laatst genoemden de balans goed te keu ren. De baide andere heeren praead- viseerden de algemeene vergadering de balans wel met haar goedkeuring te bekrachtigen. Na langdurige discussie werd het prae-advies van de minderheid der commissarissen om de balans goed te keuren in stemming gebracht en met algemeene stemmen (25 buiten stem ming) aangenomenwaarmeê de Raad van Beheer is gedechargeerd. Tot leden van den raad van com missarissen in plaats der heeren Knapp en Jannink werden gekozen de heeren J. Ruyter te Amsterdam en H. Koopmans te Utrecht. Tot leden van den Raad van Be heer in plaats der heeren I. Son, dr. N. Lansdorp en J. G. de Groot wer den oenoemd de heeren J. R. H. de Jong en J. H. Zwart Izn. Tot lid van den Raad van Beheer werd nog herkozen de heer I. Son. Hierna werd nog behandeld de vraag, of men de exploitatie zal voort zetten of niet. De Voorzitter, de heer mr. F. A. van Hall, deelde mede, dat de leden uitbrachten, f30,000, terwijl men f25,000 te kort komt. Vandaar dat het bestuur voorstelde het lidmaat schap met 1 Mei te doen ophouden. De Raad van Beheer zou nu het or kest willen doen optreden, indien een minimum van 1000 leden alleen daar voor lid willen blijven, gaat dat niet, dan zou dit niet niet kunnen. Overwegende dat men door slui ting een 60 menschen op straat zet ten en broodeloos maken zou, werd nog besloten eene beslissing hierover aan te houden. Z. K, H. prins Albert van Pruisen, die Maandag in de residentie is aan gekomen, deed Dinsdag ochtend een rijtoer naar Scheveningen. Nadat hij te Voorburg was teruggekeerd, reed de Prins naar de stad, en bracht aldaar een bezoek aan den Duitschen zaakgelastigde in diens gezantschaps hotel op den Vijverberg. Ter gelegenheid van de aanwezigheid van den prins te Voorburg was overal in het dorp de nationale driekleur ont plooid. Heden is hij weer vertrokken. Politiek Overactit. De heer von Buol, de voorzitter van den Duitschen Rijksdag, heeft den slimmen inval gehad om door den Rijksdag heden den Meidag te laten behandelen het voorstel der sociaal-Democraten betreffende het recht de werklieden tot het oprichten van vereenigingen. Daardoor verplicht hij de sociaal-democratische afgevaar digden eenigszins de zitting bij te wonen, zoodat zij slechts gedeeltelijk bij de Mei-betoogingen aanwezig kun nen zijn. Men verwacht evenwel geen onge regeldheden in Duitschland op dezen dag. In het Engelsche Lagerhuis heeft Shaw Lefevre Dinsdag een wetsont werp ingediend, bepalend dat iedere kiezer voor het Parlement slechts éene stem kan uitbrengen en dat alle ver kiezingen op éenen dag zullen plaats hebben, nmi. op Zaterdag. Het wetsontwerp is in eerste lezing aangenomen. De tegenstanders ver klaarden het te zullen verwerpen, wanneer er niet aan toegevoegd wordt eene nieuwe verdeeling van de parle mentszetels. In de Spaansche Kamer heeft Labra uitvoerig de begrooting van koloniën behandeld, waarbij hij krachtig aan drong op hervormingen op Cuba, en vroeg wat er waar was van het be richt dat de opstandelingen twee sche pen hebben en de hulp verwachten van een honderdtal Amerikaansche burgers. In zijn antwoord logenstrafte de mi nister van koloniën dergelijke geruch ten. Hij legde den nadruk op de wel willende gezindheid der VereenigdJ Staten jegens Spanje. Als den lóerl Juni de noodig geachte her vormingen! op Cuba niet zijn ingevoerd, zal, zool verklaarde de minister, de regeerin J zich wenden tot de wetgevende macht J Over de engelsch-nicaraguaanschj moeielijkheden loopen verschillend® geruchten. Door sommige amerikaanl sche bladen werd gemeld, dat EngeJ land behalve Corinto nog meer haven 1 in Nicaragua zou bezetten en teven! eene dergelijke politiek van dwan! tegenover andere midden-amerikaanl sche staten zou voeren, te beginnen) met Honduras,welks engelsche s'chuldl eischers langen tijd vergeefs om in] mending hunner redering heb^ej gevraagd. Het meest waarschijnlijk isechterl eene mededeeling, jdat eene bevredil gende oplossing spoedig kan verwacht! worden door het toegeven van Mica-I ragua. De toestand in Japan moet tamelijk! gespannen zijn, wat men o.a. afleid] uit het feit dat het 1100 jarig stichl tingsfeest van Kioto is uitgesteld, naarl het heet wegens ongesteldheid de3 Keizers. De „Times" verneemt uit ïïong. kong: De Duitsche admiraal meldt] dat de Japanners den specialen be richtgever der „Times" op de PescaJ dores zoowel het heengaan als hen seinen beletten. Een Engelsch oor] logsschip gaat hem afhalen. Men ver] moedt, dat de Japanners zoekeij geheim te houden, dat zij de Chinee- sche bezetting Jvermoord hebben. Dinsdag diende voor den Hoogen) Raad de zaak van twee personen wel gens geweldpleging en een derde wel gens opruiidg bij gelegenheid van del ongeregeldheden voor de woning vanl den burgemeester te Monster veroor] deeld ieder tot 1 maand gevangenis] straf. Er waren geen cassatiemiddelenl voorgesteld. Het Openb. Ministeriel concludeerde tot verwerping van het beroep en de uitspraak werd bepaald op 6 Mei. GEMEENTERAAD. Zitting van héden Woensdag 1 Mei 1895B des namiddags te 1 uur. Voorzitter Jhr. Mr. J. W. G. Boreell van Hogelanden. Afwezig de ledenB Koopmans, Stolp, 't Hooit en Figee.B De Voorz. heette den oudsten wet-B houder den heer de Kanter, die weerB in de vergadering aanwezig was, welB kom. Spreker hoopte, dat de heerdeB Kanter nog lang de RaadsvergaderinB gen zou bijwonen, (applaus) De heer de Kanter dankte aangedaauB niet alleen voor den hulde, maar ookfl voor de hartelijke belangstellingdoorB hem tijdens zijn ziekte under voaden.B Hij is ernstig ziek geweest en nogfl wel niet weer de oude maar toch zooB goed als beter. „Dit," zoo gaat spreker voort, „hebB ik te danken aan de behandeling inB het gasthuis. Ik wil van deze onge-B zochte gelegenheid gebruik makenB om dit te constateeren, ten eersteaefl behandeling van Dr. Kouwer, maarl ook wat de verpleging betreft. ledereenB in het gasthuis, voornamelijk de di-1 rectrice en de pleegzusters hebben mijl zooveel beminnelijke zorg en toe wij-1 ding getoond, dat ik daar steed3 metl erkentelijkheid aan denken zal. Toeiil ik beter werd, heb ik rondgeloopeal en mijn oogen gebruikt en is mij ge*I bleken dat die zorg in de zelfde mate I werden gegeven ook aan den minsten I der patiënten. Deze behandeling isl boven mijn lof verheven. Ik ben nu weer zoo goed als gezond I en geef de verzekering dat ik zooveel I mogelijk zal trachten te beantwoorden I aan het vertrouwen van den Raadl en van de burgerij. Ik dank de heeren I nogmaals hartelijk, (applaus) De heer Bijvoet zegt dank voor deze I welwillende woorden, omtrent het I Gasthuis. In handen van B. en W. om ad-1 vies Een adres van mevr. wed. C. T.| SuermondtKamphuis, houdende I klachten over den slechten toestand I van de Kennemersteeg en verzoekt I bestrating van het voorste gedeelte! van den weg aldaar. Ingekomen Een adres van de afd. „Haarlem" van den Kalk- en Steenwerkersbond, houdende instemming met de ver schillende aan den Raad gezondenj adressen betreffende minimum-loon| en maximum-arbeidsduur en verzoekt eene spoedige afdoening. Te behan delen tegelijk met de overige ter zake betrekking hebbende stukken. Een rekest van de heeren dr. B. X Kouwer, A. Bertling en P. C. A. van der Breggen, waarbij zij klagen over overlast en onveiligheid door hen. I als eigenaars-bewoners van de Nieuwe Gracht no. 49, 51 en 53 in hunne tuinen, uitkomende aan de Nassau- straat, ondervonden, verzoeken afslui ting van dat gedeelte dier straat, als zijnde voor den publieken dienst on- noodig en Lijn bereid den grond aldaar

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2