AMILIEKING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. i2e Jaargang Vrijdag 3 Mei 1895. No. 3630 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÈN: STADSNIEUWS. GEMEENTEVERSLAG. FEUILLET ON BLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Ryk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-&, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d* Publicité Etrangére G. L. DAUBE ét Co., JOHN F. JONESSucc~, Parj/t 3tfnj Faubourg Montmartréi Hij dit Nummer is gevoegd Gemeenteraadsverslag van Mei 1895. Haarlem2 Mei 1895. Burger avondaclio ol. De uitslag van bet eindexamen der irgeravondschool, dat op den 29en 30en April werd afgenomen is, dat ;t volledig getuigschrift de school rlaten J. H. Prins, W. Wolff en G. Cap- met een getuigschrift voor de rplichte vakken i. J. Vester, D. J. van de Wetering W. J. Neliisen. het overgangs-examen, dat den Mei plaats had, werden be- nlerd Van de le naar de 2de klasse. J. A. Hessele, F. N. Lans, P. D. illenduuk, J. Wagenmaker, H. S. van Beek, K. de Vries, J. Scher- nkuijsen, J. B. Wijers, H. Bijster, H. Scbrameijer, C. van Wienen, v. d. Lande, P. H. v. d. Anker, Nederkoorn, J. W. Bolleurs, J. A. eyer, J. H. var: Tongeren, K. Bak- ir, J. Koning, J. van Amstel, P. C. to, H. F. Parmet, D. H. v. Daalen, J. Rem, C. van Looy, E. J. Kools, Giebels, H. Wolff, J. A. Bosschie- J. Krenning, N. H. v. Steenwijk, Nederkoorn, J. J. Becker, H. H. m, P. Reekers, D. Versteeg, J. 1. A. Misset, L. C. J. Jonckbloedt, Tweehuizen, M. B. Koning, H. de hes, H. Engelenberg, J. K. Meijer, H. Hartgers, G. Voordendag, G. 'inkman, j. van Zuthpen, F. Mat- ieu J. F. Meijer, P. Lasschuit. Van de 2e naar de 3e klasse. D. Blokdijk, J. F. Boer, J. G. Brus- H. Hessels, J. H. Horeman, E. Koelewijn, P. Kruijer, W. Lans, if. C. v. d. Mark, J. Molenaar, G. v. jbrden, J. v. 'tWoudt, J. H. v. Zut- hen, W. F. de Vos, P. H. G. Daudeij, v. Dammen, P. V. Dijk, M. Eterman, A. v. Eijkern, P. J. Ketelaar, H. Corringa, P. v. d. Lely, J. Lust, J. F. MiBset, A. Moolenaar, J. v. Mun- iterman. W. D. Oudolt, D. C. Rees, H. Spolders, S. Vallentgoed, H. fester, H. Vi6ser, G. v. d. Wetering, S. Timmerman, P. N. Kluft. Van de 3e naar de 4e klasse. JG. Lindeman, J. Kuik, P. Roos. G. J. I,. Poldervaart. Th. D. Marseille, C. A. Fortgens, P. v. d. Stadt, J. Schelling, R. v. d. Wetering, J. Mes, P. Langendonk, P. B. van Zanen, H. in, A. v. Konijnenburg, K. Eijskes, M. Robijns, L. Giebels, .1. J. Bakker, T. Audréa, E. J. Jonck bloedt, H. Oostwald, W. Kruyt. IV. Fabrieksnijverheid. De rijtuigenfahriak van de Gebr. H. T. Kimman. Ten opzichte van deze labriek klaagt men in het algemeen over den gedrukten toestand voor luxe-rijtui gen, welke voor ons land nog toe neemt door de omstandigheid, dat zeer velen hunne luxe-rijtuigen bij voorkeur uit het buitenland betrek ken, hoewel zij die daar duurder betalen dan hier te lande. En toch heeft de ondervinding geleerd, dat niettegenstaande die hooge prijzende qualiteit van het uit den vreemde ge leverde dikwijls veel te wenschen over laat en menigmaal door labrikanten van hier moet worden verbeterd. Door firmanten wordt gewezen op het groot ongerief, dat het vervoer per spoor van luxe-rijtuigen oplevert door het ontbreken van gesloten goe derenwagens, zooals die bestaan in België en Frankrijk en daarvoor spe ciaal zijn ingericht, terwijl die hier op open wagens moeten worden ver voerd en hierdoor dikwijls veel te lijden hebben. De labriek van stoom- en andere werktuigen van de Gebr. Figée. In deze fabriek is gedurende het afgeloopen jaar met het geheele per soneel geregeld doorgewerkt. De ontvangen order», die met veel inspanning verkregen werden, waren voor het grootste gedeelte uit het bui tenland afkomstig. Aan verschillende arbeidsloonen werd een 30m van pl. m. f120.000 uitbetaald. De geest onder de werk lieden was steeds uitmuntend en gaf tot niet de minste vrees voor werk staking aanleiding. Ook werd hier nimmer de wensch te kennen gege ven, dat een minimum-werktijd of maximum van belooning per uur door de firma zou bepaald worden. Vrijwel was men het daarover eens dat be kwaamheid en goede wil dequaeetie beheerschen en dergelijke bepaling onnoodig maken. Omtrent de werking der arbeidswet werden geene klachten vernomen. Tin aanzien van de zaak der tele- phoon werd te kennen gegeven, dat in het gebruik ervan veel moeilijk heid wordt ondervonden en ook de bediening alhier slordig iB. De machine- en ketelmakerij van de firma W. H.Jacobs, aan het Noorder-Spaarne. Hieromtrent wordt opgegeven, dat de toestand gelijk was aan die van het vorige jaar. De toen geopperde bezwaren waren onveranderd blijven voortduren. Deze golden namelijk le den onvoldoenden toestand van de sluis te Spaarndam 2e de gebrekkige los-en laadplaats aan het station van den Hollandschen IJzeren Spoorweg; 3e den gevaarlijken overweg over de spjor aan den Harmenjansweg. In dit alles was niet de minste verbetering gekomen, terwijl men zich bovendien beklaagt over de plaatsing in de nabijheid hunner fabriek van een barak, voor de verpleging van choleralijders bestemd, en over den stank en het ongerief, dat door de gemeente-reiniging aldaar aan de na buren veroorzaakt wordt. Ten aanzien van de sub 1 vermelde zaak van de sluis te Spaarndam meenen wij hier bij te moeten mededeelen, dat, hoe wel wij ons nog in den aanvang van 1894 gevleid hadden, dat de vernieu wing of uitbreiding der sluis nu spoe dig zou tot stand komen, echter tot onze groote teleurstelling daarvan niets meer door ons is vernomen en de toestand tot nu toe, niettegen staande vroegere toezegging der Re geering tot verbetering, onveranderd is gebleven. De schepen- en schuitenmakerij van de Heeren H. T. Peltenburg Zn., met daaraan verbonden hout- kooperij en houtzagerij. De toestand der scheepsbouwerij was voor deze firma gedurende 1894 steeds achteruitgaandeeen gevolg van den min gunstigen staat der schipperij. Wat de houtkooperij betreft, hier omtrent wordt opgegeven, dat daar aan eene belangrij ke uitbreiding kon worden gegeven, door het aantal harer bergplaatsen met drie groote gebou wen te vermeerderen, waardoor eene meerdere plaatsruimte voor houtwa ren onder loodsen werd verkregen van pl. m. 2500 M3. Van deze twee loodsen werden er twee geplaatst aan den Kampersingel en een aan het Vuilrak. De Haarlemsche ijzer-, koper-, en metaalgieterij. Directeur de heer L. P. v. Lohuijzen. De voortdurende malaise in de in dustrie deed zich ook hier voor, waar door bij ongeveer gelijke prijzen van de grondstoffen lager prijzen voor het iabrikaat werden verkregen. De Haarlemsche Stoom verffabriek. Directeur de heer C. Bienfait. Over den afzet gedurende 1894 had men alle reden tevreden te zijn, hoe wel tegen den winter de vraag naar de hier gefabriceerde verfstoffen min der was dan in vorige j^ren. Bij voortduring werd door de Di rectie geklaagd over den slechten toegang tot den Veerpolder. De fabriek van kristalsoda van de heeren Lomeijer, v. Duivenbode de Vlugt Co. De groote invoer van vervalschte kristalsoda, voornamelijk uit België tegen zeer lage prijzen, oefende een nadeeligen invloed uit op de prijzen van goed product, hier te lande ge fabriceerd. Er wordt meer gelet op lagen prijs dan op deugdelijke qualiteit. De stoomfabriek van vruchtenmoes, limonade, siropen enz. van de firma Cornelis Sipkes. De toestand was zeer bevredigend, vooral wat het laatste halfjaar betreft. Door eene wijziging van het Kon. besluit betreffende eene restitutie van den suiker-accijns zijn de hieromtrent ook voor deze fabriek bestaande be palingen, waartegen vroeger bij her haling bezwaren zijn ingebracht, aan merkelijk gemakkelijker gemaakt. Daar het besluit echter nog van jon gen datum is, kan over de werking ervan nog geen in alle opzichten ge grond oordeel worden geveld. De harde-zeepfabriek van de heeren D. Swens Co. De afschaffing van de accijns op de zachte zeep was voor deze industrie van groot gemak en was bevorderlijk aan eene vrije fabricage. Doch zooals reeds vroeger zich liet voorzieD, was het débouché aanmerkelijk minder tengevolge van den menigvuldigen aanvoer uit het buitenland van min dere qualiteit toiletzeep, bevorderd door de verlaging van het inkomend recht met 50% op die soort van zeep. Ook met de vervaardiging van de inferieure qualiteit zeep hield men zich in deze fabriek bij toeneming bezig. De sigarenfabriek van de heeren A. Ratelband Co. De toestand hunner tak van in dustrie was over het algemeen be vredigend. De concurrentie blijft echter steeds toenemen en voor het verleenen van krediet wordt voortdurend meer dere voorzichtigheid vereischt. De damast- en lijn waad pakkerij van den heer F. Eekhout (firma D. W. Rookmaaker Zoon.) De toestand was tengevolge van de tegenwoordige jtijdsomstandigheden niet vooruitgaande, vooral nu de blee- kerijen zich ook, hoewel op hunne wij ze, met het opmaken van tafelgoed gaan bezighouden en zoodoende in concurrentie treden met deze soort van inrichtingen. De koninklijke Glasfabriek enz. van de firma Van Diesen Kerrebijn. De toestand gedurende het jaar 1894 was vrij gunstig te noemen. Vooral 't buitenland heeft men getracht relatiën [aan te knoopen en wel met eenig succes, niettegenstaande de vele moeielijkheden, die het beschermend stelsel in vele landen van Europa voor deze industrie moet opleveren. Met voldoening wijst men er op, hoe de wijze van bewerking in deze fabriek algemeen de aandacht in het buitenland heeft getrokken, vooral in Frankrijk, wegens zuiverheid, stijl en correcte afwerking der ingevoerde producten. Door deze firma werd in verschil lende Rijken brevet genomen en haar fabrieksmerk ter behoorlijker plaatse gedeponeerd. Wenschelijk wordt het door haar geacht, dat voor de ruwe grondstoffen, die men uit het buiten land moet betrekken, gemakkelijker vrijdom van invoerrechten kon wor den verkregen, omdat die, na verwerkt te zijn, weder moeten uitgevoerd wor den. Ook eene herziening van ons toltarief naar juister grondslagen acht men gewenscht. Eindelijk wordt nog bij voortduring le over den min gewenschten toe stand van de los-en ladingplaats aan het spoorwegstation; 2e over de gebrekkige inrichting van de telephoon en de vele storingen, die op de lijnen voorkomen. De fabriek van caoutchouc-artikelen van de Gebs. Merens. De malaise in vele takken van industrie deed zich in 1894 ook voor deze fabriek gevoelen. Hoogere markt prijs van ruwe elastiek ging niet ge paard met prijs verhooging der pro ducten. Opnieuw wordt gewezen op de voortdurend zonderlinge bepaling krachtens welke van sommige voor deze industrie onmisbare grondstoffen inkomend recht hier te lande wordt geheven, terwijl afgewerkt fabrikaat vrijelijk wordt ingevoerd. De vraag is dan ook gerezen, of het hieraan niet moet worden toegeschreven, dat bij twee belangrijke van Rijkswege ge houden openbare aanbestedingen de vreemde industrie zich de levering mocht zien opgedragen. |t IA F aar hei enge Inch P. L. Mc. DERMOTT HOOFDSTUK VII. Het witte testament. Twee andere geneesheeren en ik onderzochten het nauw keurig en zonden een gezegeld rapport aan den burgemeester. Ik kan volstaan met mede te deelen, dat er geen mes noch eenö wonde in het lijk gevonden werden en dat wij eenparig tot de conclusie kwamen, dat alle symptomen er op wezen, dat mijnheer Rowan King een natuurlijken dood was gestor- t. De oorzaak van de vlek, die ik op het vest had opge merkt en waardoor mqn argwaan was opgewekt, was spoedig verklaard. Zij was veroorzaakt doordat mijnheer Rowan bij een zijner scheikundige proefnemingen met eene gekleurde oeistof had gemorst. Wat die vloeistof is eene gewone heikundige oplossing is in ons rapport beschreven. Te jrdeelen naar den ijver, waarmee Richard King naar het lijk zocht, zou ik opmaken, dat hij had gehoopt, dat mijn heer Rowan was vermoord, en hij moet in tegenwoordigheid der arme, beproefde echtgenoote en dochter, die vreeselijke beschuldiging hebben uitgesproken ter bevordering van een of ander laag plan van zichzelf. Het was een leugen 1" De mededeeling van den geneesheer schonk allen, Richard King waarschijnlijk uitgezonderd, een gevoel van verlichting. Hij was kalm blijven staan, maar zijn gelaat was wat blee- ker geworden. Warwick richtte zich tot Stokes en vroeg hem„Wie heeft je daarbjj geholpen Stokes.,, „Wilson, Varley ea ik hebben het gedaan mijnheer. Wij legden hem neer in het graf, dat al voor hem was gereed gemaakt, en wij hielden den lijkdienst zoo goed en kwaad als dat ging: de laatste King van Yewle mocht immers niet als een heiden worden begraven evenmin als opengesneden. Acht dagen lang bezochten wij iederen avond en morgen het grafgewelf, maar er was geen teeken van leven te bespeuren, zoodat wij eindelijk maar de kist dicht schroefden en weg bleven. En al dien tqd liet mijnheer Richard King den heelen omtrek doorzoeken, zonder er ook maar eenmaal aan te denken naar de plaats te gaan, waar alle Kings lagen begraven." Hen oogenblik schitterden de oogen van Stokes ondeugend, en vertoonde veler gelaat iets van een glimlach. Alleen dat van Riehard King werd somberder en bleeker. „Dienaren van het gerecht," zeide Warwick en wendde zich tot de beambten, „het zal nu maar het beste zyn, dat ge uw plicht volbrengt" Zij naderden Riehard King en een hunner las van zijn bevelschrift af, dat hij onder verdenking stond van de misdaad, eene valsohe cheque te hebben aangeboden aan de bank van Prester Co. te Londen, op den 5en Mei 18.." „Dat is niet waarriep Riehard King uit. „Dien dag was ik niet in Londen en jullie kunt het niet bewijzen. Ik was vijftig mijlen van Londen verwijderd, want ik bezocht dien dag de wedrennen te Staplehoe." „Neen King, je waart daar niet," klonk het op vasten, beslisten toon. Het was majoor Saverley, die deze woorden sprak. „Ik weet niet goed, wat dit alles beteekent," ver volgde hij, half verontschuldigend, tot de aanwezigen, die nu allen hun blik op hem gericht hadden; „maar ik heb goede reden om mij den öen Mei van dat jaar te herinneren. En daar het mij voorkomt, dat King in deze zaak niet veel goeds heelt uitgevoerd, kan het voor een onschuldig mensch niet schaden wanneer ik vertel wat ik weet dat juist is. Op den bedoelden dag was ik zelf van plan om naar de wed rennen te Staplehoe te gaan, maar des morgens ontving ik een telegram, dat m) naar Londen ontbood aan het sterf bed van mijne dochter. Zij stierf dien avond, zoodat ik wel reden had en een droevige om dien dag niet te ver geten. Even na twee uur reed ik ineenrqtuigPrestersBank voorbij, toen ik King uit de bank zag te voorschijn komen met een bef om zijn hals. Hij was vrjj zonderling gekleed, met een jas, zooals de geestelijken dragen en een gewonen hoogen hoed, zoodat ik er eerst niet geheel zeker van was of ik wel goed had gezien. Maar daar ik hem op dat oogen-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1