NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang- Maandag 6 Mei 1895. No. 3632 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen, 8TADSNIEU WS. BINNENLAND. Politiek Overzicht. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand 2e Muziekuitvoering in den Hout HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onw agenten en door alle boekhandelaren en courantieri. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DAUBE ct Co., JOBN T. JONES, Suee., Paryi 31 fa» Faubourg Montmartret EERSTE BLAD. Haarlem4 Mei 1895. Voor het akte examen lager-onder- pijs zijn te Amsterdam geslaagd de ames G. P. Charbon, C. E. Doorenbos n J. E. Copper, allen alhier. De anti-revolutionaire kiesvereeni- dng „Nederland en Oranje" alhier, eeft tot; candidaat gesteld den leerG. B. 't Hooit, a.-r., aftredend lid. )1 de vacatures Valkenburg en Ter Ioff8teede (lib.), zullen bestreden porden, zal men in een volgende ver- adering uitmaken. Neutrale kiesvereeniging „Burgerplioht." Volgens achterstaande advertentie 1 de beer W. A. J. van de Kamp oor de a.s. verkiezing geen candida- uur aanvaarden. Van andere zijde wordt ons gemeld, lat de neutrale kiesvereeniging „Bur- ;erplicht" op verzoek van 15 leden tfaandag a.s. een buitengewone ver- adering houden zal. Bij de heden door de architecten J. G. van der Steur en D. E. L. van ;en Arend gehouden aanbesteding van iet bouwen van een drinkhal voor ie Mij. tot exploitatie van Staal water- wonnen, waren 9 biljetten ingekomen. G. Hulsebosch f7900,2. Giebels en an Servellen f8700, 3. D. H. van ieeuwen f8900, 4. J. G. vanScheijn- lel 18999, 5. J. P. A. Nelissen f9790, W. A. van Zanten f 10040, 7. Sdöhringer en Smink f10140, 8. G. L. Sandvoort. f10700, 9. Van Dijk en Mieierus f10987. Aangaande de werkzaamheden aan iet vaccinatiebureau, afdeeling Haar- em en Omstreken der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van koe- 'nenting meldt men ons het vol gende In 1894 werden gedaan1319 vac cinaties ea 55 revac-cinaties. Het gemiddeld getal bij elke vac cinatie opgekomen pokken ia 8,6 terwijl dit in 1893 bedroeg 8, 89. Voor de revaccinaties bij bet gar nizoen werd aan den chef van den geneeskundigen dienst, vaccinelymphe verstrekt, zoomede aan de jzarnizoens- >laatsen 's Gravenhage, Hoorn, den leider, IJmuiden en Harderwijk. Aan het krankzinnigengesticht iMeerenberg" werd mede eene ruime ïoeveelheid lymph e gezonden ter re- vaccinatie der verpleegden. Naar den leeftijd zijn de gevacci- beerdeh te verdoelen D© Werkstaking. De firma Zuitbof Zonen verzoekt ons mede te deelen dat aan hare werkplaats, aan de schaverij en zagerij, alle plaatsen bezet zijn. Weliswaar ontbreken nog enkelen van de oude garde, maar deze plaatsen zullen toch niet meer door de stakers worden ingenomen. Op dit oogenblik zijn daar meer menschen aan het werk dan vóór de staking. Intu8schen duurt elders de staking voort. Op de vensters van het Volks- geoouw worden de werklieden opge roepen de stakers te steunen. De heer Prent van den Berg, die voorheen zijn winkel in de Kleine Houtstraat had, zal hedenavond in de Groote Houtstraat zijne zaak openen. Het perceel Groote Houtstraat 96 was tot nog toe niet voor winkelhuis ingericht, maar is door den heer HL v. 't Wout, aannemer alhier, onder leiding van den architect J. C. van den Berg, binnen korten tijd daartoe verbouwd. Het is een flinke, ruime winkel, met veel gelegenheid tot ber ging van de artikelen, waarin de heer Prent van den Berg handel drijft, die, zooals men weet, zijn: heerendassen, icé handschoenen en verder alle heerenartikelen. Een en ander zagen wij in de ruime uitstalkasten, op nette wijze geëtaleerd te midden van eenige planten. Des avond3 zal de winkel door gasgloeilicht verlicht worden en wel de étalage door 6 en de winkel door 3 lichten. Aan helder licht zal het dus niet ontbreken., Den winkel, die naar alle eischen des tijds is ingericht, zal men ongetwijfeld als een sieraad der Groote Houtstraat mogen beschouwen. Door de politie is aangehouden en naarhet Huis van Bewaring overge bracht de 19-jarige J. F. K., die ten huize van zijn zwager T., woonachtig aan de Oostvest, door middel van braak ongeveer 20 gulden had ont vreemd. onder het jaar 124. van 1—3 587. van 3—6 538. van 6—12 69. boven de 12 1. 1319. Op aanvrage werden door het ge heele land verzonden 1725 buisjes met vaccinelymphe, waaronder 288 binnen deze gemeente. Aan het pare is een veearts ver bonden, die de kalveren vóór de in enting keurt, zoo ook na den dood, terwijl de vaceinelymphe niet voor inentingen of verzending wordt ge bruikt, voordat gebleken is, dat het kalf waarvan de stof genomen gezond was. 0°^ werd in 1894 voor het eerst ingeënt met den zoogenaamden vac- ■emestyle van Dr. Marechal. Het ge bruik van dit instrument maakt het hogelijk om voor elk kind een af zonderlijke naald ter inenting te ge bruiken, die na bet gebruik ontsmet "Wordt. Bij de weduwe K. te Zandvoort is eenige dagen geleden des avonds on geveer half twaalf, terwijl de bewoners sliepen, ingebroken door het met ge weld openen van een luik en het opschuiven van een raam, waardoor de dief of de dieven zijn binnen ge komen. Ontvreemd is een bedrag van ongeveer f10 aan zilver- en koper geld, alsmede eene bloedkoralen hals ketting met gouden sluiting. De zaak is in handen der politie. Vrijdagmorgen kwam te IJmuiden binnenzeilen de Deensche bark Emihi. Ofschoon de wind vrij scbraai was, trachtte zg toch zonder hmlp eener sleepboot, de sluis te naderen, maar ook hier bedroog de zuinigheid de wijsheid; het schip geraakte aan lager wal en bracht nog al vrij wat schade aan een drietal botters. De Koninginnen in Engeland* De Koninginnen maakten gisteren morgen met graaf Schimmelpenninck en barones Ittersum een rijtoer in Hyde Park en reden uaarna naar Brown's Hotel terug. Gisterenmiddag brachten HH. MM. het bezoek aan Koningin Victoria, dat door schoon weder begunstigd werd. De hertogin van Albany ging mede derwaarts. HH. MM. namen plaats in den met donkerrood gebro cheerd satijn bekleeden salon wagen der Great Western spoorwegmaat schappij, welke vroeger dikwijls door Victoria gebruikt werd en thans een van de voor koninklijke personen ge reserveerde salonrijtuigen is. Koningin Victoria's stalmeester Mae Neill en de superintendant Hart, die de Great Western vertegenwoordigde en mede naar Windsor stoomde, ontvingen de Koninginnen aan Paddington station, vanwaar de extratrein om 1 uur 10 afreed en Windsor reeds om 1 uur 43 bereikte. De hertog van Saksen-Coburg, prinses Henry van Battenberg, de mayor van Windsor en zijn echtge- noote ontvingen HH. MM. Er was een groote menigte volks op de been, die de Koninginnen toejuichte toen het gezelschap afreed in de prachtige equipages, waarvan het koninklijke rijtuig, door vier schimmels getrok ken en met scharlakenroode voorrij ders, tusschen wel tweehonderd schit terende Life guards te paard, voor- aanging. De Koninginnen werden, gelijk men ziet, met volle staatsie ontvangen. De stoet reed door Windsor en Castle Hill op en ging het slotterrein binnen door den hoofdingang tegen over de beroemde laan „Long walk." Toen de Koninginnen de slotplaats bereikt hadden, speelde de kapel der Life guard» het Nederlandsche volks lied. De ontvangst der Koninginnen door Victoria in de vestibule was een hooge eer, welke aan HH. MM. be wezen werd. Er vonden twee luncheons plaatseen voor de drie koninginnen, waai aan verder alleen de hertog van Sakeen-Coburg, prinses Beatrice en de hertcgin van Albany deelnamen en een ander voor het gevolg der drie vorstinnen. Na het luncheon vereenigde zich het hooge gezelschap in den langen corridor van het kasteel. Hier werd het gevolg der Koninginnen aan Vic toria voorgesteld, die hofmaarschalk Ciiftord haar hooge ingenomenheid met de komst van HH. MM. be tuigde. Daarna werd Victoria's hofhouding aan de Koninginnen voorgesteld en vervolgens werden vele merkwaardig heden van het kasteel van Windsor met belangstelling bezichtigd. Tegen vier uur reden de drie ko ninginnen uit om een rijtoer in den omtrek van het kasteel te maken, waarbij de thee gebruikt werd in Victoria's boerderij. Het gevolg der drie vorstinnen reed in landauers afzonderlijk elders heen en kwam des avonds om zes uur op het kasteel terug, waar de thee gebruikt werd. De drie koninginnen keerden eerst later terug en even daarop ver trokken HH. MM., waarbij de plech tigheid van de aankomst in omge keerde volgorde herhaald werd. Ook bij het heengaan speelde de militaire slotkapel het Nederlandsche volkslied, terwijl de koninklijke lijfwacht op de binnenplaats opgesteld was. Een ont zaglijke volksmenigte hield de afgezette voetpaden der straat bezet. De geheele ontvangst onzer Konin ginnen te Windsor droeg een indruk wekkend, schitterend en streelend karakter. Des avonds dineerden HH. MM. in Brown's Hotel. Heden rijden HH. MM. per rijtuig naar Hampton Court en vervolgens naar Claremont, waar zij tot 's avonds bij de hertogin van Albany vertoeven. Daarna keeren zij weer naar hun hotel terug en dineeren daar. Maandag dineert de Regentes bij den prins van Wales en Woensdag op Buckingham Pal ace. Het vertrek uit Engeland zal waar schijnlijk in het midden van de vol gende week zijn. Een gemoedelijk vrouwtje. Te Utrecht heeft terecht gestaan een oude juffrouw, omdat haar zoontje die jonger dan 16 jaar is, toch reeds een hondenkar bestuurd had. De vrouw was hardhoorend en kwam daarom ook dicht bij den kanton rechter staan, aan wien zij op de vol gende wijze het gebeurde verhaalde „Het jongetje meneer, gaat nog op school meneer, en toen is hij gaan rijden, meneer hij heeft de stel stil weggenomen, voor de aardigheid, meneer, zooals kinderen dat doen, meneer, u en ik binnen ook kinderen veest, meneer, en toen kwam die agent, meneer, en toen ik het hoorde, meneer, heb ik hem geslagen, meneer, dat het bloed er van langs liep, me neer. Hier viel de kantonrechter de juffrouw in de rede met de op merking, dat mag je niet doen, daar doe je heel verkeerd aan om zoo'n kind te mishandelen. Deze vermaning bracht de juffrouw aan het schreien en toen het O. M. een boete van f 0,50 tegen haar eischte, stak zij, in haren ijver om maar spoe dig van de zaak af te zijn, hare hand in den zak en vroegwil ik u maar dadelijk betalen, meneer, dan hoeft u er niet om te loopen, meneer? De Bond van Nederlandsche onder wijzers wil op den tweeden Pinkster dag in Amsterdam een vergadering houden ter bespreking van de voor alle onderwijzers zeer gewichtige zaken: pensioneering van weduwen en weezen en salarieëring. Tot bijwonin van die bijeenkomst zijn ook alle afdeelingen van het Nederlandsche Onderwijzers genootschap uitgeuoodigd. De afdeeling Beverwijk en Omstre ken heeft tot afgevaardigde daarvoor benoemd den heer E. de Boer, onder wijzer te Beverwijk. Door den Duitschen Rijksdag is Vrijdag een krediet van ongeveer f 10.000 toegestaan voor het feest van het Noord-Oostzeekanaal. De kunstmatige opdrij ving van den petrolsumprijs heeft zelfs een onder werp van beraadslaging uitgemaakt in den Duitschen Rijkedag. De anti semieten nadden eene interpellatie ingesteld, waardoor verlangd wordt internationale maatregelen tegen die opdrijving te treffen. Nadat van Böttincher geantwoord had, dat de Duitsche regeeringen reeds overwegen hoe maatregelen te gen dit kwaad te treffen, maar dat de beraadslagingin nog niet zijn af- geloopen, werd de interpellatie niet verder behandeld. In Weenen is men van oordeel, dat graaf Kalnoky en Banffy, de beide Oostenrijksche en Hongaarsclie eerste- ministers zullen aftreden en wel om de volgende reden. De Politische Korrespondenz, (Kal- noky's orgaan) zegt dat de verklarin gen van Banffy betreffende den pau selijken nuntius Agliardi op een aantal punten onjuist zijn en niet overeen stemmen met de inzichten van den Oostenrijkschen minister van buiten landsche zaken. Zoo wordt de verkla ring betrekkelijk de stappen (door de regeering) bij den Heiligen Stoel ge daan, aan de weinig diplomatieke ervaring van Banfly toegeschreven en zij tegenverklaringen en andere gevolgen in het leven roepen. Engeland heeft erin toegestemd Corinto te ontruimen, mits de Nica- raguaansche regeering de voorwaarden van het ultimatum aanneme en zich onder borgtocht van de republiek van San Salvador verbinde, dat de schade loosstelling binnen 14 dagen te Lon den zal zijn betaald. Het schijnt zeker te zijn dat Rus land aan Japan een ultimatum heeft aangeboden. De Japanners hebben de in beslag genomen Engelsche stoom boot Jiksang losgelaten, nadat de on schuld van reeaers en bemanning aan de kardoezenlading was gebleken. Uit Odessa seint de correspondent van de Times dat zeer hooge auto riteiten hem hebben verklaard dat Rusland volkomen bereid is, een oor log met Japan te beginnen, indien Japan onbuigzaam mocht blijven ten opzichte van de Russische eischen. Volgens bericht uit Tokio bestaat er gegronde reden om te vermoeden dat Japan Duitschland heelt overtuigd van de onbillijkheid van zijn optreden, zoodat een gewijzigd beleid van het Duitsehe rijk dienaangaande zou kun nen worden verwacht. Naar luid van bericht aan de Ti mes uit Sjanghai heeft de Keizer van China aan Lihoengtsjang dringend bevel gegeven, te Peking te komen om deel te nemen aan de beraadsla ging over het vredesverdrag. Prins Koeng had ook op de overkomst van Li aangedrongen. Enkele prinsen en ministers hebben tot den keizer het schriftelijk verzoek gericht, den af stand van grondgebied in Mantsjoe- rije te vervangen door eene verhoo ging van de oorlogsschatting. Een soortgelijke petitie aan de Kroon heb ben Chineesche beambten te Foeking gezonden met betrekking tot Formosa. Lioekoenji en generaal Soeng verkla ren dat de Keizer zich liever doodvecht dan een duimbreed gronds af te staan. Voor den inhoud dezer rubrielc stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Aan de Redactie van het Haarlem's Dagblad. s. 8. t. t. WelEd. Heer l Alhoewel 't volstrekt mijn plan niet is Uw verslag der vergadering van de Neutrale Kiebvereeniging „Burger plicht" geheel te bespreken, zoo gevoel ik mij toch verplicht, in 't belang van het doel van Burgerplicht, dit te kun nen mededeelen, als dat de Leden, welke weliswaar gisterenavond staan de de vergadering wwideZfn^jbedankten voor het Lidmaatschap, daarop heden schriftelijk zijn teruggekomen. Ik heb gemeend dit ter kennisne ming te moeten mededeelen en zeg U dank voor U w opname. W. A. J. VAN DE KAMP. Haarlem3 Mei 1895. Bevallen: 2 Mei. C. M. v. 't Wout -Rijneveld d. 3. W. A. BorBokke- rink d. J. P. Smit—Okhuijsen d. A. H. H. van HemertMat z. 4. C. v. d. MoolenScheelings d. Overleden: 3 Mei. P. Ott 22j. Leidschevaart. op Zondag 5 Mei des namiddags van 2%4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester den heerCh. P. W. KRIENS. PROGRAMMA I. Marche Troyenne Berlioz 2. Ouverture das Goldene KreuzBrüll. 3. Neu Wien Walzer Strauss 4. Grande Fantaisie sur des Motifs de l'opéra la fille du RégimentDonizetti. 5. Ouverture Rübezahl Flotow. 6. PolonaiseLwzt. 7. Potpourri de l'operette Prinz Methusalem Strauss. Jtoom /aartbanchtsn. Het stoomschip Sumatra1 van Am sterdam naar Batavia, pass. 2 Mei Carvoeiro. Het stoomschip Prinses Sophie^yan Amst. naar Batavia, vertrok 3 Mei van Genua. ADVERTENTÏEN. Te Amsterdam ii op den 3en Mei 1895, ten huize barer Zus ter Mevrouw de Weduwe P. LingbmanVan Wbst, overle den, Mejuffrouw Anna Cornelia Frederika ran West. Eene kortstondige, doch he vige ongesteldheid maakte een einde aan haar voor ons zoo dierbaar leven. Wed. P. LINGEMAN— Van Wbst. J. H. VAN WEST. Haarlem,3 Mei 1895.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1