NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. )e twee Wildstroopers. B|i2e Jaargang Woensdag 8 Mei 1895. No. 3634 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOB. 8T ADSNIEU W8. BINNENLAND, FEUILLETON I A RLE MS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-db. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienüjk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Adverteniiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciti Etrangére G. L. DAUBE ét CoJOMN F. JONES, Sue*, Pargt 316te Faubourg Montmarfre. BILJETTEN voor Veilingen en labestedlngen, voor Feestel||k> den, Concoursen etc. ban men r Stoomdrukker^ van dit Blad hoogst billijken prjjs laten ukken. Ileuwsfte Lettersoorten. Bpoe- ge aflevering. De Directeur Uitgever Haarlem, 7 Mei 1895. Voor de aanstaande verkiezingen or Prov. Staten heeft de „Katho- ke Kiesvereeniging" alhier de aftre- nde leden,de heeren Ter Hoffsteede, Ikonburg en 't Hooit, geoandideerd. Door Burg. en Weth. dezer gemeente n bij den staf van het korpB brand- jBschers benoemd tot tweeden com- mdant. de heer L. de Breuk, thans ste adjudant, tot eersten adjudant heer G. P. J. Beccari, thans tweede judant en tot tweeden adjudant de er H. J. Bronkhorst, thans le lui- lant bij Spuit 10. Set eerste avondconcert in dit jaar n het gemeentelijk muziekkorps in n Hout zal plaats hebben op Vrij- Neutrale Kiesvereeniging „Burgerplicht." Maandagavond vergaderde op ver- ek van 15 leden bovengenoemde reeniging in de bovenzaal van de oieteit „de Kroon." Als voorzitter geerde de heer G. J. van Gasteren, o.a. mededeelde, dat de heer W. J. van de Kamp als president elt bedankt. Na eenige besprekingen ging men er tot het stellen van een candidaat or de vacature in den Raad, met oog op het bedanken voor de odidatuur door den heer W. A. J. u de Kamp. Laatstgenoemde, die f ter vergadering aanwezig waB. rklaarde dat hij in de vorige vor dering dadelijk bedankt zon hebben i hij gewoon lid was geweest; ais SBident was hij aan 't weifelen ge- an toen men hem in weerwil van ii bedanken tóch stemde. Nu wilde spreker evenwel nog steeds den heer Hijmans aanbevelen en deed dat dan ook met warmte. Na nog eenige besprekingen werd de heer Hijmans met bijkans alge- meene stemmen gekozen tot candi daat voor deze vereeniging, nl. met 23. Twee waren uitgebracht op den heer Van de Kamp, twee anderen op de beide ter vergadering aanwezige ver slaggevers. WeÜBwaar vielen in den aanvang der vergadering nu en dan harde woorden, maar de vergadering bleef zeer kalm en instemming vond een woord van hulde van den Voorzit ter aan den afgetreden Voorzitter den heer Van de Kamp, voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. De iotingenommers die gedurende eene reeks van jaren zijn gebruikt voor de jaarlij ksche hier ter stede gehou den wordende paardenverloting, ten getale van 21000, zullen dit jaar door nieuwe briefjes worden vervangen. Men meldt ons, dat de maandelijk- sehe vergadering, die de Part. Ar beidsraad Maandagavond hier ter stede zou hebben gehouden, door bizondere omstandigheden iB ver daagd. De heer A. Reeink, candidaat van „Vooruitgang" voor eene te vervullen vacature in den gemeenteraad zal Vrijdagavond in de groote zaai van „de Kroon" zijne denkbeelden over gemeentebelangen ontwikkelen. Zie voor nadere bizonderheden ach terstaande advertentie. Bij vonnissen der arrondissements Rechtbank alhier dd. 7 Mei 1895 zijn in staat van faillissement ver klaard lo. Adriaan van der Velde, winke lier en horlogemaker te Koog aan de Zaan, met ingang van 1 Mei 1895. Rechter Commissaris Jhr. Mr. A. G. van Lintelo de Geer, Curator mr. H. Ph. de Kanter, adv. en proc. alhier. 2o. Lambertus Weijers, winkelier in manuiacturen te Hiliegom, met in- gang van 2 Mei 1895. Rechter Commissaris Jhr. mr. A. G. van Lintelo de Geer, Curator mr. W. van Hulst, adv. en proo. alhier. 3o. Nicolaas Arnoldus van der Horstkoopman in graan en meel en koloniale waren en winkelier te Edam, met ingang van 4 Mei 1895. Rechter Commissaris Jhr. mr A.G. van Lintelo de Geer, Curator mr. H. Ph. de Kanter, adv. en proo. alhier. Te Heemstede heeit zich heden het zeldzame geval voorgedaan, dat één broeder en twee zusters in den echt zijn getreden. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pay.) Kieswet. Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, is in de ontworpen kies wet de leeftijd voor de kiezers op 25 jaar gesteld. (Arnh. Cf.) Omtrent de kieswet kan de Resi dentiebode uit goede bron het vol gende mededeelen Het in te dienen wetsontwerp is hoofdzakelijk geschoeid op de leest van het amendement, bij de behande ling van het wetsontwerp—Tak door de heeren Van Houten, de Beaufort an Van der Kaay ingediend, doch is nog met eenige andere categorieën van kiezers aangevuld. Zoo zal o. a. ook de inschrijving op de Spaarbank gehandhaafd blijven, maar het bedrag, indien genoemd blad zich niet vergist, vroeger i 50 nu op f100 worden gesteld. Een zeer ruime uitbreiding van het kiesrecht zal de nieuwe wet in ieder geval geven. De Koninginnen in Engeland. H. M. de Koningin-Regentes en Koningin Wilhelmina maakten Maan dag een rijtoer door de City en be zichtigden de Towerbrug. De Koningin nen gebruikten het dejehner bij den Lord Mayor in Mansion-House. Na dit uitstapje begaf de Koningin- Regentes zich naar Marlborough-house waar zij dineerde met den prins en de prinses van Wales. De minister-presi dent Lord Rosebery behoorde tot de gasten. In den namiddag bezochten de beide Koninginnen eenige winkels. Daarna begaf Koningin Wilhelmina zich naar het paleis van den hertog en de hertogin van Westminster, waar zij het middagmaal gebruikte. Tot hen, die Maandag in BrownB hotel hun opwachting maakten, be- hoorden ook de gezanten van Turkije en Peru. Kapt. J. Mulder te Nieuwepekela zal naar Gibraltar vertrekken om het beroofde Ned. schip „Anna" naar de bestemmingsplaats te brengen. Noch de reederij, noch de familie van den doodgeschoten kapt. VeiviB en den gewonden stuurman Urcher Smit hebben eenig bericht van dien bodem ontvangen. Wereldtentoonstelling te Amsterdam. Aanstaanden Zaterdag te 2 uur wordt de tentoonstelling officieel (ge opend door den koninklijken verte genwoordiger mr. M. W. baron du Tour van Bellinchave, opper-ceremo- niemeester aan het hof. Daarbij worden o. a. ook de meeste leden van het ministerie verwacht. De officieele re devoeringen zullen alsdan in de Ne- derland8che taal worden gehouden aan het diner, 's middags in het Paleis voor Volksvlijt om 6 uur te geven, zal het Fransch de officieele taal zijn. Zoowel '8 middagB als 's avonds worden concerten gegeven op verschil lende plaatsen, nl. in het Vondelpark, op het Weesperplein en op het Haar lemmerplein. 's Avonds wordt een vuurwerk op den Amstel ontstoken, waarheen de dischgenooten per stoom boot zullen worden vervoerd. Da roei- vereenigingen De Hoop en De Amstel zullen haar gebouwen versieren. Aan meer tooi zal het niet ontbre ken. Zoo zullen de trams, die in de richting van het terrein loopen, tijdens den duur der tentoonstelling' worden versierd, terwijl ook het terrein vóór het Rijksmuseum versierd eu 's avonds verlicht zal worden. Door het Rijks museum zal nl. de hoofdingang loo pen; de overige ingangen (er zijn er 6 in 't geheel) zijn verdeeld als volgt: eén tegenover de Jacob van Campen- straat, één aan de Ruysdaelkade bij de Stadhouderskade (rechtstreeks naar Oud-Holland), één tegenover de Hobbemastraat, één aan de Van Baer- lestraat aan den kant der P. C. Hooft- atraat, en één aan den kant van bet Suasso-Museum. Het is van dien kant, van de zijde der' Van Baerlestraat nl., dat men het best nu reeds van bnitenai een algemeenen blik op het geheel kan slaan. De verlenging van het hoofd gebouw aau de zijde der Van Baerle straat (onder dezelfde bekapping, nl. zink met hout van binnen) is de ma chinegalerij, waarin reefs veel is op gesteld. Daar onmiddellijk achter verrijst de groote steenen stoomschoor- steen, die 36 Meter hoog wordt, De rij lage daken, die men bij de schut ting der Van Baerlestraat daar boven uit ziet steken, is van eene reeks pakkistenloodsen, maar in dienzelfden hoek ziet men iets van meer betee- kenis en bekendheid: de Switch-back- Railway met zijn golvenden rug. Ook het schip ziet men reeds van buiten af, zij het dan ook niet in onderdeelen, zoodat men b. v. ook niet het pontje in het bassin ziet lig gen, tot drijven gereed zoodra het Vechtwater het bassin zal vullen. Daarachter ontwaart men de witte bogen van den „Wereld-Bazaar", dan de geveltoppen van Oud-Holland (de toren, die daartusschen verrijst, is die van het Oud-AmBterdamsche Stad huis) en eindelijk, heel in de verte maar dat behoort al niet meer tot het tentoonstellingsterrein den ron den koepel van het nieuwe circusge bouw. Nog twee groote gebouwen zullen waarschijnlijk de aandacht hebben getrokken, n.l. achter de sporttribune het gebouw der landbouwafdeeling, en schuin vóór die tribune (recht vóór de tribune komt de wielerbaan) het Diorama van den Congo, een groot wit geschilderd gebouw. Voorts ziet men op het ter rein, behalve het ijzeren geraamte van den snuit des oiifants met den toren op zijn rug, vele kiosken en andere gebouwen van exposanten zich verheffen. Zoo die van Blooker'a Cacao, de Bierbrouwerij de Amstel, de Deiftsche Gist- en Spiritusfabriek, de Saksische Worstfabriek, Perry (in den vorm van een grooten bruinen koffer), de Zuid-Hollandsche Bier brouwerij, de Anvlo-American Bar, Van Houten's Cacao, de Bodega van den heer de Vos, de Bierbrouwerij 't Haantje, enz. enz. Ook staat er een muziektent, nl. vlak tegenover den grooten koepel van het hoofdge bouw. De innerlijke verdeeling van |het hooidgebouw is door groote geschil derde borden en trouwens op vele plaatsen duidelijk door de nationale versiering der landen aangegeven. Immers, terwijl men de zolderingen van de gansche geweldige ruimte ge heel bespannen ziet met in bogen op genomen geel en wit gestreept doek, heeft elk land zijne afdeeling een eigen aanzien gegeven door wapen schilden en vlaggen enz. Zoo de Ne- derlandsche afdeeling (recht tegen over den hoofdkoepel) en de zeer uitgebreide Fransche sectie (500 k 600 exposanten), die tegenover den oostelijken koepel is gelegen. Daar tusschen liggen Rusland en Italië, links van Nederland en Engeland en Oostenrijk (ook wat meer achter waarts) en België, terwijl voortB DuitBehland achter Nederland aan sluit aan de achterzijde, en verschil lende landen die minder inzenden links, tegen de machine-galerij, eene plaats hebben gevonden. Het is in die gansche overdekte ruimte, waar geen enkel tusBchen- schot den blik belemmert, een leven als een oordeel door het hameren en kloppen der werklieden. Te midden Schets uit het italiaansch. van GIUSEPPE GIACOSA. Ja, hij had de grootste gevaren getrotseerd om een bewo" ter van het dal te redden, want de bewoners van een en itzelfde dal vormen zoo ongeveer eene familie. En boven- was hij een offer van de boschwachters, en tegen hen loest men elkaar gemeenschappelijk trachten te beschermen. Deze gedachte hield hem geruimen tijd bezig, niet zoozeer idat hij erjzich voortdurend in verdiepte en ze hem bizonder ngenaam was; neen het was de gedachte zelve, die hem [onbarmhartig vasthield en hem martelde, en het hardnek- igst waren de onaangename gedachten.... Verscheidene malen '0t hij de oogen en het scheen wel alsof hij sliep; plotee- opende hij ze dan weer en keek verbaasd om zich heen. er kwam niemand. Hoeveel tijd er reeds verstreken zou n? Ofschoon het in de schachten reeds donker was, lag het dal nog steeds in voi.en zonneglans, en de beekjes mur melden en babbelden als praatzieke vrouwen. Maar de koude wind, die bij het ondergaan der zon opsteekt, stond te wachten. Hij voelde hem aankomen en het dal doortrekken als eene koortshuivering. Hij Bnelde voort van woud tot woud; de donkergroene twijgen der ververwijderde dennen namen een vluchtigen, matziiveren weerschijn aan om dan een nog somberder en donkerder aanzien te hebben; de gras velden werden eenige oogenblikken grauw, het gras boog zich onder den adem van den wind en verhief zich daarna trot- seher nog dan te voren. En de wind vloog voorbij en steeg snel steeds hooger. De dennen in de nabijheid schudden hunne kruinen, als wilden zij den avond terugdrijven. Alle geluiden in het dal werden plotseling door een forsche ge luidsgolf naar boven gedragen. De gewonde huiverde als in de koorts en üe vreedzame rust van zooeveu keerde terug. Maar het teeken was gegeven. De kraehtige geluidsgolf had als het ware met een muzikalen Crescendo de groote dag- symphonie afgesloten. Al goot de zon nog hare stralenbun dels en vurigen gloed over het landschap de dag was voorbij. De bovenlaag van de sneeuwvelden trok tezamen en dit veroorzaakte een duizendvoudig knappen en knetteren; het vroolijk gemurmel van het water had opgehouden, de kleine beekjes vertraagden haar loop, de vochtise weekheid van de sneeuw veranderde in de hardheid van kristallen en de atmosleer werd doordringend koud en ruw. Reeds sedert verscheidene minuten had een doffe argwaan den gedachtengang bij den „Roode" onderbroken en lang zamerhand zijn geheelen geest bezig gehouden. Hij werd zich dit bewust door een gevoel van diepe bitterheid, dat zich van hem meester maakte, maar hij kon de gedachte nog niet duidelijk in vorm brengen en wist de verdenking geen naam te geven. Het was meer dan eene verdenking, eene soort verzoeking. Terwijl hij in gedachten opnieuw den weg volgde, dien Balmet had afgelegd, aan alle deuren der kleine huisjes klopte en zwevend tusschen twijfel en hoop, iedere mogelijkheid eener redding overwoog, was het hem zelfs gelukt zijn tegen- woordigen toestand te vergeten en het scheen hem toe alsof hij gezond en hij de persoon was, die hulp voor zijn gewon den makker moest zoeken. Maar bij het afleggen van den weg, in zijne verbeelding namelijk, moest hij met steeds toe nemende hardnekkigheid aan de drie geschoten gemzen denken, die ginds beneden onbeweeglijk op de vuile sneeuw van het geveld lagen. Eene schoone buit voor een enkel persoonDrie gemzenWat zou hem wel kunnen beletten, ze ergena in een rotBhol of ondsr de sneeuw te verbergen en ze dan den volgenden nacht te gaan halen, ze op zijn ezel te laden en de eom, die ze bij verkoop opbrachten, voor zich te houden Ofschoon hij deze gedachten terugdrong, moest hij er toch welgevallig over lachen. En toen de eerste ijzige windstoot hem tot de werkelijkheid deed terugkeeren, verliet deze gedachte hem geen oogenblik meer; maar het was niet zijne eigen gedachte; het was die van zijn makker,

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1