BINNENLAND, Sport en Wedstrijden. Beehtszakeii. Een persoonsverw&rring. wandeltocht door slechts 57 timmer lieden ondernomen. Hun getal neemt dus sterk af. Ongeregeldheden zijn niet voorgevallen. Gisteren namiddag omstreeks 64 uur had een 8jarige knaap, C. Snel, het ongeluk al spelende in het water van de Nieuwe Gracht te vallen, waaruit hij echter spoedig werd gered door een löjarigen knaap, R. Laatstra woon achtig aan de Nassaulaan, die het ongeluk op eenigen afstand had ge zien. Het grasgewas langs de wegen en dijken in den Grooten IJpolder, Woensdag publiek verpacht, heeft opgebracht f 2835 of f 10 meer dan het vorige jaar. Gisteren zijn de schietoefeningen in zij kanaal F. met een nieuw soort torpedo's aangevangen. De Koninginnen in Engeland. Het programma van gisteren, zoo als wij dat gemeld hebben, iseenigs- zins gewijzigd uitgevoerd. In den voormiddag bezocht de Ko ningin-Regentes alleen het Imperial Institute, in gezelschap van den onder directeur en den Nederlandschen ge zant. Middelerwijl deed koningin Wilhelmina eene wandeling. Gisteren, des namiddags, hebben de koninginnen een half uur de ver gadering van het Lagerhuis bijge woond. Koningin Wilhelmina had daartoe haren wensch te kennen ge geven. HH. MM. werden door me vrouw Gully, de echtgenoote van den Speaker, ontvangen en naa~ de loge van den Speaker geleid. Vervolgens gingen de Koninginnen naar Buckingham Palace, waar zij echter koningin Victoria's receptie niet bijwoonden, maar in de gelegen heid gesteld werden koningin Victo ria afzonderlijk in hare staatsiekleedij te zien, alsook de aankomst der da mes voor de schitterende receptie ten paleize gade te slaan. Daarna reden HH. MM. bij prach tig weder door Richmond Park naar Hampton Court. Koningin Wilhelmina dineerde in het hotel; koningin Emma bij ko ningin Victoria. Na een bezoek aan de Munt zou den de Koninginnen heden gaan lun chen op Buckingham Palace en daar na een afscheidsbezoek opMarlborough House brengen. Naar men verneemt laat de konin gin-Regentes voor den Lord Mayor en den stalmeester van koningin Victoria, Mac Neill, geschenken ach ter, alsook geld voor eenige behoef tige Nederlanders te Londen. Heden zullen H.H. M.M. het in cognito opheffen. Het vertrek zal tegen half zeven met staatsie plaats hebben. H.H. M.M. rijden in een hofrijtuig met vier paarden en onder militair geleide weg. Bij den terugkeer der Koninginnen uit Engeland zal heden, op uitdruk- kelijken last van den minister van marine, bij het passeeren der ver schillende stations, het incognito ten strengste moeten worden gehand haafd. '"De Koninginnen worden Vrijdag ochtend te ongeveer half twaalf met een extra-trein van de Hollandsche spoor uit Vlissingen te 's-Gravenhage terug verwacht. De Koninginnen zullen zich Dins dagnamiddag per Staatsspoor van Den Haag naar Nijmegen begeven. Aanstaanden Maandag worden de paarden en rijtuigen van de hofhou ding, ten gebruike bij het koninklijk bezoek aan Noord-Brabant en Limburg langs het Staatsspoor naar 's Herto- genboBch overgebracht. Naar men verneemt, is bij de daarbij betrokken departementen eene rege ling betreffende arbeidsraden in be werking. Een onzer correspondenten uit de provincie Groningen meldt ons, dat er pogingen bij de regeering gedaan worden om v n haar te verkrijgen, dat zij het Marokkaansche gouverne ment bewege de roovers, die het Ned. schip Anna plunderden, den kapitein Vel vis doodden en den stuurman W. Smit zwaar verwondden, te straffen en aan de betrekkingen geldelijke schadevergoeding uit te keeren. Ongetwijfeld zal onze regeering dezen aandrang wel niet afgewacht hebben, voor zich deze zaak aan te trekken. (A. R. Ct.) Eindexamen H. B, S. Door den Commissaris der Konin gin in deze provincie is bepaald dat de eind-examens der Hoogere Bur gerscholen met vijfj. cursus zuilen worden afgenomen wat het mon deling betreft te Amsterdam. De examen commissie is samengesteld als volgt Voorzitterdr. J. Camp$rt, directeur der Hoogere Burgerschool met 5 j. c. te Amsterdam. Leden de heeren: dr. G. Schouten te Amsterdam, dr. H. Brongersmate Haarlem, dr. B. J. Goossens te Lei den, A. Pelt te Zaandam, dr. A. E, van Roijen te Haarlem, dr. J. F. A. Meilink te Leiden, J. de Vries te Amsterdam, J. IJzerman te id., P. M. von j-Baumhauer te Leiden, A. van der Stempel te Zaandam, J. H. G. Verbeek te Amsterdan, A. E. W. Pauw te Haarlem, H. Poutsma te Amsterdam, C. van der Zeijde te Zaandam, dr. D. A. Kerkhoff te Alk maar, L. Bouman te Amsterdam, dr. P, M. Heringa te Haarlem, A. L. J. Boutes te Amsterdam, dr. J. D. Boeke te Alkmaar, dr. A. Meijers te Hoorn, ds. J. J. Doesburg te Hoorn, A. D. Hagedoorn te Amsterdam, mr. F. A de Graaft" te Haarlem, C. P. Beeserte Amsterdam, P. de Vos te Amster dam, M. G. van Goor te Haarlem R. van Duinen te Hoorn en K. E. Scheld te Alkmaar. Wereldtentoonstelling te Amsterdam. Jhr. mr. J. W. M. Sehorer, Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, eerelid van het Uit voerend Comité der Wereldtentoon stelling, heeft beschikbaar gesteld een gouden medaille, 2 zilveren medailles en 4 bronzen medaillesen de heer mr. S. van Houten, minister vanbin- nenlandsche zaken heeft geschonken 2 gouden, 2 zilveren en 2 bronzen medailles. Een stucadoor die Maandagmorgen in de Von Zesenstraat te Amsterdam een kamer zou op witten, welke hij Zaterdag leeg had verlaten, vond de woning betrokken en bewoond. Hij gaf daarvan kennis aan den eigenaar deze ging een kijkje nemen, en nu bleek, dat de „huurders" hem geheel onbekend waren. Zij weigerden de woning te verlaten en verklaarden dat zij daar best eenigen tijd konden blijven wonen voor niemandal, tot zoolang het „de gerechtelijke weg: zou goeddunken er een einde aan te maken doorgerechtelijke ontrui ming, op kosten van den eigenaar natuurlij x. als overdag, en allerlei gevaren trotseeren; op het dichtbe volkte vasteland is het natuurlijk tamelijk veilig maar in Rusland is dat wat anders. Zelfs in de meer bekende landen is het tamelijk ongepast!" Dalyrymple'e stem ging in een zacht fluisteren over, en hij boog zijn hoofd, met krullend haar getooid, voor het fronsen der wenkbrauwen bij de drie amerikaansche schoonen. De bekoorlijke Flossie Fairfax, de één jaar getrouwde schoone, schudde waarschuwend een rose vingertje tegen hem, en de jonge miss Rosebud, die zich nestelde onder den beschermende vleugel, die Lenore Mont gomery over haar hield uitgespreid, wierp een verwijtenden blik op haar trouwen ridder, die in het diepst van zijn hart een anglo-amerikaansch verbond beraamde. „Ja, wij kunnen hier gaan waar wij willen kapitein wij weten hoe wij moeten reizen," zeide de verontwaardigde miss Juliet. „Juist," antwoordde de onverstoorbare Brit. „Ik stem toe, dat u bekend zijt met de omstandigheden hier, maar ginds, vooral in Rusland, zijn locale gewoonten en bizondere ge varen, die zorgvuldige overweging verdienen." „Ik ben er zeker van, dat mevrouw Montgomery nog nooit iets is overkomenwierp de schoone uittartend hiertegen in. „Is het niet waar?" zeide zij met een smeekend gebaar aan het adres van de gastvrouw, wien dit gesprek vermaakte. „Ik ben er zeker van, dat er geen werkelijk gevaar bestaat." „Laat ons oordeelen," sprak de garde-officier. „Ik weet mevrouw, dat u de wereld hebt doorgereisd en wel verschei dene buitenlandsche reizen hebt gemaakt zonder uw echt- Eon valaclij bsnEbiljet. Te Amsterdam is Woensdag bij de firma Johannes Kramer ,Co. een valsch bankbiljet van 160 aangebo den, dat door de politie in beslag is genomen. Het biljet is geheel uit de üand met de pen geteekend en vrij gelijkend. Het is echter wat lichter van kleurde ondergrond is onzuiver bewerkt en het zwart waarin aan de vier hoeken het cijfer 60 staat, is zeer licht als nagemaakt te onderkennen. Daar het biljet met de hand is getee kend, zullen er waarschijnlijk geen of zeer weinig andere exemplaren van dien aard bestaan. De nieuwe circus te Amsterdam. De nieuwe circus op een terrein achter het Rijksmuseum nadert zijn voltooiing. Dat moge vreemd klinken voor hen die zich herinneren, dat men pas 29 Maart een begin maakte met net stellen der ijzeren spanten, maar al is er met het werk ongewone spoed gemaakt, het karakter van den bouw steen en ijzer, liielp mede de moge lijkheid scheppen den circus reeds 15 Juni ter exploitatie gereed te doen zijn. Dat men met die exploitatie groote plannen heeft, blijkt reeds hieruit, dat de twee stallen ruimte bieden voor 131 paarden en er in het gebouw een publiek van 3700 perso nen geborgen kan worden. De geheele bebouwde oppervlakte bedraagt 4380 M2., de eigenlijke circus heeft een diameter van 48 M. Bij de opsmukking en stoffeering van den circus zal een gepaste een voud voorzitten. De wanden worden in amberkleur geschilderd alleen in den koepel zal eenige decoratieve versiering worden aangebracht. Daar zuilen nl. tusschen de ijzeren spanten 24 schilderstukken worden geplaatst van 7 bij 4j£ M. groot, voor stellende H. M. Koningin Wilhelmi na als amazone, Willem II en Wil lem III, Willem de Zwijger, Karei V, de Prins van Wales, keizer Wilhelm I en Wilhelm II, allen te paard; verder, als kniestukken, weer H.M. de KoninginH. M. de Koningin- Regentes, Willem III, in marine kostuum, Leopold van België, konin gin Victoria, koning Humbert, keizer Frans Jozef en de koning van Grie kenland. De overige acht vakken zullen be schilderd worden met engelgroepen, te midden waarvan portretten van de generaals Vetter en Van Ham RembrandtBeethoven j Carnotden Tcaar van Rusland met diens vrouw, en twee vrouwenfiguren, voorstellende nijverheid en wetenschap. Ongetwijfeld eene treffende combi natie, ^ook wat de bijvoeging betreft van nijverheid en wetenschap. Boven op den koepel komt een groot elec- trisch licht, een zoogenaamd zoeklicht dat zijn stralen op het Leidscheplein zal werpen. De architect is de heer A. Hartog Azn. te Rotterdam, de ontwerper van het decoratief schilderwerk de heer A. den Hartigh. Van het ter reede van Tessel lig- nde oorlogsfregat Atjeh is Maan dagavond een stoomsloep bij het in de davits hijschen, door het breken van den achtertakel, van eene vrij aanzienlijke hoogte gevallen, waardoor de manschappen, die zich er in be vonden, te water geraakten. Onver wijld werd de reddingsboot van de Atjeh gestreken en in enkele minu ten werden de drenkelingen daarmede gered. Twee hunner, een stoker en een matroos, hadden echter bij den val kwetsuren bekomen, die hunne over- brenging naar het hospitaal der Marine" te tNieuwediep noodzakelijk maakten. De schade aan de stoomsloep moet nogal aanzienlijk zijn. Volgens de N. Bred. Ct. gebeurde te Breda het volgende Eene dame tot hare melkboerin: Zeg er is, melkvrouw, wat scheelt er aan da boter van gisteren? Het is verschrikkelijk, mijn man en ik kun nen die boter niet eten. Bepaald af schuwelijk is die boter. Ze riekt en smaakt naar ik weet niet wat. Wat is er toch met die boter gebeerd? Gut, mevrouwlief, niks, niks, wat zou er met de boter gebeurd zijn Ik heb er op drie plekken van gebrogt en ze zeggen er niks van. Wij worren er eiges ook niks aon gewaor. 's Avonds deed het dochtertje der melkvrouw de ronde metdemeikkar en kwam ®ok bij genoemde mevrouw. De meid vroeg aan het argelooze kind, of er ook iets met de boter gebeurd was die moeder daags te voren gele verd had, waarop het volgende ver haal volgde: Ik denk dat 'tonze kat zal zijn. die heeft al een dag of acht 't sch.... gehad, en nou mocht ze nie in huis komen. In eenen dag oi drie zagen we ze nie meer, mer toen we zou wen gaon karnen kwam ze verzopen en wel uit de «eronnen melkton. Ik heb er zoo'n spijt van, want het was altijd zoo'n trouw beestje geweest. 'tKan wel gebeuren dat er de boter een bietje naor gesmaokt hé, alevel ons moeder zé dat het wel niks zou zijn De karnemelk ging toch naor de vaerkens. Tableau Een wielerbaan te Amsterdam Woensdagavond werd in het hotel Americain te Amsterdam een verga dering gehouden van een aantal hee ren, die in vereeniging met de ver- eenigmg„Hoteiwezen-tentoonsteiimg" eene naamlocze vennootschap willen oprichten, ten doel hebbende het aanleggen en exploiteeren van eene wielrijdersbaan op de terreinen van de wereld-tentoonstelling. De voorloopige besprekingen leid den tot het resultaat, dat de maat schappij zal worden geconstitueerd met een aandeelen-kapitaal van 15000 gulden, verdeeld in aandeelen van 25 gulden. Staande de vergadering werd deel genomen voor f 9125. Men heeft goe den grond om te verwachten, dat ook het resteerende aandeelen-kapitaal binnen korten tijd geplaatst zal wor den. Tot directeur van de vennootschap werd benoemd de heer G. C. Lelsz te Amsterdam en tot commissarissen de heeren P. A. L. de Gruyter, G. L. Gink en J. Leonard Lang aldaar. Maandag stond zij te Utrecht te. recht, verklaarde wel M. V. te heei doch van de gansche geschiedt niets te wetenzij was 34 jaar oud en geboren te Jutfaas, waar zij zich zonder reisplannen den 5en Februari bevond bij hare zieke meeder, nadat zij Zaterdag 3 Februari haar nood- hulpdienst verlaten had bij een be woonster der Yondelstraat te Am sterdam. De nacht van 3 op 4 Fe bruari had zij doorgebracht bij haar broeder te Utrecht, en was Zondag Februari naar Jutfaas doorgegaan. De gelijkheid van naam had voor haar dus onaangename gevolgen, maar de rechtbank liet zich nog zoo spoedig niet door hare verzekering van on schuld en haar alibi overtuigen, maar achtte dat slechts praatjes, te meer nog toen de hoofdconducteur van den bewusten trein, na lange {aarzeling, verklaarde in haar de schuldige terug te zien. Na verhoor in deze zaak verklaarde de rechtbank evenwel het onderzoek hierin nog niet gesloten, maar ver daagde de verdere behandeling tot 's namiddags. Inmiddels zou om in- lichtingen naar Amsterdam getele grafeerd worden, ook met verzoek om overkomst van den rechercheur (Ver- meij). Toen deze 's namiddags tegen 5 uur verscheen, was spoedig de zaak tot eene nadere oplossing gebracht. De rechercheur toch verklaarde dat zij die daar als bekl. stond, beslist niet was de M. V., die hij te Amsterdam opgespoord en verhoord had en hem volledige bekentenis had geda Blijkbaar zit dus de schuldige in deze te Amsterdam en is door toe vallige gelijkheid van naam de Utrecht- sche M. V. in een onaangenamer! toestand gekomen. De eindbeslissing in deze zaak is intusschen verdaagd tot Djnderda 16 dezer. Inmiddels zuilen oproepin gen gedaan worden naar de Amster damsche M. Y. In den avondtrein van Arnhem UtrechtAmsterdam bevond zich den 5den Februari 11. een meisje, dat te Utrecht noch een plaatskaartje ver toonde, noch er een wilde of kon koopen. Uit den trein verwijderd, deed zij op 't perron den hoofd- en een anderen conducteur de vlugheid harer handen en de scherpte barer nagels gevoelen, waarna de trein zon der haar vertrok. Hoe zij daarna t9 Amsterdam is gekomen, is onopge helderd doch kort daarna is zij daar opgespoord door een recher cheur, die van haar volledige oeken- tenis van het gebeurde heeft gekre gen en haar herkende als de 24-jarige M. V. genoot. Deel ons wat ix u verzoeken mag iets uit uwe er varingen mee." In koor werd het verzoek van den officier met aandrang ondersteund. Allen waren wij in de gewenschte stemming. Geen schooner Schefiezarade hadden wij ons kunnen wen- schen dan Lenore Montgomery, troonende op haar prachtigen divan, met haar bekoorlijk gelaat, diepe blauwe oogen als saffieren en golvend goudblond haar, dat haar statig hoofd bedekte. Zij was gekleed als een vorstin eene moderne Venus van Milo gelijk. Om haar fraai gevormden hals glansde een prachtig snoer in vier strengen van weergalooze paarlen, in zacht contrast met de fonkelende diamanten, die glinsterden tusschen de vouwen van een wit kleed van ouderwetsche zijde, dat de begeerte opwekte harer minder begunstigde zusters. Spelende met den gelief koosden ivoren waaier, die met een zwaar, dubbel koord van witte vloszij aan haar middel was vastgehecht, antwoordde de iieftallige gastvrouw „Het kan zijn, dat de heeren een Havana verkiezen boven de vertelling eener getrouwde vrouw, maar toevallig draag ik nu hetzelfde kostuum als dien nacht." „Het verhaalHet verhaalwas het eenstemmige oordeel van het kleine gezelschap. „Alvorens u de voornaamste, de meest interessante gebeur tenis te verhalen, zal ik u eerst mijne meer vermakelijke ervaringen van minder beteekenis mededeelen," zeide Lenore Montgomery. „Ik zal voor de overmacht moeten zwichten. Tijdens mijn eerste bezoek aan St. Petersburg was ik ver Koloniën. Atjeh. Met Atjeh, dus zegt de Loc. wil men weten, is iets gaande. Met Atjeh is helaas! reeds meei dan twintig jaar en langer, veel lan ger „iets gaande" geweest, maar zooals in dezen oorlog, waarin niets besten dig was dan da onophoudelijke wis seling van den vorm dien het beleid aannam, tijdperken vielen waar te nemen van betrekkelijke rust, korte oogenblikken van vooruitgang, lange tijdperken van s Ü9tand die tot ach- terwaartsche beweging gedijden, zoo kwamen ook telkens, weder luwten waarin zekere kenteekenen, die zelfs de oningewijde begint te verstaan van naderenden storm spreken. Zulk een kalmte schijnen wij ook thans ingetreden met de hulp van Toekoe Djohan Pahalawanzulke voorboden van dingen die komen zullen, doemen ook thans weder op uit den nevel, welke de plannen der Regeering voor de toekomst bedekt houdt. En daarom meent men dat met Atjeh iets gaande is, iets nieuws wel te verstaan. Niet alles lijkt „couleur de rose" met de gevolgen der denkbeelden van Ge neraal Deykerhoff; dat is heim meer. Ook hier een dubbeltjes-quaestiem de eerste plaats. Onze hulptroepen hebben geld noo dig, veel geld. Het is niet omdat de Nederlandsche Maagd zulke mooie oo gen heeft, dat zij daarginder haar het werk uit de hand willen nemen. De Atjehers, zij mogen dan „kwaadwillig zijn of „bevriend," heben in de tee plicht om eenige kiesche particuliere aangelegenheden, waarbij een van mijne beste en meest intieme kennissen was betrok ken, in orde te brengen. In de twee eerste maanden van het seizoen was het verblijf daar voor mij een bron van geno en ik was de gast van vrienden, die er behoorlijk woonden en wel in groote appartementen op de tweede verdieping van een dier granieteteenen gebouwen, groot als paleizen, die eene eigenaardigheid vormen van de hoofdstad aan deNewa.Het was niet meer dan natuurlijk, dat de kring mijner kennissen zich verwijdde, daar ik met warmte werd ontvangen in waarlijk gastvrije gezelschappen van St. Petersburg. Wijl ik er mij zoo vermaakte en ook tengevolge mijner bezigheden werd mijn verblijf aldaar verlengd. Ik kwam evenwel tot de ontdekking, dat het familieleven in Rusland ook zijne onaan gename zijde heeft. Een zeer waakzame en ondoorgrondelijke goeverneur, wien de opleiding was opgedragen van twee aardige knapen, die in het Pages-corps zouden worden op genomen, gaf les in het fransch, spaansch en italiaansch Eene blondine, met een kouden oogopslag en de geaardheid van een ekster, onderwees de jongens en een lieftallig vijf jarig meisje het engelsch en duitsch. Spoedig ontdekten wij dat een hunner of de talrijke ondergeschikten onze gesp ken over zaken of zorgeloos uitgesproken opmerkingen over brachten, welke op die wijze minder vriendschappelijke kiin gen bereikten. Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2