BINNENLAND, zal blijken te zijn. Werd besloten alvorens tot verkoop over te gaan, met de hoofdadministratie der post- terijen te onderhandelen over het eventueel inrichten tot postkantoor. Vervolgens werden behandeld eenige reclames tegen aanslagen in den hoof- delijken omslag. Aan de heeren Ser- ton, van Ingen en Schram werd afschrijving verleend van hunnen aanslag, op de reclame van den heer Ffirstner werd afwijzend beschikt. De Voorzitter deelde daarop mede, dat in de vorige vergadering eene onjuiste voorstelling is gegeven om trent de geneeskundige armverzorging. De diaconie heeft zich niet voor de helft onttrokken van hetgeen zij in vorige jaren daarvoor besteed had, maar is nog bereid steecis f100 sub sidie te blijven geven voor noemd doel. Het armbestuur heeft echter en zeer terecht -—gemeend met het oog op den fin anciëelen'toe stand voor geneeskundige hulp min der te besteden dan in vorige jaren. De voorzitter stelde voor het be sluit van de vorige vergadering i.z. het verstrekken van subsidie aan dr. Gerke voor geneeskundige hulp aan armen in te trekken en voor het jaar 1895 aan dr. Gerke f100 subsidie te verleenen voor geneeskundige arm- Bij Kon. Besluit is lo. benoemd bij het wapen der inf., tot comm. van het algemeen depót van discipline, de kapt. B. van Bekum, van het 3de reg. 2o. tijdelijk belast met de waarne ming der functiën van directeur der Pupillenschool, de eerste luit. T. J. Hallegraeff, van den staf der inf., werkzaam hij die school. Bij Kon. Besluit lo. zijn op pensioen gesteld, de kapiteins op non-activiteit J. B. van Damme Jalink en P. A. Numans, respect, van het wapen der inf. en van dat der art., alsmede de ritmees ter op non-act. C. L. B. A. Loisel, van het wapen der cav. verzorging. Dienovereenkomstig werd besloten. Als secretaris van de afd. Zand- voort van de Noord-Hollandsche Ver- eeniging „het Witte Kruis" is opge treden de heer P. van der Mije, in plaats van den heer P. L. de Vries, die als zoodanig bedankt heeft. Donderdag is het huis met den inboe del van J. Westdijk arbeider op C. ringdijk te Haarlemmermeer, afge brand. Niets was verzekerd. Van de meubelen is niets gered. Bij Kon. Besluit zijn benoemd bij het personeel der militaire adm., en wel bij de kwartiermeesters, totluit.- kol. kwartiermeester, bij den staf der inf., de maj. kwartierm. J. H. H. Vo gel van dien staf, belast met de mandateering, en L. E. Mulder, mede van dien staf belast met de functiën van controleur van de inwendige adm. der korpsentot kapt.-kwar- tierm. de eerste-luit.-kwartierm. J. Brunt, ged. bij de landmacht in West- Indië, bij het 6de reg. inf., tot kapt.- kwartierm., de eerste-luit.-kwartierm. C. J. C. van Goor, van het korps, geaet. bij de kol. reserve, en C. A, Heshusius, van het reg. grenadiers en jagers; tot eerste-luitenant kwartierm., de tweede-lnit.-kwartierm. A. van den Bosch, van het korps; bij het 7e reg. inf., tot eerste-luit.- kwartierm., de tweede-luit.-kwartierm. T. Rutgers en A. Schimmel, beiden van het korps; bij het 4de reg. vesting-art., tot kapt.-kwartierm., de eerste-luit.-kwar tierm. J. M. van Baak, thans van de Cadettenschool. Bij Kon. Besluit is benoemd bij het wapen der art., bij den staf van het wapen, tot eerste luit., de tweede luit. H. Donker, van dien staf, werk zaam bij de werkplaatsen voor draag bare wapenen. Bij Kon. Besluit zijn benoemd bij het wapen der inf.; bij het 1ste reg.Ktot kapt., de eerste luit. A. J, Kruyder, van het korps; bij het 2de reg., tot eerste luit., de tweede luit. G. Snel, van het korps; bij het 5de reg., tot majoor, de kapt. O. G. H. Heldring, adj. van het korps; bij het 8 ie reg., tot kapt. de eerste luit. W. N. Roldanus, van het 7de reg. De Koninginnen inEageland, De Koninginnen hebben Donderdag het dejeuner gebruikt bij Koningin Victoria in het Buckingham Paleis. De hertogin van Albany kwam reeds vroeg in Brown's Hotel, om bij de Koninginnen te blijven tot het uur van vertrek. Kort te voren bezocht de hertogin van Teek de Koninginnen, die te ongeveer 6 u. 45 m. het loge ment verlieten. Eene enorme volks menigte, waaronder vele Nederlanders, hield Albemarle Street bezet. De me nigte wuifde en riep: „hip hip hoe^ ra 1" „leve de Koningintoen de Koninginnen met de hertogin van Albany plaats namen, in de eerste der open equipages, door Koningin Victoria gezonden. Dezelfde geestdrif tige vivats, door de Engelsche volks massa's herhaald, weerklonken toen het rijtuig, waaraan twee scharlaken voorrijders voorafgingen, voortreed, gevolgd door twee andere hof-equi- pagee, waarin het gevolg der Vorstin nen, alsook de stalmeester van ko ningin Victoria, Mac Neill, gezeten waren. Langs den geheelen weg naar het Victoria station was de volks menigte groot. In het Saint James Park stonden dozijnen particuliere equipages ge schaard. De politie hield den geheelen weg vrij. De lijfwach ten voor Marlborough House eu Buc kingham Palage presenteerden het geweer toen de stoet voorbijkwam. Nabij Victoria station was het gedrang aan weerszijden van den stoet weer ko lossaal. Ook., hier weerklonken luide hoezee'smet zakdoeken en hoeden werd gewuifd. Op het eigenlijke sta- tioasterrein stond eene talrijke eere garde, wier muziek het Nederland sche volkslied speelde toen de Koninginnen aankwamen. In de koninklijke wacht kamer van het station waren de prins en de prinses van Wales met twee prinsessen, de hertog en de hertogin van York, lords Rosebery, Carring- ton, baron en barones van Golt- stein, baron Van Brienen, jonkheer May, consul Maas, benevens ettelijke bekende leden van de Nederlandsche kolonie, om de Koninginnen vaarwel te zeggen. Da heer William Forbes, vertegenwoordigde andermaal de Lon don, Chatham Dover Spoorweg maatschappij. De Koninginnen onder hielden zich met de meeste aanwezi gen een paar oogenblikken, o. a. met den consul-generaal May en den con - sul Maas, beiden dankend voor de bewezen diensten tijdens haar verblijf aldaar. De dochter van jhr. May werd aan de Koninginnen voorgesteld. Er volgde daarna een hartelijk afscheid van de koninklijke familiedende Ko ninginnen omhelsden de hertogin van Albany en barones Van Goltstein. Ook het stationsperron was opgevuld met een geestdriftig publiek, dat luid hoezee riep, toen de extra-trein prompt te 7 u. 10 minuten het station uitstoomde. De koninklijke trein kwam te 8 u. 27 m. te Queenborough aan. Het station was versierd, terwijl de eerewacht van het Nederlandsche koninklijke yacht opgesteld stond. Hare Majesteiten werden verwelkomd door den kapitein van het yacht, den burgemeester van Queenborough en het stationspersoneel. De Konin ginnen namen afscheid van baron Van Goltstein, en gingen aan boord terwijl de muziek het „Wien Neer- landsch Bloed" speelde. De Valk ver trok onmiddellijk daarna. De zee was kalm. Zelden heeft een vorstelijk vertrek zoo 6taatsievol plaats gevonden een voudig maar toch indrukwekkend, als uiting eener waarlijk waardige volkeympathie jegens onze Konin ginnen. Het huidige slottafreel eener zeer geslaagde reis moet onvergetelijk blijven voor allen die het bijwoonden. Graaf Schimmelpenoinck overhan digde Donderdag den lord mayor eene prachtige met diamanten bezette das speld, met eene minzame betuiging van dank uit naam der Koninginnen als souvenir aan haar bezoek aan de City. plantengeslachten of soorten dikwijls I de belangrijkheid dezer keuringen zeer verhoogen. Zoo is voor Zaterdag 11 dezer van de firma E. H. Krelage Zoon de toezegging ontvangen, dat zij uitge breide verzamelingen van fijne Vlaam- sche- en van Darwintulpen zal expo- seeren, waaraan wellicht nog andere rassen zullen worden toegevoegd. Evenals vroeger zullen deze ten toonstellingen voor de leden der Maatschappij en voor die van Artis van 12—4^ uur kosteloos te bezich tigen zijn. heelt slechts vijf jaren bestaan, el loste zich weder in het korps op toel enkele hoogleeraren zich metdesti dentenafscheiding inlieten endefus, bevorderden. Toch bleven steeds vele bezwaar hebben tegen het noviciaa'«| dezen hebben nog een „sochteii" de Viestraat. Maar zij voelen zichL geïsoleerd, kunnen zich bij plechtig. heden_ niet doen vertegenwoordigen! en blijven tot eigen schade verstokel van den omgang met studeerendeJ in andere faculiteiten. Vandaar dal opnieuw het plan van een Studenten] bond is gerijpt in hunne hoofden. Wereldtentoonstelling te Amsterdam. Jhr. mr. C. J. den Tex heeft het voorzitterschap der internationale jury voor deze tentoonstelling aan vaard. In eenige bnitenlandsche bladen heeft het bericht gestaan, dat Neder land uitgenoodigd was zich bij Rus land, Duitschland en Frankrijk aan te sluiten om Japan t« bewegen zekere veranderingen te brengen in het vredesverdrag van Simonoseki, en daarna het bericht, dat Nederland zich ook werkelijk Dij die drie mo gendheden tot dat doei zou aansluiten. Het kan daarom zijn nut hebben mede te deelen dat onze regeering noch direct noch indirect aan de handeling der genoemde mogendheden bij Japan heeft Het aantal personen, dat gedurende het jaar 1894 van de landmacht hier te lande en in West-Inaië, van het korps mariniers en van hetOostindi- sche leger gedeserteerd zijn en om trent wier lot bij de korpsen, waartoe zij behoord hebben, op 1 Jan. 1895 niets stiligs bekend was, bedraagt 150. Automatische gasmeters. De directie der gasfabriek te Am sterdam is voornemens een proef te nemen met muntmeters voor gasten behoeve van haar eigen werklieden. Het zou een soort van gas-automaat zijn, een meter, die tegen inwerping van een 2% centsstuk de vaste hoe veelheid gas daarvoor levert. Voor aanleg en gebruis van de.i meter zou de directie den werklieden niets in mening willen brengen daar de proef juist zou worden genomen met het oog op den vooral voor arbeiders zeer hoogen petroleumprijs. Alleen zoude prijs van het gas met leent per kub. meter worden verhoogd. Miaimum loon en maximum arbeidsduur, In de Donderdag gehouden Raads vergadering te Leiden is na eenige weken uit6tel, het voorstel van B. en W. betrekkelijk minimum loon en maximum arbeid voor bestekken en voorwaarden van aanbesteding der werken ten dienste der gemeente be handeld. B. en W. die van het standpunt uitgaan, dat werklieden in dienst van aannemers van gemeentewerken eigen lijk in dienst der gemeente zijn en derhalve op denzelfden voet behandeld moeten worden als de vaste werk lieden der gemeente, stelden voor het minimumloon te bepalen op 18 ct. per uur voor eeu ambachtsman, 15 ct, voor een opperman of sjouwer, 4 ct voor werklieden tus3chen 1416jaar, 7 ct. tusschen 1618 jaar, 10 ct. tuaschen 18—20 jaar, 13 ct. tusschen 2023 jaar, terwijl niet meer dan 20 pCt. der werklieden beneden de 23 jaar mogen zijn en niemand be neden de 14 jaar. Voor overwerk, mits bepaald nood zakelij fer, zou berekend worden le uur 10 pCt., 2e 20 pCt., 3e 30 pCt. en verdere uren 50 pCt. boven het uur loon en Zondagswerk altijd 50 pCt. verhooging- De arbeidstijd werd be paald op 11 uur per etmaal. Voorts zou het loon worden uitbetaald op of voor eiken Vrijdag van iedere week. Breedvoerig werd de zaak van alle kanten bekeken, warm verdedigd met het oog op de werklieden, wier vrijen arbeid men daardoor aan banden legde, terwijl beweerd werd, dat een goed arbeider zijn loon wel verkrijgt, enz. enz., tot na discussies van 2!£ uur uur de considerans van het voorstel met 15 tegen 12 stemmen verworpen werd en daardoor niet werd overge gaan tot de behandeling van de ar tikelen zelf. Plantenkeuringen. Evenals in vorige jaren, zullen dit jaar weder op den tweeden Zaterdag van iedere maand vanwege de Neder landsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, tentoonstellingen van planten en bloemen of zoogenaamde plant nkeuringen worden gehouden, waartoe op nieuw door het bestuur van het Kon. Zoiil. Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amster dam de kleine restauratiezaal op wel willende wijze is beschikbaar gesteld. Het doel dezer tentoonstellingen is in de eerste plaats net ter beoordee ling eener jury stellen van nieuw ge wonnen of nieuw ingevoerde planten, terwijl daarbij verzamelingen van De werkstakende opperlieden Amsterdam blijven op hun stuf staan. Op een schrijven van de veil eenigde metselaar-patroons, houden^ het verzoek om het gestaakte vre:J| te hervatten op de voorwaarden dooi hen den 2den dezer aangeboden, anJ woordden de opperlieden in hunnl Woensdag gehouden vergadering, dal zij die voorwaarden onaannemelijk achten, en vóór 12 Mei andere voorl stellen tegemoet zien, of anders eej algemeene werkstaking zullen prociaJ meeren. Twee werklieden waren Donderdag! middag aan de Maaskade O.Z. J Rotterdam bezig met ijzeren flesschec] inhoudende vloeibaar koolzuur, gd voor mineraalfabricage eJ bierdruk, te laden in het rijnscai] „Ehrenbreitstein," toen plotseling! vermoedelijk door het te hard nederf leggen, eene der flesschen met een geweldigen knal uiteenbarstte en da inhoud daarvan zoomede de scherven! een der werklieden, P. K., wonend] in de Doelstraat, zoodanig in de kerzijde troffen dat hij kort das overleed. Zijn kameraad bleef ongeJ deerd. In het ruim van het schip 1 boven den waterspiegel een vrij grooj gat geslagen. Studentenbond te Utrecht. Eenige studenten te Utrecht, die grieven hebben tegen het Utrechtsch studenten korps, hebben eene circulaire verspreid om te pogen een Studen tenbond aldaar op te richten. Die bond zal trachien lo. het zedelij k bewust zijn der aaneengeslotenen tot zijn recht te doen komen door op te tre den tegen het groen wezen niet alleen, maar ook tegen verdere, den student als mensch onteerende gewoonten en misbruiken 2o. den dagelij kschen omgang te bevorderen van de studen ten van verschillende faculteiten en richtingen door een ten allen tijde toegankelijk vereenigingelokaal3o. de wetenschappelijke belangen te be hartigen door het erkennen van facul teiten en het instellen van faculteits besturen 4o. de algemeene weten schappelijke ontwikkeling te bevorde ren door het oprichten van eene leestafel en eene bibliotheek. Van de ongeveer driehonderd niet- leden van het studentenkorps hebben reeds honderd adhesie aan dit plan geschonken, en zoo schijnt er kans te zijn dat de nieuwe Bond tot stand zal komen.De vroegere studentenbond, in 1880 naast het korps opgericht, Een ernstige brand. Tegen drieën brak Donderdag Tilburg brand uit in de fabriek vs wollen stoffen der firma I. A. A. Kersl tens, waar 100 mannen en 15 vronj wen werkten. Het vuur is aangekomen mdecaii boniseerinrichting, die reeds te vijf uur des morgens was gesloten. Dl geheele fabriek, die met olie vcf doortrokken, stond in weinige oogecl blikken in vlam; om vier uur was el niets dan vier muren overgebleven. De fabriek was lani? 50 Meter el hoog 2 verdiepingen. Uit 48 ramerl sloegen de vlammen. De wind. was gelukkig naar de tuid zijde. Een vol magazijn, dat bedreig! en zelfs even aangetast werd, bleej behouden. De gemeentebrandweer met vijftal spuiten gaf water uit Nor toni putten. Het voorgedeelte der fabriek wad 35 jaren oud, het achtergedeelte nieui gebouwd en verzekerd bij de „Till burgsche brandwaarborg-maatsch." j Het werkvolk kon ontkomen. neden zijn de boeken enz. gered. Mei groot geraas vielen de machines naai beneden. Woensdagavond werd te Oosterl wolde de 27jarige Geertje V. door Jl v. 't H., in het naburige Oldebroejl woonachtig, onder die gemeente on-| verhoede met een stok zoodanig het hoofd getroffen, dat zij bewuste! loos neerzeeg en men voor haan leven vreest. Kleine oneenighedear tusschen haar en de kinderen va:| den dader schijnen hiervan de oorzaak! te zijn. Van de beide te den Helder dooil een binnenkomenden trein overreden! Mijne plechtige voorstelling aan den gastheer, een bizonder flinke, mannelijke verschijning, bracht mij een weinig in ver warring, ook wijl de vriendelijke begroeting der gastvrouw met een zweem van verbazing was gemengd. „Dit vergat ik echter want „neef Alexis" walste verruk kelijk en ik miste den afwezigen chaperon niet. Spoedig zag ik mij omringd door vele galante aanbidders, allen begeerig naar de eer om met de „Amerikansky Barin" te dansen," zeide de vertelster, met een lichten blos van trots, „maar neef Alexis was het meest op post. Daar ik geheel opging in de genietingen van den avond, gevoelde ik er mij zeer op mijn gemak. In eene promenade werden wij plotseling toe gesproken door majoor Lemachefisky, een kranigen huzaren officier en van alle Russen, die ik kende, het hoogst bij mij aan geschreven. „Zoo, mevrouw, de wonderen zijn de wereld nog niet uit," zeide hij na mij hartelijk te hebben begroet. „U hebt met Boris en Alixe aardig schuilevinkje gespeeld. Zij hebben zelfs om u naar uw hotel gezonden. Zij waren ongerust, bizonder ongerust", praatte hrj door, „maar ik moet Alexis Alexandrovitch mijn kompliment maken. U staat eene be straffing van Alixe te wachten. Ik wist niet, dat n met de Tchemaiefs zoo goed bekend waart." Ik wist doer een vraag zQn stortvloed van woorden te onderbreken. „En zullen zij spoedig hier komen? Ik heb bijna twee uur op hen gewacht Het was voor mij een zeer moeielijk geval en slechts Alexis heelt mij gered van het vreeselijk lot een „muurbloem" te moeten zijn. „De heldere '2 lach van den majoor klonk boven de slee- pende melodie van „Süsser Veilchen" uit. Behendig ging hij ons voor door de rondwarrelende groe pen van vroolijke dansers en begroette de bekoorlijke donker- oogige gastvrouw. Madame lo, Princesse zal mij verontschul digen, dat ik haar tijdelijk beroof van de aanwezigheid van de koningin van het bal." Ik begon hem te begrijpen. Met eenige woorden in het ruseisch voltooide hij zijn verhaal, en bespaarde mij daardoor een blos uit. „Met uitnemende hoffelijkheid, zeide de lachende gast vrouw in haar klassiek fransch, met een innemenden glim lach om hare rose lippen„Mevrouw, ik sta den majoor toe mij van uw gezelschap te berooven maar niet langer dan voor een bezoek aan het andere bal, waar gij uwe verwanten zult aantreffen, en ik heb zijne belofte, dat hij met het ge heele gezelschap hier zal terugkeeren om te blijven soupee- ren. Uw feest wordt gegeven in den h®ek schuins hier tegen- ever, met een anderen ingang van dit groote, oude gebouw. Alexis Alexandroviteh houd ik hier als gijzelaar," en met een vroolijk knikje zweefde zij weg in gezelschap van den onboetvaardige» Alexis. „Twintig minuten later vormde ik het middelpunt vaneen vroolijk groepjo op het andere feest, waarop ik was uitge noodigd Mijne gastvrouw Alice vertelde met schitterende oogen en groote vroolijkheid aan de gastvrouw mijn avon tuur en eindigde met de bedreiging om neef Alexis te boy cotten, daar hij de kleine vergissing had doorzien en schelms had besloten mij onder zijne bizondere hoede te houden en daardoor verscheidene kennissen een bron tot verschillende praatjes te geven. „Ik kan niet zegge», dat ik het in hem afkeur," fluis! terde de garde-officier, terwijl hij de bekoorlijke vertelster! aanzag. Den kapitein met haar waaier dreigende, beschreef Lecorel Montgomery het aangename uur, dat zij onder de hoede vaal den majoor had doorgebracht en het slot van het feest opl bal Nummer een. „Het was vier uur alvorens wij onze wol ningen opzochten, besloot de gastvrouw. „Ik had eene hoogi aangename vriendschap aangeknoopt en Alexis werd gestrafil met de boete ons allen naar het „Eiland" te moeten bege-l leiden om de zigeuners te hooren zingen en de verplichting! een souper bij beide gastvrouwen bij te wonen. Op die wijze! worden de lange uren van vier uur des namiddags tot den! volgenden dag in vroolijke stemming doorgebracht op del Newa, in de opera of het theater, gevolgd door recepties waar gedanst wordt en langdurige soupers want in denl winter is het slechts dag van 10 uur voormiddags tot4uw| namiddags. „De administratie van het hotel stelde een koetsier 1 mijner beschikking, die fransch sprak en zijn eerste proelj stuk was schitterend. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2