nmrnmrn fiflrag GïÉsrM. O&rap Cumberland, RechtszakeB. GEMEN6D NIEUWS. Vervolg Nieuwstijdingen Burgerlijke Stand APVERTEINTiËN. „TUOU MOET BL1JCW. Groote Voorstelling Sociëteit „DE KliOOST. Séances CUMBERLAND Graote Zsat Sscietsit „Ge Uraan", HAARLEMSCHE Stoomverffabriek kinderen is nu ook het meisje aan de gevolgen overleden. Brandstichting. Te Helder is Woensdag, tengevolge van het spelen van kinderen met lu cifers en brandende houtspaanders, een geheel van hout gebouwde tim mermanswerkplaats aan deSluisdijk- straat, in gebruik bij den aannemer Winder, in vlammen opgegaan. Van de aanwezige werktuigen en materialen kon niets worden gered. Ook de meest nabijgelegen woningen werden aange tast en belangrijk beschadigd. Al les was zeer laag verzekerd. De politte heelt twee jongens, 8 en 11 jaar oud, die van de brand stichting worden verdacht, aange houden. Mishandeling. Donderdag is voor de arr. rechtbank (4e kamer) te Amsterdam behandeld de zaak van W. Schotte, oud 30 jaar, kurkenfabrikant alhier, wien wordt ten laste gelegd, dat hij op den 20sten April, toen ter gelegenheid van den intocht der Koninginnen, het veel besproken tumult bij en op bet po litiebureau aan de Ouden brugsteeg plaats greep, den rechercheur zou hebben mishandeld, door hem te schoppen. Als getuige a charge werd aller eerst gehoord de rechercheur, die mis handeld zou zijn. Hij deelde de be kende feiten mee van den optocht der gemaskerden en de daarop ge volgde arrestatie. Een algemeen ge drang ontstond en een vechtpartij voor en tegen de gemaskerden. Wei een 70 menschen trachtten eensdeels de arrestatie te bevorderen, ander deels haar te beletten. Er kwam hulp van agenten in uniform en zoo ge lukte het. den man met den gorilla- kop in arrest te brengen. Te midden van dit algemeen tu mult zou bekl. hem get. hebben ge schopt. Op een vraag van mr. H. J. Bie- derlack, advocaat van beklaagde, ver klaart get., dat bekl. Schotte de derde arrestant was, die op het bureau werd binnengebracht. Kader ondervraagd naar aanleiding van door mr. Biederlack gedane vra gen, deelt getuige mee, dat hem op het bu eau was meegedeeld, dat bekl. hem had geschopt. De volgende getuige charge, de agent van politie H. J. Wildbret, verklaart te hebben gezien, dat bekl. den rechercheur Weveiing heeft ge schopt. Toen getuige aankwam, ging Schotte op den loop, maar werd door hem gearresteerd. De derde getuige, de agent van Mouwrik, heeft bekl. overgebracht naar het bureau. Ook deze agent houdt vol, dat beklaagde heeft ge schopt. Op de vraag van den president, mr. Wieders Hoeth, hoe hij dat weet, zegt getuige eerst, dat bekl. wegliep.Op eene pertinente vraag van den presi dent of hij het gezien heeft, antwoordt get. bevestigend. Get. A. Dorpen, bri. adier van politie (£t décharge) verklaart op eene vraag van mr. Biederlack, dat de agenten hadden gerapporteerd, dat bekl. den rechercheur Weveiing zou hebben geslagen. Get. J. B. Daman, inspecteur van politie, verklaart desgevraagd, dat hij 3 April bekl. op het bureau van den hoofdcommissaris heelt ontmoet. Schotte had duidelijke teekenen van mishandeling op bet gelaat. Aan get. is gerapporteerd, dat bekl. was mis handeld 'door de menigte. Get. J. v. Duivenvoorde, de koetsier die de gemaskerden heeft gereden, verklaart Schotte om het voor den rijtoer verschuldigde geld te hebben gevraagd, omdat hij meendedat bekl. Qok in het rijtuig had gezeten. Get H. Kiensch deelt mede, dat bekl. een klap had ontvangen van een dikken beer en was weggeloopen, toen de politie hem achterna liep. Get. O. van Lamoen bevestigt de vorige verklaring. De man met wien bekl. vocht, was 40 50 jaar en glas achtig hij geleek in 't geheel niet op den rechercheur Weveiing. Get. A. van Voorst bevestigt de verklaring der beide vorige getuigen. Mej. A. Th. E. van der Sanden, machinebreideter, verklaart in gelij ken sin. Zij heeft bovendien gezien, dat de rechercheur Visser beklaagde een slag met een ploertendooder heeft toegebracht. De laatste getuige, de rechercheur Visser, heeft iemand met een toga aan bij het tumult, zien wegloopen, maar niet den beklaagde. Hij zegt niemand een slag te hebben toege bracht, maar de vorige getuige blijft bij hare verklaring. Na afloop van het getuigenverhoor worden de agenten Wildbret en Van Mouwrik nogmaals door den presi dent ondervraagd; zij blijven bij hunne verklaring. De beklaagde houdt vol onschul dig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Het O. M., waargenomen door mr. Regout, requireert de verdaging der zaak tot a.s. Dinsdagmiddag te 1 uur. Alsdan wenschte het O. M. nog te doen hooren den agent De Jong, die heden verhinderd was te verschijnen. Aldus wordt door de rechtbank be sloten. t olstiak Overzicht Donderdag werd in den duitscben Rijksdag de behandeling van de Umsturz-Vorlnge voortgezet. Was men Woensdag wellicht van meening, dat dezen zittingsdag reeds eene beslissing zou vallen de behandeling van Don derdag doet vermoeden, dat eerst Zaterdag de stemming over artikel 111 kan worden verwacht. De minister van justitie, de heer Scbönstedt, verklaarde Donderdag, dat de regeering prijs stelt op de hand having van het voorstel, hetwelk door den conservatieven afgevaardigde Von Levetzow tot wijziging van het bekende artikel 111 is voorgesteld. De minister vertrouwde, dat de conservatieven en de nationaal-liberalen zich met het voorstel zouden vereenigen. Tevens sprak de minister de verwachting uit, dat ook het Centrum zich daarbij zou aansluiten, op grond, dat de clericalen anders hun eigen beginselen zouden verloochenen en de sociaal-democraten zouden steunen. De sociaal-democraat Lenzmann verlangde, dat de regeering het wets ontwerp, dat nu toch feitelijk als ge vallen moet beschouwd worden, zou terugtrekken. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Yon Köller, toekende protest aan tegen het beweren der socialistische afgevaardigden, dat de sociaal-democratie uitsluitend beoogt de belangen des volks te behartigen. Het beweren, dat de sociaal-democratie de liefde is, moet als een onwaarheid worden beschouwd. De anarchisten maken gemeene zaak met de sociaal democraten. Ten einde tegen dergelijke pogingen krachtig te kunnen optreden, heeft de regeering het zoo heftig be streden wetsontwerp ingediend. Daar mede heeft de regeermg haar plicht vervuld. Op den Rijksdag aldus eindigde de minister zijne rede rust nu de plicht om te antwoorden." Toejuichingen van de rechterz*>"de.) De sociaal-democraat Bebel bestreed ten sterkste het regeerings-ontwerp. De minister van justitie, Schönstedt, bestreed Bebel's rede, vooral ten op zichte van de beschuldigingen, die Bebel te berde bracht tegen de justitie, welke hij van partijdigheid verdacht. Immers zeide de minister de hof-ceremoniemeester Yon Kotze en de heer Von Schrader zullen te recht staan wegens hun tweegevecht en insgelijks is eene aanklacht ingediend tegen baron Von Stumm, wegens zijn uitdaging tot een tweegevecht." Namens de Welfen werd bet woord gevoerd door den heer Kodenberg, die zich verklaarde tegen de Umsturz- Vorlagein welken vorm deze ook zou worden gesteld. Vervolgens voerde noch het woord de conservatieve afgevaardige Sohall, die zich zoo heftig uitliet tegen de sociaal-democraten, dat hij door den voorzitter tot de orde werd gero pen. Heden voortzetting. In de helgische Kamer werd Don derdag het wetsontwerp betreffende de vuur- en bakenrechten en de wij ziging der invoerrechten bestreden door den heer Beernaert in eene lange rede. Hij betoogde, dat de landbou wers, te wier behoeve de regeering de j invoerrechten voor hun producten wil verhoogen, in geen ongunstiger toestand verkeeren dan de fabrikanten. De heer Coremans stelde voor de behandeling van het voorstel tot ver hooging van de invoerrechten voor haver uit te stellen. Dit voorstel werd verworpen met 60 tegen 40 stemmen. In de oostenrijksche Kamer ant woordende cp de interpellatie van Lichtenstein, verklaarde de minister president Donderdag dat de regeering onvoorwaardelijk de beginselen toege daan is welke graaf Kalnoky in zijne nota van den 25en Maart aan baron Banfiy heeft uiteengezet. Die begin selen komen hierop nedervanwege den staat mag de nuncius geen enkele wettelijke verhindering vinden op het gebied der geestelijke zaken of op dat der betrekkingen met de geloovigen; maar aan den anderen kant kan ook de regeering geen enkele van buitenaf komende inbreuk dulden. De minister weigerde te antwoor den op de interpeliatiën van Dipoli en Debredi. Uit Boedapest wordt gemeld dat daar de politieke opgewondenheid herleeft. Verscheidene bladen schrij ve» dat de Hongaarsche ministerraad die Woensdag is gehouden, besloten heeft tot eiken prijs het beginsel te handhaven dat een nota van protest naar de Roomsche curie moet worden gezonden. Het ministerie zal van de vervulling van dien eisch een Kabinets quae8tie maken. Koningin Nathalie, de moeder van den Servischen koning Alexander, is Donderdag uit Parijs vertrokken, ten einde zich naar Belgrado te begeven. Nu koning Milan, de vader des ko- nings, Servië heeft verlaten, zal de koningin daar eenigen tijd blijven. Naar de Times uit Erzingian d. d. 28 April verneemt hadden Mahomme- danen daar een samenzwering gesmeed om de christenen te vermoorden, maar de uitvoering werd belet door de in hechtenisneming van de voornaamste samenzweerders. Uit de getuigenissen voordeTurk- sche commissie tot onderzoek naar de gruwelen in Armenie blijkt dat het getal vermoorde dorpelingen te hoog was opgegeven. Taksin Pasja schijnt bij de gruwelen de hoofdschul dige te zijn geweest. De wapenstilstand, tusschen China en Japm gesloten, is heden te midder nacht geëindigd. Volgens een tele gram, te Londen uit Tokio ontvangen, heeft de Japansche regeering zich op verzoek der Chineesche gemachtigden bereid verklaard, den duur van den wapenstilstand nog met 5 dagen te verlengen, zoodat deze eerst Maandag a. s. zal afloopen Dit uitstel was noodig, omdat het vredestractaat nog niet was bekrach tigd. Het bericht uit Shangaï, dat de uitwisseling der stukken reeds heeft plaats gehad, is zooals wij meldden eenigszins voorbarig geweest. Toch wordt er bijgevoegd, dat geen ernstige moeilijkheden meer te vreezen zijn. In hoofdzaak zijn beide partijen het eens. Slechts enkele bijzonderheden moeten nog geregeld worden. Men vertrouwt echter te Tokio,dat deze geen aanleiding zullen geven tot ern stig geschil. Nader wordt gemeld, dat de defi nitieve ratificatie van het vredes-trac- taat heeft plaats gehad. Bismarck-hulde. Honderdzestien personen, 72 Sak sische steden vertegenwoordigend, kwamen Woensdag naar Friedrichsruh om Bismarck te huldigen, en hem van al die plaat-en het eereburger schap aan te bieden. Zooveel een stemmigheid in het brengen van hulde is, verklaarde de woordvoerder, nog wel nooit voorgekomen. Bismarck herinnerde aan de dagen van '66, wees er op hoe Duitschland nu weer aan de spits der Europeesche mo gendheden staat, en hield toen een korte, snijdende kritiek op de tegen woordige partijverhoudingen. „Ik zou het liefst op die staatkundige par tijen een pereatuitbrengen", riep de prins vol ergernis, maar zal toch liever eindigen met een Hochop den ko ning van Saksen, onzen medestrijder in 1870". De Duitsche stoomboot Friese is op de Donau door de Russische stoom boot Bulgaria aangevaren. De Buig a ria trof het Duitsche schip juist voor. de raderkast aan stuurboordzijde. Tien minuten later zonk de Friese in de diepte. De opvarenden zijn gered. Op de reede van Antwerpen is Woensdag een ongeluk gebeurd dat ernstige gevolgen had kunnen heb ben. De Duitsche postboot H. BI. Meier lag voor vertrek naar La Plata ge reed. Plotseling brak de kabel, waar mede het schip lag vastgemeerd en de Meier liep achterwaarts op den zandigen oever bij het Vlaamsche Hoofd. Zij verkeerde daar in een zeer hachelijke positie en hoewel negen der sterkste sleepbooten alle krach ten inspanden om haar vrij te maken, duurde het twee volle uren voordat dit gelukte. Maar hiermede warefc de lotgevallen van het schip niet ten einde. Door den ongunstigen stroom kon het niet manuevreeren en vier sleepbooten, twee van voren en twee van achteren trachtten het te doen draaien, opdat het naar zee zou kunnen stoomen. De Meier werd door den stroom medegesleurd en dreigde reeds de veerpont tegen den oever te ver pletteren, toen de sleepbooten het onwillige schip meester werden. Na een vertraging van drie uren kon de( Meier vertrekken. Een oordeel van Rubinstein over de vrouwen verhaalt William Stein way. „Vrouwen moesten nooit kun stenaressen worden," zeide Rubin stein eens tot hem. Zij hebben nooit de rechte liefde voor de kunst. Ja, ja! Ik weet het heel goed, dat erop een mannelijken pianist twaalf vro*- welijken komen, en mijn eigen on dervinding heeft mij geleerd, dat zij vlugger leeren, vlijtiger zijn en meer gevoel en kunstenaars-intuïtie hebben dan wij, mannen, maar dandan komt er de een of andere opgestre ken knevel haar in den weg, en ieder onzer kunstenaressen laat voor dien opgestreken knevel hare kunst in |den steek". Tot verklaring van dit oordeel voegt Steinway er bij, dat, zooals hij later vernam, Rubinstein juist ©p dien dag bericht had gekregen van de verloving van een zijner meest geliefde leerlingen met een Rus- siechen officier. Uit Kobo is 8 dezer aan de Times gemeld, dat aan boord van de Japan sche schepen te Taliën wan de cholera is uitgebroken. De helft der schepen heeft de gele vlag geheschen. Heemstede10 Mei 1895. Hedenmiddag te half drie, werd hier plechtig geopend het nieuw ge bouwde gesticht, bestemd tot verple ging van lijders aan vallende ziekten. Het ontving den naam „Eben Haeser". Het bestaat uit drie verdiepingen. Beneden zijn de conversatiezalen, ka mers van den geneesheer, directeur en directrice, de apotheek en de ontvangkamer. Op de tweede verdieping heeft men de slaap- en ziekenzalen, alle flink hoog en goed geventileerd c-n eindelijk op de derde verdieping de vertrekken van de broeders. In het geheele gebouw heeft men centrale verwarming. De opening geschiedde door De. J. W. Knottenbelt; vervolgens spraken nog de directeur, de heer J. L. Zegers en Ds. Barger. Door de broeders en verpleegden werden eenige liederen gezongen vervolgens werd het gebouw bezichtigd door de genoodigden, die in groote getale waren opgekomen. Architect was de heer Posthumus Meijer te Amsterdam, aannemer de firma Op- zoomer en Smit te Nijmegen. Het aantal verpleegden is reeds 76het aantal verplegers bedraagt 36. Stcaravaartbsnchisr,. Het stoomschip Obdam, van deN. A. S. M., arriv. 8 Mei van Rotterdam te Newyork. Het stoomschip Gedévan Rotter dam naar Java, vertrok 9 Mei van Marseille. Het stoomschip Lawoe, van Java naar Rotterdam, pass. 9 Mei Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar New york, pass. 9 Mei des voorm. 9 u. 45 m., Wight. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, vertrok 9 Mei, des voorm. 7 u., van Boulogne. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, vertr. 8 Mei van Suez. op ZONDAG 12 Mei. TEHAARLEM. Sr ooit Zerk. Voor». 10 ure. Nituvst JLsrk, Voorm. 10 ure. Jeutf-Ktri Voorm. 10 ure, BakitiCtiGr Kitrk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Eglite Wallonm. Voorm. 10 ure, mr. Chavannes, pasteur a Leyde. Gereformeerde Kerken Ged. Oude Gracht. Yoorm. 10 ure, 'tav. 5 ure Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 'sav. ure, Notten. E oor der kerk Jiideiertiraai. Voorm. 10 ure, Langhont. 'sAvouia 6 ure, Langkou*. LuthsneAe Zerk. Voorm. 10 ure, Pooiman. Inschrijving voor de Zondagsschool der Luth. Geaieen'e vau 11%12% ure, ia de Consisto riekamer der kerk. Kerk der Kers enig de Dooptgsxwdon. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstranisehe Zerk. Voorm. 10 ure, Reitsma A.Fzn., Heoglceraar te Groningen, Woensdagmiddag 12 ure, Tidcmaa. Huwelijkswijding. Kerk At~ Bresder gemeenten. Voorm. 10 ure, Weiss. Nederd. Horv. Kerk, Voorm. 10 ure, Gerth van Wyk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Gnnlag. Doontgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. «teemsfede.. Voorm. 10 ure. Posthumus Mcij8s, van Haarlem. ISaïaïï voord. Voorm. 10 ure, HuLman. •s Avonds 6% ure, Hulsman. %atpoort, Voorm. 10 ure, K. H. Barger. pred. te Bloemendaal. Voorm- 10 ure, geen dienst. Nam. 2% ure, H. H. Barger, Lidmaatbevestiging. Bfloutrtgk e«s &®oIlaï»> Voorm. 10 ure, Knottenbelt. van Haarlem. Doopsbediening. Hlilcgom. Voorm. 10 ure. Ruys, van Oegstgeest. Ondertrouwd: 10 Mei. J. Zwart en en A. M. Steffers. Bevallen: 9 Mei. H. A.Kneul- manOverbrugge d. H* G. Beekelaar Berendregt z. (levenl.) Overleden: 9 Mei. M. G. de Mink 11 m. d. Papetorenvest. D. H. v. d. Berg 1 md. d. L. Heerenstr. A. W. Hulshof! 9 j. z. Bolwerkslaan. 10. C. M. v. Halen 8 d. d. Hagestr. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 9 Mei. J. Mersie Bruijn en J. Q. C. Peman Kakebeeke, N.-Amstel. G. Stok mans en E. C. Lotz, Amst. J. J. A. Wijs en M. Salm, Am sterdam. Bevallen: 8 Mei. H. I.Andries- senDe Klerck dMaastricht. 9. F. van GelderJuehter z., Amst. Overleden: 6 Mei. H. J. Plan ken jm. 28 j., Amst. H. J. B. Braa- kensiek 42 j., Bussum. G. Oostergetel, Arnhem. 7. J. van de Waereld 69 j., Apeldoorn. G. F. Moele Bergveld 66 j., Oosterbeek. 8. G. J. Raadgeep- Kreunen 66 j., Deutichem. J. H. War- molts 50 j., Amst. A. Oostra jm. 22 j., Deventer. ^ngabBden èeirekktnpn in sMerlanii. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kltine Hoibtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen, Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. R. C. juffr. goed op de hoogte met maat- nem. en pass. v. cost, inhaak manu'act. einde Juni. 2. Flinke huishoudster ongeveer 30 j. P. G. in winkelz. op een dorp spoedig. 3. Binnenlandsch reïz. door fabr. van vorfw. en vorn. Augustus. i. Iem. op de hoogte vau mod. tal. en van effect.vak om gedetltel, leiding eener tinauo. cour. te Amsterdam op zich te nemen. 5. Vertr. bediende voorz. v, goede ref. op handelskant. Am3t. dadelijk. 6. Kantoorbed. uet cu accur. kunn. vork. aal. f300. 7. Iem. op effectenkaut. accur. kunn. vark., op do hoogte van het vak. sal naar bekw.h. 8. Flink. bed. koek- en banketbak. P.G. Juni. Voor de Tele blijken van deel neming, zoo van hier als elders on dervonden, bij het overlijden onzer geliefde Zuster en Behuwdzuster, Mejuffrouw MARGARETHA LIP- PITS, betuigen wij onzen harieiijken dank. A. M. WEBERLIPPITS. J. J. WEBER. Haarlem, 10 Mei 1895. Sociëteit Zaterdag 11 Mei 1895, des avonds ten 8Vs ure, van den beroemden ideograph 151ste, 152ste en 153ste Voorstelling van den wereldberoemden Idéograph Zaterdag 11 Mei 1895 Sociëteit „TROÜ MOKT BLIJCKEN", Haarlem, Uitsluitend voor H.H. Leden. Zondag 12 Mei 18S5: HAARLEM. Aanvang 81/, uur. Entree f 0,49, N.B. Heeren Leden der Socië teit volgens gewoonte. Maandag 13 Mei 1895 Societsit „Amicitia", Leiden. Uitsluitend voor H.H. Leden en hunne Daines. Itnpressarió A. AGEMA, Amsterdam. voorheen W. LEUR 4- Cie, Haarlem. JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING van Aandeelhou ders 21 Mei 1895, 's morgens half elf uur, aan de fabriek Noor der Buitenspaarne. Punten van behandeling liggen ter visie.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3