PSEDIEMBTM INGEZONDEN. BINNENLAND. Politiek Overzicht. Keukenmeid, KANTOORBEDIENDE. Burgerlijke Stand Gevraagd te Zandvoort TE KOOP HAARLEMSCHE Stoomverffabriek Toegangskaarten Geldkoers der Nederlaiidsclie Bail, WESTERKAPPEL HOOFD. taiisten, vermogende lieden, er van maken. De heer Resink p- H. in de eer*4 „utwoordt, dat B. voor mer- plaats is opgericht mer" ^öcüen met beperkte inko- -ö. E. H. zou dat doel niet kun- <nen bereiken als alleen zij er kochten de meerge oeden die er koopen, steu nen hen daardoor. Spr. teniet geen cent pensioen van den Staat of van wien ook. De heer Post trekt wat bij daarover gezegd heeft, in en verklaart zich ten dien aanzien verkeerd ingelicht. De heer W. A. J. van de Kamp vraagt hoe de heer Resink denkt over de kermis. De Voorz. acht deze vraag niet ge lukkig. Dat is geen principieele quaes- tie en spr. zal nooit invoelen, dat een candidaat wordt verhot rd op vraagpunten. Alleen beginselen zijn aan de orde, in speciale quaesties moet men een candidaat vrijlaten. „Ik wü wel gelooven," zegt de Voorz., „dat u er belang bij hebt „Niet zoo weinig," antwoordt de heer Van de Kamp. De heer Post had ook gaarne van de kermis iets vernomen, maar zal daar dan nu over zwijgen. Hem komt het voor, dat de Heer Resink de quaestie van minimum loon en maximum arbeidsduur, heeft bekeken van het standpunt van den rijken man niet van den armen Lazarus. Dat de burgemeester een pleit voor de zaak heeft geleverd, verblijdt spre ker zeer. Het particulier initiatief moet, dat leeren ook de antirevoluti onairen, altijd op den voorgrond staan, maar het kan misloopen in de maatschappij en het loopt mis en als men ziet, dat dat particulier ini tiatief alleen ten voordeel komt van de rijken en den kleinen man bena deelt, dan vraagt men oi het niet zaak wordt, dat de wetgever tusschenbeide komt, opdat de maatschappelijk zwakke niet het onderspit zal delven. De arbeider krijgt niet het ioon wat hem toekomt en het gemeentebestuur doet zijn plicht, als het zorgt dat de arbeider niet de dupe wordt van de concurrentie der patroons. Boven dien komt alle meerder betaald loon in de zakken van de neringdoenden weer terecht. De heer Schram levert een betoog in dezeltde richting en wordt door den Voorz. onder applaus, tot de orde geroepen wegens zijne uitdruk kingen omtrent het gemeentebestuur. De heer Resink verklaart, dat hij vermoedelijk langer met den hand- werksstand in betrekking heett ge staan, dan de heer Post nog heelt geleefd. Voor den flinken werkman heelt spr. grooten eerbied. Wil het gemeentebestuur dezen tegemoet ko men, dan zal het verschillende zaken in 't oog moeten houden. En welk zal het minimum loon moeten zijn 'tis nitt mogelijk, dat voor allen gelijkelijk te bepalen, een krullenjon gen is geen timmerman. Wat maxi mum arbeidsduur betreft, voorziet spr. dat de werkman in zijn vrijen tijd nog trachten zou iets bij te ver dienen en aldus zou concurreeren met zijn baas. Dit is, evenmin als een minimum-ioon, reglementair vast te stellen. Niemand verlangt, dat de arbeider minder verdient dan hij waard is, maar niet elke weg daarvoor is goed. Minimum loon en maximum arbeidsduur zijn leuzen die niets beteekenen. Applaus Thans voeren nog de heeren Post en Schram het woord. De rede van laatstgenoemde wordt onderbroken door eenig geschoffel en gefluit. De heer M. van Ommeren alhier deed opmerken, dat een timmerman dagelijks voor de moeielijkheid staat, dat een werkman eigenlijk het ioon dat hij ontvangt, nog niet eens waard is. De werkuren te verkleinen in een fabriek dat gaat, maar bij het bouw vak is het, ook al werkt men met de beste menschen onmogelijk. In Am sterdam zitten ze dan ook met die bepalingen al leelijk in de maag. De Voorz. heeft uit goede bron ge hoord, dat de bazen te Amsterdam er een middel op hebben gevonden. „Jij Btaat op 23 cent, jou houd ik, maar jij bent er ook op gezet, jij moet weg." „Maar baas, ik wil ook graag blijven voor 18 of 19 centen„Neen, ik wil je niet hebben, ik moet iedereen 28 ct. geven en daar wil ik dan ook de allerbesten voor hebben." De heer Schram beweert, dat de school van den heer Graaff op het Heiligland indertijd is gebouwd door 4 man en overigens jongens. Dat is de schaduwzijde van de bepalingen, dat de zoogenaamde „halfjes" die anders uit medelijden nog wel geno men worden, nu op zij worden gezet. Voorts levert spreker nog een aan beveling van de bepalingen. De heer van Ommeren zegt dat de aannemer van de school op 't Heilig land wel een concurrent van hem is, doch dat hij hem te goed kent als eerlijk man om toe ite laten dat de heer Schram een blaam op hem werpt. Het is eenvoudig niet mogelijk, dat deze bouw zou zijn geschied door doruik [4 manen overigens jongens en spreker ontzezt den beer Schram, die van het vak geen verstand heeft, het recht om daarover te oordeelen. Nadat de heer H. London nog heeft gezegd, dat er, daar de school in zeer korten tijd klaar moest zijn, aan ge werkt is met de beste werklieden, eindigt de bijeenkomst met een woord van dank des voorzitters aan den heer Resink en aan de aanwezigen. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland is bepaald, dat dit jaar de inspectie over de verlofgangers tlezer gemeente zal plaats hebben op Donderdag 6 en Vrijdag 7 Juni ek. op de nader aan hen bekend te maken uren. de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen". In ons volgend nummer komen wij op deze expositie nader terug. Tot lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur der gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude is gekozen de heer A. van den Berg. De examens voor de gymnastiek zullen dit jaar voor Noord-Holland ook alhier plaats hebben. Voor het acte-examen lager onder wijs zijn Vrijdag te Amsterdam ge- agd de dame3 H. M. E. van der Laan, A. J. Kramer, A. H. H. Klokke van Steenwijk en M. J. M. van de Klashorst, allen alhier. Benoemd is tot onderwijzeres aan de Groen van Prinstererschool alhier mej. T. de Roever te Amsterdam. De raad der gem. Sloten heeft eene verordening goedgekeurd en aange nomen tot wering van die kleine koop lieden, die van eenige geringe koop waar voorzien in steeds toenemend aantal de dorpen afloopen. Door de Katholieke kiesveree- niging hier ter stede is tot candidaat voor de vacature in den gemeenteraad gesteld de heer Joh. Winkler, ook de candidaat van den a. s. kiesver. „Nederland en Oranje." De.heer J. Schouten, hoofdcommies ter gemeente-secretarie alhier gedenkt heden den dag van zijne vijf en vijftig jarige ambtsvervulling. Met nog jeug digen ijver en zeldzame toewijding neemt dewaardige ambtenasr nog eds zijne betrekking waar. Het gemeentebestuur en vele anderen ver eerden hem op dezen dag met hunne belangstelling. Maandag a. s. 13 Mei is het vijftig jaar, geleden dat Jan v. Gelder, leer looier, in dienst trad bij de firma A. Drost Zoon alhier. IJmuiden. Gisteravond hield de afd. „Velsen" van het Witte Kruis onder voorz.- schap van den heer J. C.A.Weerts haar jaarvergadering in Hotel Nommer „Een" te IJmuiden. De Secretaris kon een vrij opgewekt verslag geven over het afg loopen jaar, want de afd., die meer dan 100 leden telt, verkeert in bloeienden toestand en heeft reeds eenige malen nuttige hulp kunnen verleenen. De rekening en verantwoording van den penningm. sloot met een batig saldo van f 15.27% De heer W. H. Hofstee, die als bestuurslid moest aftreden, werd met algem. stemmen herkozen. De heer J. C. A. Weerts werd benoemd tot afgevaardigde naar de algem. ver gadering en den Heer Wynoldy-Da- niels koos men tot zijn plaatsver vanger. Om meer propaganda te maken voor deze zoo nuttige vereeniging werd besloten eene circulaire in de gemeente te verspreiden waarin doel en werking van het Witte Kruis dui delijk omschreven zullen worden, met opgave van het reeds aanwezige ver- plegings-materieel en een opwekking om lid te worden. De raad der gem. Haarlemmerliede o. a. heeft 'de veemarkten te houden in het dorp Haifweg station bepaald op den 2en Vrijdag in Juni en den 3en Woensdag in Oct. (paardenmark ten) en de najaarsveemarkt op den luatsten Dinsdag in October. gelijk dat doör den heer Von Levet- zow, in overleg met de regeering was gesteld en na de verwerping van alle amendementen werd besloten de voort zetting der beraadslagingen tot Za terdag uit te stellen. Dan komt aan de orde artikel 112, waarbij strafbe palingen worden vastgesteld teen hen die soldaten tot ongehoorzaamheid aan hun chefs pogen over te halen. In het Engelsche Lagerhuis deelde de minister van financiën, Sir Wil liam Harcourt Vrijdag mede, dat hij nog niet in staat is een dag te be palen voor de voortzetting van de beraadslagingen over het voorstel tot het benoemen eener permanente com missie, belast met het onderzoek van de hervormingen, welke Schotland verlangt. In het Hongaarsche Huis van Af gevaardigden richtte de heer Helffy de vraag tot de regeering, of de nota, waarin de Oostenrijk-Hongaarsche re geering bij het Vaticaan zou protes teeren tegen de redevoeringen van den Pauselij ken nuncius Agliardi reeds was verzonden. Tevens vroeg deze afgevaardigde (een van de leiders der radicale oppositie), of baron Banffy, na hetgeen is voorgevallen, het nog met zijne waardigheid kon overeen brengen, om op zijn post te blijven. Baron Banffy antwoordde, dat hij nog niet in staat is, volledige ophel deringen over deze quaestie te geven, maar verzekerde, dat hij de waardig heden van zijn ambt in alle opzich ten zou handhaven. HEEMSTEDE, 4—11 Mei, Ondertrouw d: N. Duivenvoorde en F. Kersten. Getrouwd: J. C. van der Wei den en C. v. d. Weiden. J. Beelen en J. G. v. d. Weiden. T. M. J. Braam en G. C. M. v. d. Weiden. J. Rosen- hart en D. C. Slootemaker. G. Teeu- wen en M. M. Ruijsenaars. P. J. Leu ven en A. P. v. d. Linden. Bevallen: A. v. RijnMourikz. G. Kamlade—Kuipers 2 d. L. Zij der- wind—Out z. V. ScbijvensMeeuwen oord d. Overleden: J. H. Brouwer, 3 w StQannraartter;Ght6a. Het stoomschip Conradvan Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 Mei van Port Said. Het stoomschip Soenda,van Batavia, arriv. 10 Mei te Amsterdam. Het stoomschip Voorwaartsvan Batavia naar Amsterdam, pass. 9 Mei Perim. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zal aanstaanden Zondag eene zeer merkwaardige verzameling afbeeldingen tentoongestel i zijn van monumentale gebouwen, inwendige decoratiën en beeldhouwwerken uit de 18de eeuw. Van deze werken zijn vertegenwoor digd Berlijn met het Koninklijk slot en het inwendige der verschillende vertrekken also )k Potsdam met het slot Sanssouci en de vertrekken vroe ger bewoond door Frederik de Groote. Verder Dresden met den beroemden Zwinger en vele andere steden, als Versailles, Brühl am Rhein,Wurzburg, München, Zurich, Magdeburg, Praag, Brucksal met de meest monumentale en karakteristieke kunstwerken uit genoemd tijdperk. Des Zondags is de toegang vrij. Zooals bekend is, bezit de heer Otto Brinkmann, Kalverstraat 2 Amster dam, het hoofdagentuurschap van de „Freiherrlich v.T ucher'schenBrauerei' te Neurenberg. Uit een attest van. hen heer Fritz Basenan, na een chemisch hygiënisch onderzoek van dit export-bier lezen wij, dat de samen stelling er van voldoet aan alle eischen welke aan een goed gebrouwen en zuiver behandelde biersoort mogen worden gesteld. Door den heer M. L. Q. van Ledden Hulsebosch wordt deze verklaring geheel onderschreven. De quantitatieve analyse leerde, dat 100 gram van het bier bevatten water 89.330 koolzuur 0.166 alcohol 3.550 extract 6.086 maltose 1.800 melkzuur 0.1908 glycerine 0.081 aschbestanddeelen 0.208 phosphorzuur 0.106 Het bevatte geen salicylzuur. Zooals uit de in dit nummer voor komende advertentie blijkt heeft het bier uit deze brouwerij op verschil lende tentoonstellingen eerste prijzen verworven.Op de worlds-fair te Chicago werd het met den eersten prijs van alle buitenlandsche biersoorten be kroond, wat zeer zeker pleit voor de uitstekende hoedanigheid, Opening der Wereldtentoon stelling te Amsterdam. Hedenmiddag te ruim 2 uur had de feestelijke opening plaats. Na een kort openingswoord van den heer mr. S. A. Vening Meinesz, Burgemeester van Amsterdam, hield de heer mr. N. A. Calisch, voorzitter van het Uit voerend Comité eene lange rede, waarin hij de geschiedenis en de tegenspoeden van de voorbereiding der tentoonstel ling herdacht. Daarna sprak de heer W. H. baron du Tour van Bel- linchave, die met een kort woord namens H. M. de Koningin-Regentes de tentoonstelling opende en Hare beste wenschen voor deze expositie overbracht. In zijn openingsspeech deelde de opperceremoniemeester van Hare Ma jesteit de benoeming mede van de heeren Calisch en G. van Mesdag tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Daarna werd het terrein bezichtigd. Zooals altijd het geval is, is lang niet allee gereed. Typisch was de wandeltocht door Oud-Holland, begeleid door het vendel stadssoldaten uit den tijd van prins Maurits met de muziek. De muziek werd gegeven in een tent door het orkest onder directie van den heer Wedemeijer en op de boot door het Sted. Muziekkorps uit Haarlem, onder directie van den heer Kriens. Te 6 uur heeft een galadiner in het Paleis van Volksvlijt plaats, waaraan ook onze hoofdredacteur deelneemt. Heden is geëtaleerd in den Boek en Kunsthandel van D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, een sohilderij van J. W. van Borselen Een landschap.. De heeren Vos Zoon zullen Maan dag exposeeren in „Maison Hals", eene collectie kunstwerken van de dames Lindo en v. d. Willigen en van den heerjVincent van Gogh. De exposi tie, die tot heden zonder entrée te bezichtigen was, zal van Maandag af te zien zijn voor 25 Cts. ten bate van Donderdag proefstoomde H.M. tor pedoboot Idjen, (groot model). Het oleek toen dat de stopklep lekte. Om dit gebrek na te zien moest Vrijdagochtend de klep worden los genomen. Niettegenstaande de werk zaamheden met de uiterste omzichtig heid plaats hadden, vloog op een gegeven oogenblik de klep los, met het ongelukkig gevolg, dat de le machinist en nog vier stokers hevige brandwonden bekwamen aan het ge zicht, de borst en de handen. Een stoker werd in de militaire zieken- inrichting opgenomen, de overigen werden aan boord verbonden. Vrijdag is in den Duitschen Rijks dag eene beslissing gevallen in zake de Umsturz Vorlage. Na voortgezette discussie over artikel 111 werd tot stemming overgegaan. De uitslag was, dat eerst artikel 111, benevens de wijzigingen, door de commissie voorgesteld, werden ver worpen. Vervolgens werd het voor stel der regeering in zijn geheel ver worpen. Na de verwerping van artikel 111. ADV KRTENTIÉN. tie vervolg A&vertentièn in 'iet Tweeds en Derde Blad. Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden bij gele genheid van onze 50-jarige Echt- vereeniging, betuigen wij, ook na mens onze Kinderen en Behuwd- kinderen onzen hartelijken dank. H. HAZEN KAMP. S. H. HAZENKAMP— v. Amstel. Haablem, 11 Mei 1895. Mijnheer de RedacteurI Wees zoo goed onderstaande rege len in uw blad op te nemen tegen het bericht, voorkomende in het blad van Vrijdagavond jl., als zoude de reging der stakende timmerlieden gestadig afnemen. Het getal stakers is op 2 na het zelfde gebleven van Maandag en is dus nu nog 108, welke steun genie ten en van de stakers, welke buiten werken is nog niet éen in de Btad teruggekomen, dat kunnen de patroons zelf het beste zien in hun werkplaat sen dat getal bedraagt ongeveer 60 stakers. Dat er enkele stakers zijn, die hebben aangeboden om voor het loon van een en twintig cent per uur aan het werk te gaan, dat is zeker waar, daar een commissie uit de sta kers is gekozen om met de patroons te onderhandelen. Ziet het besluit dat volgt „De werkstakende .timmerlieden hebben de eer U mede te deelen, „dat zij meegaande met de uiting van „den Particulieren Arbeidsraad, dat de „gespannen toestand tusschen patroon „en werklieden opgeiost worde voor .als nog een schikking willen zien „te treffen wat b-Jtreft het loon en „wel, dit te stellen op 21 Ct. per uur, als zijnde een wijziging op punt B. „in den brief van genoemden Arbeids raad, door u opgenomen in het blad van Donderdagavond, en daarna een „afwachtende houding aan te nemen „op de uiting van den Gemeenteraad." Een en ander hopen wij, dat zoo spoedig mogelijk door tusschenkomst van den Arbeidsraad aan de verschil lende patroons zal bekend gemaakt worden; ook is het niet waar,zooals u gisterenavond in uw blad meldde, dat de patroons er niets van wilden weten want er is nog niets bekend. Wij kunnen nog melden, dat patroon Hulsebos al sinds 3 weken 20 Ct. per uur betaalt. Met hoogachting EEN STAKER. Die iets te vorderen heb ben van- verschuldigd zijn aan- borgtochten of papieren onder zich hebben ten laste van den Heer PETRUS JOSEPHUS FRIJ- HOFF, in leven winkelier, ge woond hebbende te Haarlem en aldaar overleden den 7en Mei 1895, worden verzocht daarvan vóór ot op den len Juni aanstaande aan gifte of betaling te doen ten Kan tore van den notaris SEIGNETTE te Haarlem, Ged. Oude Gracht 70 Terstond benoodigd bij Mevrouw Wed. DE KANTERTAK, Nieutve Gracht 76, eeue nette die kan koken en genegen is buis- werk te verrichten. Op een kantoor alhier wordt zoo spoedig mogelijk een nette fatsoen lijke j ongeo als Bediende gevraagd Eigenhandig geschre/en brieven ouder lett. A B. C. aan bet ad ver tentiebureau van J. P. NOBELS Jr Nassawlaan Haarlem. op ZONDAG 12 Mei. fiRenne broek. Voorm. 10 ure, Gerth vau Wijk. Collecte voor de kerk. Doopabediening. Velsen. Voorn. 10 are, Loggers. 's Avonds 7 ure. L. Roos male Nepven van Doorn en anderen in het lokaal. Helde. Woensdagavond 8 ure, Vergadering van de afd. Ned. Bijb. Gen. JUf na ui den. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. Nam. 6 ure. dezelfde. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestan tenbond in Hotel Nomtner Een om 10% ure, de heer J. Bruinwold Riedei, van Amst. Apostolische Zendingsgemeente, Voorm. 10 ure. Dinsdagavond 7% ure, in het Tehuis voor zee lieden, Wesseldijk. Bijbellezing Bevallen: 9 Mei. W. Rijneveld Snip z. 10. C. CostersKerkhoff z. J. S. KloosBorn z. H. Marcusse- Ribbens z. A. H. Bosmanv. Nieu- wenhuizen d. A. M. [C. Overdurn— Parmentier d. 11. F. Brakelv. Dok- kum z. Overleden: 9 Mei. J. P. v. Velzen 67 j. Spaarnwouderstraat. gedurende bet saizoen, eene flinke gedeeltelijk gemeubileerde Villa of gelegenheid voor een groot geziD, bestaande uit 3 volwassen personen, kinderen, kinderjuffrouw en dienstboden. Prijsopgave, liggingen verdere bijzonderheden worden spoe dig ingewacht aan het Bureau Wo ninggids, NIEPHAÜS DROSTE Nassaulaan 27, Haarlem. Vijf Kippen en Haan, Hok en Kuikenrel. Adres Hecrenlaan No. 18. voorheen W. LEUR <$- Cie, Haarlem,. JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING van Aandeelhou ders21 Mei 1895, 's morgens half elf uur, aan de fabriek Noor- der Buitenspaarne. Punten van behandeling liggen ter visie. Amsterd. Tentoonstelling h 0,35 te Haarlem bij P. VAN CITTERT ZONEN. 7 April 1894. Correspondenten te Haarlem Disconto van Wissels 2Vi pel. do. Promessen 3 Rente Korte Bel 3V. do. bel. Binnenl. Eff. 2Vj do. Buitenl. Eff. 3 do. op Goederen. 3 Het kantoor is geopend van 9luui.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2