KitoorMweta. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Een rit in St. Petersburg. 12e Jaargang Dinsdag 14 Mei 1895. No. 3639 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: j. c. mmm, STADSNIEUWS. BINNENLAND. Eaagsche Brieven. F BUIL. O N Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. - - 1,65. 0,05. 0,30. 0,374. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-=S=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOiïc Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE A Co., JOHN F. JONESSuce.Parijn Bl&ts Faubourg Montmartre. N' ta's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever. Haarlem, 18 Mei 1885. De ZeerEerw. pater N. A. A. Aus- aems, die voor twee maanden zijn vijf en twintig jarig feest vierde als pastoor van de parochiekerk op de Nieuwe Groenmarkt, is sedert ernstig ziek geworden. Eergisteren ontving Z.E. de laatste Heil. Sacramenten, ter wijl den geloovigen is verzocht, voor ijn herstel hunne gebeden op te [dragen. „Maison Hals." De heeren Vos en Zoon. die in .Maison Hals", Kruisweg 45. eene oortdurende expositie van sciiilder- tukken houden sinds Mei 1894, heb- >en heden, zooals wij in ons vorig lummer aangekondigd hebben, ge pend de tentoonstelling van etne jollectie van de dames Lindo en v. ft. Willigen en den heer Vincent van Grogh. De collectie van Gogh bestaat uit landschappen" en „bloemen", te amen een elftal stukken. Het zijn oortbrengselen van de nieuwere rich- ing van de kunst. Wij merkten er i. op „eene landdlijke woning", een korenveld", „zonnebloemen" Inz. Van de collectie Lindo zijn vooral >ezienswaardig de volgende stukken ,oud vrouwtje", een meisjeskop" portret van Mauve", twee boerinne- jes" en e-°n gezicht aan het „Buiten' paarne". Verder zijn van mei. Lindo og'geëxposeerd eenige aquarellen en eekeningen. De collectie v. d. Willigen schijnt list geheel voor onze stad, de bloe menstad, bestemd te zijn. Zij bestaat oofdzakelijkelijk uit „bloemen" en aaronder „violen", „tulpen", „rozen n seringen. Totaal een dertigtal .ukken. Wij zagen ook eenige andere stuk en, niet bij de bovenstaande drie iollectiën behoorende. Daaronder rekt vooral de aandacht „binnenhuis' van Paling, „boech" van Jan van Essen, „Paardjes" van Verschuer, en „Landschap" van Theophile de Bock. De expositie is dagelijks uitgezon derd des Zondags, van 10 tot 4 uur te bezichtigen. Gewaardeerd zal zeker worden het nieuwe plan van de heeren Vos en Zoon, nl. de heffing van 25 ets. entrée ten bate van „Weldadigheid naar Vermogen." Zoo zullen de bezoekers bij het genieten van het kunstgenot, tevens weldadigheid kunnen uit- fenen. De werkstaking, die Vrijdag 26 April begon, is hedenmorgen geëindigd. Hedenochtend waren 85 personen opgekomen, die men voor de vraag stelde de werkstaking al of niet voort te zetter. Tot het laatste besloot men. De werkstaking is dus geëindigd, zonder dat aan de eischen der tim merlieden is toegegeven. Lang beeft zij niet geduurd, nog geen volle drie weken en is vrijwel onverwacht geëindigd. Wel wisten wij, dat zij in de laatste dagen aan het afnemen was, doch een zoo spoedig einde had den wij niet verwacht. Het werk zal nu weder hervat wordende werk stakers zijn nu werkzoekers geworden. Naar het schijnt zullen de patroons hunne stakende knechts niet allen weder in dienst nemen. Men zal evenwel blijven voortgaan te agiteeren voor de bekende eischen De concertzaal van het Hotel Kur- zaal te Zandvoort biedt sinds eenige dagen een zeer eigenaardig schouw spel aau. Ziet men er anders in deze tijd van 't jaar 'n enkel bezoeker die de frissche zeelucht komt genieten, nu heerscht er een ongewone drukte. Er wordt kegelleest gehouden. Onder de uitstekende leiding van de kegelclub „Volharding" te Amster dam zijn in de concertzaal 2 flinke banen aangelegd, waarvan zoowel door dames als heeren veel gebruik wordt gemaakt en waaraan een mooi con cours is verbonden. Vermelding ver dient dat de mogelijke baten voor de armen van Zandvoort bestemd zijn. Zondag 12 Mei liep de Juniores wedstrijd ten einde. Vijf prijzen zijn daarvoor uitgeloofd en Haarlem beeft weer bet leeuwendeel daarvan. Van de 12 clubs die uitkwamen behaalde de kegelclub „de Kroon" alhier den tweeden prijs met 208 tegen 209 hou ten eerste prijs en de kegelelub „Gooi raak" eveneens van bier, den 5den prijs. Uit de Ooievaarswereld. Sinds [jaren huist op een nest aan de Koediefslaan te Heemstede een ooievaarspaar. Het was gewend in den omtrek vrijwel het rijk alleen te hebben en schijnt er niet op gesteld te wezen dat ook andere iamilieleden in de buurt hun woning vestigen,wat wel uit het volgende blijkt. In het begin van het jaar plaatste de heer J. H. Kersten op zijn land aan de Zandvoortsche laan, dicht bij de Koediefslaan gelegen, een nest, geheel gereed en van takkenbossen voorzien. De heer van dat aan de Koediefslaan scheen dat nieuwe nest als zijn depot te beschouwen, althans hij sleepte de takkenbossen naar het zijne en toen nu een paar weken geleden een ander ooievaarspaar op de rest van het nest neerstreek, toonde hij al spoedig zijn misnoegen daarover. Met zijn echt genoote viel hij de laatst aangeko- menen dagelij as lastig, verjoeg ze telkens van het nest en maakte het op het laatst zóo erg, dat de niet gewilde buren schijnbaar den strijd opgaven en vertrokken. Schijnbaar, want de verjaagden schenen zich herinnerd te hebben dat op het in de nabijheid gelegen buiten „Meer en Berg" nog familie van hen woonde en werkelijk kwamen zij na eenige uren met die familie terug de vrouwtjes zetten zich op het nest en .de mannetjes bleven in de nabij heid, druk met elkaar onderhandelend. De heer van de Koediefslaan, scheen de terugkomst te hebben bespeurd en kwam spoedig weder op het nest af, doch juist toen hij gereed stond daarop een aanval te wagen, vlogen de verbondenen hem aan en ver wondden hem zoodanig dat hij, slechts zeer laag langs den grond kunnende vliegen, een bosch wist te bereiken en daar een goed uur noodig had om op zijn verhaal te komen. De familie leden hielden een lang gesprek inde ooievaarstaaihet Meer en Bergsche paar nam afscheid en vertrok en het negen dagen lang steeds verstoorde en verjaagde paar nam nu voorgoed bezit van het nest, waarop het wijfje thans reeds zit te broeden. Wel komt de heer van de Koediefs laan zoo nu en dan, altijd op een eerbiedigen afstand nog eens een kijkje nemen, doch zoodra laat de andere heer zijn kop niet zien, of zijn jaloersche buurman verdwijnt even spoedig als hij is gekomen. O. E. Ct. Zie vervolg Stadsnieuws 3e pag.) xxx. Gelooft gij aan een oranjezon? Ik weet, dat er menschen zijn die de oranjezon rekenen tot al datgene wat mr. Troelstra zoo karakteristiek oranjevooroordeel" heeft genoemd. Maar als men verslaggever is, begint men er aan te hechten. Vrijdatjochtend was 'tleelijk weer, 't regende. Tegen 12 uur knapte de lucht op en toen weinigen tijd later de Koninginnen in de residentie terug keerden was het echt „Kauerwetter." t Was alsof de zon in geestdrift niet wilde onderdoen voor de bevolking, die, in menigte uitgeloopen, onze Vorstinnen begroette als waren zij jaren van ons weg geweest. Zulk vooroordeel" wensch ik niet verloren t9 zien gaan! Speelt het vooroordeel ook een rol bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten? In een opzicht zou men het zeggen. Van de vier aftredende leden die zich in ons district herkiesbaar stellen (de heer Schuurbecque Boeije doet dat niet) heeft de vrijzinnige vereeniging ,,'s Gravenhage" den heer Polak Daniëls haar vertrouwen op gezegd. Collega's meenen, dat aan dit besluit persoonlijke antipathiën niet vreemd zijn, wijl dezelfde vereeniging den heer Polak, zes jaren geleden, niet alleen candidaat stelde, maar zelfs diens candidatuur met kracht verde digde. Toch zijn, voor den onpartij digen beschouwer, de motieven elders te vinden. In den jongsten kiesrecht- strijd stond ,,'s Gravenhage" beslist aan de zijde van minister Tak. En de heer Polak Daniëls ondertekende strooibiljetten en advertenties tegen de candidaten dier vereeniging. Men zal moeten toegeven, dat 't dan toch bezwaarlijk ging voor ,,'s Gravenhage" om hem opnieuw te candideeren. Hoe dit zij de verkiezing zal hier een schromelijke verwarring te zien geven en éen of twee herstemmingen zijn zoo goed als zeker, ook omdat van eenige warmte bij deze verkie zingen in de verte geen sprake is. We zien nu ,,'s Gravenhage" in het renpers treden met drie der aftre dende leden en als nieuwe candidaten de heeren Heldt, lid van de Tweede Kamer en Jansen, oud-minister van Marine, in het vorig Kabinet; de conservatief-liberale kies vereeni ging „de Grondwet" handhaaft de vier herkiesbare leden, doch onder steunt de candidatuur-Jansen de Katholieke Kiesvereeniging stelt slechts twee candidaturen, die van de Kamerleden Borret en Michels van Verduynen van de in twee kiesvereenigingen verdeelde anti-revolutionnaire partij, stelt de eene helft, de linkerzijde, in het geheel geen candidaten, doch gaat, bij herstemming vrij zeker, op die van ,,'s Gravenhage" over terwijl de rechterzijde de vier at tredenden steunt en als nieuwe candidaat, mr. H. graaf van Hogendorp brengt; de conservatieve kiesvereeniging „Va derland en Koning" eindelijk, behoudt de vier aftredenden en stelt voor de vijfde plaats mr. Hartman, griffier van de rechtbank. Mij dunkt, dat ik het recht had van een schromelijke verwarring te spreken. Zoo ik mij, om bij het beeld van het renperk te blijven, aan het geven van „pronostics" wagen wilde, dan zou het zijd, dat de vermoedelijke afloop aldus zal wezende heeren graaf van Bylandt, Conrad en Sluiter worden direct herkozen (aftredende leden), kans op directe verkiezing heeft vervolgens de heer Jansen; maar 't meest waarschijnlijke is, dat in herstemming komen de beide katho lieke candidaten, de heer Jansen en de heer Polak Daniels (aftr.) Woens dag zullen we er meer van weten. Ik zou liegen als ik zeide dat „de afloop met spanning wordt tegemoet gezien" zooals de geijkte term luidt. De men schen zijn niet erg in de stemming om aan verkiezingen te denken op het oogenblik, dat de biljetten voor vermogens- en bedrijfsbelasting wor den thuisbezorgd en op invulling wachten. Liever dan bij zoo onverkwikkelijke dingen als belastingen langer stil te staan, ga ik mij met wat aangena- mers bezig houden. De natuur zelve lokt ons (.uit ons te wenden tot wat schoon is en goed, tot wat er verhef fends is. Twee tentoonstellingen trekken hier thans de aandacht. Een, van kunst bloemen, in den Dierentuin. Depièce de résistance dier tentoonstelling is een meesterstuk van kokswerk. Op een estrade is een bruiloftsdisch aan gerecht, als tot aanzitten noodend, keurig versierd met bloemen en bloemstukken. Bedrieg u nietWat ge daar ziet zijn geen natuurbloemen, al zoudt ge er schier op zweren. Reu zel, rundervet, stearine, palmitine als ge wilt, hebben gediend als grond stof voor zoo bedriegelijke en kunst vaardige nabootsing. Ik wil wel zeg gen, dat dit de eenige nabootsing|van bloemen en vruchten is, alsook in ijs en in koekbakkers-knutselarij, mij de eenige geoorloofde en niet tegen Naar het engelsch van R. H. SAVAG 3) Een paar dagen daarna werd ik uitgenoodigd voor een iancy-fair dee namiddags gehouden door de dames van het keizerlijk hof, ten bate van de weezen der slachtoffers uit den laatsten oorlog. Ik verlangde er zeer naar dien te bezoe ken. De aanwezigheid van verscheidene vroothertogen en hertoginnen en zelfs de mogelijkheid op een bezoek der be minnelijke czarina, gaven er voor mij bizondere bekoring aan. Alixe had het toezicht op een van de uitstallingen en wijl haar echtgenoot kamerheer bij den czaar was, werd mij be loofd, dat ik zou worden voorgesteld aan de aanwezige leden van de keizerlijke familie. „Gekleed in mijn statie-koatnum, passende bij deze gele genheid, nam ik plaats in mijn rijtuig en zeide slechtB tot jen koetsier, die trotsch was op zijn kennis van het iranech „Au bazaar!" De gebaarde Rus, in zijn lange, blauwe jas met zilveren knoopen op alle naden boog. „Oui madame was zijn ernstig antwoord. Ale een wervelwind vlogen de vlugge zwarte Orloffs, met hunne elegante tuigen van rond eDgelsch leder over de hou ten bestrating, aan weerskanten waarvan de sneeuw lag ea- mengeveegd. „Het was drie uur des namiddags en de vroolijke menigte Bnelde voorbij in eleden, aan weerskanten van den rijweg, op de vlakke straten of in coupeetje9 met een voorkant ge heel van glas zooals het mijne. Wij reden de binnenplaats van een prachtig gebouw op. Twee dvorniks met gouden ban den snelden toe om het portier te openen toen ik mij ge reed maakte om nit te stijgen. Ik was eenigszina verbaasd erover, dat geen andere rijtuigen aanwezig waren. „Men bracht mij naar eene prachtige receptiekamer. Ter wijl ik bezig was mij van mijne bonten bovenkleeding te ontdoen, bemerkte ik niets van gasten. Ik begon ongerust te worden. Na eene korte poging bleek het fransch van mijn koet-ier uitgeput. Hij herhaalde slechts „Au Bazaar". Met toenemend ongeduld had ik eindelijk op mijn beurt mijn kennie van het engelsch uitgeput en met eenige verontwaar diging gaf ik mijn kaartje at, na er den naam mijner bloed verwante Alixe Trepofl' met potlood te hebben bijge schreven. Tien minuten daarna keervie de sierlijk uitgedoste „dvor- Dik" terug met zijn muts in zijne hand cn eene geheimzin nige uitdrukking op het gelaat. „Hij plaatste zijne handen op zijne borst en antwoordde droevig „Niet in domo." „Helaas 1 ik wist wat dat beduidde, zij was er nietIk keerde naar het Hotel de l'Europe terug. De beleefde be diende begreep de moeielijkheid vau miju toestand, en met zeer gebiedende etem gaf hij eenige krachtige bevelen in het rnseiech. Mijn ervaren koetsier liet het hoofd hangen toen hij weer op den bok steeg en bracht mij vlug naar de „Salie de la Noblesse", waar ik mij spoedig onder de bescherming der lieftallige Alixe bevond. De man scheen niet te weten waar hij was geweest. Ik verkeerde natnnrlijk in het duister I Na mijne vriendelijke beschermster te hebben verlaten en een keizerlijken glimlach te hebben genoten was ik weer eene gelukkige vronw en nam gretig eene uitnoodiging mijner bloedverwanten aan den volgenden dag den namiddag bij hen door te brengen en de genoegens van dezen dag nog eene te bespreken. „Toen ik mij bevond in een kring van mij bekende dames en door de vensters uitkeek naar het grootsche tooneel op de Neva en het dreigende fort met hare hooge torens, uit stekende boven de reusachtige kerk, waar binnen de over leden czaren rustten, zag ik eene prachtige equipage voor de woning der Trepoffs stilhouden. In het schitterende rijtuig zat een bizonder knap man in volledig hoigewaad, bezaaid met sterren en een prachtigen rooden iez op, waarvan de koBtbare zwart zijden kwast van gelijke kleur was als zijn donker haar.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1