z. a Letteren en Kunst. Sport en Wedstrijden. den goeden „smaak" (in meer dan een opzicht) zondigende voorkomt. Maar als ik in sommige salons of op dameshoeden die wanstaltig en schreeuwkleurige nabootsing van de schoone kinderen Flora's zie, dan bemerk ik zoo iets wat een Nieuwe Gids-man vermoedelijk „een deuk in mijn gevoel voor Mooi" zounoeiren. Do tweede expositie waarop ik doelde is, kleiner en bescheidener, in den Grooten Koninklijken bazar ge vestigd. Men ziet hier aardewerk, houtsnijwerk en drijfwerk in zilver alles van Frieschen oorsprong en uit Leeuwarden, de Lemmer, Sneek enz. afkomstig. Het is de arbeid van werklieden, die wellicht artisten kun nen worden of onder artistieke lei ding zullen vooruitgaan, doch wier eentonige motieven nog slechts van kunstvaardigheid, niet van kunst ge tuigen. Toch is er veel reden om te loven, al was 't alleen maar hierom wijl deze producten, die goedkoop zijn, voor het overigens niet welva rende Friesland nieuwe bronnen van inkomsten openen en een herleving veroorzaken van kunstn ij verheid-tak ken, die geruim en tijd Neerland's naam in den vreemde hebben hoog gehouden. H. A. GANUS Jr. Uit Nederlandsch-Indië ontving de Tel. Zatermiddag telegraphisch be richt, dat dr. D. W. Horst is benoemd tot resident van Ternate. Zaterdagochtend we'gerden de jon gens aan de drukkerij van het Nieuws blad voor Nederland te Amsterdam aan het werk te gaan, omdat zij hoo ger loon wilden hebben. Toen zij hun verlangen aan den baas hadden te kennen gegeven, werden zij allen ont slagen. Door het stakingÊComité dersteen- houwersgezellen te Amsterdam is me degedeeld dat een negental patroons met gezamenlijk ongeveer 60 arbeiders aan de eischen der stakers 3 cent loonsverhooging per uur hebben toegegeven. Deze patroons behooren niet tot de vereeniging der werkgevers. Het aantal stakende gezellen bedraagt nog ongeveer 150. want er is nog niemendal in. In 't belang van de tentoonstelling zelve raden wij dan ook onzen lezers aan, nog een paar weken met hun bezoek te wachten. Immers wanneer zij nu reeds een kijkje gingen nemen en er teleurgesteld vandaan kwa men, zouden zij hun indruk aan ande re mededeelen en zou er daardoor al licht zich een onbillijke opinie over de expositie vormen. Er wordt met kracht voortgewerkt en zeer spoedig zal er meer te zien zijn. Het schip had ontzaglijk veel bezoek. Zaterdagmiddag werd er reeds do -r zeer velen gedineerd. Keurig ziet het vaartuig er dan ook uit; ongetwijfeld is dit met Oud-Holland de groote attrac tie van de geheele tentoonstelling. Maar laat ons niet vooruitloopen. Onze correspondent zal ons geregeld beschrijvingen van de expositie zendeD. Het officieele diner begon des na middags te ruim zes uur in de con certzaal van het Paleis voor Volksvlijt. Ongeveer 300 invitaties waren uitge- gegaan en 225 personen hadden die aangenomen. Alleen aan de hoofdtafels waren de plaatsen aangewezen, overi gens kon men plaats nemen naar goedvinden. De president Mr. Calisch (die evenals de vice-president de heer Van Mesdag) de dien morgen ont vangen ridderorde droeg; had aan zijne rechterhand den minister van binnen- landsche zaken, den heer Van Houten, aan zijn linkerhand den burgemeester van Amsterdam; verder merkten wij aan de hoofdtafel op de ministers De Wereldtentoonstelling. II. Hoewel de opening waarover wij telegraphisch in ons vorig Nr. reeds een kort woord mededeelden goed is afgeloopen, was de orde juist niet voorbeeldig. De Commissarissen van orde slaagden er niet in, het talrijk publiek dat zich in de vestibule van het hoofdgebouw had verzameld, te verdrijven, zoodat de officieele perso nen bij het gaan uit den ontvang- salon naar de vestibule, groote moeite hadden om met hunne in zijde en satijn gekleede dames door de me nigte heen te komen. Dat eerst de burgemeester van Amsterdam, daarna Mr. Calisch en hierop baron du Tour het woord voerden, is den lezer uit ons vorig nummer bekend. Dat de heerFabius daarna nog sprak over Oud-Holland, heeft de telegrafist uit het bericht weggelaten. Was hier de regeling niet exemplair, aan Oud-Holland was men al te barsch, effen is kwaad trefien. Daar werd de pers de toegang ontzegd. Enfin, op den eersten dag van een tentoonstelling is geen onberispelijke regeling te vergen. Het zal daar wel beter mee worden. Dat zelfde is op de geheele expositie van toepassing. Er is deelneming ge noeg, maar van de 1300 exposanten zijn er velen, zeer velen nog niet ge reed of nog niet verschenen. Er is een afdeeling „pays divers", die met recht „pays déeert" kon heeten, Sprenger Van Eijk en Van der Sleijden. den heer Commissaris der koningin in Noord-Holland, den iranschen Sénateur Lourtier, het kamerlid Ferf, den grfffier der Staten Mr. Land e. a. gezeten tusschen de leden van het uitvoerend Comité. Verborgen achter groen bracht het Paleisorkest een vrij uitgebreid pro gramma ten gehoore. De heildronken werden gehouden in het fransch. Zij werden geopend door den burgemeester van Amsterdam met een dronk op de Doorluchtige Be schermvrouw van de Tentoonstelling daarop volgde de heer Calisch met een toast op de aanwezige vreemde lingen en op het succes der exploi tatie; de minister Van der Sleijden, dronk op het comité exécutif, de heer Van Mesdag (firmant in de chocolade fabriek van Van Houten) op den burgemeester. Zeer fraai sprak de heer Lourtier, die hulde bracht aan den ondernemingsgeest van het Comité, vol lof sprak over de fraaie omge ving der tentoonstelling, „lemerveil- leux décor de eette féerie" en eraan herinnerde, hoe in vroeger tijd Hol land ter zee de beschaving aan andere volken had gebracht. De heer Lour tier verklaarde te spreken namens den minister van handel in Frank rijk, namens de groote industrieelen 'van zijn land. Aan het slot zijner sierlijke rede zeide hij voor de eerst volgende tentoonstelling te Parijs den Nederlanders een even hartelijke ont vangst toe, als nu aan hem te Am sterdam te beurt viel en dronk ten slotte op het succes van de amster- damsche tentoonstelling. Onder de heildronken die volgden, vermelden wij nog een van den bur gemeester van Amsterdam op den bloei der vreemde landen, en een van den consul-generaal Jacquot en van den consul Ledieu, te Rijssel, op het uitvoerend Comité. Achtereenvolgens bracht het orkest de verschillende volksliederen ten ge hoore die met geestdrift toegejuicht en staande aangehoord werden. Het diner, geleverd door den restau rant van Laar, was zeer goed. Te tien uur stond men van tafel op en begaf zich naar een gereser veerde stoomboot aan de Sarphatie- kade, om het vuurwerk op den Am- stel te gaan zien. Toen de boot bij de roei- en zeil vereeniging „de Hoop" kwam, begon het vuurwerk. Het was een prachtig schouwspelduizenden menschen stonden aan de oevers ge schaard, een donkere massa nu en dan belicht door het schel opvlam mend bengaalech vuur. Groote zol derschuiten, kleine stoombootjes en roeischuitjes lagen zwaar beladen aan wal of doorkruisten het water, zoo dat men zich verwonderen moe-tdat er geen ongelukken gebeurden. Door het heerlijke weer sloagde het vuur werk uitstekend en het slotnummer waarbij de „Wereldtentoonstelling Amsterdam Mei 1895" in vuri-e let ters verscheen, stralen vuurs uitwer pende vergezeld door zware kanon- nades, maakte veel effect. De vreem delingen waren verrukt ©ver het eigenaardig tafreel. De Ministers vertrokken 10.3 spoor- tijd van het Centraalstation per extratrein naar den Haag, welke trein alleen te Haarlem stopte om den heer Commissaris der Koningin en familie uit te laten. liet openingsfeest is zonder twijfel uitnemend geslaagd. Mo.e dit het voorteeken zijn voor het succes der tentoonstalling De eerste dag der tentoonsteliing Zondag is vrij druk bezocht geworden. Volgens de contróle waren toegelaten 9400 betdec.de bezoekers op de terreinen, 9600 op „oud-Hol land" en ruim 6000 op de mailboot. Voegt men bij het aantal betalenden aan den hoofdingang de vele hou ders van diploma's, dan valt het ge makkelijk te begrijpen, dat het den geheelen Zondag buitengewoon geani meerd was. De verlichting bij avond is werke lijk prachtig. Op alle punten van het terrein staan electriscne boog lampen. De lijnen der verschillende alleeën zijnevena s die van het hoofdgebouw en van den muziektem pel, aangegeven door duizenden „Fay- lamps." Deze en de ontelbare Venetiaansche ballons verlichten het terrein op zulk een fantastische wijze, dat het de duizend en een nacht lijkt. Bij avond geeft deze tentoonstelling een tooverachtigen indruk. lagere school, natuurlijk is vóórhaar een afzonderlijke, gescdikte bank ge maakt. Thans is zij onder medische behandeling te Leidenhare beenen ontzaglijk dik leden onder het zware gewicht van haar lichaam. Het meisje is jaloersch op gewone meisjes. Vaak zacht zij„Och, kon ik ook eens hard loopen en touwtje springen Nederlander Men meldt, dat Hr. Ms. oorlogsfre gat Atjeh, van Vlissingen ter reede van Texel is teruggekeerd, om met den meesten spoed voor eene nog geheime bestemming in gereedheid te worden gebracht. Zaterdag zijn op het station Arn hem twee locomotieven met elkander in botsing gekomen, waardoor een werd beschadigd en een leerling-ma chinist aan het hoofd werd ver wond. Valsch8 munters. In Overijsel zijn twee valsche mun ters in hechtenis genomen. Het zijn beiden Duitschers en een van hen doet zijn naam volstrekt geen eer aan. Hij heet n.l. Plato en is 29 jaar ond. De andere Ahrends genaamd, moet 27 jaar oud zijn. De laatste heeft het valsche geld (guldens en kwartjes) uitgegeven en werd te Hen- geloo aangehouden, terwijl de andere de vervaardiger er van is en te Goor in hechtenis werd genomen. Plato werd in het bezit gevonden van veer tien valsche guldens. De gereedschappen, die gediend hebben om het valsche geld te ver vaardigen, zijn reeds gedeeltelijk in beslag genomen en zullen verder op aanwijzing der verdachten worden opgespoord. Beide personen hebben den wachtmeester der marechaussee bekend, zich aan bovenbedoelde feiten te hebben schuldig gemaakt. Franck Gerger kwam Zondagochtend! te 9 uur 42 min. 15 sec. het eerst te Parijs aan. Hem volgde Prévot te 111 uur 1 min. 4 sec. en daarna kwaml de Engelschman Carlisle. Witteveen| die om 9 uur 4 min. ChatellerauiJ had bereikt, was de vierde. Zaterdag-I ochtend te 5 uur 30 min, waren del wielrijders uit Bordeaux vertrokken! De studenten-roeivereeniging „Ne! reus" heeft, naar de Ned. Sport meldt I in verband met hare deelneming aanr de Henley-Regatta een huis te Henleyl on Thames gehuurd, waarin lögieA voor een vijftiental personen aanwe-| zig is. Zij volgde daarbij het voorbeeld van de groote Engelsche roeicluos. Uit Heilevoetsluis meldt men dat bij het ongeval van de „I>ijen" ge wond zijn: de machinisc le kl. v. k. J. J. Hessels; de vuurstoker le kl. J. H. Hemmers en M. Saman de vuurstokers 2e kl. L. van Zetten en H. Lubking. Van Zetten werd in de maritieme ziekeninrichting opgeno men. Op de secretarie eener gemeente niet ver van Zutfen gelegen vervoegde zich iemand om te gaan trouwen. Op de vraag van den ambtenaar, hoe zijne aanstaande vrouw heette, antwoordde hij „jao zeë dat wee'k zoo gauw niet, maor ië heb beur verhuusbiljet hier." Gelukkig wist de man den naam van den persoon ten wiens huize zij dienst baar was, zoodat spoedig haar naam werd gevonden en toen het bleek, dat zij weduwe was en hem gevraagd werd of zij kinderen had, zeide hij „jao, kinderen heit ze wei, maor hoe- vulle dat wee'k niet, 2 of3geleuv'k. In Kappelle aan den IJsel leeft een meisje, dat met recht den naam van monsterkind mag dragen. Op 4-jarigen leeftijd woog het reeds 78 pond en nu dertien jaar oud mag het zich in een gewicht van 240 pond (zegge 120 kilo) verheugen. De ouders zijn te kiesch om er mee te kijk te gaan. Het bezoekt ook de Een hulde aan Dr. P. J, H. Cuypers. Zondagmorgen half twaalf had in het Rijksmuseum te Amsterdam de plechtige overreiking plaats van een oorkonde aan den heer dr. P. J. H. Cuypers, aftredend leeraar aan de Rijksnormaalschool voor teekenon- derwijs en de Rijksschool voor Kunst- nijverneid. Het gwmengd koor „Arti et Religione", onder leiding van den heer Ph. Loots, zong daarbij eenige zangnummers. Na het eerste zangnummer richtte de heer J. H. de Groote het woord tot den heer Cu}rpers. Deze werd hierna toegesproken door jhr. Victor de Stuers, waarna de heer Cuijpers beide sprekers bedankte. Er was nu gelegenheid, de oor konde te bezichtigen, die zeer fraai uitgevoerd is. Het perkament bevatte een groot aantal handteekeningen en vermeldde „Aan dr. P. J. H. Cuypers bij zijn aftreden als leeraar aan de Rijksnor maalschool voor Kunstnijverheid en de Rijksnormaalschool voor teeken onderwijzeressen, den le Febr. 1895.' Wieler-wedstrijd Bordeaux- Parijs. Bij den Zateriag en Zondag ge houden internationalen wegwedstrijd BordeauxParijs kwam het eerst aan Gerger, een Oostenrijker. De tweede was Prévot (Pranschman) de derde Carlisle (Engelschman)de vierde was Witteveen van Haarlem. De laatste had weer veel ongelukken. Zondag werd een wieler-wegwedl strijd gehouden op den weg Amste;.[ damAmersfoort en terug, afstam! 106 K.M., uitgeschreven door de Amstl Wielr. Ver. „Voorwaarts". Het aantal inschrijvers bedroeg 23. De eerst! prijs, een bronzen beeld, werd gewoel nen door den heer J. M. N. Vrouw»! alhier, die den afstand in den korte! tijd van 3 uur, 19 min., 35 sec. a£ W orstel wedstrijd. Zondagavond had in de groote zaai van „Felix Favore" de nationale woJ stelwedstrijd plaats om het kampioen! schap voor Noord-Holland voor anaal teurs. In de eerste afdeeling (seniores! dongen mede de heeren C. van lij! en P. Dicke van Amsterdam, H. Saysl R. Keizer, M. Joosten en M. D. Speyel van Amsterdam. Voor de 2de aid. (juniores) waretl ingeschreven 7 leden van „Hercules! te Rotterdam, 3 van „Ripperdal Haarlem, 6 van „Hollandia" Amsterl dam, 2 van „Amstels Sportclub"enf van „Neerlandia" Amsterdam. De jury bestond uit de heeren J.K| K. Ooms (voorzitter), C. E. Mögle, Hf Plumer, G. Adrian, S. D. Spever ena Vestdijk. De uitslag was als volgt Seniores, lsten prijs met kampioensl titel de heer R. Keizer, 2den pr. dl heer P. Dicke, 3den prijs de heer D. Speyer. Juniores. C. Jansen, Rotterdam, lstel prijs, L. Tromp, Rotterdam 2denprl Kaas Amsterdam, 3den pr. De prijzen bestonden uit medaille! Sommige partijen waren zeer belang! wekkend. De zaal was tamelijk bezeil Koloniën. De Lombok-decoraties. De Bataviasche bladen bevatten i hun nr. van 11 April de lijst der onl derscheidingen, bij koninklijk beslui! van 9 April ter zake van de LombokJ expeditie toegekend en door den mil nister van koloniën naar Batavi geseind. Het Bat. Nieuwsblad meldt in zijl nr. van 11 AprilHedenavond zall naar wij vernemen, een ovatie worl den gebracht aan den tot commanl deur in de Militaire Willemsorde bef vorderden generaal-majoor Segov. de te Batavia aanwezige ter zake var| Lombok gedecoreerden zullen deze ovatie deelnemen. Hedenmorgen waren de militair! bureaux gesloten en hadden de"~oi5l eieren, onder het spelen van de taljonsmuziek in de sociëteit „Conl cordia" een feestelijke bijeenkomst! Onder de aanwezigen merkte men ooa den leger-commandant en den gene-f raalResnar op,ter wijl de geestdrift niel weinig steeg, toen men ook de mini dere militairen, die eene decoratie had-| den verworven, deel liet nemen het feest. Dat er menige heildronk] aan de nieuwe ridders werd gewijd! zal wel niet gezegd behoeven te wor-| den. „Een op dezelfde wijze gekleed oostersch officier zat naast hem, alleen iets minder weelderig wat betreft de sterren, ridderorden, rijkdom van versiering aan den gekromden sabel en gouden passementen. „Toen zij onze binnenplaats betraden en de groote deur geopend was, riep Alixe vroolijk uit: „Dat is eene groote gebeurtenis De turksche gezant I" Een algemeen fluisteren der vrouwen toonde aan hoe de belangstelling bij alle aan wezigen ten zeerste was opgewekt. De statige bediende trad binnen en droeg met waardigheid twee stel visitekaartjes, die hij de verbaasde Alixe toereikte. „Wel I Zijn bezoek geidt ook u Lenore," zeide zij zachtjes en hare oogen waren van verbazing wijd geopend. „Waar hebt ge hem ontmoet? Hij is de grootste lion in onze diplo matieke wereld en stoort zich aan niemand anders dan aan den czaar en den engelschen gezant." „Nog voor dat ik kon antwoorden trad de knappe ooster ling binnen gevolgd door zijn statigen attaché. Ik staarde werktuigelijk op de kaartjes. Zonder zijn fez op te lichten keek de gezant met een blik vol bewondering onzen kring bevallige dames rond, bracht zijne geschoeide hand met ge opende palm aan zijn voorhoofd en legde ze vervolgens plechtig op zijn hart. Dezelfde begroeting werd hierna aan ieder onzer afzonderlijk gebracht. „Hij eindigde met eerbiedig, volgens russïsch gebruik, de gastvrouw de hand te kussen. Vol bewondering bekeek ik de prachtige diamanten gespen van zijn kraag en.de fonkelende sterren, gezet in de ster van Medjidje.j Zijne gloedvolle zwarte oogen waarden met blijkbaar wel gevallen over den kring der ongeloovigen. In zeer vloeiend fransch begroette hij Alixe, na zeer hoffelijk te hebben ge wacht tot alle dame3 weer hadden plaats genomen. Zijn attaché, een type van een Turk, naar de parijsche mode, bleef eerbiedig achter zijn chef staan. „Ik heb mij gehaast, mevrouw de barones, om u te be tuigen de eer van uw bezoek zeer te waardeeren en mij en mijne legatie ter uwer beschikking te stellen." Dit waren de beleefde woorden van den doorluchtigen diplomaat. De Turk lette niet op de zichtbare verbazing van Alixe en vervolgde op denzelfden zoetvloeienden toon: „Mag ik mevrouw de barones verzoeken mij ook voor te stellen aan mevrouw Montgomery, die mij gisteren ook met een bezoek heeft vereerd." „Met een diepen blos op het gelaat vernam ik deze woorden en bemerkte tevens welke veelbeteekenende blikken dedon- ker-oogige russische dames wisselden. „In Petersburg worden met het oog op het hof en de clubs de boudoirpraatjes te gevaarlijk. „Uwe Excellentie! Ik ben zeer gevoelig voor de eer van uw bezoek. Duid het mij niet ten kwade wanneer ik u zeg, dat ik volstrekt niet wist u persoonlijk te hebben bezocht. Vergun mij u aan mevrouw Montgomery voor te stellen." „De plechtigheid was afgeloopenIk voelde, dat ik mijne zelfbeheersching ging verliezen en slaagde er in na veel moeite om met opgewekte stem te ontkennen, dat ik van mijn kant een dergelijk bezoek had beoogd. De diep glanzende oogen van den Oosterling vertoonden eene droefgeestige uitl drukking, toen zij zich verbaasd van Alixe op mij richtten! „Steeds met dezelfde waardige deftigheid uitte hij een pai woorden in de turksche taal. De knappe attaché overhaul digde hem een kaartje. Buigende met zijne gewone d9ftigl beid reikte de gezant met een glimlach Alixe het kaartjel over. Ik kon een der levendige russische dames hooret| gichelen, wat zij echter spoedig onderdrukte. „Terwijl Alixe het mij overhandigde, zag zij mij met hare! oogen vol uitdrukking vragend aan. „Ik herkende het kaartje, dat ik den vorigen dag naai! den Bazaar had gezonden. Het was mijn eigen en de naait! en titel van Alixe waren er met potlood opgeschreven. Open-I hartig gaf ik eene verklaring van de klaarblijkelijke vergisl sing. Met moeite weerhield Alixe haar lachen, want de waar-I digheid van den ambassadeur scheen gekwetst. Met volko-| men zelfbeheersching deed hij mij een paar vragen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2