Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. Vervolg Stdsnieuws. Afloop dor veiling Aangeboden betrekkingen In RaderlaBil. Burgerlijke Stand Op 30 Apiil zal door de Militaire sociëteit „Concordia'' aan de gedeco reerde officieren een diner worden aangeboden, waaraan ook door belang stellenden kan worden deelgenomen en dat uit tweehonderd couverts zal bestaan. Het Bat. Hand. laat zich als volgt uitAlgemeen gewaardeerd worden de benoemingen in de Willemsorde, ook de sergeants, korporaals en min deren, alsmede de onderscheidingen aan de inlanders ten deel gevallen. De groote mildheid, ditmaal betoond bij de belooning van militaire ver diensten, wekt algemeen de verwon dering over het feit, den luit. J. C. de Jong niet vermeld te zien onder de jongste ridders der Militaire Wil lemsorde. Zijn met volledig succes bekroonde heldentocht tot ontzetting van Liridgreen en diens onderhebben den staat iedereen levendig voor pogen. Laat ons derhalve hopen ook hem weldra te mogen ttllen onder de koninklijk bekroonden. Suiker. Het Bat. Rand. zegt in zijn mail overzicht het volgende De aanneming der wet op de schor sing voor den tijd van één jaar van het uitvoerrecht op suiker, heeft hier. zooals te begrijpen is, een uitstekenden indruk gemaakt. Men is den minister en der Tweede Kamer vooral dankbaar voor den buitengewonen spoed, welken zij met deze zaak gemaakt hebben. Het voordeel, dat deze wet der suiker industrie bezorgt, moge op zichzelf niet opwegen tegen de gevaren, welke zij loopt, niettemin ia het voor haar van gewicht, als bewijs van belang stelling der regeering, in zoo verre het haar sterkt in haar hoop van tij delijke verlaging der spoorwegtarieven. De verkoop van zw ak staande suiker fabrieken gaat voort Er zijn er in den laatsten tijd weder drie verkocht voor spotprijzen en blijkbaar ter exe cutie van de daarop rustende hypo theken. In den suikerhandel zelf gaat nog niets om. De fabrieken houden op f 6j£, maar de koopers willigen voorals nog dezen prijs niet in. Waarschijnlijk richten zij zich naar het voorjaarsweer, dat de bietwortel in Europa zal onder vinden. Als een lichtpunt wordt de vermoe delijke openstelling der Chineeeche rivierhavens voor den Europeeschen handel aangemerkt, wijl zij der riet suiker nieu we en belangrij ke débouches kan openen. De Rijksdag begon Ziterdag raet de behandeling van 112 der Um- sturz-Vorlage, behelzende strafbepa lingen tegen hen die soldaten pogen over te halen tot ongehoorzaam heid. De paragraaf werd heftig bestreden door Hansmann en Bebel. De minis ter van oorlog, Bronsart, weerlegde de aanvallen en verklaarde dat de redac tie van 112, zooals die door de regee ring wordt voorgesteld, gewenschter is dan de vorm dien de commissie er aan gegeven heeft. Spahn, van het Centrum, merkt op dat deze verklaring in strijd is met de verklaringen, door de vertegen woordigers der regeering in commis sie afgelegd. Het Centrum, verklaarde spreker, houdt vast aan den vorm die door de commissie aan de paragraaf is gegeven. De door Spahn aangevallen ver tegenwoordigers der regeering, Yon Nieberding en Iltenbach, noemen de bewering van den vorigen spreker onjuist. De nationaal-liberalen, de rijkspartij en de conservatieven verklaren, inge volge bet betoog van den minister van oorlog, voor het voorstel der regeering te willen stemmen. Daarop wordt het regeringsvoorstel verworpen; allen stemden tegen, behal ve de conservatieven, de nationaal-libe ralen en de rijkspartij. Ook het voorstel der commissie wordt verworpen, alleen het Centrum stemde vóór. De Rijksdag ziet daarop af van verdere beraadelaging over het ont werp in zijn geheelde wijzigings voorstellen worden ingetrokken en de geheele Umsturz-Vorlage wordt artikelsgewijze en zonder debat ver worpen. Daarna werd de zitting op geheven. Heden kwam het tabaksbelasting- ontwerp aan de orde. Door alle evengenoemde bladen in Duitschland wordt de uitslag der be raadslagingen natuurlijk besproken. De liberale bladen juichen de ver werping van het wetsontwerp toe, ter wijl de organen der conservatieven het daarentegen betreuren, dat deze nieuwe socialisten-wet niet tot stand is gekomen. Zondag heeft keizer Wilhelm den rijkskanselier en de ministers von Köller en Miquel ter audiëntie ontvangen, bij welke gelegenheid naar als vast is aan te nemen de Uvnsturz Vorlage is behandeld. Het is niet be kend wat er is besproken. Ter gelegenheid van een diner, dat te Bordeaux is gehouden bij de ope ning van de tentoonstelling hield minister Ribot een rede, waarin hij verklaarde, dat Frankrijk niet in ge breke kon blijven zich met Rusland te verbinden en de belangen der Europeanen in het verre Oosten voor te staan. Frankrijk heeft willen toonen dat een democratische staa t een buiten- iandsche politiek kan hebben. De vriendschappelijke betrekkingen die sedert 1881 met Rusland bestaan zij versterkt, en vormen een waarborg voor den vrede en de veiligheid. De regeering staat voor het geval van onvoldoende inkomsten voor het jaar 1896 ten bedrage van 33 milli- oen. Zij zal daarin moeten voorzien door de opbrengst van een succes siebelasting en een belasting op bui- tenlandsche waarden. De minister eindigde met te zeggen dat wisse teekenen laten voorzien dat de zaken zullen opkomen. Langdurige toejuichingen volgden op de redevoe- ring. Een honderdtal socialisten hield een rumoerige betooging met fluitjes toen het ministeriëel diner uitging. De menigte protesteerde door toejui chingen. Twintig personen zijn in hechtenis genomen. De heer John A. Coekerill, de cor respondent van de New-York Herald seint uit Tokio „Sedert de uitwisseling vandevre- destractaten, verklaren alle Japansche autoriteiten, dat de vrede als verze kerd kan worden beschouwd. De Ja pansche regeering is niet van plan, schadeloosstelling te eischen, omdat zij heeft afgezien van de annexatie! van een gedeelte van Mandschoerije. De troepen zullen reeds in de vol gende week terugkeeren. Volgens eene verklaring van den minister van bui- tenlandsche zaken, graaf Mutsu, is de oplossing der O istersche quaestie nu in handen van de Russische en Engelsche regeering" Intusschen blijft de Petersburgsche Novosti betoogeu, dat de verdeeling van China het eenige afdoende mid del is, om te voorkomen, dat China ten slotte toch geheel onder Japans invloed zal komen. Met dergelijke plannen heeft men nog den tijd. Voorloopig kan men zich te St. Petersburg tevreden steilen met het succes, door de Russische diplomatie behaald en het einde van den oorlog, waardoor ook Ruslands belangen in Oost-Azië ernstig bedreigd werden. Een moord te Parijs. Geheel Parijs spreekt over den moord, die Zaterdagochtend daar is gepleegd op den abbé de Broglie, den jongsten broeder van den bekenden hertog de Broglie, den minister-pre sident onder het bestuur van presi dent Mac-Mahon. De abt, professor aan het Katho lieke instituut in de rue Vaugirard, was de biechtvader van eene modiste, mad. Amelot. Deze dame leed aan vervolgingswaanzin en beweerde, dat de abt zich ongunstig over haar had uitgelaten. Zaterdagochtend bezocht ;zij den geestelijke en verlangde een schriftelijk bewijs van goed gedrag Natuurlijk werd dit geweigerd door den abt, die nooit iets kwaads van de dame had verteld. Zij haalde toen een revolver uit den zak en loste vier schoten op den geestelijke, die doodelijk getroffen, onmiddellij k over leed. Na den moord gepleegd te hebben, stelde mad. Amelot zich ter beschik king der politie. De hertog de Brog lie woonde de zitting der „Académie" bij, toen hem de dood van zijn broe der werd gemeld. De abt de Broglie, voorheen officier bij de marine en ridder van het Legioen van Eer, was 61 jaren oud. Nathalie van Servië, Juist vier jaar nadat zij uit het land was gezet, is koningen Nathalie Vrijdag te Belgrado teruggekeerd. De straten waren te harer eere feestelijk versierd en reeds vroeg in den morgen stond een dichte menigte aan het; station te wachten. Toen de Orient- express om 8 uur het station bin nenreed, ging er een luid gejuich uit het publiek op. Nathalie werd ver welkomd door haren zoon, koning Alexander, en door de hooge staats ambtenaren; de voorz. der Skoepsch- tina, de burgemeester en verscheidene dames boden haar bouquetten aan. Op weg naar het paleis werden de koning en de koningin luide toege juicht; in de Britsche legatie, tegen over het paleis, waren ai de leden van het corps diplomatique veree- nigd om de koningin te begroeten. Des avonds was er illuminatie en fakkel optocht. i-gSS Aan de komst der,;koningm wordt geen politieke beteekenis gehecht. Het progressistisch orgaan Videlio' spreekt den wensch uit, dat H. M. zal vergeten wat er vroeger gebeurd is. Dit schijnt echter niet in de be doeling van Nathalie te liggen, want zij is begonnen met te weigeren de hoofden der geestelijkheid te ont vangen. Vrijdagavond zijn te Laibach weer eenige aardschokken gevoeld de 50 ongedeerd gebleven huizen hebben daardoor ook veel geleden. Er heerscht een onbeschrijfelijke paniek; alle in woners hebben de stad verlaten en wonen in het veld onder tenten. De toestand van den hertog van Orleans blijft gunstig. Zondag is de hertog van het kasteel, waar hij tot dusver werd verpleegd, in een bran card naar het yjaleis Sa'ntelmo te Sevilla vervoerd. Koning Milan en zijn schuld- oiscliers. Het bericht, dat een moordaanslag is gepleegd tegen het leven van den gewezen Servischen koning Milan, is reeds tegengesproken. Nu blijkt het echter, hoe dit gerucht is ontstaan. Toen Milan te Venetië het schilderijen-museum bezocht, ont moette hij daar toevallig een ban kier, die hem eene groote som had voorgeschoten, maar nog steeds te vergeefs op betaiing wacht. Tusechen den ex-koning en den geldschieter ontstond toen eene zoo heftige woor denwisseling, dat zij, die zich in de zaal bevonden, aan een aanslag dach ten. Uit den Magoeba-oorlog zijn er na dere berichten. De Kaffers hebben eerst een aanval op het lort Berry gedaan. Na aldaar te zijn teruggesla gen, hebben zij ook het fort Venster aangevallen, evenzeer met ongunsti- gen uitslag. Intusschen heeft luite nant Schuite aan het Departement van Naturellen getelegrafeerd, dat het bericht volgens hetwelk hij gebrek aan ammunitie zou hebben onjuist is. Van de 1000 bommen daarheen gebracht waren er slechts 150 ver schoten. Romantisch. Omtrent zeven jaren geleden stierf te Belgrado het zesjarig zoontje van een koopman aldaar. Bij het Servi sche volk is het gebruikelijk in de doodkist munten te leggen en daar de vader rijk was, kreeg het kind een groot aantal gouden en zilveren mun ten mee naar het graf. Den doodgravers ontging dit niet en zij besloten zich van die schat meester te maken. Des nachts groeven zij de kist weer op, lichtten het deksel op en wilden reeds het geld er uit ne men, toen het doodgewaande kind de oogen opsloeg en zich oprichtte. De schrik der dieven was groot. Nadat, zij eenigszins tot zichzelf waren gekomen, brachten zij den kleine naar een dok ter in de nabijheid. Toevallig was dit dezelfde genees heer die den knaap behandeld en zijn overlijden geconstateerd had. Deze zou niet gaarne zien dat zijn vergis sing bekend werd en daar ook de doodgravers zich liefst niet wilden blootstellen, kwamen zij overeen ge heel de zaak geheim te houden. De dokter nam op zich den knaap een onderkomen te bezorgen, en ver trouwde hem toe aan eene familie zijner kennis, ver van Belgrado wo nende. Onlangs kwam deze familie zich echter in de hoofdstad vestigen. Eens werd aan den klein© opge dragen vruchten te koopen en zoo gebeurde het, dat hij in den winkel zijner ouders kwam. Zijn moeder, die zich toevallig in den winkel bevond, viel de buitengewone gelijkenis van den knaap met haar gestorven zoon tje op. Zij gevoelde eene bijzondere gene genheid voor hem, deed onderzoek naar zijnen naam en zijn verleden. Zoodoende vernam zij, dat hij vele jaren geleden, zooals hij vertelde, op een donkere plaats was wakker ge worden en door onbekende mannen naar een heer gebracht, die hem heel goed behandelde. Deze mededeelingen gaven haar aanleiding om verder onderzoekingen te doen en ten slotte kwam zij tot de overtuiging, dat haar doodgewaan de zoon dezelide was als deze jonge kooper. Ongelukkig kon de politie geen spoor meer vinden van den dokter en de doodgravers, die in dit geheim zinnige verhaal zulk een groote rol spelen. Men weet niet, wat er van hen geworden is. De pleegouders van het kind bewe ren daarentegen dat het hun eigen zoon is en weigeren hem af te geven. De rechter zal nu moeten uitmaken, wien het kind toekomt. Het verhaal klinkt onwaarschijn lijk, maar wordt voor waar verteld. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Aan de Redactie van Haarlemss Daqblad. M\ Ik was niet in de gelegenheid het laatste concert van de Mannenzang- vereeniging „Crescendo" bij te wonen en daarom heb ik mij tevreden moe ten stellen met het lezen van een verslag over genoemd concert in uw zeer geacht blad. Naar aanleiding daarvan neem ik de vrijheid Uw verslaggever, den heer Philip Loots, te vragen of hij mij ook kan zeggen, wie het concert op dien avond heeft geleid en aan wie we o.a. volgens den verslag gever te danken hebben, dat de voordrachtswijze van „Wanderschaft" in volmaakte overeenstemming was met de compositie, en die van Klein's „Auferstehn" zeer gelukkig was. Wie was de leider van het koor, bekend „door een fraai en kernachtig klank gehalte en door een bijna volmaakte eenheid in de voordracht"? Deze vraag klinkt wellicht erg on- noozel en zeer nuchter, mijnheer de Redacteurmaar de heer Loots zal mij begrijpen, als ik hem vraag of hij wel eens een verslag heeft gelezen van een concert, waarvan de heer Philip Loots de leider was en waarbij zijn naam niet werd ge noemd Bij Uw verslaggever vermocht het con cert geen machtigen indruk achter te laten nu, dat is m. i. ook volstrekt niet noodig en ©f de werken van kleineren omvang waren, zegt heele- maal nietseen directeur moet in de keuze der werken geheel vrij zijn, dat geeft zelfvertrouwen aan directeur en ledeneen directeur heeft in de zen onbeperkt gezageen verslagge ver mag de uitvoering beoordeelen, niet meer, maar ook niet minder En de heer Loots weet het ook wel 1 het ligt bij de koornummers niet aan de afmetingenuw verslag gever is het niet onbekend, dat men eikenechors bij 'tpond weegt en ka neel bij 't lood Ik vergelijk altijd de verslagen over éen concert gegeven door alle bladen en tevens verslagen van éen blad over alle concerten bij de lezing van het verslag over „Crescendo" dacht ik Ei 1 dat critici niet uitgaan om te „aaien" of met den vossestaart te geeselen, vind ik goed, maar ik vind het beter dat zij, „opgaande ter con- certzale" vergrootglazen engroen-gele brillen thuis laten! Een critious, die zóo eerlijk en ver standig is zalèn naar zijn persoon èn naar zijn verslag stijgen in waar deering Mijn oprechten dank voor de plaat sing en mijn betuiging dat ik ben Uw Dw. Dienaar G. C. WEEREN. Haarlem11 Mei 1895. Spuit „Tien" Hedenmiddag viel aan eenige brand weermannen en de leden der vrijwil lige spuit „Tien" eene verrassing te beurt. Opgeroepen voor eene exer citie werd bun verzocht in de groote zaal van het Stadhuis te verschijnen. Toen de leden van spuit 10 verge zeld van den kommandant der brand weer en dien van spuit 10 in de groote zaal waren opgesteld, zeide de Burge meester het navolgende Als de Kroniekschrijver van den aanvang van 1895 zal schrijven, zal hij zeker zeggen dat het gekenmerkt is door barre kou en vele branden, dan hoop ik dat hij tevens gewagen zal van de toewijding en plichtsbe trachting der haarlemsche brandweer. Ik weet niet of hij dat zal doen, maar mij en het publiek is het aangenaam aan de haarlemsche brandweer in 't openbaar een woord van hulde te brengen. Van den hoogste tot den laagste hebben allen zien gekenschetst door nauwgezette p ichtsbetrachting, ja hebben hun leven soms gewaagd. Dit dient te worden gewaardeerd en ik durf zeggen, dat ik namens bijna alle haarlemsche burgers u daar voor een woord van openlijken lof brengen kan. Merkwaardig is het, dat op een na bij al die branden geen persoonlijke ongelukken zijn te be treuren. Dat danken wij aan het be leidvol optreden van den chef der brandweer, den heer van den Arend die ons heeft verlaten. Het is mij aangenaam in staat te zijn, hun die zich buitengewoon hebben onder scheiden een blijk van waardeering aan te bieden, daartoe in staat gesteld door een groote firma en door enkele hooggeplaatste personen. In overleg met den staf der brand weer overhandigde spreker daarop gratificatiën aan de brandweermannen Melchior EgoVrugt, Zandvoort, Stefiens, Cornet, Rijbroek, Raaphorst, Snoek en van Amstel en een naam dien wij niet verstonden. Daarop wendde zich de burgemees ter tot de vrijwilligers van de Tien en zeide „Het is niet onopgemerkt gebleven wat gij belangloos voor de gemeente hebt gedaan. Ik heb mij afgevraagd, wat de beste wijze zo a zijn om dat te gedenken en heb, in overleg met den staf, gemeend niet beter te kunnen doen dan een her innering aan 1895 te doen graveeren öp een medaille die ik de eer heb u kapitein Daudeij te overhandigen. Zij is vervaardigd door de firma Voet en dus een haarlemsch pro duct en gij zult bij de beschou wing, evenals ik, een goeden indruk krijgen van de kunstvaardigheid van den maker. Zij moge u een spoorslag zijn, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Ónder luid applaus der aanwezigen overhandigde de burgemeester de medaille aan den heer Daudeij, die den burgemeester daarvoor hartelijk dank zeide en de belofte gaf dat de vrijwilligers van spuit 10 ook in de toekomst altijd gereed zouden zijn, onder den burgemeester ter hulp te snellen op de bedreigde plek. Op sprekers voorstel hief men daarop een driewerf hoera voor den burge meester aan. Hiermede was de plechtigheid af- geloopen. De groote medaille is van gedre ven zilver, draagt aan de eene zijde het Haarlemsche wapen en het cijfer l0 en aan de andere de volgende inscriptie: „aan de vrijwilligers bij „spuit 10, ter herinnering aan de vele „branden in denj aanvang van het „jaar 1895." gehouden in de Gouden Leeuwop Zaterdag 11 Mei 1895. 1. Een Huis en Erve met twee Pakhuizen, Bakenessergracht 5 z. en r. M. J. Mok f4015. 2. Een Huis en Erve, Papentoren- vest 7. 3. Een Huis en Erve, n. h. voorg. 9. De perc. 2 en 3 gecombineerd C. v. Mastwijk f3510. 4. Een Huis en Erve, Houtmarkt 15. Mej. E. G. Addink f2730. 5. Een Huis en Erve, Spaarnwou derstraat 108. B. v. d. Woerd f1675. 6. Een Huis en Erve, Wijngaard straat o. P. B. Verberne f1070. 7. Een Pakhuis en Erve, Krom 2. J. Verbeek f 1590. 8. Een Huis en Erve met Tuin, Jansstraat 26. W. G. Droog qq. f5460. 9. Een Winkelhuis en Erve, Spaarn- wouderstraat 110. S. J. W. Monsqq. f2550. 10. Een Winkelhuis en Erve, Ged. Raamgracht 20. M. Mok f2630. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk, op Dinsdag 14 Mei 1895. des namid dags van 12 unr, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga Bach. 2. Grosser religiöser MarschLux. 3. Sonate No. 6. Mendelssohn. 4' AndanteVolckmar. 5. Aria „Und ob die Wolke"Weber. 1. Nette deg. juffr. manuf. 2. Bcsch. juffr. huish. K.K. miad. leeft, goed hum. voorz. van uitnem. get in klein gez. Nij megen direct of 1 Jnni. 3. Kinderj. van goede get. voorz. dir. Amst. Nette wiakelj. fl. voor vork. en de mod tal. apr. 5. Eenv. kinderj- 'n kl. gez. trv. ia knipp., naaien, maz. en strijk, en vr. de> huiz. in huish. bohulpz. te z. pr, Aug. 6. Bekw. machine-bankwerker dadelijk. 7. Fl. bed. voor winkel en pakh.werk in zaak fijne vleeschwar. 8. Bek. teckenaara goed bek. met kap- en brug- construct. dadel. Bevallen: 10 Mei. A. H. Po pulierBosschee z. M. J. Koster de Rooij z. A. M. KessensJansen d. 11. J. M. Beenhakkerv. In^en z. M. MuisPesch z. C. Hagendoorn Groeneveld d. Ch. A. Blaasv. Eijndt- hoven d. Overleden: 11 Mei. P. Kloes 5 md. z. Scheepm.dijk. 12. D. J. Veth 22 m. z. Hondesteeg. MARK PNIEUWS. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0.a f,0 Witte tarwe i 0,a 10.Rogge f 4.50 a 14,35 Haver f2,87, a f2,75, Gerst f4,90 a 0,Groene erwten f0,aO,Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f 5,50 a 0, Duivenboonen f 0,a 0.Blauw maanzaad f0,a 0, Bruin mosterdzaad f af Koolzaad f 0,Karweizaad f0.a 0. Bruine boonen f0.a f0.Ka nariezaad f0.—per 50 kilogr.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3