Rechtszaken. Als inen boort hoe het huis van Eerelman bestormd werd door beken den en vreemden, om toch bet konin ginnetje te paard te zien, kan men zich voorstellen, boe HH. MM. in alles de slachtoffers van de tyrannieke openbaarheid zijn. Kwartgulden-vereeniging. Het 15e kring-comité van boven genoemde vereeniging is dezer dayen te Zeist opgericht. Het bestaat uit de dames: Mejufifr. P. A. van Vol lenhoven, presidente; Mejonkv. van Asch van Wijck, secretaresseMejufi. L. C. Reesse, penningmeesteresse. De Nederlandsche dames schijnen zich dus wel te interesseeren voor de „kwartgulden-vereeniging voor heideontginning." Zondagavond rukte van Sloterdijk de brandweer uit naar het naburige Osdorp, op het bericht, dat aldaar een hevige brand was uitgebroken in do boerenhofstede van Plessius. Dat bleek inderdaad het geval te zijn en het vuur wakkerde met zooveel kracht aan, dat de bluschmiddelen de ver woesting van het geheele huis niet konden tegenhouden. Met uitzonde ring van eenige gouden kostbaarheden is alles vernield. Alles was verzekerd. De Wereldtentoonstelling. IH. Welke goed georganiseerde tentoon stelling was op den dag der opening gereed? Tot nog toe is dit geloot ik niet voorgekomen, ook niet op deze Wereldtentoonstelling, die zooals vroe ger gemeld Zaterdag met veel plech tigheid is geopend en waarvan on geveer een derde gedeelte gereed is in het hoofdgebouw is de geheele ruimte verhuurd, maar of de open gedeelten in den Wereld bazar en de vele onbewoonde, zelfs niet van ven sters voorziene huisjes in Oud-Holland wel verhuurd zijn en nog betrok ten zullen worden kan ik niet met zeker heid zeggen. Rechts en links van den midden ingang van het hoofdgebouw ziet men twee fraaie figuren van Bart van Hove, voorstellende het oude en het moderne reiswezen en daarboven de busten der Koninginnenvooral }8 avonds als het gebouw door ontel bare gaslampjes in allerlei kleuren langs den voorgevel aangebracht, wordt geillumineerd levert het een eenig schouwspel op. Door een fraaie vestibule methoo- gen koepel van geel glas betreedt men de Nederlandsche afdeeling waarin de reusachtige inzending van de Gruijter's Stores het allereerst de aandacht vraagt. Smaakvol gearran geerd ziet ziet men meest uiteenloopen- de artikelen „Swift" rijwielen van de „Coventry Machinist's Company Ltd." te Coventry, „Hirondelle" kofiers en „Tapis de Flandre" v. d. firma Guillon Brussel. Messen en Luxeartikelen, kristalwerk en open lucht spelen, van Joseph Rodgers Sons te Sheffield, C. Betjemann Sons en F. W. Aijres te Londenlinks in een halve cirkeL in sierlijke flacons de verschillende thee soorten der Parakan Salak Thee maatschappij in de middengang eene sierlijke vitrine „Phul-NJnè, new Indian perfunie" is geésaleerd. Achter deze inzending bevindt zich de collectieve maritieme inzending van den heer M. C. Teve3 waar de modellen van mailsteamers, torpedo's en kanonneerbooten gerangschikt tus- schen de verschillende wapenen der zeesoldaten zijn tentoongesteld juist tegenover deze hoogst belangwek kende inzending bevindt zich een platform waar de heeren Vos Le grand ons keurige meubelen en meu belstoffen doen aanschouwen. Dicht daarbij zien wij een vitrine waar de sinds 1843 bestaande cacao fabriek van de Erve H. de Jong te Wormerveer hare chocolade en cacao poeder uitstalt en ons o.a. een cacao- vrucht op sterk water doet zien. De firma de Jong is te veel en te gun stig bekend om hier nog meer over haar mede te deelen; wij gaan daar om liever eens in die richting, waar oranje en rood wit en blauwe bordpapieren vlaggetjes wapperen boven een inzending van bieten, uien, augurken, komkommers en worteltjes op azijn, uit de fabriek der heeren van Vliet te Amsterdam, welke zure pyramide ons onmiddellijk doet den ken aan de bekende Jodenbuurt op Vrijdagavond met het „een sjenteen phrik, jongehair neem er nhou nhiet de groo.- te uit" weergalmend door de lucht, bezwangerd met den geur van uien en kn> flook. Iets verder treft ons oog een machine van rood koper, waarvan een paar daarop- geplaatste kogel fleschjes ons deden vermoeden dat het eene „kogelfiesschen-sluitings- machine" was, zeker weten wij het niet daar een „uitlegger oftewel explica teur" niet aanwezig wasde machine wordt geëxposeerd door den heer R, Baliinga te Sappemeer. De inzending van fotografieartikelen van de heeren Guij de Coral Co. te Amsterdam, die het fo'togr. fie-mono- polie op de tentoonstelling hebben gekocht, is mede hoogst belangwek kend, daar zij o. a. een tafel exposeert, wel iets op een waschtafel gelijkende, waarin alles is vereenigd wat voor den fotograaf, hij zij vakman of ama teur, nuttig en noodig is en als wij de fleschjes en busjes eikelcacao en Kinawijn van de heeren Kraepelien Hoirn te Zeist passeeren, zien wij een waarlijk eenig product van kunst nijverheid uit de zestiende eeuw: een linnenkast, geheel uit massief palis sander- en ebbenhout gebeeldhouwd en „a masterpiece of workmanship" of, zooals een rijwielhandelaar hier ter stede dit woord vertaalde, „een meesterstuk van werkmanschap" en naar wij hoorden te koop; de kast is lang het eigendom geweest van eene bekende Zaansche familie en wanneer de kast op de tentoonstelling wordt verkocht kan men den nieuwen eigenaar geluk wenschen met het bezit van een zoo zeldzaam meubel. Juist toen wij bezig waren de ex positie te bezichtigen van de heeren Meuring en van den Honert, expositie van Liqueur Béné lictine en Scotch Whiskey „D. C. L. Brand" met het heilig voornemen, ondanks de druk kende hitte,den geheelen middag in het hoofdgebouw de inzendingen te bezoe ken, werden wij door HenriElbe (u kent hem natuurlijk niet, want buiten de grenspalen van Amsterdam is hij nog niet beroemd) en gevolg meege troond naar het schip, waar wij ons op de brug aan een heerlijk glas Export-bier verkwikten en waar men een mooi vol d'oiseau geniet over het terrein. Tot een volgende maal dus. B. A. B. slechts waterschade; alleen een der achterkamers had nog wat van het vuur te lijden. De beide perceelen waren elk voor f9000, de werkplaats afzonderlij k voor 15000 en de voorraad hout voor f 4000 verzekerd. voor, de beurs te plaatsen op het open Damrak tusschen de Oudebrugsteeg en de Nieu wenbrug met den hoofdgevel aan de dan nog altijd 55—58 M. breede Damrakavenue. De kosten worden door den ontwerper op 13 a 15 ton begroot, mits zijn plan niet verder gewijzigd wordt. Omstreeks 6 uur Maandagavond ontstond te Amsterdam een zware uitslaande brand in de perceelen 33 en 35 aan het Spaarndammerplein gelegen. Het onderstuk dezer beide perceelen is alstimmermanswerkplaats der firma Schuur <k Co. ingericht. In deze werkplaats ontstond de brand door welke oorzaak is nog niet be kend. Even te voren was het werk volk naar huis gegaan en scheen alles veilig. Door het spoedig en krachtdadig optreden der brandweer werd de brand tot de werkplaats beperkt maar daar is dan ook de gansche voorraad hout óf geheel verbrand óf on bruikbaar ge worden. De bovenverdiepingen leden Meeting te Amsterdam. Donderdagavond j.l. werd in eene vergadering van gedelegeerden van 40 vakvereenigingen te Amsterdam be sloten, met het oog op den langen duur der werkstaking van de Am- sterdamsche meubelmakers, eene groo- te openbare vergadering te houden om te trachten dezen stakers en ook den steenhouwers steun van andere zijde te verzekeren. Die vergadering vond Maandagavond plaats in het „Paleis voor "Volksvlijt" en werd druk bezocht. Als onderwerp van bespreking was gegeven „algemeene werkstaking." H. Polas, de „generaal" der diamantbe werkers voerde over dit onderwerp, als eeiste spreker van den avond, het woord. Hij zeide dat eene algemeene werkstaking op dit oogenblik eene onmogelijkheid zou zijn. De meubel makers konden hun strijd slechts met eene overwinning bekroond zien door geld alleen, gelijk ook de dia mantbewerkers door middel van geld hunne zege bevochten. Ook voorh n was het overigens eene quaestie van tijd. Het was in het belang der pa troons dat de staking spoedig zou eindigen, wijl zij door langer dralen de markt zouden openen voor bui- tenlandsche, in het bijzonder voor Duitsche fabrikaten, en dit ten slotte op hun nadeel zou uitloopen. Wat het uitlokken eener algemeene werk staking betrof, zou op dit oogenblik niet gerekend mogen worden op de diamantbewerkers, wijl deze door de staking van twee maanden, welke zij thans achter den rug hadden, uitge put zijn. Polak gaf den raad, geld bijeen te brengen in groote sommen, omdat in eene kapitalistische maat schappij geld het eenige strijdmiddel is. Baatte ook dit niet, dan alles op de laatste kaart gezet en de alge meene werkstaking geproclameerd. De tweede spreker, Eichelsheim, deelde mede, dat het doel dezer mee ting niet was het proclameeren eener algemeene werkstaking, maar alle aaawezigen op te wekken voor het denkbeeld eener algemeene werksta king propaganda te maken, opdat men gereed zou staan wanneer de algemeene werkstaking eene noodza kelijkheid mocht blijken te zijn ge worden. De derde spreker, Ten Boekhorst, sloot zich bij Polak aan en sprak over organisatie in het algemeen. Hg deelde mede, dat de stakende meu belmakers deze week zouden vallen in den strijd, indien zij niet gesteund werden. Na een kwartier verpoozing, welke benut werd voor eene collecte ten behoeve der weerstandskas van de meubelmakers, werd nog door onder scheidene sprekers, onder wie Reens, v. -Zutfen en Domela Nieuwenhuis het woord gevoerd. Kort vóór mid dernacht ging men uit elkander. Een deel van de bezoekers der ver gadering trok zingende de stad in op den Dam viel een betsing met de politie voor, hoogstwaarschijnlijk wijl Het zingen werd voortgezet noewel her uur van middernacht reeds had geslagen. Een enkele werd gewond en naar het politiebureau geleid. Eene vechtpartij. Maandagmorgen te ongeveer 4 uur de straatlantaarns waren alle reeds uit bestormden drie jonge manoen het Café en Logement van Nöggerath in de Warmoesstraat te Amsterdam. Onder geweldig vloeken en razen ren den ze herhaaldelijk van de overzijde der straat tegen de deur, trapten daar tegen aan, bonsden er tegen en tegen de ruiten, alsof alles kort en klein moesteen van dp brani's had zijn jas uitgetrokaen en aan hun houding en uittartende kre ten was te bemerken ,dat ze elk oogen blik een uitval van binnen wachtten Na zoo eenigen tijd de bestorming te hebben voortgezet, viel een groote ruit uit het café rinkelend op den grond; een der helden had ze „ein- getreten" zooals later de bewoner zei. Na dit wapenfeit konden de beleger den het niet langer binnen de veste uithouien en plotseling kwam een half dozijn jongelui met stokken w wapend ter deure uit. Er volgde een vechtpartij. De drie van de straat, echte Amsterdamsche voorvechters, retireerden al vechtende, doch sloe gen nog een van de heeren een blauw oog, een ander een gat in het hoofd, zoodat de vrienden hem aanrieden, zich in 't Gasthuis te laten verbinden en bliezen toen voor goed den aftocht. Door het vreeselijk rumoer der vech tenden waren tal van bewoners der Warmoesstraat uit den slaap opge schrikt. De gordijnen werden ter zijde, de ramen opgeschoven. Politie was Hierna werd de Vergadering sloten. Heden viert het geheele personeel feest en zijn al de kantoren gesloten! De Stadsschouwburg is afgehunnl voor een voorstelling, welke door ald| geëmployeerden van de Maatschap™! als gasten der directie zal worden bal gewoond. '1 Hedenmiddag geeft baron Tindal als president-commissaris een fee=tl maal ter eere der directie, dat ooi door den minister van waterstaat al worden bijgewoond. De commissaris! sen boden den directeuroprichter JJ Boissevain een zeer schoon kunstwer'J aan van de hand van J, Maris. Uit Nijmegen seint men, dat H.H, M M. de Koninginnen Zondag a.s. dl godsdienstoefening in de Groote Kerf aldaar hoogstwaarschijnlijk toch nol zullen bijwonen. Als voorganger zal niet optreden ds. ter Haar en ooi niet ds. Smits, doch de hofpredikej dr. G. J. van der Klier, nit de| Tusschen Breda en Rozendaal :J Zondagmiddag omstreeks 4 uur nabij Etten zekere C. Cocx, te Prinsenhagl woonachtig uit de stoomtram gevalle:! De ongelukkige kwam met het hoorn onder de wielen terecht en werd vel schrikkelijk gewond. De dood volgdj zeer spoedig. Door den heer G. Emmingmann, architect te Amsterdam, is aan den gemeenteraad een nieuw beursplan aangeboden. De heer Emmingmann stelt zich bij de verwezenlijking van zijn plan Stoomvaart Maaatsohappij Nederland. Maandag vierde de stoomvaartmaat schappij Nederland het feeBt van haar vijf eu twintig jarig bestaan. Naar aanleiding van dit heuglijk feit bood des morgens het personeel der Maatschappij in het gebouw aan de Handelskade te Amsterdam bij monde van baas de Haan aan de directie een in gulden lijst gevatte oirkonde aan, waarop de namen der schenkers. De directeur, de heer J. Boissevain. dankte voor het keurig geschenk. Des middags om twaalf uur ward er een vergadering van aandeelhou ders der Maatschappij in „Eensge zindheid" gehouden. De voorzitterde heer G. A. Baron Tindai opende de vergadering met een rede die ook aan het vijf-en-twintig jarig bestaan der Maatschappij gewijd was. Hij noemde dien dag een waren feestdag, dank zij het tijdperk van voorspoed, de financieele en materieele kracht waarin de Maatschappij zich mag ver heugen. De heer Tindal besloot met den wensch dat allen nog jaren lang zich in den bloei der Maatschappij moch ten verheugen. Daarna werd tot de werkzaamheden overgegaan. De balans werd goedge keurd, waarbij de Vergadering tevens sanctionneerde een post van f 100,000, een feestgave voor het ondersteunings fonds van het personeel. De heeren van Eeghen en Raman werden daarna bij acclamatie der commissie herbenoemd. Ten slotte gat de heer Boissevain een uitvoerig overzicht van de schiedenis der Maatschappij, waarvoor hem door den voorzitter den dank der vergadering werd gebracht. De te Zutfen op 28 April j.l. «eL houden socialistische Meimeeting, dil destijds volkomen rustig afliep, hal nog Zondagmiddag een treurigennaf sl-ep. Tengevolge van een naar aanlol ding daarvan ontstanen woordenstijl loste de timmermansknecht t. Hl socialist, een geweerschot op den opf perman S., anti-socialist, dat de! door te bukken wist te ontgaan sfl dat hem geiukkig slechts boven dej schouder in de boezeroen trof, bracht daarna een te hulp gesneld buurman met de kolf van het gel weer twee slagen op het hoofd ton die eene niet onbelangrijke verwon! ding veroorzaakten. De dader, vadel van een gezin, is in handen der jol titie. Zaterdagavond is te Enschedé eel vergadering gehouden van schilder) ;en met hunne knechts onder 1 ding van den burgemeester, den heej Van der Zee. Met meerderheid stemmen werd door de bazen beslotel eerst zelf Maandagavond nog eenstf vergaderen alvorens eenige verhoog:.! toe te staan. De knechts hebben daaro| Maandag den arbeid gestaakt. Bran dstioli ting. Vrijdagavond ontstond in de bizoil dere strafgevangenis te Leeuwardel een uitslaande brand. Een der ceilj lair opgeslotenen, de door zijne randingen in het Haagsehe bosch bil rnchte Van Wouw, had zijn stroozsï in brand gestoken, waarna de vla» zich uitbreidde. Zeker uit vrees voo| de gevolgen, allereerst voor hem z wist hij een der vensterramen zijoej cel stua te slaan en toen werd brand van buiten gezien. Weldrl slaagde men er in den brand te blos| schen. In de Zaterdag [gehouden zittiol van het Gerechtshof te Leeuwardel werden in het hooger beroep teg den geschorsten rijksontvanger W. H., te Hengeloo, de heeren dl Salengre, rijksontv. der dir. bel. tl Leeuwarden, J. Troelstra, id. vail Leeuwarderadeel, en Roegholt id. vsl invoerrechten, enz., te Leeuwarden! als getuigen gehoord en tevens ail andere aangezicntspijnen. Een innig medelijden voor deze ijders in alle standen welde bij mij op. Ik wist niet, dat de geharde Russen gewend zijn aan deze geringe ongeriefelijk- heden en er meestal niet ernstig onder lijden. Mijn verblijl liep ten einde. De ijskoning rustte met zware hand op de Winterstad. Groote stalen Krupp-kanonnen van de rivier batterij barstten stuk, hoewel zij met stroo omwikkeld en onder dak waren. Stapels licht beukehout in blokken vulden alle binnenplaatsen. De geheel dicht gevroren Neva torschte op haar ijs de tijdelijke winterstad, waar al de rondzwer vende avonturiers van het keizerrijk zich in tenten verza meld hadden. In dit groote bivouac op het ijs, dat een dikte had van tien voet werd gedanst, gedronken en gedobbeld. Duizenden vermaakten zich met schaatsenrijden, arren-wed- strijden en glijden langs ijsbergen. De gevaarlijken en wan- hopigen verzamelden zich in de stad en in de reusachtige schuilplaatsen onder het Winterpaleis zelis schuilden hon derden ongelnkkigen bijeen om te genieten van de verspilde warmte van dit reusachtige keizerlijke gebouw en zij ver dienden geld door sneeuw te vegen. Eene koortsachtige vroolijkheid kenmerkte de feesten. De talrijke soupers te middernacht beeonnen mij te vervelen evenals het bezoeken van kennissen op de thee ten twee uur des morgens. „Op dat tijdstip kende ik tamelijk goed de voornaamste kenmerken van de groote nabootsing van Parijs. Een laatst groot bal, gegeven door de bekende Preobajensky lijfwacht, moest echter nog mijne ervaringen vermeerderen. Het gold hi .er voor mij het laatBte oezoek aan een feest. Ik dacht er aan op die wijze afscüeiü te nemen van de veie kennissen die ik in de drukte van den laatsten tijd niet had kunnen bezoeken. „Ik had toevallig hetzelfde kostuum aan van dezen avond en daar het een chic feest gold, waagde ik het mijne jnwee- len te dragen „deze paarlen," zeide de heldin, „en al mijne diamanten. Zij waren bij mij even veilig als in het hotel en ik bezat ook mijne ijdeiheid." De vertelster glimlachte toen zij vervolgde: „Ik had mij de moeite kunnen beBparen ze te dragen, want de onschat bare steenen uit het oosten, dien avond gedragen door de russische dames van la haute volée herinnerden mij aan de wijsheid van de schatrijke Amerikaansche, die bij de kroning te Moskou van den jongen czaar verscheen in een wit kos tuum van Worth zonder een juweel, nadat zij bij vorige feesten de familie-juweelen der russische adellijke dames had gezien. Toch bezaten mijne juweelen groote waarde. Zij kost ten mij bijna het leven en hebben mij een doodelijken angst bezorgd, zooals ik dien nooit meer heb ondervonden. Ik was nu even roekeloos en onafhankelijk als de amerikaansche vrouwen, op wie de kapitein zinspeelde. Ik zou Alixe en den baron (precies ten elf ure in de groote antiehambre ontmoe ten. Twee dames konden geheel gekleed niet in een rijtuig plaats nemen. Mijn koetsier Dimitri kon ik volkomen ver trouwen. „Vroolijk, opgewekt en op mijn sierlijkst uitgedost hield ik stil voor de prachtige vestibule, waar de bloem van Rus- lands lijfwacht de schoonheid en lieftalligheid ontving. Het was dien avond buitengewoon koud. Toen ik nit mijn rijl tuig stapte, opgewacht door een reusachtigen jongen Apolll in een schitterend nniiorm, zag ik dat Dimitri's baard tol een ijspegel was vastgevroren. Medelijden vulde mij) gemoed „Kon ik zelve genieten, terwijl deze getrouwe dienaar urf lang in de bittere koude van den nacht zou lijden. Hi daartoe aangespoord door een plotseling medelijden, zeid| ik„Ga naar huis Dimitri. Je behoeft niet te wachten. 1 zal je niet noodig hebben." Ik had een aantal „isvostchital of op phaetons gelijkende rijtuigen voor éen paard, met lagf wielen bij den ingang gezien en verscheidene stonden en fi en brachten heeren naar het bal, die alleen het leest bij woneil „Het is slechts een korte afstand," dacht ik. „Bij mijn tem» keer kan ik zeer geschikt een rijtuig nemen, dat hief wacht. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2