VARIA. mevrouw Van Voorst tot Voorst een juweelen brcche met chiffre en mevr. Van der D es de Wiliebois een ju weelen broche met jaartal. Ook ontving de commissaris van politie van H. M. een dasspeld. In de (Oude) Amersfoortsche cou rant van 16 Mei komt het vol gende voor: Welkomstgroet of Huldeblijk In de laatste dagen gaan er?stem- men op om H. M. Koningin Wilhel- mina bij de troonsbestijging een ge schenk aan te bieden. Er moge nog verschil zijn over de keuze, zeker is het, dat het plan grooten bijval vindt, doch men noeme dit geschenk geen Huldeblijk maar veeleer een Welkomstgroet van het volk aan zijne Koningin bij het aanvaarden der re geering. Maar ongetwijfeld zal ieder Neder lander, hetzij in Europa, hetzij in Oost- of West Indië, willen medewer ken tot het aanbieden van een Hul deblijk aan Haar aan wie Nederland zijne Koningin te danken heelt, aan Hare Majesteit de Koningin-weduwe, Regentes van het Koninkrijk. Zij, die den nu ontslapen Vorst in Zijne laat ste jaren tot eene liefhebbende en trouwe gade is geweest, Zij die voor de teedere Vorstentelg eene waakzame en zorgvolle Moeder was, Zij die ja ren den scepter heeft getorst, Zij ein delijk die Hare Doorluchtige Dochter door Haar voorbeeld heeft opgevoed tot de lieftallige maagd door het ge- heele volk geëerd en bemind die Koninklijke Moeder heeft, bij het ne- derleggen van dit deel Harer taak, ten volie aanspraak op onze hulde. Nederlanders! Vrienden van ons Vorstenhuis! Ik vraag u: ishetnoo dig u verder op te wekken, van deze dankbaarheid blijk te geven door het stichten van een gedenkteeken of het aanbieden van een blijk van hulde en eerbied? Op dan, vormt commis- siën zoowel eene voor het Welkomst geschenk aan de jeugdige Koningin als eene voor het Huldeblijk aan Hare Doorluchtige Moeder. José Crochettos. Amersfoort16 Mei 1895. Personeel© belasting. In een gedeelte der oplaag van ons vorig nummer, hebben wij in hoofd punten beschreven het ontwerp tot herziening der personeele belasting, dat in druk is verschenen. De herziening gaat uit van het be ginsel dat enkel verteringen worden belast, terwijl kleine verteringen lich ter worden getroffen dan groote. Als grondslagen blijvenhuurwaarde, dienstboden, paarden, haardsteden en mobilair. De grondslag deuren en vensters vervalt. De grondslagen haardsteden en mobilair worden ont daan van de tegenwoordige gebreken. De gemeubelde woning met de in gebruik zijnde stookplaatsen wordt het kenteeken. Winkels, plaatsen van uitstalling, werkpaarden worden zonder eenige beperking onbelast. Kantoren blijven belast, evenals koetsiers, paarden van geneesheeren en paarden van paar- denverkoopers en verhuurders. De belasting blijft behouden voor sociëteiten, koffiehuizen, restauratiën, schouwburgen en andere inrichtingen tot gebruik van eet- of drinkwaren of tot vermaak of ontspanning. Verder wordt voorgesteld: le. bepaling van een maximum der onbelastbare huurwaarde, verschil lend voor verschillende categorieën van gemeenten of gedeelten naar ge lang van den hoogsten huurprijs die in den regel moet worden besteed door hen, van wienin redelijkheid nog geene bijdrage in de belasting kan worden gevorderd: 2e. vermindering van iedere huur waarde met zeker bedrag voor iedere categorie van gemeenten of gedeelten van gemeenten bepaald in verband met het maximum der onbelastbare huurwaarde behoud van een opklimmend tarief voor den grondslag haardste den gepaard aan vrijstelling, wan neer een perceel Blechts éene haard stede heeft; 4e. Heffing bij geringe waarde van het mobilair van een lager percentage, lager ook dan bet tegen woordige. Met het getal inwonende kinderen wordt rekening gehouden. De ver mindering der belasting wordt ge- evenredigd aan het getal kinderen Voor bewoners van perceelen van zeer lage huurwaarde is de reductie het grootst. Het ontwerp neemt een stelsel aan, gebaseerd op het bedrag der huur- waar.»e, waarbij de vrijstelling van 1 de belasting eindigt. De vermindering is 12%, 10, 7&, 5 of 2percent wan neer de huurwaarde der woning niet hooger is dan respectievelijk 2, 3, 4, 5 of 6 mafll dat bedrag. De invoering der gedeeltelijke ont heffing die zich behoort uit te breiden tot alle grondslagen der woningbelas ting, maakt het mogelijk het maximum der huurwaarde, waarbij de belasting niet wordt geheven, lager te stellen dan anders zou zijn geoorloofd voor eene woning waarvan de huurwaard niet veel hooger is dan dat bedrag en die slechts éene haardstede heeft is de aanslag zeer gering. Bij gelijk verschil tusschen de huur waarde en bedoeld maximum is die aanslag in alle gemeenten dezelfde. Is het verschil f5, dan bedraagt de aanslag voor iemand zonder kinderen overal 11.60, voor een huisgezin met 3 kinderen f 1, met 4 kinderen f 0.80. met 5 kinderen f 0.60. Schattings- en tellingskosten ver vallen. Iedere huurder van een gedeele woning wordt afzonderlijk aangesla gen doch alleen bij verhuring van gemeubelde gedeelten wordt de hoofd bewoner voor 't geheel aangeslagen doch met ontheffing bij niet-verhu- ring, wat ook ten goede zal komen aan de houders van pensions. Voor gehuurde perceelen wordt de huurwaarde, ter oerekening van de personeele belasting, gelijkgesteld aan den huurprijs, ten ware deze onder abnormale omstandigheden mocht zijn bedongen. De nieuwe wet maakt ten aanzien van de grondslagen dienstboden en paarden geen verschil tusschen den stand der personen; alle onderschei dingen in dit opzicht zijn vervallen. Het dienstjaar zal samenvallen met het burgerlijk; jaar. De toestand op 15 Januari geldt voor de eerBte drie grondslagen. Belastingplichtig is de gebruiker van het perceel, terwijl van het be drag der huurwaarde afhangt of hij wordt aangeslagen. Aanvang van be lastingplichtigheid in den loop van een jaar geschiedt alleen bij het in gebruix nemen, zonder tevens een ander perceel te verlaten. Aan een aangeslagene, die tijdelijk in moeielijke omstandigheden ver keert, kan kwijtschelding of vermin dering van belasting worden gegeven. Meerburg te Katwijk verongelukt met man aan boord. Te 7 uur was het vaartuig Sche?eningen gepasseerd. Ter plaatse waar het ongeluk schijnt voorgevallen, lag het scheepje onderste boven gekeerd te drijven, terwijl ver schillende voorwerpen van de bom afkomstig aanspoelden. Deze bomschuit K W 65, schipper B. v. d. Plas, trachtte het strand te bereiken, toen hij door een hooge zee werd aangegrepen en omgeworpen. Eenige oogenblikken later was van het vaartuig niets meer te zien. De bemanning bestaande uit vijf mannen en twee jongens, werd natuurlijk ver loren gewaand. Een paar uren later dreef echter de schipper op een stuk hout nog levend aan het strand en wel KM. zuidelijker, waar hij spoedig ge vonden werd. Van de bomschuit K W 42, schippe1 M. v. d. Pias, is, mede ten gevolge van het ruwe weder een jongen over boord geslagen en verdronken. Door den hevigen storm is ia den nacht van den 15en op den 16en dezer het visschersvaartuig Z. A. 12 dat [in de Zuiderzee yoor anker lag, los ge slagen en op de Harder wij kerkust gestrand. De bemanning, bestaande uit 3 per sonen, is gered, doch he, vaartuig bijna geheel uit elkander geslagen. De gemeenschap met het eiiand Marken was Maandag verbroken door den s orm uit 't N W. en het hooge wa ter. Het was den pontschipper onmoge lijk de haven van Monnikendam uit te zeilen. Woensdagavond is een schippers knecht uit Hilversum door een ruk wind te Uitermeer onder Weespercar- spel van zijne schuit in de Vecht gesla gen en verdronken. Pogingen tot red ding mochten niet baten. Door den N.-W. storm is het water bij Zwolle zoo sterk gewassen, dat de keersluizen gesloten moesten worden. Bevreesd voor den nacnt was men Donderdagavond op verschillende plaatsen bezig met het afsluiten van riolen en het in gereedheid brengen van damplanken. De buitenlanden langs het Z war te- water en Almeioosche kanaal staan reeds onder. Bij de Rademakerszijl op het Z war te- water is een beurtschipper op den wal gevaren. Te Deventer werd Donderdag op het Groote Kerkhof aan den looper van het agentschap van de Ned. Bank een portefeuille, inhoudende bankpapier, door den hevigen wind uit de hand gerukt. De bankbiljet ten vlogen oyer de straat, dooh waren spoedig alle, met uitzondering van een van f40, weer tereeht. De IJsel is door den hevigen wind uit het N.W. zoodanig gewassen, dat de laaggelegen landerijen bij Kampen alle zijn ondergeloopen. Op 't Kam pereiland zal t spoedig inloopen, en staan de landbouwers gereed het vee binnen te halen. Stoombooten uit zee komen nog vrij geregeld aan; de van Amsterdam gekomen raderboot is te Kampen blijven liggen, terwijl er geene raderboot naar Amsterdam is vertrokken. Uit Baarn komt het bericht, dat de Eemnesserpolder is ondergeloopen. Men is druk bezig het vee er uit te halen. De schade ook aan de hooi landen zal zeer aanzienlijk zijn. De zeedijk van den polder Honger- land onder Spijkernisse is doorge broken. De polder is overstroomd. Letteren en Knnst. Naar wij vernemen vertrekt het izelsehap Chrispijn den 8sten Juni naar Berlijn en zal ook Willem van Zuijlen de reis medemaken. Waar schijnlijk komt o. a. ook „Majoor Frans" op het daar te spelen repertoire. Storm. De noordwesterstorm heeft nog al sehade aangericht in het Haageche bosch. Te Scheveningen kwam, toen er hoogwatertij intrad, de zee tot aan de duinen. Eeni e hoogerop staande schuiten zijn losgeraakt, doch er is geen belangrijke schade aangericht. Donderdagochtend is ter hoogte van de Wassenaarsche Blag bij Wassenaar een bom behoorende aan den reeder Door den zwaren storm uit het noordwesten is nabij Oostvoorne een bomschuit op strand geworpen. Het schip schijnt gevaarlijk te zitten de bemanning is achter gereda. Nabij de Brielsche haven is een kolenaafc op den dijk gezet, zoodat er bij in- tredenden eb gevaar bestaat voor om kanteling. Het torpedistenkorps is ijverig in de weer om het schip zoo mogelijk te behouden. Politiek Oyerzickt. Het engelsche Lagerhuis besloot Donderdag zonder stemming over te gaan tot de artikelsgewijze behande ling der begrooting, die minister Harcourt onlangs heeft ingediend. Bij de eerste beraadslaging in den duitschen Rijksdag over de aanvul- lingsbegrouting, verklaarde destaats- secretaris v. Bötticher dat bij het Noord-Oostzeekanaal den len Juli de volle diepte overal zal bereikt wezen, de volle breedte echter op één plek nog nietmaar de breedte is grooter dan die van het Suez-kanaal. Natuur lijk kunnen er nog meer verzakkin gen voorkomen, maar er bestaat geen reden tot eenigBzins ernstige bezorgd heid. Met toejuichingen werd deze me- dedeeling begroet. De italiaansche minister van finan ciën Sonnino heeft Donderdag in eene redevoering te Sancisciano denfinan- cieelen toestand des lands bespro ken. Hij noemde den toestand on der deze regeering zeer verbeterd. De minister wijt den ernstigen financieelen toestand aan vroegere regeeringen. Vergeleken bij het dienst jaar 1891/92, zijn de uitgaven thans met 70 millioen verminderd. Er is geen enkele operatie noodig om de schat kist te hulp te komen. Indien het Parlement de voorstellen der regeering goedkeurt, zal men er in slagen, even wicht in de begrooting te brengen. Donderdag is het bericht bevestigd, dat de oosten rij ksche minister van buitenlandsche zaken, graaf Kainoky, Woensdag bij keizer Frans Jozef zijn verzoek om ontslag heeft ingediend. Tevens wordt er bijgevoegd, dat de keizer de ontslag-aanvrage van graaf Kainoky heeft aangenomen. Reeds dezer dagen zal het decreet des keizers, waarbij graaf Kainoky van zijn ambt wordt ontheven, in de staatscourant ter openbare kennis worden gebracht. Als zijn opvolger wordt genoemd graaf Agenor Goluchowsky, voorheen vertegenwoordiger der Oostenrijk- Hongaarsche regeering te Bucharest. Het besluit van graaf Kainoky om ten tweeden male zijn ontslag'in te die nen en nu voor goed is weer het gevolg van de onbescheidenheid van een der Hongaarsche ministers, in dit geval van den minister a latere baron Joeica. Aan dezen vertegenwoordiger der Hongaarsche regeering te Weenen was in vertrouwen door graaf Kainoky medegedeeld, dat de nuncius Agliarcti zou worden teruggeroepen. Baron Jo sica Dracht deze tijding terstond door middel van de Pester Lloyd ter open bare kennis. Graaf Kainoky, toch reeds ontstemd door de terugroeping van den nun cius, was zoo verstoord over de open baarmaking dezer confidentieele me- dedeeling, dat hij terstond weer zijn ontslag-aanvrage indiende, welke nu door den keizer werd aangenomen. Donderdag is uit Havana te Ma drid een officeel telegram ontvangen, dat een belangrijk bericht behelst omtrent den opstand op Cuba. De regeeringstroepen hebben in de nabijheid van Quantanamo eenige benden der opstandelingen uiteenge dreven, diej daar waren bijeengebracht door de broeders van generaal Maceo (den leider van den opstand). Bij dit gevecht werden van de op standelingen 47 manschappen gedood en velen gewond. Het gevecht duurde 10 uren. Van de regeringstroepen sneuvelden een kolonel (kolonel Bosch, de zoon van den gewezen minister van marine) een officier van gezondheid, een kapi tein, twee luitenants en elf soldaten, terwijl 31 manschappen gewond wer den. De opstandelingen trokken na den strijd terug in de bergen. Van hun aanvoerders werden velen gewond. öemeagd Nieuws. De fransche torpedoboot No. 20 is bij het eiland Aiix omgeslagen. De kapitein en drie matrozen zijn ver dronken. Het aüoopen van de „Anna." Tusschen de departementen van marine en buitenlandsche zaken en den Nederlandschen consul te Gibral tar wordt correspondentie gevoerd in zake de zeeroof gepleegd op de Anna bij de Marokkaansche kust.De stukken betrékkelijk het getuigenverhoor zijn aan het departement van marine op gezonden. Een kostbare maarschalksstaf. De maarschalksstaf, dien prins Al- bert uit naam van den Duitschen keizer aan keizer Frans Jozef heeft gebracht, is een meesterstuk van goudsmeedkunst. De staf is van ge dreven goud, rijk bezet met diamanten, robijnen en andere kostbare steenen, waartusschen, op een rood en witten grond, geëmailleerde eikenbladeren zijn aangebracht. De staf eindigt in een Pruisischen adelaar met de kei zerlijke kroon en draagt het opschrift „Wilhelm II, koning van Pruisen, aan zijn hoogseachten bondgenoot Fmnz Joseph, keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije." Een vreeselijk verhaal komt uit Midland, Midland County, in den Amerikaanschen Staat Michigan. Daar trouwde Zondag de een en twintig jarige Hale met de achttien jarige miss Belle Hammondna afloop der plechtigheid betrok het jonge paar i huis, dat de vader van den jon gen echtgenoot het paar had geschon ken. Maandagmorgen ontdekte men, dat vlammen uit het gebouw sloegen en zoo snel om zich grepen, dat de be woners onmogelijk konden ontsnap pen. Toen de brandweermannen het vuur meester waren, vond men de verkoolde lijken van de jonggehuw den. Doch het afschuwelijkste werd la ter ontdekt. Want men bespeurde dat de trappen en de vloer waren gedrenkt met kerosyne en onder de vloerideeden vette lappen waren ge stopt. Maandag heeft dientengevolge de politie zekeren John Allen in hech tenis genomen, onder verdenking dat hij den brand heeft aangestoken. Er was vroeger sprake geweest van een huwelijk tusschen John Allen en Belle Hammond. In zijn stand. Nu, freule, hoe voelt ge u na de kuur? Nietwaar, als nieuw-hoog- edelgeboren rassen, aldaar woonachtig, en hunne taal; hij kende aile lis ten en kunstgrepen van de woeste bewoners in wier midden hij leeide. Zijne vuile woning in Truxillo bevatte een paar honderd boeken. Lui en met geheel onverzorgd uiterlijk, lag hij te soezen in zij» hangmat en bezat behalve een paar bananen en een kruik water, slechts de gemakkelijk verkrijgbare visch en tropische vruchten, die hem een karig voedsel verschaften. Wanneer een boot verscheen uit de Vereenigde Staten of West-Indië, dan dwaalde Hope in een veelkleurig, half- enropeesch kostuum rond om het oude steenen hotel, de caféB en magazijnen om te zoeken naar de verschillende pas sagiers, die de diensten van een gids konden gebruiken. Als spion, koppelaar en dobbelaar, was hij niet alleen tevreden met brandewijn en sigaren, evenmin als met het op onwaar dige wijze verkregen geld, gestolen van de argeloozen, die hij naar slechte plaatsen had gebracht. Verdreven uit het binnenland van dit woeste, gevaarlijke en toch schoone land, door zijne verschillende misdaden, zwiert hij om Truxillo rond. Onderwijzer, notaris, rechtsge leerde, tijdelijk opzichter, landmeter, al deze beroepen oefende hij uit naar de omstandigheden het wilden. Lafaard naar verkiezing, niet naar karakter, had hij nu geleerd voor zijne eigen veiligheid te zorgen, door behendig anderen de mis daad te doen uitvoeren. Toch dwongen hem verscheidene geheimzinnige verdwijningen van vreemde reizigers, sommige tragische voorvallen in familiën daar wonende en een aantal schelmachtige handelingen van geweld en oplichterij, om in de nabijheid van de haven van Truxillo te blijven, vanwaar hij gemakkelijk kon ontsnappen naar een van de honderde schuilplaatsen in West-Indië. Terwijl hij in zijne vuile woning in zijn hangmat lag en vadsig zijn blik vestigde op eene inboorlinge met haar laag voorhoofd, die nauwelijks boven de tien jaar, voor hem werkte en zwoegde, verslond Adrian Hope alle amerikaan- sche bladen, die maar in zijn bereik kwamen. Kleine dief stallen en bedriegerijen hadden verscheidene deuren voor hem gesloten; toch hadden de zoogenaamde „kooplieden" zijne pen noodig en moest hij hun vele nuttige diensten bewijzen bij hunne correspondentie in verschillende talen. Gemeden en gevreesd, verfoeid en veracht als hij werd, wierp men hem een rol zilver twintig dollars toe, wanneer zijn werk voorbij was. Hiermee en met een kist sigaren, benevenB met een paar flesschen brandewijn, ging hij zich aan verschillende genietingen te buiten, totdat hij opnieuw aangezocht werd zijne diensten te bewijzen en met tegenzin een deur voor hem werd geopend. Langzamerhand herstellende na zijne buitensporigheden, bracht hij zijn weinigen vrijen tijd door (wanneer geen nieuwe plannen van een boosaardig karakter bij hem opkwamen) met Horatius te bestudeeren, Faust te lezen, zichdroomend in Shakespeare te verdiepen ot de bladen van Dante's wer ken om te slaan. Deze verschillende werken (in de oorspron kelijke taal) benevens zijne andere nog bijeengezamelde boe ken, waren of overblijfselen uit zijn studietijd, of de toeval lige vondsten voor een boekenliefhebber-avonturier. Hope werd steeds op de een of andere wijze erfgenaam van de bij de onbelezen bewoners van deze luie, droomerige, door koorts bevangen, tropische zeehaven, rondzwervende boeken. Het eeni ge wat Hope nog van het beestachtige onderscheidde was zijn satanisch vernuft, zijne verfoeielijke gaven, zijne verspilde opvoeding en de eigenschap van den meneeh, dat hij zich niet op handen en voeten kan bewegen. Eene levende gelijkenis van den „dienstman", zoo levendig geschilderd door Edgar in koning Lear, was hij ,eene goed opge voede, moderne Ishmael. In zijn vruchtbaar en verdorven brein kwam in 1889 het zonderlinge plan op om een onervaren vreemdeling naar het binnenland van Honduras te lokken onder het voorwendsel van den geheimen koop van een goudmijn van ontzaglijke waarde, die verondersteld werd te zijn ontdekt door vertrouwbare en onwetende Indianen, wier eeuwenoud, godsdienstig geloof hen alleen Hope van het bestaan in kennis had doen stellen. Het doel was dan om den onschuldigen handelaar te vermoorden en te bestelen. Toevallig kwam hem een nummer van een amerikaansch blad in handen, dat hem kennissen nit vroeger dagen in het geheugen deed terugroepen. In schoonschijnende en zorgvuldig opgestelde brieven stelde Hope verscheidene personen, in verbinding staande met een der eerste amerikaansche kapitalisten, die hij in zijne jeugd gekend had, op de hoogte der vondst van den schat. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2