foor onze Yensiers. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DM DOOD VOOR OOGEN. Woensdag 22 Mei 1895. No. 3646 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIÈN: STADSNIEUWS, FEUILLETON. ho Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat IA, Haarlem. Tclefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en courantiers, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dt Co., JOHN F. JONES, Succ., Par^i 31&i* Faubourg Montmartre: In de étalage voor de vensters van liet Bureau van dit Blad zijn de na- lolgende afbeeldingen gelegd De vroegere Beschermheer en de bestuurders der Maatschappij Neder land. Het binnenkomen van de Conrad. Versiering Stadhuis den Bosch. Feestboog Hinthamereinde. Gezichten uit Limburg (6 aib.) Ontsporing stoomtram Rotterdam Bchiedam. Aardbeving te Laibach. Spoorwegongeluk te Bueil. Tentoonstelling te Bordeaux. Scène uit Tannhauser. Kaukasische Ruiters te Parijs. Gewerendans te Dahchour. Gezichten op Madagascar (2 pl.) Schildwacht (Sikh) teFort Johnston, Êngelsch Centraal Afrika. De prinsen Habibullah en Nas- |rullah begroeten hun vader den Cmir. Uit den veldtocht van Tsjitral 12 Pb) Veldbatterij in Britsch Indië. Salta, waar Jabez Balfour gevlucht ïYas. Nina. De Tarantella. Bij den Photograaf. Na de Opera. Toejuiching van een naar het va- |derl;.nd terugkeerend engelsch vlag- jgeschip. Hefdinnetje. (Uit Eigen Haard). Politieke Platen en Portretten. Haarlem21 Mei 1895. Burgerplicht. Maandagavond vergaderde de Neu trale Kiesvereeniging "Burgerplicht" ■op de bovenzaal in de „Kroon" ter [bespreking van de herstemming voor [den gemeenteraad en ter verkiezing |van een voorzitter. De bijeenkomst, bezocht door 26 lieden, werd geopend door den heer |(x. J. van Gasteren, vice-president, [die er zijn leedwezen over uitsprak, I dat de kiesvereeniging bij de stemming |op den 14den dezer ni t meer succes [had gehad met haren candidaat, clen [heer G. E. L. Hij mans. Tevens deelde [hij mede, dat het bestuur eenparig [had goedgevonden, voor te stellen zich [voor de herstemming te onthouden |?an het stellen van een candidaat. [Het was van oordeel dat het decan- didatuur van den heer A. Resink niet I kon steunen, daar deze verbonden is aan de Coöp. Ver. „Eigen Hulp," terwijl de heer Joh. Winkler zich te onbepaald heeft uitgesproken betref fende zijn oordeel over de kermis, zoodat beiden geen gewenschte can- didaten voor „Burgerplicht" zijn. Na eenige discussie, waarbij de candidatuurstelling van den heer Resink door een der leden nog werd bepleit, op grond van hetgeen hij had vernomen omtrent diens voornemen te bedanken als voorzitter van „Eigen Hulp" bij eene eventueele benoeming tot lid van den raad, wat evenwel terstond beslist werd tegengesproken werd het voorstel van het bestuur in stemming gebracht en aangenomen met 20 tegen 5 stemmen. Burgerplicht stelt dus geen candi daat voor de herstemming. Tot voorzitter werd hierna benoemd bij tweede vrije stemming de ,heer G. J. van Gasteren, die de benoeming aanvaardde. Door deze benoeming bleef evenwel nog een plaats in het bestuur vacant. Besloten werd op deze vergadering nog een nieuw bestuurslid te verkie zen. De heer A. Meijer, die de meeste stemmen op zich verwierf, nam evenwel de benoeming niet aan, waar na de verkiezing tot eene volgende bijeenkomst verdaagd en de vergade ring gesloten werd. ,.Het Witte Kruis." Donderdag had eene vergadering plaats van de alhier gevestigde aid. der N. H. Vereeniging „het Witie Kruis." In deze vergadering werd door den penningmeester der afd. rekening en verantwoording gedaan over het jaar 1894. Uit het door den secretaris uitge bracht jaarverslag bleek dat de afd. ruim 50 leden telt; dat van de arti kelen voor ziekenverpleging, die door de afdeeling in bruikleen worden ge geven, een steeds toenemend gebruik wordt gemaaktdat 3 patiënten in het atgeloopen jaar, voor rekening der afdeeling in het herstellingsoord „Heideheuvel" (zooals bekend is eene stichting van „Het Witte Kruis") werden verpleegd. Verder werd medegedeeld dat de oprichting van een volksdouchebad nier ter stede, slechts wacht op de Haarlemsche duinwaterleiding, aan gezien het onder de tegenwoordige omstandigheden niet mogelijk is, duinwater te verkrijgen op het ter rein dat de afdeeling voor de oprich ting van het douchebad verkregen heeft. Eindelijk werd medegedeeld dat de pogingen door de aldeeling aange wend, om den alhier bestaanden ont smettingsoven onder voortdurend toe zicht van de .afdeeling te plaatsen, waarschijnlijk met goeden uitslag zul len worden bekroond. Tot algevaardigde ter Algemeene Vergade ing werd benoemd de heer H. de Clercq Gbz. en tot zijn plaats vervanger de heer S. Roog. Nut. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het departement Haar lem der Maats, tot Nut van 't alge meen, werden in de plaats van de aftredende en niet herkiesbare be stuursleden de heeren G. C. Merens en A. H. Gijsberts, gekozen de heeren Dr J. Nieuwenhuijzen, Kruseman en Mr. J. B. Loman. Behalve andere huishoudelijke za ken werd behandeld de begrooting van het departement voor 1895,96 ad f 5493,49 met een batig saldo van 1419.76. Het belangrijkste van de vergadering was een kritiek door den Secretaris van het departement, den heer Mr. H. J. D. D. Enschedé, die tevens lid is van de financieele com missie,geleverd op het financieel beleid van het Hoofdbestuur. Hebben wij den heer Enschedé wèl begrepen, dan is de zaak deze dat er posten op de begrooting staan, die, vroeger voor éen jaar verhoogd, na dat jaar niet weer op het vroegere cij fer teruggebracht, maar op het hoogere cijfer gehouden zijn en voorts dat er pusten op de rekening voorkomen, die steunen op besluiten genomen voor de wetswijziging van 1885. Met tal van cijfers lichtte de heer Enschedé een en ander toe en bestreed daarbij het verzoek van het Hoofd bestuur, dat het nu laat voorkomen alsof het zelf en niet de financieele Commissie de onregelmatigheden heeft ontdekt, om de urgentie voor deze posten. Wil de meerderheid der financieele Commissie de urgentie niet toestaan, dan komt het voorstel van 't Hoofdbe stuur in 't geheel niet ter tafel. Voor het tegenovergestelde geval be-loot de vergadering na eenige gedachtenwis- seling om de afgevaardigden, die de door den heer Enschedé medegt- deelde cijfers zullen ontvangen, te machtigen om te handelen naar goed dunken, wanneer in de algemeene vergadering vanwege de financieele Commissie de zaak ter sprake zal worden gebracht. De Vereeniging tegen het mishan- ielen van Dieren houdt Woensdag hare jaarlijksche algemeene ledenver gadering, waaraan ditmaal een voor dracht is verbonden, toegankelijk voor de Leden met hunne dames en genoodigden. Het is de heer dr. Buekere, die dan zal optreden met een voordracht, welke ligt in de richting die de ver eeniging uitgaat. Belangstellenden, niet-leden der vereeniging kunnen bij de leden van het Bestuur een toe gangsbewijs bekomen. Panorama Insulin de. Gelij k wij Zaterdag reeds aangekon digd hebben, heeft de heer Folkerts- ma, Maandag in „Felix Favore" een panorama van Insulinde geëxposeerd, De heer Folkertsma is 12 jaren in Indië geweest en heeft in dien tijd veel gewerkt. Een drieduizendtal schet sen uit Indië heeft hij gemaakt, waar van er hier ongeveer een honderd zijn tentoongesteld. De tentoongestelde teekeniugen kun nen gedurende de expositie ook ver kocht worden, uitgezonderd het groote panoramahiervan echter is de heer Folkertsma bereid copieën te maken. Op tal van tentoonstellingen zijn de inzendingen van den heer Folkerts ma bekroond de laatste bekroning behaalde hij [Zondag jl. op de orchi- daeëntentoonstelling te Utrecht, een bronzen medaille. Een twaalftal me dailles heeft de heer Folkertsma nu, waaronder een gouden en verder zil veren en bronzen. En thans een paar woorden over de tentoonstelling zelve. Onder het vele schoons, wat wij zagen, verdient vooral de vermelding „Op weg naar Meester Cornelis", „Bergweg", „Op de bergen",? „Waringinboomen", „Bij Sindanglaja", „inlandsche kampong", „Begraafplaats van de gouverneurs- generaal", „Oude vorstelijke graven"; dus verscheidenheid genoeg onder de stukken uit het „groote panorama". Verder zagen wij afbeeldingen van orchiaaeën, verschillende bladen van indisehe planten en indische vruchten als pisangs, spaansche peper en cacao. Nog aanschouwden wij eene pot- loodteekening van een palmboom, hoofdzakelijk door den heer Folkerts ma gemaakt, om het publiek een denkbeeld te geven van de grootte van dien boom. Alle afbeeldingen munten uit door de juistheid van kleur en de nauw keurige schildering naar de natuur. Heeft men geene gelegenheid eens eens reisje naar Indië te maken, dan kan men niet beter doen, dan naar „Felix Favore" te gaan, om daar het panorama Insulinde te zien. Iedereen raden wij aan de tentoon stelling te bezoeken, maar inzonder heid den'leerlingen der Hoogere Bur gerscholen en het gymnasium, daar de tentoonstelling zeer leerrijk is. Leerlingen behoeven slechts 10 ets. entrée te betalen. Als eene eigenaardigheid deelen wij nog mede, dat de heer Folkertsma ons zeide, dat hij o. a. 4 aquarels aan H. M. de Koningin had verkocht. Commissarissen der Haarlemsche Tramway-Maats. verzoeken ons te melden, dat onze berichtgever over het opmaken van een voordracht ter benoeming van een directeur onjuist was ingelicht, aangezien volgens de statuten door Commissarissen geen voordracht wordt opgemaakt, noch ingediend bij de algemeene vergade ring van aandeelhouders. Intusschen vernemen wij van andere zijde, dat de keuze waarschijnlijk zal vallen op den heer Van Oijen. Na eene voorloopige bespreking op Donderdag jl. kwam in het College van B. en W. hedenmiddag het tweede request van het Staalbad Haarlem om vergunning in het Brongebouw, weder ter sprake. Naar wij vernemen, besloten B. en W. de machtiging voor het verleenen der vergunning aan Ged. Staten te vragen. Men kan met vrij groote zekerheid aannemen, dat Ged. Staten die mach tiging zullen verleenen. In de Doopsgezinde kerk hier ter stede zal Maandagavond 27 Mei een concert worden gegeven door de hee ren E. F. Bruynsteen (orgel), en G. Ph. Zalsman (bariton), met mede werking van mej. Joh. Oudshoorn (violiste), allen aihier.Laatstgenoemde, eene leerlinge van den heer Chr. Timmner, zal zich bij deze gelegen heid voor het eerst hier ter stede doen hooren. De namen der beide heeren zijn reeds een waarborg voor het welslagen van dit concert. Op de Bakenessergracht 64 is heden een gouden bruidspaar, Jacobus Brui nen geboren 8 September 1814 en Maria Dorothea Jvan Gestel geboren 25 September 1817. De oudelieden mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. De buurt was heden gevlagd. Merkwaar dig is bet dat Bruinen van zijne ge boorte af op de Bakenessergracht heeft gewoond. De !Postduiven-Vereenigingde Snel- vlieger hield Zondag 19 Mei een voor hen drievoudig wedvlucht van Mons Naar het engelsch van RICHARD HENRY SAVAGE. HOOFDSTUK I. De mijn te La Hagua. Zij zochten naar iets wat niet bestond. Het erts of het goud bevattende kwarts bestond niet. Zelfs de onbeschaafde bewo ners van het kleine, ellendige gehucht lachten minachtend bij de gedachte aan goud en wezen veelbeteekenend naar hunne voorhoofden. Deze verre van vloeiende gebaren wilden zooveel zeggen als „gek" of „waanzinnig". Den volgenden dag"bij het krieken van den morgen keerde het gezelschap langs den gevaarlijken weg terug en kwam uitgeput aan de leemen hut aan; door de uitputting, koorts, vermoeidheid en teleurstelling verkeerden allen in bittere stem ming. Hun levenslust, goedgehumeurdheid en wederzijdsch vertrouwen was een geduchte knak gegeven door een plot selinge twist tusschen de drie Amerikanen, uitgelokt en aan gevuurd door Hope. Een deel van de uitrusting werd achter gelaten in de stad, wijl er geen verder gebruik van gemaakt werd, waardoor de goederen dus waardeloos werden. Bij het vervoer over de steile afgronden in Honduras, zouden deze nu nuttelooze goederen hun gewicht in zilver hebben ver tegenwoordigd. Drie dagen later waren de Amerikanen zoo onverstandig vol wederzij dsch wantrouwen en na wederzij dsche beschul digingen van elkaar te scheiden. Twee hunner besloten de kust te bereiken langs een weg, die naar men meende niet die moeielijkb.eden en ellende zou opleveren, welke men gedurende den marsch der laatste veertien dagen had door staan. Ongeveer op de plek waar de onbevreesde Fernando Cortez de eenzame graven voor driehonderd ongeëvenaarde veteranen deed delven, maakte Walter Seymour zich in sombere stem ming bereid alleen met Hope terug te keeren. Ziek, wanho pend en uitgeput droomde hij van niets anders dan het be reiken der zee, al was ook het door de gele koorts geteisterde Truxillo het eenige einddoel. Door alleen achter te blijven zou hij het slachtoffer worden van geweld of ziekte. De terugkeer in gezelschap met Hope zou hem wellicht aan verraad en een gevaarlijke reis bloot stellen. Zijn trots deed hem zwijgenHope overdacht nu weer in stilte zijn gemakkelijker plan tot plundering of moord, ook in verband met zijn geheimen wrok jegens Sey mour, die hem had verbitterd doorzijn in verontwaardiging uitgesproken woord, dat de gebeele zaak oplichterij en bedrie gerij was. Hope wist wel, dat aan Seymour door de anderen de zorg was toevertrouwd om de kostbare goederen te Arinal achtergelaten naar Truxillo te doen vervoeren. Uit voorzich tigheid besloot Seymour, die nu alleen op zijne eigen krach ten moest vertrouwen, geen open strijd met Hope aan te binden na het vertrek zijner metgezellen, die den kortsten weg naar zee namen, verlangend om hun leven te redden. Het was een „sauve qui peut!" Hope, gewend aan het klimaat en de levenswijze van een menschelijk dier, een vluchteling en een zwerver over den aardbol, zou door naar het westen koers te zetten, gemakkelijk den Stillen Oceaan kunnen bereiken. Hij had een paar honderd dollars nog steeds bij zich. Overal onder weg kon hij op de hulp rekenen van een paar vrienden, even schurkachtig als bij. Seymour, die tot dusverre met goeden uitslag zijn kennis van het spaansch had geheim gehouden, liet Hope dagelijks als tolk optreden. Bijna in openlijke vijandschap reden Seymour en Hope de richting naar den zeekant in. Seymour met zijn patro- nengordel om zijn middel, zijn stevig mes en Lone Star revolver uit Texas bij zich zwoer bij zichzelf, dat hij èf tot zijne vrouw en kennissen zou terugkeeren, óf dat Adrian Hope geen oogenblik meer zou leven na de eerste daad van openlijk geweld. Hope, met de gedachte aan den diefstal der goederen te Arinal, besloot om Seymour ongehinderd te laten totdat zij deze plaats hadden bereikt. Dit was noodzakelijk, wanneer hij zich van de kostbare lading kalm zou kunnen meester maken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1