AUGUSTINUS "WITTEVEEN, Zijlstraat 77, HAARLEM. Hoofdagenten voor Nederland van de NIEUWE RIJWIELEN Tweedehands RIJWIELEN met Lnchtbanden, van at f 60,-. BIN N INLAND Semeugd Nieuws. met LUCHTBANDEN, met 1 jaar degelijke garantie. m sgBlijkens een Dinsdag bij hetdepar tement van Koloniën van den gou- verneur-generaal van Ned.-Indië ont vangen telegram, is de gewezen Radjf van Lombok ten gevolge van hart' verlamming overleden. Aan de ontvangers der registratie- en successierechten is opgedragen de contróle over de aangegeven waarden van overgedragen of nagelaten vaste goederen. Indien blijkt dat die aan gegeven waarde te laag is, moeten zij een gerechtelijke waardeering der be trokken onroerende goederen doen plaats hebben. Zij mogen echter daar toe niet overgaan zonder machtiging van den betrokken directeur der re gistratie en deze geeft die machtiging niet, tenzij blijkt dat het verschil tus- schen de vermoedelijke en de aange geven waarde blijkbaar meer dan een achtste bedraagt. Nu hebben som' mige directeuren der registraiie een zeer ruime opvatting van die bepaling en weigeren zij bijna zonder uitzonde ring ieder verzoek om machtiging voor een gerechtelijke waardeering. Dit is, naar „De Amst." mededeelt, b.v. het geval met den directeur der registratie te 's-Gravenhage voor de prov. Zuid-Holland, die genoegzaam ieder voorstel der ontvangers tot het doen eener gerechtelijke waardeering van nagelaten en te laag aangegeven onroerende goederen weigert, dat na tuurlijk ten gevolge heeft dat jaarlijks een belangrijk bedrag aan successie recht door eerlijke aangevers wordt ontdoken, en dat o. a. is gebleken bij eene aangifte van onroerende goede ren die door de aangevers waren ge schat op ongeveer een halve ton, doch bij onderzoek bleken omstreeks eene waarde van twee ton te bezitten. Die kolossale ontduiking werd volgens genoemd blad ontdekt door den heer E. H. J. Lasonder, in specteur der registratie voor denam- bulanten dienst te Arnhem, die belast was met de naziening van een kan toor van successie te 's-Gravenhage. alwaar de bedoelde goederen in eene memorie van aangifte van een open gevallen nalatenschap waren aange geven op anderhalve ton lager dan hunne werkelijke waarde. De minister van financiën daarvan onderricht, heelt thans aan gemelden inspecteur opgedragen een onderzoek in te stellen en zich daarbij door des kundigen te doen voorlichten naai de aangegeven waarde der onroeren de goederen, die in de la tete twee jaren zijn overgedragen of nagelaten, en dit onderzoek uit te strekken over de geheele provincie Zuid-Holland, waaruit dan z 1 kunnen blijken met hoe weinig zorg de contróle op de aangegeven waarde der onroerende goederen in die provincie geschiedt en hoe belangrijk de ontduikingen zijn van rechten van successie en van overgang die aan 's Rijks schatkist worden onttrokken. Van de Wereldtentoonstelling. V.j Amsterdam21 Mei 1895. In mijn verslagboekje heb ik weer gekrabbeld en veel nieuws weer op de Tentoonstelling gezien; tevens ben ik tot de overtuiging gekomen, dat het niet doenlijk is, om zooals eerst mijn voornemen was, elke sectie af zonderlijk te behandelen, daar ik reeds lang bezig was in de Fransche afdeeling mijne indrukken te noteeren, toen in de Nederlandsche afdeeling nog voortdurend nieuwe inzendingen aankwamen geduldig ben ik weer naar ons vaderland teruggekeerd en heb het allereerst een poosje verwijld bij de inzending van de HH. Faddegon Co., Boek- en Steendruk kers alhier, welke inzending in denzelf den vorm zich ook jbevond op de Bakkerij-Tentoonstelling; thans is er aan toegevoegd de op Koppermaandag door deze firma aangeboden kalender in hare verschillende stadia van fa- brikatie; den steeds aanwezigen ver tegenwoordigers vrage men slechts even dit album te mogen zien, aan welk verzoek onmiddellijk gevolg wordt gegeven en men krijgt een idee van wat er toe noodig is om eene zoo keurige kalender gereed te maken. Naast „Edison's Electric Parlour" bevindt zich de expositie des heeren Th. van Heemstede Obelt te Amster dam deze exposant is „Sanitary Engineer" en toonde mij behalve waschtafels, closets, geysers, badkui pen en door hem zeli gefabriceerde nieuwe, zeer praktische messenslijpers ook eene voor H.H. Doktoren zeer handige Carbolwasehtafel om bij ope- ratiën enz. te gebruiken. Wederom is eene inzending uit Haarlem aangekomen en wel die van de Haarlemsche Stoomvoederfabriek C. Doncker, die links van den Hoofd ingang verschillende monsters van hare producten als Paarden- en Hon denbrood tentoonstelt, alsmede de daarvoor benoodigde grondstoffen. In onzen tijd van vooruitgang, in onze machine-eeuw verricht men of kan men tenminste verrichten de meeste werkzaamheden met eene daarvoor ingerichte machine. Schreef, rekende en controleerde men zijn per soneel vroeger met hand en hoofd, tegenwoordig laat men dat eenvou dig doen door schrijf- reken- en con troleermachines, van welke de heer C. H. van Erk te Rotterdam eenige soorten tentoonstelt. Genoemde heer toonde mij o. a. eene schrijfmachine, zeer laag in prijs (aan dit euvel gaan de meeste schrijfmachines niet mank) die niet met toetsen werkt, doch door op de letter brengen van een stalen handvat die letter op het papier brengteene werkelijk zeer practische en gcedkoope machine. Behalve de zure pyramide van den hter van Vliet is er nog eene van de Azijn- makerij „de Roos" te Amsterdam die Inleg- Kruide n-, Bordeaux- en Rozijn- Azijn tentoonstelt en die hier een kranigen indruk maakt; links daar van ziet men twee billards en queue- rekken uit de fabriek van den be kenden „prolesseur de billard" Henry Wilden. Dat asphalt hard is, heb ik wel eens gezien als er in geasphalteerde straten iemand viel en met bloedenden neus opstond, maar dat bet zoo hard is, dat het in 13 jaren op het drukste gedeelte van Londen, Cheapside, slechts 22 mM. slijt, zie dat wist ik niet. Men kan dit zien bij de inzending van de Neuchiltel-Asphalte-Company te Val-de-Travers, die een stuk asphalt van de bestrating in Cheapside ten toonstelt en ook nog opmerkzaam maakt op de voordeelen aan het g - bruik van dezen stof verbonden voor alle mogelijke bestrating. Als er weinig stroo is, dan gebruikt men ter vervanging daarvan veel turfstrooisel, vertelde mij de heer Th. Verhoeven uit Utrecht, fabrifcant van dit strooisel, reuk vrije briquetten, oxyde voor gaszuivering en tevens aannemer en vervener; turfstrooisel wordt hierom door velen boven stroo voorgetrokken omdat het bijna de helft in prijs scheelt. Een kriebelig gevoel kreeg ik over mij, toen ik bij de inzending van de heeren Altmann Co. de grondstof fen zag, benoodigd voor het zuiveren van gebouwen vannu laat ons zeggen insectenin den Wereldbazar echter kan men bij den Chinees kleine ivoren handjes koopen bevestigd aan een lang zwart stokje. Reeds zijn er binnen de muren van onze stad vele vreemdelingen, waar onder ook, niettegenstaande de lage verdachtmaking v >n de „Pail Mail Gazette", vele Envelschende Druk kerij „Elsevier" geeft een aardig ge ïllustreerd blaadje uit getititeld„Taf- fereelen in ende om de Tentooustel- linghe", dat door den lagen prijs onder ieders bereik ligt en waaraan bij vol doende deelname een premie zal worden verbonden bestaande uit een ets naar een der beroemde schilde rijen uit het Rijksmuseum; de naai de Tentoonstelling varende boot „Zwa luw" van de Amsterdamsche Stoom boot-Onderneming verheugt zich in een toenemend succes; thans heeft zij den vertegenwoordigers der pers vrij vervoer aangeboden op vertoon van pers-insigne. Zoo iets moest de Amsterdamsche Omnibus Maatsch. ook nog eens doen; de pers moet zoo vaak van hare lijnen gebruik maken. Op Oud-Holland (door spotters „Hout- Holland genoemd) kan men zich voor slechts 10 ct. in het poortersboek doen inschrijven, waarvoor men een perkamenten oorkonde ontvangt, ter wijl na afloop der Tentoonstelling het boek ten eeuwigen dage op het stads archief zal worden opgesloten. B. A. B. Hot Elbe-Crathie-proces. Op last van den Board of Trade te Londen is de enquête betreffende de Elbe-ramp tot 10 Juni verdaagd, ten einde de getuigen van de Norddeut- sche Lloyd in staat te stellen, getui genis te komen afleggen. Namens de N.D. Lloyd werd verklaard dat hare getuigen zullen overkomen, bijaldien de getuigen der Crathie toezeggen, naar Duitschland te gaan tot het bij wonen der aldaar ambtshalve gelaste enquête, waartegen geen schijnt te bestaan. De Central News of Germany ver haalt van een geheimzinnige schip breuk. Een bark, naam onbekend, komende van Christiansund, werd op de Noordzee aangetroffen door vie- schers, die haar noodsignalen hadden bemerkt. Twee personen gingen met een boot naar de bark, om hulp te verleenen en kwamen ook aan boord. Het visschersvaartuig wachtte den ganschen nacht, en trachtte de bark op sleeptouw te nemen. Den volgen- der. morgen vond men het schip ge heel verlaten, later vischte men d lijken op. Men vermoedt dat de manschappei gedurende den nacht getracht hebbei zich van de boot meester te maken dat om het bezit een gevecht is ont staan, de boot omsloeg en twaalf per sonen daarbij zijn verdronken. Een zeer groote brand heelt te St Albans (Vermont, V. S.) gewoed Meer dan 500 personen zijn zonde onderkomen. De schade wordt ot 750,000 geschat. Onder de puinhoopen van de afge brande stad Brest-Litofskij worden nog steeds lijken vandaan gehaald Maandag waren er al vijftig gevonden In de stad heerscht groote ellende Nauwelijks een derde van de huizei is gespaard gebleven. De stofielijki schade bedraagt eenige millioenen. Waarschijnlijk zullen, op voorst van Garnir, chef van de handelsdi- r ctie, op de Belgische spoorwegen de prijzen van de derde-klasse-kaartje;- op Zondagen met de helft worden verminderd. Rechtszaken. Do burgemeester van Sliedrecht. Naar de D. C. verneemt heeft de heer J. A. van Haatten, burgemeester van Sliedrecht, die zich in het huil van bewaring te Dordrecht in voor- lo'ipige hechtenis bevindt, bij het gerechtshof te 's Gravenhage verzet aangeteekend tegen de verwijzing zijner zaak naar de openbare terechtzitting van de arrondissementsrechtbank te Dordrecht. Dinsdag diende voor den Hoogen Raad de zaak van den geschorsten gemeentesecretaris te De Bilt, door de rechtbank te Utrecht tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld (welke straf door het Hof te Amsterdam tot 8 jaar werd verhoogd) wegens het val- schelijk opmaken van schuldbrieven ten laste van genoemde gemeente gepleegd in vereeniging met den ge meenteontvanger, die in zijn vonnis heeft berust. Namens den requirant (den secretaris) waren bij memorie cassatiemiddelen voorgesteld, o. hierop gegrond dat hij niet als mede dader maar slechts als medeplichtige zou zijn te beschouwen. Conclusie O. M. 4 Juni. oritiMi\4, van Vordor van Ter Stoomdrukkerij van HAAKLÏÏM'S DAGBLAD, Kleine Ho tstraat 14

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 6