VAN WAYEREN's BIEREN, ADVOCAAT. Frambozes-Lifcm, Prima GRASBÖTER. W. H. JACOBS, Haarlem. Prima TAFELMES, me mr. IDIOTS. J. B. KOELEWIJN, L. SABELIS JR. Steenhouwerij. JS00Mi@TiIt J. A. OKHUIJSEN, Bad Wildungen &ÏÏ3EÏ BINNENLAND, Donkere Spaarne 18, Marmeren Schoorsteenmantels. BRAAKMAN, Banketbakker, Bakenessergjracht No. 13, s, a. bonnee. HAAKL8MSCIE STOÜMVIKVSHIJ CHEMISCH WASCH -.'IMCITIIfi, JULIUS iüLFF i U. Amerikaansclie "*e S. A. KAN, Bakenessergracht 32. Gemengd Nieuws. Si Flttmtmt 19-31 Depot HAARLEM: Hoofd-Ageat TRAPPISTEN BIER. koningstraat 47, BI liOKtl Machinefabriek, Stoomketelmakerij, Grofsmederij, Metaalgieterij, Hollandsche Maatschappij van Levensverzekering. Directeur: J. C. YAN BEMMELEN. Tweede Directeur: J. C. VAN BEMMELEN Jr. De reis der koninginnen. Vrijdag vertrokken de Koninginnen uit Maastricht naar Aken. Het vertrek had weder een talrijke menigte op de been gebracht. Bij „Mosaus" waren de gecostu- meerde kinderen opgesteld en langs den weg waren overal de schoolkin deren, nu uit vrije beweging en zon der hunne onderwijzers, op hun post gesneld. Groote vroolijkheid en drukte heersehten er langs den weg,;diende koninklijke stoet zou volgen. Allerwege gingen de hoeden en petten in de hoogte wanneer de Ko ninginnen passeerden. Aan het sta tion bevonden zich de autoriteiten en de eerewacht der infanterie. Tevens waren daar aanwezig mevrouw Ruys van Beerenbroek en haar doohter. De eerste had van de Koninginnen een prachtigen bracelet met de initi alen van Hare Majesteiten ineenge* vlochten en gedekt door een konink lijke kroon, ten geschenke ontvangen. Aan mej. Ruys was door de Konin ginnen een broche vereerd. De Koninginnen inspecteerden voor het laatst de eerewacht en met een werd ook aan het muziekkorps dank gebracht. Bij het heengaan zeide de Regentes „Ik verlaat met een gevoel van groote erkentelijkheid de provincie Limburg, waar wij zeer gelukkige dagen hebben doorgebracht." Tot het laatste oogenblik onderhield de Regentes zioh met den burge meester en toen reed de trein weg. Het bezoek aan Maastricht was ge ëindigd. Bij Simpelveld verliet de Commis saris der Koningin in Limburg den trein, na van Hare Majesteiten afscheid genomen te hebben. Bij dit station stonden de mijn werkers uit Kerkrade opgesteld met hunne attributen en de muziek, die ook in den St. Pieterberg had ge speeld. Dat was de laatste hulde, aan de Koninginnen op Nederlandsch grond gebied gebracht. Uit Aken meldt men, dat de Ko ninginnen Haar intrek hebben geno men in het fraai versierde hfttel „Nullen." Bij aankomst aan het station brachten deputaties van de Hollandsche kolonie en van de stu denten hulde aan Hare Majesteiten. In het hotel is een boek ter teeke- ning gesteld voor hen, die van hunne belangstelling blijk wenschen te geven. Naar aanleiding van het bezoek der Vorstinnen zijn benoemd tot kamer heer in buitengewonen dienst der Koningin, Baron de Gelvee, burge meester van Eysden, nu. T. G. L Baron von Geusau, griffier der recht bank te Maastricht en graaf d'Ansem- bourg, kamerheer in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. Koning Wil lem III. Aan de armen te Venlo werd door de Koninginnen f500 en aan die te Maastricht f1500 geschonken. Bij het vertrek van HH. MM. uit de stad Tilburg is door H. M. de Koningin-Regentes f1000 toegezegd voor de algemeene armen. Generaal Goffln. In den ouderdom van 94 jaren is te 's-Gravenhage gestorven de gep. generaal-majoor C. J. J. Goffin. Oud-Holland. De volgende kennisgeving is ver spreid Den Leser HeilI „Nademael ons Contschap is ghe- daen dat binnen die goede Veste van Haerlem op Sondaghe den XXVI van Bloeymaend van 't Jaar D. N. CDICCCCXCV om 't harts gevaeren sal worden en alsdan grote Vrolickheit ende Joleit syn sal in de Herten der Studenten so doet de Loüike Raet der Oudsten Overluyden der Studen ten tot Amstelredamme den Broederen Cont dat terzelfden Dage tegen Vesper eene vrolieke Saemkomste sal ghe- houden worden in de neuwe Stede OUDT-HOLLANT, ghelegen op de Te-pronek-settinghc voor het Reysende Herberghwesen. Een yegelick welke bij dese Sae- menkomste syne Beschonckenheyt niet en sal kunnen kunnen bedwin- ghen en in alte dollen Waen die Straeten onveilig maekt, sal door den Schout en syne Rackers worden uyt- geleit". In de Betuwe hebben thans de mees te boomen vrucht gezet, zoodat men nu met eenige kans op verwezenlij king, omtrent den fruitoogst verwach tingen kan uitspreken. Uit Dodewaard wordt dienaangaande het volgende gemeld De meikersen, hoewel ze mooi gebloeid hebben, beloven niet veel, maar van latere soorten zal er ruim beschot zijn. De peren, die niet over vloedig gebloeid hebben, zullen een minder dan middelmatigen, de appelen HAARLEM. magazijn van M! Voorzie U dit jaar van Bruid- zakjes en Bruidsuiker bij DAMSTRAAT 13. Dit is het voordeeligst adres. VERKOOPLOKAAL kunnen d a g e 1 ij k s goederen wór den ingebracht en worden op ver- langen van huis afgehaald. NT. D. DE LEUR, Makelaar. 45, 50 en 55 Cts, LEIDSCHE en DELFTSCHE 70 Cis. per Vi kilo. Kleins Houtstraat 32. •n ▼*n M a g a s IJ Qroote Houtstraat 88 Fakriek:1 Helmbrefcersteeg te Haarlem. Etalliteement geheel r.aar deeietke- du tijde ingericht. Csieurreereate yrljzea. Nette ee iiwilfe beverUif mr jas. f i,— vest 0,40 pantalon 0,50 Allee nieuw in 12 uur tijd. daarentegen een zeer ruimen oogst gevenaltijd behoudens onvoorziene omstandigheden, als daar zijnslecht weer, ,,'t gevret", zooals men hier zegt, enz. Wat dat is, ,,'t gevret"? Allerlei schadelijke insecten, rupsen, trekma- den, enz. die èf het vruchtzetten be letten of de jonge vrucht dooden. Een beetje van dat schadelijke goed kan geen kwaad", beweren de fruit- handelaars, „het maakt den prijs wat hooger; want als de boomen gaven wat ze met nun bloesem belooiden, dan was 'onze winst weg en konden we onze matten wel oprollen." En geheel ongelijk hebben ze daarin niet de ondervinding toch heeft geleerd dat de beste fruitjaren, zoowel voor eigenaar alB handelaar, die zijn, waarin een middelmatig gewas geoogst werd. Te Diemerbrug aan de Ouderker kelaan werd in den nacht van Don derdag op Vrijdag een boer wakker door eenig geraas. Toen hij er op af ging, bemerkte hij twee inbrekers, waarvan hij er een kon grijpen, ter wijl de andere later door de politie gearresteerd werd. Vrijdagmorgen zijn zij per Gooisobe stoomtram naar Am sterdam gebracht. Koloniën, BATAVIA, 23 April. Aan het v&rs'ag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Atjeb en Onderhoorighe- den, loopende van 26 Maart jl. tot en met 8 dezer, wordt aan de „Jav. Ct." het volgende ontleend Groot-Atjeh. Onze tijdelijke posten Kroeng-Gloempang, Senelop en Ana- galoeng werden een enkele maal en Biloel meermalen beschoten evenzoo vielen eenige schoten op een paar transporten, een en ander evenwel zonder ons nadeel te berokkenen. Den 30sten Maart des namiddags om 5 uur werd de rechterflankdek king van de aflossing vaD bet blok huis Mata-Ajer, ter hoogte van de kampong van dien naam, door eene bende kwaadwilligen onverhoeds van nabij beschoten, welk vuur onmiddel lijk daarop gevolgd werd door een klewangaanval. Wij kregen daarbij 2 dooden (beiden Inlandscbs fuseliers en 4 gewonden (1 Europeesch kor poraal, 2 Europeesche fuseliers en 1 Inlandscb fuselier), terwijl de vijand 2 dooden en 5 gewonden bekwamen verscheidene wapens in onze banden achterliet. Op het eiland Weh bleef de rust gehandhaatd. Onderhoorigheden Oostkust. In den politieken toestand kwam geen ver andering. Noordkust. Te Telok-Semawé viel niets bijzonders voor. Onze versterking te Segli werd den 27en Maart jl. een weinig beschoten, doch zonder ons eenig verlies toe te brengen. Westkust. De staat van zaken bleef zeer bevredigend. De weersgesteldheid was warmnn en dan vielen zware regenbuien, ge paard met westelijke en oostelijke winden. De gezondheidstoestand op de zee posten was goed. In Groot-Atjeh was hij over het algemeen gunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 22 tegen 24 gedurende den vorigen verslagtijd dat van de beri-beri bleef hetzelfde (10). Het sterftecijfer was hooger. Kamfer. Europa schijnt bedreigd te worden met een kamfemood. Wat dit zeg gen wil, kan men eenigszins bevat ten, wanneer men nagaat hoe veel vuldig het gebruik van deze stof is in de geneeskunde, w;.ar zij zelfs er kend wordt als een zeer geschikt middel ter besirijding van cholera, dat o. a. in 1854 door dr. Rubini tijdens de groote cholera-epidemie te Napels werd beproefd. De genees heer liet 400 lijders kamfer gebrui ken en allen herstelden zij. In 1866 behandelde Proctor te Liverpool 123 cholera-lijders met kamfer en er stierven er slechts drie. Het gebrek wordt voorgesteld als een gevolg van den Japansch-Chi- neeschen oorlog. Kamfer wordt bij na alleen gewonnen door de Chinezen en door de Japanners, wier regeering de productie heeft beperkt, door de bepaling dat kamferboomen niet ge veld mogen, maar afgetapt moeten worden. Tijdens den oorlog hebben de Cbineezen geen kamfer geoogst; de bereiding van een nieuwen oogst zou op zijn minst zeven of acht maanden tijd vereischen en dan moet men niet uit het oog verliezen, dat de Chineezen door den uitslag van den strijd gedemoraliseerd zijn en de stammen, wier monopolie de vervaar diging van kamler is, tegen de re geering in opstand zijn. De Pali Mall Gewette vreest aan ook dat de voorhanden voorraad, die niet groot is, niet toereikend zal zijn om aan de vraag te voldoen. Een doorbraak. Ten |zuidoosten van Agram is de dijk van de San doorgebroken. Onge veer 30.000 HA. bezaaide grond staan onder water. De Raab en enkele kleine Hon- gaarsohe riviertjes zijn ten gevolge van zware regens buiten hare oevers getreden. De schade in den omtrek aangericht wordt op honderdduizen den florijnen geschat. De Figaro deelt mede, dat Eleonore Duse, die op het oogenblik te Parijs vertoeft zoo ziek ïb, dat zij in de eerste zes maanden niet zal mogen spelen. De aetrice lijdt aan hevige neuras thenie. VARIA. Vaders troost. Is het niet precies zijn vader? vraagt een verrukt moedertje dat met haar echtgenoot, die het tegen deel is van een Adonis, door een vriend des huizes haar eerstgeborene laat bewonderen. Ja, hij lijkt veel op hem is het goed gemeende antwoord maar met den groei wil dat wel eens beter worden, naar ik meen I Een onverdiende belooning. Toen Guetaaf III van Zweden zich in Parijs ophield, wenschte Lodewijk XII hem geluk, dat onder zijn onder danen ook behoordede beroemde ontdekker van het magnesium eu het chloor, prof. Scheele. Gustaai III, die voor dien tijd niet wist van het be staan van den geleerde, zond terstond een koerier naar Stockholm met den last aan den eersten minister, Scheele terstond in den adelstand te verhef fen, hij moest dezen den graventitel geven. Het ging den minister niet beter dan den koning, ook hij wist niet, wie Scheele was. Een secretaris ontving het bevel, onderzoek te doen naar „den candidaat voor den gra ventitel" en deze leverde na eenige dagen het volgende rapport in "Scheele, luitenant bij de artillerie, uitstekend schutter." De adelbrief werd klaar gemaakt en de luitenant werd graaf; de geleerde bleef een burgerman, wa' hem echter in de waardeering der nakomelingschap geen kwaad heeft gedaan. Deze overtreft alle andere soorten, alsmede zeer aan te bevelen de VERKRIJGBAAR BIJ Giorstraat 84. IN ONTVAKra-EN: vervaardigt en herstelt Stoomketels en Stoommachines van ieder constructie, benevens alle benoodigde werktuigen voor publieke werken. Inrichting tot Hydraulisch Klinken van de zwaarste Ketels en IJzerconstructiën. Herstelplaats voor Locomotieven en Spoorwegmaterieel. Inrichting voor het repareeren van Stoombooten. 20 tons hijsehbok voor het lichten van bootketels enz. Metallieke pakking voor de pakkingbussen van Stoom werktuigen. T w o o cl o Gevestigd te Haarlem. Goedgekeurd lij Koninklijk Besluit van 3 Juni 1870. Reglementen en verdere inlichtingen te verkrijgen ten kantore der Maatschappij, Jansneg No. 42; bij den Inspecteur E. C. HOUBOLT, Pieter Kiesstraat No. 56 en hij de Inspectrice Mejuffrouw MARY J. FLEISCHMANN, Naseaulaan 68b rood. De voornaamste bronnen: George en Helena Bron a zijn reeds langen tijd bekend door de onovertroffene werking bij nier- en blaasziekten, bij het steen, bij maag- en darmkatarrh, zoomede bij storingen in den bloedsomloop, als bloedarmoede, bleekzuoht enz. In 1894 zijn meer dan 767.000 flesschen verzonden. Uit geen der bronnen worden zouten gewonnenhet in den handel voorkomende Wildungor zout is een kunstmatig, gedeeltelijk onoplosbaar en bijna waardeloos fabrikaat. Af schriften gratis. Inlichtingen over het bad en verblijf in het Badhotel en Europaïsehen Hof verschaft; „Die Inspection der Wildunger Mineralquellen Aotien-Gesellsohaft".

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 10