PSMBMïII Concert BRANDKAST. PENSION Rechtszaken. JOfMGMifüSCH, TE KOOP gevraagd: INGEZONDEN. Politiek Overzicht. Burgerlijke 3t,and TE HUUR- Maandag 3 Juni 1895, GROOTE Dankbetuiging. Philharmonisch Orkest op MAANDAG 27 ME in de Doopsgezinde Kerk, E. F. BRUIJNSTEEN G. PH. ZALSMAN, Mejuffrouw JOH. OUDSHOORN, de landbouwkunde en voor middel baar onderwijs in de land- en tuin bouwkunde en de houtteelt zullen plaats hebben in de maand Augus tus, des noodig ook in September; die tot het geven van lager onder wijs in het handteekenen en van middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspec tief en die voor het boetseeren, zul len worden gehouden in de maan den Augustus en September, des noodig ook in October. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór '21 Juni e. k. bij het de partement van binnenlandsche zaken aanmelden bij schrijven op ongeze geld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam, voor namen (voluit geschreven), woon plaats en van de begeerde akten en, voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds verkregen akte van be kwaamheid, waaruit de wettelijke be voegdheid, om het examen af te leggen of het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van het onderzoek moet blijken. Zij, wier aanvragen op 21 Juni e. k. het departement van binnen landsche zaken niet hebben bereikt, kunnen niet tot de examens worden Nederlandsch jongelings verbond. Het Nederlandsch jongelingsver bond hield Donderdag zijne 42e alge- meene vergadering te Amsterdam. Ter gelegenheid daarvan werden drie bijeenkomsten gehouden. Op de eerste, die wij niet bijwoonden, hebben de penningmeester en de secretaris ver- Blag uitgebracht. Van de andere volgt het verslag hieronder Op de namiddagvergadering deelde de voorzitter mede, dat een telegram was gezonden aan HH. MM. de Ko ninginnen van den volgenden inhoud Aan Hare Majesteit de Koningin en de Regentes te Maastricht. Het Nederlandsch jongelingsverbond met ruim duizend leden vergadert te Amsterdam in het Volkspaleis, be tuigt Hare Majesteiten zijn innige verknochtheid en verzekert Haar zijne onveranderlijke trouw. Namens het verbond A. J. Hoogenbirk, president. J. Roozeboom, secretaris. Met gejuich werd de voorlezing van dit telegram ontvangen en het zingen van het volkslied volgde er op. Verder zeide de voorzitter, dat van de 221 afdeelingen van het verbond 110 ver tegenwoordigd waren en dat er bijna 1200 bezoekers warende heeren Van Oosterwijk de Bruin, Bierens de Haan, Ds. Ledeveldt, Ds. Van der Meer en Callenbach hadden een schrijven van gelukwensch gezonden, benevens de waren de heerends. P. J. Moeton van Haarlem en ds. Van Wijk, Lu- thersch predikant te Amsterdam, ter vergadering gekomen en hadden aan de bestuurstafel plaats genomen. Thans trad de heer Joh. van Megge- len van Rotterdam op met het on derwerp „Bidstonden". Spreker haalde enkele voorbeel den aan om te verklaren, dat bid stonden aan te bevelen zijn en deelde mede hoe men ze moet inrichten, en er den weg tot geestelijken bloei der vereeniging door moet verkrijgen. Vervolgens besprak de heer J. Ph. Warmelstein de vraag„Wa trom beteekenen de Chr. jongelingsveree- nigingen in de groote steden nog zoo weinig?" Men rustte te veel op de lauweren meende spr., de groote massa jongelingen wordt niet bereikt. Dat de jongelingsver. in de groote steden achteruitgaan smartte spr. Er is te weinig toewijding en men eischt te veel. Men moet zijn tijd, kracht en gaven aan de vereeniging wijden, weinig eischen en veel geven, alle politieke en kerkelijke gevechten ban nen, en den ernst des levens overal heiligen. Naast het bestuur moet een locaal comité komen. Dit alles betoogde spr. met veel levendigheidhij eindigde met te zeg gen, dat men moest ophouden met te klagen over het christelijk publiek, maar zichzeven moest herzien, dan zou men den dageraad vaneenen nieu wen dag zien aanbreken. Met het zingen van ps. 1031 en dankgebed werd de vergadering ge sloten. Hierna bracht men onder geleide een bezoek aan Artis, Rijksmuseum of Panorama. Een stichtelijke bijeenkomst Te Groningen is tijdens de kermis een stichtelijke bijeenkomst belegd voor het dienstpersoneel van tenten, spellen en kramen. Alle orgeldraai ers, muzikanten, kunstenmakers, zoo wel vrouwen als mannen, alsmede hunne kinderdn, die gedurende de kermis hier verblijf houden, waren uitgenoodigd. Niet minder dan pl. m. 500 personen hadden aan deze uitnoodiging voldaan. In deze bij eenkomst werden deze menschen ge- tracteerd op chocolade, krentenbrood en koek, werden bijbels, boekjes, scheurkalenders, traktaatjes aan hen uitgedeeld, terwijl door ds. Bahler, pred. bij de Herv. kerk, ds. Domela Nieuwenhuis en den heer J. Hom, stads-zendeling, toespraken werden gehouden, afgewisseld door het zingen van liederen. Omtrent deze bijeen komst deelt de Asser Courant mede, dat de orde uitnemend waser heerschte bij de aanwezigen een op gewekte stemming; men was dank baar voor de gulle ontvangst en de De commissie van een-en-twintig uit de Belgische Kamer, heeft Vrijdag met 15 stemmen tegen 3 en 2 blanco de volgende motie aangenomen „De commissie, zonder in eenig opzicht op de quaestie zelf vooruit te loopen, is van oordeel dat de beraadslaging over de naasting van den Kongo- Ptaat (in de Kamer) niet zal kunnen geschieden vóór 1 Juli en meent dat het gewenscht zou zijn, aan de wet gevende macht voorloopige kredieten aan te vragen, noodig voor den Onat- hankelijken Staat." Het is met name erom te doen dat een zware hypotheek op uitgestrekte terreinen aan de Kongo wordt afgelost, en dat dit moet gebeuren voor het einde van Juni. In de Kamer is het ontwerp op de invoerrechten verder behandeld. Men is van oordeel, dat koning Leopold heden eene beslissing zou nemen in de kabinetsquaestie. Met 176 tegen 59 stemmen is Vrij dag in het engelsche Lagerhuis de motie van sir Joseph Pease verworpen, welke door de regeering bestreden werd, verklarende dat het systeem van inkomsten te trekken uit opium in Indië, moreel onverdedigbaar is en dat de opiumcultuur moet worden gestaakt evenals de doorvoer van opium uit Malwa door het tot Enge land behoorende grondgebied. Smaadschrift. Woensdag was voor de arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar, aan de orde de zaak van J. H. van Balen, uitgever van het Dagblad voor Hel der en Omstreken, beschuldigd van smaadschrift tegen een ambtenaar (den heer A. P. Staalman, lid der 2e Kamer) in de rechtmatige uitoefe ning zijner bediening. Het Openbaar Ministerie, de schuld van beklaagde, die niet ter terecht zitting aanwezig was, volkomen be wezen achtende, eischte diens veroor deeling bij verstek tot eene geld boete van 60 gulden, subsidiair 20 dagen hechtenis* Uitspraak over 8 dagen. candidaat, die reeds de meeste stem men verkreeg, is vóór het behoud van de kermis. Dat punt staat vast. Buiten dien heeft hij over belangrijke kwesties zoowel over die, welke in den Raad te huis behooren, als over de kwestie „Eigen Hulp," die met de gemeente- raadszaken niets te maken heeft, zon der eenig voorbehoud zijne gedachten gezegd. Hij is industrieel, een practisch man, buitengewoon werkzaam en vol gens allen, die hem op verschillend terrein aan het werk zagen, een man, die een bijzonder groote aanwinst voor den Raad zal zijn. Tegenover hem staat een man, die wel is waar langer in Haarlem woont, maar dien men daardoor dan ook uitsluitend als geleerde kent. Is hij een practisch man en tot werkzaam heden buiten de boekenwereld ge schikt? Dit zijn en blijven vragen. Maar geen vraag is het meer, hoe hij over de kermis denkt. Hij wil de kermis afgeschaft. Hij kan en mag niet anders, om zijne godsdienstige overtuiging. En was men in de anti revolutionaire kies vereeniging daar van niet verzekerd geweest, dan had men hem daar niet tot candidaat kunnen ten mogen proclameeren. Kie zers bedenkt dat wel. Een tegenstander van de kermis in geen geval in den Raad. Wie zijne stem uitbracht op den heer Hijmansverklaard voor stander van gemeente-exploitatie der gasfabriek en voorstander van de kermis, hij;' stemme nu den heer A. Resink, die eveneens is voor eene ge meente-gasfabriek en vóór de kermis. N. VAN WETTEREN. gevraagd, tegen hoog loon, bij H. VAN WORT, te Santpoort. op- WORDT GEVRAAGD ter leiding een net in een Heeren Mode-Magazijn tegen eenig salaris. Eigenhandig geschreven brieven onder letter Z. bureau van dit blad. Een Zaak waarin Vergunning wordt uitgeoefend, met of zonder Biljart. Br. fr. F. aan NOBEL's adv.- Bur., Nassaulaan 13. Ter overname gevraagd een so- liede Brandkast, met opgaaf van prijs en afmeting. Adres bureau dezer Courant. aSeelingen MaassluM en Steenwijk, bun bewezen. Een der ker- die niet tegenwoordig konden zijn. miegaeten betuigde namens deopge- Hierna werd Deventer als de plaats I komenen dan ook zjjn dank voor de vele goede woorden hun toegesproken en de geschenken, die hun waren van samenkomst voor het volgende jaar aangenomen. Voorts werden tot bestuursleden gekozen de aftredende leden Jac. van 't Linden hout, W. Liotard, A. Bierens de Haan en A. Harmsen Jr. Generaal Van Marle, ter vergade aangeboden. Werkstaking. Bij een tiental roosjesslijpers te Amsterdam is het werk gestaakt. De TELEGRAMMEN. Formosa. HONGKONG, 25 Mei (Reuter). 0Op het eiland Formosa is de republiek uitgeroepen. Het vaandel der repu bliek is een gele draak op een blauw veld. De gouverneur Tang-Ching-Sung is benoemd tot president en gaf van zijn optreden kennis aan de vertegen woordigers der vreemde mogenheden. TE HAARLEM wordt bij eene beschaafde familie P. G. gezocht (met gebruik van aparte zit- en slaapkamer) dooreen Jolige Dame, die eigen meubelen mede brengt. Brieven met opgave van conditiei en referenties adres «eere men a. d, boekhandelaar D. J. v. d. WILK te Haarlem, onder letter B. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. ring, zijnde trad thans naar voren en reden hiertoe moet zijn, dat werd met gejuich ontvangen. Hij juweliers zich niet houden aan het sprak enkele woorden. Hij wenschte j tarief hetwelk vastgesteld is na de namens het Hoofdbestuur van den i staking der roosjesslijpers in Januari Militairen Bond de vereeniging van i jl. De gezellen krijgen bij sommige harte geluk en dankte voor de sym- j werkgevers wel naar het heet de volle pathie die zijne vereeniging van hetloonen uitbetaald, doch zijn achteraf Ned. Jongelingsverbond bad ontvan-1 in den vorm van fooien of onbe Mijnheer de Redacteur 1 Mag ik U beleefd verzoeken een kleine rectificatie op mijn stukje in het vorige nummer op te nemen? Mij werd de opmerking gemaakt als zou het mijn doel zijn alle kiezers thuis te doen blijven. Dat is vol- sterkt niet in de bedoeling begrepen en zou, minstens genomen, „vechten tegen de bierkaai" zijn, want één van de twee candidaten wordt, het spreekt fan zelve, toch gekozen. Als men mijn schrijven goed opvat, dan was dat alleen en uitsluitend de de leden ran Burgerplichtop hun verplichting te wijzen ditmaa l niet te stemmen. Met achting, UEd. Dw. Dienaar C. MOMMAAS Cz. gen. Met den wensch, dat God het Verbond en de besturen der feestvie rende vereeniging zou zegenen, ein digde hij zijne toespraak. Een luid applaus volgde hierop en de Voorzit ter dankte den generaal voor zijne toespraak. Hierna verkreeg dr. J. F. Las het woord, die een onderwerp getiteld „Amerikanizeeren" behandelde. Spr. zeide, dat de gedoopte christennatie zich aan de christelijke beginselen ontworstelde en haalde daarvan een voorbeeld aan. In Nederland heerschte echter nog eenige godsdienstigheid. Verder verhaalde hij iets van de geschiedenis van het jongelingsver bond in Nederlanddat bestond al leen uit jongelingen uit den vierden stand, studenten, gymnasiasten enz. ontbraken. In Amerkais dat anders, daar vindt men in de jongelingsver- eenigingen uit eiken stand. In Chicago heeft de jongelingsver- eeniging een reusachtig gebouw. Ver volgens verhaalde de spr. een en ander omtrent het gebouw der jongelings- veaeeniging in Londen, volgens eene beschrijving van den heer Kerens de Haan. Spr. achtte voor de jonge!ingsver eeniging wenschelijk het domino-, dam- en schakspel, doch geen biljard- spel of kegelbaan. Ook zanggezdlechap- pen en gymnastiek zouden kunnen medewerken tot het goede doel. Laten wij werkzaam zijn om paarlen te hechten en palmen te vlechten aan des middelaarskroon. Aldus besloot spreker zijne rede. Tijdens het uitspreken dezer rede taald werk gedwongen een gedeelte van het ontvangen loon terug te geven. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 180 man. Naar wij uit goede bron vernemen is de werkstaking der meubelmakers gezellen te Amsterdam als geëindigd te beschouwen, daar de meeste der stakers dezer dagen het werk op de oude conditiën hebben hervat of dit in de volgende week zullen doen. Dit staat dus gelijk met een volsla gen nederlaag der gezellen. Vrijdag is de lifting van den duif. sc'hen Rijksdag gesloten. Op den laatsten zittingsdag werden nog aan genomen het ontwerp op de alcohol belasting en de suikerwet. Het eerste ontwerp had 165 voor stemmen en 85 tegen zich. Nadat de Rijksdag alle punten van de agenda had afgehandeld, las de Rijkskanselier een keizerlijke bood schap voor, waarbij de zitting wordt geBloten. De voorzitter von Buol bracht een hoera op den Keizer uit, waarmee allen volgeestdriit inBtemden. De sociaal-demociaten hadden tevoren de vergaderzaal verlaten. Het aftreden van de Mérode als beigisch minister van buitenlandsche zaken wordt bevestigd^. Het gerucht gaat dat de Burlet buitenlandsche zaken zal nemen, en dat de portefeuil le van binnenlandsche zaken over zal gaan aan Liebaect: Haarlemsehe Kermis behouden of afschaffen! Mijnheer de Redacteur 1 Van alle mededeelingen uit de laatste vergadering van onzen gemeenteraad heeft die over het afscheid van den heer Corns. Prins Sz. mij het meest te denken gegeven. In hem verliest de Raad een bekwaam, werkzaam practisch man, die in alles wat den bloei onzer stad kan bevorderen, een warm woord mee sprak en daarbij tot handelen ook het voorbeeld gaf. Zijn vertrek uit de gemeente is voor haar een gevoelig verlies. En zijn vertrek uit den Raad is een teleurstelling voor alle kermisvrien den. Het getal voorstanders van de kermis vermindert op bedenkelijke wijze. Industrieeien en handelaars, mannen van de practijk, met een open oog voor de belangen van den winkel stand en de neringdoenden in het algemeen, ontvallen den Raad en niet zoo gemakkelijk heeft men hen door gelijkgezinden vervangen. Het aantal voorstanders der kermis ia den Raad kan geene verliezen meer lijden het moet versterkt worden, of Haarlemmers weet het wel uwe kermis wordt afgeschaft, al is het ook maar met eene stem meerderheid. Maar die eene stem mag er niet komen. Gemakkelijk komen tegenstanders er soms in, maar niet gemakkelijk krijgt men ze er weer uit. De tegenpartij zet om deze voor haar principieele kwestie gaarne alles op het spel, want: de kermis moet afqeschaft. Wij staan nu voor eene herstemming voor een lid van den Raad. De eene Ondertrouwd: 24 Mei. B. v Bavel en M. E. v. d. Meer. Bevallen: 22 Mei. A.E.Roozen de Droog z. H. IvoToornent d. 23. M. MaasenKooij d. A. Meijnhout Miedema d. A. LeijerPauw d. M. H. Springerv. Doorn d. 25. A. Lenselinkde Braberd. HEEMSTEDE van 18-25. Bevallen: C. H. v. d. Vossen v. d. Laan d. C. v. d. Aarv. d Vossen z. E. de RooijSchuurman z. Overleden: J. J. Thoolen 4 m. z. In Haarlem TE HUUR een mo dern ingericht Huig met Tuin, gelegen aan de Hazepaterslaan. Het huis bevat vijf kamers, dienstboden kamer, keuken, provisiekamer, serre, balcon enz., duinwater en gaslicht, 'Te bevragen bij J. VAN EK ZOON, Haarlem. op ZONDAG 26 Mei. lenaebroeH. Voorm. 10 ure, Gerth. van Wyk. IJiuuideii. Voorm. 10 ure, Weaaeldijfc. Nam. 6 uie. dezelfde. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestan tenbond in Hote! Nommer Een om 10% ure, A. J. v. d. Lee, Emer. prei. te Alkmaar- Apostolische Zendingsgemeeate, Voorm. 10 ure. Dinsdagavond 7% ure> Tehuis voor zee lieden, Weaseldijk. Bij bellezing HAARLEM. (Tweede Pinksterdag; 's middags 2 uur, te geven door het beroemd ADVERTENTifiN. Siie vervolg Advertenttèn In feet Tweede en Derde itl id. De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan Dr. OUD SCHANS, KNEIPP-arts alhier, voor de uitstekende behandeling van zijn zoon, die gedurende geruimen tijd aan gawrichtsrheumatisme lijdende was en volgens de KNEIPPSCHE geneeswijze, door hem geheel her steld is. C. T d. BOGAERDE en Echtgenoote. Haablbm, Rozenprieelstraaf 8. *t* Voor de vele blijken van be langstelling ondervonden bij het overlijden van onzen Echtgenoot, Vader en Behuwdvader, den Wel- Eerw. Heer W. PETRI, betuigen wij onzen dank. Uit aller naam, Mevr. Wed. W. PETRI Kauve. V Wij brengen onzen innigen dank aan allen, die ons gedurende, de ziekte en na het overlijdec van onze jongste lieveling JEANNETTE zoovele hartelijke blijken van be langstelling en deelneming betoon den. Haarlem, 25 Mei. H. FIKKERT. A. FIKKERT—v. d. Laan. uit Berlijn. Dir. Prof. F. MANSTAEDT. Vóór het optreden te Scheveningen, Bij gunstig neder zal hel Concert in den tuin, bij ongunstig neder in de zaal morden gegeven. Entrée: Voor het publiekƒ1, Voor leden van de Sociëteit «Ver eeniging» en hunne huisgenooten ƒ0,50 de persoon, op vertoon van Toegangsbewijzen zijn dagelijks te verkrijgen bij de Boek- en Mu ziekhandelaars DE HAAN ZOON, Groote Houtstraat en op den Con certdag des middags aan de zaa' des avonds ten 7 uur, te geven door de Heeren Organist, en Bariton met medewerking van Violiste ie Haarlem. Entrée 1,—. Leden der Bach-Vereeniging en van Toonkunst ƒ0,75. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Boek- en Muziekhandelaars DE HAAN ZOON, alhier. 1^- Ingang der Kerk Groote Houtstraat 43.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2