Tour ouzo Yensters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DIN DOOD VOOR OOGEN. Zaterdag 1 Juni 1895. No. 3654 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: NABETRACHTING 81ADSNIEÜ W8. BINNENLAND, FEUILLETON jjw.rg&ii.ït Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat 1-4=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOWL Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dt CoJOHN F. JONES, Suec., Parijs 31 bi* Faubourg Montmartre. He Bijvoegsel van het hlad dal Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten De behoorlijke meirijdster. Binnen in Buitenlandsche berichten. Varia. Ad ertentïèn. In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd De processie te Lourdes. De zieken te Lourdes in 't gezicht van de heilige bron. De broeikassen van Parijs. Feesten ter herinnering aan de kruistochten te Ciermont Ferrand. Een Strauss-coacert in den tuin van het keizerlijk instituut. Bezoek van den Prins van Wales aan Shakeapaere's graf. De expeditie van Madagaskar (7 afb.) 1. Weg van Majunga naar Tana narive. 2. Verbond van Salimo en de ko ningin Angala. 3. Een voorpost van tirailleurs. 4. Een reizende barbier te Majunga. 5. Aan boord van de „Primauguet." 6. Aankomst van den Fianschen koe rier te Majunga. 7. Verdeeliug van kleederen onder de negers aangenomen voor den dienst der kanonneerbooten en der lichters. Hazenjacht in Californië. Een reddingsboot in den laatsten storm. Beweging tegen de Turksche suze- reiniteit op Cyprus. Militaiie wedstrijden. Uit de campagne naar Chitral. Een Koninklijke patient. Lente. De majoor en de muskiet in Zuid- Frankrijk. Artillerie. (Uit Eigen Haard.). Politieke platen en portretten. ui van het Geïllustreerd Zondagsblad, be staat o. a. in een keurige illustratie met gedicht Een Vredebode. Eene geïllustreerde novelle getiteldEen Zilverstukje. Gezicht op Venetië. Het loon van den Verrader. Instantanéesvan een/dierengevecht in Spanje. De Kinderen van den Ne- 1. Modes. Nieuw Prijsraadsel. Geïllustreerde Anecdoten. Dam- I en Schaakprobleem enz. enz. uit den GEMEENTERAAD. LXXX. Met het tweede zittingsdebat is de quaestie van minimum loon en maxi mum arbeidsduur in onzen Gemeente raad dan toch afgeloopen enatge- loopen zooals ik gedacht heb. Met een merkwaardig groote meerderheid is het voorstel van B. en W. verwor pen, de tegenstanders (19) waren ruim tweemaal zoo talrijk ais de voor standers (9). Indien er leden van den Raad zijn geweest, die bij den aanvang van de behandeling van deze zaak niet wis ten of zij voor ot tegen zouden stem men, dan zullen het vooral wel de redevoeringen van twee der wethou ders zijn geweest, die aan hunne opinie een voor het voorstel ongun- stigen draai hebben gegeven. Op de zeer duidelijke verklaring van den heer de Breuk dat hij er toch eigen lijk tegen was, volgde de niet min der duidelijke mededeeling van den heer de Kanter, dat wanneer hij juist toen niet in het Gasthuis had gele gen, het voorstel tot het nemen van een proef door B. en W. niet una niem zou zijn ingediend de heer de Kanter zou er tegen zijn geweest. Dat de vierde wethouder, de heer Hugen- holtz, zich niet uitsprak, schijnt mij almede niet van vurige ingenomen heid met het voorstel te getuigen. Wanneer we ons de zaak voorstel len als eene locomotief, die door vijl personen moet worden bestuurd, dan zien we dat éen hunner vooruit wou met energie en vlugge vaart (de Bur gemeester), twee langzaam en met nauwlettende aandacht op den te volgen weg (de heer Waller en waar schijnlijk ook de heer Hugenholtz) en dat de andere twee liever wilden dr.t het ding maar heelemaal bleef stilstaan dan vraag ik in gemoede of de lieden, die door zulk een loco motief moesten worden voortgetrok ken daarvan wel veel pleizier zouden hebben beleefd. Ik wil maar zeggen, dat de werk man zelf, gegeven de ongunstige stem ming van twee der vijf leden van het Dagelijksch Bestuur, er weinig van zou hebben genoten. Allicht zou de maatregel al te zeer met mondjesmaat zijn toegepast en de vraag, of dit of dat bestek wel voor bepalingen ten aanzien van minimum loon en maxi mum arbeidsduur geschikt was, dik wijls beantwoord met meer voorzich tigheid, dan geestdrift voor de zaak die het gold. Het eenige wat de teleurgestelde adres santen over den afloop troosten kan is dit, dat wanneer inderdaad de bepalin gen omtrent5 minimum loon en maxi mum arbeidsduur voor den werkman van voordeel zijn, dit daar waar men ze heeft ingevoerd of er een proef mee neemt, van jaar tot jaar duidelijker blijken en ten slotte de nu felle tegenstanders overtuigen zal. In dat geval zal er niet van een magere, aarzelende, sterk geremde proefneming maar van een met volle overtuiging besloten invoering sprake moeten wezen. En met dit weinige zou gevoeglijk de Nabetrachter over deze zaak kun nen eindigen, wanneer er niet een punt van belang in het debat onop gehelderd was gebleven. De heer Macaré die in de zitting van 22 Mei verklaarde geen feiten te kennen, die de invoering van de maatregelen ge- wenscht en nuttig maken, stemde deD 29sten Mei voor de invoering omdat hij sind3 de eerste bespreking inder- daad van die feiten had vernomen. Evenmin als de Burgemeester gaf de heer Macaré te kennen, welke die feiten waren en misschien is het jammer, dat beide heeren gemeend hebben ons daaromtrent in 't onzekere te moeten laten. Ernstiger is even wel de vraag die zich nu voordoet: „kunnen dergelijke feiten zich nu ook weer bij volgende aanbestedingen voor doen Wat gebeurd is, valt niet te herstellen, maar er behoort dan toch gewaakt te worden tegen herhaling. Te dien aanzien ware ietwat meer openhartigheid misschien wel wen- schelijk geweest, ook al zou daardoor Jan, Piet of Klaas onaangenaam zijn tls in de wereld somtijds noodig dat men eens de puntjes op de izet, anders wordt het schrift zoo vaag en onbeteekenend. Discretie en zelfbe perking zijn deugden, die in een bestuurscollege zoogoed als overal elderB er bij overdrijving gauw aan toe zijn om op ondeugden te gaan ge lijken. Haarlem31 Mei 1895. Waterfeest. Ter herdenking van het lOjarig be staan van de Roei- en Zeilvereeniging „het Spaarne" alhier, heeft naar wij vernemen deze vereeniging het plan opgevat om op Zondag den 23en Juni een R eiwedstrijd te orgamsee- ren op het Noorderepaarde, waaraan een volkswedstrijd is verbonden. De heer Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, Commissaris der Koningin in deze provincie, heeft zich bereid verklaard het eere-voorzitterschap te aanvaar den. Bij de op 29 en 30 Mei gehouden inschrijving voor Paardenloten bij de Haarl. Bank vereeniging zijn ingeko men 270 biljetten, tot een bedrag van 69932 pakjes loten van 10/11 stuks, tegen 35324 pakjes ingeschreven in 1894. De reductie is dus vrij rijk op 25000 loten uitgifte. In de Sociëteit „Vereeniging" zullen de navolgende concerten worden ge geven gedurende het zomerseizoen 1895. Maandag 10 Juni gemeentelijk mu- ziekkorp; Maandag 17 JuniUtrechtsch Muziekkorps Vrijdag 28 Juni Kon. Mil. Kapel, Reg. Grenadiers en Jagers Vrijdag 12 Juli Utrechtsch Muziek korps Maandag 22 Juli Gemeentelijk Muziekkorps Dinsdag 30 Juli Kon. Mil. Kapel, Reg. Grenadiers en Jagers Maandag 5 tot Maandag 12 Augustus Kermisconcerten Maandag 19 Aug. Gemeentelijk MuziekkorpsKonin- ginnendag 31 Aug. Kinderfeest. Bij de concerten van de Kon. Mil. Kapel hebben de leden vrijen toegang, hunne huisgenooten tegen betaling van i 0.25, niet huisgenooten (zie art. 56 huish. reglement) en vreemdelin gen bij introductie f 0.50 de per soon. Maandag 3 Juni Concert Berliner Philharmonisch Orkest. Orkestdirec teur, Professor MannstaedtVrijdag 16 Augustus Concert Wiener Hofkapel- Ie. Orkestdirecteur, Professor Strauss. Bij deze twee laatstgemelde concer ten nebben de leden met hunne huis genooten toegang tegen betaling van f0.50 de persoon. Gedurende de afgeloopen maand Mei zijn op de Aardappelen- en Bo termarkt alhier aanzev. verkocht laagstehoozs.pi. Boter 822 Kg. 634 Kg. f 0,90 f 1,— Biggen 496 st. 424 st. f3,f7, Schramm. 297 st. 268 st. f 7,f 16, Aardapp. 247 H.L. 247 HL. f 2.50 f6.— Ons wordt medegedeeld dat J. Bol- leurs, wa^enmakersbaas bij de heeren Beijnes, Koninklijke rijtuigfabriek al hier, Zaterdag 1 Juni e.k. den dag hoopt te herdenken dat hij vóór 50 jaar bij die firma in dienst trad. Op het werk van den timmerman B. Hagen, aan de Bakkerstraat, is Donderdagmiddag omstreeks 4 uur een ongeluk gebeurd. Door het inbak ken van een gedeelte van den steiger, viel de zoon van genoemden timmer man aan den schouder en het hoofd werd hij gewond. Naar omstandighe den is zijn toestand redelijk wel. Zitting van den gemeenteraad te Bloemendaal. Donderdag 30 Mei 1895. Donderdagavond vergaderde de ge meenteraad van Bloemendaal. Afwezig waren de heeren Jhr. A. E. Barnaart en A. Roozen. Nadat de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd wa ren, stelde de Voorzitter nog voor eenige wijzigingen in enkele artikelen der reeds behandelde algemeene po litieverordening. Aan het debat, dat hierop volgde, namen o.a. deel de heeren Ter Hoffsteede en H.Roozen; een paar wijzigingen werden aange nomen. Op voorstel van den heer Ter Hojjsteede werd thans gestemd over de politieverordening. Met alge meene stemmen werd„zij goedgekeurd. Hierna werd aangenomen een voor stel van den voorzitter omtrent de af- en overschrijving op de begrooting van den dienst van 1894. Vervolgens deed de Voorzitter enkele mededeelingen uit het verslag der gemeente over het jaar 1894, waaruit o.a. bleek, dat de bevolking op 31 Dec. 1893 4930 zielen bedroeg, dat in 1894 in de gemeente geboren werden 48 en er zich vestigden 771 personen; daarentegen stierven er 1173 en ver trokken er 614, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1894 bedroeg 5012 zielen. Onder bet sterftecijfer van 173 wa ren 119 personen uit het gesticht „Meerenberg" begrepen. Na behandeling van enkele minder belangrijke punten kwam in behan deling een voorstel van B. en W. verzoekende aan hen op te dragen te onderbandelen met Mevrouw de Wed. Willink ten einde met baar eene minnelijke schikking te maken, omtr. nt een door haar geplaatst af sluithek aan den weg. Ai zoo werd besloten. Hierna ging de Raad over in geheime zitting. Generaal Vetter. Generaal Vetter is Woensdag te Brussel aangekomen en dadelijk ge ïnterviewd door een verslaggever van de Ind. Beigeaan wien de generaal in het kort het verloop van den veld tocht op Lombok en den val van Tjakra Negara verhaalde. De journa list beschrijft den generaal als een man van lorsche gestalte met grij zende haren en zwarten knevel. Uit de bruine oogen spreekt een groote Naar het engelsch 12) RICHARD HENRY SAVAGE. HOOFDSTUK II. De rancho te Chorrera. „Overdag kan ik hen allen wel van mij afhouden." Hij overwoog bij zichzelf, dat Hope een laiaard in zijn hart niet het teeken zou geven tot een algemeenen aan val op hem zoolang hij binnen het bereik was van de revol ver in de hand van een man, die een Btuk wild had getroffen op een afstand van honderd en twintig meters, met het ver trouwbare wapen, dat nu onder zijn jas lag. „Ik zal op eeu afstand van hen blijven en trachten weg te sluipen, zelfs al moet ik mij in het bosch verbergen Ik moet dan maar te voet Olanchito zien te bereiken. Maar hoe weg te komen Terwijl hij hierover peinsde zag hij een paar donkerkleurige Olancheros, goed gekleed en op goede paarden, slechts met machetes gewapend, den weg van Arinal af komen rijden. „Ach," zeide hij en de moed ontzonk hem, „dat is Blucher, niet Grouchy." Zijn hart klopte sneller. Hij zag hen stilhou den en een gesprek aanknoopen met de buitenwachten, waarna zij boosaardig grijnzend naar de achterdeur reden, af stapten en hunne paarden slechts vastbonden.Zij traden binnen en een paar groeten werden tusschen hen en Calveragewisseld, terwijl Hope hem scheen te kennen te oordeelen naar een bizonder gebaar bij de begroeting. De gewone begroeting had tusschen Seymour en de bezoekers plaats, die na eene tame lijk gemeenzame verwelkoming van de morsige vrouwen in de achteivertrekken, neerhurkten onder de verandah aan den achterkant om met een vuil pak spaansche «torete-kaarten te spelen. Hope zocht zijn hangmat weer op en Seymour trachtte een oppervlakkig gesprek aan te vangen meer om den slaap te bestrijden dan om een schijn van vriendschap aan te nemen. Uit de werkeloosheid van Hope begreep hij, dat de aanval werd uitgesteld totdat het donker zou zijn gewor den of wachtte op oen schijnbare oorzaak om te twisten. S ymours eigen hangmat bleef steeds leeg, en Hope beet hem ten slotte toe: „Slaap je dan nooit?" „Ik ben niet ver moeid," was de onware bewering van den Amerikaan, nu helder wakker, dank zij de groote gevaren, die hem dreig den. Het was duidelijk te zien, dat de mannen buiten „op wacht" stonden. De twee schavuiten, die on versehe paarden waren aangekomen, waren gereed om te handelen en nog steeds gaf Hope niet het dreigende teeken. De namiddag verliep; Seymour verliet -een oogenblik zijne zitplaats. Ongeveer ten vijf ure toen de brandende zon naar het westen begon te dalen, kondigde hoefgeklepper uit het oos ten de komst van een ruiter aan. Een knap man, met een opgewekt gelaat, dertig vijf en dertig jaar, naderde de voordeur en steeg van zijn paard, terwijl hij spoedig omringd werd door de vrouwen der familie. Nadat hij was binnenge treden en beleefd had gegroet, ontdekte Seymour, dat hij don Felipe Gonzales was, een geneesheer uit het binnenland, die, gewend om voor zijn beroep van rancho tot rancho te reizen, nu op den terugweg was van San Pedro Sula, waar heen hij was ontboden om een plaatselijken esculaap bij eene operatie te helpen. Hij had een eerlijk en vriendelijk Teleurstelling scheen op Hope's gelaat te zetelen en de schildwacht buiten voerde een langdurig gesprek met de kaartspelers. Nieuwe hoop werd op ewekt in Seymours borst. Wanneer de dokter daar den nacht bleef slapen, dan zou hij den volgenden dag ten minste nog zijne reis kunnen voort zetten en in het bosch een kans voor zijn leven wagen in een gevecht. De dokter legde zich neer op het bed in de kamer en nam wat rust. Een ha f uur later schrikten allen op door ge.reun en pijnlijke kreten uit het bed van den ge neesheer. Seymour ontdekte, dat de man, die snel in de heete zon had gereden, plotseling hevig leed aan krampen, veroorzaakt door de kustkoorts. Hope en Calvera verleende hem oogen blikkelijk hulp en geholpen door de vrouwen werd de lijder vam zijne bovenkleeren ontdaan en een aantal em mers water snel uitgegoten over den hals en rugge- graat van den zieke.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1