NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DEI! DOOD VOOR OOGEN. Donderdag 6 Juni 1895. No. 3657 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. Letteren en Knnst. BINNENLAND. FEUILLETON l2ö Jaarga» JVRLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1 20. Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden l'65. Afzonderlijke nummers0 05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37i. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-&, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiere. Directeur-Uitgever J. C. F££BEBOOK Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publtcité Etrangére G. L. DAIIBE ét Co., JOHN T. JONES, Snee., Pargi 31 Sc Faubourg Montmartre. Eaarlem5 Juni 1885. In de Dinsdagavond gehouden ver- radering van de vereeniging „Spuit Tien" werd de heer D. E. L. van den krend, ex-commandant van de brand- veer alhier, lot èerelid benoemd. Verder werd besloten in het laatBt van deze maand een boottocht te ïouden en naar het model van de lilveren medaille, door den burgemees- ;er aan de vrijwilligersspuit geschon den, insignes te laten maken, die als lasspelden kunnen worden gebruikt. .Bij de te Amsterdam gehouden londententoonstelling verkreeg verder aog: De heer A. J. Randoe, alhier in [e afdeeling Poedels, open klasse even, den len prijs met „Bella van ïaarlem" de heer J. von der Möhlen alhier, de afdeeling Dashonden, in de >pen klasse reuen, den Sen prijs met ,Waldy van Haarlem", in de jeugd- :lasse, reuen en teven, den 3en prijs net „Ward van Haarlem" en de zeer lerv. verm, met „Froh van Haar- em", in de Puppyklasse, teven, den *.en prijs met „Helga van Haarlem" den 2en prijs met „Kara van ïaarlem"in de afdeeling Mops- londen in de open klasse, reuen en even, den len prijs met „Lord van ïaarlem" de heer mr. F. Willekes Macdonald tlkier, in de afdeeling Stekelharige ?ox-terriers klasse 345 de zeer eerv. ermeld. en in klasse 346 den len pr. net „Mike." Hedenmorgen is hier ter stede een laartje getrouwd, dat samen 137 jaar alt. De man is 71, de vrouw 66 aar oud, laatstgenoemde is daar zij achterkleinkinderen heeft, over- ;rootmoeder. De heer Joh. S. J- B. Wesselingh, Inegang alhier heeft ons iets nieuws )p automatisch gebied getoond. Het is een chocolade-automaat, die wanneer men er een cent ingooit een tukje chocalade in de plaats geeft in bestemd voor de jeugd, die in iulk een smakelijken automaat zeker >ekagen zal scheppen. Tevens schijnt het de bedoeling te lebben, de jeugd vroegtijdig tot den ïandel op te leiden. Wanneer toch ie automaat leeg ie, kan men pakjes pan tien stukjes chocolade koopen poor negen cents. Wanneer dus de lezitter van den automaat familie' eden en vriendjes tienmaa] heeft laten „trekken", dan heeft hij tien percent verdient. Het benoodigde bedrijfskapitaal is niet grootde auto maat kost slechts 30 cents. Volgens officieele mededeeling is het hier Zondag voorgekomen geval van cholera vermoedelijk een geval van aziatische cholera. De mogelijkheid bestaat dus, dat het nog inlandsche cholera is geweest, die in 't voorjaar altijd voorkomt, maar in den regel niet doodelijk is. Men sprak dan ook al van een tweede geval, voorgekomen bij een bekleeder alhier. Dit was evenwel een geval van inlandsche cholera en de patiënt is alweer genezen. Nader vernemen wij, dat bij het eerstbedoelde geval geen bacteriolo gisch onderzoek der faeces heeft kun nen plaats hebben, daar deze niet voorhanden waren. Velsen. Ondank is 's werelds loon," zullen de leden der vereeniging „Hulp en Bijstand" wel zeggen, die besloten hadden voor hunne minvermogende plaatsgenooten weer een omgang te doen met den z. g. n. „rommelwagen", na het lezen van de onderstaande circulaire die in de gemeente ver spreid is. „Met verontwaaardiging namen in gezetenen van de Heide, gemeente Velsen, kennis, dat in die gemeente Woensdag uitsluitend voor de armen op de Heide een wagen zoude rijden ter inzameling van goederen, bestemd voor de armen aldaar. Geteekend door de Directie. Directie! hebt ge onder Uwe dorps- genooten niet meer armen dan op de plaats onzer inwoning Van elders als van Egmond aan Zee, van Zand- voort en meer plaatsen, stormen huis gezinnen naar het Eldorado Velsen door U bewoond. Hebben die geen hulp noodig Waarom dan de Heide alleen bedoeld, terwijl ge onder Uwe omgeving vindt honderden die naar brood snakken Daarenboven komt het denkbeeld bij ons op, dat ge ten eenen male onbekwaam zijt goor de zaak waar voor ge U in de bres stelt. Ten vorigen jare liet gij de U toe vertrouwde goederen ontstelen, die later verstopt, teruggevonden zijn. Waar is de opbrengst daarvan ge bleven? Voddenkoopers zag men de straat rondventen met de door de ingezetenen tot een liefdadig doel afgestane goederen." De circulaire eindigt met deze raad geving „Ingezetenenhoudt uwe gaven IN en brengt ze ten offer aan diegenen, uwer omgeving, die ze noodig hebben." Te Haarlemmermeer (Hoofddorp) zullen de keuringen van paarden tot inschrijving in het stamboek en toekenning der Rijks- en Provinciaal premie en subsidiën gehouden wor den op Donderdag 20 Juni en 27 Juni. Gisteren (Dinsdag) inspecteerde de kolonel der artillerie Morus het ma terieel in de linie Spaara dam. Dinsdag werd te Hillegom aanbe steed door den architect Jacobus van der HeijdenHet bouwen van een dokterswoning op een terrein over de remise te Hillegom. 16 biljetten wa ren ingekomen. Minste inschrijver was J. C. Venderloo te Velsen voor f9130; hoogste J. J. Guldemond te Haarlem voor f12000. IJmuiden. De buitengewone opzichter van den Waterstaat, de heer W. P. Eskes, is overgeplaatst van Amsterdam naar hier. In IJmuiden circuleert een adres aan den raad der gemeente Velsen om de kermis, die drie jaar geleden afgeschaft werd, weer in to voeren, maar verkort van acht tot vier dagen. Het adres is reeds door ongeveer honderd ingezetenen geteekend. Nog altijd gelooft men te Haarlemmer meer, dat het spoorwegplan, Haarlem Nieuwersluis, midden door Haar lemmermeer zal verwezenlijkt worden. Men is thans weer druk bezig met opmetingen, nu in meer Z. W. richting. Tot veler teleurstelling, zal het nieuwe kanaal te Haarlemmermeer, dat eerstdaags bevaarbaar gesteld wordt, alleen voor zeilschepen ge opend worden. schoone toonvorming worden ten zeerste geprezen. Aan den heer Orelio ten onrechte noemen de bladen den heldenbaryton een bas en enkele betitelen hem bo vendien „professor" wordt groote lof gebracht voor zijn meesterlijk ge zang, levendige, dramatische voor dracht en machtige, klankrijke stem. Zijn „Satan" schijnt te Basel even grooten indruk gemaakt te hebben als hier. Te Basel is Franck's oratorium „Les Béatitudea" met even groot suc ces als elders ten gehoore gebracht. Als solisten werkten mede: mevrouw Uzielli, Robert Kaufmann, Messchaert en Orelio. Onze* landgenooten wordt door alle bladen, zooals de Basl. Nachr. de Schw. Ztg. en de Baseier Nat. Ztg. warme hulde gebracht. De heer Mes schaert was eenigsziu8 ongesteld, zoo dat hij door heeschheid geplaagd werd, maar zijn edele voordracht, zijn De Kieswet. De nieuwe kieswet is Dinsdag bij het departement van binnen landsche zaken van den Raad van State terug ontvangen. Nationaal congres omtrent Vakonderwijs. Onder leiding van den heer J. F. W. Conrad werd Dinsdag in den Werkenden Stand te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van het Nationaal Congres omtrent het vakonderwijs en de vakopleiding voor toekomstige werklieden in Nederland, waarvan de sectie-vergaderingen 17 en 18 April jl. plaats hadden. Na opening der vergadering deelde de algemeene secretaris, de heer Wes- terouen van Meeteren o.a. mede dat voor het congres waren ingeschreven 5 eereleden, 144 vereenigingen en corporatiën en 337 individueele leden. Aan de orde kwam de behandeling der verschillende conclusiën en wel allereerst over vraag 1, luidende Beantwoordt het lager onderwijs (de volksschool) aan de eischen eener voorbereiding voor den aanstaanden werkkring van leerlingen, die geen andere school meer zullen bezoeken Zoo neen, welke wijzigingen zijn noodig ten aanzien der verschillende leervakken en de wijze waarop zij behandeld worden De conclusie luidde Het tegenwoordige lager onderwijs beantwoordt niet aan de eischen eener voorbereiding voor den aan staanden werkkring van de leerlin gen, en dus in 't bijzonder ook niet van hen, die geene andere school zullen bezoeken. De hedendaagsche school is te veel gericht op het aanbrengen van „kun digheden", vaak van totaal overbodige „kennis", terwijl door de wijze, waar op die kennis wordt aangebracht, (als gevolg eener niet algemeene toe passing van het beginsel van „zelf- doen" door de leerlingen,) de geeste lijke vermogens der leerlingen niet voldoende worden geoefend, en als noodzakelijk algemeen gevolg daarvan de oefening van oog en hand, in één woord, van alle licha melijke vermogens, in bedenkelijke mate wordt verwaarloosd. In stemming gebracht na discussie werd de conclusie met 129 tegen 19 stemmen aangenomen. Vraag 2. Is de invoering van han denarbeid, als opvoedingsmiddel, op de lagere school wenschelijk? Conclusie: Tot de algemeene toe passing van „zelfdoen" door de leer lingen is de invoering van handen arbeid onontbeerlijk en wel in de allereerste plaats als opvoedings middel. De conclusie werd bij zitten en opstaan goedgekeurd. 'Vraag 3. Zijn burgeravondscholen de meest gewenschte instellingen voor de voorbereidende opleiding van den ambachtsman Zoo ja, welk pro gramma voldoet daarvoor het best Conclusie. De burgeravondscholen dienen te worden gereorganiseerd, zoo dat zij aan de behoefte voldoen van de, in art. 13 der Wet op 't middel baar onderwijs genoemde, aanstaande werklieden. De conclusie werd aangenomen. Vraag 4a. Is het wenschelijk dat op de ambachtsscholen herhalings onderwijs en voortgezet lager onder wijs gegeven wordt Zoo ja, hoe moet dit onderwijs worden ingericht ConclusieHet is in het belang van het Lager Onderwijs en in het belang van het ambachtsonderwijs niet gewenscht, dat herhalingsonder- wijs en voortgezet lager onderwijs op de ambachtsschool gegeven worden hetgeen niet uitsluit, aat de vakken der lagere school toegepast worden op de aan de ambachtsschool onder wezen vakken. Deze motie wordt met 78 tegen 47 stemmen aangenomen. Na de pauze werden de werkzaam heden voortgezet met de behandeling van Vraag 4b. Indien het wenschelijk is, dat op de ambachtsscholen herha lingsonder wijs en voortgezet onderwijs gegeven wordt, hoe moet dit onder wijs, onder meer, met het oog op het teekenen worden ingericht? lo. Het teekenonder wijs op de lagere school kan, in 't belang der aanstaan de handwerkslieden, beter voorberei den voor het onderwijs op de ambachts scholen. 2o. Het teekenonder wijs op de am bachtsscholen cursus voor elemen tair vakonderwijsmoet uitsluitend geregeld worden naar de behoeften der gewone handwerkslieden; het Naar het engelsch van RICHARD HENRY SAVAGE. 14) HOOFDSTUK II. De rancho te Chorrera. Het onweer bedaarde wat; dwars over den weg bewogen zich nu en dan donkere schaduwen van dieren, groote en kleine. Hier en daar waren koppels vee verspreid en de door hen platgetrapte paden maakten de wandeling wat gemakkelijker. Langzamerhand keerde zijne zelfbeheersching terug en ofschoon hij nu en dan, viel daar ranken zich om zijne beenen slin gerden of hij zich stootte aan wortels of in kuilen zakte, het instinct van den ex-militair zeide dat hij een fiinken marsch maakte. Zou hij slagen? O ja! Zijn hart bonsde toen hij dacht aan het dierbare wezen, dat kalm sliep ver vandaar onder een vriendelijken heme!, die hare oogen dien nacht gesloten had wanneer zij nog leefde met een teeder gebed voor zijn heil De koele regen veririschte zijne kloppende polsen en hij schreed voort steeds verder. Langzamerhand bekroop hem een hevige angst. Wanneer hij den telegraafweg eens voorbij liep en in het moordhol Coyoles den dood in de kaken liep Onder het voortgaan bad hij tot God, dat hij voor deze laatste ramp, die op alles den kroon zou zetten, mocht ge spaard blijven. Langzamerhand begon de regen te verminde ren. Het weerlicht nam af in kracht en geleidelijk begonnen de sterren zich aan den hemel te vertoonen. Nu en dan bleef hij een oogenblik staan; zijne zenuwen werden kalmer. Hij vond weer zijn oude vriendin, de noordster en een paar maal onderscheidde hij door eene kleine opening, afstekende tegen den oostelijken hemel, den grooten piek van Olanchito. En nu, tengevolge der vermoeienis, begon zijne verbeelding sterk te werken. Grillige, afschuwwekkende gedaanten sche nen zich voor hem op zijn weg af te teekenen. Zwarte scha duwen omhulden hem en grepen hem aan. De reactie b gon eindelijk op zijne zenuwen invloed uit te oefenen. Tafreelen en geoeurtenissen uit vroeger dagen stonden hem voor oogen en weldra ontdekte hij dat hij werktuigelijk bekende vers regelen of gezegden zonder eenig verband opzegde. De nacht werd helderder. De groote witte sterrenstonden als glinsterende diamanten aan den hemel, nu geheel on bewolkt. Nu en dan greep hem weer de hevige angst aan, dat hij opgespoord zon worden. Voort, steeds voort en nog geen telegraaflijn te zien! Was hij den weg reeds voorbij„Neen, Goddank eindelijk!" riep hij uit, toen zijne vermoeide oogen de palen zag, met de enkele, dunne lijn daarlangs, die hem naar Olanchito zou leiden. Veertien mijlen langs een muilen weg en dan nog het ge vaar van hinderlagen of vervolging 1 Daar deze weg de eenige was, welke in dezen geheelen streek was gebaand, kon hij zich onmogelijk vergissen. Met het gezicht naar het zuiden en linksaf lag Olanchito in bijna rechte lijn voor hem, op een afstand van veertien mijlen. Seymour zette zich neer op een omgevallen boom aan den weg en overwoog zijn toestand. Door zijne vlucht was de mogelijkheid op kwartier buitengesloten voor het geval bij de bandieten zou ontmoeten. Wanneer hij zich naar Arinal of Coyoles begaf, dan wachtte hem daar een zekere dood. De bandieten waren nn allen op hunne hoede. Hij wist, dat men hem onmiddellijk had achtervolgd, natuurlijk te paard. Misschien namen de mannen, die uit Coyoles wer den verwacht, ook deel aan de vervolging. Zouden zij honden bij zich hebben Ja, maar geen speurhonden natuurlijk. Wat was het naaste gevaar? Slechts een. Dat men hem op den weg vóór hem beloerde. Seymour stelde zichzelf in de plaats van de achtervolgers. Wat zou hij doen in het geval, dat hij de chef van de scha vuiten was Hij zou eenige mannen onmiddellijk het pad door het bosch doen volgen, hen daarna zich laten splitsen en den weg van weerskanten laten doorzoeken. Op welke wijze moest hij dit nieuwe gevaar trotseeren Ah 1 de oude indiaansche list: nu en dan op den weg gaan liggen om te luisteren. Niemand was nu waarschijnlijk achter hem. Wan.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1