Sport en Wedstrijden. Cricketwedatrijden. Politiek Üyerzicnt. moet daarom tot het noodzakelijkste beperkt blijven en in sfrekking en uitvoering eenvoudig, maar degelijk zijn 80. Voortgezet vakteekenen, deco ratief- en kunst-industrieel teekenen op eene cursus voor voortgezet vak onderwijs worden onderwezen. De heer G. A. Scholten deelde mede dat het programma eene onjuistheid bevatte. De eerste conclusie nl. was door spreker ingetrokken. Voorts had spr. zich niet bezig gehouden met de lagere school. De tweede en derde conclusie kwa men dus in behandeling. Deze punten werden zonder stem- mine; aangenomen. Kwam thans aan de orde: Vraag 4b. Behoort op de ambachts scholen onderwijs gegeven te worden in de kennis en het gebruik van werktuigen, ook met het oog op de voorkoming van ongelukken? ConclusieHet is van belang dat het onderwijs in de kennis en het gebruik van werktuigen, ook met het oog op de voorkoming van ongeluk ken, worde opgenomen in het pro gramma van elke ambachtsschool, in het bizonder van die waar bankwerk, met of zonder onderwijs in het eigen lijke machinewerk onderwezen wordt. Zonder stemming of discussie aan genomen. Vraag 4d. Is het aantal en het ge halte der leerboeken ten dienste van het onderwijs en de beoefening onzer ambachten voldoende? Zoo neen, wat kan gedaan worden om dit aantalen gehalte te vermeerderen en te verbe teren Conclusie. Men moedige schrijvers en uitgevers aan tot het creëeren of herscheppen van oorspronkelijke Ne- derlandsche handboeken voor het onderwijs in- en de beoefening van ambachten, en men doe dit, niet al leen door zedelijken, maar ook door geldelijken steun. Men schrijve in dien zin prijsvragen uit, of drage aan er kend bekwame vakmannen de sa menstelling van zulke handleidin gen op. Het Congres noodigt de Nederl. Maatschappij ter bev. v. Nijverheid uit, daartoe het initiatief te nemen, en zich daartoe zoo noodig in verbin ding te stellen met andere Maatschap pijen en Vereenigingen, welke daar voor zijn aangenomen. Het geheele punt werd aangeno men. Vraag 5. Tot hoever moet het voortgezet Jager onderwijs en het mid delbaar onderwijs voor alle leerlingen gelijk zijn? en waar moet het ver schillend worden voor afzonderlijke ambachten, vakken en beroepen? Het antwoord op deze vraag is reeds vervat in het antwoord op vraag 4a. De congres-commissie stelt voor hieromtrent geene verdere conclusie te nemen. Het congres-comité had echter nog overgenomen een conclusie van dr. Meyer, luidende als volgt: t „Aan de Burgeravondschool met weejarigen cursus, volgens de wet, moet het onderwijs zijn voorbereidend voor de praktijk. In 't eerste leerjaar kan 't voor alle leerlingen gelijk zijn, in 't tweede dient rekening gehouden te worden met 't door de leerlingen gekozen vak." De conclusie werd zonder stemming aangenomen. Vraag 6. Op welke wijze kan het best voorzien worden in het onderwijs voor die beroepen en am bachten, welke thans niet op de ambachtsscholen onderwezen worden a. Voor den tuinbouw. Conclusie I. Het is gewenscht, dat zoo spoedig mogelijk van Rijkswege een Tuinbouwschool worde opgericht, zich aansluitende aan de H. B. met driejarigen cursus, en dat deze inrichting zij geheel zelfstandig. II. Het is gewenscht, dat de Staat zorge voor cursussen voor Lager Tuinbouwonderwijs, in streken, die als middelpunten van Tuinbouw be kend zijn, of voor het subsidieeren van Lagere Tuinbouwscholen. III. Eike Tuinbouwschool moet onder gelijke bepalingen toegankelijk zijn voor meisjes, zoowel als voor jongens. b. Voor het schoenmaken. „Het congres is van oordeel, dat het onderwijs in het schoenmakersvak zoo moet worden ingericht, dat het theoretiscn gedeelte in de avonduren wordt onderwezen aan een speciale inrichting en het practisch gedeelte op de werkplaats, met wettelijke rege iug van het leerlingcontract, als einddoel." Voor vrouwelijke werklieden. „De opleiding van vrouwelijke werk lieden is in Nederland zeer onbevre digend en verdient de meeste belang stelling en steun van Regeering. gemeente en particuliere instellingen." Na eenig debat werd besloten, con clusie I te le-en alleen als volgt: „Het is gewenscht dat zoo spoedig mogelij k van Rij kswege een Tuinbouw school worde opgericht." De gansche conclusie a werd daarop aangenomen. De conclusie b werd met weglating der woorden „in de avonduren", met groote meerderheid aangenomen. Ook conclusie c werd daarop aan genomen. Vraag 7. Verdient in het alge meen de opleiding in de werkplaats of die in de ambachtsschool de voor keur? Voor welke ambachten in het bij zonder is het eene of het andere stelsel het meest aanbevelenswaar dig? Is combinatie van beide stelsels mo gelijk en wenschelijk? I. De opleiding van ambachtslieden behoort te geschieden in de school en in de werkplaats. Beide moeten eik ander aanvullen en in gemeen overleg werkzaam zijn. De arbeidstijd in de werkplaats behoort zoodanig voor de leerlingen verdeeld te worden, dat het onderwijs op de school kan worden waarge nomen. In de school behoort onderwezen te worden, zoo noodig enkele vakken van lager onderwijs, doch stellig het teekenen, als voertuig der gedachten, en vooral de theorie van de vakken, de kennis der grondstoffen, de con structie van de gereedschappen, de eigenschappen en de bearbeiding van het materiaal. II. Het congres spreekt de wen- schelijkheid uit, dat den leerling, die eene Ambachts chool met volledig getuigschrift verlaat, de verpliehting worde opgelegd, gedurende twee jaren, nadat nij de school verliet, telken jare zijn getuigschrift te doen aftee- kenen door zijn patroon, als bewijs van zijne zuiver practische vorderin gen, en dit getuigschrift aan het be stuur der school over te leggen. De heer Heldt stelde namens het bestuur der derde sectie voor, de beide conclusiën in behandeling te brengen dus ook de conclusie-Mouton, luidende als volgt: lo. „De ambachtsschool moet zijn ingericht met het oog op de behoef ten van den werkman in de eerste plaats. 2e. „Zij moet in het belang van het algemeen haar onderwijs zoo in richten dat leerlingen voor het grootst mogelijk aantal vakken daar hunne opleiding kunnen vinden. 3e. „Zij trachte niet meer te geven dan de voorbereiding van de prak tijk. 4e. „Waar de ambachtsschool ont breekt, trede de avondschool in hare plaats, gepaard met de opleiding in de werkplaats, onder bescherming eener wet op het leerlingwezen." De heer mr. A. Kerdij k diende het volgende amendement in op de con- clusie-Mouton „De e erste opleiding van ambachts lieden in de school verdient devoor- seur boven hun eerste opleiding deeis in de school, deels in de werk plaats." Dit zou dan de eerste alinea van de conclusie-Mouton worden. Na langs beraadslagingen werd in st mining gebracht het amendement- Kerdijk op de conclusie-Mouton. Het amend, werd aangenomen met 99 teóen 27 stemmen, 1 blanco. Bijgevolg is ais eerste alinea van de conclusie-Mouton (dus niet plaats van maar vóór de eerste alinea des heeren Mouton) aangenomen het bovenvermelde amend, des heeren Kerdij k. Het eigenlijke voorstel-Mouton werd daarna met eenige wijzigingen aangenomen met 39 tegen 25 stem men. De vergadering werd daarna schorst tot hedenochtend 10 uur. bosch aldaar, het lijk gevonden van zekeren A. van Opijnen. Er was toen alle vermoeden, dat hier een moord had plaats gehad. Van den dader werd tot dusver echter niets ontdekt. Thans is K. W., vroeger te Assen woonachtig, doch sedert eenigen tijd in een Drentsch dorp verblijvende, als verdacht van den moord naar de gevangenis overgebracht. De moord te Vlijmen. Omtrent den te Vlijmen beganen moord meldt men nader dat, volgens het „on uit", bedoelde Bongers aan leiding zou gevonden hebben zijne vrouw, die in de nabijheid zijner woning op het land eenige bezigheden verrichtte, met een schot te dooden, wijl deze geen gehoor gaf aan zijn roepen om in huis te komen en de koffie gereed te maken. Pinkster- Zondag is Bongers onder sterk geleide naar Vlijmen getransporteerd om bij de lijkschouwing tegenwoordig te zijn en ter plaatse een nader verhoor te ondergaan en aanwijzingen te doen. Uit het huwelijk, dat nu niet bepaaldelijk„twee zielen gloeiende aan een mocht smeden", zijn geen kin deren. Waardeering. De afdeeling 's Gravenhage der Ver- eeniging tot bescherming van dieren had het voornemen opgevat om de paarden en ezels, die aan het strand te Scheveningen verhuurd worden, op de beide Pinksterdagen, wanneer van deze dieren buitengewone diensten worden gevergd, te voeden met brood voor rekening van de Vereeni- ging. De eigenaars der paarden en ezels loonden zich voor de attentie, aan hun dieren bewezen, zoo dankbaar, dat zij voor den tijd, gedurende welken de beesten gevoederd werden, scoa- devergoeding eischten, nl. een kwartje voor een paard en een dubbeltje voor een ezel, alles per kwartier. De wedstrijd was ook dezen dag door goed weer begunstigd en tamelijk veel publiek was aanwezig. Heden speelt de engelsche club te gen „Amstels C. C." te Amsterdam; morgen te 's Gravenhage tegen de Haagsche C. C." en Vrijdag tegen de „Hilversumsche C. C." te Hilver sum. Sclieveningen. De StaatsBpoorweg-stoomtram naar Scheveningen vervoerde den eersten Pinksterdag 7000 en den tweeden Pinksterdag 16000 personen. Tot dusver zijn aan het Kurhaus genomen 647 hoofdkaarten, 1005 bij kaarten en 150 kinderkaarten. Op len Pinksterdag werden afge- gegeven 933 en op den tweeden 1075 tuegangsbiljetten. De zeeoaden te Scheveningen wor den den löen a. s. geopend, indien althans vanwege de gemeente de strandweg geheel hersteld is. Naar verluidt zal op het „Salm- orth" (bij Spijk) een gedenkteeken worden opgericht met vermelding van de namen van allen, die bij de dynamiet-ontploffing op 19 Maart j 1. het leven verloren. In de onmiddel- ijke nabijheid van de plaats, waar het schip in de lucht vloog, zal een kruis worden geplaatst. Stroopers. Zondagochtend werden door den jachtopziener S. op jachtterrein onder de e meen te Loosduinen, van de groothertogin van Saksen, drie per sonen aangetroffen, bezig met het zet ten van wildstrikken. Naar hun naam fraagd, grepen de stroopers den opziener aan, wierpen hem tegen den grond, en terwijl twee hunner hem vasthielden, mishandelde de derde hem met een stok met loeden knop zoodanig, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Twee der stroo pers, opperlieden uit 's Gravenhage, zijn bekend. Fiiiaiicieele Mededeeiingen Het Weekblad van Broekman en Honders bevat 0. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 4 Juni 18J5, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Algem. Waterleid. Maatschappij 93 pCt. incl Helenaveen (Mij. tot on tg. en verv. der Peel genaamd) 84^pCt. ex. Land iB zekere be zitting te 's (Negotiatie). Maatseh. v. Hypo thecair Crediet in Nederland U trechtseheHypo- theekbank Haagsche Rijtuig- Maatschappij Ned. Stoomboot- Maatschappij Oosterstoomtram- Maatschappij Delftsche D.still., Gist- en Spiritus fabriek De Deli-Brouwerij Holl. Suikerraffin. Kon. Ned. Beijersch Bierbrouwerij Ned. Fabriek van Werkt, en Spoor- wegmaterieel A idem idem B Stoombierbrouw. „,t Haantje" Baarnsche Koud- water - Geneesinr. Ned. Verz.-Maats. op het leven te 's Gravenhage Meer dan anderhalf jaar geleden werd door een te Assen wonende heer en dame op een wandeling in 't Stads- 250 pCt. 105 160 40 84/s 100 40 15 10 61 80 100 116 15 165 Zooals wij gemeld hebben sloten na den wedstrijddag van Maandag de eerste innings der Haarl. C. C. „Rood en Wit" en die der „Ivanhoe C. C." respectievelijk voor 113 en 20 runs. Ook Dinsdag, den tweeden dag van den wedstrijd, bleven de Haarlemmers in de meerderheid, alhoewel hun elf tal niet volledig was daar de heeren Flier en Pleyte ontbraken. „Rood en Wit" scoorde Dinsdag 68, de „Ivanhoe C. C." 62 rnns, zoodat eerstgenoemde club de overwinning behaalde met 99 runs. De heer PoBthuma nam 7 wickets, de heer C. Feith 2, de heer van den Berg 1. Donderdag zullen de discussies in de belgische Kamer over het wets- ontw.erp tot verhooging der invoer rechten worden gesloten. Dinsdag werd het door eenige afgevaardigden sterk bestreden. Naar de Indépen- dance beige meldt, bestaat alle kans, dat het zal worden verworpen. In overleg met de commissie uit het oostenrijksche Huis van Afge vaardigden is het wetsontwerp tot uitbreiding van et kiesrecht in Oos tenrijk vastgesteld en openbaar ge maakt. Het aantal der leden van het Huis van Afgevaardigden zal van 353 tot 400 worden vermeerderd. De 47 zetels, welke er bij komen, worden ter be schikking gesteld van diegenen, die het minst in de directe belasting bijdragen. Het aantal van deze klasse der belasting-betaienden wordt op 1.200.000 geschat. Van deze 47 zetels worden er 34 gevoegd als onder-af- deeling bij de tot dusver bestaande stads- en land-curie. Ten plattelande zal de verkiezing geschieden dooi kies-colleges, in de steden alleen dan wanneer dezelfde afgevaardigden dooi beide curies worden gekozen. Bovendien wordt nog eene afzon, derlijke curie gevormd voor de werk lieden. Voortaan zal ook aan alle werklieden het kiesrecht worden ver leend, die gedurende twee jaren heb ben bijgedragen tot eene zieken-kas. Het aantal van deze kiezers- wordt geschat op 600.000. Ook klasse, welke 13 der nieuwe afgevaar digden mag kiezen, zal het kiesrecht uitoefenen door bemiddeling van kiescolleges, bestaande uit„Wahlman- ner", die, zeiven door de stemgerech tigden gekozen, de afgevaardigden moeten kiezen. Van de nieuwe zetels verkrijgen derhalve de werklieden er 13 terwijl de overige 34 ter beschikking worden gesteld van de laagste belasting-be talende klasse. Tot deze klasse be- hooren hoofdzakelijk de anti-semieten, zoodat deze uitbreiding van het kies recht vooral ten goede zal komen aan deze onverdraagzame drijvers, die naar met weet, in Oostenrijk, en vooral te Weenen, met den dag veld winnen. Dit wetsontwerp wordt te Weenen door de bladen zeer ongunstig beoor deeld. De organen der liberale partij, gelijk de Neue Freie Presse en het Wiener Tageblatt willen niets van deze be perkte kiesrechtuitbreiding weten. Al leen het officieuze Fremdenblatt ver dedigt het ontwerp, met het conser vatieve Neue Wiener Tageblatt, ter wijl natuurlijk de oppositie-bladen daarmede den spot drijven. De offici euze, conservatieve Presse acht het geraden, voorloopig te zwijgen. De slotsom is, dat de kans voor de aanneming van dit wetsontwerp al uiterst gering moet worden beschouwd. Uit Athene wordt gemeld, dat de Grieksche ministers van financieën en justitie Donderdag zullen aftreden het geheele overige Kabinet waar schijnlijk Maandag zijn ontBlag zal nemen. Naar de Times uit Sjanghai ver neemt hebben omstreeks 30 Mei op roerlingen alle Engelsche, Fransche en Amerikaansche zendinghuizen Tsjengtoe en Tejetsjing vernield. De zendelingen te Tsjengtoe zijn veilig onder de bescherming van den staat, neer zij zich bedrogen en meenden dat hij zich nog op het bosehpad bevond, dan zonden zij voor hem naar Oianchito rijden. Dan moest hij op zijne hoede zijn voor de terugkee- ende vervolgers. Plotseling schoot hem iets te binnen. Die witte helm; welnu een weinig zwarte modder verhielp het kwaad. Aldus schreed Seymour op den open weg manmoedig voort met de revolver, onmiddellijk tot het gebruik gereed, in zijn gordel en zijne borst gloeiende van grimmige veront waardiging. Zijn taktiek iag duidelijk voor de hand. Wan neer hij iemand ontmoette, zou hij het boseh binnendringen, zich omdraaien en zijn leve., zoo noodig zoo duur mogelijk verkoopen. De stevige militaire Btap van den geoefenden soldaat begon ten slotte door den grooten afstand te veel van zijne krachten te vorderen. Vermoeid en met loome beenen Btapte hij echter voort. Stonden er ook huizen langs den weg? Hij kon het zich niet herinneren. De opwinding der laatste uren had alle herinneringen van vroeger aan dezen weg doen verdwijnen. Nu en dan liet hij zich vallen en luisterde met gespannen aandacht en zijn oor tegen den grond. Plotseling deed zich het geluid hooren van een paard dat achter hem op den weg galoppeerde. Vlug wierp hij zich tnsschen de struiken en met de revol ver in de hand zag Seymour, achter een boom verscholen, een ruiter voorbij rijden en hoorde het geklapper van de machete, die in de schede stak. Met bonzend hart kwam hij weer te voorschijn en vervolgde zijn weg. Na haaBtig naden ken was zijn oordeel, dat waarschijnlijk slechts een man hem van achteren was gevolgd. Zouden zij werkelijk meenen, dat hij trachten zou Oianchito te bereiken? Wisten zij of raad den zij het plan van den oud-soldaat? „Quien sabe?" De nacht begon te vorderen en de heuvel achter Oianchito teekende zich scherper at en werd duidelijker zichtbaar. Bravo I De aistand was nu niet meer dan zee ot acht|mijlen. En met zijn forschen stap bewoog hij zich snel over den weg. Na het oversteken van een kleine kreek werd een eenzaam gelegen huis bereikt, met daarachter eenige hutten. Herin nerde hij zich dit nog? Seymour pijnigde zijn brein en schreed verder voorwaarts. Plotseling snelden vier of vijf groote honden den weg op, vielen onstuimig op hem aan en blaften luid. Het hart klopte hem in de keel. Hij durfde niet schieten dan alleen in de uiterste noodzakelijkheid. Hij greep een knuppel, die op den weg lag, deed eenige stappen achterwaarts, keerde zich om en gaf den voorste zulk een Blag, dat alle honden huilende afdeinsden. Voorwaarts ging het weer met gejaagden pols, het werd nu duidelijk zicht baar, dat de morgen spoedig zou aanbreken. Bij het schijnsel der sterren zag hij dat het tusschen halt twee en twee uur in den nacht was. Zorgvuldig en vol vrees voor en achter zich ziende, dwong hij zijne loodzware beenen hem den weg te doen vervolgen. Een paar hutten van stroo duidden aan, dat de stad slechts een paar mijlen verder moest liggen. Door wanhoop aangespoord was hij, afgemat en verzwakt, steeds werktuigelijk voortgegaan. De zware revolver en gordel drukten pijnlijk op zijn nat en door den regen kil geworden lichaam. Steeds voort even wel voor zijn tehuis, vrienden en geboorteland. Hoe zonder ling, dat er geen spionnen op hun terugkeer den weg af kwamen Het onweer moest hen afgemat hebben en doet terugkeeren. Had hij bovendien in de Chorrera niet al zijne bezittingen in hunne macht achtergelaten? Bahl Wat be- teekende znlk een bezit? Zou hij van Oianchito niet troepenafdeeling kunnen uitzenden om hen onschadelijk te maken? Deze gedachten dwaalden in zijn brein rond. Plotseling kwam een ruiter bliksemsnel op hem toeiijdet met opgeheven machete. Seymour richtte zijne revolver oj den man, terwijl hij een schrede zijwaarts deed en haalde den haan over. Met een woesten gil stortte de man neer- terwijl zijn verschrikt paard woest het bosch inholde en hel lichaam met zich sleepte. Een half uur lang bleef Seymour als een bezetene door- loopen en zocht in de halve schemering van den aanbre- kenden dag zooveel mogelijk de schaduw van het bosch op. Had de vervolger de honden gehoord De vluchteling durfde den weg niet betreden uit vrees voor nieuwe hinderlagen Seymour verliet den weg en ging noordwaarts langs de lage heuvels naar den oever der rivier aan den oostkant van het dorp. Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2