lAlPLAISILJETTEI. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Vrijdag 7 Juni 1895, No. 3658 ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TI EN: j. c. STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank FEUILLETON DEN DOOD VOOR OOGEN. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verrdiijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine ïoutstraat 1-dL, Haarlem. Telefoonnummer 122, van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d« Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Pary$ Blbu Faubourg Montmartre. BILJËTTEM voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc Kan men (er Sloeasdrnkkerij va» dit Blad lot hoogst billijken pi.js laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever Haarlem6 Juni 1895. Van wege bet Ministerie van Water- ïandel en Nijverheid, werd heden an het gebouw van het Provinciaal >estuur alhier aanbesteed: 1. Het herstellen van eenige ge- leelten van de dijken van het Mer- pedekanaal in de provincie Noord- ïolland, met daarbij behoorende pprlrpr» Raming i 5600. Van de 7 daarvoor ingekomen bil- etten was dat van W. Luipen te Veesp het laagst voor f4898. 2. Het inrichten van eene aan het lijk behoorende woning, staande op len afsluitdijk bij het nieuwe stoom gemaal nabij Schellingwoude, tot voningvoor drie beambten, behooren- le tot de werken van het Noordzee- [anaal. Raming f 1265. Hiervoor kwamen 5 biljetten in waarvan dat van L. Pasterkamp te )urgerdam het laagst voor f 1249.50. Het op profiel brengen van een erzakt gedeelte van den afsluitdijk abij Schellingwoude, en van den innenberm van dien dijk met bijbe- oorende werkeü, behoorende tot de erken van het Noordzeekanaal. Raming 15650. Van de 12 hiervoor ingekomen liljetten was dat van A. Bos te Edam iet laagst voor f5138. Roeiwedstrijd. Omtrent den Roeiwedstrijd door de oei- en Zeil vereen. „Het Spaarne" p Zondag 23 dezer uitgeschreven runnen wij thans bijzonderheden me- edeelen. Het Eerecomité bestaat uit de na- 'olgende heeren: Eere-voorzitterJhr. Mr. J. W. M. ichorer, Commissaris der Koningin a de Provincie Noord-Holland. C. André de la Porte, J. Arnoldy, Burgemeester van Scho ten; H. Th, Chappuis, Majoor der Inlanterie Mr. J. de Clercq van Weel, Rechter der Arrondissements-Recht- bank en Lid van den Raad Mr. W. Jager Geriings, Majoor-commandant der dd. SchutterijMr. H. Ph. de Kanter, Lid van de Tweede Kamer der Staten GeneraalP. C. Kool, Overste der Genie; J. H.Koolhoven, President der Sociëteit Vereeniging; J. Krol Kzn., Voorzitter van de Ver eeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende Gemeenten en tot be vordering van het Vreemdelingenver keer; mr. L. C. Kronenberg, Ed. de Lanoy, F. Van Leeuwen, dirigeerend Officier van gezondheid Fr. Lieftinck, Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, Voorzitter der Sociëteit Trou moet BlijckenMr. Joh. P. Van Ou- teren Subst.-Officier van JustitieJhr. Ch. F. Van de Poll, L. Simonsz, Mr. A. W Thöne, Auditeur Militair; Jhr. W. Ph. Teding van Berkhout, Burge meester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Het programma luidt in hoofdzaak aldus Wedstrijden voor Amateurs. No. 1. Achtriems outrigged gieken, baan ca. 3000 Meter. Ie Prijs Groote verguld-zilveren medaille, aangeboden door den Eere-voorzitter. 9 verguld zilveren-medailles 2e prijs 9 zilveren medailles. Inleggeld f25. No. 2. Achtriems outrigged gieken (Juniores) baan ca. 3000 Meter. Ie pr. 9 verguld-zilveren2e prijs 9 zilveren medailles. Inleggeld f20. No. 3. Vierriems outrigged gieken, baan ca. 3000 Meter. Ie prijs Groote verguld-zilveren medaille, 5 verguld zilveren medailles 2e prijs 5 zilveren medailles 3e pr. 5 broüzen medailles. No. 4. Vierriems inrigged gieken (Juniores) baan ca. 3200 Meter. Ie prijs Groote zilveren medaille, aange boden door den Eere-voorzitter, 5 verguld-zilveren medailles; 2e prijs 5 zilveren medailles 3e prijs 5 bronzen medailles. Inleggeld f 20. No. 5. Tweeriems outrigged gieken baan 3200 Meter. Ie prijs drie verg.- zilveren medailles2e prijs drie zil veren medailles. Inleggeld f10. No. 6. Tweeriems inrigged gieken (Juniores) baan 3200 Meter. Ie prijs drie verguld-zilveren medailles2e pr. drie zilveren medailles. Inleggeld f 10. No. 7. Single Sculling outrigged, baan 1500 Meter. Ie prijs groote zilveren medaille. 2e Prijs zilveren medaille. Inleggeld f10. Vo l ksroeiwe dstrijd. No. 8. Voor vaartuigen met stuur man en twee roeiers en geroeid met vier riemen baan 1500 Meter. 2e Prijs 125.2e Prijs f 10.3e Prijs f5.- 4e Prijs 12.50. Inleggeld fl. De wedstrijden, uitgezonderd no. 8, worden gehouden voor Heeren lief hebbers, leden eener uitgenoodigde vereeniging en onder de bepalingen van het reglement voor Roei wed strij den. Zoo noodig zal in heats geroeid worden. Behoudens toestemming der jury zullen wedstrijden, welke over geroeid moeten worden, na afloop van alle andere nummer plaats vin den. De volgorde der wedstrijden zal onmiddellijk na sluiting der inschrij vingen bekend gemaakt worden. Boei 1 ligt aan den westwal (Haar- lemsche zijde). De wedstrijden 1, 2, 3, 7 en 8 ge schieden boord aan boord zonder draaiboeien. De wedstrijden 4, 5 en 6 geschie den boord aan boord met eene draai boek Alle wedstrijden behalve no. 7 wor den met stuurman geroeid. De helft van het inleggeld wordt terugbetaald voor elk vaartuig dat aan de boei van afvaart verschijnt. De inschrijvingen geschieden schrif telijk onder bijvoeging der inleggel- den vóór of op Donderdag 12 Juni a. s. bij den secretaris, den heer M. Lugt Leidschevaart te Ha« i l, j et opgaaf van de namen der bemannin gen en de kleuren van pet en tricot. De loting zal plaats hebben aan het vereenigingslokaal op Donderdag 20 Juni des avonds ten 8 uur. De keuring der vaartuigen zal even tueel geschieden op Zaterdag 22 Juni des middags ten twee ure aan het vereenigingslokaal. Van wege de Haarlemsche Hard draverij-vereeniging zal 3 Juli a. s. op den Dreef een harddraverij worden gehouden voor paarden van zessen klaar. De prijs en de twee premies zullen bedragen f 200, f50 en f 25. De toegangsprijzen zullen lager dan vroe gere jaren worden gesteld. Zitting van Donderdag 6 Juni. Jacob van der Vlies, 24 jaar, pol derjongen te Zaandam, nam daar in den nacht van 24 op 25 Mei 2 doo- zen en een pakje tabak, een pakje pruimtabak, 6 pakjes sigaretten, een pijp, een muzikalen neger en een fleschje met Floridawater weg uit den winkel van den koopman Snoek. Zijn ij delheid verried hem, want toen de politie, die hem verdacht, hem aanhield roken zijn zakdoek en zijne kleeren naar Floridawater. De eisch is gevangenisstraf voor 4 maanden. De ambtshalve toegevoegde verdediger mr. W. van Hulst wij zende op de onbelangrijkheid van den diefstal, concludeert tot een mindere straf. Rens König, die terecht had gestaan ter zake van diefstal werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in Mei 1894 en 1895 Reizigersin 1894 f7999.03 in 1895 f7535.84, nadeelig verschil f463.19. Goederen in 1894 f719.89, in 1895 f954.626, voordeelig verschil f234.735. Te zamen vervoer in 1894 f8718.92 in 1895 f 8490.46s, nadeelig verschil f 228.45s. Vorige maanden in 1894 f 31554.26. in 1895 f30181.29, nadeelig verschil f 1372.97 Vervoer sedert 1 Jan. 1894f 40273.186 in 1895 f38671.75,, nadeelig verschil f 1601.43. Diversen in 1894 f 3072.in 1895 f3087,45, voordeelig verschil f 15.45. Totale opbrengst in 1894 f43345.185 in 1895 f41759.206, nadeelig verschil f 1585.98. Per dag kilometer in 1894 f 10.251, in 1895 f9.876, nadeelig verschil f 0.376. Te Hillegom en omstreken heeft het tulpenrooien een aanvang geno men door de langdurige droogte is het gewas zeer klein, doch de hoe veelheid is groot. De raad der gemeente Alkemade besloot de kermissen in de verschillen de afdeelingen der gemeente dit jaar gelijktijdig en wei van 2 tot 7 Sep tember te doen plaats hebben en be noemde tot gemeente-geneesheer de heer J. W. Jorissen, arts te Heeren veen. De besturen der liberale, anti revolutionaire en protestantsche kies verenigingen te Sloten, hebben be sloten bij de a.s. gemeenteraadsver kiezingen samen te werken. Op Vrijdag 14 Juni zal te Halfweg de eerste paardenmarkt gehouden worden, in het bijzonder van jonge paarden van tot 5 6 jarigen leeftijd. De landbouwafdeeling aldaar wijst in hare aankondigingen op een prach tig marktterrein in de onmiddellijke nabijheid van het station. De burgemeester van Assendelft is door eenige beschonken polderjongens van zijn rijwiel gesleurd en mishan deld het wiel werd in een sloot ge worpen. Door eenige burgers werd de burgemeester ontzet, waarop de aan vallers het hazenpad kozen. Zandvoort. Wie denkt er, bij het noemen van Zandvoort, niet aan den geweldigen storm, die ettelijke weken geleden het bruisende zeewater opstuwde over heel het breede strand heen tot aan den voet van den duinwand, waar het nog tegen aan zwalpte, als waren ze voornemens die borstwering stormen derhand in te nemen en den aanval te wagen op het lage land van Haar lem Zoover kwam het niet en zal het niet licht komen, maar wie nu in een gemakkelijk en badstoel de breedte ,van het strand overziet, ver baast zich er over, dat het water die gansche oppervlakte heeft over stroomd. Dan, er is van de verwoesting die de golven hebben aangericht, niets meer te zien. Aan den zeekant is men den voortdurenden strijd met de wa teren wel gewoon. Wat vernield is wordt herbouwd, zoo 't kan nog wat steviger dan voorheen opdat geen herhaling volgen zal en dat de trap pen, die van het terras der hötels naar 't strand voeren, bij dien geduch- ten storm zijn weggeslagen en te Noordwijk weer aan land gekomen, is alleen nog te zien aan de nieuw heid van hunne opvolgers in dienst. De duinen zijn hier en daar op nieuw met helm beplant. Overigens is alles bij 't oude en wacht Zandvoort zijne gasten, als vroeger. En wat is er nu nieuws te zien'in deze mooie badplaats, wat is er ver beterd, verfraaid, veraangenaamd wat is er gekomen, dat er 't vorige jaar niet was Helaaser zijn geen folio vellen noodig om dat te be schrijven. Het hótel „d'Orange" heeft een vleugel bijgebouwd en kan dus item zooveel logés meer herbergen. En verder? Verder is alles gebleven zooals het was. Gebleven zooals het was. Dat is ook de Passage, grandioos overschot van vroegere weelde, toen levendig en cos- mopolitisch druk, nu leeg en verla ten, weerkaatsend eiken voetstap van den toevalligen bezoeker, die met ver wondering kijkt naar de witgeverfde ruiten van de ledige winkels en cafés. Op den hoek bij bet Kurhaus een Naar het engelsch van RICHARD HENRY SAVAGE. HOOFDSTUK H. De rancho te Chorrera. Met weinig moeite herkende hij de omgeving en hield zijn idem in, toen hij langs de kalme rivier voortliep. Hij wist rolstrekt niet hoe lang deze weg was, maar was nu zeven mr onderweg geweest en eindelijk bereikte hij den kruisweg n klom met loome schreden tegen den oever op. Hij stond m achter de bui'enste rij kleine huizen, gebouwd rondom iet plein van Olanchito. Eene nieuwe moeielijkheid wachtte lem. Durfde hij de stad binnengaan Zou hij trachten iemand rakker te maken? Het was drie uur; zou hij tot den rror- ;en hier buiten wachten Slaap en vermoeidheid zoowel als le honger maakten hem bijna machteloos. Wanhoop greep hem aan. Voorwaarts! Hij betrad dus het stille plein aan den overkant en een groote, oude kerk der Conquistadores verhief zich voor hem. Omzichtig liep hij het plein langs. Geen geluid deed zich hooren niets bewoog zich. Langzamerhand werden in de schemering kleinere voor werpen ook zichtbaar. Hij haastte zich naar de oude kerk om er eene schuil plaats te vinden. Daór was hij veilig, wanneer hij zich slechts tegen den slaap kon verzetten. Met wankelende beenen, ge wond en bloedende handen zonk Seymour neer aan den voet van het groote houten kruis voor de kerk van Olanchito. Het was kwartier voor vieren. Goddank, hij was voor het oogenblik veilig. Zijn tehuis en vrienden waren duizenden mijlen van hem verwijderd; toch was het hier eene schuil plaats. Een flauw lichtschijnsel vertoonde zich in de kerk. Behoedzaam naderde de vluchteling de oude, gebeeldhouwde, mahoniehouten deur en gluurde door een reet naar binnen. AfschuwelijkHij zag in den vleugel een lijkbaar. Deze was met een zwart laken bedekt en he+ lijk lag in de kist. Een ongelukkige, die weldra begraven zou worden. Flauw bran dende olietoortsen aan het hoofd- en voeteneinde verspreid den een spookachtig licht en de slaperige inlandsche koster had blijkbaar zijne plaats verlaten om te gaan slapen. Een gevoel van afkeer maakte zich van den vermoeide meester, die zich voortsleepte naar een hoek achter de bogen van het oude portaal en neer zonk om te slapen met de revolver in de vuist door doodelijke vermoeienis en knagenden honger gekweld. Hoe lang hij sliep wist hij niet. Door een plotselinge hevige pijn in zijn hals ontwaakte hij. Een groot, zacht dier gleed over zijn gelaat en het neerdruppelend e bloed toonde aan, dat een groote, bloedzuigende vleermuis zich op zijne aderen had neergezet terwijl hij sliep. Vol af schuw en ontsteltenis sprong hij op. Het afschuwwekkende van het gebeurde prikkelde zijne laatste krachten, en na zijn zakdoek om zijn gewonden hals te hebben gebonden, wandelde, ja strompelde hij ongeveer een uur rond op het stille plein, met de revolver inde hand. De vogels begonnen zich nu te doen hooren en verwarde ge luiden uit het bosch toonden het weder ontwaken zijner dierlijke bewoners aan. Seymour kon nu het huis onderscheiden van pater Sanchez naast de bouwvallige oude kerk, twee honderd jaar geleden gebouwd door de woeste Spanjaarden, toen Olanchito nog eene beroemde stad was. Zou dan nooit iemand ontwaken? Zou de nacht eeuwig duren? Deze gedachten doorspookten het brein van den man, wiens krachten nu geheel waren gebroken. Zwierven wellicht eenige schavuiten in de eenzame straten rond? Eindelijk werd eene deur geopend aan den westkant van het plein; een man trad naar buiten, keek rond en sncof langzaam de morgenlucht op. Haastig trad Seymour op hem toe en het verbaasde hem niet den man te hooren zeggen „Madre de DiosWie zijt gij en waar komt gij vandaan?" Zijn gelaat, met modder bedekt zijne gescheurde kleeren zijne gekneusde en bloedende handen, deden den zwerver er als een woesten bedelaar uitzien. Seymour verklaarde uit zijn kamp te zijn verdwaald.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1