Yoor onze Yensiers. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Zaterdag 8 Juni 1895. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PKERKBOOM. BINNENLAND, FEUILLETON Wedderburns Testament. e Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOBN F. JONESSucc., Park's 31 bi* Faubourg Montmartro: Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet gebeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-=3=, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiem. PEEREBOOMo Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten: Madagascar. Haart. Halletjes CCXL. Binnen- en Buitenlandsche berich ten. Varia. Advertentiën. BIJLJfETTKM voor Veilingesii c.** Attiïfoestfedfimgen, voor Fee$$eI|Jk« heden, Concoursen efle s*a» men ter Stoomdrukkerij var dit Blad tot hoogst billijken pi*.js laten drukken. Wieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd I)e aankomst van den trein der pelgrims te Lourdes. De onderdompeling in de heilige bron te Lourdes. Officieel plan van de Wereldten toonstelling van het jaar 1900 te Parijn De nieuwe gebouwen van de uni versiteit te Rijssel. (8 alb.) 1. Het instituut der wiskundige wetenschappen. 2. Het instituut der natuurkundige wetenschappen. 3. Inwendige van de groote natuur kundige ontleedkamer. 4. He', institnt de physique. 5. Faculteit der rechten en der let teren. 6. Het chemisch instituut. 7. Chemisch laboratorium. 8. Faculteit der medicijnen en der pharmacie. Het bloemenfeest in het bosch van Boulogne. Het zomerseizoen te Londen. De groote historische optocht van het koninklijk engelsche 3e regiment huzaren. De expeditie van Madagascar (3 platen.) 1. Aankomst van een prauw te Majunga. 2. Weg van Majunga naar Tanana rive dwars door de palmboomen. 3. Het aanwerven van een Harni- dieh's ruiter aan de kazerne te Diar- bekir. Reis van den minister van land bouw in Tunis (2 atb.) 1. De wagon van den minister in gevaar bij het derailleeren te Bir-el- Bafaïed. 2. M. Gadaud het ordeteeken aan den kaid der Souassi's overhandigende. Valkenjacht in Afghanistan. De installatie van den Maharaja van Mysore. Een moderne Orpheus. Mevrouw Sarah Bernhardt in Sar- dou's „Gismonda," Het Coach rij den weder in eere. Het engelsche oorlogsschip Terrible. Het marktplein van „Oud-Holland." op Zaterdag 11 Mei 1895. {Eigen Haard Politieke platen en portretten. STADSNIEUWS, Haarlem7 Juni 1895. Na verkregen machtiging van Ge deputeerde Staten is op 4 dezer door Burgemeester en Wethouders voor het Brongebouw de vergunning voor den kleinhandel in sterken drank verleend. De volgende overwegingen hebben tot het besluit geleid „dat het hier geldt een bizonder geval, geheel passende in het kader der gevallen, waarvoor bij de behan deling der wet van 28 Juni 1881 {Stbl. No. 97) in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, door aanneming van een amendement van het lid, den heer van Gennep, in art. 2 dier wet is opgenomen de bepaling, dat ver gunningen boven het vastgestelde maximum in bi zond ere gevallen na machtiging van Gedeputeerde Staten, kunnen worden verleend „dat toch volgens verklaring van de adressanten bij gebreke van ver gunning voor den kleinhandel in sterken drank, niet alleen een behoor lijke en rente? evende exploitatie van het Brongebonw onmogelijk is, maar ook de levensvatbaarheid van de ge- heele onderneming „het stichten van een Staalbad te Haarlem, ernstig be dreigd wordt." Naar wij vernemen heeft de heer dr. E. van der Yen eervol ontslag ge vraagd als directeur der Burger avondschool alhier. Donderdagavond zou P. Verhorst uit Amsterdam in het Volksgebouw te '8jfc uur voor opperlieden de vraag bespreken„Is het niet nuttig en noodig dat alle opperlieden zich gaan vereenigen?" Weinig publiek was op gekomen. Tegen 9 uur deelde de voorzitter daarom mede, dat wegens geringe opkomst geene openbare ver gadering zou worden gehouden, maar eene huishoudelijke, waarin men zou trachten ook hier eene opperlieden- vereeniging te stichten. Hedenmiddag werd in het Koloniaal Museum alhier gehouden de jaar lij ksche algemeene vergadering van de Nederlandsche afdeeling der Neder- landech-Indische Maatschappij van Nijverheid en landbouw. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeeling in 1894 29 begunstigers en 42 leden telde tegenover 30 begun stigers en 46 leden in 1893 en dat de kas met een batig saldo van f 2699.60 sloot. De benoeming van den heer P. J, van Houten van Den Haag tot be stuurslid werd bekrachtigd. Hierna hield de heer A. H. Berk hout eene belangwekkende voordracht over „De wildhoutbosschen op Java in verband met de caoutchouc- cultuur." Spreker begon met er op te wijzen dat de Ned. Ind. Regeering op Java naast de 600.000 H. A. djati (teak) bosch ongeveer 2 millioen H. A. wildhoutbosch bezit, waarvan t?n naastenbij de helft in stand gehou den moet worden in belang van de irrigatie. Die wildhoutbosschen le veren thans nagenoeg niets op en wordt er uit vrees van kosten te ma ken weinig of niets gedaan om verdere dévastatie tegen te gaan. Het aanwezige houtgewas bezit niet zooals met djati het geval is op stronk eene hooge waarde maar is integendeel in den regel geheel waar deloos. In West-Indië, waar de bosschen zooveel dichter bij de débouchéplaat- sen gelegen zijn, worden door de regeering concessie's uitgegeven, waar bij de houders het recht verkrijgen de aanwezige boomen te vellen tegen eene betaling van 10 cent de H. A. Het is daarom ge wen scht naar ver betering te streven door het teelen van boschproducten, die in een klein volumen eene hooge waarde bezitten. Op die producten zullen de kosten van een lastig transport naar rato minder drukken. Behalve evenwel het bezitten van eene hooge waarde, is het noodig, dat de te produceeren waren voor vele doeleinden gebezigd kunnen worden, zoodat men de markt er niet gemakkelijk van overvoert, zooals met de kina is geschiedde. Spreker vestigde vervolgens de aan dacht op caoutchouc en de getah- pertja, twee grondstoffen, die in 't dagelijksch leven gemeenlijk met el kaar verward worden. Ze zijn echter gemakkelijk van elkaar te onder scheiden, doordat caoutchouc elastisch is (van daar ook de naam gomelas tiek) en getah pertja niet. Getah-pertja wordt het meest ge bruikt voor de omkleeding der onder zeesche telegraafkabels en voor het isoleer en van telephoonleidingen ter wijl men caoutchouc voor tal van doeleinden bezigt. Ongeprepareerd maakt men ertee- keningen mede schoon, met KV/ zwavel innig vermengd (gevulcani- seerd) vervaardigt men er biljardban- den, pakking enz. van, terwijl met 2030% zwavel verbonden het den naam van éboniet voert en alsdan een zeer gewild surrogaat voor hoorn le vert. Caoutchouc en getah pertja zijn geen stoffen van animale maar wel van botanische origine. Beide stoffen worden verkregen door het indikken van het melksap, dat bij verwondin gen uit meerdere tropische boomen vloeit. Ook in Midden Europa treft men gewassen aan,die caoutchouc bevatten b.v. de paardenbloem. Alleen de boo men tusschen de keerkringen leveren voldoende product om de kosten van het oogsten behoorlijk te vergoeden. De meeste caoutehouc is afkomstig uit het bekken der Amazone, maar ook Azië en Afrika leveren aanzien lijke hoeveelheden op.Spreker schetste de wijze van aftappen in verschillende landen. Ook de bewerking werd besproken en deze het auditorium met behulp van monsters duidelijk gemaakt. Talrijke tabellen verduidelijkten den loop der prijzen en de productiviteit der verschillende boomsoorten. Als slotsom werd de wenschelijk- heid betoogd, dat de Ind. Regeering moge voortgaan met het nemen van proeven, waarvan de aanvankelijke resultaten de meening wettigen, dat de caoutchouc-cultuur den lande ruime winsten bezorgen zal. Zoolang er nog geen zekerheid bestaat omtrent de kosten van het extraheeren van ge- tahpertja uit de bladeren der ver schillende Sapotaceën, is het geraden voorzichtig te zijn met het uitbreiden dezer plantsoenen, daar de aanleg vrij kostbaar en de opbrengst relatief ge ring is in verhouding tot die van den Oost-Ind. gomelastiek boom. Vervolgens bezichtigde men 't mu seum. Des namiddags te 6 uur werd een gemeenschappelijk diner gehouden in het hotel H. Scholten. Donderdag morgen ontstond on verwachts brand in eene schuur van den landbouwer J. van Baren in den Grooten Ypolder te Sloterdijk. Ofschoon de brandspuit spoedig te plaatse was, kon zij toch niet ver hinderen, dat twee schuren geheel in asch werden gelegd, en het zich daarin bevindende hooi en stroo een prooi der vlammen is geworden. Het woonhuis is behouden gebleven. De geheel e uitslag der Aanbesteding gehouden te Hillegom den 4en Juni 1895 betreffende het bouwen vaneen dokterswoning aldaar, is als volgt: J. J. Guldemond, Hillegom f12000. S. B. Peyra Haarlem 11800. P. P. Nente Hillegom 10920. C. Bos Haarlemmermeer „11850. J. S. Velthuizen Haarlem 11790. J. A. Kaub Halfweg 10275. P. van Duuren Haarlem 10240. J. M. Scheepert Amsterdam 11154. W. N. Schroder Oegstgeest 11145. J. Goozen Hillegom 10880. L. Noussil Bussum „10790. H. van 't Wout Haarlem 10500. L. van Rossen Maassluis 10478. J. van Wageningen Haarlem 10300. J. van den Boogaard 10250. J. C. Vendeloo Velsen 9130. aan wien het werk is gegund. Tot lid van het bestuur van den Noorder-IJpolder is gekozen de heer Mr. N. G. Cnoop Koopmans alhier, in de vacature van wijlen Dr. D. de Haan. Beroepen te Hillegom da. Kruijff, te Maassluis. Op plechtige wijze is Donderdag avond te Sloten (N.-H.) de eerste steen gelegd voor een Kerkgebouw voor de „Vrije gemeente" aldaar. {Zie vervolg Stadsnieuws de pag Parlementaire praatjes. Uit een verzuim kan nooit een recht worden geboren zeide de Minister van Koloniën in de zitting van heden (Donderdag.) Het was naar aanleiding van de conclusie der comm. van Rapp. inzake het adres der gep. Indische officieren, waarvan ik gisteren sprak. En de Kamer, blijkbaar van hetzelfde gevoelen, als de Min., verwiep de conclusie waarin van een aan de adressanten toege bracht nadeel werd gewaagd en liet het bij een eenvoudige dankbetui ging aan den minister voor de door hem verleende inlichtingen. Het voorstel van den voorzitter en der centrale commissie, om de wet op het personeel den 18;n dezer in de afdeelingen te onderzoeken, lokte Naar het engelsch van THOMAS COBB. HOOFDSTUK I. Dick Forsyth. „Ik dacht wel, dat ik je hier zou vinden Eva," zeide Dick en naderde den pereboom, waarop zij zat tusschen twee ver takkingen, met har? voeten even boven -het gras. „Hoe gaat het vandaag met mijnheer Wedderburn, Dick vroeg zij, terwijl hij een zijner handen nit de zakken van zijn licht zomerjasje te voorschijn haalde en haar die toestak. „Slecht," gaf hij ten antwoord. „Hoewel het verwondert mij niet. Deze week heeft Totton voortdurend in- en uitge- loopen. Brodrick heeft hem alles wat op arbeid of zaken geleek verboden, maar je weet hoe mijnheer Wedderburn is. Ik kan mij waarlijk niet be-rijpen wat Totton met hem te maken heeft. Vanavond z l ik het echter wel hooren. Wij eten een half uur vroeger om daarna ruim tijd beschikbaar te hebben." Hij schoof zijn pet achterover, waardoor het donkere haar, dat achteloos in krullen over zijn voorhoofd hing, zichtbaar werd. Zijn knap gelaat toonde groote verlegenheid, terwijl hij zijn gladgeschoren bovenlip tusschen zijne tanden nam en met den hak van zijn rechterschoen in het gras van mevrouw Gordons tuin stond te draaien. „Wat ik zeggen wilde Eva," voegde hij er bij en keek plotseling op, „herinner je je welken dag wij vandaag hebben „Den eersten Juni Dickden dag, waarop je in Castle- bridge kwaamt." „Elf jaar geleden," gaf hij ten antwoord, „een jaar eerder dan jij en je moeder. Ik verloor mijne moeder op dien dag Eva en mijn vader ook. Toen hij deze woorden sprak opende hij een medaillon, dat aan zijne horlogeketting hing, en van hare zitplaats vooroverbuigende nam Evelyn Gordon het in hare handen. Terwijl haar blik was gevestigd op de portretten een van een blonden man met blonden baard, en van een ook blonde maar slanke vrouw wendde Dick den zijne niet van haar ge laat af. Dit whb wel een blik waard; het was juist geen opvallend schoon gelaat, daarvoor waren de trekken te onregelmatig, maar het teekende zachtheid en vertrouwen, met groote, don kerblauwe oogen, een korte bovenlip en een laag vierkant voor hoofd, gedeeltelijk verborgen onder haar lichtbruin haar, waar op de zon speelde, schijnende door de frissche groene bladeren. „Het is vóór de ziekte van mijne moeder gemaakt," zeide hij en voegde er toen bij, na een oogenblik met zijn hand op de hare te hebben gerust: „Er is toch geen slecht nieuws van Will Eva?" „Neen, wij hebben de laatste maanden niets van Will ge hoord. Waarom vraag je dat?" „Je hebt geschreid." Zij bracht hare handen met eene vlugge beweging voor haar gelaat, maar toen zij ze weer daarvoor wegnam, waren de sporen van nieuwe tranen achtergebleven. Terwijl zij Dicks groote, forsche gestalte als in een nevel voor zich zag, kwam een gevoel van rust en zekerheid bij haar op en iets van een glimlach speelde om hare lippen. „De beheerder van mijne moeders bezitting is dood," zeide zij en werd weer ernstig; „hij heeft zichzelf van kant ge maakt. Gisteren...." „Je wilt toch niet zeggen dat dat zijne zaken in de war zijn, Eva?" „Ja, zoo erg mogelijk," vervolgde zij. „Alles is weg Dick, alles. Wij moeten Castlebridge verlaten." „Ja, maar je weet, dat je moeder nog al neiging heeft alles van den donkersten kant te beschouwen Eva," zeide hij, niet op zijn gemak tengevolge van hare tranen. „Er is gee., lichtzijde," gaf zij ten antwoord. „Behalve de eenige honderden ponden door haar bespaard, bezit moeder geen cent in de wereld. Wij weten inderdaad niet wat te doen. Ik denk wel, dat alles in orde zal komen maar ik zou gaarne willen weten hoe." „Ik denk Eva, dat ik het wel weet," gaf hij ten antwoord, en onmiddellijk werd zij vuurrood.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1