AilPIiKÈILJETTEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. l2e Jaargang Maandag 10 Juni 1895. No. 3660 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen, J. C, PEEREBOOH. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Letteren en Kunst. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onu agenten en door alle boekhandelaren en courantieri. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOl Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAÜBE té CoJOJDf F. JOHXSSnee.Parift 31bte Paetbovrg Montmartro; EERSTE BLAD. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc Kan men ter Stoomdrukker!) var dit Blad tot hoogst billijken gis.Js iaten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever Haarlem, 8 Juni 1895. B. en W. kunnen zich niet veree- uigen met een door de Commissie van Toezicht op het M. O. voorge stelde regeling van het (in Nov. '94 geschorste) onderwijs inde gymnas tiek aan de meisjesschool voor mid delbaar onderwijs. Wel acht het College de voorgestelde regeling de beste, doch de meederheid is niet overtuigd, dat het nut daarvan geë- venredigd is aan de kosten, die om streeks f1000.bedragen en stelt derhalve voor, het onderwijs in de gymnastiek aan genoemde school te laten vervallen. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid Jalhier zal aanstaanden Zondag eene rijke verzameling reproductiën van decoratieve schilderwerken, be trekking hebbende op het middel- eeuwsche tijdperk, tentoongesteld zijn. De schoone compositiën dezer wer ken die wat vorm en kleur betreft, zoo harmonisch overeenstemmen en den rijkdom der motieven en symbolen wier onderdeelen op zoo karakteris tieke wijze zijn weergegeven doen zien dat de kunstenaars dier dagen de aan de natuur ontleende vormen door hunne juiste en 6trenge styli- seering met nieuw leven weten te bezielen, waardoor deze werken eene bijzondere bekoorlijkheid verkrijgen. De toegang tot het museum is wegens de herstellingen die thans aan het gebouw van het Paviljoen plaats hebben, tijdelijk naar de middendeur op het terras verplaatst. Des Zondags is de toegang vrij. De harddraver Majic, van den heer Ockhorst te Rotterdam? die dit jaar reeds zoovele prijzen won, is overge gaan in handen van den heer J. A. van den Berg alhier. Bij het verstrijken van den termijn, gedurende welken de inschrijvingen voor den bouw van het voorgestelde gedeelte der kathedrale kerk alhier verbindend blijven, ie aan de inschrij vers medegedeeld dat het werk aan niemand is gegund. Tot ons leedwezen hebben wij heden een zeer belangrijk stuk van onzen stadgenoot den heer A. van der Voort Azn., over Madagascar, wegens ge brek aan ruimte achterwege moeten laten. Daar het voor een gewoon Nr. der Courant te uitvoerig is, zal dit stuk in ons eerstvolgend Zaterdagavond nummer een plaats vinden. is door eigen personeel met emmers water gebluscht, waarbij van eender heeren van Thiel het hoofdhaar is geschroeid. Den liefhebber van een fijn sigaartje is wederom de gelegenheid aangebo den zijne inkoopen te doen. Ze zijn voorhanden in allerlei soort en prijs in het sigarenmagazijn van den heer J. H. J. de Wildt, dat hedenavond in de Kruisstraat No. 2 zal geopend worden. Binnen den korten tijd van 14 dagen is genoemd perceel inge richt tot een netten sigarenwinkel. Het is een flinke ruime winkel, die in notenhout geschilderd en geheel volgens de eischen des tijds is inge richt. In de étalage zagen wij eenige kistjes speciaal voor de overzeesche verzendinghet zijn nette blikken kistjes, waarop albeeldingen van de Hoiiandsche academiën of van „types hollandais", die zonder twijfel vele koopers zullen lokken. Behalve in sigaren en tabak drijft de heer J. H. J. de Wildt ook handel in chocolade en thee. De laatste van de welbekende Rotterdamsche firma J. M. Broek. Zoowel dames als heeren zullen dus den winkel kunnen bezoekenwaarom ten gerieve van de clientèle eenige nette stoeltjes zijn aangebracht. Te Aalsmeer is men reeds bezig met het verzenden van aardbeziën naar Amsterdam. Beschermd gedurende den winter door den sneeuw, hebben de planten zich krachtig ontwikkeld, zoodat er een rijke oogst kan verwacht worden. Te IJmuiden zal een R.K. school worden gebouwd. Naar ons wordt gemeld zijn voor het te Haarlemmeriïede e.o. ®p te richten veefonds reeds circa 500 run deren ter inschrijving aangeboden. Zeevisacherij. In deze week brachten de Zand- voortsche schuiten 28 maal versche visch ter afslag. Besomming 16 tot f 60. De prijzen der visth waren bakschol f2.tot f6.50, scharren 4.50 tot f7.pieterman fl,20 tot f 2.40 per mand tong f 0.10 tot f 0,90, tarbot f2.tot f7.50, griet f 0.20 tot f0.80, bonschol 10.10 tot 0.90 en knorhanen f0.30 tot f0.80 per stuk. Heden, Zaterdag voormiddag, ten l(ty uur, heeft een begin van brand plaats gehad in de lakstokerij van de heeren van Thiel, gelegen in de Big- gesteeg, hoek Zaksteeg, ontstaan door het vallen van een stuk brandend roet uit den schoorsteen in een ketel met lak, die op het vuur stond. Da brand Par] ementaire praatjes. In mijn vorig schrijven gaf ik reeds den weinig gunstigen indruk weder die het wetsontwerp tot regeling van de bevordering der officieren van de landmacht, tijdelijk buiten dienst bij den troep, op de Kamer maakte. Dit wetsontwerp nu heeft den generaal Schneider heden (Vrijdag) een échec bezorgd. De zaak lag zéohet wetsontwerp vorderde, dat een luitenant twee jaar minstens in werkelijken dienst is ge weest om tot kapitein bevorderd te kunnen worden, een kapitein een jaar minstens, alvorens voor hoogeren rang in aanmerking te kunnen ko men, en voor bevordering tot kolonel een dienst van een jaar in de beide voorafgaande rangen noodig is. De twee hoofdbezwaren, heden nader aangedrongen, waren deze, dat het woord „minstens" geen waarborg geeft dat niet de Minister van ben, die in specialen dienst werkzaam is geweekt, een langer stage vordert, en dat de vervulling der gestelde voorwaarde geen waarborg voor geschiktheid geeft, als die diensttijd in lang vervlogen tijd volbracht is. Beide bezwaren werden in het debat nogmaals in het licht gesteld. En ofschoon de Minister, die na den Amsterdamschen heer de Beaufort het wetsvoorstel verdedigde, liet door schemeren dat het bevorderingsrecht van leden der Kamer, tevens mili tairen, niet zou worden gekrenkt dit scheen de Kamer niet gunstiger te stemmen. Integendeel, eenmaal overgegaan tot de behandeling der artikelen, kwam de heer Lohman zeer scherp tegen de wet op. Hij deed uitkomen, dat men de leden van het Militair Huis der Koningin, die voor bevor dering werden gepasseerd, dan niet meer een vol jaar, doch slechts enkele maanden bij den troep liet dienen. En hij noemde dat „comedie"'t Was een hard woord dat de voorzitter hem zelfs verzocht te wijzigen, wat hij dan ook deed en waartegen de Min. opkwam. Maar het lot der wet was beslist. En toen de heer Schaepman dan ook een amendement voorstelde luidende „De bepalingen dezer wet zijn niet toepasselijk op den officier, die zich op het oogenblik van de afkondiging dezer wet niet in werkelijken dienst bij het leger bevindt," aangevuld op aanraden van den heer Guyot, met de bijvoeging: „Voor zoover betreft zijn bevorde ring tot den naast hoogeren rang dan dien door hem op dat oogenblik be kleed" werd dit voorstel aangeno men met 43 tegen 37 stemmen, on danks het verzet van den Min. van Oorlog. Er bleef dezen nu niets anders over, dan schorsing der beraadslaging te vragen, wat in parlementairen zin intrekking beteekent. De Kamer begon vervolgens de behandeling van het wetsvoorstel van den heer Lohman, tot wijziging van de wet op hec Lager onderwijs, in dier voege, dat de bijzondere scholen töch subsidie zullen krijgen, indien zij buiten haar schuld niet in staat zijn haar personeel op de wettelijke gevorderde sterkte te brengen. Het voorstel werd op bülijkheids- gronden verdedigd door den heer Schaepman,bestreden evenwel doorden heer de Beaufort (Wijk bij Duurst-de), die het bezwaar Uad dit voorstel den weg opende tot het stelselscholen van allerlei nuances voor staatsreke ning. Hij had bovendien bezwaar te gen het overlaten aan de reg. der beoor deeling of een behoorlijke jaarwedde is aanbevolen (wat de heer Lohman wil) en tegen het ingediende amend.- Vermeulen, dat bovendien wil doen beoordeelen, of personeel te krijgen was „met behoud van het karakter der school". Dat was te veel macht voor het uitvoerend gezag. De heer Schaepman had deze ruime macht erkend en ook de heer Ver meulen deed dat, doch èn deze èn de heer dr. Mackay verdedigden het voorstel, dat vervolgens door den heer Lohman in den breede werd toege licht, op grond van het gewenschte uit den weg ruimen van moeilijk- en onbillijkheden voor "het bijz. onderw. De Min. van Houten heeft de be slissing aan de Kamer gelatende Reg. zal later overwegen of zij het voorstel tot wet wenscht te verheffen. Dinsdag 11 uur voortzetting. Blijkens een bericht uit Igls heb ben HH. MM. de Koninginnen dezer daven een uitstapje gedaan naar de Achensee. HH. MM. reden van Igls naar Jenbach en spoorden vandaar naar genoemd meer, waar een feeste lijk versierde stoomboot gereed lag voor een tocht op het meer, die door heerlijk weder begunstigd werd. Twee bestuurders van den Achensee-spoor- weg waren te Jenbach aanwezig om den Koninklijken trein te begeleiden. Een heer, die Vrijdagavond per Holl. spo r van 's Gravènhage naar Amsterdam vertroR, vermiste, in den trein gezeten, zijn portefeuille meteen inhoud vau f1850 aan bankpapier, waarvan hij aangifte heelt gedaan bij de politie. Van de Wereldtentoonstelling. IX. Amst&rdam7 Juni 1895. Door eenige exploitanten, aldus bericht mij het perscomité, van ver schillende inrichtingen op het terrein derTentoonstelling en op Oud-Holland land werd hedenmiddag ten 12 uur een vergadering gehouden in het Wiener Café teneinde maatregelen te beramen tegen de herhaalde verhooging van den entréeprijs door het Uitvoerend Comité. Tijdens de vergadering bleek, dat men algemeen van oordeel was, dat deze verhooging als niet recht matig mocht worden beschouwd en dat zij aan de exploitanten groot nadeel berokkent. De exploitanten op Oud- Holland bleken ook bezwaar te hebben tegen de sluiting om 11 uur, maar op deze quaestie werd, daar zij niet aan de orde was, niet verder ingegaan. Op voorstel van een der leden werd eene deputatie gezonden naar het Uitvoerend Comité, teneinde dat tot het bijwonen der beraadslagingen uit te noodigen. Dit bleef echter zonder yevolg, daar geen der leden van het Uitvoerend Comité ten bureele aan wezig bleek te zijn. Het slot der dis- cussiën was, dat een adres werd opgesteld, waarin het Uitv. Com. werd verzocht in het vervolg geen hoogere toegangsprijzen te heffen dan 50 cent of 1 ticket, tenzij bij Konink lijk bezoek. De mogelijkheid werd tevens in uitzicht gesteld, dat bij niet voldoening aan dit verzoek, de exploi tanten kunne inrichtingen morgen zouden sluiten. Reeds gisteren is een dergelijk verzoek door exploitanten van Oud-Holland tot het Uitvoerend Comité gericht terwijl, naar wij ver nemen, de Commissie van Oud-Hol land daarmee instemt. Uit mededeelingen van leden dezer protest-vergadering bleek mij, dat ook de exposanten in het Hoofdgebouw, de meening der terrein-exploitanten deelen. Het antwoord van het U. Comité wordt, blijkens het adres, hedenavond vóór 6 uur verwacht. Om 7 uur zal dan eene nieuwe vergadering worden belegd.*) Hedenmiddag te drie ure werd ge neraal Vetter en echtgenoot® op de tentoonstelling plechtig ontvangen door het Uitvoerend Comité. In de vestibule werd door Mejuff. van Nie- rop aan Mevrouw Vetter een fraaie ruiker aangeboden, terwijl de bekoor lijke jonge dame, die de firma „de Gruyters Stores" op de Tentoonstel ling zoo waardig vertegenwoordigt, haar een flacon „Odeur Orkidée" van Zenthéric te Parijs aanbood; de Ge neraal ontving van den heer de Gruyter oen fraaie hartsvanger ten geschenke. Van het hoofdgebouw ging het naar de mailboot, waar de heer Calisch het woord nam om den gene raal ongeveer aldus toe te spreken -. „Toen de zegemare tot ons kwam, was er voorzeker niemand in Neder land, die niet nw vreugde deelde. Generaal, ons Comité acht zich ge lukkig hier hulde te kunnen brengen aan een van Neêrlands edelste zonen. Ik drink hiermede de gezondheid van generaal en mevrouw Vetter." De generaal verklaarde zeer gevoelig te zijn voor de hartelijke ontvangst en betuigde zijne groote ingenomen heid met de Tentoonstelling; inderdaad waren zijne verwachtingen verre over troffen. Z.Exc. sprak ten slotte den wensch uit-, dat het gebeurde in de koloniën een gunstigen terugslag zou geven op den toestand van handel en nijverheid en dat dit ook der Ten toonstelling ten goede zou komen. Daarmede dronk hij op haar succès. De Consul-Generaal van Frankrijk, de heer Jacquot, bracht hierop nog een gracieuse hulde „au nom de quelques dames frangaises qui ont, comme tout le peuple Iranyais, le culte des soldats vainqueurs." Daarop werd, na eene wandeling op de boot, een bezoek gebracht} aan Oud-Holland, waar het gezelschap werd ontvangen door het lid der Oud-Holland-Com missie den heer van Harpen. Tevens werd de] Oud-Hollandsche drukkerij bezocht, waar de heeren bestuurderen speculeeren op 's menschen ijdeiheid door voor éen dubbeltje zijn naam te vereeuwigen. B. A. B. Omtrent dit antwoord kunnen wij nog het volgende melden. (Red.) Op het adres kwam tegen acht uur een antwoord in van het uitvoerend comité, gericht aan den exploitant van het vergaderlocaal, waarin Mr. Calisch verklaarde dat het comité nog geen gelegenheid had gehad om de gevolgen van het verzoek te kun nen nagaan, maar dat adressanten wel voorzichtig moesten zijn omdat het uitvoerend comité anders hande lend tegen requestranten zou optre den. Deze waarschuwing wekte veel verontwaardiging en natuurlijk veel discussie, waarvan het resultaat was dat eene commissie van vijf perso nen werd benoemd die nog des avonds met het comité de zaak zou bespreken. Deze commissie bracht om 10 uur in de zaal der eerste étage van den olifant rapport uit van haar bezoek. Daaruit bleek dat het comité door het bezoek van generaal Vetter aan de tentoonstelling niet den tijd had om het verzoek a tête reposé te over wegen, dat het evenwel het verzoek niet onbillijk vond en aan adressan ten in den loop der volgende week een antwoord zou geven, waarvan het bevrediging van partijen ver wachtte. Dit antwoord viel tamelijk wel in goede aarde. Vele sprekers wilden dan ook op hei aanvankelijk genomen besluit om heden te slui ten terugkomen, deels nit beleefd heid voor de Fransche exposanten, wier afdeeling heden officieel en met eenige festiviteiten wordt ge opend, deels omdat zij de bezwaren van het comité om nu reeds een de finitief antwoord te kunnen geven billijkten, en dan ook in de ver wachting dat aan hunne grieven wel zou worden tegemoetgekomen omdat een druk bezoek toch ook in het be lang van het uitvoerend comité was. Besloten werd om tot Dinsdag op het antwoord te wachten en alsdan weder bijeen te komen om verder te Nader vernemen wij nog,dat iemand die Vrijdag toegang eischte tegen afgifte van een ticket, wat hem werd geweigerd, de vereeniging „hoielwezen- ten toon stelling" heeft laten dagvaar den voor het kantongerecht tegen Maandag 17 dezer tot bet ding eener schadevergoeding van f10. De advo caten mrs. Caroli en Dammers zul len voor hem pleiten. Naar wij vernemen is de collectie bekroningen der firma J. P. Nord Thomson weder verrijkt met een eere-diploma en gouden medaille van de „Exposition de Conserves alimentai- res", gehouden te Brussel in de maand Mei jl. en georganiseerd door ,,L'As sociation internationale pour le pro- grè3 de l'Hygiène en Belgique", en wel voor hare producten Thee Thom son, Thomson's Puddingpoeders en vanillesuiker. Donderdag is door de marechaus sees van Zevenaar gevankelijk naar Arnhem overgebracht een inwoner van Didam, beschuldigd een ander de hersenpan verbrijzeld te hebben. Naar wij vernemen wordt door het bestuur van het Concertgebouw te Am sterdam onderhandeld over het direc teurschap van het orkest, ter ver vanging van den heer W. Kes, met den heer J. L. Nicodé te Dresden. mid.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1