1 Rechtzaken. Financieels Mededeelingen. Politiek Overzicht. 9EMENÖD NIEUWS. doeling scheen ook om de door den Min. s^ewenschte koppeling met de inspectie van het stoomwezen en om af te keuren het stelsel van ad- iunct'inepecteurs. Dat zal misschien bij de volgende artikelen nog nader uitkomen. De Kamer nam met 47 tegen 23 stemmen het amendement aan. Zij gaat morgen (Donderdag) met de beraadslaging verder. G. Jr. Indische Comptabiliteitswet. De commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging van de Indische comptabiliteitswet heeft haar eindverslag vastgesteld en de openbare beraadslaging over dit wets ontwerp voldoende voorbereid ver klaard. Zij verzoekt echter den mi nister van koloniën, vóór de open bare beraadslaging aan de Kamer te willen overleggen de Indische advie zen, welke aanleiding hebben gegeven tot verschillende van de laatstelijk in het wetsontwerp aangebrachte wijzigingen. Vakonderwijs en vakopleiding Naar aanleiding van het te Am sterdam gehouden nationaal congres omtrent het vakonderwijs en de vak opleiding voor toekomstige werklie den in Nederland, schrijft De Nijver heidhet orgaan van de Nederland- sche maatschappij ter bevordering van nijverheid, onder meer het volgende Dit congres heeft voor de naaste toekomst een nieuw arbeidsveld ge opend voor de voor-en tegenstanders van de tegenwoordige volksschool, de tegenwoordige burgeravondscholen en ambachtsscholen, voor de voor- en tegenstanders van een, al dan niet, wettelijk geregeld leerlingwezen; de scherpe tegenstelling der beide hoofd richtingen gaf een vrij zuiver beeld van den toestand der openbare mee ning in ons vaderland omtrent de hoofdpunten. Zonder ons over te geven aan al te hooge verwachtingen omtrent den in vloed van het gehouden congres op den gang van zaken, achten wij het een mijlpaal, gezet op den weg, die moet leiden tot de noodzakelijke ver betering van het vakonderwijs en de vakopleiding voor aanstaande werk lieden in Nederland; een mijlpaal die niet over het hoofd kan gezien wor den en voor velen als uitgangspunt zal dienen voor verdere pogingen in deze of gene richting. Wie van een congres, of van dit congres in het bijzonder, meer ver wacht heeft dan het ditmaal heeft opgeleverd, heeft zich onbereikbare illusiën gemaakt. De daaruit voort vloeiende ontgoocheling schrijve men niet toe aan dit congres, aan zijne samenstelling, voorbereiding en werk zaamheden, doch aan eigen overdre ven verwachtingen. Daarmede is volstrekt niet gezegd dat wij, indien wij morgen geroepen werden de zaak „nog eens dunnetjes over te doen", het niet anders zouden doen dan thans geschied is; het aan tal vragen was wat groot; naast groote beginselvragen stonden vragen van ondergeschikt belang, van uitvoering die beter achterwege waren gebleven, het tijdsverloop tusschen de sectie vergaderingen en de algemeene ver gadering was wel wat groot en zoo was er zeker meer dat voor verbete ring of wijziging vatbaar was, doch die ervaring komt eerst na verrichten arbeid en daarom schromen wij niet de verklaring af te leggen, dat het gehouden congres beantwoord heeft aan zijn doel en dat de Nederland- sche maatschappij ter bevordering van nijverheid met voldoening mag terugzien op deze eerste toepassing van het herziene artikel 90 harer Wet. De kunst in dienst van dieven. Tijdens den diefstal in de Bank van Leening in de Leidschekruisstraat te Amsterdam stond vóór het perceel iemand op een occarino te spelen. Men vermoedt, dat dit moest dienen om het gekras bij het door vijlen en de verbreking der afsluitingen on hoorbaar te maken. Gemeld is dat te Alkmaar een drie tal jongelie ien werd vermist, die Za terdagavond met een ijzeren roeiboot zijn vertrokken. Woensdagochtend werden voorbij de gebouwen der gemeentereiniging te Alkmaar in het Noordhollandsch kanaal de lijken gevonden van de twee vermiste jongens, De Haan en A. Biscanter. Van het meisje M. Spruit is nog niets bekend. Te Scheveningen verkeert men in groote ongerustheid omtrent het lot van de bomschuit SCH. 137, genaamd „Arie en Daniël", reeder A. de Niet, stuurman A. v. d. Zwan, welke vier weken geleden ter haringvangst is uitgevaren en waaromtrent tot dusver nog geen bericht is ontvangen, ter wijl het de gewoonte is bij eene eerste reis eene Engelsche haven aan te doen en van daaruit aan den reeder be richt te zenden. Daarbij komt dat van schuiten, die tegelijkertijd uitgeva ren zijn, reeds berichten zijn ontvan- gen. Als bijzonderheid wordt medege deeld, dat verschillende goederen, al- komstig van bomschuiten, op de plaats waar de haringvisscherij wordt uitge oefend, het zoogenaamde Zand, op zee ronddreven en daar ter plaatse de laatste weken zware stormen hebben gewoed. De brand te Staphorst. De brand te Staphorst, waarvan wij in een vorig nummer melding maak ten, ontstond des namiddags vier uur door een onbekende oorzaak in de schuur, staande bij de woning van en toebehoorende aan den landbouwer R. Mannes. In de schuur waren eenige heideplaggen en hooi geborgen. Man nes was afwezig, de vrouw en de kinderen te huis. Door den N.W. wind aangewakkerd, stond ook het huis zeer spoedig in vlam en te ruim een uur waren elf bij elkaar staande boerenwoningen in de vlammen op gegaan. Met vereende kracht en uitstekende hulp van twee spuiten uit Meppel, die op last van den burgemeester, bij den brand tegenwoordig, spoedig aanruk ten, is men er in geslaagd, den brand tot die elf perceelen te beperken. De schade is zeer groot. Slechts wei nig van de roerende goederen is gered, en slechts een deel der verbrande woningen was verzekerd. Er moet zooveel aan den dag zijn gekomen omtrent de geldzaken van den veekooper te Vechel, wiens lijk in de haven aldaar gevonden is, dat men het er thans algemeen voor houdt, dat hij door zelimoord een eind aan zijn leveD gemaakt heeft. Om den schijn van zelfmoord weg te nemen en opdat men aan een misdaad dennen zou, moet hij dan opzettelijk zijn ledige portefeuille op den grond heb ben geworpen. De personen die ver dacht en aangehouden werden, zijn weder in vrijheid gesteld. Nieuwste spelling te ver gedreven Een dezer dagen bij een gemeente bestuur ontvangen postwissel was geadresseerd aan „het Gemeente Cikkelterie." Corns. Johs. Artz, die uit anderen hoofde gevangen werd gehouden, heeft zich in de gevangenis gedrongen ge voeld, zijn mededaderschap te beken nen aan twee belangrijke diefstallen met inbraak, welke te Amsterdam in den nacht van 7 op 8 Nov. 1890 en in den nacht van 12 op 13 Jan. 1891 gepleegd werden. Van den eersten was het slach, offer de heer Delaunoy, hou 'er van het magazijn van dien naam in de Kalverstraat. De heer Delaunoy w. rd in den vroegen mor gen van 8 Nov. 1890 door een poli- tie-agent opgescheld, die bespeurd had, dat een zijruit in den winkel was stuk gedrukt. Uit de etalagekast waren een aantal oud-zilveren voor werpen als beugeltasBchen, chatelai nes, wandelstok-knoppen enz. ver- I wenen, die een gezamenlijke waarde van ongeveer 400 gulden vertegen woordigden. De tweede diefstal is ge pleegd bij den heer Kolkmeijer, goud smid, Zeedijk. Deze was reeds in den nacht wakker geworden door een geritsel, dat hij aan zijn winkelluiken meende te hooren. Hij was opgestaan, doch had niets bijzonders bespeurd en zich weer ter ruste begeven. Des mor gens, omstreeks haltzes, werd hij door de politie gewekt. De sluiting der winkelluiken was verbogen, een dier luiken weggeschoven en een glasruit verbrijzeld. Door de op deze wijze ontstane opening hadden vaardige handen uit de winkelkast weggeno men vijf bakken met ringen, samen pl.m. 250, waaronder 72 met dia manten, tien gouden horloges, een flacon met zilveren knop en een me nigte charivari, alles bijeen een waarde vertegenwoordigende van 12 of 1300 gulden. Uit de bekentenis van bekl. blijkt, dat deze dietstallen zijn gepleegd in vereeniging met anderen, van wie echter tot heden geen spoor is ont dekt. Tegen Artz, die zich in deze vrij willig ter beschikking der justitie Btelde, vordert het O. M., zijne be kentenis door de getuigenverklaringen bevestigd ziende, een gevangenisstraf van éèn jaar en zes maanden. Een vrijspraak. Woensdag hebben vóór de 5e kamer der AmBterdamsehe rechtbank terecht gestaan Jullien George oud 44 jaar, ge boren te Amiens en Adouard Floemen, geb. te Koerich. Hun wordt telast gelegd, dat zij te zamen vereenigd zich zouden hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een portefeuille met ongebruikte post zegels uit het hulp-postkantoor der posterijen op het terrein der tentoon stelling voor het Hotel- en Reiswezen. J ullien George, die iemand had verge zeld die een postwissel was komen aan bieden, werd weldra op het terrein gearresteerd op aanwijzing van een brievenbesteller, die tot den chef zeide „ik weet wat u zoektu is postzegels Kwijt." De persoon, die den postwissel was komenaanb!eden,verklaardeWoensdag als getuige voor de rechtbank gehoord, dat beide bekl. het boek met post zegels hebben in handen gehad en dat hij den een tot den ander had hooren zeggen „Zwjjg eroverwij zullen het samen deelen, waarop getuige zou hebben geantwoord„Je bent een dief, zulle ik zal politie halen." Beide beklaagden ontkennen per tinent zich aan het hun telastgelegde te hebben schuldig gemaaat. De postzegels werden in de afdeeiing „Pays divers" teruggevonden, achter een voorhang, op een plaats waar gewoonlijk werklieden bezig waren. Het O. M„ waargenomen door mr. Wentholt, achtte de schuld van beide beklaagden wettig en overtuigend bewezen en eischte mitsdien tegen ieder eene gevangenisstraf van zes maanden. Mr. H. J. Biederlack, als verdediger voor beide beklaagden optredende, protesteerde krachtig tegen de preven tieve hechtenis, waarin zij zich reeds een maand bevonden. PI. zeide gaarne kinderen te zien, die kaartenhuizen maken; maar het zeer bedenkelijk te vinden, dat een ambtenaar van het O. M. kaartenhuizen maakt vanaan- wijzigingen. Niets anders is geconstateerd betoogde pl. dan dat de eerste getuige op het postkantoor is geweest met een aantal andere personen. Pl. had gehoopt, dat het. O. M. vrij spraak zou hebben gevraagd. Nu dit niet is geschied, dringt pl. aan op onmiddellijke invrijheid stelling van zijne cliënten. Nadat de rechtbank in de raadkamer over dit verzoek had beraadslaagd, deelde de president, baron mr. Von Imhoff, mede, dat aan pl.'s verzoek nog niet kon worden gevolg gegeven, maar dat reeds des middag om twee uur uitspraak in deze zaak zou wor den gedaan. Op het bepaalde uur werden de beide beklaagden door de rechtbank vrijgesproken. 15.000.000 pd. st. te verschaffen, nu de Russische regeering daarvoor borg blijft. Naar het heet, zal Rusland tot vergoeding een gedeelte van Mand- schoerije verkrijgen, terwijl aan Frank rijk de Pescadoren-eilanden zullen worden afgestaan. De Duitsche bladen zijn alles be halve tevreden ozer deze schikking. Zoo o. a. betoogt de Vossiache Zeitung dat de Duitsche regeering, die nu niets krijgt, beter-; zaken zou ge maakt hebben, indien zij zich, bij de beslissing der Oost-Aziatische quaee- tie, in plaats van bij Frankrijk en Rusland, bij Engeland h id aange sloten. De Temps spreekt echter het be richt omtrent het afstaan der Vis- scherseilanden tegen, daar deze bij het vredesverdrag van Simonoseki aan Japan zijn afgestaan. Uit Christiania wordt gemeld, dat de koning van Zweden, WoenBdag aldaar is aangekomen en onmiddellijk aan den minieterraad heeft deelgeno men. Door de ministers is den koning aanbevolen een coalitie-kabinet te vormen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 11 Juni 18 )5, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Algem. Waterlei- ding-Maatsch 90 pc. exd. Mij. van Hypothe cair crediet in Ne derland 105 Oost-JavaCultuur- Maatschappij 90 Stoomtr.Oldambt- Pekela 12 Rijnl. Stoomtram weg-Mij 100 Stichtsche Tram weg-Mij 120 Delffsche Distil leerderij, Gist- en Spiritusfabriek 34 Oblig. Mij. tot exploita tie van Koolzuur- fabrieken in En geland97 Vereenig. „Eigen Hulp", afd. Zeker heidsstelling van ambtenaren en be ambten (1890 1894) 102 Aand. Oost-Ind. Zee- en Brand-Assur.-Mij. 30 Door de Belgische Kamer is Woens dag het recht van drie francs op de 100 K.G. haver met 78 tegen 70 stemmen aangenomen. Tevens werd aangenomen een invoerrecht van 10 francs per hectoliter op room en een v; n 2 francs per hectoliter op melk, beide voor zoover bestemd voor de bereiding van kunstboter. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Rus land en Cnina een geheim tractaat hebben gesloten, waarbij de Russische regeering zich verbindt, de Chineesche regeering 15.000.000 pd. st. te ver schaffen. Van dit bedrag, waarvoor Rusland op de een of andere wijze zal worden schadeloos gesteld, zal het grootste gedeelte besteed worden tot poedige betaling der oorlogsschatting aan Japan. Vijf Parijsche bankiershuizen heb ben zich reeds bereid verklaard, deze Het Elbe—Crathie-proeeB. Het onderzoek in zake het vergaan van de „Elbe" werd Dinsdag te Lon den voortgezet. Als getuigen werden gehoord de eerste-machinist van de „Elbe" en de hofmeester van de „Crathie", en verder werd de getui genis voorgelezen van den matroos Siebert, die op de „Elbe" den uitsijk had. Toen hij het eerst het toplicht en het groene licht van de „Crathie" had gezien, was deze nog anderhalve zeemijl verwijderd; daar hij geen rood licht zag, begreep hij dat haar koers die van de „Elbe" kruiste en beseffende dat de toestand gevaarlijk was, meldde hij de boot voor de tweede maal. De eerste-officier riep toen door Jen roeper naar de „Cra thie", of zij vóór of achter de „Elbe" om wilde, maar door den wind scheen dit niet gehoord te worden. Daarna zag getuige het roode licht, dwars ter hoogte van de brug wa irop hij stond, en een oogenblik daarna had de bot sing plaats. Hij is overtuigd dat de „Crathie" hare koers volstrekt niet veranderd heeft, omdat hij anders het roode licht eerder zon gezien hebben dat zij haren koers niet veranderde schrijft hij daaraan toe, dat de „Elbe" aan boord van de „Crathie" niet ge zien is vóór de botsing. Nadat de raadslieden van partijen hun pleidooi hadden gehouden, deelde het Hof mede, dat a.s. Maandag uit spraak zal worden gedaan. Antieke wapens. Dinsdag is te Parijs de veiling be gonnen van het tweede (minder be langrijke) gedeelte der beroemde collectie-Spitzer, de wapens. Den eer sten dag zijn er 98 nummers verkocht, die ruim 300.000 frs. hebben opge bracht. Een helm, Italiaansch werk eerste helft 16e eeuw (nr. 36) deed 61.000 fr„ er werd 25.000 frs. gevraagd 1 Egger uit Weenen kocht het kleinood, men zegt voor een Rothschild. Een italiaansch radroer eind 16e eeuw (nr. 323) deed 35.000, een Fransch, 16e eeuw (nr. 324) 26.000 fr. Een halve staatBiewapenrusting met handschoenen, Fransch werk 16e eeuw (nr. 21 en 22) waarvoor 50.00C fr. gevraagd werd, bracht slechts 27.000 frs. op. Volgens de Berlijnsche Correspon dent heeft de pruisische minister var; eeredienst en binnenlandsche zaken een decreet uitgevaardigd, waarbij de Bluiting van het Alexianer-kloo9ter te Mariënberg wordt gelast. ontmoetten. In zijne rechterhand droeg hij een armoedig valies, met een groen koord dichtgehouden. Zijn vnile witte hoed met een breed zwart lint helde over naar zijn linkeroor, terwijl zijn licht grijze jaB met panden, om het middel strak dicht geknoopt over de borst wijd uitstond. Een pantalon, zwart met wit, nauw en kort door het vele wasschen, verborg niet de versleten elastieken zijner laarzen. Hij was zes voet lang, had stevige ledematen en breede schouders, dicht, kroes, zwart haar, een woesten knevel en een blauw geschoren kin. Zijne linnen manchetten, die goed te voorschijn kwamen, waren uitgerafeld, maar glanzend en schoon, terwijl zijn wit satijnen das verscheidene gaatjes van een dasspeld ver toonde. Het was een prachtige namiddag; de bedden waren getooid met schoone bloemen vol levendige kleuren en Evelyn zag er bekoorlijk frisch en lieftallig uit in haar wit katoenen japon. „Mevrouw Gordon woont immers hier," zeide de vreemde en nam zijn hoed af. „Ik ik weet niet zeker of mama u zal kunnen ontvan gen," gaf zij ten antwoord. „Ik vermoed van wel," zeide hij en hoewel hij haar scherp aanzag, lag er niets beleedigends in zijn blik. „Ik vermoed wel, dat zij mij zal willen ontvangen, wer kelijk." Hij nam nogmaals zijn hoed af en trad op de deur toe, terwijl Evelyn en Dick de poort door gingen. Gedurende hunne korte wandeling sprak Evelyn allerlei vermoedens uit, wie hij wel zou kunnen zijn. „Waarom zou hij er zoo zeker van zijn, dat moeder hem zal ontvangen?" zeide zij en voegde er plotseling bij, „mis. schien heeft hij mijn vader goed gekend." „Daar ziet hij er niet naar uit," gaf Dick ten antwoord, en zij zweeg. Wat haar voortdurend kwelde was, dat zij zoo weinig van haar vader wist. Mevrouw Gordon had medege deeld, dat hij was gestorven alvorens zij drie jaaar oud was en Evelyn had het steeds zeer zonderling gevonden nooit een portret of de een of andere herinnering aan hem te hebben gezien. Verlangend om te hooren wie de bezoeker waB, verkortte Evelyn hare wandeling, nam bij de deur van Dick afscheid en ontmoette den vreemdeling in de gang. Zij trad de eet kamer binnen, terwijl hij het huis verliet en zag tot haar schrik mevrouw Gordon uitgestrekt op den vloer liggen. Dokter Brodrick werd onmiddellijk ontboden, maar alvo rens hij kwam, had zij haar bewustzijn herkregen. „Miss G.rdon," zeide de dokter en streek met zijne hand langs zij zwarten baard, toen hij Evelyn uit de slaapkamer harer moeder naar beneden volgde, „ik behoef u niet te zeg gen, dat iets van dien aard zooals nu gebeurd is, voor eene vrouw met uw moeders hart zeer noodlottig is." „Ik ik wist niet, dat er iets niet in orde was met mijne moeder," gaf zij ontsteld ten antwoord. „Ik heb mevrouw Gordon een jaar geleden gewaarschuwd," verklaarde dokter Brodrick. „Wanneer u wilt, dat zijjblijft leven, moet u alle mogelijke voorzorgen nemen. Ik zeg niet, dat zij nog geen tien jaar kan leven, maar niet wanneer hare zenuwen zoo geschokt worden als heden het geval was. Zoo hij mevrouw Gordon hiermee een dienst bewees, Eve lyn deed hij er veel kwaad mee. Zij had reeds verdriet ge noeg. Maar toen zij de tafel in de eetkamer naderde en het chequeboek van mevrouw Gordon, dat er een paar uur ge leden nog niet had gelegen, weglegde, begreep zij dat eene nieuwe bron van kwelling bij de reeds beBtaande werd ge voegd. Bijna tegenover Meadow Bank stonden twee witte huizen' welks tuinen door een laag ijzeren traliehek waren gescheiden. Het eerste was Clematis Cottage en het verste Jessamine Villa, beide hadden tot eigenaar Shambler, een tuinman. Twee dagen na zijne wandeling begaf Dick zich naar Cle matis Cottage. „Wanneer u voor Dinsdag waart gekomen, hadt u de be nedenverdieping kunnen krijgen," zeide juffrouw Shambler, eene kleine vrouw met een gelaat als een gedroogde erwt, maar niet zoo rond, en bracht haar gelaat vertrouwelijk dicht bij het zijne. „De kamers daar zijn DinBdag verhuurd; kapi tein Burton heet hij en hij heeft slechts een valies en nog wel bijna leeg. Ofschoon toen ik de cheque van mevrouw Gordon zag, natuurlijk...." Zij Bpreidde hare handen veelbeteekenend uit. Wordt _vervolgd.j

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2