Kantoor-totalen. Voor onze Vensters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. PSÏBÏBOOÜ, Dinsdag 18 Juni 1895. No. 3667 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. Haagsclie Brieven. FEUILLET ON- Wedderburns Testament. l2ö Jaargraar, HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEESEBOOtt Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE tk Co., JOHN f. JONES. Snee.. Pargt Sibil Faubourg Montmartre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomen, worden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Binnenplein Oud-Holland. Eeresalon iransche afdeeling. (Beide uit Eigen Haard). Andrée, winner van den Grand Prix de Paris. Reis van president Faure. (4 afb.) Een Negerdorp te Parijs.) 1 Het escader der Middellandsche Zee bezitnemende van de haven van Bizerte. Engeisehe Toiletten. Ontvangdag in een Londensch hos pitaal. Bleonora Duse te Londen. Tooneel uit de opera Harold. Nasrullah Khan antwoordende op een toost aan zijn vader, den Emir van Afghanistan. Uitval uit fort Chitral. 1 Pleegzusters bij het bevrijdingsleger voor Chitral. p Het overtrekken van den Loari- pas. Aan boord van een duitschen stoo- mer naar New-York. Zegening van pelgrims op het eiland Modez. Begrafenis van den griekschen aartsbisschop van Corfu. It Chiueesche troepen op marsch naar Wei hai Wei. i Politieke Platen en Portretten. Haarlem16 Juni 1895. Bij kon. besluit is benoemd tot ont vanger van het recht van successie no. 1 te Amsterdam F. R. J. Dubois, thans inspecteur der registr. en dom. van de eerste klasse in de 8e divisie alhier. Ir Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten dat aan L. Dahlhaus vergunning i3 verleend tot oprichting van eene bakkerij aan de Kleine Houtstraat 59. Stukken van den Raad. Bij een plan van bebouwing van gronden aan de Linschoterstraat werd onlangs op voorstel van den heer Klein de behandeling verdaagd, we gens diens voorstel om adressanten niet 100, maar 50 pCt. van de kosten van bestrating en rioleering te laten betaler.. De heer Klein geeft thans als gron den voor zijn voorstel op, dat de koop van den grond leitelijk reeds in het laatst van December 1894 was geslo ten en dat alleen het transport plaats had op 12 Januari. (Men weet dat de verhoogde bijdrage gerekend werd in te gaan met lo Januari). Daaraan voegt de heer Klein een beschouwing toe over de vertraging die de zaak door allerlei omstandigheden onder vond, maar die o. i. minder tot de quaestie afdoen. De vraag is hier alleen: zal de Raad streng in acht nemen, dat het trans port plaats had na lo Januari of in ietwat mildere stemming, zich verge noegen, met de verzekering dat de koop voor 1 Januari reeds vaststond? De Comm. van Fin. stelt voor goed te keuren de rekening en ver antwoording van het St. Elizabeths Gasthuis over 1894 tot een totaal bedrag van f 133.717.12 waarbij is ge rekend op twee subsidiën der ge meente, een van f7000 over 1892 en een van f33.219.28 over 1894, dit laatste als geheele dekking van het tekort over dat jaar. Uit het bij den Raad ingeko men stuk blijkt thans, dat de heer Dr. E. van der Ven wegens gezond- heideredenen zijn ontslag als direc teur van de Burgeravondschool vraagt. Aanbeveling voor vroedvrouw, vacature Mej. de Graaf—v. d. Eist: 1. Mej. J. Schenkde Visser, Haarlem; 2. Mej. G. J. Westerman, Capellea/d IJsel. Voordracht voor onderwijzer: 3e kl. aan school CJ. Zijlstra, Haar lem, P. Walig, Haarlem, A. Nugteren, Santpoort. 3e kl. aan school FD. de Vries Fz., Joure, R. H. Simons, Beverwijk, C.van der Werff, Zand voort. 2e voordr.: G. J. Burger, Haarlem, A. J. Huese, Bloemendaal, C. Renes, Haarlemmermeer. 3e kl. aan de 2e opleidingschool B. van der Werff, Oldeboorn, R. Schou ten, Beverwijk, P. J. van Ravesteijn, 's-Bosch2e voordr.A. Ring Arnhem, F. Braaksma, Terwispel, P. L. Snij ders, Wittem. Onderwijzeres 3e kl. school C Mej. H. Cats, den Haag, E. London, Haar lemmermeer, S. M. van derPauwert, Velsen. Opening van h9t Bron gebouw. Aanstaanden Donderdag zal ons Brongebouw feestelijk worden ge opend. j Ons Brongebouw, ia, want ook zij die niet aandeelhouder zijn in de on derneming der Staalwaterbron, heb ben groot direct en indirect belang bij haren bloei. Gelukt het ons van Haar lem een veelbezocht Staalbad te maken, dan plukken duizenden onzer mede burgers daarvan de vruchten. Op verschillende manier kunnen Haarlems ingezetenen hunne belang stelling toonen voor Aim Brongebouw: adereerst door, voor zoover zij dat nog niet deden, lid te worden voor flü's jaars en m de tweede plaat? door op Donderdag, den dag der fees telijke opening, de vlag uit testeken om de stad te hullen in kleurigen feestdos. Tot het een en tot het ander onze lezers op te wekken, in 't belang der onderneming en dus in ons eigenbe lang, is het doel van dit stukje. Thans is ook alhier een kringcomité opgericht van de kwartgulden ver- eemging voor heide-ontginning. Het definitief bestuur bestaat uit de dames: P. G. van Dus8eldorpHenny, S. LandFontein en C. Smitsde Boer. De aanbesteding der Kathedraal. In eene te Utrecht gehouden ver gadering van de R. K. Aannemers- vereenigmg „Eendracht" is, ter zake van den afloop der onderhandsche aanbesteding van de kathedrale kerk te Haarlem, met al^emeene stemmen eene motie aangenomen, waarin de genoemde vereeniging, overwegende, dat, bij eene onder handsche aanbesteding, waarbij enkel uitgenoodigden recht van mededinging hebben, de rechtvaardigheid eischt, dat alleen eene te hooge aanbieding de weigering van het werk aan den minsten inschrijver mag motiveeren; overwegende, dat de Vereeniging, bij alles wat in het belang van den werkman wordt gedaan, zeker ook die der patroons moet behartigen; betreurt, dat door de handeling van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur „St. Joseph" te Haarlem een voorbeeld aan andere aanbesteders is gegeven, dat, nagevolgd, onrechtvaardigheid sanctioneert en belemmerend werkt op eene gezonde concurrentie. Tel. Provinciaal bestuur. Ged. Staten stellen voor opnieuw aan het Matrozen-Instituut der Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging te Am sterdam, eene subsidie van f500 's jaars voor 3 jaar, toe te kenneneen van f5000 's jaars voor 3 jaar aan het Nederl. Paardenstamboek, een van f 125 's jaars voor 3 jaar aan de bewaar- en handwerkschool te Terschelling, een van f100 's jaars voor 3 jaar aan de Algem. Bewaarschool te Hippoly- tushoel op Wieringenvoorts een subsidie van hoogstens f2600 tever- leenen in de verbetering van den weg van den Burg naar de Waal, op Texel. Ged. Staten stellen voor te heffen: over 1896 7 opcenten op gebouwde ei gendommen en evenveel op ongebouw de eigendommen, benevens 5 opcenten op het personeel. Voorts adviseeren Ged. Staten tot afwijzing van een verzoek om subsidie van de vereeni ging Vormschool ter opleiding van helpsters tot onderwijzeressen aan Chr. bewaarscholen te Amsterdam en eveneens tot afwijzing van een tweetal verzoekschriften om subsi- dieering ter bevordering van den aan lok van vee. De vier roeiers van de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne", die Zaterdag op den Amstel den eersten prijs verwierven in het nummer vier- riems inrigged juniores, waren de heerenH. G. P. Duyfjes, P. A. van der Laan, P. T. Krol en A. J. P. de Wilde (slag). Stuurman was de heer A. L. Couvée. De boot, waarin deze overwinning werd behaald, was dezelfde die in den wedstrijd te Ouderkerk werd aange varen en toen zonk. Zij is nog tijdig gerepareerd bij den beer W. Baay te Amsterdam. De postduiven vereeniging „De Luchtgids" hield Zondag 16 Juni een wedvlucht van Leeuwarden. Door de goede zorg van den stationschef werden de duiven te 8 uur (stadstijd) met een betrokken lucht in vrijheid ge steld. De prijzen werden behaald als volgt le prijs de heer E. Duin. 2e J. P. Brian. 3e K. Roozekrans. 4e J. A. Bruigom. 5e A. H. Terhorst. Eenige leden der Postduiven-ver- eeniging „de Snel vlieger" alhier hiel den Zondag een onderling concours van Oldenzaal circa 160 K. M. De duiven werden in vrijheid iesteld 6 uur 20 min. N. O. wind, bewolkte lucht. De aankomst was als volgt: le pr. duif Joh. Jung 11.30.7 2e J. G. Schippers 11.31.3 3e Joh. Jung 11.31.18 4e A. Haartman 11.37.6 5e 11.39.6 6e D. Hesaels 11.41.7 7e 11.41.7 8e A. F. H. Harms 11.45.33 Naar wij vernemen heeft de heer Hoogeveen, kooper van amoties al hier, al de perceelen van afbraak aangekocht, welke de uitbreiding van de Koninklijke Rijtuigfabriek, waar van wij onlangs melding maak'en, in den weg staanmet de slooping daarvan is men reeds aangevangen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is in den Gasthuissingel een be woonde schuit gezonken, doordat ze lek geworden was de bewoners moes ten dus een goed heenkomen zoeken en zijn door een bewoner der Gast- huisvest onder zijn dak opgenomen. L.l. Zaterdagnacht ten 1% ure is door broeiing brand ontstaan in hetkalk- pakhuis van den heer A. J. H. Reijnders aan de Houtmarkt no. 33, die gelukkig spoedig werd ontdekt en door eigen personeel met behulp van eenige agenten van politie is ge- bluscht, zoodat de schade zeer ge ring is. Zondag in den vooravond stond zekere K., oud 45 jaren, aan de Leid- schevaart naar het visscben te kijken, voornemens zijnde naar de muziek uitvoering in den Hout le gaan. Zich verwijderende zakte bij plotseling in een en was een lijk. XXHI. Morgen zal den Haas in Leiden zijn. Waarom ook niet Den Haag heeft zoo dikwerf de eer van de up per ten der academiestad. Haagsche jongelieden leveren een groot contin gent aan de verhuurders van cubi- cula die tevens studenten zeu- den zijn, als ze studeerden. En blijft „mijnheer" een beetje achterstallig in het betalen van zijn maandhunr, dan is de „piepa" er goe 1 voor. Waar- Naar het engelsch van THOMAS COBB. 3; HOOFDSTUK V. Op het spoor. Diok hield zich te veel met zijne eigen zaken bezig om Evelyns droefheid op te merken. De verliezen van mevrouw Gordon waren vergeten en terwijl Evelyn gaarne haar hart voor hem had willen uitstorten, aarzelde zij om uit zichzelve dit onderwerp aan te roeren. Sedert den eersten Juni des namiddags had zij tegenover Dick niet hare gewone ongedwongen hartelijkheid van voorheen kannen tooDen. Hij had toen woorden gesproken, die haar nog in de ooren weer klonken en haar grootsten troost hadden gevormd te midden van haar droefheid der laatste dagen en dat deze woorden nog niet gevolgd waren door andere, liefelijker klinkende nog, had zij toegeschreven aan het feit, dat Dicks vooruit zichten zoozeer waren veranderd. Dick was nog niet lang thuis toen Hendry verscheen, die van het station rechtdoor naar Clematis Cottage was gegaan. „Ik heb je nu toch niet lang laten wachten, waarde vriend?" zeide hij toen Dick haastig opstond om hem te verwelkomen. „Houd mij in 's hemels naam nog niet langer in spanning riep Diok uit en greep zijn hoed en stok. „Ga zitten Will en vertel op." Na eenige opmerkingen, die hier niets ter zake doen, ging Will zitten, knoopte zijne jas los, sloeg zijne beenen over elkaar en begon te vertellen. „Ik heb het spoor te Brighton gevolgd," verklaarde hij. „De laatste quitantie was verzonden van Anchor Place. Het was een huis, waar kamers verhuurd werden en was in andere handen overgegaan. Maar juffrouw Hebblethwaite, die er gewoond had, was verhuisd naar Ceylon Square." „Herinnert zij zich Smith nog?" vroeg Diek haastig. „Ja; hij is weggegaan met achterlating van schuld. Een meisje van negen jaar had hij bij zich...." „En de gouvernante, of wie zij was „Beste vriend, ik ben niet onieilbaar. Misschien handelde ik verkeerd. In ieder geval was het mijne taak om het meisje op te sporen, niet de gouvernante. Ik heb haar spoor en dat van haar vader gevolgd van Brighton naar Charlotte Street, Fitzroy Square, waar zich Orlers „private" hotel be vindt. Ongelukkig is Orler in 1872, het jaar na de komst van Smith, vertrokken; hij is het land uitgegaan en de tegen woordige bewoner weet volstrekt niet waar hij zich ophoudt." „Dus wij tasten nog evenzeer in het duister ais vroeger I" riep Diek moedeloos uit. „Niet geheel, beste jongen," vervolgde Hendry. „Ik bedacht dat daar Smith eene valBche handteekening onder de quitan- tiën was gaan zetten, er geen reden bestond, waarom hij hiermee niet zon voortgaan tot zijn dood. Na Maart 1871 verscheen geen quitantie meer. De vraag was nu, is hij ge storven voor den 24en Juni, de vervaldag van de volgende? Om deze vraag te beantwoorden moest ik de registers nazoe ken de registers van het kerspel, waarin hij woonde vol- genB onze laatste opgave. Mijn vermoeden was juist. Smiths overlijden waB ingeschreven op 13 Mei 1871 en ik heb een afschrift van de akte." „Maar zijne dochter wat is er van zijne dochter ge worden?" vroeg Dick. „Misschien weet je," vervolgde Hendry, zonder op de vraag acht te slaan, „dat in het register de handteekening moet staan van dengene, die aangifte doet van het overlijden. In dit geval was de handteekening geplaatst van Ëdmund Orler." „De hotelhouder! In 's hemelsnaam spïor het meisje op riep Diek uit. „Dat is het juist wat ik niet doen kan," antwoordde Hendry, stond plotseling op en keek in Dicks gelaat, vol spanning tot hem gekeerd, terwijl hij zijne handen in zijn zak hield. „Ik heb haar spoor gevolgd tot Orlers hotel, waar zij zich bevond in 1871 toen zij negen jaar oud was. Daar verlaat ik haar. Ik heb er genoeg vanik geef het op." „Maar het is toch mogelijk om dien Orler op te sporen,

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1