Sport en Wedstrijden. om deze dingen opgehaald, nu de Hagenaars gaan leestvieren met echte Leidsche lustrumfeest vreugde ?Morgen wordt alles vergeten, niemand denkt deze week aan onbetaalde beeren, aan „korven" van zes maanden of langer de Haagsche jonge dames zullen ten dans worden gevoerd door „mon seigneurs" en „edelhooghmoghende" heeren van éen dag en er zullen stroomen champagne vlieden in dor stige keelen en over fluweelen wam buizen. Het is merkwaardi-, dat de resi dentie altijd de Leidsche Universi teitsleesten mede viert als hoorde het zoo. De scholen zijn, althans 's mid dags, gesloten en ik verdenk zelfs een aantal Kamerleden tot de reu nisten te behooren althans de Tweede Kamer vergadert niet Dins dag 11 uur, zooals ik per abuis zeide, maar eerst Woensdagochtend. Nu, ik gun de heeren zoo'n pretje van harte. Als men zich een week lang stom verveeld heeft met allerlei vragen van techüiBch wettelijken aard, dan moet het een heele opfris- Bching zijn om weer eens „uit" te kunnen wezen, zich jong te voelen met de jongeren en met, zij het weerbarstig keelgeluid, het Io Vivat of het Gaudeamus te kunnen aan heffen. Een mensch is geen schar retje Aanstaanden Zondagavond komen de „hooge gasten" cp het Kurhaus en zal men den Prince van Oranghien, die bij de maskerade in maliënkolder verschijnt, in avondtoilet kunnen zien (blauw satijn wambuis en pof broek, met wit satijnen bouffes, zijden tricot en lage schoegen. Dit is eigen lijk nog een geheiiïi, doch ik verklap het maar). Als Mannstadt nu maar gezorgd heeft, dat zijn kapel het Hollandsche studentenlied kan spelen of een der gelegenheidsfeestmarschen, waarvan er dit jaar 7 (excuser du peu!) zijn. Want dat maakte in 1890 een mal figuur, dat 't orkest slechts het Gaudeamus spelen kon, toen de „Keizer" (nu is het maar een Prins) op het terras verscheen. Er werd om het „Iö Vivat" geroepen doch Mannstadt stond radeloos. De klan ken „Iö Vivat" waren voor hem Latijn. I Eindelijk daagde redding. Eenige gecostumeerden, de waardig heid van hun tijdelijke ambten ge heel uit het oog verliezend, klommen op het orkest, namen den violisten de instrumenten uit handen, wat be reidwillig werd veroorloofd, en atta queerden met echte Sempre Crescendo- vaardigheid het lied dat de Leidsche spes patriae reeds zingt, als het, bij manier van spreken, nog in de wieg ligt. De zeebaden zijn geopend. Misschien ontsnapt u het verband tusschen dit reit en het voorgaande. Het is er toch. Een zeebad is een uitstekend ding uit een hygiënisch oogpunt. Maar het is tevens een uitstekende „opknapper." En ik verzeker u, dat menig katterig hoofd een der dagen van de volgende week afkoeling zal zoeken in de zilte baren. Dat werkt nog beter dan een haring, anders ook een goed middel tegen haarpijn. Verlaten we nu Scheveningen om naar de residentie terug te keeren per paardentram. Ik kies met opzet dit vervoermiddel, omdat ik nog iets zeggen wil van het tramvraagstuk dat de vroede vaderen en wellicht nog meer de gemeen'enaren bezighoudt. De gemeente komt te dezen aan zien langzamerhand in een zonderling* poBitie. Met het binnensteedsch net is eigenlijk niemand tevreden, dan degenen die er juist aanwonen. En zoo het monopolie der Haagsche Tramwegmaatschappij weder met tientallen jaren moet worden ver lengd, dan wenscht men toch een aantal hervormingen, toegegeven al dat men goedkeuren zou, wat de meer derheid niet doet, dat de tramcon cessie een „monopolie" en nog wel een voor een halve eeuw zou moe ten zijn. Bij deze moeilijkheid die in zich sluit de vraag of nieuwe lij nen moeten worden toegestaan, be staande verlengddubbel spoor op enkele plaatsen bewilligd voegt zich deze anderenieuwe con cessie-aanvragen. Een is er bijv. van de Westlandsche Tramweg-Maatsch. die een verbinding Hoek van Hol landScheveningen wil maken. Een le was er, voor een verbinding van een geheel nieuw deel der stad, de wijk bij de Laan van Meerder- voort, naar het station van den Staats spoorweg. Met deze concessie nu hebben B. en W. en ik denk dat het weder alleen B. is. het al heel aardig geklaard. Zij hebben tot den conces sionaris gezegd: van uw ontwerp zijn er die en die einden die ons, in het be lang der veiligheid enjvan het openbaar verkeer, niet kunnen behagen. Maar weet ge nu wat ge doet, ge maakt uw lijn zus en zoo. En daarbij werd een plan ontwik keld, dat met het voorgelegde eigen lijk alleen dit gemeen had, dat het ook een plan was. Natuurlijk bedankte de concessie aanvrager feestelijk. En nu stellen B. en W. met de grootst mogelijke vrijmoedigheid voorde aanvrage te wijzen van de hand. Zóo doen wij als we van iemand af willen zijn die ons last veroorzaakt! H. A. GANUS Jr. staande uit twee van zijde gestikte Japansche schilderijen, die te zamen eene waarde van f20,000 vertegen woordigen. B. A. B. Naar de Tel. thans verneemt zul- leD H. M. fregat „Atjeh" en korvet Alkmaar" geen deel uitmaken van de divisie welke is aangewezen voor het jjvlagvertoon in de wateren van Marokko, doch zal deze divisie alleen bestaan uit H. M. fregatten „Johan Willem Friso" en „Van Speijk", on der bevel van de kapiteins ter zee Quispel en Backer Overbeek. Eerstgenoemde zal als divisie-com mandant optreden. Sta Pal\ meldt, dat ingevolge de circulaire door den Oranjebond van Orde verspreidt, thans 99 leden ge wonnen zijn, met een totaal van jaar- lij ksche bijdragen ad f294,75. De belangstelling schijnt dus toe te nemen en het succes niet uit te blijven. Een postbeambte te Amsterdam had een brief te bezorgen aan een juffrouw, van wier adres niets meer bekend was, dan dat het ergens op het tentoonstel.ing^terrein moest zijn. Daar de beambte geen tijd had om het verder uit te vorschen, werd een kruier uitgezonden. Deze kwam na lang zoeken terug met de tijding dat hij geslaagd was. „Compliment en alsdat de juffrouw woonde inden achterpoot van den olifant." Verder is de zaal versierd met de wapenschilden van bevriende studen tencorpsen Amsterdam, Utrecht, Groningen en Delit, van de stad Bergen op-Zoom en van verscheidene hoofdpersonen uit den stoet. Omgeven door de faculteitskleuren, troont op de estrade een Minervabeeld. Het feestterrein zal ongetwijfeld een hoogst schitterend aanzien vertoonen, mede door de verschillende vlaggen en wimpels, die vrooiijk wapperen door het luchtruim. Indien het weder gunstig is, zal deze week de feestviering voor geen der vroegere lustrumfeesten behoeven onder te doen. De vrouw van den landbouwer K. te Bussum bleef Vrijdag plotseling dood. De gemeente-geneesheer consta teerde na de lijkschouwing, dat hij het wenschelijk oordeelde het lijk naar Amsterdam te zenden. Zaterdag ontving de burgemeester opdracht van den officier van justitie te Amsterdam alsnog een nader onder zoek te doen instellen. Twee genees kundigen, door den burgemeester aangezocht, begaven zich daarop naar het sterfhuis en vonden de verschijn selen op het lijk van dien aard, dat zij adviseerden om het op te zenden naar het pathologisch laboratorium te Amsterdam, ten einde de oorzaak van den dood nauwkeurig te onder zoeken. weven enz., door de leerlingen zelf za worden uitgevoerd. Verder zal aan de Koningin worden aangeboden een weefgetouw in het klein. Van de Wereldtentoonstelling XII. Amsterdam15 Juni 1895. Het uitvoerend comité ontving, naar aanleiding van zijn besluit om zooveel mogelijk slechts één ticket ais entrée vast te stellen, van de exploitanten onderstaand schrijven: „Naar aanleiding van Uw schrijven dd. 13 Juni 1895 geven belangheb benden, huurders op het open terrein der Tentoonstelling, zoowel als op Oud-Holland, Uw Comité kennis van de ontvangst van dit schrijven, en tevens dat zij erkentelijk zijn voor het door U genomen besluit, dat zij achten te zijn in aller belang zoo wei van hen als van het publiek en ver trouwen zij, dat het Uitvoerend Co mité zich zoo streng mogelijk aan de laatste zinsnede van haar schrijven in bedoelden brief zal houden. Het succes der Tentoonstelling is voordeelig voor ieder onzer, daar van is de beste harmonie tusschen het bestuur en de huurders ge- wenscht. Namens de belanghebbenden Hoogachtend, w. g. TIMMER (firma TER MARSCH Co.) Het Luiksche blad la Meuse bevat het volgende bericht: De exposanten zijn uiterst tevreden over de beleefdheid en voorkomend heid der hollandsche douane, waarom men dan ook Zaterdag de gelegen heid te baat heeft genomen om den heer P. Moors, de in de Belgische sectie dienstdoende verificateur, een blijk van sympathie te geven. Op zijn geboortedag heeft de heer Gittens, onze commissaris-generaal, hem een bouquet aangeboden, terwijl alle ex posanten den heer Moors hun dank betuigden voor de welwillendheid, waarmede hij steeds tracht de douane formaliteiten zooveel mogelijk te ver korten en te vergemakkelijken. In de groote perszaal is eene in zending geplaatst van 's Rijks ethno- graphisch museum te Leiden, be- Lustrumfeesten te Leiden Groote drukte en gewoel heerschen reeds in de Oude Sleutelstad. De voor bereidende werkzaamheden spoeden ten einde, gracht en straat zijn in feesttooi gedost. Reeds wappert hier en ginds de idnekleur vrooiijk van uit de gevels lier woningen de toebereidselen voor de illuminatie zijn in vollen gang en naderen met rassche schreden hunne voltooiingvoor de huizen, vooral op Rapenburg en Breêstraat verrijzen ruime stellages en tribunes, ten einde niet alleen de huisgenooten, maar tevens de talrijke familiebetrek kingen en vrienden die ieder recht geaard Lewoner de; Sleutelstad ia dit tijdperk van feestviering gehouden is gastvrijheid te verleenen, gelegen heid ie schenken de aanstaande mas kerade te zien in al wat zij schitterends en luisterrijks te aanschouwen geeft. Ook het inwendige van het feest gebouw op de Ruine is bijna in den vereischten staat gebracht om aan zijne kortstondige maar luistervolle bestemming te beantwoorden en prins Maurits waarschijnlijk met de aan zijnen rang verschuldigde eere 't geïmproviseerde Bergen-op-Zoom te ontvangen. De 1 jade der feesttent prijkt met de blazoenen van den krijgsheld, met al de kwartieren van zijn wapen, t. w. Nassau, Catzenellenbogen, Vianden, Dietz, Meurs, Ch&lons, Oranje, Genève en Buren. Aan de zoldering van het ruime gebouw is op een grooten oranje wimpel de Hollandsche Liebaartvan „keel" aangebracht, waaronder de Vorst „open hol" zal houden. Een dergeJija, in het zwart uitgebeeld heraldisch figuur, is in het buffet aangebracht. De zaal is niet overvloedig gedeco reerd, toch is het algemeen uitzicht hoogst smaakvol en artistiek. De hemel van den troon van prins Maurits bevat zijn lijfspreuk: „Tandem fit sursules arbor." Tegenover den zetel van den Vorst, boven den ingang der tent, is de buste langebracht van onze jeugdige Ko ningin Wilhelmina; daaronder bevin den zica draperiën van oranje, rood, wit en blauw. Zeevisscherij. De schrobnetvisscherij door de Sche- veningsche vloot loopt ten einde. Nog een 20 tal oefent haar uit, terwij. ongeveer een 160 tal schuiten daaraan deelnamen. Gemiddeld werd bisomd van 1400 tot f1300, tegen f500 tot f1600 in het vorig jaar. Het later varen der schuiten wegens den storm op het einde van het jaar en de schaarschte van visch vooral van kleinechol waren daarop van invloed, Tong en tarbot, welke veel werden gevangen, werden in groote hoeveel heden naar Engeland verzonden. Ook was er groot verlies aan materieel en netten door het ruwe weder en de beschadiging beloopen op het Elbe- wrak. Aan de trawlvisscherij namen 37 Scheveningsche loggers deel, besom- mende gemiddeld van f800 tot 12300 tegen f400 tot f2500 in het vorig jaar. Aanvankelijk waren de vangsten goed, maar later ongunstig. Een kerktoren In brand. Omtrent den brand in den kerkto ren te Coevorden schrijft men van daar nog het volgende Vrij dag morgen omstreeks half twaalf brak een vreeselijk onweder boven on stad los. Direct met den eersten j werd de toren der groote kerk getroffen, en onmiddellijk er na sloeg de vlam onder uit de spits. Met le vensgevaar waagden vier kloeke brand weermannen zich, om het vuur te blusschen, wat na veel inspanning ook gelukte. Echter na korten tijd baande een dikke rookkolom boven in de spits bij den grooten vergulden bal zich een uitweg. Langzaam van boven af werd de slanke spits door het verte rende vuur ingekort, op de wijze van een reusachtige sigaar. In dikke ballen viel het onophou delijk smeltende lood naar beneden en allen sloeg de schrik om het hart. toen èn de zware verguld ijzeren bal èn het kruis èn de weerhaan met donderend geraas neerstortten en mid den in de Kerkstra.it terecht kwamen. I Voorzichtigheidshalve was het terrein op voldoenden afstand door de brand- wacht afgezet. Plotseling sloegen de vlammen aan I alle zijden de spits uit en was het lot van den toren beslist. Een moeilijke taak wachtte thans onze brandweer. Aan alle zijden werden gaten in het dak gemaakt, waaruit op het on-1 dergedeelte van den toren gespoten werd. De Coev. Ct. deelt mede, dat te ze- I ven uur het gevaar geweken was. De I toren was verzekerd voor f 6000, de I kerk voor f 36,000 zonder muurwerk en fondamenten. De waterschade is aanzienlijk, doch het orgel is er zonder schade afge komen. Overreden. Een vreeselijk ongeluk gebeurde Zondagmiddag aan den Nieuwen Bin nenweg te Rotterdam. Aldaar werden door de stoomtram, die te 12 uur van Rotterdam naar Schiedam was vertrokken, twee kinderen, broertje en zusje, respectievelijk oud 11 en 3 jaren, overreden. De kinderen dach ten nog den weg te kunnen over steken, niettegenstaande de ma chinist hevig belde en remde. Beiden werden achterovergeworpen en de jongens, met dan na veel moeite, als een vormlooze massa onder de lo comotief weggehaald, terwijl het meisje een been bij den enkel en het andere boven de knie totaal werd afgereden. In hopeloozen toestand werd zij door een dokter per rqtuig naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij de3 avonds tzeven uur overleed. Uit Enschedé schrijft men Bij het bezoek der Koninginnen aan onze stad, zal zeker de Ne- deriandsche school voor Nijver heid en Handel niet overgeslagen worden. Men heeft het plan opgevat aan HH. MM. een gescaenk aan te bieden, bestaande uit iwaalf servetten, waar van ontwerp en patroonteekening, he Gymnastiekieest. Eet gewest Noord-Holland var I het Ned. Gyrnn. Verbond gafZondagl jl. zijne vijlde uitvoering in de Mid-1 den-Beemster. Het feestterrein(een weide achter het I Heerenhuis gelegen) was keurig met groen en bloemen versierd door de zor gen van Gebr.Admiraal, bloemisten en boomkweekers te De Rijp. Oponthoud gedurende de reis per I boot van Amsterdam over Purmerend I naar de aanlegplaats aan het begin I van den Middenweg van de Beemster I was oorzaak, dat het gew. bestuur en een groot aantal turners niet op den I bepaalden tijd (11 uur) op de alge-1 meene repetitie konden tegenwoordig I zijn. Hierdoor ontstond een uur ver-1 traging, zoodat van deze repetitie wei nig terecht kwam. Om hall een werden de turners en I genoodigden op de bovenzaal ont-| vangen door de ieestcommissie bij monde van haren voorzitter, den heer I K. Edel Jbz., die de aanwezigen wel-1 kom heette en hulde bracht aan de beoefening der gymnastiek. De heer N. van Rooyen van Am-1 sterdam, voorzitter van net gew. be-1 stuur, dankte voor de hartelij ïe woor den van den heer Edel en betoogde I evenzeer het nut der gymnastiek. Vervolgens toog men naar het I leestterrein, waar eerst eene kleine I repetitie gehouden werd en vervolgens de optocht werd gerangschikt. Deze I bestond uit 26 vereenigingen met 28 vaandels. Voorafgegaan door het fan farecorps „Koningin Wilhelmina" en I begon Dick toen Henry hem in de rede viel „Wanneer je dat denkt, dan is het maar beter, dat je zelf het onderzoek voortzet. Natuurlijk is het mogelijk, omdat het kind in Orlers hotel achterbleef, dat Orler haar onder zijne bescherming heeft genomen. Het is mogelijk, dat hij weet hoe het haar gegaan is. Ik kan den man niet vindenwanneer je het denkt, dat je het wel kunt, waarom zou je dan morgen niet met mij gaan om zelf de nasporingen te beginnen? In ieder geval heb ik er genoeg vanik geef het op." Na de zaak breedvoerig te hebben besproken besloot Dick den volgenden dag te beginnen. Hij zou het onderzoek ver volgen op het punt waar Hendry het had geëindigd, en zelf naar Orlers hotel gaan om te zien wat hij kon doen. Na een bezoek aan Totton, om wat geld ter zijner beschikking te hebben en getracht te hebben bij mevrouw Gordon hare bezwaren uit den weg te ruimen, verliet hij Meadow Bank met Hendry en bereikte Londen denzelfden middag. HOOFDSTUK. VI. Van Londen naar Catllebridge. Dick werd niet veel wijzer door die reis. Zijn bezoek aan Charlotte Street toonde slechts de nutteloosheid aan om te trachten Orler op te sporen. Orler was opgevolgd door een zekeren Stoper, die kort daarop was overleden. Van het hotel werd Dick door Hendry naar het bureau van de regis ters geleid, en daar kreeg hij de oorspronkelijke akte van overlijden van William Smith onder de oogen. Tijdens zijn kortstondig verblijf zag hij Will dikwijls, die evenwel steeds zijn adres geheim hield, zooals hij tot heden had gedaan. Bij Dicks terugkeer bood Hendry aan hem naar den trein te brengen. „Ik zal je wegbrengen. De hemel weet wanneer ik ginds weer zal komen. Tanie noodigt mij niet al te druk uit." Aan het station gekomen nam Dick een kaartje en stapte in een eerste-klasse coupé, waarin hij staan bleet om zijn valies in het net te leggen, terwijl Hendry tegen het portier geleund met hem stond te praten. „Houd je goed, waarde vriend!" riep Will uit en na zich te hebben omgeaeerd om plaats te nemen, trok Dick zooveel mogelijk zijne knieën terug om twee andere reizigers ruimte te geven om binnen te treden. De eene was een meisje met een kleinen terrier, zwart en geelbruin van kleur, in hare armen, de andere een kleine, breed gebouwde man, die na een parasol op de bank te hebben neergelegd, plaats nam in het hoekje tegenover Dick, zijn bonten, strooien hoed af nam, zijn lichtgrijs jasje losknoopte, zijne wangen opblies en zeer in zijn schik scheen te zijn eene plaats te hebben gevonden. „Je gaat dire t weg," zeide Hendry. „De groeten aan tante en Evelyn. Vergeet het niet." „Juist op tij i," riep de kleine man tot zijne gezellin in den anderen huea, terwijl Will van het portier terugtrad. „Ja," gaf zij ten antwoord en bukte zich om het hondje te kussen, dat tegen hem gromde. De man had een aangenaam, open gelaat, zeer gebruindi I zoodat de kleur bijna overeenkwam met die van zijn korten I baard en knevel. Hij maakte ook de bovenste knoopen van I zijn vest los, zoodat zijne breede borst beter zichtbaar werd I evenals de Blippen van zijn lichtblauwe jas; alsof hij zich I nog niet goed op zijn gemak gevoelde, stak hij zijne handen tusschen zijn los, laag boord en merkwaardig korten, dik ken hals. Dicks blikken zwierven echter naar den anderen hoek, waar I zij een paar oogen ontmoetten, die smeekend op hem ge-1 vestigd waren wijl de terrier steeds bleef janken en grom men. Het waren oogen, de donkerste en meest uitdruk-1 kingsvolle, waarin hij ooit had gestaard en hiervoor had hij I ruimschoots-de gelegenheid, daar de eigenares volstrekt niet I verlegen scheen. Was haar gelaat het schoonste, dat hij ooit I meende gezien te hebben, toen zij weldra den hond op den grond neerzette, was Dick van oordeel dat hare gedaante, I gehuld in een licht, nauwsluitend gewaad, bekoorlijk moest genoemd worden. Haar gelaat was smal en ovaal, de neus eenigszins gebogen maar niet te groot, de lippen even voor uitstekend en frisch rood, in aangenaam contrast met haar mat olijfkleurigen teint. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2