Politiek Overzicht. G-emengd Nieuws. VARIA. Burgerlijke Stand s.Mpbaden bstrekkinpn in Nederland. gesloten door het fanfarecorps van De Rijp bracht men eerst eene ovatie aan den burgemeester, daarna aan den heer H. de Goede, dijkgraaf van het waterschap de Beemster, om ten slotte terug te keeren naar het Hee- reDhuis, waarna het gewest-lijk be stuur, de verschillende directeuren en geroodigden werden opgewacht op het Raadhuis door het dag. bestuur en eenige leden van den Raad. Ook hier voerde de heer K. Ede! Jbz. als 1ste wethouder het woord bij ontstentenis van den burgemeester en heette alien welkom. Daarop werd de eerewijn aangeboden, waarna men zich naar het feestterivin begaf, waar de gymnastische oefeningen zouden uit gevoerd worden onder leiding van den heer W. Buckert, hoofdleider der turn- vereeniging „Olympia" te Amsterdam. De oefeningen, die uitstekend tot haar recht kwamen, bestonden in a. vrije- en orde-oefenin genb. afdeelings- turnen aan de toestellenc. vereeni- gicgst urnen en d. keur turn en der meest geoefende turners van het ge west. Een groote schare belangstellenden woonde deze keurige uitvoering bij, die door de muziek van genoemd fanfarecorps werd opgeluisterd. 's Avonds van 7 tot 9 uur werd eene verdienstelij ke u i tvoering gegeven door het stedelijk muziekkorps van Pur- merend, onaer leiding van den heer J. P. Groot. Het oflicieele feest werd vervolgens om 8 uur wasrdig geslo ten met het vertoonen van een 7-tal artistieke t. bleaux door de turnver- eenig „Herkules" van de Beemster. Itosi wedstrijden op den Am stel. Zaterdag hadden, zooals is gemeld, op den Amstel te Amsterdam roei- wedstrijden plaats. Het eerste nummer was Vier- riemsgieken (outrigged) baau 3000 meter. Tweej aars prijs der Konink lijke Nederlandsche Zeil- en Roeiver- eenigine, zilveren beker ter waarde van vierhonderd gulden en een di ploma. Deze beker wordt eigendom der vereerjiging, die hem in twee achtereenvolgende wedstrijden be haald zal l i ebbenIn 1893 behaald door de R >ei- en Zeilvereeniging „de Amstel" te Amsterdam. In 1894 be haald door d^ Ainst. Stud. Roeiver- eeniging „Nereus" te Amsterdam. Geroeid werd tusschen „Triton," „Nereus" en „Njord". De uit-la was dat „Triton" won in 12 mi I-.. 27 sec., terwijl „Nereus" tweede was in 12 min. 43 sec. en „Njord" derde in 13 min. II. Tvveerienisgieken (inrigged) ge roeid door juniores, baan 3600 meter. Deelnemers: „Laga", „Triton" en „Njord". De uitslag was dat „Triton" won in 18 min. 20*U sec., „Laga" 2. In 18 min. 45a/» sec. Ingeschreven waren„Deutsche Turn- und Ruder Verein" te Rotter dam en „Het Spaarne." Ook „Nep- tunus" had zich op het laatste oogen- blik nog laten inschrijven, maar hun ploeg raakte al gauw eenige honder den meters achter. De Duitschers wa ren een enorm eind voor en wonnen in 12 min. 453/& sec. De tijd van „Het Spaarne" was 13 min. 38 sec. 4. Tweeriemsgieken (outrigged) baan 2000 meter. Deeln mers: „Triton," „Nereus" en „Njord". „Neren-" won roet bijna twee leng ten in 9 min. 50 sec. De tijd van „Njord1 was 9 min. 57 sec. 5. Achtriemsgieken (outrigged) ge roeid door juniores, baan 2000 meter. Deelnemers „Nereus" en „De Hoop." Uitslag„De Hoop" in 7 m. 50 sec.; 2. „Nereus" 8 min. 7Vs sec. 6. Vierrie: i-gieken (outrigged),baan 2000 meter. Piijs: Een kunstvoor werp ter waarde van tweehonderdvijf tig gulden, uitgeloofd door den Ne- derlandscben Studenten-Roeibond. Deze prijs wordt eigendom der ver eeniging., die hem in twee achtereen volgende wedstrijden of drie maal in het geheel behaald zal hebben. In 1894 behaald door de Ameterd. Stud. Roeivereeniging „Nereus" te Amster dam. Deelnemers Nereus, De Hoop en Trit< -n. Nereus won in 8 min. 33*/s sec. De tijd van Triton was 8 min. 423/s ver. 7. Single sculling outriggers, baan 2000 M. Wedstrijd om den Fortuna-be- ker, zilveren beker ter waarde van tweehonderd gulden, uitgeloofd door de Roeivereeniging „Fortuna" (1875- 1891). Deze prijs wordt eigendom der vereeniging, die hem in drie achter eenvolgende wedstrijden of vijf ma al in het geheel behaald zal hebben. Eene zilveren medaille wordt telkenmale aan de winnende vereeniging uitge reikt. In 1892 behaald voor de Roeiver eeniging „Neptunus" door den heer J. J. K. Ooms. In 1893 behaald voor de Ameterd. Roei- en Zeilvereeniging „de Hoop" door den heer F. Schil ling. In 1894 behaald voor de Am- sterd. Roei- en Zeilvereeniging „de Hoop" door den Heer F. Schilling. Deelnemers, Njord, Nereus, de Hoop, en de Amstel. Wegens ongeregeldheden gedurende de race werd dit nummer overge roeid. „Nereus" kwam een aan in 9 min. 34Vs sec., Njord twee in 9 min 563s sec. „De Hoop" had het opgegeven. 8. Tweeriemsgieken (outrigged) baan 2000 meter. „De Amstel" verscheen alleen aan den boei van afvaart. Tijd 11 min. 25 sec. 9. Single sculling outriggers, baan 2000 meter. Deelnemers: „Nereus" en „de Am stel". „Nereus" won in 10 min. 34 seconden. 10. Achtriemsgieken (outrigged), baan 2000 meter. Amstelprijs: Zilve ren beker, ter waarde van vijfhonderd gulden, uitgeloofd door de Roei- en Zeilvereeniging „de Amstel" ter gele genheid van haar 20jarig bestaan. Deze prijs wordt eigendom der ver eeniging, die hem drie achtereenvol gende wedstrijden of vijfmaal in het geheel behaald zal hebben. In 1894 behaald door de Amst. Stud. Roeiv. „Nereus", te Amsterdam. Deelnemers „De Hoop" en „Nereus". „De Hoop" kwam aan in 7 min. 20 sec., „Nereus" in 7 min 28 sec. Daar „Nereus"'riemen in aanraking met die van „De Hoop" waren geko men, kwam deze het eerste aan. „Nereus" evenwel diende protest in, De jury besloot „De Hoop" te dis- qualificeeren, zoodat de prijs aan „Ne reus" toegekend werd. 11. Vierriemegieken (inrigged) ge roeid door juniores, baan 3600 M. PrijsDe kleine gouden medaille voor den stuurman en iederen roeier. Vei schenen Het Spaarne, Laga, De Hoop en Njord. Tot de draaiboei bleven de vier ploegen mooi bij elkander. Op den terugweg gaf De Hoop het op, terwijl Het Spaarne mooi naar voren liep en won in 15 min. 52 sec. Laga tweede in 16 min, Njord was veel achter. No. 12, het laatste nummer, was Single sculling outriggers geroeid door juniores, baan 2000 meter. Deelnemers De Hoop en Njord. De Hoop won in 9 min. 48Ys sec. Tijd van Njord 9 min. 55Vs sec. In de wetsontwerpen, door de bel- gische regeering bij de Kamer inge diend betreffende den Congo-Staat wordt voorgesteld, eene overeenkomst te sluiten met de regeering van den Congo-Staat, waarbij de Belgische staat zich verbindt dezen staat een voorschot te verleenen van 5.287.415 francs. Daaraan is echter de verplich ting verbonden, dat de Congo-regee- ring deze som zal besteden, ten einde voor 1 Juli de gelden te betalen, welke haar door den heer de Browne de Tiège te Antwerpen zijn voorge schoten. Verder stelt de regeering voor,- den Congo-staat nog een voorschot te verleenen van 1.500.000 francs, ten einde daarmede te voorzien in het tekort, hetwelk de begrooting aanwijst. Het heeft in Frankrijk een aange- namen indruk gemaakt, dat den pre sident der republiek de onderscheiding is te beurt gevallen van den russischen Czaar te ontvangen het snoer vaned orde van St Andreas, vergezeld van een eigenhandig schrijven van den keizer. Heden [heeft te Parijs plaats de plech tige overreding in tegenwoordigheid vao het geheele personeel der russi- sche ambassade. De Kamer in Spanje heeft met 223 tegen 16 stemmen de begrooting van inkomsten definitief goedgekeurd. De opstand op Cuba schiet een geduchte bres in de financiën van Spanje. De Correspondencia deEspana zegt daarover „Vo gens officieele opgaven kost de veldtocht op Cuba ons een millioen realen per dag, dus tot op heden reeds 90 millioen. Vol gens de officieele opgaven zijn er tot dusver 180 opstandelingen gevallen, zoodat elke gedoode opstandeling ons op een half millioen realen te staan komt. Als dat zoo verder gaat zullen wij diep in den buidel moeten, tasten, voordat wij alle insurgenten het licht hebben uitgeblazen." De russieche ministerraad heefteen groot verlies geleden door den dood van zijn voorzitter, den heer Bunge. Nicolaas Bunge werd in 1810 te Kieff geboren, studeerde aldaar in de rechten en werd in 1850 benoemd tot hoogleeraar in de staathuishoudkunde aan de universiteit te Kieff. Dit bleef hij tot 1879. Toen werd hij benoemd tot directeur van de filiaal der Rus sische bank in dezelfde stad. In 1880 werd de heer Bunge benoemd tot adjunctdirecteur van het ministerie van financiën, in 1882 werd hij mi nister van financiën en in 1886 voor zitter van den ministerraad. Door het overlijden van den heer Bunge verliest Rusland een bekwaam financier, die bij het beheer der geld middelen vele nuttige hervormingen tot stand bracht. Als schrijver maakte de heer Bunge zijn naam bekend door het uitgeven van eenige werken over de handelswetgeving onder Pe ter den Groote, de leer van het cre- diet, het administratief recht, deleer der staathuishoudkunde en de munt regeling in het Russische rijk. Door de Turksche Porte is een tweede nota gezonden, aan de Rus sische, Engelsche en Eransche gezan ten. Daarin staat de Porte in beginsel toe, dat de Europeesche mogendhe den toezicht mogen oefenen, betref fende de tenuitvoerlegging der her vormingen in Armenië, maar wordt tevens verlangd, dat dit toezicht tot den tijd van driejaren worde beperkt. Van Formosa worden verontrus tende berichten ontvangen. Toen het Japansche eskader een verkennings tocht deed langs de Zuidkust, wer den op een kruiser schoten gelost, juist toen men de forten bij Amping naderde. De kruiser werd niet ge troffen. De Zwarte Vlaggen volharden bij hun dreigende houdingde toestand der vreemdelingen is gevaarlijk. Aan den maritiemen commandant te Hong kong is hulp gevraagd. Het oorlogs schip Spartan heeft troepen aan land gezet; de kruiser Rainbow is weder naar Formosa vertrokken. Het fraaie buitenverblijf van den hertog van Fife, den schoonzoon van den prins van Wales, in Schotland, Mar Lodge, is geheel door brand ver nield. Alle pogingen, welke de brand weer aanwendde, om de vele kost baarheden, welke het paleis bevatte, te redden, bleven vruchteloos, omdat de watervoorraad spoedig was uitge put. Alleen de bij het buiten behoo- rende boerderij bleef gespaard. Gladstone. Het zeereisje heeft Gladstone veel goed gedaan. Vrijdag maakte Glad stone een rijtoer door Hamburg, en overal werd hij met groote hartelijk heid begroet. Hij bezocht ook het Ahter-meer in het midden der stad, en liet zich overzetten naar het kunst matige eiland, dat zijn ontstaan te danken heeft aan een opmerking van den keizer. Toen nl. voor eenige maanden de vertegenwoordiger van Hamburg in den Bondsraad bij den keizer op audiëntie was om het pro gram der feestelijkheden vast testel len, zeide de Keizer„Het diner heelt natuurlijk op het nieuwe stadhuis plaats en dan drinken we de koffie op het Alster-eiland." De vertegen woordiger veroorloofde zich beschei- denlijk op te merken, dat er geen Alster-eiland was. „Hoe, is er geen Alster-eiland?" „A1b Uwe Majesteit het beveelt", was het antwoord, „dan maken we er eene." En zoo is het ge schied. Op het feestmaal dat ter eere van Gladstone door den gemeenteraad in den dierentuin werd gegeven, was de oude heer niet aanwezig, daar het. weder plotseling omgeslagen was en hij zich niet aan de koude avond lucht durfde blootstellen. Dit was voor de gastheereu een grotte teleurstelling, die echter werd goedgemaakt door een hartelijken brief van Gladstone, welke door sir Donald Currie aan het feestmaal werd voorgelezen. Aan het einde van het feestmaal verscheen een deputatie van te Ham burg gevestigde Armeniërs, die voor mevrouw Gladstone een prachtig bouquet medebrachten en voor Glad stone een fraai adres van dankbetui ging voor de sympathie die hij den Armeniërs heeft betoond. Daar de grand old man niet aanwezig was, werden deze geschenken aan Sir Do nald Currie ter hand gesteld. Er is sprake, van een ontmoeting tusschen Gladstone en Bismarck, maar het is nog niet zeker of dit plan doorgaat. De Shahzada, de zoou van den Afghaanschen Emir, heeft den arbeid gestaakt. De prins bevond zich te Glasgow, maar heeft verklaard, dat hij te vermoeid is om, na zijne be zoeken te Londen en te Liverpool, terstond weer te kunnen deelnemen aan de feesten, welke hem te Glasgow te wachten stonden. Voor deGlasgo- wers, die groote toebereidselen had den gemaakt voor de feestelijke ont vangst van den prins, is dit uitstel zeker eene teleurstelling, maar het besluit van den Shahzada zal niemand verwonderen. Immers sedert zijn komst in Engeland heeft de prins bijna geen dag rust gehad en weldra wordt hij weer te Ascott verwacht tot bijwoning van de wedrennen. Mevrouw Harriet Beecher-Sto- we, de bekende schrijfster van Uncle- Toms Cabin vierde Zondag te Hart ford in Connecticut haar 84 sten verjaardag. De zeer rijke markies van Devon shire heeft een passie voor spoorwe gen en treinen. Op zijn landgoed heeft hij een spoorweg van 40 K.M. laten aanleggen, en van tijd tot tijd maakt hij met zijn gasten een rit langs deze lijn. De trein bestaat uit een locomotief en een weelderig inge- richten waggon. De markies bestuurt zelf de locomotief, zijn huisgenooten doen alB baanwachters, conducteurs en stationschefs dienst. Zoo groot moet de voorliefde van den markies voor deze bezigheid zijn, dat hij zich me nigmaal niet ontziet zijn huisgenoo ten en gasten in het holst van den nacht te wekken, ten einde het land goed rond te sporen. Een huis ingestort. Bij een begrafenis te Rovigno in Istrië is een vreeselijk ongeluk ge beurd. Terwijl ongeveer zeventig per sonen in een bovenkamer van bet sterfhuis aanwezig waren, waar het lijk van den overleden jongeling stond, bezweek de vloer, en het lijk en alle aanwezigen kwamen in het benedenvertrek terecht, en van daar in een diepen kelder; daarna stortte het geheele huis in. Onmiddellijk to gen de buren, bijgestaan door de brandweer en de soldaten, aan het werk om de menschen uit het puin te voorschijn te halen. Er werden 14 liiken en 27 zwaar gewonden opge graven en al de overigen waren min of meer gekwetst. Naast de doodkist werd het lijk gevonden van het jonge meisje, dat met den overleden jonge ling verloofd was geweest. Zeeziekte. Als middel tegen zeeziekte wordt in „la Nature" aanbevolen de adem haling te regelen naar den gang van het schip: ademhalen als het schip daalt, uitademen als het rijst. De meesten doen juist andersom door lucht in te ademen terwijl het schip rijst en het lichaam en dus ook de maag omhoog voert, maakt men dat de maag wordt samengeperst, met de bekende gevolgen. Met eenige oefening kan men andersom handelen en zee ziekte ontgaan. Een Fransch tijdschrift bevat een artikel over een nieuwe plaag in Afrikaeen parasiet, die tot een ernstige hindernis kan worden voor het werk der beschaving en ontwik keling: de „sarcopsylla penetrans." De bevruchte wijfjes van dit insect, niet meer dan 1 millimeter groot, dringen in de huid van mensch en dieren door, vooral in de voetzolen en onder de nagels en de larven, die uit de eiijes voortkomen, veroorza ken een groot gezwel. Het komt zelfs voor, dat de teenen geheel afvallen en bloedvergiftiging ontstaat, die den dood ten gevolge heeft. Apen, hon den, varkens, vogels, staan evenzeer als den mensch bloot aan de aanvallen van dit vreeselijk insect. In Midden-Amerika was de „sar copsylla penetrans" reeds door de Spanjaarden bij hun veroverings tochten aangetroffenin 1526 wordt er al melding van gemaakt. Maar Afrika was er tot vóór 20 jaar van bevrijd gebleven. Men vermoeit, dat het in 1872 met een Jading zand uit Amerika iB overgebracht naar Por- tugeesch-Guinea, en van daar heeft men de verspreiding van het dier naar de Oostkust als 't ware mijl voor mijl kunnen nagaan. Op dit oogenblik is het nog niet verder dan tot de groote meren voortge schreden, maar er bestaat geen en kele reden waarom ook niet Duitscn Oost-Afrika er door bezocht zou wor den. De verwoestingen, door dit haast microscopische dier aangericht zijn vreeselijk. Toen het zich teBoekoba, aan den Congo, vertoonde, was bin nen korten tijd het derde deel van het garnizoen ongeschikt voor den dienst. Oscar Baumann ontmoette een paar jaren later een Egyptisch soldaat, die door ae parasieien zoo Y<as toegetakeld, dat hij er krankzin nig van was geworden. Slechts met de uiterste zorg Kan men zich tegen dit kwaad behoedenBaumann mocht het gelukken, er zijn dragers van bevrijd te houden. Hoe groot dit gevaar is voor Afri ka's ontwiKkeling, wordt duidelijk, als men in aanmerking neemt, dat in Midden-Alrika paarden en runderen niet kunnen leven wegens de aan vallen der tetsévliegdat de aanleg van een spoorweg dwars door Afrika zeker nog lang op zich zal laten wach ten, en intusschen bijna alle trans porten moeten geschieden door mid del van dragers, terwijl het gevreesde insect vooral de voeten aantast. AJV»ILIEBERIGHT£N. Getrouwd: 11 Juni. Ph. Roos Mz. en A. Meinrath, Koevordeo. 15. F. W. A. Neeteson en C. ter Meer, Soerabaja. Bevallen: 12 Juni. A. E. Rah- derMaas z., Arnhem. 13. J. Land Meder z., Amst. E. M. C. EversDe Vlugt d., den Haag. Mevr. VanLen- nepJorissen d., Pretoria. Overleden: 9 Juni. Wed. J. J. BierensBeurkens 73 j Steenbergen. 11. H. A. Wittpen jm. 10 rad., Hil versum. 12. G. J. H. Graf 44 j., Am sterdam. 13. J. B. Jas 45 j., Amst. J. Morra, Amst. 14. E. A. Wegenaar 39 j., Amst. Wed. Th. G. Hulstv. d. Scheer 61 j., Assen. Bevallen: 15 Juni.H.Hetem de Wit z. S. P. SchievingMilborn d. H. G. C. AartsenPuist d. A. Scholten Lange d. 16. C. M. de Jong Kruip d. M. E. v. d. VlugtStip hout z. A. E. Philippode Zwaan z. W. C. KramaHaak z. M. H. Wil lemeenv. Beijeren z. M. C. Freiier Bel z. (1.1.) Overleden: 15 Juni. C. J. Kroon 2 j. Pieter Kiesst. aat. J. J. A. v. d. Lande 4 d. Nieuwe Raamstraat. 16. F. Keerwolf 46 j. Brouwerstraat. A. A. Huijboom 63 j. Boeresteeg. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk, op Dinsdag 18 Juni 1895, des namid dags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN, P R O G RA M M A. 1. Toccate en Fuga J. S. Bach. 2. Pax Vobiscum (Aria). Schubert. 3. Festsonate R. Volckmar. a. Andante. b. Andante con moto. c. Allegro moderato. 4. Vorspiel zu Parsifal R. Wagner. 5. Consolation F. Liszt. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu' reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Winkeljuffrouw bekwaam in lingerievak van pr. ref. voorz. en met mod. tak beken 1 direct. 2. Meid-huishoudster van goede get. voorz. bij N, Herv. pred. op dorp van Overijsei, 3. Bekwame joffrouw P. O. voor verk. van mantels en aioffeu Groningen, Sept. 4. Winkeljuffr. in inag. v. wollen en gebreide goederen. 5. Nette 11. K. winkeljuffr. goed kunn. étal. flink verk. op do hoogte van vak in zaak gaiant. Jnli of later. 6. Manteljufl'r. en eene juffr voor wit en kleine vak P. G in manufactuurzaak met fijne client, in noorden van ons land. 7. Ecdv. beschaafd meisje als kinderjuffr. of hulp in huish en ter verz. van kind, goed knnn. naaien, mazen en strijkon 8. In alle opz. bekw. eerste bed banketbakk4 9. Flinke bek same 2e bediende banketbakk. 10. Bekwame ziekenverpleegster om aia di rectrice verpleegster op te ".reden aan kleine ziekeninrichting 1 Sept. 11. Gouverneur van chr. beginselen (cand. theol lett. of recht.) voor 2 jong. van 8 en 10 jaar. Voll. bekeudh. mod. tal veieiecht. 12. Geroutin. boekhouder ter assist, van adm. eener kerk. adm. lüdm Waalsche kerk aanbe veling. 18. 3ekw. 2e bed. m koek- en banketbaK. Juli liefst R- G. van goede get. voorz. 14. Ie bed. banketbak, bek. m. kokerij P. G. 1 Julh 15. Jongste bed. in engroszaak zijden maauf. goed senrift. en vlug rek. vereischt. (VIARK TNiEUWS- Haarlem17 Juni 1895. Aardappelen- en Botermarkt, aai®?. raKoclit lame ï9«s.jt. Boter 293 Kg. 293 Kg. 10,90 f 1,— Biggen 117 st. 54 st. f3,f6, Schramm. 78 st. 38 st. f8,fll, Aardapp. 93 H.L. 93 HL. f 2.50 f6. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0.a t,0 Witte tarwe 1 5,60 a 10.Rogge 10a 10, Haver f 3.a i 2,90, Gerst i 0,— a 0,Groene erwten f0,aO,Ca- pueijners f 0,aO,Paardenboonen f 0,a 0, Duivenboonen f 0.a 0.Blauw maanzaad f0,a 0, Brnin mosterdzaad f af Koolzaad f 0,Karweizaad f0.a 0. Bruine boonen f0.a f0.Ka nariezaad 10.per 50 kilogr. Amsterdam, 17 Juni. De prijzen der aardappelen waren beden als volgt: Friesche Franeker Jammen f 1,30 a 1,80, dito Hambur gers f0,— a 0,dito Zaaiers 1,25 a 0,Zeeuwsche Spuische Jammen f 1,90 a 2,25, dito Flakkeesche 0, a 0,Geldersche Blauwe f4,30 a 4,60, Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f5,50 a 6 dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Edam, 15 Juni.Kaas: Aangevoerd 108 stapels, weg. 23624 Kg. Hoogste prijs 26,— de 50 Kg. Alkmaar, 14 Juni. Ter Kaasmarkt beden aangevoerd 605 stapels, weg. 203,573 Kg. Prijzenkleine Gras Kaas f26,50. Commissie Gras f24,50, mid delbare Gras f25,

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3