Een onaangenaam geval. BINNENLAND, xn. Beroemd ben ik nooit geweest en mijn naam zon dan ook zeer waar schijnlijk nooit in de couranten heb ben geprijkt wanneer ik niet op zekeren dag eerstaankomende was geweest in een onderlingen wieler wedstrijd van rijders boven de 100 kilo zvt-aar. Toch heeit ook roem zijn schaduwzijde. Ik spreek niet van de krachtige beroepen op mijn beurs die van alle kanten werden gedaan door neringzieke rijwiel-agenten, noch van de talrijke invitaties om hier en daar en overal nog eens uit te komen, noch van de spotachtige briefkaarten waarmee mijn kennissen mij geluk- wenschten met de behaalde overwin ning (er was er een die sprak van „gevleugelde corpulentie"); dat alles liet mij koud, maar het werd gekker toen ik op zekeren dag den navol genden brief ontving: „Eindelijk heb ik je gevonden, schurk. Je schuilplaats is niet langer een geheim, wants ik heb in een open baar geschrift; je naam en adres ge lezen. SchelmZij aan wie je gebon den zijt door alle aardsche banden, die je moest onderhouden en liefheb ben zijn door jou wreedaardig overgelaten aan de teedere zorgen van het armbestuur, terwijl je zeker zelf een leven van weelde en losban digheid hebt geleid. Maar het spel is nu uit en de dag der vergelding na dert. Ik je wettige vrouw en mijn zes kinderen die ook jou kinderen zijn, zullen je spoedig komen opzoeken en eischen de zorgen, die je ook als echt genoot en vader reeds zoolang hebt verwaarloosd. Pas op! Je hebt voor ons geen medelijden gehad, we zullen het ook voor jou niet heben. Je liefhebbende vrouw Susanna." Dat was een krasse brief om te le zen voor iem; nd, die zich van geen schuld bewust en pas de vorige week drie en twintig jaar geworden was. Ik had niet eens een vrouw, laat staan kinderen; wel was ik verloofd met en juist op dat moment de gelukkige bruidegom van Clementina van Tin teren, een meisje dat ik u niet korter en juister beschrijven kan, dan door de mededeeling dat ze de volmaakt heid zoo dicht naderde, als men dat van een bruid veronderstellen mag. Natuurlijk moest er een vergissing zijn met het document dat ik in mijn hand hadmaar die wetenschap maakte het geval niet aangenamer. Ik kon gemakkelijk voorzien, dat ik er moeielijkheden door zou krijgen op een oogenblik, dat ik die het minst noodig had. Bij eenig nadenken en overtuigd van mijn onschuld besloot ik evenwel, mij niet door het ding te laten kwellen, dronk mijn thee uit, at mijn boterham op en ging heen om mijn dagelijksche bezigheden te verrichten, mij troostende met de overweging dat het waarschijnlijk een grap zou zijn van den eenen of an deren geestigen vriend. Een weinig later dan gewoonlijk keerde ik naar mijn kamer terug en zag daar, tot mijn verwondering, dat ik het merkwaardige epistel des mor gens op de tafel moest hebben laten liggen. Het lag nu op een klein kastje van den wand, open en bloot voor ieder die het mocht willen lezen. Ik begreep dat mijn hospita, gebruik makende van door gewoonte ontstane hospitaa8rechten, zich op dat oogen blik reeds lang met den inhoud ver trouwd had gemaakt, maar ik besloot, haar daar maar niet naar te vragen. Wat mij meer belang inboezemde was de vraag, of er in den loop van den dag een bezoeker geweest was, die van het ding kon hebben kennis'genomen en ik vroeg dus mijn hospita: „Is er vandaag iemand voor mij geweest?" „Alleen juffrouw van Tinteren," zei het mensch met brutaal glimlachje. „Zij kwam ongeveer een uur geleden denkende dat u thuis zoudt zijn en is, na een minuut of wat gewacht te hebben, plotseling weer vertrokken." Plotseling vertrokken I Had zij dan dien mallen brief gelezen Ongetwij feld. Hoewel ik wist, dat Clementina een niet meer dan gewoon nieuws gierig meisje was, gaf het naderen van onzen huwelijksdag haar het recht zich bekend te maken met alles wat mijn welvaren betrof en het was na tuurlijk dat zij zich interesseerde voor de correspondentie van den man, die over een week haar echtgenoot wezen zou. Evenwel had ik haar het zotte geval liever zelf verteld 'twas een vervelende historie! Een uur daarna begaf ik mij naar de woning van mijn bruid. Hoe fraai lag de villa daar te midden van rozen en clematis, hoe vreedzaam zag het grasveld er uit en bovenal hoe schoon was mijne Clementina van Tinteren, toen zij daar met hoogroo- de wangen en fonkelende oogen, voor het hoekvenster stond, de plek waar zij my steeds placht af te wachten. Toen ik door de meid binnengela ten was, snelde ik naar de huiskamer om mijne Clementina te begroeten, maar ik kreeg niet precies de ont vangst die ik verwachtte. „Monsterriep zij, zich oprichtende hare volle lengte van 5 voet en duim. „Nader mij nietHebt gij nog de onbeschaamdheid mij te belee- digen met uw bedorven tegenwoordig heid, gij laaghartige man Voor een vrouw, die binnen een 3ek mijn vrouw zou zijn, vond ik dit nogal kras, maar ik wist dat Cle mentina voorliefde had voor tooneel- effecten en ik lachte er dus om. „Wat, je lacht nog, akelige kerel? verlaat mijn tegenwoordigheid en ga ga naar je vrouwen kinderen!" riep zij thans, blijkbaar in ernst. „Clementina, wees zoo dwaas niet," zei ik. „Het is een vergissing. Ik weet wat je bedoelt, je hebt op mijn kamer een zotten brief gelezen. Ik verzeker je, dat het een vergissing is." „Een aangename vergissing voor mij ?"fczei ze, „maar gelukkig heb ik de zaak ontdekt voor het te laat was. O, monster!" „Luister naar mij Clementina, zoo als je altijd hebt gedaan als een ver standig meisje, ik zeg je immers, dat de heele historie een vergissing is. een dwaling met geen woord van waarheid er in. Spoedig zal de zaak opgehelderd worden. Bovendien, denk eens een oogenblik na. Het Liee zelf is al onzin. Ik zou op mijn leeftijd de echtgenoot van een ander kunnen wezen maar toch niet vader van zes kinderen 1 Dat is al te mal 1 En ik lachte ziekelijk over de dwaasheid van 't geval. „Hoe kan ik dat zeggen Misschien heb je wel je juisten leeftijd ook niet opgegeven. Wat is het woord van een man waard? Laat mij alleen en mijn hart in eenzaamheid breken Op dezen toon ging zij voort, voort durend weigerend om mijne verdedi ging aan te hooren, totdat het mij te kras werd en ik de vlucht nam naar mijn eenzame kamer, overgela ten aan niet zeer aangename gedach ten. Bij nader overdenking troostte ik mij met de overweging dat mijn vol komen onschuld spoedig aan 't licht, zou moeten komen en daarmee ging ik naar bed, om den slaap des recht vaardigen te genieten. Helaas, zij viel mij niet ten deel. Mijn onrustige slaap was een ver beterde en uitgebreide editie van de ervaringen van dien dag. Dezes kin deren, snel aangegroeid tot zestig, wa ren om mijn legerstede geschaard en speelden nu en dan over mij een on eerbiedig haasje-over. Dan weder dansten zij de horlepijp op mijn borst, maakten allerlei luchtsprongen op mijn neus, trokken mij bij het haai en slingerden mij door de kamer op een allerduizelingwekkendste manier, totdat ik ontwaakte, badend in zweet. Het is wel noodeloos er bij te voe gen dat ik des morgens opstond met een kwellende hoofdpijn. Jk gevoelde mij zoo onwel, dat ik maar besloot om thuis te blijven. Des middags zat ik kalmpjes in mijn gemakkelijken stoel en stopte mijn pijp, met het voornemen om een half uurtje door te brengen in de ver getelheid van tabaksrook, toen een luid geklop op de deur mij verschrikt deed opspringen. met haar spruiten te doen aftrekken. Toen ze verdwenen waren, kwam Clementina naar mij toe en zei„Wil je mij vergeven, lieve Ik zie nu, hoe dwaas ik geweest ben door dien mallen brief te gelooven. Toe, vergeef het mij maar!" In de eerste oogenblikken dacht ik er nog zeer ernstig aan, met een derde klas kaartje enkele reis naar de Moo- kerheide te vertrekken, maar Clemen tina pleitte zoo handig, dat ik het haar maar vergaf en dat we een dag of wat later trouwden. Galantes", „Faut voir", „La femme intime" enz.; waarom zouden die albums zoo gezocht zijn Omtrent het verblijf van Hare Ma jesteiten te Igls kan het volgende wor den medegedeeld Op verzoek der Koninginnen is den 16en dezer een Tyroler concert van de Zillertaler in het hotel ge geven. Den volgenden dag zijn H.H. M.M. des morgens 11 uren per rijtuig uit Igls vertrokken en over Lans en Ampas naar Hal gereden, alwaar zij de zoutmijn hebben bezocht. Aan de zoutgroeve werden H.H. M.M. ontvangen door den inspecteur, de hoofd- en onder-ingenieurs van de mijn. De muziek van de mijnwerkers speelde het Nederlandsche Volkslied. De mijn was gedeeltelijk geïllumi neerd en overal in het plaatsje werd druk gevlagd. Bij die mijn ii eene groote fabriek, weltce ook door de Koninginnen be zocht werd. HH. MM., 's morgens 11 uren uitge reden, kwamen 's avonds te kwart voor 10 uren per rijtuig thuis. Zaterdag 29 dezer, 's morgens tusschen 7% en 8 uren, zullen de Koninginnen op het Loo terugkee ren. Generaal Vetter. Bij koninklijk besluit van 19 Juni is de gepensionneerde luit.-generaal titulair van het leger in Nederlandsch- Indië, J. A. Vetter, in activiteit her steld en gelijktijdig benoemd tot com mandant van het leger en chef van het Departement van oorlog in Ne- derlandsch-Indië. Omtrent deze benoeming vinden wij nog het volgende aangeteeKend De benoeming van een legercom mandant, waarover zooveel in de In dische pers is geschreven, is derhalve Men weet, dat in het laatst van April de luitenant-generaal A. R. W. Gey van Pittius aftrad en wegens ziekte in het begin van Mei naar Ne derland terugkeerde. Als zijn opvolger werd aanvankelijk genoemd generaal Segov, doch weldra bleek, dat deze niet in aanmerking wenschte te komen. Ook generaal De Moulin werd genoemd, doch zijne be noeming werd bedenkelijk geacht, wijl hij door de jongste snelle promo tie reeds generaal was geworden, ter zijn tijdgenooten in Nederland iEJÏÏï:™r"" nog kapitein zijn. a j v j nr daarop Meermalen werd ook de naam ge werd de kamerdeur opengeworpen enhd van aal Deijkerhofl, den een krachtige yrouwestem nep„ga gouyerneur |an Atjeh. Aijzeli scheen de betrekking echter niet te am bi- naar je vader, kindertjes 1" In een oogwenk atormde een hall dozijn kinderen van opvolgenden leeftijd en in verschillende graden van slordigheid en smerigheid de kamer binnen en viel op mij aan. Twee grepen mijn beenen, de andere vier pakten mij bij de armen en het zestal barBtte uit in een gillend koor „paatje! paatje!" Waarschijnlijk was het tooneel zeer komiek en misschien zou ik er zelf om gelachen hebben, wanneer ik niet door de openstaande deur Clementina gezien had, die juist de trap opkwam. „Wat beteekent dat Neem dat volk toch wegriep ik, tevergeefs trachten de mij van den stevigen greep der zes aanvallers te ontslaan. Een zwaar gebouwde vrouw stapte de kamer binnen en richtte hare van toorn gloeiende oogen op mij. „Het is de verkeerde l" riep zij uit en daarop tot de kinderen„komt liefjes, we hebben ons vergist. Dat is vader niet 1" „Wat beteekent het dan om mij zoo'n beleedigenden brief te zenden en mij met dat gespuis op 'tlijf te vallen?" vroeg ik verontwaardigd. eeren en door zijne benoeming liep bovendien zijne met Bucces gevolgde Atjeh-politiek gevaar. Volgens de laatste mailberichten zouden ook de generaal-majoor der genie Resner en generaal Romswinc- kel in aanmerking zijn gekomen. De benoeming van generaal Vetter was te verwachten na het glansrijke succes van den laatsten veldtocht. Van de Wereldtentoonstelling. Amsterdam, 22 Juni 1895. De in alle bladen zoo vaak bezongen Congo-zeep is, zooals men weet, een fabrikaat van d n heer Victor Vaissier, 4 Place de l'Opéra, Parisdeze firma exposeert in een indrukwekkende, Oostersche kiosk deze beroemde zeep en verscheidene fraaie flacons gevuld met „Eau de Toilette des princes du Congo" enz. In de laatste jaren zijn er vele fo tografietentoonstellingen gehouden waar men tot de overtuiging kwam, dat er meer amateurs dan vakmannen „Ik dacht dat u mijn echtgenoot zijn, die deze kunst beoefenen, doch was," zei de vrouw koeltjes, „net is j kon men met eenige zaakkennis wel precies dezelfde naam." I het onderscheid bemerken tusschen Nu kwam Clementina naar voren en vak- en amateurtotografie. De heer vroeg schuchter„Is deze heer dus uw A. Ancelot, amateur-fotograaf (de echtgenoot niet, jHÜrouw?" eenige die op de| Tentoonstelling Dit vrouwmensch keek eerst naar exposeert) stelt echter foto's tentoon, haar, toen naar mij en antwoordde die alles overtreffen, wat ik tot heden daarop minachtend „mijn echtgenoot is wel een schelm, juffrouw, maar hij is een man Dit was beleedigend. Ik wiet wel dat ik erjjong uitzag en was er trotsch op, maar 't was toch kras dat dit mij op deze manier werd verweten. Ge lukkig evenwel hielp haar antwoord Clementina overtuigen en spoedig daarna slaagde ik er, met behalp van mijn hospita in, om het vrouwmensch op dit gebied zag. In het voorbijgaan zij even de in zending genoemd van Lefranc <fc Co. te Parijs, inzending van drukinkten in diverse kleuren om daarna met dezelfde belangstelling van alle be zoekers de expositie te bezichtigen van den boekhandelaar H. SimonB- Empis te Parijs, die al die albums uitgeeft, welke tegenwoordig zoo groo- ten opgang maken als „les Fétes De papierfabrieken van A. Durif fils te Pont Marais exposeeren ver schillende soorten papier, waarover ik bij gebrek aan zaakkennis niet kan oordeelen; wel kan zeggen dat de vitrine meer gelijkt op een rechtop staande doodkist met een glas ervoor, dan op een inzending op de Wereld' tentoonstelling. De welbekende firma Reutlinger, vakfotograaf te Parijs, bekend door hare fotografieën van het „corps de ballet de l'Opéra" en van andere da mesportretten, die vaak maar juist op het kantje af zijn, exposeert hier eene uitstekend geslaagde levensgroote foto van eene jonge dame, die zeer de aan dacht trekt (de foto). Alle mogelijke en onmogelijke vor men van kruiken exposeert de heer Bossot te la Valteuse terwijl men daar naast de spectometers kan bewonde ren van de firma JuleB Dubosq. Ü6 beroemde ingenieurs Moisant, Laurent, Savey Co. toonen u ver schillende fotografieën van door hen uitgevoerde werken, waaronder de D6me Centrale" van het hoofdge bouw der Tentoonstelling te Parijs in 1889 en van verschillende bruggen. Behalve de inzending vande„Neu- chatel Asphalte Company" reeds vroe ger genoemd, vindt men hier die van de „Compagnie Générale des Asphal- tes de France," met monsters van hare waren. Ik ben hier aan het einde van mijne wandeling door de Fransche Afdeeling, waar ik natuur lijk de voor mijn lezers onbelangrijke inzendingen niet heb besproken, want heusch, wilde ik dat doen, ik zou er in Augustus nog over zitten te schrij ven. Ik ga daarom thans over tot de bespreking van de sectie „Italië," die voornamelijk bestaat uit voorwerpen van kunst en smaak. Allereerst het kunstwerk van Andria Gambassini, het model der St. Pieterskerk te Rome, tot in de kleinste bizonderhe- den, zoowel in- als uitwendig volle dig, het geheel op een honderste der ware grootte voorgesteld. In en voor het model zijn aangebracht 44 alta ren, 300 schilderijen, 390 standbeel den en 748 zuilen. Ik zeg met het Londensche blad Observer„no des cription can render anything like adequate justice to this magnificent exhibition. It must be seen to be appreciated." Men moet het zien om het te kunnen waardeeren. De voornaamste plaats in deze af deeling word ingenomen door de inzendingen van marmeren beelden, waaronder één, dat zeer geroemd wordt „fatigué"; dit beeldje werd in ParijB 1100 maal verkocht en is hier voor de verloting aangekochthet is uit het atelier der heeren Piëtro Bazzanti et fils te Florencede zoo gezochte vazen van Italiaansch aardewerk wor den hier geëxposeerd door de „Société Céramique artistique" te Pesaro en de„Céramique Napolitaine" te Napels; grooten opgang maken de dasspelden en broches van Nello Nelli te Flo rence, terwijl ik niet mag verzuimen de inzendingen te noemen vanFenea Co. te Milaan, en Fratelli Anti te Venetië met italiaansche spiegels en venetiaansche meubeleneen inzen ding „bronzes d'Art" doch niet zoo mooi als die in de Fransche Afdeeling is die van G. Barbella. Zeer schoon aardewerk is te bezich tigen in deze afdeeling, o.a, dat in Baroco-Btijl, bij groot vuur gebakken en met de hand beschilderd. Ik be merkte hier tevens een zeer goed ge slaagde penteekening op ongeprepa- reerd perkament, voorstellende Gene raal Garribaldieen slordige, stoffige inzending is die van Olijfolie van Giovanrii Antonioli te Port-Maurice hetzelfde artikel, doch netter gerang schikt en beter onderhouden, werd ingezonden door Giacomo Maschieri te Padua. Het is ondoenlijk u al dejwijnin- zendingen te noemen, die de verschil lende Italiaansche wijnfirma's hier inzonden; van enkele soorten heb ik een proefje genomen. Lekker Het overzicht over deze afdeeling van de zijde der St. Pieter doet, door al de marmeren beelden en oude meubelen, bepaald denken aan een der groote musea; algemeen hoort men dan ook deze sectie roemen. Eene hoogst onbelangrijke afdeeling is de duitsche, die zeer klein door het kleine aantal inzenders, onbe langrijk is door de artikelen, die ge ëxposeerd worden. Op dit kleine aantal inzenders zijn niet mmder dan vier die closetpapier inzonden, tien of meer met wijn en verscheidene met porselein. Eene inzending slechts vond ik der moeite waard, het is die van C. Ghurstgau te Scharmbeck bij Bremen, die een electrisch centraal wekapparaat ex poseert, dat op verschillende tijden in de kamers van het hotel de gasten wekt. Dit is nu tenminste iets, dat betrekking heeft op het reiswezen. De bekende fabriek van metalen reclameplaten van Sempe Busch te Radebeul bij Dresden, hier vertegen woordigd door den heer J. J. Zonntag te Nieuwkoop, exposeert eene collec tie van deze plakkaten, waar men het Nieuws van den Dag vreedzaam naast Spratt's Patent Dog Cakes ziet en waar Beecham's Pills vriendelijk neer zien op Korfïs „Kaiseroel". De verdere inzendingen in deze afdeeling laat ik liever onbesproken en zal met de bespreking der thans nog overgebleven sectiën, de Engelsche en Belgische, wachten totdat deze geheel gereed en de laatste officieel geopend zal zijn, welke opening, zoo als men weet, 8 Juli zal plaats heb ben. Thans maken wij „onze blyde in- comste" in het stedeke Oud-Holland; aan den ingang wordt u door 16de eeuwsche wachters de ticket afgeno men, die gij in een der poortkamer- kens bij drie Ond-Hoilandsche vrou wen koopt; gij betaalt daarvoor „twee stuywers", zijnde het poortgeld. Juist naast het bureau van de Oud-Holland Commissie is het huis „d'oude Pelikaen" waar de heeren ter Marsch Co. van Rotterdam handel drijven in vleeschwaren broodjes met ham, kallsvleesch, rookvleesch, worst, ossen- en kalfstong zijn er veel „tot civielen prijs" en voor 70 cent hebt gij een heerlijken lunch bestaande uit een kall'scotelette met ravigotte saus. Herr Barakké, Orientalischer Kauf- mann, heeft behalve zijn magazijn in het hoofdgebouw ook hier een (op de gracht) waar hij al die Oostersche mille-riens verkoopt die hier zoo ge zocht zijn; het best kan men dit be merken in den wereldbazar, waar deze artikelen hoofdzaak zijn. „In 't loddereindoosgen" geëxploi teerd door de welbekende firma J. C. Boldoot van hier, vindt gij alles wat noodig is om te bewerkstellingen, dat er een luchtje aan U is, terwijl daar naast de heer Droste uit Haarlem zijn chocolade aan de bezoekers verkoopt. In de „druekerije" van Enschedé, kunt gij voor slechts lOcts. poorter vanOud- Holland worden naden volgenden eed te hebben afgelegd „Dat sweert gij, „dat gij een goed en getrouw poorter „deser Stede, den Burgemeesteren en „Regeerders in der tijd onderdanig „wesen suit, in Waken, Bijten, en „andere Beschermmissen en lasten „deser Stede, u goedwillig hebben „Bult, dese goede Stede voor 't quaad, „dat gij suit vernemen, waarschouwen, „en tot alle welvaart, met raad en „daad, naar allen uwen vermogen, „vorderen en helpen suit. En voorts „alles suit doen en laten, dat een „goed Poorter schuldig is te doen en „te laten." Soo waarlijk moet u God almacntig helpen. In deze drukkerij bevindt zich ook een Oud-Hollandsche handdrukpers terwijl hier tevens „Oud-Hollands Nieuwstijdinghe" wordt uitgegeven, een blad dat behalve lokaalnieuws, de verschillende prociamatieën der Oad-Holland Commissie en die van het Uitvoerend Comité der „te pronck- stellinghe" bevat. Niet ver van hier, ook in de Prin- cestraet is de woning van de Oud- Hollandschen herbergier den Vos, die behalve aan eigen wijnen enz. de likeuren zijn Bols verxoopt en aldus zijn huis bezingt: De Vos en Bols, die goede naemen, Vinden we in dit huys te saemen, Schenckend al wat d.oge keelen Op 'taangenaemst kan streelen. Wyn, Lickeuren, Schiedam nat, Van de bottel, van 'tvat. Gaat hier binnen, drinckt met maete, Want Oud-Holi.md's Magistraete, Bannen buyten heur gebiet Wie 'tgoed regiment verliet. Aan de overzijde van deze antiek- moderne herberg „scheert men guyten voor vyf duyten" (men verkoopt er ook evenals in de „Wynsack" van the Continental Bodega Company, de bekende lange pypen, die op Oud- Holland algemeen gebruikt worden), terwijl naast den barabuks een schoen lapper zijn werk verricht; een schoen poetser loopt „hong'rig hier en daar". Naast de woning van den vruchten moesmaker Poorter Sipkes is gelegen „de braeve Doris" waar men een sma kelijk glas wijn of liever een glas sma- kelijken wijn drinkt voor siechts 30 ct. of te wel zes stuyvers. „Die mijn naem wil weeten, Fissl- tbaler ben ick geheeten" staat er boven den Pilsener Bierkelder, gelegen naast de DortBche poort op het marktplein. In het in Gothischen s'-ijl opgetrokken Stadshuijs is de Hindelooper kamer te bezichtigen, de eenige volledige die bestaat. (Te koop voor slechts f40000). Een volgend maal hoop ik nog iets over Oud-Holland te vertellen. B. A. B. Prins Maarits op Oud-Holland- Is het Hbld. juist ingelicht, dan zullen de leden van de commissie van Oud-Holland zich a. s. Woensdag voor de eerste maal vertoonen in Oud-Hollandsch costuum als „Prins

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 6