BINNENLAND, Haagsche Brieven. XXIV. Roeibond, bood namens dezen het heer Wüste, die Spaarne een krans aan, waarvoor prijzen uitreikte. Spaarne's voorzitter, de heer J. G. Schippers dank zeide. tVaardeerende woorden werden nog gesproken aan 't adres der Haarlemsche vereeniging door de heeren Weetjen van „de Hoop" en Van Wijk, van-de „Amstel." De tijd door „het Spaarne" bij de 4 riems juniores is 12 seconden min der dan het record van den Stud. Roeibond. Zaterdagmiddag ten 2 ure viel een kindje van den vrachtrijder van Breemen in den Kampersingel en zou zeker verdronken zijn, als niet Hen drik van Weere, wonende Heerensin- gel, gekleed te water was gesprongen en het kindje gered had. Hedenmorgen is een soldaat van het 4e regiment inlanterie alhier in garnizoen wegens voortdurend wan gedrag met een brieije van ontslag uit dén dienst verwijderd. Velsen. De vereeniging „Velsens Zuidhoek" te Santpoort heelt in hare vergadering besloten tot candidaten voor de aan staande gemeenteraadsverkiezing aan te bevelen de heeren Clarion en Petii van Santpoort, Uitendaal van Drie' huis, Steffelaar van Velsen en Jansen van de Heide. na afloop ook de Zaterdagnacht zijn bij den landbou wer L. Boere aan den Sloterweg te Haarlemmermeer, in de weide van twee paarden de staarten afgesneden. Het leven is echter niet geraakt. Zondagmorgen is door denijverigen rijksveldwachter, J. Zethof te Haar lemmermeer, een der daders gearres teerd in 't bezit van 6 paardestaarten, een tweede dader is ontsnapt. IJmuiden. Zaterdagavond werd door den loods- kotter no. 9, die hier voor de kust kruist het lijk binnengebracht van een man, die ongeveer 25 jaar oud kan zijn, het verkeerde reeds in verre- gaanden staat van ontbinding. Ver moedelijk was het van een visscherman; op den rechterbovenarm stonden da letters L. E. Het zand, dat uit de toeleidingska- nalen naar de nieuwe sluis gegraven wordt, vervoert men met spoortreinen naar de duinen. Zaterdagmiddag had daarbij een hevige botsing plaats tus- schen een ledigen en een vollen trein, die ongelukkig dezelfde route bereden. Het materieel bekwam nog al vrij wat schade maar persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor, omdat de werklieden even voor de botsing nog van de treinen konden afspringen. Handboogsohietwedatrijd te Santpoort. Zondag 23 dezer had op de nieuwe baan voor handboogschieten te Sant poort een wedstrijd plaats. Zes ver- eenigingen namen daaraan deel, de Batavieren, de Batavieren te Paard, beide te Rotterdam; Claudius Civilis. Concordia en Willem Teil uit Am sterdam en Vooruitgang zij ons stre ven te Santpoort. De prijzen, vier banierprijzen, 2 ge wone en 2 uitgewerkte medailles, wer den resp. gewonnen door Claudius Civilis met 164, Batavieren te Paard met 163, Vooruitgang zij ons streven met 158 en Concordia met 156 pun ten. Er was veel publiek. Aan den wed strijd nam een 89 jarige, de heer Linde uit Amsterdam, deel. De baan was des morgens met een dronk champagne geopend door den Het was een warme dag die Maskerade-Dinsdag. We hadden aar dig in het gedrang gezeten, maar kwamen gelukkig zonder kleerscheu ren thuis met een van de 84 extra- treinen die van de residentie naar de Academiestad en vice versa liepen. We hadden een drom gezien van jongelieden uitgedost in schitterende kleedij, een hooget enkele het histo rische costuum dragend naar den eisch, met zwier en waardigheid te vens, maar voor 'tmeerendeel geen weg wetend met schoudermantel of breedgeranden hoed, met steekdegen of musket, als kinderen die zich ver kleed hebben. Het was verbazend warm geweest en het eerste wat ik dan ook, 't zij met permissie gezegd, deed, was 't onderdompelen van mijn stoffig hoofd in de diepten van een goedgevulden wa8chkom. Water water 1 riep ik als een dor stige, die naar lafenis smachtte. Ik had op den dag zooveel menschen gezien, die blijkbaar een hartgrondi- gen afkeer van water hadden en die in meer dan een beteekenis bleken „den Prins te hebben gezien". Ook in den stoet. Daar waren, des avonds, „edele en hooghmogüende Heeren' die, na een rust van ruim 270 jaren „een goeden dronck" nog niet hadden verleerd en die van den invloed van den wijn die gewassen is aan den Rijn de meest overtuigende bewijzen gaven. In elk geval waren er zeer weinigen bij die zich uitsluitend met water hadden tevredengesteld. Nu, te veel water is ook al niet w szond maar in het geheel geen water kan lastig wezen. Dat heeft een onzer stxdgenooten ondervonden. Hij had op zijn badkamer het gas fornuis (een z.g. Geiser) ontstoken, toen de directie der waterleiding plot seling goed vond, zonder eenige voor afgaande waarschuwing, de leiding af te sluiten, wegens een daaraan nood zakelijke herstelling in de buurt, t Water hield dus op te vloeien en er ontstond een ontploffing, die geluk kig geen onheilen stichtte, maar toch schade toebracht. Nu was het steeds de gewoon e, dat, bij werkzaamheden van eenigen omvang in een buurt, de bewoners van het afsluiten der dienstkranen werden verwittigd, soms door publicatie, soms door aanzegging. En wat natuurlijker dus dat onze stadgenoot, een collega, zich tot den Raad wendde, met het verzoek, dat deze waarschuwing, vooral met het oog op het ontstaan van ongelukken, steeds zou geschieden, behoudens na tuurlijk een geval van nooddwang. B. en W. hebben voorgesteld op dit adres afwijzend te beschikken. Als ik in de plaats was van den adressant, dan waagde ik er een procesje aan tegen de directie der waterleiding, tot betaling van schade. Ik geloof, dat er kans zou zijn om het te winnen. Dreigt der gemeente een proces met het Scheveningsche zeebad (ge ziet, dat ik heden op watergebied blijf). Zooveel is zeker, dat de directie zeker niet klakkeloos zal berusten in het voorstel van B. en W., dat morgen wel door den Raad zal worden aan genomen, om afwijzend te beschikken op het verzoek van het Kurhaus. om het fraaie Gevers Deynootplein te mogen bebouwen. De aanneming van het praeadvies in af wij zenden zin acht ik daarom zeker, omdat er nie mand is die aan het plein het karak ter van open ruimte, van square zou willen ontnemen, En vooral met het oog op de komende gemeenteraads verkiezingen acht ik het voorstel van B. en W. die de burgerij beter ken nen dan vaak hun besluiten wel zou den doen vermoeden, een politieke zet. Mij dunkt, dat het Raadslid die op de bebouwing fiat zou zeggen, zijn zetel in gevaar zou brengen. En niet waar, als men eenmaal aan de groene tafel zit, dan blijft men er .iefst? In 't algemeen is dit zeker waar doch voor een tweetal (oud wethouders en Hij mans van Waden- oyen gaat deze redeneering niet op. Zij hebben te kennen gegeven een her ig niet te wenschen, wat be treurd wordt door allen die in hen, de anderen niet te na gesproken, twee der beste raadsleden zien, zoa dat het niet ontbreekt aan pogingen om hen op dit besluit te doen terug komen. Zij hebben er geen geheim van gemaakt, dat moedeloosheid hen tot aftreden noopte. Moedeloosheid over steeds mislukte pogingen tot ernstige verbeteringen afgestuit op den onwil en de tegen werking van het Dag. Best., dat den Raad, dank zij de autocratische lei ding van den Voorzitter, telkens ver plicht. water in zijn wijn te doen. De politiek zal, gelukkig, bij de raadsverkiezingen geen rol van be teekenis spelen. De vrijzinnigen heb ben bijv. alle katholieke aftredende leden op hun lijst gebracht en slechts de zeer behoudenden geschrapt. Al les zal, blijkens het verhandelde in de vergaderingen der kiesverenigin gen van verschillende richting, be- heerscht worden door een water- quaestie, het vraagstuk nl. van de Scheveningsche haven, de voorzie ning in de behoeften van, het be houd van de Scheveningsche vis- scherij. En aangezien ik toch in dezen voortdurend over water sprak en een groot liefhebber ben van mineraal water Aan het Staalbad-Haarlem reserve te Zutfen en te Nijmegen en aan het Koninklijk Koloniaal Mili tair Invalidenhuis te Bronbeek. H. A. GANUS Jr. f. Door den keizer jvan Duitschland zijn benoemd tot commandeur in de Orde van den Rooden Adelaar de kapitein-ter-zee Van Waning, com mandant van de Atjehy en tot com mandeur der Kroonorde de kapitein ter-zee Jansen van Afferden, comman dant van de Alkmaar. Atjeh. Reuter seinde Zaterdag uit Batavia: „De toestand op Atjeh en noor „delijk Sumatra is ongunstig. Men „verklaart dat een aanvallende poli tiek van de zijde der Nederland- „sche autoriteiten dringen noodig is. Naar het Haagsche Dagblad ver neemt, is aan het departement van koloniën niets bekend, dat de juist heid van dit alarmeerend Reuter- telegram zou kunnen staven. Generaal Vetter. Naar men verneemt, zal de tot leger commandant en chef van het depar tement van oorlog in Ned.-Indië be noemde luitenant-generaal Vetter zich in Augustus aanst. naar Batavia te rug begeven tot aanvaarding van zijn ambt. Vóór dien tijd moet 't in het plan van den generaal liggen om bezoeken te brengen aan het koloniaal werf depot te Harderwijk, aan de koloniale De Liberale Unie. Zaterdagmorgen werd in zindheid" te Amsterdam de gewone algemeene vergadering gehouden van de „Liberale Unie", die door onge veer 60 leden werd bijgewoond. De heer mr. F. van Hettinga Tromp leidde als waarnemend voorzitter de vergadering, waarin aan de orde werd ge Dracht de volgende motie van het bestuur. Ten aanzien van het programma waarop de circulaire van 2 Januari j.l. doelde, stelt het bestuur voor het volgende besluit te nemen „De algemeene vergadering van de Liberale Unie", „Overwegende „dat voor de gezonde ontwikkeling van ons staatkundig leven, en als grondslag voor een politiek van wenscnelijke hervormingen, een zoo ruim mogelijke uitbreiding van het kiesrecht, gelijk zij steeds heelt voor gestaan, dringend noodzakelijk blijft dat intusschen de tijd gexomen is voor het vaststellen van een pro gramma, de richting aangevend, waarin, na het totstandkomen der kiesrechthervorming, de democrati sche politiek der naaste toekomst zich dient te bewegen, en geschikt om te strekken tot vereenigingspunt voor al e vooruitstrevende vrijzinnigen; dat dit programma behoort te staan op den bodem der tegenwoordige Grondwet niet omdat deze in eik opzicht bevredigend is, maar omdat het een eisch is van practisch beleid, aanstonds alle krachten te wijden aan de veie hervormingen, door naar be palingen geboden of mogelijk ge maakt aat bovenal de sociale vraagstuk ken de aandacht vorderen, opdat ook in de wetgeving de belangen van den arbeid en dan arbeider ten volle tot hun recht komen, elke bevoorrech ting van het kapitaal ophoude en, in het algemeen voor zoover de wet geving invloed uitoefent op de ver deeling der maatschappelijke goede ren, meer rechtvaardigueid worde be tracht „Besluit aan het Bestuur op te dragen om, met inachtneming van het bovenstaande, en lettende op hetgeen op verschil lend ander gebied in de eerste plaats op dat der gemeente-financiën een krachtig handelen van den wetgever eischt, een programma voor de „Liberale Unie", na behandeling in de kies-vereenigingen aan de goed keuring der algemeene vergadering te onderwerpen." Hierop was door de heeren A. Weriheim, dr. H. F. R. Hubrecht, G. A. Loefi, mr. B. E. Asscher en mr. A. J. E. Jolles voorgesteld een motie Gewijzigde Motie (motie- Burge rplicht.) De ondergeteekenden hebbben de eer voor te stellen het door het be stuur van de „Liberale Unie" voorge stelde concept-besluit aldus te wij zigen De algemeene vergadering der „Li berale Unie" Overwegende dat voor de gezonde ontwikkeling van ons staatkundig leven en als grondslag voor een politiek van wenschelijke hervormingen, eene zoo ruim mogelijke uitbreiding van het kiesrecht, gelijk de Unie steeds heeft voorgestaan, dringend noodzakelijk blijft dat het de eerste en meest drin gende taak der „Liberale Unie" is de totstandkoming dier kiesrechtuitbrei ding te bevorderen; dat intusschen de tijd gekomen is voor het ontwerpen van een pro- gramma, de richting aangevend, waarin na het tot stand komen der kiesrechthervorming, de democrati sche politiek der naaste toekomst zich dient te bewegen, en geschikt om te strekken tot vereenigingspunt voor alle vooruitstrevende vrijzinnigen; dat dit programma behoort te staan op den bodem der tegenwoor dige Grondwet niet omdat deze in elk opzicht bevredigend is, maar om dat het een eisch is van practisch beleid, aanstonds alle krachten te wij den aan de vele hervormingen, door hare bepalingen geboden of mogelijk dat, nu het electorale vraagstuk in den lande en het parlement aanhangig is, eene vruchtbare behandeling van een politiek programma niet te ver wachten is; besluit aan het bestuur op te dra den, om met inachtneming van het bovenstaande en lettende op hetgeen op verschillend gebied een krachtig handelen van den wetgever eischt. een programma voor de „Liberale Unie" te ontwerpen en dit, zoodra de kieswet zal zijn tot stand geko men, in de kiesvereenigingen te doen behandelen en daarna aan de goed keuring der algemeene vergadering «nderwerpen. Door den heer A. C. Wertheim werd deze motie verdedigd. De heer Cuperus bracht namens de afdeeling Zutphen de volgende motie ter tafel. De „Liberale Unie" spreekt alel „hare overtuiging uit, dat hetopma- „ken van een program van sociale| „hervormingen praematuur en onprac- „tisch is, zoolang niet door ruimel kiesrechtuitbreiding zij geroepen wor gden mee te spreken, wier belangen „het geldt." Met 39 tegen 11 stemmen werd het' bestuursvoorstel na veel debat aan genomen, nadat de moties „Burger plicht" en „Zutphen" waren verwor pen, resp. met 10 en 11 st. voor. Tot bestuursleden werden gekozen1 de heeren van Raalte, de Klerk,I Ruysch, Tellegen, Molengraaf! en| Michiels van KesBenich. „U houdt zooveel van Fido, het lieve dier," zeide zij en drukte den hond tegen hare borst, terwijl Dick met zijn wijsvinger even langs den kop van het dier streek. „Mijne genegenheid wordt niet beantwoord, niet waar?" vroeg hij toen Fido tegen hem gromde. „Waarom zijt u van avond niet eerder buiten gekomen?" „De arme mijnheer Orler heeft hoofdpijn. Hij kwelt zich zelf zoo over die rechtsquaestie. Ik schaam mij er werke lijk over." „Er is geen quaestie van om het gerecht er in te moeien," antwoordde Dick; „mijnheer Orler heeft niets anders te doen dan zijn zaakwaarnemer met mijnheer Totton in verbinding te stellen...." „Maar waarom is ook dat noodig?" vroeg zij, liet Fido vallen en trad nog nader op Dick toe. „U hebt gezegd, dat mijn oom u tot zijn executeur heeft benoemd zoodat mij geen hinderpalen in den weg zouden worden gelegd en toch toch...." Yol verwijt richtte zij haar blik op hem. „Goede hemel I" riep hij uit; „u denkt toch niet, dat ik moeielijkheden zal maken?" „Ik weet het niet. Hier ben ik ginds is de nalaten schap. Ongetwijfeld hebt u niets anders te doen dan ons te zamen te brengen mij en de nalatenschap bedoel ik. Niet dat ik' ongeduldig ben; ik woon hier gaarne." „Wanneer u van plan zijt onze stad te verlaten zoodra de zaak in orde is gebracht,"* zeide Dick, „brengt u mij in verzoeking om ze te vertragen." Wereldtentoonstelling te Amsterdam. De internationale jury zal den 8sten| Juli worden geïnstalleerd. Zij bestaan uit een zeer groot aantal! personen, met evenredige vertegen-r woordiging van de verschillende natiën,! overeenkomstig het aantal hunner! inzendingen. Geheel nieuw is daarbij! het plan om ook damesleden te be-| noemen. Men meldt ons heden uit Amsterdam! dat in de fransche afdeeling heden! de sterfdag van den heer S. Carnotl is herdacht. In den salon van deze! afdeeling waren aanwezig de heeren! Bryiinski, directeur der fransche! afdeeling en Jacquot, fransch consulI en een aantal fransche en nederland-T sche exposanten. De heer Jacquot! het woord nemende herinnerde er aan! dat het heden een jaar geleden is dat! de heer Carnot viel, als het slachtofier| van een moordaanslag. Deze bijeen komst was nu eene huldiging aan del nagedachtenis van wijlen den presi-[ dent van Frankrijk. Door Wedemeijersl kapel werd de treurmarsch van Beet- r hoven en daarna de Marseillaise ge-| speeld. Hierna gingen alle aanwezigen Ja-1 quot alsFrankrijkB vertegenwoordiger! complimenteeren. Na het spelen van! het Wien Neerlands bloed was de| plechtigheid afgeloopen. Het bezoek aan Oud-Holland door! Zijne Doorl. Hoogheid Prins Mouringh I van Orangiën en gevolg gaat niet door. I De intocht zal niet worden voorgesteld I „Neen," antwoordde zij, stak haar arm door den zijne en verwijderde zich van het hek, „doe dat niet terwille van mijnheer Orler. Stel het niet langer uit dan reeds het geval is. Maar wanneer ge het zoo zoudt kunnen schikken, dat wij geen rechtsgeleerde noodig hebben, dan kunt ge u geen denk beeld vormen van het genoegen, aan dien armen mijnheer Orler bereid. En ik ik zou u ook zeer dankbaar zijn." Hij was bereid om zeer veel te doen om hare dankbaar heid te verwerven; toch verliepen de dagen en talmde hg steede om de zaak tot eene beslissing te brengen. Jaren lang was hij gewoon geweest met eerbied tegen Totton op te zien, en hij deinsde er voor terug hem mede te deelen, dat hij tegen zijne wenschen zou handelen. Natuurlijk hing alles van hem af; Dick had bevelen te geven, Totton had ze te gehoorzamen, maar hij durfde zijn jong gezag nog niet uitoefenen. In den namiddag voor het concert zat Dick op zijne kamer te lezen, toen Hendry's komst werd aangekondigd. Wills knap, mannelijk gelaat vertoonde eene uitdrukking van be zorgdheid, die er nooit op te vinden was en Dick zag met een oogopslag dat er iets aan schortte. „Ik wilde je graag spreken," zeide hij en bood hem vriend schappelijk de hand. „Je zoudt mij hier niet gezien hebben wanneer ik geweten had welke ontvangst mij hier wachtte," riep Hendry uit, liet zich neervallen in den stoel, die het dichtst bij hem stond en trok aan zijn knevel, waarbij hij minder zorg betoonde voor de omgekrulde einden dan gewoonlijk. „Ik heb een onaangenaam kwartiertje achter den rug beste vriend. Heel11 tante haar hoofd verloren Dick „Heeft zij je verteld, dat ik Clara heb gevonden...." „Evelyn heeft mij alles verteld. Een drommels toeval. Eerst I heb ik Evelyn gesproken. Daarna verscheen hare moeder Brrdie is heelemaal losgebroken. Zij verbood mij den toe gang tot het huis en zeide mij, dat ik gaan kon waar ik wilde. Dat is nog geen tien minuten geleden." „Wat heb je dan gedaan Will?" vroeg Dick ernstig. „Ik weet het evenmin als jij. Zij wilde geen verklaring I geven en zeide mij eenvoudig, dat ik kon gaan en nooit be-1 hoefde terug te keeren. Je kunt er zeker van zijn dat het niet zal gebeuren ook." Toen Will wat kalmer was, vertelde Dick nog eens het I verhaal, dat Hendry reeds met minder bizonderheden vac Evelyn had gehoord. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2