Letteren en Kunst. Sport en Wedstrijden. Koloniën. Gemengd Nieuws. door leidsche studenten maar door een aantal oud-hollandsche tooneel- listen. Door den heer Antoine van Ant werpen is ingezonden eene hoogst belangrijke inzending diamanten, waaronder een zeer merkwaardige ring, uit een diamant gesneden. *Utreehtsche Lustrumfeesten in 1890. Het U. D. meldt, dat bij de rege- lingB-commissie van de feesten, die vanwege het Utreohtsche studenten corps worden voorbereid tot viering van het 52e lustrum der Utreohtsche universiteit in 1896, het plan bestaat een tournooi te organiseeren, dat in het Sterrenbosch zal worden gehou den. Het excursiestoomschip Rotterdam, der N. A. S. M., van Kiel via Hel goland naar Rotterdam, vertrok 23 Juni des namiddags 2 uur van Helgo land. Het schip zou waarschijnlijk heden (Maandag) namiddag te Rot terdam zijn. Duister. De burgemeester eener plattelands gemeente ontving dezer dagen het volgende schrijven, waarin wij de plaats- en persoonsnamen [door ge fingeerde namen vervangen Mijn heer Burge Meester Ik woont in de potjesstraat en eene zeide van het huis daar woont ver broek herzebergen aan de andere zeide ver veen Scheper en daar lijd een blijk tusi-che beide en aan eene zijde planke onder de panne lans ver broek ander kat kalk bestreke No. 127. En nu Eikendorp krekstraat Een bakker en een vurwer daar tusse in met kalk bestreekke de panne No. 48. (Volgt onderteekening). Voor wie dit uit het bovenstaande nog niet mocht hebben begrepen, diene dat het bovenstaande een ver zoek aan den burgemeester is, om zijn tusschenkomst voor het aan gaan van een verzekering tegen brand schade. Chrispijns gezelschap heeft Zondag met groot succes te Berlijn gedebu teerd. De zaal was goed bezet met de élite van het publiek, waaronder autoriteiten op kunstgebied. De Ne derlands che gezant woonde de geheele voorstelling bij. Wieier wedstrijden te Am sterdam. Zaterdagmiddag hadden op de Amsterdamsche wielerbaan de eerste wielerwedstrijden plaats. I. Wedstrijd van meet 1 Eng mijl (1609 M.) Uitslag 1ste heat Jaap Eden in 2 m. 27 8. en J. P. Smit in 2.292/*de 2de heat Langeveld 2.29V& en Beisenherz 2.30. Beslissing na no. 3. II. Wedstrijd met voorgift 2000 M. De uïtslapr wasBrugma 3.54'/s Postma 3.543/6 en Heymans (3). HI.Nieuwelingenwedstrijd van meet, 1000 M. De uitslag van de eerste heat was Van Appel 1.357s, Smit 1.353/s. In de tweede heat was de volgorde Lan geveld 2.6, Heijmans 2.67s en H. M. Smit. De beslissingswedstrijd werd nu ge reden van No. 1. Jaap Eden won in 2.33VsWiemann was twee in 2.344/5 en J. P. Smit was No. 3. IV. Point to pointwedstrijd, 5000 M. (Record Eden 7 min. 19v6 sec.) Jo- chems, Rademaker, De Waardt en Beisenherz. Beisenherz verkreeg 23, De Waardt 10 en Rademaker 11 punten. V. Wedstrijd van meet, 2000 M. De volgorde van aankomst in de lste heat was Eden 4.47b, van Appel 4.47sWiemann No. 3die van de 2de heat Rademaker 4.54/s, Adrian 4.67b- BeslissingEden, Appel, Rademaker en Adrian. De tijden warenEden 3.334/s, Rademaker 3.34. VI. Wedstrijd van meet voor twee persoons tweewielers. 3000 M. De uitslag was: De WaardtHeij mans 4.357b en PosBeisenherz 4.36. Beslissing Nieuwelingen wedstrijd. Overwinnaars: V. Appel 1.304/6 Lan geveld 1.31 en J. P. Smit 1.31. VII. Wedstrijd van meet, 10.000 M. (Record 14.43 J. R. Foekema). No. 1 was Eden in 16.114,5, no. 2 Ap pel 17.34 en no. 3 Smit. Als extra nummer werd nog gere den een tandem-safety match op 5000 M. Zondag werden de wedstrijden voort- I. Wedstrijd van meet 3000 meter. De uitslag was Eden in4.483 5 (1), Rademaker in 4.48Vs (2) en Adrian in 4.49 (3). II. Wedstrijd met voorgift, 804-66 M. (K Eng. mijl). Van de eerste heat was de uitslagLangeveld eerste in 1.6, Postma tweede in 1.10 7b. Van de tweede heat was de uitslag: Wiemann 1.97b en Heijmans 1.94's- III. Wedstrijd van meet, 1609.32 M. (1 Eng. mijl). WinnersPostma in 2.37' s, Pos in 2.374/s en Smit (3). IV. Wedstrijd van meet, Eng. mijl, (402 33 M.) De uitslag van de eerste heat was Eden in 31 sec. enJochems in 323s sec. In de tweede heat was de tijd van De Waardt en Rademaker voor bei den 34 sec.; De Waardt was nog iets voor. De beslissing werd gereden door de heeren Eden, Rademaker en De Waardt. De tijden waren Eden (1) en De Waardt (2) 347b sec. Beslissing van II. Langeveld een in 1.7%; Wiemann maakte 1.8. V. Wedstrijd met voorgift, 2000 M. Langeveld kwam als eerste aan in 2.5975, Heymans twee in 2.50 en Brugman drie. VI. Wedstrijd van meet voor twee persoons tweewielers. 5000 M. Record Jochems en Pieterse 7.252/5. Dit nummer ging wegens gebrek aan deelneming niet door. VIL Wedstrijd voor tweewielers van meet 5000 M. Alleen open voor mededingers, welke in No. 4 en 8 niet gestart zijn. De uitslag was Niemann (1) en Pos (2) beiden in 8.362/5. VIII. Wedstrijd van meet 10,000 M. Extra reeord-medaille voor elk KM. record. Gouden medaille voor verbeterd 10 KM. recordzilveren leidingsmedaille.(Record J. R. Foeke ma 14.53). Verder zilveren medaille voor minder dan 16 min. Eden overwon in 16.154/6; Radema ker was twee in 16.16. Amsterdam—Arnhem v. v Slechts 8 rijders namen Zondag deel aan den internationalen wegwedstrijd AmsterdamArnhem en terug (190 K. M.) uitgeschreven door Amster dam's Wielrijders Bondslokaal. Van die 8 rijders had de helft het reeds opgegeven voor Amersfoort (halver wege de heenreis). Het was jammer dat deze deelname zoo gering was met het oog op de uitgebreide maatregelen en schikkingen door de regelaars van dezen wedstrijd genomen. Niet minder dan 160 posten toch stonden op den weg verdeeld. Aan de start op den Diemerweg verschenen Charles Bougard, Brussel, J. M. N. Vrouwes en C. Witteveen Jr., beiden van Haarlem, IG. L. Kluijver van Hilversum, M. Cordang, Maastricht; W. L. van Leeuwen en J. D. F. Doornekamp, beiden van Amsterdam en J. (J. van der Dries van Utrecht. Zij vertrokken 8,45. Cordang was het eerst te Arnhem en passeerde ook als eerste den eindstreep te 3.23,48; hij legde dus den weg at in 6 uur 38 m. 12 s. Vrouwe3 was twee met een tijd van 6.47,30, Doornekamp drie in 16.53,17, vier was Bougard. Door deze overwinning houdt Cordang den zilveren beker, door de firma Fer- werda en Tieman aangeboden, in zijn bezit. Aan het Bat. Nbld. van 21 Mei ontleenen wij de volgende bijzonder heden omtrent den dood en de be grafenis van den radja van Lombok. Tegen vijf uur gistermiddag ge veelde de ex-radja zich minder wel, zoodat de schout H., reet de bewaking van den geïnterneerde belast, besloot den dokter te roepen. Intusschen was de oude man nog zoo wei, dat hij zonder eenige hulp opstond en kort daarna weder te bed ging, na zijn kussens te hebben geschiktmen vermoedde niet, dat het einde zoo nabij was; plotseling een zware zucht welke de attentie van een zijner vol gelingen trokmen snelde toe de ex-radja was niet meerVolgens de Balineesche adat moest direct tot de reiniging van het lijk worden over gegaan doch dit kon niet geschieden voor en aleer alle volgelingen zich door een bad hadden gereinigd. Nadat allen zich hadden gereinigd en van schoone kleederen hadden voorzien, werd met de- reiniging van het lijk aangevangen. Het was werkelijk een mooie doode, de hoogbejaarde, zwaar gebouwde man, zooals hij daar lag, met een kalm en trek op het gelaat, dat geen zweem van plaats gehad hebbenden doodstrijd vertoondezoo rustig en kalm was hij de eeuwigheid ingegaan Het lijk gewasschen zijnde, moest in lijnwaden worden gewikkeld. Be halve sarongs en andere kostbare kains werd het lichaam met ruim ,40 stukken wit goed, van circa 2 a 3 Meter lengte elk, omwonden; eerst het hoofd, toea de borst, daarna de beenen. Volgens de adat werden de twee duimen aaneengebonden en even zoo de groote teenen. De reusachtige kist een van de grootste afmeting-n, daar het lijk tot bijna 2 M. werd uitgerekt werd aangebracht en de doode in zijn laatste aardsche woning gelegdde zware gouden ring, welke hij gewoon was te dragen, werd hem in den mond gestoken. Terstond werd daarna alles ging snel in zijn werk de kist gepfoten, welke daarop eveneens met wit lijnwaad, sarongs en kains, werd omwonden. Een luttel aantal bloemen, in jonge klapperbla deren gestoken, omlijstten de kist. De preliminairen voor de teraarde bestelling waren hiermede afgeloopen. Den geheeien nacht werd bij het lijk gewaakt en gebeden. Heden morgen even over tienen had op eenvoudige wijze de begrafenis plaats. De poenggawa's droegen het lijk tot aan de grens van het erfdaar werd de baar door 16 inlanders over genomen en als bij de teraardebestel ling van den geringsten inlander, de kist tegen de zonnehitte beschermd door twee gewone pajongs, ging het op weg naar Karet, de inlandsche begraafplaats, slechts door een troepje inlanders, dat toevallig men had het overlijden en het uur der begra fenis geheim gehouden daar pas seerde en uit nieuwsgierigheid was blijven staan, aangegaapt. De resident de assistent-reBident en de schout H. woonden de plechtigheid voor zoo ver men deze begrafenis zoo kan noemen bij. Op een ompaggerd reserve-terrein van Karet, deinland- eche begraafplaats, werd de doode in de kuil - die te klein bleek en eerst uitgegraven moest worden neerge laten, waar hij thans naast den, een paar maanden geleden overleden poenggawa rust. Het hoofd der politie heeft de noo- dige voorzorgsmaatregelen genomen, ten einde te voorkomen, dat van het graf een kramat wordt gemaakt. éen man aan boord, die voornemens is met zijn notedopje den Atiantischen Oceaan over te steken. Het koloniaal bezit van Duitschland vertoont zich te Berlijn o. a. door de aanwezigheid van negerbedienden in koffiehuizen, winkels, enz. Een neger- paar heeft nu een groot huis te Berlijn iugericht als slaaphuis voordestam- genooten en hcudt tevens een bureel voor het verhuren van negers. Er zijn thans 17 negers in dat huis en de blanke buren roemen hun gedrag, daar zij zeer rustig en bescheiden zijn. Politiek üveraiekt. Reeds is gemeld, dat de engelsche minister van oorlog na de nederlaag die het Kabinet door hem geleden heeft, zijn ontslag aan lord Rosebery had aangeboden, en dat zijn uittre ding het bedanken van het geheele Kabinet tengevolge zou hebben. Ge heel onverwacht kwam het belang rijke bericht Zondag niet, dat lord Rosebery koningin Victoria het ont slag van het ministerie neeft aange boden. 1 Mocht de koningin lord Rosebery's verzoek om ontslag aannemen, zonder tot ontbinding van het Parlement over te gaan, en de regeering op dragen aan lord Salisbury, dan zal toch ook deze premier met eene Parlementsontbinding moeten begin nen. Immers in het tegenwoordige Lagerhuis bezitten de liberalen en Ieren nog sieeds eene meerderheid, die, hoe gering zij ook zijn moge, toch groot ger.oeg is om het bestuur der Tories en Unionisten onmogelijk te maken. In elk geval, hetzij Lord Rosebery blijve, hetzij Lord Salisbury de re geering aanvaarde, kan men derhalve eene ontbinding van het Parlement verwachten. Door de fransche Kamer is aange nomen een amendement strekkende om de hoeveelheid alcohol die, als voor huiselijk gebruik bestemd vrij van accijns is, van 10 tot 20 liter te ver- hoogen. Dit amendement was door minister Rioot en de commissie be streden. In de spaansche Kamer is een he vige woordenwisseling geweest tus- schen den minister van justitie en den afgevaardigde Cuzani wegens eenige bevorderingen bij de rechter lijke macht. Tussehen de twee heeren zal een duel plaats hebben. De Oostenrijksche Delegatie heeft alle artikelen van de begrooting van buitenlandeche zaken goedgekeurd. Door den spaanschen generaal Mar tinez Campos, het hoofd der troepen op Cuba, is der spaansche regeering verzocht vóór December de troepen versterkingen te zenden. De feesten te Kiel. De Vrijdag door keizer Wilhelm op het feestmaal gehouden rede werd herhaaldelijk toegejuicht. Zij wordt be schouwd als eene belangrijke troon rede, niet alleen gericht tot het Duit- sche volk, maar tot alle natiën, ten einde geen twijfel hoegenaamd over te laten aangaande het vreedzame karakter der opening van het nieuwe kanaal. Na afloop van het feestmaal begaf de keizer zich naar de feesthal, waar hij „cercle" hield, terwijl de muziek zich nu en dan deed hooren. Ook werd een prachtig vuurwerk afgestoken. De oorlogsschepen waren alle schitterend verlicht. Het was een onbeschrijfelijk schoon schouwspel, dat den feestdag op waardige wijze besloot. De beide Fransche pantsersehepen hebben Vrijdagnacht tegen drie uur de haven van Kiel verlaten. Bij heerlijken zonneschijn en kalm water koos Zaterdag vroeg in den morgen eene divisie opleidingsschepen zee om het vijandelijke eskader voor te stellen. De vorstelijke gasten begaven zich aan boord der Hohenzollern. de keizer aan boord der Kurfürst Friedrich Wilhelm. De keizerin bleef weg. Te zeven uur zeilde het manoeuvre eskader met eene torpedoflotille uit, gevolgd door de Hohenzollern, de Kaiser Wilhelm II en de Augusta Victoria, aan boord waarvan de ove rige gasten van het rijk warendaar achter eene postboot en de persboot. Na een aantal manoeuvres volgde een grootsch zoogenaamd p sseerge- vecht. De Kurfiirst Friedrich Wil helm schoot het eerst. De vijand ant woordde. Luid dreunde het kanonge donder over zee. Spoedig was alles in een dichten kruitdamp gehuld. De torpedobooten namen aan het gevecht geen deel. Ten slotte voeren de sche pen, de Kurfürst Friedricü Wilhelm voorop, de matrozen in het want, de Hohenzollern voorbij. Te half elf keerde men naar de ha ven terug. De Keizer stond op de kommandobrug. De Kurfürst Frie drich Wilhelm werd door de talrijke toeschouwers op de stoombooten met een driewerf hoera begroetzoo ook prins Heinrich op de Woerth. De Keizer bezocht Vrijdag behalve het Russische stoomschip Roerik een Engelschen, een Italiaan schen en een Oostenrijkschen oorlogsbodem, en bracht Zaterdag een bezoek aan een schip van ieder van de overige zee mogendheden. Zaterdagavond om tien uur begon de indrukwekkende fakkeloptocht langs het koninklijke slot. De hoofd groep vormden de werklui van de werf. Er waren meer dan vierduizend deelnemers. De Keizer stond met Prins Heinrich aan het hek van den slottuin zoolang als de stoet voorbij-j trok, en werd met stormachtige toe-! juichingen begroet. Op den toren van j het slot werd Bengaalsch vuur afge-' stoken. De opvarenden van de Engelsche bark Tweedsdale van Rio de Janeiro naar Sijdney hebben in volle zee een merkwaardige sterke electrische ont lading gezien. Na een zwaar on weder dat enkele uren geduurd had, stak een krachtige storm op. Plotseling zagen de opvarenden zich omgeven door vuur; de masten, de ra's, het touwwerk, de romp, kortom het g heele schip was met lichtkogels en op- en neerdansende vlammetjes be dekt. Of het verschijnsel lang aanhield, meldt het bericht niet. Den 13en Juni is uit Newyorkeen klein zeiivaartuigje vertrokken met De Terrible heeft dubbele machines als voorbehoedmiddel tegen eventueele defecten. De bemanning zal bestaan uit 900 personen. Voor den bouw is niet minder dan 120 ton brons ge bruikt. Al deze cijfers toonen aan, dat de Terribledie, hoewel in korten tijd ge bouwd toch met de meeste zorg is afge werkt, terwijl al het mogelijke is ge daan om haar aan vijandelijke aan vallen den grootst mogeiijken weer stand te doen bieden, een sieraad zal zijn voor de engelsche marine en een „geducht" wapen haar naam toont dit reeds aan tegen den vijand der Britten. Cuba. De Engelsche kruiser „Terrible". Onlangs is melding gemaakt van het van stapel loop en van den nieuwen britschen oorlogskruiser, de Terribleniet alleen de grootste oor logsbodem van de engelsche marine, maar van de geheele wereld. Hij is gebouwd op de werf van J. en G. Thomson te Clydebank onder leiding van sir William White, de bouw-1 meester. De volgende korte beschrijving kan eenigszins een denkbeeld geven van de afmetingen van dezen zeereus. De totale lengte bedraagt 538 voet, de breedte 71, de diepte tot het boven dek ruim 43 voet. Het gewicht van den romp met de bewapening is 8480 ton. De diepgang is 27 voet (beia den), de water verplaatsing 14.250 ton. De boot kan 3000 ton steenkolen op nemen en heeft machines met eene totale capaciteit van 25000 paarde- krachten, die haar eene snelheid van 22 knoopen geven. De benoodigde stoom voor de 87 diverse machines wordt geleverd door 48 Belleville-stoomke- tels. De romp is verdeeld in 236 wa terdichte beschotten. De bewapening bestaat uit: twee 9.2 duims acnterlaadkanonnen, twaalf 7-duims en 30 kleinere kanonnen. Het pantserdek is 4 duim dik boven de machines en heeft verder eene dikte van 3 duim. De Spaansche troepen op Cuba hebben enkele overwinningen behaald op de opstandelingen. Kolonel Bogas is meester van beide oevers van de Caminar en heeft den rebellen een groote] hoe veelheid wapenen en krijgsvoorraad ontnomen. Generaal Navarro heeft het oproerige garnizoen van Santa RoBa een gevoelige nederlaag toege bracht. Het kamp van den vijsnd werd verwoest, vele rebellen zijn ge dood. Te Mogotti is een bende van 400 oproerlingen verslagen door gene raal Michelena. Veertien man werden gevangen genomen w iaronder de aan voerders Martin en Vegas, die uit het land gezet zullen worden. Aan beide zijden zijn, naar gemeld wordt, vele dooden gevallen. Te Saus Souci. Adolf Menzel, de nestor der Duit- sche schilders, heeft dit jaar zijn 80en gebooitedag gevierd. De academie heeft te dier gelegenheid dengrooten man den pas ingestelden titel van eere-president aangeboden, maar eene grootere eer werd hem bewezen door den keizer. Een van Menzel's schilderijen stelt voor„Eenfluitconceriite Saus Souci" (het paleis van Frederik den Groote) en hangt in het nation, museum te Ber lijn. Toen de kunstenaar op 't punt was deze schilderij te beginnen, vroeg hij aan den toenmaligen hofmaar schalk verlof de historische muziek zaal te mogen zien bij kaarslicht, maar dat werd hem geweigerd. Daarom vatte de keizer nu ook het denkbeeld op hem de zaal niet alleen te laten zien bij kaarslicht, maar ook gevuld met de hofhouding, in de kleederdracht van den tijd van den grooten koning. Sans Souci leverde op den bepaal den avond een schitterenden aanblik op. Voor de oprijlaan stond eene af- deeling grenadiers der garde, allen reuzen. In de voorzaal jbe vond zich een aide-de-camp van koning Frederik in kurassiersuniform, om de gasten te ontvangen. Het was de ke;zerzelfen zoo goed was zijn gedaanteverwisse ling dat, niettegenstaande het helder licht was, sommige gasten, terwijl zij hem de hand drukten, hem niet herkenden. Intusschen was de historische mu ziekzaal vol genoodigden. De gasten groepeerden zich om de keizerin, die gelijk alle overige een rococo-costuum droeg: een licht satijnen rok met een fluweelen met zilver geborduur- den boord en op het gepoeierde haar een klein driekant hoedje. Vier hofmuzikanten stonden om de groote piano en een fluitspeler stond voor den historischen muziek lessen aar van Frederik den Groote. Het geheele gezelschap was gegroe peerd naar de welbekende schilderij van Menzel. Toen professor Menzel binnenkwam werd hij door den keizer, als aide-de camp van den grooten koning ent- vangen en begroet met een gedicht, dat aldus bsgon „De koning heeft vernomen, dat Menzel zich te Pots dam bevindt en wenschte hem op Sans Souci te zien." Alhoewel geheel verrast door en van niets wetend, antwoordde Men zel „Ik geloof, dat ik mij niet be drieg; ik zie voor mij zijne Excel lentie, aide de camp generaal Von Lankulu8, overste van het kurassiers- regiment; en ik verzoek Uwer Ex cellentie aan Zijne Majesteit den ko ning mijn eerbiedigsten dank te be tuigen." De aide-de-camp vergezelde den kunstenaar naar de muziekzaal, waar de muzikanten intusschen met het fluit-concert van Frederik den Groote waren begonnen. Menzel nam een stoel en de keizer bleef aan zijne zijde staan. De schoone zaal met hare witte paneelen, spie,;els en sierlijk vergulde rococo-versierseïen, verlicht door het gedempte licht der waskaarsen en gevuld met een uit gelezen gezelschap in prachtige cos tumes; daarbij de oude muzikanten, dat alles vormde een tooneel zoo schilder» chtig als men zelden ziet. De eenige die niet in de omgeving paste, was de heer Menzel zelf, in eenvoudigen rok. Na het concert, waarin dr. Joa chim de toehoorders verrukte mot

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3