Letteren en Knnst. Rechtszaken. en Van der Kaauw werden herko- ien. Tot leden van verdienste rijn be noemd luitenant-generaal Jackson, de heer Borstel, oud-voorzitter der aideeling Groningen, luitenant-kolo nel Vermijnen, de adjudant-onderoific. dienstd. o fic. Schimmel te Breda, de oud-kapitein Joh. Huygens, B. E. la Chapelle, te 's Gravenhage, P. N. JanBsen, oud-ritmeester, J. Dijck- meester, beiden te Amsterdam, Ge neraal Mac Leod. De overleden Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Snickers, is als lid van verdienste ingeschreven. volgende, zijnde de afbeelding van een assignatie, waarop wij lazen „assig- nat de deux milles francs hypothè- que sur les domaines nationaux. Crée le 18 Nivöse l'an 3ièmo de la Répu- blique, No. 186. Série 10721." Moae bovenstaande bloemlezing uit de „Imprimerie Librairie, Papeterie materiel des sciences et des arts" den lezer een blik op deze inzending doen slaan. Inbraken te Amsterdam. Een kijkje op de Pransehe aideeling der Wereld tentoonstelling. De Fransche afdeeling is, zooals onze lezers zich zullen herinneren, de eerste afdeeling, die gereed was en geopend is. Dat er veel te bezien is, wat de moeite waard is, behoeven wij voor zeker niet op te merken; wat van Frankrijk komt is altijd schoon, al was het alleen maar, omdat het niet in ons eigen land vervaardigd is, zou een nurks'mensch in den Haarlem merhout bij „onzen Hildebrand" zeg gen. Doch weg met dien nurks„Vive la France I" Wat ons het meest op de Fransche afdeeling aantrok was„Imprimerie, LibrairiePapeterie matériel des sciences et des arts." Hier is alles, wat in Frankrijk op het gebied der letteren en weten schappen verschijnt, bijeen, neen toch niet alles, want dat zou de afdeeling niet kunnen bevatten, maar het voor naamste is er. De firma Abel Goubaud, éditeur de journaux des dameB, te Parijs heeft den dames een groot genoegen verschaft, door te exposeeren, afbeel dingen uit zijne verschillende mode tijdschriften, nl. „La modiste univer- selle", „Le moniteur de la mode" en „leB nouveautés Parisiennes". De geograaf zal niet nalaten eenige oogenblikken stil te staan bij de in zending „sciences économiques et so- ciales de Maxime, Mabyre Geographe Paris." Daar zal zijn oog aanschouwen vijf verschillende kaarten, waaronder eene „Grande carte de la France". Naast deze inzending vinden wij verschillende wetenschappelijke boe ken, waaronder de bekende, ook in het Holland-ch vertaalde, „Contes de la Fontaine" en „Les trois Mousquetai- res." Ook de bekende natuurkundige werken van den grooten natuurkun dige Buffon vinden hier een plaatsje, benevenB de titelbladen van enkele bij de firma A. le Vasseur Co. te Parijs, die dit alles exposeert, uitge geven werken. Verder exposeert de firma Larousse Co. te Parijs de vermaarde „P. La rousse, Grand dictionnaire Universel" en verschillende jaargangen van de „Revue encyclopédique" Boven zijne inzending heeft deze exposant afbeel dingen uit de „Revue encyclopédique" waaronder van de bekende Neder landers dr. Kuyper en dr. Schaepman, Natuurkundige werken en verschil lende jaargangen van de „Revue gé nérale de Cnemins de fer" zijn op deze afdeeling van Dunod en P. Vicq te Parijs. De leergrage jeugd zal in Frankrijk gebruikt wordende leerboe ken enz.aantreffen bij de inzending van Belin Frères, Parijs. Ook gravures ontbreken niet in de afdeeling. Daar heeft de firma Minot te ParijB, lithographie-artisti- rs voor gezorgd, o. a. zagen wij afbeel gen van verschillende bloemsoor ten. Verder de inzending „Phototype P, Larger, Paris." Van het vele dat wij daar zagen, noteerden wij alleen bet Een brutale inbraak is gepleegd ten huize van den heer Reynvaan, Vos- siuastraat 2 te Amsterdam. De dieven hebben zich door den tuin toegang verschaft, en wel niettegenstaande de heer Reynvaan buitengewone voor zorgsmaatregelen had genomen, als door het van binnen betimmeren van Keukenramen enz., zoodat men hier te doen had met inbrekers van be roep. Nadat de dieven in het bene denhuis eenige kasten hadden open gebroken, waar evenwel niets in was hebben zij zich naar de le etage be geven, waar meer van hunne gading te vinden was. Na verschillende kas ten te hebben verbroken, hebben zij zich aan onderscheidene dranken en sigaren te goed gedaan. Zij namen kristal glaswerk uit de kast, en dronken toen eerst een flacon Cog nac, daarna een flesch Sherry, verder een heele flesch Whisky en ten slotte een flesch Moet et Chandon. Op alle kamers zijn de kasten opengebroken, en de inhoud is overal door elkander gesmeten, tot zelfs op de meidenka mer toe, welke bezaaid lag met brie ven van allerlei aard van de dienst boden, vermengd met kousen, linten, nachtjaponnen enz. Ofschoon de Bchade door vernieling niet gering is, is er, zoover men thans kan nagaan, niet veel gestolen, ver moedelijk omdat de heeren niet erg nuchter waren. De inboedel was tegen diefstal ver zekerd. hebben, betaalde hij met een stuk van 5 lire. Zonder aanmerkingen werd dit geldstuk tegen een waarde van francs in betaling genomen en op verzoek van den Fransch sprekenden heer bovendien nog 6 gelijke geld stukken mede tegen eene waarde van irancs per stuk ingewisseld. Hoewel men er daarop nog meer ter inwisse ling aanbood, wenschte de winkelier niet verder aan het verzoek te voldoen. Eenigen tijd daarna moest de winkelier tot zijn schade bsmerken, dat hij er leelijk ingeloopen was. De gewisselde ölire stukken bleken namelijk te zijn van het voormalig koninknj k Napels en Sardinië uit den tijd van koning Ferdinand en zijn niet meer gangbaar. Aan zilver hebben zij eene waarde van circa 80 cent. Aangezien het Fransch sprekende paar nog ruim voorzien was van deze geldstukken, bestaat er gegrond ver moeden, dat zij pogingen in het werk zullen stellen om er andere winkeliers eveneens te laten inloopen. woners lagen allen in diepe rust er op wezen dat hier aan opzettelijke brandstichting te denken viel, mocht het aan den ijver en het energieke optreden van den gemeente-veldwach ter R. Medema enden rijksveldwach ter J. Beute aldaar, gelukken, den dader, zekeren J. H., pas ontslagen bedelaarkolonist op te sporeo, die in de nabijheid in een hooiberg lag te slapen en Zondag zijne daad heeft bekend, waarna hij gevankelijk naar Zwolle is overgebracht. De huzaren, die eenige weken ge leden uit hun garnizoen Venloo de serteerden,komen successievelij fc terug: thans weer gaven er zich 2 te Leiden, alwaar zij eerst nog de studenten feesten hadden meegemaakt, vrijwil lig aan, die Vrijdag jl. naar 's-Herto- genboseh zijn getransporteerd, alwaar zij voor den krijgsraad zullen terecht staan. Het is wel opmerkelijk, dat die twee ruim zes weken hier te lande konden vertoeven zonder inden kijker te loopen. Bij den Zondag gehouden interna tionalen zangwedstrijd te Dinant (België) heefc de vereeniging „De Vereenigde Zangers" van Amsterdam, directeur de heer Henri F. R. Brandts Buys, in de le afdeeling den eersten prijs behaald met algem. stemmen. De rechtbank te Utrecht deed Maan dag uitspraak in de voor acht dagen behandelde zaak van C. van Doorn, wonende te Maarn, thans in verze kerde bewaring, beklaagd van mis handeling, den dood ten gevolge heb bende, op W. H. de Bruin, te Doorn ge pleegd, en den bekl. veroordeeld tot gevangenisstrai van 3 jaren. (De eisch was vier jaren.) Verder is Zondagnacht in een be woond huis aan de Stadhouderskade 139 in de hoofdstad ingebroken. Aan de achterzijde van het huis (aan de Hemonylaan) is eerst gepoogd door een tuindeur binnen te komen. Toen dit echter niet gelukte, werd het raam van de tuinkamer opgeschoven en de luiken daarachter met geweld gedwongen. Tot schrik en verbazing van den bewoner, moest hij Maan dagmorgen constateeren, dat de ge- heele inhoud uit de buffetkast was verdwenen. Vermist worden 18 paar tafelzilver, 18 paar dessertzilver4 groentelepels een soeplepel, een saladelepel en vork en verder nog molslalepeltjes, thee lepeltjes, peperbusje, suikerstrooier, suiker tang, sauslepels, servetringen, vischschep, gembervork en lepel en nog eenige kleinigheden, alles van zilver. Ook vernielzucht hebben de inbre kers aan den dag gelegd. Zoo wer den in het studeervertrek van den bewoner een lamp verbrijzeld fleschjes stuk geworpen. Ook werd nog een bezoek gebracht aan den kelder, waar de heeren op nun gemak gedejeuneerd hebben met kaas en eieren. Hoe alles zóó stil in zijn werk kon gaan, dat geen der bewoners er iets van heeft bemerkt, is haast onbegrij pelijk. Voor den bestolene is het ge lukkig, dat hij tegen inbraakschade was verzekerd. In den sigarenwinkel van de firma Weinthal Co. te Rotterdam kwamen dezer dagen een Fransch sprekende heer en dame, voor het oog zeer nette lieden. De heer kocht eenige sigaretten en, voorgevende geen ander geld te Bezoek der Koningen aan Overijsel en Drente. Te Zwolle is thans het oflicieele bericht ontvangen, dat het bezoek van de Koninginnen aan Overijsel, met name aan Zwolle, Kampen en En schedé, is bepaald op den 2, 3 en 4 September a. s. HH. MM. zullen Maandag 2 Sept. des voor middags te Zwolle aanKomen en Donderdagmor gen de gemeente ten de provincie verlaten. Men meldt uit Assen: Officieel is thans bekend, dat de Koninginnen op Donderdag 5 Sept. a.s. des voormiddags uit Zwollenaar Meppel zullen vertrekken, om een bezoek aan deze plaats te brengen. De route van Meppel naar Assen is nog niet vastgesteld, doch Hare Majes teiten zullen te 5 uur te Assen aan komen en vandaar weder vertrekken op Zaterdag den 7en September des avonds te 8 uur. Het bezoek aan Drente is dus niet van langen duur. Het diner, door de Prov. Staten van Drente aan te bieden, zal plaats hebben op Vrijdag den 6en Sept. te 7 uur. De wedrennen bij Zuidlaren zijn voorloopig vastgesteld op Zaterdag middag. Voorts is een bezoek aan de hunnebedden te Rolde en aan de „Ballerkuil", ter bijwoning van de aldaar te geven voorstelling der Oud- Germaansche rechtspleging, in het program, opgenomen. Brandstichting. Zaterdagnacht tusschen 12 en 1 uur zijn te Nunspeet twee flinke arbeiders woningen met daarbij staande schu ren en den ganschen inboedel, bene vens 2 schapen en 3 geiten, verbrand De huizen stonden op ongeveer een kwartier uur afstand van het dorp en werden bewoond door Peter Juffer en Tij men Juffer. De huizen van bei den waren verzekerd, van den eerste voor f500 en van den laatste voor f400. Alleen de inboedel van P. Juffer was voor föOO verzekerd. Daar de omstandigheden, waaron der de brand was ontdekt de be- Beleediging. Een groot publiek woonde Maandag de terechtzitiing der arrondissements rechtbank te Maastricht bij. Niet dat er eene belangrijke zaak werd behan deld, want dit was het geval niet. Men wilde alleen mr. Tr.. els tra, ad vocaat te Utrecht, hooren pleiten in de zaak tegen den socialist Pieters, uitgever van de Volkstribuunte Maas tricht, beschuldigd van beleediging door middel van geschrift, mr. S. aangedaan. Door het O. M. werd tegen beklaagde eene gevangenisstraf van 10 dagen gerequireerd. Mr. Troelstra trachtte aan te toonen. dat zijn cliënt niet zijn eigen opinie, maar die van het publiek had uitge sproken. Hij concludeerde daarom tot vrijspraak. Na de behandeling der zaak werd door een persoon uit het volk geroe pen: „leve het socialisme!"en hoorde men minder vleiende uitdrukkingen aan het adres van den klager. Moord te Bassum. Heden is door het gerechtshof te Amsterdam uitspraak gedaan tegen Coelman en Henriette Momber, be schuldigd van poging tot diefstal en moord gepleegd te Bussum op het dochtertje van den heer Meinders. Coelman is veroordeeld tot 15 jaar Henriette Momber tot 4 jaar gevan genisstraf. De eisch was resp. levens lange gevangenisstraf en 4 jaar. Zooais bekend is had de arrondis 8ements-rechtbank beiden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. vivrestransport naar deze plaats wer den een enkele maal, onze tijdelijke posten te Biloel en Kroeng-Gloem- pang meermalen zonder nadeel be schoten. Bovendien werd laatstge noemde post in den nacht van 22 op 23 April met geschutvuur bestookt; van de 15 projectielen sprongen er 14 in de nabijheid der versterking, zonder eenige schade te veroorzaken. Den 23sten April werd nabij kampong Nesoeh door een in de sawahwerkenden Atjeher een 6-tal verdachte lieden ontdekt. Op een gegeven teeken van onraad kwam de bevolking van alle zijden opdagen en achtervolgde zij de inmiddels op de vlucht geslagen roovers, van wie er vijf werden afgemaakt, die allen herkend werden is weggeloopen dwangarbeiders. Den 2den dezer werd de door onze bond- ;enooten bezette benting te Bah- Tjoei door volk van T. Moesa Anaq Baté en Habib Lehong aangevallen. De bezetting sloeg den aanval ai en bracht den vijand een verlies toe van vijf dooden en vijf gewonden, waarvan •éen doode in onze handen achter bleef; zelve verloor de bezetting éen doode en éen gewonde. Op dienzelf den dag werd een Europeesch sergeant buiten onzen tijdelijken post te Krong Gloempang door een Atjeher, die hem even te voren was voorbij gegaan, met de klewang verwond. De dader wist te ontkomen. Op het eiland Weh viel niets meldenswaar digs voor. Onderhoo righeden. Oost kust. In den politieken toestand kwam geene verandering. Noordkust. Van de Noord kust was niets bijzonders te mel den. Westkust. Te Melaboeh werden slachtos8en van de Atjeh-leverantie gestolen, welke dieren men op groo ten afstand van onze vestiging zonder bewaking had laten losloopen. De weersgesteldheid was drukkend warm, gepaard met westelijke winden. De gezondheidstoestand was op de zee oosten,speciaal Melaboeh,minder goed. !n Groot-Atjeh was hij over het algemeen gunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 20 tegen 23 en dat van de berri-berri 6 tegen 8 gedu rende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. Nu de gezondheidstoestand der troe pen te Ampenan veel te wenschen Dlijtt overlaten, is volgens deSoer. Ct. besloten, het garnizoen in zijn ge heel naar Kapitan te verleggen, waar de genie reeds bezig is, een blijvend kampement te bouwen. Volgens hetzellde blad had zich op Lombok onder de Baliërs een pretendent-sultan opgeworpen en reeds eenigen aanhang gekregen. Men heeft korte metten met het heer schap gemaakt en hem naar Bali verbannen. Koloniën, Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gouver nement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 23 April tot en met 7 Mei dezer wordt aan de Jav. Ct. het volgen de ontleend: G r o o t-A t j e h. Onz j tijdelijke post te Lamkoenjit, het tijdelijk wacht huis te Blang-Tjoet, de aflossing van de brugwacht te Anagaloeng en het Onder reserve deelt het Soer. Hdbl mede, dat de Rus Malingan, gedeti neerd in 's lands gevangenis te Soera- baja, pogingen aangewend heeft om in correspondentie te komen met den consul-generaal te Singapore, en hij daartoe heeft willen overhalen een der schepelingen van Hr. Ms. Marine (die in bedoeld hotel zijn straf onderging) om twee brieven aan een. opgegeven adres te Batavia (Gemblon- gan of iets dergelijks) af te geven en voor welke werkzaamheden hij aan bedoeld adres op een eigenhandig schrijven van Malingan, als v rraders- loon f400 zou ontvangen, doch het Jantje, wiens detentie eindigde, instede van aan die opdracht te voldoen, heeft bij zijne komst aan boord van Hr. Ms. Bromo, die brieven aan den commandant van dien bodem ter hand gesteld, door wiens bemidde ling genoemde bescheiden den officier van justitie te Batavia zijn toegezon- wachtte, daar Orler en Hendry zich in den tuin bevonden. „Ge zijt vijf minuten te laat," zeide zij en sloeg hare oogen op, die zij eerst had gevestigd op den armband, die los om haar pols hing. Dick boog zich over haar arm om hem vast te maken. „Wij zullen te laat komen als ge niet wat vlugger doet," voegde z\j er bij met een blik op zijne bevende, onbe kwame vingers. „Geef mij nu als 't u blieft mijn mantel aan." Hij nam dezen op van de sofa en sloeg hem over hare schouders, terwijl het verblindend wit van dit kleedingstuk scherp afstak tegen haar zwarte japon. „Het doet mij genoegen, dat u iemand hebt, die u hier gezelschap kan houden," zeide zij, toen zij Orler in den tuin voorbijliep en Hendry toeknikte. Daarna legde zij hare hand op Dicks arm, stapte met hem in een rijtuig en reed naar de concertzaal, waar verscheidene oogenparen zich vol be wondering op Dicks gezellin vestigden. Even voor elf uur stapte Clara weer in het rijtuig. „Die arme mijnheer Hendry zal blij zijn wanneer hij kan gaan soupeeren," zeide zij toen het rijtuig voor Jessamine Villa stilhield en gevolgd door Dick trad zij het huis binnen. Tot hunne verbazing vonden zij de zitkamer leeg. „Waar zouden zij kunnen zijn?" riep zij uit en waarde met haar blik door de kamer rond. „Hendry is zeker niet gebleven." „Dan denk ik, dat mijnheer Orler zich reeds te bed heeft begeven. En de dienstbode is zeker ook niet meer op." „Dan zal ik ook maar heengaan," zeide Dick en eenige teleurstelling viel in zgn toon op te merken. Ciara zeide niets, maar toen Dick zich reeds gereed maakte om heen te gaan, trad zij plotseling op hem toe, legde hare hand vertrouwelijk op de zijne en met een blik vol verzen genden gloed op hem gevestigd, lispelde zij zacht: „ODick" dat zij hem zoo vertrouwelijk bij zijn naam noemde deed het weinigje kalmte, dat hij nog bezat geheel ver dwijnen „wat spijt het mij, dat dit nu zoo eindigt." En tevens zag zij hem aan met een blik, die hem het bloed naar de wangen deed stijgen. Hij greep hare hand, die nog steeds op de zijne rustte, en toen hij na deze gedrukt te hebben een wederdruk voelde, was al zijn schroom en tevens zijne bezinning verdwenen. Hij sloeg zijn arm om haar middel, drukte een kus op haren wang en betuigde haar in hartstochtelijke bewoordingen zijne liefde. Zij trok haar hoofd niet terug. „Wel drommelsI Wat beteekent dat?" klonk eensklaps Orlers stem in de gang. „Wat moet dat Forsyth? Ik vind die verrassin verre van aangenaam." Dat vond Dick evenmin. Orlers onverwachte komst had hem zijne bezinning weergegeven. Hij wenschte wel dat hij zichzelf wai beter had kunnen beheerschen en op meer vor melijke wijze Clara zijn liefde bekennen. Hij voelde zich niet weinig beschaamd. Orlers toon klonk verre van aangenaam en hij had het recht niet zich daarover te verwonderen. In de gegeven omstandigheden was het niet te verwachten, dat hij een bevredigend antwoord zou geven. „Dat beteekent dat dat ik Clara liefheb!" Dat was ten slotte toch de hoofdzaak. Het was zijn plan niet geweest dezen avond van zijne liefde te spreken, maar een oogenblik had hij zijne bezinning verloren en had toen wat te overijld gehandeld. „Dan hebt u toch een drommels vreemden tijd uitgekozen mijnheer om haar daarover te spreken. Dat moet ik zeggen." „Vanavond niet morgen spreek er morgen verder over," smeekte Clara, die na Orlers kornet nu voor het eerst haar mond opende. Maar hij wilde van geen uitstel hooren. Eerst verzocht hij Clara naar hare kamer te gaan, maar zij weigerde beslist dit te doen. „Ik beschouwde u als een man, dien ik kon vertrouwen Forsyth," zeide hij nadat zij de kamer waren binnengetreden waar hij plaats nam terwijl Dick en Clara naast elkaar ble ven staan. „Hendry wilde niet blijven, daarom ben ik naar mijne kamer gegaan. Ik meende u te kunnen vertrouwen; ik heb mij vergist." „Ik besef zeer goed, dat ik eerst met u had behooren te spreken," zeide Dick, de moeielijkheid van zijne positie be seffend. „In ieder geval vraag ik u nu om uwe toestemming." (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2