.Roeibootje. Politiek Overgieiit. &EMENÖD NIEUWS. Vervolg Stadsnieuws. Burgerlijke StaM DAGMEISJE DIENSTBODE, UW VENHUIS. TE HUUR: TE HUUR: v VERKOOPING te Haarlem, in het Verkooplokaal aan de Nas- sanlaan, op Dinsdag en Woens dag den 2den en 3den Juli 1895, des voormiddsgs te 10 uur, ten over staan van den Notaris G. C. ME- RENS. den, ten einde daarmede naar behooren te handelen. Of dat ook gewichtige documenten moeten zijn, die zulk hoog loon waard zijn Omtrent de voorstellen tot reor ganisatie van het B. B. deelt deXoc. noer mede, dat de residentie Pro- bolingg volgens het ontwerp zal sa menvallen met de residentie Pasoe- roean en niet Kadoe met Bagelen,maar Bagelen met Kadoe, hoofdplaats Ma- gelang. De tbeecultuur breidt zich in de Preanger meer en meer uitde thee vervangt langzamerhand de oude kina- en koffie-aanplantingen op de ondernemingen Pandan Aroen van den heer Massink, Tjiwangi van den heer Bingley, Tjempaka Noord van den heer Hofland en op Passir Telaga Warna, terwijl nieuwe aanplantingen plants vinden op de ondernemingen Tjidjangkar, Goenoeng Besir en op een perceel, toebehoorende aan den heer v. d. Smitte. Al deze onderne mingen zijn gelegen in de buurt van Goenoeng Rosa. Ook in het Bandong- sche ontwikkeien zich nieuwe thee ondernemingen. (Bat. Nbl De uitspraak in de duelzaak van de heeren A. Scherer en J. A. Wilkens te Soerabaja is een boete van f100 voor eerstgenoemde. Het ontslag door het ministerie- Rosebery bij koningin Victoria inge diend is aangenomen en lord Salisbury is de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Deze heeft de opdracht aanvaard en waarschijnlijk zal het nieuwe kabinet Donderdag a.s. ge reed zijn. In het Lagerhuis deed Sir William Harcourt, de minister van financiën en leider van de liberale partij, Maan dag eenige mededeelingen over de crisis. „De uitslag der stemming" zeide de minister „Donderdag jl. gehou den, naar aanleiding van het voorstel- Brodrick, trof zeer beslist den minis ter van oorlog. De overige leden van het kabinet sloten zich bij den minis ter van oorlog aan en wilden met hem deelen in de verantwoordelijk heid, welke het gevolg was van de maatregelen, die door hem waren ge nomen. „Tengevolge van het besluit van het Lagerhuis dienden de minister van oorlog en zijne raadslieden over militaire aangelegenheden hun ver zoek om ontslag in, hetwelk werd aangenomen." „Toch ging de heer Harcourt voort „moeten nog eenige wets ontwerpen worden afgedaan, in de eerste plaate, dat tot regeling van de robben-vangst in de Stille Zu'dzee waarover vóór 1 Juli eene beslissing moet worden genomen. Derhalve is de regeering verplicht er op aan te dringen, dat dit wetsontwerp nog bij derde lezing door het Lagerhuis worde behandeld." Ten slotte betuigde Sir William Harcourt, zeer bewogen, zijn vrien den dank voor den steun, dien zij hem hadden verleend, als leider van de liberale partij in het Lagerhuis, terwijl hij tevens hulde bracht aan zijn tegenstanders voor de hoffelijke wijze, waarop zij hem steeds hebben bestreden. De heer Balfour (de leider van de Tories in het Lagerhuis) betoogde, dat het ministerie meer zou gehan deld heben overeenkomstig de eischen van het constitutioneele regeerings- stelsel, indien Lord Rosebery ware overgegaan tot ontbinding van het Parlement, inplaats van de verant woordelijkheid te laden op de schou ders der oppositie. Ten slotte werd het wetsontwerp betreffende de regeling van de vangst der robben aangenomen. Vervolgens werd de zitting tot heden verdaagd. De turksche Forte hoopt, dat de ministerieële crisis in Engeland haar voordeel zal opleveren in zake de urmenische qnaestie. Zij hoopt name lijk, dat lord Salisbury, die een vriend van Turkije is, in deze quaestie niet langer met Rusland en Frankrijk zal meegaan. De laatste nota van de Porte be vredigt de gezanten niet, zoomin als de stelling van den grootvizier Saïd Pasja, die beambten van de partij van Djevad Pasja gaarne zou kwijtraken, maar stuit op een hardnekkig verzet van den sultan. Saïd's vijanden trach ten den sultan te bewegen hem at te zetten. De italiaansche Kamer keurde Maandag de voorloopige begrooting goed, welke door den minister van financiën is ingediend, ten einde te voorzien in de uitgaven, die noodig zijn gedurende de maanden Juli en Augustus. In Sofia is het bericht verspreid, dat in Macedonië een opstand is uit gebroken en wel in de districten Palanka en Katchianik, ressorteerende onder bet vilajet Uskub. Twee benden oproerlingen zouden slaags zijn geweest met de Turksche troepen en een derde bende zou een door Mohammedanen bewoond dorp, op 20 kilometer aistand van de Bulgaarsche grens, hebben verbrand. Het officieele bulgaarsche regeerings- orgaan Mir trekt de juistheid van het bericht in twijfel, maar geeft toe dat verscheiden Slavische christenen ge vallen zijn als het slachtofier van Turksch fanatisme. Later werd het bericht echter be vestigd door het blad Prawo, hetwelk verzekert dat de opstand zich snel uitbreidt. In het district Preshowo vormen de Araaufin benden „basi- bozoeks", die met repeteergeweren gewapend, tegen de T urksche troepen te velde trekken en de dorpen ver nielen. Te Palanka zouden reeds drie wagens met lijken zijn aangekomen. Het Macedonisch comité te Sofia heeft eenige dagen geleden verklaard, dat het geen enkele onderneming van welken aard ook zou aanmoedigen, daar het den uitslag van de onder handelingen over de Armenische quaestie wenscht af te wachten. Niet temin heeft het eerstgenoemde blad, hetwelk met dit comité in verband staat, een beroep op Macedoniërs en Bulgaren gedaan om de beweging moreel en physiek te steunen. Het comité zou Maandag bijeenkomen om de te volgen gedragslijn vast te stellen. De Times verneemt uit KobeDe Japansche regeering gaat met haar gestreng optreden in het land voort. Zij ontbindt comité's van de oppositie partij en verbiedt openbare beraad slagingen. Intusschen blijft eene re constructie van het kabinet waar schijnlijk. Carnots sterfdag. De herdenking van den dag, waar op president Carnot, een jaar gele den, te Lyon werd vermoord, heeft noch te Parijs noch in een der andere fransche steden aanleiding gegeven tot bijzondere incidenten. President Faure, vergezeld door de voorzitters van den Senaat en de Ka mer, de heeren Challemel-Lacour en Brisson legde namens de regeering een krans op Carnot's graf in het Panthéon. Alle ministers, de Jeden van het corps diplomatique en depu taties uit Senaat en Kamer woonden de plechtigheid bij. De drie zonen van den heer Carnot ontvingen den president. In den namiddag bracht ook de heer Casimir Perier, Carnot's opvol ger, een bezoek aan het Panthéon en legde een fraaien krans op het graf. President Faure woonde ook den lijkdienst in de Madeleinekerk bij. Mevrouw Carnot was daaibij tegen woordig. De feestelijkheden te Kiel hebben te Bremen nog een aardig staartje gehad. Ongeveer drie honderd vijftig leden' van den Rijksdag en journa listen die op twee booten van de Bre mer Lloyd na een zeer snelle vaart om Skagen aldaar Maandagmiddag aankwamen, werden door den Senaat in honderd rijtuigen door de met vlaggen getooide stad gevoerd. Massa's menschen waren op de been en had den veel pret in den stoet. Dames wierpen bloemen toe. Het was een algemeen gejubel en gejuich. In den beroemden Rathskeller bo den Senaat en burgerij een schitte rend feestmaal aan, waarbij een van de regeerende burgemeesters, de heer Gröning, op den Keizer, den Rijks dag en het Rijk toostte; de andere regeerende burgemeester Pauli dronk op de pers, zonder wier machtige hulp tegenwoordig niets meer in bet openbaar kan worden gedaan en zon der wier prijzenswaardige en aanmoe digende werkzaamheid de wereld van wat er hier in Noord-Duitschland in de laatste dagen ie voorgevallen zoo goed als niets zou hebben gehoord. Eene valsche aartshertogin. Het vorig jaar werd Berlijn ver eerd met een bezoek van de aarts hertogin van Oostenrijk-Este met gevolg. Deze dame bleef eenigen tijd in de stad, ontving tal van bezoeken, beantwoordde deze, bezocht vele win kels en deed daar inkoopen maar vertrok plotseling zonder de zeer hooge rekeningen van hotelier en leveranciers te betalen en de door haar geleende sommen terug te ge ven. Een onderzoek werd ingesteld en dra bleek dat de gewaande her togin een ervaren oplichtster was, Anna Dubberstein geheeten. Zijzelf was niet te vinden, doch de politie kreeg vier personen van het gevolg in handen, die wegens medeplichtig heid aan oplichting voor de Berlijn- sche rechtbank hebben terechtge staan. Twee hunner zijn vrijgespro ken. twee anderen tot vijf en drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. Opnieuw is een schip, de Augusta Victoriain het Kaiser-Wilhelm-ka t aal vastgeloopen. Het vaartuig werd door twee stoombooten achteruitgesleept en naar een wijkplaats gebracht, om daar te wachten tot de ondiepe piek vol doende was uitgebaggerd. Een paar schepen met minder diepgang dan de Augusta Victoria konden ongehinderd passeeren. Onmenschelijk. In het stadje Bionville in den ïïlzas heeft een man zijn zoontje op on menschelijk wreede wijze gestraft voor een vergrijp. Hij bond de voeten van het kind stevig samen en heeschhet met een touw, dat onder de armen was geslagen en over een katrol aan de zoldering liep, tot het plafond op. Daarna spijkerde hij de beide handen van het kind aan den muur vast. Op het geschreeuw van het ongeluk kige tienjarige knaapje snelden de buren toe, die het bevrijdden en den ontaarden vader gevangen namen. Het monster moest door een sterke afdeeling gendarmen tegen de woede van het volk beschermd worden. In het Kanaal heeft eene aanvaring plaats gehad tusscben de stoomboot JBessel, van Liverpool, en de Hero, van Huil. De aanvaring gebeurde in de nabijheid van Brighton, Zaterdag middag om 2 uur tijdens een mist die plotseling was komen opzetten. De Bessel begon onmiddellijk te zin ken en verdween na zes minuten in de dieptede opvarenden wisten zich in booten te redden en werden op genomen door de Herodie zelf ern stig beschadigd was aan den boeg, maar door de waterdichte schotten bleef drijven. De 30 schipbreukelin gen werden te Dover aan wal gezet. E011 schipbreuk. De Engelsche mailboot Diana van St. Malo naar Southampton is bij kaap La Hague op een rots vergaan. Het ongeluk gebeurde Vrijdagnacht tijdens een dikken mist. Onmiddellijk liet de kapitein noodsignalen geven en de booten uitzetten, waarin de 16 passagiers en de 26 schepelingen zich reddende passagiers werden door een boot van de Fransche douane op genomen en aan land gezet nabij een dorp, waar zij zeer gastvrij werden ontvangen, evenals de bemanning, die in haar eigen boot naar land was ge roeid. De Diana is geheel wrak, en de lading en de bagage der passagiers zijn ver.oren. Een rijwiel-postiljon. Een eigenaardige wijze van brief verzending heeft plaats in het gebied van de Westaustralische goudvel den. Van de duizenden, die naar de Westaustralische goudvelden ge stroomd zijn in de hoop daar hun geluk te vinden, zijn reeds ontelbaren bitter teleurgesteld in het vaderland teruggekeerd. Anderen verrichten om karig loon harden arbeid en slechts weinigen is het vergund geweest dat wat zij gedroomd hadden, verwezen lijkt te zien. Tot deze weinigen be hoort ook een zekere Bennett, die wel is waar niet met schop en bijl, wel echter op geheel anderen weg het in korten tijd tot een welgesteld man heeft gebracht. Bennett bezit name lijk een rijwiel en is daardoor op de gedachte gebracht tusscben h6t mijn- middelpunt Coolgardie en de ver ver wijderd in een cirkel liggende plaat sen een wielrijder-post in te richten, die, den afstand van Coolg'ardie tot Dundas en terug in een cirkel gere kend, een traject van 280 Engelsche mijlen bedient. Eenmaal 's weeks, des Vrijdags, ver laat de mar. op zijn rijwiel Coolgar die, om 50 mijlen verder bij eene kleine nederzetting te overnachten. In den vroegen morgen gaat het ver der tot den avond, waar Bennett an dermaal station maakt om bij het krieken van den dag weder op te breken en dat herhaalt zich, tot het doel bereikt en de terugreis naar het punt van vertrek eindelijk gelukkig is ten einde gebracht. Ondanks den slechten staat van den weg komt Bennett in een Btation op verwonder lijk juisten tijd aan, wat ten gevolge heeft, dat hij zich in een buitenge wone gunst mag verheugen. Thans verzendt de man behalve brieven en couranten ook telegram men, evenals waardebrieven tot f 600. Voor de laatste heft hij 5 pet. van de waarde, neemt daarvoor echter den vollen waarborg voor goede overkomst over, terwijl voor de overbrenging van grootere bedragen een bijzondere schikking met hem te treffen is. Voor iederen brief, dien hij verzendt, laat hij zich 1 shilling, voor ieder tele gram 5 shilling betalen, doch kan men zich tegen betaling van een we- kelijksch abonnement van 2 shilling ook de verzending van een bundel brieven voor den duur van acht da gen verzekeren. Het rijwiel, dat Bennett gebruikt, is ook wel een nadere beschrijving waard. Het draagt meestal een brieven bus, die aan het zadel zóo bevestigd is, dat op zijn deksel een groot aantal couranten gepakt kunnen worden. Onder het zadel hangt een lederen waterbuidel, terwijl aan de beide hand vatten pakketten hangen. Bovendien moet Bennett zich nog regelmatig twee drie pakketten op den rug binden. Aan den gordel draagt de ondernemende rij wielpostillon een voor de berging van telegrammen bestemde lederen tasch daarnevens achter ook een scherp geslepen mes en een geladen revolver. Toch is de man, niettegenstaande hij reeds sedert vele weken den dienst verricht, nog niet aangevallen, wat, daar algemeen bekend is dat hij steeds een groote som geide met zich mee voert, zeker een goed licht op het karakter van de bevolking der goud velden werpt. TELEGRAMMEN LONDEN, 25 Juni. (Reuter). On danks de stellige verklaring dat Lord Salisbury de opdracht tot vorming van een ministerie heeft aangenomen, zeggen de bladen, dat het onderhoud van Salisbury m«t de koningin geen beslissend resultaat had. Men gelooft, dat Lord Salisbury die opdracht heef t aangenomen, mits de liberalen zich verbonden eenige spoed te maken met de behandeling der begrooting, om de ontbinding niet te vertragenmaar de liberalen weigeren dit. Er is dus niets geregeld. In de Maandagavond gehouden vergadering van de afd. Haarlem der Maatschij. tot bevord. v. Toonkunst zijn de aftredende bestuursleden her kozen. Tevens werd het bestuur met twee leden uitgebreidhiervoor wer den gekozen de heeren dr. J. Nieu- wenhuijzen Kruseuaan en H. van Breemen Hz. .taamtasrtbsrehun. Het stoomschip Bromovan Rotter dam naar Java, arriv. 23 Juni te Southampton. Het stoomschip Burgem. den Tex van Batavia naar Amst., vertr. 23 Juni van Port Said. Hei stoomschip Borneo (extraboot) van Rotterdam naar Java, pass. 23 Juni Pontelleria. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Amst. naar Batavia, arriveerde 23 Juni te Padang. Het stoomschip Prim Hendrikv. Am8terd. naar Batavia, pass. 23 Juni Perim. Het stoomschip Prins Willem I, vertrok 22 Juni van Newyork naar West-Indië. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., arriv. 22 Juni van Rot terdam te Newyork. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., vertrok 22 Juni van Newyork naar Rotterdam. Het excursie-stoomschip Rotterdam van de N. A. S. M., arriv. 24 Juni van Kiel te Rotterdam. Het stoomschip Voorwaarts, van Amst. naar Batavia, pass. 23 Jani Gibraltar. FAMILIEBERIQH F.EN Bevallen: 23 Juni. A. Peters- mannBrand d., Amsterd. J. Gram bergScharten z., Harlingen. C. J. gravin van Limburg Stirum d., Oos terbeek. R. Spierjkvr. Lopes Suasso z., Lochem. 24. C. van Middelkoop Bakker z., den Haag. Overleden: 22 Juni. Wed. J. LeguitSpaans 55 j., Oudendijk. L. Brants jd. 77 j., Yelp. M. E. Bleyen- berg jd. 64 J., Groningen. 23. C. D. VisserHoen 62 j., Koog a/d Zaan. Wed. A. C. MeerweinRietveld, den Haag. J. Wiedijk 59 j., Beemster. Bevallen: 23 Juni. A. C. v. d. Vossenv. Lunenburg z. 24. H. M. VosseKees d. C. H. Bijnsdorp Oomen d. M. GrootSteeman z. Overleden: 22 Juni. G. Cal- denhoven wed. Hoek 84 j. ZoeteBtr. 23. W. K. J. Wieland 74 j. Zijl weg. 24. J. J. aan de Kerk 64 j. Oranjeb.str. R. Wiarda 5 j. z. NasBauiaan. tanpbatten asireUKiuysn in nsderk 1. Fats. juffr. bek. met conf. zaak v. badseiz. te Schev, voorz. v. goede cert'fic. koog sal. die duits. of fr. spr. geniet de voorktur terst. 2. Erv. kindermeid P. G. bij 4 schoolg. kind. en eene baby zonder g ede get. onnoodig z'ch aan te melden. Leiden. L g. of later. 8. Nette boerenvr. tuss. 40-50 j. als hu -h in burgerzin best uit man en 2 kinderen. 4. Bed, op kant. Rott uitst. holl. kunn. c<h r tevens met lichte fr. c»rr vertr. fr. taal strekt tot aanbev. voorl. sal f 800. 5. Act deg. jongm lietst eenigsz. bek. ue mod. tal. goede hand sckrijv. geschikt om opeo. te worden voor kl reiz. v. magaz en kantoor v aanv. sal. f40 p. m. 6. Pers lierat ,.eh, op tabak- en sigarenra in de nabijheid van Amst. op voorl. sal. van f4,50 beK inet ale voork. werkzaamh. 7. Vertegenw voor een der grootste huz: in wijnen te Giloude, F.-.nkrijt. 8. Bekw. hu;s?.oecht van g. get. voorz. 9. Boerenkn. R-K. g. knnn. melken en ka- maken, spoedig. 10. Opzichter bij gem.-werken Assen v. hoo 3 rad. sal. f 60 p. ind. 11. Agent v. atoomvruchtensapfabr. v. Ruit ADVERTENTIEN. gevraagd, voor direct, R. K., niet onder de 14 jaar, goede informatiën. Br- fr. No. 44, bureau v. d. blad. raooDHULP, direct gevraagd tot 1 Aug., R. K., goed kunnende koken en werken en van goede getuigen voorzien. Br. fr. No. 46, bureau van dit blad. Wordt gevraagd een flirt ken LOOPJONGEN. Barleljorisslraat 24. Zelfde adres een knappe voorzien van goede getuigen. BÏÏR&ÏBHÏÏISJ2 TE KOOP gevraagd, voor een klein gezin, in het midden der stad. Franco brieven met opgave van prijs onder No. 477, a/d. Boekhan del P. van CITTERT ZONEN. TE KOOP aangeboden een. keu rig en licht Pleizierbootje, in uitstekenden staat. Br. fr. No. 45, bureau dezer Courant. TB HUUR een net en geriefelijk vrij opgaand Bovenhuis, Drosse- atraat No. 1, k ƒ2,25 p. week. Adres Korte Zijlstraat 15. Amst. vaart No 48rd, een ruim Bovenhuis, bev. 4 Kamera, Alcool, Balcon, Keuken, Zolder enz., ruim uitzicht voor en achter. Huurprijs 3,Bevr. I<ranke$traat No. 11. Een Bovenhuis, met aparten opgang, vier Kamers en Keuken, Regen- en Pompwater, van alle ge makken voorzien. Huurprijs /3,75 p. week. Klein Heiligland 51, over de Cornelissteeg, bij den Hout- A. C. L. en J. J C. SARLET, Makelaars, zullen verkoopen: zeer net onderhouden f MEUBELEN, als een Notenhouten Kabinet, Buf fet met marmeren blad, Linnen-, Kleer-, en Penantkaaten, Eet-,Thee-, Wasch-, Nacht-, Schrijf- en Speel tafels Ledekanten, Kanapé's, Stoe len'met trijpen zittingen enz. Bed den, Matrassen, Dekens, Gordijnen en Vloerkleeden. Een zeer fraai Staand-Hor loge in Notenhouten kast met Speelwerk en beschilderde wij zerplaat, Spiegels, Pendules, Pren ten in lijsten en Ornementen. Oud blauw en gekleurd Poraeiein; Aarde-, Glas-, Lak-, Koper- en Ijzer werk waarbij een zeer goede Brandkast en Vélocipèie, enz. Voorts Goud- en Zilverwerk, een antieke Bokkenwagen, en een IJsslede en hetgeen meer zal wor den aangeboden. Nadere informatiën bii den Make laar A. KONIJN Mz., alhier. En op Donderdag dsn 4en Juli, des voormiddags 10 uur, ten over staan van den Notaris P. F. DE BORDES, een zeer net onderhouden INBOEDEL, waarbij een Geschil derd Slaapkamer-Ameublement, een Mah. Boekenkastje met Spiegelglas in de deureneen Kabinet, ConsSle met marmeren blad, Salon-, Eet-, Thee-, Wasch- en Nachttafelseen Sofa en Stoelen met trijp bekleed; verder Spiegels, Pendules, Prenten in lijsten en OrnementenLinnen goed, Gordijnen. Bedden, Matrassen, Vloerkleeden en Karpetten. Aardewerk, Glas-, Lak-, Koper en Ijzerwerk, waarbij een Brand kast, een Brandkistje en Kachels; Goud- en Zilverwerk en veie an dere Goederen. Beide Vtrkoopingen te bezichti gen Maandag 1 Juli van 10 tot 4mir.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3