NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Donderdag 27 Juni 1895. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON Wedder burns Testament. No. 3675 HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour actiën, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d» Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suec.Parj/t 31bia Faubourg Montmmrtrêï Haarlem, 26 Juni 1895. Door Burg. en Weth. is bepaald, dat de verkieziug van een lid van den Gemeenteraad, ter vervulling van de plaats, opengekomen door het ontslag nemen van den heer T. Figée, op 16 Juli e. k. zal plaats hebben tegelijk met de verkiezingen, noodig door de periodieke aftreding en de vacature ontstaan door het vertrek van den heer C. Prins Sz. Nogmaals zij gemeld, dat de vol gende heeren dit jaar moeten aftre den, nl. de heeren Mr. A. C. Wal ler, Jhr. Mr. A. J. Bethaan Macaré, Mr. W. A. 't Hooft, M. O. de Kanter, J. Sabelis, Mr. N. G. Cnoop Koop- mans, E. de Lanoij, Job. de Breuk, J.f J. F. Beijnes, J. Leupen en G. L. van Lennep. Door de Arrondissem.-Rechtbank alhier is de navolgende regeling der vacantie van dit jaar vastgesteld, i Zitting voor Burgerlijke Zaken Dinsdag 2, 16, 30 Juli, 13 en 27 Augustus. Zitting voor strafzaken Donderdag 11 en 25 Juli, 8 en 22 Augustus. Aanvang der zittingen ten 10 unr. Door de Arrondissem.Rechtbank alhier is benoemd tot deurwaarder bij bet Kantongerecht te Purmerend de heer Ph. M. Sigling Jr., thans te Edam, zulks in de plaats van den heer D. Dekker, overleden. Heden vingen hier ter stede de examens voor de hoofdakte (schrif telijk gedeelte) aan. VDen 14den Juli e.k. vangt het mondeling examen aan. Onze mannenzangvereenigingen trek ken dezen zomer weer ten strijde. In de laatste helft van Juli gaan Zang en Vriendschap en Haarlem's Zangge not op concours te Luikwelke an dere liedertafels daaraan deelnemen, meldden wij reeds vroeger. Crescendo neemt in September aan bet concours te Zwolle deel,uitgeschre ven door het mannenkoor A. d. v. e. n. d. o. aldaar. Voor datzelfde con cours is ook Haarlems Zanggenot ingeschreven. Zij kampen in de 2e afd. (voor vereenigingen die een prijs gewonnen hebben) om de prijzen met Cecilia, Nat. Zangschool.Orpbeon en St. Caecilia inter Nos, uit Amsterdam, Oefening en Uitspanning uit Boven- karspel, Hilversums Mannenkoor en Wormerveers Mannenkoor. In tegenstelling met andere wed strijden is bier geen verplicht koor, maar mogen de mededingende lieder- tafels twee nummers naar keuze zingen. Dinsdag is naar het St. Elisabeths Gasthuis alhier overgebraebt J. K., oud 32 jaren, van beroep kruier, die den vorigen dag bij eene vechtpartij in eene tapperij in de Lange Boo gaardstraat met een bierglas op het hoofd was geslagen, waardoor belang rijke verwonding is ontstaan. Tegen den dader is proces-verbaal opge maakt. Deze, een zekere J., is reeds meer malen wegens mishandeling veroor deeld. De gekwetste verkeerde heden' middag in zorgelijken toestand. Door de rechercheurs Verkerk en Van Halst zijn aangehouden H. R., oud 18 jaren, terzake van diefstal van eene portemonnaiemetf3.50.H.v.d. H., oud 35 jaren, terzake van diefstal van koepluimen en eene zeemlederen lap. Voorts is aangehouden J. C. Lud- wig, op 2 Maart jl. ontvlucht uit de Rijkswerkinrichting Veenhuizen Ien wiens opsporing in het Politieblad was verzocht. Heden liep hier het gerucht dat er in den algeloopen nacht zou zijn in gebroken in het huis in 't Kenaupark, vroeger bewoond door wijlen dr. D. de Haan en waarin thans reparatiën geschieden voor den tegenwoordigen eigenaar, mr. C. M. Raseh. De zaak is, dat de punten van 't hek op eenige plaatsen verbogen zijn en dat er blijkbaar iemand in huis is g - weest, hetgeen gemakkelijk genoeg ging daar de keukendeur niet geslo ten was. Te stelen viel er niets behalve ge reedschap en dat is onaangeroerd ge bleven. Blijkbaar heeft dus de een of andere zwerveling er alleen willen overnachten. Het comité tot stichting van een school met den bijbel te IJmuiden heeft een terrein van 1000 M2 grond aangekocht ten zuiden van de Protes- tantische kerk en onmiddellijk daar- aangrenzende om er een school op te bouwen. De Maatschappij IJmui den heeft dien grond voor minder dsn de hellt van den gewonen prijs voor dat doel afgestaan. Mej.S. Paap-Oriens, gemeenlevroed- vrouw te Zandvoort is als zoodanig benoemd te Giethoorn. Te Bennebroek hebben zich voor de vacante betrekking van onderwij zeres (salaris f 500) nog 16 sollicitanten aangemeld. Vanwege de genie is aanbesteed, het maken van een patronenmagazijn aan de Hembrug, raming f175.000; minste inschrijver was H. R. Hendriks te N.-Amstel voor f164.900. Te Hoofddorp werden 61 paarden ter inschiijving in het stamboek aangeboden37 daarvan werden goed gekeurd. „Gelegenheid voor Commensaals" las iemand dezer dagen te IJmuiden. Hij stapte naar binnen en gaf voor dat hij de nieuwe opzichter bij de genie was en een kamer wilde huren. Oyer den prijs was men het spoedig eens mijnheer logeerde er des nachts, ontbeet er 's morgens en zond een paar mannen naar Haarlem om zijn goed te halen. Voordat hij zelf uit ging, verzocht hij eenig klein geld te leen, dat hem gegeven werd en waarna hij vertrok zonder tot heden iets meer van zich te laten hooren, terwijl de mannen een vergeefsche reis naar Haarlem hadden gedaan. Veldöag van het Leger des Hells. Heden was het feest voor alle heil soldaten in geheel ons vaderland. Het Leger hield aen velddag te Velsen, op het landgoed „Velserbeek" van baron van Tuijll vanSerooskerken,wel willend tot dat doel door den eigenaar afge staan. De treinen brachten uit.alle oorden des lands heilsoldaten aan op het prachtige landgoed. Reeds in den vroegen morgen was daar eene talrijke menigte bijeen, ook uit Haar lem kwam eene boot aan. Het feeBt begon met eene vereenigde bidstond op platform B van 8 uur tot 8,45, met het muziekkorps van Amsterdam I, na het knallen van een schot. Na deze bidstond maakte men zich gereed ter ontvangst van den kolonel. Even over negenen kwam de kolonel Oliphant aan; in open iijtuig trok hij met majoor Schoch en dames naar de plaats der vlaghijsching, vooraf gegaan door het muziekkorps en eene optocht, waarin tal van vaandels, door een haag van menschen en vlaggen. Het muziekkorps stelde zich rondom de plaats van vlaghijsching; de kolonel betrad de tribune, heette allen welkom en sprak terwijl de vlag werd geheschen: „in naam van God den Vader, van God den Zoon en van God den Heiligen Geest verklaar ik deze bijeenkomst geopend" en de soldaten zeiden „Amenwaarop een algemeen „Amen" volgde. De muziek speelde het volkslied en de stoet zette zich in beweging; zingende met de banieren ging een groot gedeelte naar platvorm b. Het muziekkorps stelde zich daarop en ook was er een vaandel, waarop „Een nieuwe bom, landkolo- nie f3000— heilsoldaten, een bom". Men zag op deze banier heilsoldaten een bom schietende naar den duivel. Eene schoone voorstelling! Nadat de muz'ek een stukje ge speeld had, trad de kolonel naar vo ren en sprak de menigte toe. Hij heette allen welkom, uit naam van zijne vrouw en den gastheer („Amen"), zeide blijde hier te zijn, en herinnerde aan het jaar, dat het Leger achter zich had, mededeelende de vele werkzaamheden, die verricht waren. „God zegene allen, die hiertoe mede gewerkt hebben," ging hij voort. Ook voor de ontvangen zegeningen pr- es hij God. God was overal Nu las de kolonel den lOOn psalm voor, die alltn hem na zeiden. Ver volgens trad mevr. Oliphant naar vo ren (God zegene meyr. Oliphant, klonk het met gejuich en muziek); ook zij verklaarde blijde te zijn, hi r te mo gen wezen. Met een „God zegene u allen" (Amen) besloot zij hare toe spraak. De kolonel sprak de zegen uit en deze bijeenkomst was geëin digd. De andere bijeenkomsten begonnen op de verschillende platforms t.w. van 10.3012 uur op platform A. eene heiligingsbijeenkomst geleid door ko lonel en mevrouw Oliphant, op den zelfden tijd eene op platform C., ge leid door staf kap. de Wilde, terwijl op platform B. van 1112 uur een welkomst-bijeenkomst werd gehou den, door Majoor Schoch geleid ter ontvangst van officieren en soldaten van Overijsel, Gelderland en Noord- Holland. Hierna begaf men zich aan een gemeenschappelijk dejeuner te 12 Zandvoort. Heden kwamen alhier aan 3 schui ten, besomming f22 tot f 33. Bakschol fl,30 tot f2,80; Scharren f5 tot t 7; Pieterman f 1,50 tot f 2,20'per mand Tong f0,20 tot f0,70; Griet f0,20 tot f 0,50Knorhanen f 0,30 tot f 0,50 per stuk. Parlementaire praatjes. Wat heden (Dinsdag) in de Kamer is afgehandeld afgescheiden van een duchtige vermeerdering van de lijst der werkzaamheden is met enkele woorden te zeggen. De Kamer heeft nl. met 49 tegen 18 stemmen aangenomen het wets voorstel tot aanleg van den spoorweg Tarik—SoerabaijaKalimae, in het belang van het druk vervoer van goederen, speciaal suiker een wets ontwerp, dat in 1892 met grootere meerderheid werd verworpen. Er is nl. de OostJavaStoomtram, die van Semarang naar Soerabaya loopt en men meende toen, dat een Staats spoorweg daaraan ongewenschte con currentie zou aandoen. Of men moest dus de lezer gelieve er de kaart van Java bij te nemen dubbel spoor leggen op de bestaande lijn over Sidhoardjo óf men moest een nieuwen weg maken van Tarik af en daar het vervoer verdeelen. Vandaar de weder indiening van het voorstel, waartegen nog van enkele sprekers finaucieele bezwaren werden vernomen. Maar een hoofdbezwaar bleef dit, dat, om de stoomtram niet te bena- deelen. deze zou vergund worden de lijn van Sepandjang naar Uriau door te trekken zullende de Staatspoor, die ook dit gedeelte zal berijden, aan de halten tusschen dit traject, tien jaren lang, geen passagiers opnemen. Dat achtte men een onnoodig bevoor- deelen en met 38 tegen 29 stemmen, werd een motie-Cremer aangenomen, uitsprekende dat de Kamer, alvorens in deze een beslissing werd genomen, over de concessie-aanvrage van de O. J. S. M. wil beslissen. Morgen (Woensdag) 11 uur heeft de Kamer weer ander werk voorden boeg. G. Jr. Naar wij vernemen is in de afdee- lingen der Tweede Kamer van ver schillende zijden de opmerking ge maakt, dat evengoed als paarden ook rijwielen onder de grondslagen voor de heffing van hot personeel behoor den te worden opgenomen. Hbld. Kieswet. Aan het ontwerp voor de nieuwe kieswet, dat zooals gemeld is bij de Tweede Kamer is ingekomen, kunnen wij het volgende ontleenen: De geheele wet bestaat uit 158 artikelen. Art. 1 luidt als volgt De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt en a. over het laatst verloopen dienst jaar in eene der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft tot een bedrag Nac.r het engelsch van THOMAS COBB. 16) HOOFDSTUK X. Na het concert. „Laat ik u deze vraag doen," riep Orler uit. „Op welke wijze wilt u haar onderhouden. Sommigen zouden zeggen, dat u naar het bezit van haar geld jaagt; ik zeg dat niet. Ik vertrouw dat u haar liefhebt en zou ook niet begrijpen kunnen dat dit niet het geval kon zijn. Hoe groot is uw inkomen „Ongelukkig heb ik geen inkomen," antwoordde Dick. „Daar hebben wij het al," vervolgde Orler. „Clara heeft ook niets, hoewel zij waarschijnlijk spoedig een flink kapitaal zal bezitten. Ja, ja," voegde hij er bij, en keek met wat vriende lijker gelaat Clara aan, die met neergeslagen oogen naast Dick stond, „ik ben zelf ook jong geweest. Het kwaad ie nu eenmaal gebenrd. Het voornaamste is toch ook, dat ge een goed echtgenoot voor haar zult zijn; daarover behoeven wij nu niet te praten. Clara zal met mijne toestemming niet trouwen, v&ordat die ellendige rechtsaangelegenheid uit den weg is geruimd...." „Beste, goede vriend I" riep zij uit, sloeg hare armen om zijn hals en wierp een zijdelingsohen blik op Diok, „laten wij nu niet over reohtsquaesties spreken. Wat ik bezit is ook van Dick. Het zou zijn alsof hij het geld aan zichzelf uitbe taalt. Dick zal mijnheer Totton verzoeken het aan mij over te dragen en dan geef ik het hem weer. Hij wordt mijn echtgenoot," voegde zij er bij en stak een harer handen naar Dick uit. „Inderdaad miss Clara Maar dan toch niet voor de erfe nis van uw oom tot den ïaatsten cent is uitbetaald...." „Binnen een paar weken kan dat alles geregeld zijn," opperde Dick haastig, terwijl Orler beurtelings hem en Clara gadesloeg, en de rimpels op zijn voorhoofd verdwenen. „Als ik dan moet toegeven, dan moet het," zeide hij, „maar onthoud dit goed: er kan geen sprake van het huwelijk zijn zoolang die verwenschte zaak niet is geregeld. Zaken gaan voor. Breng ze in orde en dan zullen wij nader met elkaar spreken. En ga nu nair bed Clara. Goeden nacht For syth en als ik wat ruw sprak vergeet het mij dan." HOOFDSTUK XI. Totton handelt op eigen verantwoordelijkheid. „Ik noem het hard na hier zoo vele jaren gewoond te hebben," zeide mevrouw Gordon. „Wanneer er iets was, waarvoor ik bad en waarop ik hoopte dan was het om hier mijne laatste dagen te eindigen. Misschien wordt mijn ge bed nog verhoord, hoewel het verhuurbord reeds staat." Dit verhuurbord Btond echter nog niet; het stond als eene vlag, die een gevaar aankondigde tegen het hek, terwijl een man bezig was in den tuin een gat voor de paal te graven. Op dezen Vrijdagmorgen stond Evelyn voor het raam in de eetkamer naast mevrouw Gordon en trachtte hare moeder te troosten. Eindelijk was de eerste stap genomenzij ver genoegden er zich niet langer mee, alleen te staren op eene toekomst met andere levensomstandigheden. Het huis moest verhuurd worden voor den termijn, gedurende welken me vrouw Gordon er nog over beschikte en er moest een begin worden gemaakt met eene andere levenswijze. Evelyn deed dit met genoegen; evenals vele zenuwachtige per sonen vreesde zij het gevaar op een afstand en toch kon zij het moedig onder de oogen zien wanneer het in hare nabij heid was. Alle sporen van droefheid waren van haar gelaat verdwenen, en terwijl mevrouw Gordon een traan wegwischte, die onder een harer gekleurde brilleglazen te voorschijn kwam, waren Evelyns oogen droog, hare lippen vast op elkaar ge klemd en was haar geest kalm. „Slechts het werkhuis wacht ons wij zullen van honger sterven of onze toevlucht tot het werkhuis moeten nemen," vervolgde mevrouw Gordon. „Nu in ieder geval nog niet moeder. Het geld op de bank is er nog...."

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1