BINNENLAND. nam in een fauteuil plaats, daar zij pas van eene ziekte hersteld, iich niet te veel mocht vermoeien. Zoodra de heilsoldaten hun geliefde aanvoerders zagen, klonk een „hallelujah" uit hun mond. Majoor Schoch opende thans deze bijeenkomst met gebed, waarna allen staande het le lied van het uit voerig programma van dit muziek- en zangersfeest zongen, zijnde een openingslied. Hierop zong kapt. Dal- linga een solo van het lied„Boven is mijn kroon", hetgeen gevolgd werd door het zingen van een lied door het zangkoor van Den Haag, onder leiding van den officier Voskuil. Na dat nog eenige liederen waren gezon gen, werd door de leden van den liefdebond ten gehoore gebracht een Liefde bondslied op den velddag. Het was een schoon, treffend gezicht deze kinderen, op hunne levendige, natuurlijke wijze te hooren zingen. Op menig gezicht der omstanders bespeurde men een lach van verge noegdheid. Nu zongen 6 officieren (vrouwelijke) werkzaam aan het werk der barm hartigheid, een „lied voor de zusters van Barmhartigheid en ziekenver- Medegedeeld werd daarbij, dat men 24 arme menschen uit Amsterdam had medegebracht, om dezen hier een genoegelijken dag te verschaffen. Vervolgens zongen de kinderen nog eenige liederen en speelden de muziek korpsen, die nu en dan reeds het gezang hadden begeleid, eenige stukjes. Mevrouw Oliphant, zou thans, vol gens programma, wanneer hare ge zondheid zulks toeliet, een solo zingen. Zij was hiertoe echter niet in staat. Ieder die de symphatieke stem van mevr. Oliphant eens heeft gehoord, zal dit zeker betreurd hebben. Met dankgebed door adjudant de Groot van Leiden, werd deze bijeen komst gesloten. Schitterend was dit goot muziek- en zangfeest geslaagd, et was een grootsch schouwspel. Nadat dit zangersfeest geëindigd was, had op platform A eene zen- dings- en getuigenis bijeenkomstplaats. Op platform B was eene J. S. demon stratie, geleid door adjudante Clever- ley. Voordat de kinderen plaats na men maakten zij een optocht op het terrein, die ook eigenaardig was voorop ging een trommelslager, dan tambourijns en vervolgens jongens op occarino's spelende. Op het platform zongen zij liederen, werd het doel van den Liefdebond uiteengezet en werden door een paar officieren enkele woor den gesproken. Langzamerhand brak thans het oogenblik van het „Groot Theefeest" aan. Het terrein nog eens op ons ge mak overloopende, zagen wij een mu ziekkorps, dat naar de woning van den e:genaar van het landgoed „Vel- serbeek" trok, door eene menigte om stuwd en een paar malen voor de woning defileerde, ten aanschouwe van enkele familieleden van den eigenaar. Nu gingen we naar de „thee," op het lawntennisveld. Daar waren ver schillende tafels aangericht. Aan een er van zaten de kolonel en mevrouw Oliphant, de familie van Tuijll van Serooskerken en Boreel van Hoge- landen en majoor ?choch. De laatste sprak het gebed uit. Even gezellig als het déjeuner, was ook de „thee." Genoegelijk zat men bijeen. Mevrouw Oliphant kwam overal eens een oogen blikje, ook bij de pers. Zij vroeg hoe de heeren van de pers het maakten. Zoo naderde het oogenblik, waarop deze 3e velddag van het Leger in Nederland een einde zou nemen. Doch voor dat men scheidde, had in de revuelaan, waarin tal van vlaggen hingen in 't midden, een optocht fiaats voor den kolonel en mevrouw Iliphant. Dank zij de vriendelijke uitnoodiging van mevrouw Oliphant, die ons vroeg bij haar op de tribune te komen, konden wij alles goed in oogenschouw njmen. Belangrijk was de revue. Zij gaf een overzicht van het werk van het Leger, alle afdee- lingen waren vertegenwoordigd, met hunne banieren en muziekkorpsen. Nadat deze revue afgeloopen was, had te ruim 7 uur eene „Ho.-anna sluiting" plaats, die niet door allen bijgewoond kon worden, daar velen reeds weg moesten, per boot of per spoor, en de velddag was geëin digd. Uitstekend is het feest geslaagd; het prachtige landgoed leende er zich uii nemend toe en ook het weêr werkte mede. Een woord van dank aan Mevrouw en Kolonel Oliphant voor hunne wel willendheid tegenover de pers mag niet ontbreken. Ook onzen dank aan kapt. van Es, die ons omtrent een en ander bereidwillig inlichtingen Een hoogst aangenamen indruk heeft deze Velddag op ons nagelaten. Moge dit bij velen eveneens het ge val zijn. Vermelding verdient nog, dat alle uren in dit verslag in Greenwichtijd vermeld zijn. Het feest werd door een 7000tal personen bezocht. zijn een proef was, en hij stelde de opiumbestrijders eenigzins gerust door de verklaring, dat de regeering in Indië het opiummiobruik zeer zeker zou blijven tegengaan. Stemming werd over dit ontwerp niet gevraagd. Evenmin over de Costa- Rica-Packet-arbitrage en de grensre geling op Nieuw-Guinea. En hiermede is over de zitting 't voornaamste gezegd. Mor. en (Donderdag) 11 uur de veel besproken quaestie van het Ridder- kerksche kantongerecht. G. Jr. Parlementaire praatjes Een geheele reeks van ontwerpen van wet ging heden (Woensdag) on der 's Voorzitters hamer door, zonder dat van een belangrijk debat sprake kon zijn. Toch werd over een en ander nog een enkel woordje gezegd. Ds Haagsehe Rechtbank krijgt twee rechters meer die niemand haar betwistte. Het wetsontwerp tot bepaling dat de tijdelijke diensten als bureelambte naar of ambtenaar bij den algemee- nen dienst des waterstaatB, bij de regeling van het pensioen van eenige ambtenaren in aanmerking zouden ko men,lokte van den heer Guyot de vraag uit om een meer algemeens toepas sing van het goede beginsel dezer wet, van den heer Kerdijk die van een goede regeling der pensioneering van de stenograten der Kamer. Dit laatste zeide de Min. van Fin. voor zeer spoedig toe en ook tegen het eerste had hij geen bezwaar maar er scheen nog al wat aan vast te zitten. Het wetsontwerp werd goed gekeurd nadat den heer Sanders overweging was beloofd van zijn wenk om ook de dienstjaren van de ambte naren bij den Waterstaat in tijde- lijken d enst bij de Staatsspoor doorge bracht, in rekening te brengen. Van de 70 leden stemden slechts 4 tegen. De invoering van hetreehtstreeasch bestuur op Lombok vond geen recht- streeksche bezwaren, wat de zaak zeil betreft. Mrar wel hadden de heeren Cremer, Hordijk en Heemskerk te samen eenige andere bezwaren, nl. dat niet het algemeen tarief van in- en uit voerrechten op Lombok werd toe passelijk verklaard, doch een spe ciaal tariet (lage in- en huoge uit voerrechten) doch inzonderheid te gen het toelaten van opium-invoer, wat zij absoluut verboden wilden zien. De Min. van Kol. bleek zeil nog on voldoende ingelicht en moest zich geheel op Indische adviezen beroepen wat den heer Cremer de lang niet malsche ontboezeming ontloktü, dat de Min. zoodoende slechts als trech ter fungeerde. Maar de Min. voerde daarteaen aan, dat alles wat voorge steld werd voor wijziging vatbaar zou Het Kieswet-ontwerp. Op de vraag op welke wijze het kiezen 1 plaats hebben, geven de volgende artihelen het antwoord. Art. 50. Op den dag der verkiezing kunnen bij den burgemeester der ge meente, die hoofdplaats is van het kiesdistrict, ot waarin het gel Kiesdistrict gelegen is, van des voor middags negen uur tot des namiddags vier uur opgaven van candidaten worden ingeleverd. 3 opgaven moeten om in aan merking te komen inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door tenminste vijftig kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt ot door den voorzitter en den secretaris eener erkende kiesvereeniging, met bijvoeging van eene door hen onder- teekende verklaring, dat de opgegeven persoon of personen door de vereeni- ging candidaat zijn gesteld bij meer derheid en met ten minste vijf-en-twin tig stemmen van kiezers als boven vermeld, leden van de vereeniging, of, indien deze eene centrale kiesver eeniging is, van ue vereenigingen, die daarvan deel uitmaken. De vorm en de inrienting der op-, gaven en verklaringen worden vast-' gesteld bij algemeenen maatrege. van be=tuur. Deze w.jst tevens aan den tijd en de plaats, waarop tormui.eren kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar moeten zijn. Art. 56. Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of eene onderneming waarin mannelijke personen, die den leeftijd van vijf-en-twintig jaren heb ben bereikt, arbeid verrichten in fa brieken en werkplaatsen, is verplicht te zorgen, dat ieder van die personen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee uren tusschen acht uur des voor middags en vijt uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Art. 54. Ten minste drie dagen vóór den tot stemming bepaalden tijd ontvangt elk kiezer, die bevoegd is aan de Btemming deel te nemen, van den burgemeester der gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, eene kaart, bevattende eene oproeping voor de stemming. Op deze kaart worden vermeld zijn naam en voorletters, de vergadering, waarin eene ot meer plaatsen moeten worden vervuld, het aantal te vervullen plaatsen, het stemdistrict, waartoe hij behoort, de plaats der stemming in dat district, de tijd der Btemming, de namen en voorletters der candidaten in atpha- betische volgorde en de inhoud van art. 128 van het Wetboek van Straf recht. De vorm en de inrichting dezer kaart worden vastgesteld bij meenen maatregel van bestuur. Aan den tot deelneming aan de stemming bevoegden kiezer, die zijne kaart heeft verloren, of wien geene kaart is toegezonden, wordt, uiterlijk opden aan destemmingvoorafgaanden dag op zijne aanvraag door den bur gemeester eene kaart uitgereikt, mits hij voldoende van zijne identiteit doe blijken. Art. 72. Bij den aanvang der stem ming, alvorens iemand tot deelne ming daaraan wordt toegelaten, opent het stembureau het pak met stem biljetten, telt de biljetten en sluit de bussen, na zich te hebben overtuigd, dat zij volkomen ledig zijn. Art. 78. Tot de stemming wordt niemand toegelaten dan die volgens de kiezerslijst Devoegd is tot de keuze mede te werken en in het bezit is van de bij art. 54 vermelde kaart. Art. 74. De kiezer overhandigt aan het stembureau de kaart, vermeld in art. 54. Art. 75. De kiezer ontvangt daarop uit handen van den voorzitter het stembiljet. De biljetten mogen niet vroeger en alleen op deze wijze aan de kiezers worden verstrekt. Een der leden van het stembureau houdt aanteekening van het getal der verstrekte biljetten. Art. 76. De kiezer begeeft zich on middellijk na ontvangst van het stem biljet naar een niet in gebruik geno men lessenaar en teekent aldaar zijne stem op het biljet aan door met pot lood hetzij een streep of een kruiBje te plaatsen achter den naam van den candidaat zijner keuze, met of zonder doorhaling van de namen der overige candidaten door te halen. Hij vouwt het stembiljet dicht naar de zijde, waarop de namen der candidaten zijn gesteld en begeeft zich daarmede on middellijk naar het stembureau. De voorzitter van het stembureau, na zich zonder het stembiljet in han den te nemen, overtuigd te hebben dat het aan de buitenzijde den voor geschreven stempel draagt, doet den kiezer het biljet in de stembus ste ken. Art. 77. Een der leden van het stembureau houdt, door het stellen zij ner paraaf naast den naam van den kiezer op de kiezerslijst, aanteekening, dat de kiezer aan de stemming heeft deelgenomen. Westwoud de heer P. Neefjes en te Wagnum de heer J. Commandeur Pz. De algemeene vergadering van het Nederlandsch Natuur- enGeneeskun- dig congrester herdenking van Christiaan Huijghens den 8en Juli a.s. te 3 uur in de Aula der gemeente universiteit te Amsterdam te houden onder voorzitterschap van prof. Van 't Hoff, en waar door prot. J. Bosscha de gedachtenisrede gehouden zai wor den, is voor alle belangstellenden toej gankelijk gesteld, ook voor dames. Bij Koninkl. Besluit is kolonel F. H. Boogaard, commandant van het regiment veld-artillerie, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en net bedrag van het pensioen bepaald op f2100. Tot commandant van het 3e regi ment veld-artillerie is bjj Kon. Be sluit benoemd, de kolonel jhr. V. A. Pesters, van het wapen, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, thans op non-activiteit. Hare Majesteiten Koningin Wilhel- mina en Koningin-regentes Emma zijn Woensdag met prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont en H. D. gevolg, na een verblijf van vijf weken in het hotel Iglerhof, direct van Igls in Tyrol naar Het Loo vertrokken. Tusschen 15 en 20 Juli worden in het „Oranje-hótel" te fcicheveningen verwacht de Erfgroothertog en de Ertgroothertogin van Baden. In de Dinsdag gehouden raadszit ting van den Haag is een levendig debat gevoerd over het verzoek van een duinwaterverbruiker dat de ge meente voortaan zou waarschuwen bij afsluiting van aanvoer van duin water. Lees hierover onzen iaatsten Haagsohen Brief. Immers door een overigens door B. en W. erkende vergissing was die waarschuwing niet gedaan en had reclamant schade geleden aan zijn badtoestel waarvoor hij echter geen vergoeding vroeg, een welwillendheid die herhaalde malen in het debat, ook door den wethouder van openbare werken, werd gereleveerd. Plaatsten de heeren Hijmann en Krap zich op het standpunt dat de gemeente voor de vergissingen harer ambtenaren aansprakelijk was en be toogde eerstgenoemde meer in het bijzonder dat de Raad in deze het bekende verzoek om voorafgaande waarschuwing niet, zooals B. en W. voorstelden, moest afwijzen, de heer Du Tour achtte in deze een zoo ont zettend groot beginsel betrokken n.l. dat de gemeente zich aansprakelijk zou stellen voor de schade, die meer het gevolg was van het gebrekkig toestel dan van het achterwege laten der waarschuwing. De Raad, blijk baar bevreesd voor het inroepen van antecedenten, ging met op 3 na al gemeene stemmen met de afwijzing van het verzoek om eene waarschu wing, mede. Gisteren heeft de heer Mr. A. Ren dorp, sinds 1865 lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van zijne medeleden afscheid genomen. Hij ont ving bij deze gelegenheid van hen een fraai aandenken. De heer Ren- dorp vereerde aan ieder van de drie boden, een zilveren voorwerp ter ge dachtenis. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, zijn benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen. Te Assendelft de heer C. IJz. Kleijn, te Berkhout de heer K. Swaag, te Ilpendam de heer J. Lof, te Koog aan de Zaan de heer J. de Jager, te Muiden de heer J. Griffioen, te Sint Pancras de heer J. Wagenaar, te De directie der Tentoonstelling te Amsterdam heeft ongunstig gea woord aan de commissie uit de ver schillende werklieden-vereenigingen te Utrecht op haar verzoek om reductie van den entreeprijs voor leden dier vereenigingen. Het plan bestaat om zich nu met een dergelijk verzoek te wenden tot enkele commissies van onderafdeelingen van de tentoonstel ling. Inkomst van Prins Maurits op Oud-Holland. Tot dezen intocht, die zooals men weet Woensdagavond plaats had, werd onzen verslaggever en met hem meerderen verslaggevers de toegaDg tot de omheinde ruimte geweigerd zoodat wij niet in staat zijn daarvan iets mede te deelen. Uit Kiel wordt geseind, dat de Ne- derlandsche oorlogsschepen Atjeh en Alkmaar Dinsdag zee kozen. In verband met het kleine getal verpleegden in de Rijkswerkinrichting te Hoorn, werd door het college van regenten aldaar voorgesteld, vooreerst een honderdtal verpleegden uit Veen- huizen in de eerste plaats de kleer makers, die gemist konden worden naar Hoorn te doen overplaatsen. Er werden vrijwilligers opgeroepen en niet minder dan 240 personen, zijnde ongeveer een tiende der bevolking, gaven zich aan. Deze lieden gaven dus aan het leven in een gevangenis de voorkeur boven het betrekkelijk vrije leven te Veen- huizen. zaak onmiddellijk ter hand te nemen. Er zal geen tijd ver loren gaan met het in gereedheid brengen van de acte van overdracht. Toch, het is je bekend, werken wij niet met stoom Forsyth. Het is geen quaestie van vijf minuten." „Ik vertrouw, dat u geen tijd verloren zult laten gaan," zeide Dick, „en uw besluit verheugt mij." Zoodra hij het kantoor verlaten had, ontbood Totton zijn klerk met het bleeke, magere gelaat. „Greig," zeide hij, „stuur onmiddellijk een telegram aan Sprowle om hier te komen. Weet je zijn adres nog 7" „De agent die Thompsons zaak heeft onderzocht? Great Russell Street." „Hij kan den trein van 4 uur nog halen en hier om 6 uur zijn," vervolgde Totton. „Ja Forsyth," zeide hij bij zichzelf, nadat de bediende was vertrokken, „wis en zeker zal ik deze zaak in handen nemen. Maar niet geheel zooals jij denkt." HOOFDSTUK XIL Over kapitein Burton. Toen de klok vier uur sloeg bleef kapitein Burton staan voor de paal met het bord, zoo kort geleden voor mevrouw Gordons huis in den grond geslagen. Hij had sedert zijne komst haar iederen Dinsdag bezocht, maar had niet het voornemen haar heden met een bezoek te vereeren, totdat hij in kennis werd gesteld van het verontrustend feit, dat zij Castlebridge ging verlaten. „Wel drommels 1" mompelde hij, na het voor de tweede maal te hebben gelezen, „zij wil mij zeker ontvluchten. Het zou mooi zijn als het haar gelukte." Hij stak zijne borst vooruit, draaide aan zijn knevel en naderde de deur. Mevrouw Gordon en Evelyn waren alleen toen de dienst bode met de mededeeliug kwam, dat hij zich in de eetka mer bevond, en Evelyns gedachten vestigden zich op hare eigen omstandigheden toen mevrouw Gordon de kamer ver liet om hem te ontvangen. Het kwam Evelyn zonderling voor, dat zij daar zat juist alsof het een gewone dag was; toch had zij als gewoonlijk aan de koffietafel gezeten, de bloemen bloeiden in den tuin, de zon scheen evenals den vorigen dag, de aarde draaide nog steeds rond, hoewel haar hart was gebroken. Weldra schrikte zij op door het hooren van eene toornige stem. Zij opende de deur en luisterde en weldra kwam zij tot het besef, dat Burton hare moeder iets verweet. Zij had willen gelooven, ondanks eenige bewijzen van het tegendeel, dat de ziekte harer moeder, zoo deze was toe te schrijven aan pijnlijke herinneringen, door zijne bezoeken opgewekt, niet onmiddellijk zijne schuld was. Zijne woorden deden haar echter onmiddellijk de waarheid kennen. „Ik zeg je, dat het niet gaat," hoorde zij. „Ik ben een te ervaren vogel om mij te laten verschalken. Ik had bijna reeds besloten heen te gaan, maar verkies niet, dat je mij ontvlucht. Dat is een geheel andere zaak. Mijn prijs is dui zend pond, dadelijk te betalen." „Ik bezit ze niet," riep mevrouw Gordon uit. „Ik heb op de gansche wereld geen duizend pond." „Dat is een leugen I Je hebt ze wel." „Het is de waarheid, God zij mijn getuige," kreunde me vrouw Gordon. Ik ben alles kwijt." „Dan kom ik hier," antwoordde Burton. Bekommer je om niets. Ik zal onmiddellijk mijn valies halen en ben binnen tien minuten hier terug." Een gil klonk door het huis; Burton uitte een vloek en niet in staat om zich langer in te houden snelde Evelyn de kamer binnen. Mevrouw Gordon lag voor Burton op hare knieën; toen zij Evelyn zag hief zij hare handen omhoog en viel bewusteloos op den grond. „Wees niet bevreesd," zeide hij en trad op Evelyn toe;„u behoeft zich volstrekt niet ongerust te maken." „U vermoordt haar!" riep zij uit. „Haal dadelijk dokter Brodrick. Het is het eenige wat u doen kunt." Na een oogenblik van aarzeling ging hij heen en met be hulp van de dienstboden, die ontsteld bij de deur stonden vervoerde Evelyn hare moeder naar boven. Brodrick verscheen en nadat het bewUBtzijn bij mevrouw Gordon was teruggekeerd vergezelde hij Evelyn naar be neden, terwijl hij nauwkeurig naar de oorzaak van het ge beurde vroeg. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2